Belastingdienst kan vernieuwing niet aan Enkeltje Schiphol in zee kost rond vijftig gulden ier nu unaniem tegen openbare bieding HSL Binnenland Geen sollicitatieplicht voor actieve werklozen Peper ongerust over politie-inzet Euro 2000 SUai Decembermoorden herdacht Snelle grondaankoop voor natuur bespaart miljarden DAG 9 DECEMBER 1999 i extra geld voor Randstadrail lMinister Netelenbos van verkeer en waterstaat pie- liet over extra geld uit te trekken voor Randstadrail, de metroverbinding tussen Rotterdam en Den Haag via einlijn van de NS. De PvdA-bewindsvrouw maakte dat i duidelijk bij de presentatie van de aangepaste plannen koppeling van de Rotterdamse metro aan het Haagse jt. „Nog meer geld? Absoluut niet. Ik heb voor dertig mil- jlden aan wensen liggen. Er komt echt niets bij." Rotter- 3en Haag en de provincie Zuid-Holland presenteerden feek een gewijzigd plan dat zo'n zeshonderd miljoen gul- iurder uitvalt dan eerder de bedoeling was. Het project i zeker 1,8 miljard gaan kosten. Randstadrail moet in 2004 ruik worden genomen. Towers ziet af van kort geding Ti Het kort geding dat Lee Towers had aangespannen te- jrn Partners Informatici, gaat niet door. Dat bedrijf had de etdomeinnaam www.leetowers.com geregistreerd. Euro ss heeft de domeinnaam inmiddels overgedragen, vertel- ivocaat van de zanger gisteren. Towers wil het internet- ;lf gaan gebruiken, maar kwam tot de ontdekking dat het luit Den Bosch hem al voor was met registreren. De zan- Üe de domeinnaam morgen voor de rechtbank in Am- hi opeisen. De raadsman van Towers wil niets kwijt Over bte inhoud van de schikking met het bedrijf uit Den |maar zegt wel dat Towers de domeinnaam kosteloos ter bang krijgt. Het geding is daarmee van de baan. lerzoek Drentse draagmoeder VjCENJustitie in Groningen gaat onderzoeken of een .uit Westerbork vervolgd moet worden voor commercieel Het 'oriënterend strafrechtelijk onderzoek' titwijzen of de 35-jarige vrouw zich schuldig heeft ge daan strafbare feiten. De vrouw was eerder in 1999 door zeinnelijk homopaar uit het Groningse Hornhuizen aange- Zij weigert de tweeling die zij in 1998 voor hen heeft ge- te staan. Justitie heeft eerder niets met deze klacht ge- ïmdat er toen geen sprake zou zijn geweest van enig ar feit. Het openbaar ministerie heeft nu alsnog besloten irn{ oriënterend onderzoek op grond van nieuwe informatie, üw werd twee jaar geleden veroordeeld tot twee maan- jrwaardelijk. Ze had in het blad Opzij haar diensten als Ier aangeboden, wat verboden is. ienwoningen in garageboxen i» Garageboxen onder flats inrichten als bejaarden- Dat is één van de vele voorstellen die de werkgroep n Leefomgeving voor Ouderen in Waddinxveen doet in kerennota die aan de gemeenteraad wordt voorgelegd, jkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de ge- woningbouwverenigingen, ouderenbonden en de wel- fliting, ziet de garageboxen als een goed alternatief om rachte tekort aan ouderenhuisvèsting op te vangen. Te- idat garageboxen op de begane grond te vinden zijn. patiënten willen aan de slag >am Werkgevers- en werknemersorganisaties gaan met Vereniging Nederland bekijken hoe HlV-patiënten the- i werk kunnen combineren. Ze hebben dat gisteren af- RJ en op een forumbijeenkomst van de vereniging in Am- Besmetting met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, y£\ it niet meer automatisch een dodelijke afloop. Dankzij "(96 ingevoerde combinatietherapie blijven meer patiën ten en voelen zij zich beter, al kent de therapie veel bij- in (fcen. Veel patiënten willen weer aan het werk maar bij op de arbeidsmarkt ondervinden ze tal van ob- jcjj Werkgevers zijn huiverig om mensen met HIV aan te Dneel bedrijf gegijzeld Twee medewerkers van het bedrijf CAB Handelsonder- H-jtBV in Weert zijn gistermiddag enige tijd gegijzeld door 23 nnen. Volgens de politie zou het hier om een onder gevoerde incasso-opdracht gaan. De drie mannen die rijfspand binnenvielen om geld te incasseren, zijn 26,29 en komen uit Zuidwolde en Groningen. Aan het eind entj niddag wist de politie de beide slachtoffers, een 54-jari- „en een 49-jarige man uit Echt, ongedeerd uit hun benar- ie bevrijden. De mannén waren niet gewond. De drie =^iten zijn aangehouden op verdenking van vrijheidsbero- dreiging en poging tot afpersing. tor hekelt 'KLM-omkoping' SP-Eerstekamerlid Van Vugt vraagt in een brief aan Korthals Altes van de Eerste Kamer opheldering over rtjes die de KLM politici aanbiedt. Van Vugt ontving andere senatoren een voordeelkaart van de KLM, die :eft op een hoge plaats op wachtlijsten, gebruik van bu- lass, extra bagage en toegang tot VIP-lounges. Volgens 'indertijd' met de voorzitter van de Eerste Kamer ■Égekomen alle leden te voorzien van zo'n kaart. Van Vugt I lat Korthals Altes hierover opheldering moet geven, ook I >m een voorganger van hem gaat. In het verleden is de I >k aangeboden aan leden van de Tweede Kamer en toen Jj ir geweigerd door SP-Kamerleden. Van Vugt meent dat AL riekt naar omkoping en heeft die teruggestuurd naar de lingers: Geen invasie westerlingen iS $en Een meerderheid van de inwoners van de provincie 'en vindt dat het provinciaal bestuur geen pogingen in Icmoet stellen om mensen uit de Randstad voor verhui- >orkfer Groningen te interesseren. Dat blijkt uit een enquête 1.200 Groningers die door het onderzoeksbureau Aha is in opdracht van de provincie. Van de ondervraagden procent niets te voelen voor initiatieven van de provin- westerlingen' te bewegen naar Groningen te verhuizen, iwen van extra en bijvoorbeeld luxe woningen om men- buiten de provincie aan te trekken wordt door het pro- stuur als een mogelijkheid gezien om de noordelijke ie te versterken. 13 30 rte leerkracht voor verkeer Als het aan het provinciebestuur ligt krijgen de Zuid- se basisscholen aparte leerkrachten voor verkeersles- leerkrachten maken dan een ronde langs de verschil- holen. Het idee daarvoor is gelanceerd naar aanleiding succesvol project in Zoetermeer. Dat project is beschre- Tn draaiboek dat morgen wordt overhandigd aan onder voorzitter Van der Hoeven van de vaste Kamercom- oor onderwijs. De Zoetermeerse proef heeft al navol- onden in de Hoekse Waard, terwijl Delft en Alphen aan i belangstelling hebben getoond om hun scholen ook aten doen. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten den haag anp Werklozen in de bijstand die moeite doen actief te blijven, krijgen mogelijk een tijdelijke vrijstelling van sollicitatieplicht. Minister De Vries van sociale zaken wil een voorstel hierover voorleggen aan het kabinet. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft De Vries dat hij wel duidelijke randvoorwaar den wil stellen aan ontheffing van de sollicitatieplicht. Zo zijn concrete afspraken nodig over de precieze activiteiten van de bijstandsgerechtigde. Ook moet duidelijk zijn dat de vrijstelling tijdelijk is. Op dit moment kunnen ge meenten alleen in individuele gevallen vrijstelling van de solli citatieplicht verlenen aan men sen in de bijstand. Daar moeten dan persoonlijke omstandighe den aan ten grondslag liggen. Zo hoeven bijvoorbeeld bij standsmoeders met jonge kin deren nu nog niet verplicht op zoek naar een baan. De Vries reageert met zijn voorstel op experimenten die er zijn geweest om langdurig werklozen tot activiteiten aan tc zetten. Daarbij werden bij standsgerechtigden vrijgesteld van hun verplichting te sollici teren. Doel was bijstandsge rechtigden te behoeden voor sociaal isolement en ze per spectief op een baan te bieden. Aan de projecten hebben sinds 1996 ruim 10.000 bij standsgerechtigden meege daan. Ze hebben bijvoorbeeld als vrijwilliger bij de Dierenbe scherming gewerkt, onbetaald ouderen en patiënten begeleid, kleuterleiders bijgestaan, tuin onderhoud gepleegd, zwerfvuil opgeruimd, flatgebouwen be heerd, sollicitatietrainingen of taalcursussen gevolgd en stage gelopen. Amsterdam Met een fakkelop tocht hebben tientallen Surina- mers en andere belangstellenden gisteravond in Amsterdam de vijf tien slachtoffers herdacht van de Decembermoorden in 1982. De stille tocht ging naar het Suri naamse consulaat in Buitenvel- dert. Vervolgens zijn bij het mo nument bij de Mozes en Aaron- kerk aan het Waterlooplein bloe men gelegd en fakkels aangesto ken. In de kerk werd een herden kingsbijeenkomst gehouden. Daar riepen verscheidene sprekers op tot een onderzoek naar de moorden. De nabestaanden van de slachtoffers houden oud-leger leider Desi Bouterse hiervoor ver antwoordelijk. Volgens het Komi- te Herdenking Slachtoffers Suri name had Bouterse de Neder landse nationaliteit toen de moor den plaatsvonden en zou hij daar om in Nederland moeten worden vervolgd. FOTO ANP MAPCEL ANTONISSE den haag gpd Extra geld gevraagd voor personeel en automatisering len in Arnhem, dan moeten we daar snel onze organisatie op kunnen aanpassen." In totaal heeft Peper 3.500 agenten achter de hand, die kunnen worden gebruikt waar dat nodig is: voor bijstand bij ri sicowedstrijden of begeleiding van supporters op doorreis. Gisteravond presenteerde de minister een overzicht van alles wat geregeld is of nog moet worden geregeld in het kader van het EK 2000. Zo heeft hij enkele wetswijzigingen naar de Tweede Kamer gestuurd die het mogelijk moeten maken sup- portersgroepen als geheel aan te pakken. Minister Peper van binnenland se zaken is bang dat de politie niet in staat is tijdig in te sprin gen bij risicowedstrijden in de tweede ronde van het Europees kampioenschap voetbal vol gend jaar. „Ik maak me zorgen of we wel flexibel genoeg zijn", zei hij gisteravond. Peper benadrukte dat ieder een zich kan voorbereiden op de poulewedstrijden die na de loting van komend weekeinde vast staan. „Maar als vervolgens Engeland en Duitsland door dringen tot de volgende ronde en die tegen elkaar moeten spe- den haag gpd Ambtenaren van de Belastingdienst vrezen dat hun or ganisatie de invoering van het nieuwe fiscale stelsel in 2001 niet goed aan kan zonder extra maatregelen. Ze willen „ongewenste en onnodige relatieverstoringen" tussen burger en Belastingdienst voorkomen. der nodig heeft. In de brief wordt erop aange drongen meer middelen uit te trekken om de voorlichting en dienstverlening aan burgers te waarborgen. In het nieuwe stel sel moet de Belastingdienst enorme nieuwe gegevensbe standen aanleggen. Die zijn no dig voor onder meer de uitke ring van de nieuwe heffingskor ting, voor het berekenen van de nieuwe heffing op vermogen en voor het controleren of burgers niet te veel lijfrente aftrekken. Dit staat in een brief van de Vereniging van Hoofdambtena ren bij het ministerie van finan ciën, die eind vorige week is verstuurd naar staatssecretaris Vermeend van financiën. De vereniging vraagt om extra geld voor automatisering en om ex tra personeel. Het kabinet gaat er echter nog steeds van uit dat de Belastingdienst voor de uit voering van het nieuwe stelsel vierhonderd ambtenaren min- De ambtenaren zijn er niet gerust op dat het nieuwe lijf rente-regime probleemloos wordt geaccepteerd door de burger. Vanaf 2001 moeten bur gers zelf aantonen dat ze een pensioentekort hebben om voor lijfrente-aftrek in aanmer king te komen. Op die regel is zeer veel kritiek gekomen. Staatssecretaris Vermeend zei gisteren in een overleg met de Tweede Kamer dat hij het „denkbaar" acht dat de Belas tingdienst 'op verzoek' iemands pensioengat gaat uitrekenen. Vermeend is er tegen als de Be lastingdienst dit automatisch voor iedereen uitrekent. In het overleg werd duidelijk dat Financiën in het duister tast hoe groot het totale pensioen tekort in Nederland is. Er is sprake van een pensioengat als werkenden op hun 65ste een pensioen hebben dat lager is dan zeventig procent van hun laatstverdiende loon. Het de partement weet evenmin hoe veel van het totale pensioengat in Nederland vanaf 2001 ge dicht zal worden, en wat dit de schatkist zal kosten. Het overleg in de Tweede Ka mer stond gisteren in het teken van een unieke boycotactie van de voltallige oppositie. Deze had unaniem besloten weg te blijven, omdat ze vindt dat er veel te weinig tijd is voor de be handeling van het complexe wetsvoorstel. amstelveen anp natuurgebieden moet samen smeden. In 2018 moet hiervoor 150.000 hectare nieuwe natuur worden aangekocht. De aanko pen door het rijk liggen nog op schema, maar alle zeilen moe ten worden bijgezet. In het onderzoeksrapport concludeert KPMG dat de rege ring te weinig geld uittrekt voor het project. De vertraging en de stijgende grondprijzen zorgen voor verdubbeling van de kos ten, die in 1990 al op ruim vijf miljard gulden werden ge raamd. KPMG stelt daarom voor de landbouwgrond veel sneller aan te kopen dan de be doeling was. Driekwart van de grond moet al voor 2008 aange kocht worden. Het rijk kan vier miljard gulden besparen door versneld land bouwgrond aan te kopen voor de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). Door nu grond aan te kopen blijft de regering grond- prijsstijgingen voor. Dat stelt accountantsorgani satie KPMG in het rapport Grond voor de natuur, dat mor gen wordt aangeboden aan staatssecretaris Faber (Natuur). Het rapport is opgesteld in op dracht van Natuurmonumen ten, Staatsbosbeheer en stich ting Natuur en Milieu. De Ecologische Hoofdstruc tuur is een groen netwerk dat de versnipperde Nederlandse STEVENHAGEN Kamer vindt nu unaniem dat minister Ne- de exploitatie van de hogesnelheidslijn voor- Hl^ openbaar mag aanbesteden. De WD, eerder pige voor een openbare aanbesteding, heeft te sis over de rol van het ministerie van verkeer •taat bij de onderhandelingen met de Neder- j Jpoorwegen. „Ik heb de indruk dat het op het 2 p°fstra. niet helemaal klopt", aldus WD-woord- b wil dat een onafhankelijk deskundige bekijkt sn bod van de NS op de exploitatie van het x>r Verkeer en Waterstaat werd afgewezen, laag circuleren steeds meer verhalen dat het ministerie doelbewust op een breuk met de NS heeft aangestuurd en het zelfs misleidende informatie gaf. Ook zou het ministerie tegen de wens van de Kamer het overleg hebben geopend met dertien binnen- en buitenlandse vervoermaatschappijen over de exploita tie van de HSL. „We kennen nog steeds het bod van de NS niet", al dus Hofstra. „Het zou goed zijn als een onafhankelijk iemand dat bod en de procedure beoordeelt." De WD'er wil SER-voorzitter Wijffels daarvoor vragen. Wijffels was destijds voorzitter van een commissie die het kabinet adviseerde over de verzelfstandiging van de spoorwegen. Met de gewijzigde houding van de WD vindt minis ter Netelenbos een breed front tegenover zich dat vindt dat ze opnieuw moet onderhandelen met de NS. Netelenbos wees een NS-bod eerder van de hand om dat het te laag zou zijn en te weinig rekening zou hou den met de belangen van de reiziger. De minister zei gisteren overigens niets te voelen voor een onafhanke lijk deskundige, „want er is geen conflict. De aanbeste ding gaat niet zonder meer door. Ik ga eerst met de Ka mer praten". NS-topman Den Besten informeerde gisteren de Ka mer over zijn bod, maar volgens WD'er Hofstra bood dat onvoldoende duidelijkheid. D66'er Van Walsem echter noemt het „gewoon een goed bod". Den Besten zei dat zijn bedrijf ook mee zal doen met een openbare aanbesteding, als die er komt. den haag richard mooyman Het openbaar vervoer naar een vliegveld in de Noordzee wordt vrijwel onbetaalbaar. Als het project ooit doorgaat, moeten treinreizigers tussen de 38 en 52 gulden neertel len voor een kostendekkend enkeltje. Als werknemers op de luchthaven tegen geredu ceerd tarief mogen reizen, zal de vliegtuigpassagier tot honderd gulden voor het rit je moeten ophoesten. Dat blijkt uit een van de stu dies naar de eventuele ver huizing van Schiphol naar zee. Nadat luchtvaartspecia listen in de Tweede Kamer enkele weken geleden al had den geconcludeerd dat het project vrijwel onhaalbaar is, liet ook minister Pronk (mi lieu) zich deze week in derge lijke bewoordingen uit. Mi nister Netelenbos (verkeer) stuurt nu aan op een uitbrei ding van Schiphol op de hui dige plek. Een samenvatting van een aantal onderzoeken is giste ren op internet gezet door de projectgroep Ontwikkeling Nationale Luchthaven (ONL), die de kabinetsbeslissing over de luchtvaart voorbereidt. Het document bevestigt eerder uitgelekte conclusies dat de aanleg van een luchthaven in zee peperduur en problema tisch is. Alleen al de bouw van een oe ververbinding zou een huza renstuk worden. Een snelle trein door een tunnel is vol gens onderzoekers niet vol doende. Voor vrachtvervoer en zakenreizigers over de weg moet een aparte brug komen omdat een tunnel te gevaar lijk is. Er dient dan ook een tusseneiland te worden aan gelegd. Geraamde kosten van de verbinding: tussen de ne gen en zestien miljard gulden. De bouw van een dam naar het eiland is overigens taboe, omdat die nadelige effecten heeft op het ecosysteem van de Waddenzee. Een van de hardnekkigste problemen vormt de aanwe zigheid van vogels, met name zilvermeeuwen. Volgens een schatting zal een botsing tus sen vliegtuigen en vogels met menselijke slachtoffers ge middeld een keer per 27 jaar gebeuren. Om de risico's nog enigszins in de hémd te hou den moeten alle overvliegen de meeuwen worden afge schoten, zo staat te lezen. Daarnaast kunnen in de herfst zwermen van duizen den vermoeide vogels op het eiland neerstrijken, waardoor vliegverkeer vrijwel onmoge lijk wordt. De verlichting op het vliegveld zal trouwens ook 's nachts vogels aantrekken. Juridische moeilijkheden zijn er ook. Nederland mag bij voorbeeld geen landingsrech ten toekennen op een plek verder dan twaalf zeemijl uit de kust. Scheepvaartroutes moeten worden omgelegd en vissers uit de omgeving ge weerd. De kustrecreatie kan last krijgen van geluidshinder. Om het eiland moet een dijk komen om het lawaai te be perken. De aanleg van een groot ei land gaat negen jaar duren, terwijl de nagestreefde bouw tijd vijf jaar is. De totale kos ten inclusief de verbinding worden geraamd op tussen de 47 en 65 miljard gulden, veel meer dan de luchtvaart sector bereid is te investeren. Rijkswaterstaat merkt daarbij fijntjes op dat dergelijke com plexe projecten gemiddeld ook nog eens twee keer zo duur uitvallen. Een verdere uitbreiding van Schiphol als alternatief voor een vliegveld in zee is ook niet goedkoop. Een beperkte aanpassing van het banen stelsel vergt ten minste vijf miljard gulden, een bedrag dat de luchtvaartsector in theorie moet kunnen terug verdienen. Een geheel nieuw banenstel sel komt op maximaal 25 mil jard gulden. Daar staan op brengsten van 'slechts' acht miljard tegenover. Bij derge lijke ingrijpende varianten moeten ook op grote schaal huizen worden gesloopt, maar de studies geven niet aan waar en hoeveel. Met deze onderzoeksuitkom sten lijkt het onwaarschijnlijk dat het kabinet op 17 decem ber alsnog zal kiezen voor een vliegveld in zee. De coalitie partijen WD en D66 voelen daar toch al niets voor. Een volledig nieuw banenstelsel op Schiphol lijkt ook weinig kans te maken vanwege de hoge kosten en de grootscha lige sloop van huizen. Netelenbos zet nu de kaarten op een minder ingrijpende aanpassing van Schiphol. Over de mate van groei zal trouwens op het Binnenhof nog een stevig robbertje moe ten worden gevochten. De groei van het aantal vluchten moet namelijk passen binnen de nieuwe milieunormen. En die moeten nog worden vast gesteld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5