Olietekort dreigt Economie Belastingfraudeurs nog jaren vrijuit alibi heet voortaan lx Flags Holland Pensioenreparatie kan tot dertig jaar terug Pretpark profiteert van reislustige consument Draadloos internet van Microsoft en Ericsson Uitzendkrachten ook in loon gelijkgeschakeld Luchtreus naar hangar PvdA: Bedrijven belonen voor vernieuwingsbeleid Pleidooi vergoeding voor werknemer na faillissement Bonden: Alsnog regeling probleemgevallen in ANW Havenbedrijf wil geld van eigenaar verlaten schip INDERPAG 9 DECEMBER 1999 in handen van Interbrew Sport- en recreatiecentrum Thialf in Heerenveen dt voor een onbekend bedrag overgenomen door bierbrou- ij Interbrew Nederland, producent van Dommelsch. De on- andelingen worden naar verwachting nog voor de jaarwis- g afgerond. De nieuwe eigenaar garandeert het voortbe- n van Thialf als internationaal ijsstadion. Dat was een harde tvan de huidige vier aandeelhouders. In Thialf wil Interbrew, it goede contacten onderhoudt met Mojo Concerts, grote eve- menten houden. Thialf-directeur M. Migo noemt de nieuwe jenaar 'een fantastische partner'. De overname heeft geen ge- ;en voor de dertien vaste en zeventien tijdelijke werknemers. kerij sluit vestiging in Capelle rftle a/d ussel Bij drukkerij en cartonnagefabriek Folding rtons dreigt vijftig man personeel op straat te komen. De di ctie wil de vestiging in Capelle aan den IJssel sluiten en de Dducde naar Leeuwarden verhuizen. Mocht de OR instem- en met het voorstel, dan wil de directie de fabriek medio 2000 liten. Van de 77 werknemers kunnen ruim 25 mensen mee- huizen, de overige vijftig raken hun baan kwijt. Volgens IV-bestuurder M. Knook is de directie voorbarig geweest door t personeel in te seinen, voordat de OR met een advies komt. >t CNV spreekt van 'onnodige onrust' op de werkvloer. ,esprek over belangrijke bundeling IT iECHTAutomatiseerder Cap Gemini en accountant Ernst ung praten over een mogelijke combinatie van de automati zing en consultancyactiviteiten. Dat hebben woordvoerders n beide bedrijven gisteren bevestigd. Over de vorm van de sa- mwerking wordt nog gesproken. Cap Gemini is een stuk gro- dan Ernst Young. Wereldwijd boekt het IT-bedrijf een om- van ongeveer 9 miljard en het telt 40.000 werknemers. Bij ist Young werken wereldwijd 16.000 mensen in de consul- icy. ederlandse baggeraars naar België i haag Werknemers bij Nederlandse baggerbedrijven stap- de laatste tijd steeds vaker over naa/ Belgische bedrijven, komt vooral doordat werknemers 'ontevreden' zijn over de leidsvoorwaarden. Dit zegt P. Bouwels van de Bouw- en lutbond FNV. In een aantal gevallen verdienen de werkne- irs die in België gaan werken tot zo'n tienduizend gulden ier per jaar dan hun collega's die in Nederland achter blijven. livisie Siemens naar bedrijf in VS nchen Siemens gaat zijn 'kabelpoot' voor 3 miljard gulden k kopen aan het Amerikaanse bedrijf Coming Incorporated. m ming neemt daarbij ook de 3.300 werknemers over die zich reldwijd voor het Duitse elektronicaconcern Siemens met de i svezelkabels bezighielden. Corning verwerft zo een leidende sitie in de de markt van glasvezelkabels. supermarkten klaar voor millennium idam De voedselvoorziening zal niet te lijden hebben 5( der de millenniumwisseling. Dat concludeert het Millennium y itform Voeding in het eindrapport. De organisatie baseert 0 onder meer op onderzoeken die accountants-en adviesbu- 4' u KPMG bij tien voedselketens heeft gehouden. Alleen de f se voeding is onderzocht, omdat de droge, houdbare kruide- 01 rswaren toch wel een tijdje goed blijven. Nergens voorziet f platform problemen.Als ik zie wat er gebeurd is aan voor- 6! eiding en aanpassingen, als ik de waarborgen zie die er gege- 3i izijn, dan denk ik niet dat er iets mis zal gaan van hype-ach- jj| omvang", stelt voorzitter J. ten Hoopen van het platform. 5( Vaditionele fax sterft binnenkort uit ni )a« De traditionele fax sterft langzaam uit. Berichten wor- i tegenwoordig steeds vaker via het wereldwijde internet ver- 5i iden en vervolgens uitgeprint, zegt onderzoeksbureau Heli- 6 v. Volgens het onderzoeksbureau is de thermische fax al op ven na dood. Deze machine, die warmtegevoelig papier ge- 74iikt, wordt door het bedrijfsleven niet of nauwelijks nog be- 4( ld. De zogenaamde 'plain-paperfaxen' waar gewoon A4-pa- 20 r in moet, worden nog wel aangeschaft. Bedrijven bestellen komende jaar naar verwachting 83.000 fax-apparaten. Vorig r gaven bedrijven nog 91.000 keer aan een nieuwe fax te zul- kopen. fW verwacht fikse daling autoverkoop .fsburgVolkswagen verwacht de komende jaren een stevi- lomper. De concemverkopen zullen volgens topman F. !s«ch minder snel stijgen dan eerder voorzien was. VW zal jaar- ■2j s 470.000 auto's minder verkopen dan verwacht. Op een be- ;4j jfsbijeenkomst in Wolfsburg zei Piech dat het streven van zes 5 joen verkochte auto's pas over vijf jaar bereikt kan worden. q! t eind november verkocht Volkswagen 4,5 miljoen auto's, 6,6 1 icent meer dan vorig jaar. ,0 '8R en NEA willen fuseren .3: ?wuk Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) en i-ATransportonderzoek en -opleiding willen per 1 januari fu- s en. Door de fusie moet een internationaal opererend kennis- 2 tituut op het gebied van verkeersveiligheid ontstaan. De on- nemingsraden van de partners moeten zich nog uitspreken. .0 1 januari wil het CBR alle NEA-aandelen overnemen. NEA i specialist in onderzoek en advies en opleiding behoudt zijn !s-am en wordt een zelfstandige divisie van het CBR. Ongeveer J 0(i mensen vinden emplooi in de fusieorganisatie. De totale 7-azet bedraagt ruim 158 miljoen per jaar. Het CBR en NEA Z rken al langere tijd samen in opleidings- en examencentra in land en Estland. Ook lopen er gezamenlijke projecten in echië, Roemenië ep Hongarije. janapark met Batman en Superman 59 O 59 aigCHUIZEN anp ■38 bi Flevo heet sinds woens- 26 jSix Flags Holland. Het the- uk is hevig op zoek naar eigen identiteit. Tussen het okjesgeweld van de Efte- .31 en de westernstijl van Po- 37' rk Slagharen moet ook het >ark in Biddinghuizen eind blijven. Daarom is het k.8 oeroefiguur Walibi inge- voor cartoonfiguren en Bi helden. 'K h alibi ze het grote publiek veel, geeft algemeen direc- H. van Driem van Six Flags ind toe. „Laten we eerlijk van Walibi is nooit een te- lm gemaakt. Daarom heb- we Walibi aan de kant ge- t pretpark is op 1 april om- gedopt tot een themapark met Pan, Bugs Bunny, Big Foot, ety, Sylvester en Superman. figuren maken ook een i igrijk onderdeel uit van het Papark Warner Brothers ijfeworld net over de Duitse Internationaal energiebureau IEA voorspelt grote problemen parus rtr/anp De wereldolievoorraden dalen zo snel dat de westerse wereld komende winter met olietekorten te kampen kan krijgen. Deze waarschuwing gaf het Internationale Ener giebureau (IEA) gisteren. nieuwe sancties tegen het land. Het uitblijven van Iraakse olie scheelt 2,3 miljoen vaten per dag op een markt waar zo'n 75 miljoen vaten omgaan. Daar naast hebben olieproducerende landen zoals Saudi-Arabië, Ve nezuela en Mexico al in maart afgesproken zich te houden aan productiebeperkingen. Een maand geleden zijn de afspra ken nogmaals bekrachtigd. Daarover luidden oliehandela ren al de noodklok. De IEA-top verwacht deze maand al een dagelijks tekort van 5 miljoen vaten. Daarnaast kan de overgang naar het nieu- De aan de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) geli eerde organisatie zegt dat de olievoorraden in opslagplaat sen sneller dalen dan verwacht. Dat gebeurt terwijl in de winter de vraag naar olie traditioneel stijgt. Als belangrijke oorzaak noemt het energiebureau het conflict tussen Irak en de Ver enigde Naties. Irak heeft oliele veranties opgeschort in afwach ting van een besluit van de VN. Die stemmen deze week over we millennium ook zorgen voor leveringsproblemen, meent de IEA. Door de onderlinge afspra ken van de olieproducerende landen stijgt de prijs al ruim een half jaar. Consumenten merken dat onder meer aan de prijs van autobrandstof. Afgelo pen weken schommelde de prijs van een vat Brent-olie van 159 liter rond de 25 dollar, het hoogste prijspeil sinds 1996. Oliemaatschappij Shell noemt het bijzonder dat de olieproducerende landen zich aan de afspraken houden. Maar ook voor hen is een hoge prijs niet gunstig, zo zegt de olie maatschappij. Of de prijzen verder zullen stijgen, weet het bedrijf niet. „Het voorspellen van de olieprijs is erg moeilijk", aldus een woordvoerder. stockholm anp mobiele telefoon. Ook gaat het bedrijf kijken of het Microsoft-besturingsprogramma Windows NT in mobiele telefoons past. Een andere afspraak is dat het Amerikaanse Microsoft een kale versie van het computerpro gramma Internet Explorer inbrengt. Het Zweedse Ericsson zorgt voor de kennis van het zogenaam de Wireless Application Protocol (WAP). Dat is een manier om nu al met een mobiele telefoon simpele internetdiensten op te vragen, zoals het beursnieuws en het bioscoopprogramma. Softwareleverancier Microsoft en fabrikant van mobiele telefonie Ericsson stappen samen in een draadloze versie van internet. Daarvoor komt er verregaande samenwerking tussen de twee con cerns. Als onderdeel van de samenwerking komt er een joint venture, waarin Ericsson een meerder heidsbelang krijgt. Dat bedrijf gaat zich bezig houden met elektronische post (e-mail) via de amsterdam anp Uitzendkrachten krijgen voort aan het gebruikelijke loon dat in een sector geldt. Tot nu toe was de werkgever met hen goedkoper uit, omdat in de uit- zend-CAO zaken als bijvoor beeld scholing niet zijn meege wogen en omdat ze lager wer den ingeschaald. Werkgevers en bonden hebben lang onder handeld voordat dit resultaat op tafel lag. Volgens H. Wester hof van FNV Bondgenoten wordt het loon niet meer per week berekend, maar per uur. Bedrijven, vooral in de me taal, brachten personeel vaak onder bij een eigen uitzendbe- drijf. Daar is de CAO goedko per, omdat er bijvoorbeeld voor zaken als scholing geen geld is gereserveerd. De werknemers waren dan in dienst van het uit- zendbedrijf, maar bleven hun oude werk doen voor hun oude salaris. De werkgever was goed koper uit, want hij hoefde niet voor allerlei fondsen te betalen. Volgens Westerhof krijgen vakkrachten die via een uit- zendbedrijf aan het werk gaan, voortaan meteen het loon dat geldt in de sector waar ze wer ken. Voor niet-vakkrachten geldt een overgangstermijn van drie maanden. „Die concessie hebben we moeten doen, om dat anders geen akkoord zou zijn bereikt." Toulouse Een model op ware grootte van het dubbeldeks vliegtuig A3XX dat vliegtuigbouwer Airbus in ontwikkeling heeft, wordt naar een han gar gebracht De foto, gisteren gemaakt in de Franse stad Toulouse, geeft een idee van de afmetingen van het passagierstoestel dat op zijn vroegst rond 2005 in productie zal gaan. Het vliegtuig biedt straks ruimte aan een kleine zeshonderd passagiers en wordt volgens Airbus het grootste vliegtuig ter wereld. Directie en ontwerpers van Airbus kwamen gisteren in Toulouse bijeen om de voortgang van het miljardenproject te bespreken. foto reuters jean-phiuppe arles Hoge Raad doet uitspraak als slot van jarenlange rechtsgang den haag«anp Werknemers die in het verleden waren uitgesloten van de pensi oenregeling van hun werkgever, kunnen hun pensioenrechten alsnog claimen over een perio de van 20 tot 30 jaar. De Hoge Raad heeft bepaald, dat gehuw de vrouwen en deeltijdwerkers die destijds waren uitgesloten alsnog voor pensioenreparatie in aanmerking komen. De uitspraak van de Hoge Raad is het slot van een jaren lange rechtsgang die is onder steund door de overheidsbond Abvakabo en FNV-ledenservice. In 1994 bepaalde het Europese Hof in Luxemburg al dat de be trokken groepen voor pensi oenreparatie in aanmerking ko men. In Nederland werd toen uitgegaan van een reparatie over een periode van ten hoog ste vijf jaar. Door het arrest van de Hoge Raad is die periode aanmerkelijk verlengd. Dat er sprake is van een ver jaringstermijn van 20 tot 30 jaar heeft te maken met de invoe ring van het Nieuw Burgerlijk Wetboek in 1991. In het Nieuw BW is de verjaringstermijn voor dit soort gevallen 20 jaar. Daar voor was het 30 jaar. Tot 1992 waren bij veel be drijven gehuwde vrouwen en deeltijdwerkers uitgesloten van deelname aan het pensioen fonds. De betrokken groepen kunnen nu pensioenreparatie vragen. In 1994 schrokken de pensioenfondsen hevig van de uitspraak van het Europese Hof, omdat de fondsen miljar denclaims verwachtten. De om vang van het aantal claims is echter beperkt gebleven. Mr. M. Greebe, die is opgetre den als raadsvrouw van de pro cederende vrouwen, verwacht niet dat er op grond van dit nieuwste arrest een vloedgolf van nieuwe claims aan komt. Zij verwacht wel dat de zaken die in 1994 aanhangig zijn ge- grens. Het Amerikaanse Pre mier Parks is eigenaar van zo wel Movieworld als Six Flags Holland. Premier Parks investeert meer dan honderd miljoen gul den om Six Flags Holland stevig in de markt te zetten. Van Driem: „De slag om de vrije tijd van de mensen is begonnen. Je moet als park continu bijblij ven. Het publiek wil steeds sen sationelere attracties. Daarom bouwen we twintig nieuwe at tracties, waarmee we een nieuw product, een nieuw profiel neerzetten." Volgens J. Bertus van de in ternationale vereniging van at tractieparken 1AAPA kunnen at tractieparken niet meer achter over leunen. „Disney heeft de Europese markt geopend met een park bij Parijs. De pretpar ken moeten sindsdien blijven vernieuwen en kunnen niet meer lui zijn. Ze moeten hun positie op de markt blijven ver beteren." brussel marc peeperkorn correspondent Welgestelden kunnen voorlopig ongestoord hun spaartegoeden in het buitenland blijven stallen om de belasting te ontduiken. Het duurt nog jaren voordat Europese regels in werking tre den die een eind aan deze fisca le fraude moeten maken. In een laatste poging de Brit ten te paaien stelt de Europese Commissie voor een 'afgezwak te' informatieplicht in te voeren voor beleggen in buitenlandse obligaties. Alleen naam. adres en nationaliteit van de belegger dienen doorgegeven te worden aan de nationale fiscus, niet meer het bedrag van de trans acties en het rendement. Verantwoordelijk Eurocom missaris Bolkestein (belastin gen) zei gisteren: „Als ik die zaak voor eind 2004 oplos, kan ik Brussel met een gerust hart de rug toekeren. Dan heb ik in elk geval mijn salaris terugver diend." Bolkestein temperde gisteren Verantwoordelijk Eurocommissa ris Bolkestein: „Als ik die zaak voor eind 2004 oplos, heb ik in elk geval mijn salaris terugver diend." foto anp herwig vergult de verwachtingen over de Euro pese top in Helsinki, die van daag begint. Daar komt de be strijding van belastingontdui king aan de orde komt. De Europees Commissaris verwacht dat de Britten hun verzet tegen de belastingplan nen laten varen. „Gebeurt dat niet, dan blijft de hele zaak nu al steken. Dat zou bijzonder schadelijk zijn, ook voor het Verenigd Koninkrijk." Het Britse verzet spitst zich toe op het voorstel van de Eu ropese Commissie om particu lieren aan te pakken die de na tionale fiscus ontwijken. Spaar tegoeden van deze mensen in het buitenland zouden in de EU met minimaal twintig pro cent belast moeten worden. Landen kunnen er ook voor kiezen de informatie over de rentebetalingen door te geven aan de belastingdienst in het thuisland van de spaarder. Beleggingen in internationale obligaties ('eurobonds') vallen ook onder de heffing. De Lon- dense City is het centrum van deze miljardenhandel. De rege ring-Blair vreest dat particuliere beleggers vanwege de EU-be lasting massaal naar niet EU- landen als Zwitserland of Liechtenstein uitwijken, wat een gevoelige klap zou zijn voor ruswuk anp over de grenzen en zoeken voor de investeringsmogelijkheden naar samenwerking met bui tenlandse partners. Een over name van Nederlandse pretpar ken door buitenlandse bedrij ven vindt.de onderzoeker min der waarschijnlijk. Om nog meer mensen te trekken, zoeken pretparken nieuwe formules. 'Virtual reali ty' is er één van. In een bio scoopzaal met levensechte beelden beleven mensen een film alsof ze er zelf bij zijn. Ge luid en bewegende stoelen ma ken het effect compleet. „Virtual reality is goedkoper dan een achtbaan. Je stopt een nieuw filmpje in de computer en de mensen hebben een nieuwe thrill. Een achtbaan waarop de bezoekers zijn uitge keken, kan alleen maar naar de schroothoop", aldus Gerritsen. De Europese vrijetijdsindustrie blaakt van het zelfvertrouwen. Tachtig procent van de pretpar ken, restaurants en hotelketens is zeer optimistisch over de toe komst. Zij willen de komende drie jaar zo'n tachtig miljard euro (176 miljard gulden) in vesteren, aldus Ernst Young Consultancy. Pretparken lijken het meest te willen investeren om de steeds reislustiger consument binnen te halen. Wie tegenwoordig een pretpark wil bezoeken, is bereid om steeds verder te reizen, zegt woordvoerder Gerritsen van Ernst Young. De concurrentie tussen pretparken speelt zich daarom niet langer op natio naal, maar op Europees niveau' af. Pretparken kijken zelf ook den haag anp meer te danken aan het gunsti ge vestigingsklimaat, het fiscale beleid en de bedrijfsvestigings ruimte, benadrukte D66-Ka- merlid Van Walsum. Jorritsma staat een nieuw sti mulerend industriebeleid voor, waarbij het gebrek aan vemieu- wingskracht, de zwakste plek van het bedrijfsleven, wordt aangepakt. Kennis is een sleu telfactor geworden in de inter nationale concurrentiestrijd. En juist op dit terrein scoort Ne derland matig. Afgelopen zomer stelde de minister al dat Nederlandse on dernemingen slechts 25 pro cent van hun omzet uit nieuwe producten halen. Bij Duitse be drijven is dat 43 procent terwijl het Europees gemiddelde op 31 procent Ügt. Bedrijven die met succes ver nieuwingen hebben doorge voerd, moeten daarvoor wor den beloond. Te denken valt aan fiscale aftrek van de in- noveringskosten. Beloning zal stimuleren tot meer investerin gen in kennis, onderzoek en ontwikkeling. Als die investe ringen uitblijven, zal dat ten koste gaan van de economische groei in Nederland. Dit zei PvdA-Kamerlid Hindriks giste ren tijdens overleg met minister Jorritsma van economische za ken over het industriebeleid. De Kamer is bezorgd over de achterliggende positie van Ne derland op het gebied van in vesteringen in kennis en onder wijs. Economisch gaat het nu voor de wind, maar dat is onder tilburg «anp Op verzoek van de stichting heeft de KUB onderzocht hoe het staat met de rechten van werknemers bij een faillisse ment in Nederland, België, Duitsland en Groot-Brittannië. Ons land komt daar .als slecht ste uit. „We moeten streven naar maatregelen die ervoor zorgen dat de werknemer niet met lege handen staat", meent Welschen. Een andere aanbeveling rich ting overheid is het standaard oprichten van een fonds zoelIs dat bij het faillissement van DAF Trucks in 1993 gebeurde. Het personeel dat in dienst bleef bij de doorstart, betaalde tien procent van zijn brutoloon om de ontslagen werknemers financieel tegemoet te komen. Totaal kwam cr zo 20 miljoen gulden beschikbaar. „Daarmee hebben we zeer schrijnende ge vallen financieel kunnen ver lichten. Zo'n fonds zou dus als een standaard moeten gelden", meent Welschen. maakt nu verder zullen worden afgerond. Vrouwen die alsnog pensi oenrechten willen claimen, moeten wel kunnen aantonen dat zij in een bepaalde periode bij de werkgever gewerkt heb ben. Soms is dat moeilijk, bij voorbeeld als het bedrijf in an dere handen is overgegaan. Bovendien moeten de be trokken werkneemsters (de ge dupeerde groep bestaat vrijwel geheel uit vrouwen) in elk geval hun werknemersdeel van de pensioenpremie storten. Dat kan bij een flinke deeltijdbaan tegen een goed salaris soms in de tienduizenden lopen. Werknemers die na een be- drijfsfaillissement op straat ko men te staan, zouden stan daard een financiële vergoeding moeten krijgen die als over brugging kan dienen. Dat be drag moet afhankelijk worden gesteld van leeftijd en aantal dienstjaren. Dit voorstel pre senteerde de stichting Onder steuningsfonds Oud-Werkne mers DAF gisteren op een con ferentie over werknemersrech ten bij faillissementen op de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Volgens voorzitter van de stichtingR. Welschen, burge meester van Eindhoven, moet zo'n vergoeding snel wettelijk worden geregeld. Bedrijven kunnen daar op voorhand al voor sparen. Maar ook werkne mers kunnen via de sociale pre mies daaraan meebetalen. Vol gens Welschen wordt in België al met zo'n vergoeding gewerkt. amsterdam anp Ondanks voorstel Bolkestein vanavond op top in Helsinki geweigerd door verzekerings maatschappijen wegens een te groot risico of zij kunnen de hoge premies niet opbrengen. Een woordvoerder van de FNV schat dat het eerder om een paar duizend dan om 10.000 mensen gaat. Volgens de vakbeweging hoeft een wettelij ke regeling voor deze groep niet veel te kosten. Er ligt een advies van de Soci aal Economische Raad (SER) dat als uitgangpunt kan dienen voor te nemen maatregelen. Dat advies kwam er nadat de Kamer daar in een motie om had gevraagd. De vakcentrales CNV, MHP en FNV willen dat er alsnog een re geling komt voor mensen die in de problemen komen door de invoering van de Algemene na bestaandenwet (ANW). De vak beweging is boos op staatsse cretaris Hoogervorst van Socia le Zaken, die onlangs liet weten geen regeling te willen treffen. De centrales roepen de Tweede Kamer op de bewindsman te corrigeren. Het gaat om mensen die er niet in slagen zich particulier bij te verzekeren. Zij worden de 'City". Bolkestein verwacht dat Groot Brittannië vanavond in Helsinki 'ja' zegt tegen het voorstel om voor op zeggen. De Europees Commissaris vindt de minimale informatie nog steeds nuttig voor de betrokken belas tingdiensten. „Een listige fiscus komt hiermee een hoop te we ten", aldus Bolkestein. Als de Britten hun verzet op geven, is daarmee het EU-be- lastingpakket nog niet beklon ken. Tweede heikele onderwerp is het verbieden van fiscale lok kertjes die regeringen aan be drijven verstrekken om werkge legenheid binnen hun grenzen te krijgen. Nederland staat bovenaan de speciaal opgestelde 'zwarte' lijst met dit soort concurrentiever valsende maatregelen. Bolke stein verwacht dal in Helsinki de tijd en de politieke wil ont breken om deze voordeeltjes af te schaffen. Afronding en in voering van het hele EU-belas- tingpakket voorziet hij pas te gen het eind van 2004. Bedrijf uit India komt niet over de brug pitein in zo'n geval zijn schip niet verlaten, maar de man zat er emotioneel zo doorheen dat het GHR hem weinig in de weg rotterdam anp Sinds begin november zit het Rotterdamse Havenbedrijf op gescheept met een door de In diase bemanning verlaten schip. Daarom daagde het ha venbedrijf de eigenaar van de 200 meter lange bulkcarrier Jaising Trinity voor de recht bank in Rotterdam. Het GHR wil dat de noodlij dende Indiase reder weer de verantwoordelijkheid voor het schip op zich neemt. De be manning liet het schip achter nadat zeventien maanden lang geen salaris was betaald. Toen de reder uileindelijk met de centen op tafel kwam, besloten de laatste nog op het schip aan wezige bemanningsleden terug te vliegen naar India. Wettelijk gezien mag een ka- legde op het vliegtuig te stap pen. Het havenbedrijf eiste ver volgens van de reder dat hij voor een nieuwe bemanning zou zorgen. Deze gaf echter niet thuis. Betaling van de drie Neder landse bemanningsleden, beta ling van achterstallige haven gelden en het verplaatsen van het schip was gisteren de inzet van het kort geding. De advo caat van de Indiase reder pro beerde de situatie enigszins te bagataliseren. Het bedrijf zou bezig zijn visa te regelen en het havenbedrijf zou te snel naar de rechter zijn gestapt. Uitspraak op 16 december.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9