Brussel pakt Parijs aan in vleesoorlog Buitenland EU-kandidatuur blijft gevoelig in Turkije Luchthaven van Montenegro weer open na bezetting Samenzwering leidde tot moord op Luther King Familie Raoul klaagt autoriteiten in VS aan Voor vier ministers geen plek in 'nieuw' kabinet Suriname Lincoln wordt afgestoft island zet opmars Tsjetsjenië voort Schotse premier Dewar positief na halfjaar 'zelfbestuur' RDAG 9 DECEMBER 1999 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Routen isten praten over ontwapening Het voornaamste protestantse paramilitaire verband in d-Ierland, de Ulster Defence Association (UDA), wil ook ontwapening praten. De beweging heeft gisteren een con- lersoon benoemd voor onderhandelingen met de onafhan- :e internationale ontwapeningscommissie van de Canade- i neraal De Chastelain. De UDA, die ook onder de naam Ul- :reedom Fighters opereert, volgt met de benoeming de eens pro-Britse beweging Ulster Volunteer Force en de be- ijkste anti-Britse republikeinse beweging IRA. De ontwape- van terroristische groepen is een voorwaarde voor de uit- ng van de vredesakkoorden van april 1998 en het voortbe- i van de brede regeringscoalitie in Noord-Ierland. foto ap jskou en Minsk tekenen verdrag ou» Na bijna twee weken vertraging wegens ziekte van Bo- ltsin, hebben de Russische president en zijn Wit-Russische ga Loekasjenko gisteren het verdrag getekend dat moet lei tot een Slavische confederatie. Direct daarna werd er echter getwijfeld of het met veel ceremonieel getekende verdrag elijk veel substantie heeft. Russische regionale leiders wil- iet dat de confederatie ten koste van hun rechten gaat. En ekraïense president Koetsjma, leider van de derde Slavi- staat, zei dat zijn land niet zal toetreden. Het verdrag be- in 2005 één munt en nauwe samenwerking. nton: Marsmissies blijven doorgaan ingtonDe Amerikaanse president Clinton heeft de NASA ren een hart onder de riem gestoken, door aan te kondigen Ie Verenigde Staten door zullen gaan met missies naar Clinton zei dat een dag nadat NASA-wetenschappers len toegegeven dat de 165 miljoen dollar kostende Mars Lander waarschijnlijk als verloren beschouwd moet wor- Dinsdag mislukte een laatste poging contact te krijgen met arssonde. NASA heeft weinig geluk met zijn ambitieuze en rdure Mars-verkenningen. Op 23 september verdwaalde de Climate Orbiter. In totaal is bijna de helft van alle missies geheel of gedeeltelijk mislukt. id verzwijgt dood moeder weken i Een negen jaar oude Amerikaanse jongen heeft bijna reken thuis gewoond terwijl zijn moeder dood op de vloer ie huiskamer lag. Volgens de politie van Memphis in de Tennessee wilde het kind niets zeggen, omdat hij bang laar pleeggezin te worden gestuurd. Travis Butler wist te even op pizza en diepvriessoep. Hij kleedde zich dagelijks s aan, ging naar school en deed boodschappen sinds zijn der op 5 november in hun appartement overleed. Maan- vond werd de jongen door een vriend van de familie in de ng aangetroffen, aldus een woordvoerster van de politie, ondergebradht bij zijn grootouders. igen over geheime PLO-miljarden aag» Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken zal bij destij nse Autoriteit navraag doen over de berichten dat de 17 miljard gulden op geheime bankrekeningen heeft staan, at zo is, zal Nederland de ontwikkelingssamenwerking met destijnse Autoriteit beëindigen. Dat schrijft Van Aartsen in oord op kamervragen van Van Middelkoop (GPV) en Van lerg (SGP). De Sunday Telegraph onthulde zondag dat mterhackers de verstopte bedragen ontdekt hebben door breken op de computers van het PLO-hoofdkantoor in Tu- )e PLO zou 17 miljard gulden hebben op rekeningen in Zü- Genève en New York, en ook aandelen in bedrijven op se, Franse en Japanse aandelenbeurzen hebben. Prémier Blair: Recht en wetenschap aan onze zijde Frankrijk zal zich voor het Europees Hof van Justitie moeten verantwoorden voor zijn besluit de grenzen ge sloten te houden voor Brits rundvlees. De Europese Commissie besloot vanochtend tot deze juridische pro cedure, nadat het Elysée had laten weten dat het Brits rundvlees ip verband met de gekke-koeienziekte (BSE) nog steeds niet honderd procent veilig acht voor Franse consumptie. BRUSSEL-PARUS GPD Daarmee riep Frankrijk de toom over zich af van zowel Groot-Brittannië als het dage lijks bestuur van de EU. De Britse premier Blair heeft met een bij zijn Franse collega Jospin protest aangetekend. „Wij hebben het recht en de wetenschap aan onze zijde", zou hij Jospin volgens zijn woordvoerder via de telefoon hebben toegeroepen. Ook de Europese Commissie heeft de Franse houding fel veroordeeld. Frankrijk schendt de Europese regels voor vrijhandel, meent de Commissie. De beslissing om de boycot te handhaven, komt na weken lang touwtrekken tussen Parijs PODGORICA DPA De internationale luchthaven bij 'de Montenegrijnse hoofd stad Podgorica is vanmorgen weer opengesteld. Gisteravond bezetten zwaar bewapende eenheden van het Joegoslavi sche leger 'uit veiligheidsover wegingen' de landingsbaan.. Montenegro vormt samen met Servië de federale republiek Joegoslavië. De ingreep zou het gevolg zijn geweest van een misver stand tussen het door Belgrado geleide leger en de Mon tenegrijnse politie, die de con trole over het vliegveld wilde overnemen. Dat gebeurde na dat de regering van Mon tenegro had verklaard dat het vliegveld eigendom is van de deelrepubliek. Waarnemers in Montenegro menen dat de bezetting van de luchthaven een teken is van de steeds slechter wordende be trekkingen tussen Servië en Montenegro. Volgens de onaf hankelijke radiozender B2-92. hebben het Joegoslavische leger en de Montenegrijnse politie in deze kwestie nu echter alle plooien gladgestreken. U DPA-Rtr ussische leger heeft van- ipnieuw een bolwerk van ijetsjeense rebellen ver- Het is de plaats Sjali, een twintig kilometer ten isten van de hoofdstad i- weerwil van aanzwellende ationale dreigementen conomische en politieke 5 gaat Rusland door met imars in Tsjetsjenië. De )eroes-Martan viel giste- handen van het Russi- De rebellen hadden erder op de dag al terug ken uit de stad. Volgens een woordvoerder van het Tsje tsjeense verzet was de terug trekking onderdeel van een strategie om de rebellen te her groeperen. Groot-Brittannië wil dat de ministersconferentie van de G8 (zeven rijke industrielanden en Rusland) zich komende week buigt over de strijd in Tsjetsje nië. Een regeringswoordvoer der zei gisteren in de Britse hoofdstad dat de conferentie op 16 december in Berlijn kan doorgaan als Tsjetsjenië boven aan de agenda staat Als Mos kou dat niet wil, dan kon er wel eens helemaal geen G8-overleg zijn, zo liet hij doorschemeren. en Londen, waarbij de Com missie als bemiddelaar optrad. De Britse regering, die met de hete adem van een anti-Euro- pese pers in de nek weinig on derhandelingsruimte had, be loofde exportvlees van het label 'Brits' te voorzien. Maar voor de Franse regering was dat onvol doende. Wat het Jospin vooral onmo gelijk maakte het embargo op te heffen, was het oordeel van een door hemzelf in het leven ge roepen commissie van deskun digen. Deze oordeelde onlangs dat Brits rundvlees nog steeds 'een niet te kwantificeren ge vaar' voor de gezondheid ople vert. Als Jospin dit oordeel naast zich neer had gelegd en er ook maar één consument was gestorven, zou hij persoon lijk aansprakelijk zijn geweest. Tot dusverre zijn minstens 44 mensen overleden aan de ziek te van Creutzfeldt-Jakob na het eten van rundvlees, allen op één na in Groot-Brittannië. Maar een Europese commissie van deskundigen concludeerde na bestudering van een ruim 600 pagina's tellend Frans rap port dat de risico's voor be smetting met Creutzfeldt-Jakob inmiddels zijn uitgebannen. Ook zou de verspreiding van BSE in Groot-Brittannië onder controle zijn. De Franse boycot leidde in Engeland tot een oprisping van anti-Franse sentimenten. De Conservatieve Partij eiste zelfs een formeel handelsembargo tegen Frankrijk. Blair legde die eis naast zich neer met het ar gument dat hij het pleit binnen de EU zou winnen. Het besluit van de Fransen om hun boycot te handhaven is een domper voor Blair. die nu de uitspraak van het Hof moet afwachten. Aangenomen wordt dat Frank rijk daar bakzeil zal halen, maar de procedure kan jaren duren. MEMPHIS Rtr De moord in 1968 op de zwarte burgerrechtenactivist Martin Luther King was niet het werk van iemand die alleen handel de, maar het gevolg van een sa menzwering. Tot die conclusie is een jury in de Amerikaanse staat Tennessee gisteren geko men. De jury, gevormd door zes blanken en zes zwarten, kwam tot die conclusie in een zaak die de nabestaanden van King hadden aangespannen te gen Lloyd Jowers. een voorma lige bareigenaar, die beweert dat hij geld kreeg voor het orga niseren van de moordaanslag. Aanvankelijk wilden familiele den van King een schadever goeding van Jowlers, maar die eis werd in der minne geschikt. Vorig jaar stemde minister van justitie Janet Reno al in met een nieuw onderzoek naar de dood van King. Ook bij dat on derzoek gaat het om de vraag of de veroordeelde moordenaar James Earl Ray alleen handelde of gesteund werd door derden. Ray bekende in eerste instantie dat'hij King op 4 april 1968 in Memphis had doodgeschoten, maar trok die bekentenis later in. Dat leidde tot theorieën over betrokkenheid van anderen bij de moord. Ray overleed in april 1998 aan een leveraandoening. DENVER Rtr-AFP De familie van de 11-jarige Zwitsers-Amerikaanse jongen Raoul, die in de Verenigde Staten wekenlang heeft vastgezeten op verden king van incest met zijn 5-jarige zusje, onderneemt juridische stappen tegen de Amerikaanse autoriteiten. De familie Wuthrich eist een schadevergoeding van ruim 1,5 miljoen gulden van de staat Colorado en de gemeente Jefferson. Met de arrestatie en de hechtenis van de jongen zijn diens burgerrechten geschonden, al dus de advocaat van de familie. Vincent Todd. Er was geen arresta tiebevel voor Raoul en de woning van de familie werd illegaal doorzocht. De jongen verscheen eerder dit jaar aan handen en voeten ge boeid in een rechtbank in Colorado. Dat beeld leidde tot grote ver ontwaardiging in Zwitserland en elders in Europa over de bejege ning van jeugdige verdachten door de Amerikaanse justitie. Op 10 november werd de strafzaak tegen Raoul afgeblazen, nadat een rechter had geoordeeld dat het recht van de jongen op een snel proces was geschonden. Raoul vertrok daarop snel naar Zwitser land; zijn ouders waren daar al naartoe gevlucht. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse president Wij- denbosch zal vandaag een nieuw kabinet presenteren, waarin zeven bewindslieden uit de vorige ploeg opnieuw lzit- ting mogen nemen. Zij moeten ieder meer dan een ministeries gaan leiden. Vier bewindslieden keren niet terug in de regeer- ploeg, die gisteren haar congé kreeg van het staatshoofd. Minister Gobardhan van fi nanciën was al zeker van zijn ontslag. Hij werd twee dagen geleden van vriendjespolitiek beschuldigd. Zijn collega's van Planning en Ontwikkelingssa- menwemng en Justitie en Poli tie, respectievelijk Waldy Nain en Paul Shak Sjie, worden on geschikt geacht voor het minis tersvak. Minister Karan Rams- undersingh dankt zijn ontslag aan de cnaos in het onderwijs sinds zijn bewind. Ook Frankrijk," Duitsland en Italië uitten dreigementen in Russische richting. Parijs schermt met stappen die de EU-top in Helsinki zou kunnen zetten. Duitse regeringsbron nen opperen dat leningen door het IMF zouden moeten wor den uitgesteld. De Europese landen hebben vooral scherpe kritiek op de ho ge aantallen burgerslachtoffers die de Russische acties eisen. Maar volgens waarnemers voe len de VS vooralsnog niets voor harde acties tegen Rusland, en zal het dus voorlopig bij woor den blijven. Washington Abraham Lincoln komt uit de mist tevoorschijn. Het standbeeld van Amerika's zestiende president in het Washington Lincoln Memorial park ondergaat zijn jaarlijkse schoonmaakbeurt Foib ap ron edmonds LEIDEN MAAIKE OPPENKAMP Schotland is er alleen maar be ter op geworden sinds zij eerder dit jaar een eigen parlement heeft gekregen. De Schotse Eer ste Minister Donald Dewar ven tileerde gisteren deze mening op de Universiteit in Leiden tij dens de jaarlijkse William en Mary-lezing. „Ons eigen parle ment4 heeft de democratische controle over dingen die Schot land aangaan, terug naar Schot land gebracht," aldus Dewar. „Je kunt het legen van de vuil nisbakken in Leiden ook niet vanuit Den Haag regelen." Het was de zesde keer dat de William en Mary-lezing werd gehouden. Het idee voor de le zing onstond in 1989 rond de 300-ste herdenking van het feit dat de Nederlandse Stadhouder Willem van Oranje in 1689 ook koning van Engeland en Schot land werd. De lezing wordt om en om in Leiden en Cambridge gehouden en stond dit jaar in het teken van Schots nationalis me. De Schotten kregen in mei een eigen parlement. Ook de Welshmen kregen een eigen As semblee en zeer recent volgden de Noord-Ieren met een eigen parlement. Dewar hamerde er gisteren op dat regionaal be stuur goed was. maar dat Schotland vooral binnen Groot- Brittannië moet blijven. .Af scheiding zou alleen maar ver lies betekenen. Nu zijn we sa men met de rest van Groot- Brittannië als grootmacht verte genwoordigd in de Europese Unie, de NAVO, de G7 en de VN-Veiligheidsraad. Via Groot- Brittanië wordt de Schotse stem gehoord." De Eerste Minister had geen goed woord over voor de eu rosceptici in zijn land. die hij vergeleek met mensen die te gen beter weten in nog steeds volhouden dat de aarde plat is. „Zij ontkennen de logica van de wereld waarin wij leven." 3! M ISTANBUL «JESSICA LUTZ is Sparkling Fantasy in Holland Casino. Van en met 30 december maakt van de 4000 spran- •de prijzen. Een minimum- -4--|qL|_AND QASINO leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs zijn entree- voorwaarden. U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Amsterdam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam - Scheveningen Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino.nl CORRESPONDENT Aan de vooravond van de EU-top in Helsinki vragen weinigen in Turkije zich af waaraan hun land het te ver wachten kandidaat-lidmaatschap nu eigenlijk opeens wel verdiend heefL Het wordt namelijk gezien als een recht dat hen lang onthouden is als ge volg van 'boze samenzweringen'. Spel breker nummer één was altijd Grie kenland. Ook nu concentreert de Turk se aandacht zich op de Grieken, die nog als enigen in Europa zachtjes te gensputteren. Tijdens een bezoek aan Bosnië, begin deze week, dreigde de Turkse president Demirel dat de relatie met Griekenland opnieuw emstig verstoord zal worden als Athene Turkije's kandidatuur verhin den. De Griekse minister van buiten landse zaken legde daarop de verant woordelijkheid voor toekomstige pro blemen bij de EU:Als de Unie bereid is die op zich te nemen, dan zeggen wij ja." Zo simpel ligt het echter niet. Grieken land wil dat in de slotverklaring van Hel sinki opgenomen wordt dat alle landen de jurisdictie erkennen van het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag. Dat doet eurosceptici in Turkije op de ach terste benen staan. Zij zijn overigens de eersten om het lidmaatschap op te ei sen, maar dan wel op Turkse voorwaar den. „Hoe kunnen we ooit een fatsoenlijke zeevarende natie worden". schreef oud minister Mümtaz Soysal in de krant Hilrriyet, „als Griekenland de Egeïsche Zee helemaal inpikt en wij dat geen re den tot oorlog meer mogen achten, maar het in Den Haag moeten uitvech ten?" Turkije heeft Griekenland altijd voorgesteld eerst samen om de tafel te gaan zitten, alvorens naar Den Haag te stappen om de geschillen over betwiste eilandjes en territoriale wateren op te lossen. De bureaucratie en het leger koesteren met Soysal een diep wantrou wen jegens het Internationale Hof, dat ze bevooroordeeld vinden. Soysal roerde nog een ander heet hang ijzer aan: „En moeten we toekijken hoe Cyprus EU-lid wordt gemaakt, alsof het nog steeds één staat is? Dan accepteren we toch dat het Turks-Griekse even wicht dat sinds 1960 in de oostelijke Middellandse Zee bestaat wordt ver stoord? Met dit soort spelletjes wordt Cyprus aan Turkije ontfutseld. Soysal is de geestelijke vader van het afgesplitste Turks-Cyprus, het staatje wiens 'onaf hankelijkheid' sinds 1974 door het Turk se leger wordt bewaakt. Op een sympo sium op de militaire academie in Istan bul verklaarden legerbevelhebbers giste ren dat de koppeling tussen EU-lid- maatschap en Cyprus onaanvaardbaar is. Evenmin te pruimen vindt Turkije het 'criterium van Kopenhagen', dat de minderheden beschermt. Eergisteren verklaarde premier Ecevit nog dat de Koerden geen minderheid zijn, maar een deel van de Turkse natie. Die wijd verbreide gedachte stamt vanuit het Verdrag van Lausanne, waarmee de hui dige republiek Turkije in 1923 interna tionaal werd erkend. Daar kregen alleen de christenen de minderheidsstatus toe bedeeld, mét speciale culturele rechten. Het toekennen van diezelfde rechten aan de Koerden ondermijnt de funda menten van de eenheidsstaat, zo luidt het officiële standpunt. Soysals collega-columnist en oud-diplo maat Gündliz Aktan vergelijkt de tegen stelling in de krant Radikal met de men selijke neiging zich af te zetten tegen 'de ander'. „West-Europa heeft zich in het verleden meedogenloos opgesteld tegen degene die het als 'de ander' geïdentifi ceerd had. De joden waren zo'n 'ander': zij werden na duizend jaar oriderdruk king vernietigd. Het Ottomaanse Rijk werd van de kaart geveegd omdat het 'de ander' was." En in het feit dat Tur kije - 'de ander' - in het Westen meestal wordt genegeerd, leest Aktan nu de on derbewuste wens dat het land niet zou bestaan. „Dat voel je. En nu willen ze ons in hun midden opnemen. De co lumnist verwacht grote moeilijkheden. In de krant Cumhurriyet verwacht een andere columnist met een bureaucra tisch verleden, Erol Manisali, dat de meetlat voor Turkije steeds hoger gelegd zal worden. „Europa speelt met Turkije. Maar voor ons loopt kandidatuur nooit op volledig lidmaatschap uit. Dat heeft niets te maken met of we ons huiswerk wel of niet doen. Europa weet dat het sociale, politieke, economische en cul turele evenwicht volkomen verstoord zal worden als het Turkije opneemt. Turkije is een te groot brok voor Europa om te verteren. Het zou wel gek zijn om aan zoiets te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7