Nouters spreekt ichzelf moed in 'En dan dat stadion, prachtig' Beenhakker wil nog niet achter de geraniums Sport 'Twintig' in de revisie deceptie bij Twente jver wedstrijdverbod p tennis in Warmond )ERDAG 9 DECEMBER 1999 25 ix zoekt verlossing op middenveld i zware Spaanse competitie is Real Mallorca, Ajax' 11-cuptegenstander, al achit wedstrijden achtereen <k slagen. Ajax moet vanavond in stadion Son Moix ien om een kans te maken de derde ronde te overle- Toch is dat volgens trainer Jan Wouters 'geen on- elijke missie'.. „Dat baseer ik niet op onze wedstrij- maar op wat ik zie tijdens de trainingen." 'IR DE MALLORCA OUTINK (lt ras een bevreemdende uit- Ml l Wouters moet steeds lurg r graven om ogenschijn- k jooral zichzelf moed in te ;n. In de twee trainingen teren op Spaanse bodem slechts in een fel positie tijdens de tweede sessie tabel spel getoond. Wou- ,In de thuiswedstrijd heb- ve kansen gehad. Ik ben overtuigd dat we die hier ijgen. is zoekende, nu al bijna lang aan de hand van i. Zijn nieuwe team wil niet ingespeeld raken. De ederlaag van twee weken PiJ* in tegen Real Mallorca i)9 niet eens als een verras- 5. de Arena, waar eerder IC en afgelopen zondag J^JKC triomfeerde. het Ajax van nu een va- i'j weiland als Mallorca aan- ■7- wordt de naam aan de en van het trainingsveld tijd met bewondering uit- iken. De eilandbewoners, lokale profclub twee jaar geleden nog in de tweede divisie van Spanje aanmoedig den, hebben er tijdens de tacti sche ochtendtraining vermoe delijk geen oog voor dat de Aja- cieden zich verkrampt en hoofdzakelijk zwijgend aan de oefenvormen van Wouters on derwerpen. Ajax snakt naar geestelijke strohalmen. Maar wie bedenkt ze? Niemand zal het toch in zijn hoofd halen om terug te grijpen naar de halve finale van de Champions Leqgue in het sei zoen '95-'96. Ajax had als titel houder in Amsterdam met 0-1 verloren van Panathinaikos, maar dat werd in Griekenland op imponerende wijze rechtge zet (0-3). Bobby Haarms, de met de club vergroeide assis tent trainer, zal dezer dagen wellicht hebben gedroomd van de fax van de gestopte Frank Rijkaard die destijds wegge vloeid gewaande krachten op wekte. Maar iedereen zal besef fen: andere tijden, andere spe lers, irreële vergelijking. En toch valt er een aardige parallel met het verleden te trekken. Acht jaar geleden be- Burgemeester bang voor rellen loment was ideaal. Zelf en dan een tegenstan- effen die aangeslagen doolt en middenin een g.feware week zit Bij FC 1 ite zagen ze de confron- e helemaal zitten, bij Ajax ie i ze met angst en beven in(uit „Het was voor ons n( schitterende wedstrijd op ,n ichitterend moment", be- es FC Twente-speler Arjan der Laan. ?t is, want gisteren haalde j I inschedese burgemeester Nf is een streep door de top- j0l ran zondag. Mans is bang m ongeregeldheden. Vol- ei) de burgemeester kan de ef tie niet garanderen dat ze -u) Ajax-supporters in toom houden. De Aiax-aanhang Iq aangekondigd massaal op de i gelegenheid naar En- la schede te komen, uit protest tegen de combi-kaartregeling. Er werden 1300 supporters van de Amsterdamse club ver wacht, van wie minstens 300 zonder kaart. Volgens gegevens van het Centraal Informatiepunt Voet balvandalisme (CIV) zou een groot aantal relschoppers naar Enschede komen. Mans: „Geen echte Ajax-supporters maar jongens die alleen uit zijn op rotzooi." De Ensche- dese burgemeester heeft giste ren uitvoerig overlegd met de beide clubs en de KNVB. FC Twente bood aan om extra stewards in te zetten, maar volgens Mans is dat geen op lossing voor het handhaven van de veiligheid buiten het stadion. Het is nog niet bekend wan neer de wedstrijd wordt inge haald. Leidsch Dagblad KNLTB Masters Whebbers kunnen binnen- un hart weer opholen, want ?I Wog 14 december t/m 19 december zullen bij Tennis in Warmond de Tennis Masters 1999 hnden In een gezellige ince ontmoet de Neder- tennistop elkaar voor de leer dit jaar. Voor de Tennis Masters worden de tien.dames- en herenten- I uitgenodigd. Te zien zijn titelverdedigster Amanda Kristie Boogert, Paul JÏi, Jan Siemerink en titel- •ger Raemon Sluiter. wn het Leidsch Dagblad tegen inlevering van de "°r liefst fl. 5,- korting op de nvangstijden en toegangsprijzen: Aanvang Normale toegangsprijs Leidsch dagblad u Rn/s <og 14 t/m vrijdag fecember vanaf 12.00 uur en vanaf 19 00 uur H. 25,- fl 20,- °°9 18 december vanaf II 00 uur (halve finales) D. 25,- fl. 20, log 19 december 12.00 uur (finale dames) R. 25,- fl. 20,- IA 00 uur (finale heren Bon Tennis Masters 14 f/m 19 december 1 egen inlevering van deze bon aan de kassa an Dekker Tennis in Warmond krijgen lezers m het Leidsch Dagblad fl.5,00 korting op de toegangsprijs van fl. 25,-. landde Ajax in de derde ronde van het Uefa-cuptoemooi ook in Spanje. Osasuna was de te genstander. Louis van Gaal was net twee maanden hoofdtrainer en Ajax kon zijn wensen nog niet uitvoeren. Achteraf is de 0- 1 zege die Ajax toen boekte te gen de bescheiden Spaanse ploeg, aangemerkt als een keer punt. Toen ontlook het geloof in de aanpak van Van Gaal die in het vervolg van de jaren ne gentig tot de bekende grote successen leidde. Opvallend was vooral dat Van Gaal die doorbraak dankte aan een ongedachte tactische aan passing. De trainer die nog al tijd zweert bij een systeem met drie aanvallers, stelde er des tijds in Spanje slechts twee op. Als een eenmalige concessie met, naar is gebleken, verstrek kende positieve gevolgen. Wat wil nu, acht jaar later in Palma de Mallorca, het geval? Jan Wouters, ook nog maar re latief kort hoofdtrainer van Ajax, broedt in Spanje op een tactische wijziging. Op een af wijking in het in Amsterdam nog altijd gekoesterde systeem. Wouters zou, evenals Van Gaal indertijd, een kentering in de gevoelens van spelers én bui tenwacht goed kunnen gebrui ken. De huidige trainer van Ajax wil het aantal spitsen niet in krimpen, hij zoekt de verlossing op het middenveld. Wouters verlangt vandaag van Ajax een voorzichtige hou ALPHEN AAN DEN RUN Jan Wouters geeft aanwijzingen, John Nieuwenburg kijkt mee. ding. Het gevaar van de tegen aanvallen van Real Mallorca dient te worden ingedamd. Wouters wil daartoe een verde diger toevoegen aan zijn mid delste linie. Dat wordt blijkens de training van gisteren Cristian Chivu. Tim de Cler keert terug als linker vleugelverdediger. Met volharding doch ogen schijnlijk zondervveel succes liet Wouters zijn spelers op het trai ningsveld steeds weer terugke ren in de verdedigende stellin gen die hij voor ogen heeft. De (opnieuw) vele elementaire fouten gaven weinig hoop voor vanavond. Acht jaar geleden zei Van Gaal na Osasuna - Ajax dat hij voor het eerst het gevoel had dat zijn spelers, zich bewust van hun taken, het teambelang foto reuters voor ogen hadden gehad. Wat zou Wouters die mooie woor den vanavond in Palma de Mal lorca graag herhalen. Maar dat zal hem waarschijnlijk niet ver gund zijn. De vermoedelijke opstelling van Ajax: Grim; Nieuwenburg, Winter, Verlaat, De Cler; Knop- per, Van Halst, Chivu; Wamber- to, Machlas, Laudrup. PETER VAN DER HULST De oude naam Twintig van Al phen - zonder de toevoeging van een sponsornaam - is in ere hersteld, maar dat is zo onge veer het enige dat herinnert aan de 'klassieker' oude stijl. De wedstrijd waarmee het loopsei zoen voor de wegatleten tradi tiegetrouw wordt geopend on dergaat vele veranderingen. Zo heeft de organisatie de ver trouwde zaterdag ingeruild voor de zondag als wedstrijd dag. De verste buitengebieden in het parcours zijn geschrapt. Op zondag 12 maart worden de lopers verschillende keren door het centrum gevoerd. Ook is de start- en finishplaats verlegd en is het programma uitgebreid met een toertocht voor inline- skaters. „Met de verplaatsing van de zaterdag naar de zondag zijn we niet over een nacht ijs ge gaan. maar we hebben er uit eindelijk toe besloten omdat we op de zondag een groter aantal deelnemers en meer publiek verwachten", zei de voorzitter van de 'Twintig' Ad Persoons. Om dat te bereiken hebben de organisatie en de middenstand elkaar gevonden. Dezelfde dag zal in het centrum van Alphen aan den Rijn een koopzondag worden gehouden. Uiteindelijk moet de Twintig van Alphen zo uitgroeien naar een nog aan- sprekender sportevenement. Bij dat doel past ook het meerjari ge contract dat de organisatie heeft afgesloten met de nieuwe hoofdsponsor NUON, die ga rant wil staan voor een nog sterker deelnemersveld. Persoons verwacht niet dat de overstap naar de zondag tot opstoppingen in het centrum zal leiden. „Er is hier genoeg parkeergelegenheid." Toch zijn er bezwaren van met name de christelijke politieke fracties ge komen. Zij menen dat de zon dagsrust in het dorp door het evenement wordt verstoord. „Ik heb een paar telefoontjes en brieven hierover gehad. Maar voordat we de overstap naar de zondag maakten hebben we eerst met de Raad van Kerken gesproken en daarmee ook af spraken gemaakt." Zo is vol gens Persoons het programma iets aangepast zodat de kerk gangers zo min mogelijk wor den gestoord. Het parcours van de loop die sterke nationale en internatio nale atleten naar Alphen trekt, is zodanig aangepast dat er 'continu lopers door het cen trum heengaan'. De start is daarom ook verplaatst naar de Ambonstraat. terwijl de finish op de Wilhelminalaan zal plaatsvinden. Waar de wedstrijd over twin tig kilometer de meeste aan dacht zal vragen, is de toertocht voor inline-skaters het meest opvallende nieuwe onderdeel van het programma. Het deba cle van Amsterdam, waar enke le maanden geleden bij een toertocht tientallen mensen ge wond raakten bij een valpartij in een tunnel, heeft de organi satie er niet van weerhouden de tocht op het programma te zet ten. „We hebben ^oed naar het parcours gekekenverzekerde Persoons gisteren. Een maxi mum aantal deelnemers is voorlopig nog niet vastgesteld en veiligheidshalve \indt de tocht pas plaats aan het einde van de middag. „Het blijft on dergeschikt aan de twintig. We kijken gewoon hoe het gaat, en als het goed verloopt, houden we de tocht in het program ma." ROTTERDAM GPD „Ik wil geen karikatuur van mij zelf worden. Ik word 58 jaar en mijn spelers worden steeds jon ger. Daarbij kost het me steeds meer energie en kracht. Na 35 seizoenen op het veld te heb ben gestaan, vind ik het daar om mooi geweest." Met die paar zinnen somde Leo Beenhakker het de dag na Feyenoord - Olympique Mar seille in één keer op. Het mo ment, waarop hij zijn beslissing om over zes maanden een punt achter Feyenoord te zetten, was niet goed. Dat begreep hij zelf ook wel. Na een 'wereldavond' wil je een beetje nagenieten. Beetje ouwehoeren op het trai ningsveld, in de catacomben van De Kuip, met Been, Metgod en Doesburg nog een keer pra ten over de tactische blunder van de Franse coach. Over de briljante acties van de tandem Kalou-Cruz. Over die kleine op donder uit Ghana, die de gras mat als een landingsbaan zag en meer startsnelheid had dan de Boeing 747 waarmee hij was geland. Sigaartje, potje koffie erbij. Maar als in Limburg de we reld te klein wordt voor het 'ge heim' Bert van Marwijk, moet de kogel door de kerk. De droom van de Champions Lea gue maakt al weer plaats voor de realiteit en die is dat Leo Beenhakker na dit seizoen de fakkel overdraagt aan een trai ner die zijn sporen nog moet verdienen. Eentje die niet kan bogen op een reputatie bij Ajax, Real Madrid, Mexico, het Mid den-Oosten of het Nederlands elftal. Met de aanstelling van Van Marwijk heeft hij zich ove rigens niet bemoeid. „Da s een zaak van het bestuur. Ik heb al leen tegen Van den Herik ge zegd dat ik er na dit seizoen mee wilde stoppen. Dat heb ik al in een vroeg stadium gedaan, zodat hij naar een opvolger kon uitkijken." Het liefst had hij zijn beslis sing in de winterpauze bekend gemaakt. „Maar dat ging niet. Na Feyenoord - Olympique heb ik nog gevraagd of we het nog anderhalve week konden uit stellen. Onmogelijk, werd me verteld." Vooral omdat Van Marwijk in Sittard het bestuur van Fortuna te kennen had ge geven dat hij gebruik wenste te maken van de clausule om voor 1 december zijn tot 2004 door lopende contract tussentijds te ontbinden. Dat nieuws kwam op straat te liggen. De naam van Van Marwijk vi'el al eerder. In de spelers groep van Feyenoord werd re kening gehouden met de komst van de Fortuna-coach. Eigenlijk gingen de spelers ook al uit van Beenhakkers vertrek in mei of juni. De man die Feyenoord vo rig seizoen naar de landstitel stuurde en de club dit jaar aan Champions League-miljoenen heeft geholpen, kan straks over al terecht. In het sectiebestuur is de vacature Leo Steegman nog open, bij de NOS zal altijd een baan voor hem zijn als tv- commentator en als technisch directeur of adviseur zullen ook deuren voor hem opengaan. Is uw trainersloopbaan defi nitief voorbij of zien we u toch nog een Iceer ergens op het veld staan? „Ik heb 35 seizoenen als trai ner gewerkt. Ik vind het mooi geweest. Ik ben in al die jaren heel intensief bezig geweest, nu nog trouwens. Maar niemand hoeft te denken dat ik straks achter de geraniums ga zitten. Tussen stoppen met trainen en die geraniums zit nog een hele wereld." Maar u wilde na Feyenoord uw carrière afsluiten op Varken oord. „Daar heb ik inderdaad nooit een geheim van gemaakt. Maar dat is dus niet alleen aan mij om die stap te maken. Als de Feyenoord-leiding denkt dat ik daar zinnige dingen kan doen, hoor ik dat wel. We hebben er nog niet over gesproken. Dat is iets wat straks in maart of zo wel aan de orde kan komen." Hoe gaat dat laatste half jaar eruit zien? Hoe moet het eruit zien? „Wat denk je? Met de 'treble' op de Coolsingel! En dan is dat eerste kleine ruitje op het Stad huis voor mij." Hij lacht, neemt een stevige haal van z'n sigaar en lacht nog harder. „Wat ik wil zeggen is dat ik op een zo mooi mogelijke manier afscheid wil nemen. Ik ben een straatvechter, wil altijd winnen. Niemand hoeft te den ken dat ik nu extra gebrand ben om een prijs te winnen. Ik ben altijd gemotiveerd en heb daar geen hulp of druk van buitenaf bij nodig. Ja, die 'Cup met grote oren'. Natuurlijk had ik die in mijn carrière graag een keer ge wonnen en ik zou hem nog wel willen winnen. Maar denk nu niet dat die Europa Cup I een obsessie voor me is. Om de een of andere reden word ik al jaren achtervolgd door een paar uit spraken over die beker. Ik heb als trainer drie keer de finale Leo Beenhakker „Ik wil op een zo men." gemist op doelsaldo. Nou, da's jammer dan. Maar voorlopig doen we nog op alle fronten mee. Het is bijna winter, we zijn ongeslagen in de beker, ha,ha (nog niet gespeeld, red.), we zit ten bij de laatste zestien van de Champions League en in de mooi mogelijke manier afscheid ne- foto anp competitie doen we ook nog mee." Wordt het moeilijk om van deze club afscheid te nemen? „Natuurlijk. Maar ik heb een prachtige loopbaan achter de rug. heb bij hele grote clubs ge werkt, heb hele mooie dingen gewonnen en heb ook grote wedstrijden verloren. Het hoort er allemaal bij. Zo'n beslissing om nu na Feyenoord ermee te stoppen is een puur verstande lijke. Emoties spelen altijd een rol. Na Chelsea dacht ik de vol gende ochtend: 'Pfif, dat hoef ik volgend jaar allemaal niet meer mee te maken'. Maar na Olym pique Marseille dacht ik: 'Wat zal ik dit gaan missen volgend jaar...' Die gevoelens moet ik dus buiten beschouwing laten. Het enige dat ik moest afwegen was: wat is het beste voor mij zelf en wat is het beste voor Feyenoord? Op de achtergrond spelen nog wat randverschijn selen een rol. Iedereen weet hoe ik over bepaalde dingen in het huidige voetbal denk.' Hoe is er in de kleedkamer op uw beslissing gereageerd? „Ik heb de groep bij elkaar gehaald omdat ik het de jon gens per se zelf wilde vertellen. Toen ze bij elkaar zaten heb ik verteld dat ik dit seizoen nog af maak en dat ik dan wegga. Daarna was het stil en het bleef stil. Ik denk dat er later links en rechts nog wel een reactie zal komen. Voor de onderlinge ver houding zal het allemaal niks uitmaken. Bij ReaJ Madrid was op zeker moment ook bekend dat ik zou stoppen. Maar in dat laatste seizoen wonnen we toch nog de beker en werden we kampioen. Bij Feyenoord wil ik nu ook kijken of er nog wat moois in zit." Wat vindt u van de keuze van Bert van Marwijk? „Daar ga ik niet over. Dat is een keuze van het Feyenoord - bestuur geweest. Wat ik ervan denk vertel ik op 1 juni 2000 wel." Van Marwijk bewonderde Feyenoord al van verre Bert van Marwijk: „Ik weet niet precies waarom Feyenoord voor mij heeft gekozen." foto anp Fortuna Sittard wil voor 1 februari bekend maken wie de nieuwe trainer wordt van de eredivisieploeg. „Het voorwerk is gedaan, gesprekken met een aantal kandidaten zul len binnenkort van start gaan", zei tech nisch directeur Jack Opgenoord gisteren, nadat bekend was geworden dat de huidige oefenmeester van de Sittardse club, Bert van Marwijk, vanaf 1 juli volgend jaar in dienst treedt bij Feyenoord. Fortuna praat met zowel interne als externe kandidaat opvolgers. Van Marwijk tekende in oktober al een contract bij Feyenoord. Beide partijen hiel den daar tot gisteren hun mond over. „Feyenoord is voor mij een enorme uitda ging, maar tot 1 juli ben ik bij Fortuna in dienst en wil ik me hier voor tweehonderd procent geven." De keuze van Bert van Marwijk voor Feyenoord. waar hij een tweejarig contract met een optie voor een derde jaar getekend heeft, berust niet geheel op toeval. De oe fenmeester uit Meerssen heeft altijd een speciaal plaatsje in zijn hart gfchad voor de Rotterdamse club. „Feyenoord was mijn eerste keus, Coen Moulijn mijn grote voor beeld." „Ik weet niet precies waarom Feyenoord voor mij gekozen heeft", aldus de trainer. Dat de opvallende resultaten die hij de af gelopen twee seizoenen met Fortuna Sit tard behaalde (waaronder de bekerfinale), zijn spelopvatting en zijn zelfverzekerde manier van doen van grote invloed zijn ge weest op de keuze van Feyenoord voor hem, lijkt logisch. Toch hadden beide partijen het liefst pas in de winterstop opening van zaken gege ven. Bij Feyenoord werden alle geruchten over de komst van Van Marwijk ontkend, de trainer zelf gaf er geen commentaar op. Omdat inmiddels te veel mensen op de hoogte waren van de overstap van Van Marwijk, besloot de Rotterdamse club gis teren naar buiten te treden. „Er is vandaag een grote last van me afgevallen. Het was een vervelende tijd. want ik heb moeite met liegen", keek Van Marwijk terug op de afge lopen twee maanden. Over zijn plannen met Feyenoord hult de trainer zich nog in nevelen. „Dat speelt pas als ik daar in dienst ben. Alleen Fortuna telt nu." Van Marwijk: „Feyenoord is een speciale club. Dat gevoel had ik al toen ik in de jeugd van Go Ahead Eagles speelde en naar de Feyenoord-toernooien moest. Ik was tij dens mijn actieve periode linksbuiten en dan lette ik in het bijzonder op Coen Moul ijn. En dan dat stadion, prachtig." Mochten de drie Nederlandse topclubs allemaal belangstelling voor hem gehad hebben, dan zou hii niet getwijfeld hebben en voor de Rotterdamse vereniging geko zen hebben. De Meerssenaar belde gisterochtend zo veel mogelijk spelers van Fortuna Sittard op om hen in te lichten over zijn komende overstap. Voor de training sprak hij, in het bijzijn van technisch directeur Jack Op genoord. de selectie nogmaals toe en werd het vertrek officieel bekendgemaakt. Daar bij drukte hij de spelers op het hart dat hij de komende periode volop inzet eist van de spelers. „Ik ga eerst alles geven bij Fortuna, om ervoor te zorgen dat we uit de onderste regionen wegkomen. Alleen dat telt voor mij dc komende tijd", zei hij naderhand in een toelichting. „Ik vind het niet moeilijk om gemotiveerd te blijven. De champagne ontkurk ik pas als ik bij Fortuna mijn taak volbracht heb."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25