Bravo stunt met Van Dale BS Cultuur& Kunst Van 't Hek ontspannen bij try-out oudejaarsconference Sacksioni is een kunstenaar van het allerhoogste niveau ]r zijn weer mensen die ht luisteren naar muziek' rerard Reve )ag in Artis Delft heeft geen zin in signerende Lulu Wang 21 ;ézanne brengt 63 miljoen gulden op ffEN» Een stilleven van de Franse impressionist Paul Cézan- heeft bij het Londense veilinghuis Sotheby's ruim 63 miljoen ilden opgebracht. Daarnaast gingen 25 schilderijen van Pablo casso onder de hamer, afkomstig uit de verzameling van de in 97 vermoorde modeontwerper Gianni Versace. Deze werken Iden met 11,5 miljoen gulden lang niet de geschatte waarde rond de 20 miljoen gulden. aniel Wayenberg in Groene Kerkje gw» Pianist Daniël Wayenberg brengt op 28 december wer- nvan Chopin ten gehore in het Groene Kerkje in Oegsgeest. t optreden is een initiatief van de Rotaryclub Leiden-Oost die opbrengst van het concert aan een goed doel wil besteden: (kinderziekenhuis van Lezhe in Noord-Albanië. De gemeente gstgeest steunt de actie met een geldbedrag van maximaal 000 gulden. Het Groene Kerkje dat bekend is vanwege zijn lede akoestiek, is tijdens het concert in kerstsfeer gehuld. De arten kosten 50 gulden, hierbij zijn koffie en een drankje in grepen, en zijn telefonisch verkrijgbaar via telefoonnummer 5618195. aliaanse actrice Maggio overleden De Italiaanse actrice Pupella Maggio, die de moeder van derico Fellini speelde in diens autobiografische film Amar- 1 uit 1973, is gisteren op 89-jarige leeftijd overleden. Maggio ook te zien in Cinema Paradiso (1988). Zowel Amarcord als aema Paradiso kreeg een Oscar. In Italië was Maggio vooral kend als comediënne. erde Ahoy'-concert De Leeuw Brult! gEROAMIn de concertreeks 'De Leeuw Brult!' geeft Paul de euw op 1 maart 2000 vanwege de grote publieke belangstel geen derde concert in Ahoy' in Amsterdam. Veel oude en suwe bekenden, zoals Cor Bakker, Bob Annie, Boris aid, Godelieke en vele anderen, beklimmen het podium. De izikale begeleiding wordt verzorgd door een 22-koppig orkest leiding van John van Eijk, met aan de vleugel Cor Bakker. uitse kunst in Kunsthal rtERDAMDe grote wintertentoonstelling van de Kunsthal Kterdam is van 15 januari tot en met 19 maart 2000 gewijd n het Duits expressionisme, geconcentreerd rond de legenda- che collectie van het echtpaar Rauert. Behalve schilderijen en rken op papier bevat de tentoonstelling een keur aan docu- mten, brieven, kaarten en vroege catalogi. Er is werk te zien Donder anderen Emst Barlach, Erich Heckel, Paula Mo- rsohn-Becker en Emil Nolde. Ook zijn er sculpturen van Karl rtung in de Rotterdamse Kunsthal, verzameld door de naza- ïvan de Rauerts. Zes optredens van cabaretier in Leiden 'T euk of hartstikke leuk', zegt Lj bij het verlaten van de schouwburg de eerste groep te gen de tweede die nog naar de voorstelling van Youp van 't Hek moet gaan kijken. Eigenlijk is dat tegen de afspraak; Youp heeft in een onderonsje na zijn conference de gehele zaal gead viseerd om zwijgend en bedrukt kijkend het pand te verlaten en de wachtenden sterkte te wen sen. Het hoort bij het samen zweerderige sfeertje waar Van 't Hek een grootmeester in is. „Laat ze buiten nog maar even wachten, wij gaan gewoon nog even door." En we krijgen zijn lijflied uit de eerste oudejaars conference te horen. Of hij dat lied ook in de definitieve versie zal 'doen, is nu nog absoluut onbekend. Van 't Hek zegt aan het slot nog steeds te werken aan het verhaal dat hij op oudejaars avond naar alle waarschijnlijk heid 'live' vanuit een nog onbe kend theater zal laten uitzen den. Na die rel rond de peper dure arrangementjes voor zijn voorstellingen is er immers veel op losse schroeven komen te staan, hetgeen de spanning al leen nog maar opvoert. Wim Kan Ook in dat opzicht heeft zijn oudejaarsconference inmiddels Wim Kan-status verkregen. Vrij wel iedereen kijkt er naar uit en net als bij Kan is er nog van al les mogelijk. Dat Youp in zijn conference een stevige grap over dat arrangementjes-gedoe zou maken, weet je al bij voor baat zeker. Maar we moeten er Youp van 't Hek tijdens de try out. heel lang op wachten en het komt uiteindelijk uit een zeer onverwachte hoek. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER buldert de tot op de laatste plaats bezette zaal. Het is de Youp zoals we die uit de voor gaande programma's kennen: genadeloos als het gaat om het doorprikken van eigentijdse gekte. Mobieltje Alleen de gebruikelijke verhaal lijn lijkt ditmaal ten gunste van improvisaties op actuele ge beurtenissen minder promi nent aanwezig. En zelfs dat kan al een voorbarige conclusie zijn. Het slotapplaus heeft nog niet geklonken, of in de foyer pakt een bejaarde dame haar mobieltje om even te bellen. Hoe is het mogelijk - die me vrouw heeft vast en zeker niet goed opgelet! De omstanders herhalen meesmuilend Youps grappen, 't Liefst zou je naar de kleedka mer rennen en roepen: Youp, Youp, kom nou eens kijken', omdat je weet dat deze dame er dan ongenadig van langs zou krijgen. Oké, dat klinkt branie achtig, maar dat word je ook wel na zo'n conference. Je draagt toch ook geen geruite broek meer of je durft toch ook geen Buckler meer te drinken - sterker nog, dat hele merk be- stdét niet eens meer dankzij Youp van 't Hek. De cabaretier treedt vanavond ep morgenavond nog op in de Leidse Schouwburg, maar alle voorstellingen zijn uitver kocht Omdat het programma nog in wording is, kan en mag er ei genlijk niets over gezegd wor den. Dat is gewoon niet leuk. Wel geconstateerd mag worden dat - gezien de hooggespannen verwachtingen - Van 't Hek een opvallend ontspannen indruk maakt. Binnen vijf minuten leiden wunand zeilstra Gerard Reve Genoot- lap houdt zondag in de ningszaal van Artis een )te Gerard Reve Dag. Tij- os deze manifestatie zal eerste nummer van het ve-Cahier' worden aange- den, en tijdschrift met in midden een knippatroon een matrozenpakje. Het dse Antiquariaat AioloZ int een keur aan Reve-ar- den. Wie zelf waardevol teriaal van de schrijver 'ct te bezitten, kan dit ïn 12.00 en 13.00 uur la- taxeren door Piet van aden. )e Grote Gerard Reve Dag gint m 12.00 uur. Woordenboek in Leidse Free Record Shop ver onder de prijs aangeboden leiden/rotterdam De Free Record Shop verkoopt sinds anderhalve week in zijn Bravo-winkel in Leiden - aan de Haarlemmerstraat - en Rotterdam de 'dikke Van Dale' vei onder de prijs. In plaats van de vastgestelde 340 gulden kost het woorden boek in beide winkels slechts 250 guiden. cord Shop al een aantal jaren. „Deze actie moet je zien al een provocatie. We hebben ook een brief geschreven aan minister Jorritsma van Economische Za ken en haar op de hoogte ge bracht van onze Van Dale-actie, in de hoop dat er iets verandert aan die regels. Het blijft vreemd dat iedereen wel cd's voor elke pablo cabenda Directeur inkoop van de Free Record Shop, Juan da Silva, heeft de prijs van het woorden boek drastisch verlaagd in de strijd tëgen de vaste boeken prijs. Die strijd voert de Free Re- prijs mag verkopen, maar dat voor boeken een vaste verkoop prijs wordt vastgesteld." „Er moet vrije concurrentie komen voor de verkoop van beide cultuurproducten, zowel muziek als literatuur", vervolgt hij. „Ik wil graag als er een nieuwe Youp van 't Hek-cd uit komt, kunnen stunten met het nieuwste boekje van Van 't Hek. maar dat wordt me voorlopig onmogelijk gemaakt." De worsteling van de Free Record Shop met de vaste boe kenprijs in Nederland sleept zich nog altijd voort. Twee maanden geleden kreeg het be drijf een brief waarin gedreigd werd met een kort geding om dat een boek van Stephen King onder de prijs werd verkocht. „We konden toen aantonen dat we het boek op volstrekte legale wijze uit België hadden geïm porteerd. Gevolgen bleven dan ook achterwege. Da Silva heeft tot nu toe nog geen reactie gekregen van het ministerie van Economische Zaken. Tot 2005 hebben uitge verijen toestemming van het ministerie om een vaste boe kenprijs te hanteren. muziek recensie ïtische Lenny Kuhr op nieuwe cd 'Oeverloze liefde' «dam jacques geluk ny Kuhr zegt het met een hoopvolle „Er is een groep mensen die op- iv echt gaat luisteren naar muziek, komt een spiritueel evenwicht aan. ide ene kant is er de vervlakking, aan andere kant een wat kleinere bewe- van mensen die verdieping zoe- liedjes die Lenny zingt en compo- zijn ervoor gemaakt om naar te leren. De teksten van haarzelf en [man Pieter de Boer op haar nieuwe Oeverloze liefde' zijn vaak poëtisch, weer een steun in de rug voor men- die het moeilijk hebben (zoals in de nmers 'Laat me lopen, laat me gaan' teve', een ode aan het leven). was het de bedoeling een ver- iel-cd te maken met twee nieuwe jes. Zo ziin we ook begonnen, maar zoveel inspiratie, zo'n fontein van e die niet ophield, dat er al snel hele nieuwe cd ontstond. 'Oeverloze is de integratie van alles dat ik ge il heb. Warme liedjes, samen met het muzikale lied. Neem 'Leve'. Een f compositie, die je niet zomaar spelen. Toen we het nummer ihen ontstond er euforie, het een voort uit het andere. Misschien het wel door de synthese met ducer/ arrangeur Nico van der Un met wie ik een aantal nummers sa- heb gecomponeerd. Voor hem is cd zo'n beetje zijn levenswerk. Met tweeën werken is toch anders dan zoals ik lange tijd heb gedaan." mny won dertig jaar geleden als 19- het Eurovisie Songfestival in Ma- met 'De troubadour'. Ze maakte groot aantal Franstalige hits - stond één in Frankrijk en Canada -, wijdde vervolgens aan het Nederlandse ison en werd met ■Visite" plotsklaps ongeveer de populairste artieste van land. In 1987 bracht ze een serie spi- *1 geladen cd's uit onder de naam oyadis'. dtijd heimwee' was het eerste album ttn korte periode waarin ze haar n kwijt was. Tijdens optredens zong ter afwisseling liederen van Schubert Nederlandse teksten. „We hebben m cd van gemaakt. Samen met Nico van der Linden heb ik de muziek be werkt, zodat het mogelijk was Schuberts liederen als chansons te zingen. Niet al les was geschikt en we hebben het zo puur mogelijk gehouden, dus geen strij kers erbij. De impact van de cd, 'Stem men in de nacht' was enorm. De plaat is onverwacht goed verkocht. Toen we dit jaar begonnen te werken aan de nieuwe cd hadden we 'Lenny zingt Mozart' kun nen doen, maar je beperkt jezelf dan door je over te leveren aan de gedachte dat dat commercieel aantrekkelijk kan zijn." Lenny, die zich wat de interpretatie van muziek betreft op Frankrijk blijft oriënteren, is heel tevreden met de weg die voor de wat bredere cd 'Oeverloze liefde' is gekozen. „We zijn als kinderen te werk gegaan. Vijf maanden lang heb ben we ontzettend veel plezier gehad. Het resultaat is integer, muzikaal verant woord. Als het salsa is, is het ook echt salsa. De overgangen, de arrangementen zijn zo geraffineerd en vernuftig. En te gelijk zijn het eenvoudige liedjes, die voor het verfijnde oor zijn om van te smullen." „Tijdens de opnamen bleven de musi ci langer. Nico van der Linden, Fred Snel, Leslie Lopez, Jurre Hogervorst, Leonardo Amuedo, Joop van Nimwe gen, Leo Mennen. Arie den Boer, Lucas van Merwijk, Claus Toft, Gert Wantenaar en (tevens medecomponist) Kees Bue- nen waren zo toegewijd, zo voorbereid, hadden zo'n respect voor elkaar... heer lijk!" Enthousiast vertelt ze over het laat ste nummer 'Nog altijd carnaval' op de cd. „Het nummer 'Carnaval' hadden we al, dit is in de studio ontstaan. Nico zei: 'Ik hoor het je zingen' en vervolgens stond het er, zonder repetitie, in één keer op." Voor alle liedjes geldt dat ze, in Studio 44 in Monster met opnametechnicus Max Bolleman, puur en zonder trucage zijn opgenomen. 'Recht gespeeld', noemt zij het. Het album bevat twee duetten (het vrolijke "Weet je die dingen nog' en 'Voor mij is liefde') met Lenny's zus Ine Kuhr. „Ik had ooit samen met haar een liedje op de radio gezongen. Onze stemmen klinken goed samen. Zij is contra-alt, mijn stem toneert wat ho ger." sabine van den berg Concert 'Oorsprong' door Harry Sacksio ni. Gehoord: 8/11, De Waag, Leiden Afgeladen is De Waag. En ze komen echt alleen voor hem: Harry Sacksioni. En voor zijn gitaar. Nou ja. in dit geval voor zijn gitaren. Vijf staan er al klaar op het podium. Voor akoestisch en versterkt spel. De zesde draagt hij hoog bij binnen komst. 'Oorsprong' luidt de titel van een uitzonderlijk concert dat je eigenlijk niet had mogen missen. Een rake. programme ring waarvoor je de stad niet uit hoeft. Zijn techniek is fenomenaal. Maar altijd uitgevoerd met een gevoelige hand. Nergens neemt de virtuositeit een loopje met het sentiment. Nooit wordt de uitvoering steriel. In elke com positie klopt het hart van zijn maker. Niet zonder zelfspot is dè muzikant. Ja, hij is weer net zo vermoeid als tijdens zijn op treden in de Stadsgehoorzaal vorig jaar. Want hij heeft op nieuw een baby in de wieg. Eén die heel hard huilen kan. Dus schreef hij een slaapliedje voor deze piepjonge wereldburger 'zoals alle creatieve vaders'. En hiermee is de toon gezet voor een zeer persoonlijk muzikaal programma waarin Sacksioni je bij de hand neemt op een ple ziertocht door zijn belevings wereld. Hoor, daar komen de dieren in 'De kattendans', bekijk de parende padden uit 'De pad- dentrek'. En volgens de gitarist kon zelfs prins Claus niet stil blijven zitten tijdens zijn vertol king van het thema uit 'The Pink Panther'. Dus ook in Lei den nog een keer. De bezoekers knippen inderdaad hun vingers tijdens het aanstekelijke lijflied van die roze rakker. Swing. 'Oorsprong' stikt ervan. Tussen de muzikale delen door vertelt de artiest over het ontstaan van een nummer. Dat iets bij toeval uit een associatie voortkomt. En dat zo'n compo sitie dan onafhankelijk door de wereld trekt. Zoals het spetter- lied van Alfred Jodocus Kwak, het tekenfilmfiguurtje geboren in het hoofd van Herman van Veen. Waarbij soms wel wordt vergeten wie die hit nu eigenlijk op zijn kamertje heeft zitten schrijven. Of in zijn achtertuin. Sacksioni dus. En iets heel anders: de leader van een spelprogramma. Hij bedacht de tune van 'Denktank'. 'Meta Sequioa' schreef hij al toen hij zestien was. Maar niet eerder dan zes jaar later durfde hij het te laten horen. In Carré. Met als belo ning een daverend applaus. Toen realiseerde hii zich echt dat er een weg voor hem was in de instrumentale muziek. Zon der stem. want zingen doet hij niet. Praten des te vlotter. Het concert wordt boeiend aan el kaar gebabbeld. Want er is toch niets leukers dan te weten hoe gecharmeerd hij is van Brels 'Chanson des vieux amants'. Dat hij geprobeerd heeft dit te bewerken voor gitaar. Een ge slaagde poging. Verstild, res pectvol en even meeslepend is het resultaat. In die klankkast dolen nog een paar gitaristen rond. Zo lijkt het als je hem zo wel de bas, de begeleiding, als de zang hoort verenigen in Ste- vie Wonders 'I wish', op dat en kele paar snaren. Filmmuziek. Hij speelt, wij raden. Die compositie uit 'The Sting'. Onvergetelijk. De toegift komt. Daarna een tweede. Nee, niet het stuk 'Bello' zoals een meisje uit het' publiek hem vraagt: „Daar is het de sfeer niet naar." Hij klimt van het be scheiden podium en gaat op de rand zitten. Akoestisch volgt de melodie 'Breekbaar', want dat vindt hij beter passen. Een te dere wijs. Zo voelt hij dat. En dan kun je hoog of laag sprin gen. Hij doet slechts wat hem het beste lijkt. Bevalt het niet? Dan ben je vrij om te gaan. De muzikant zal er niet mee zitten. Maar de zaal blijft. Muisstil luis terend naar een eigenzinnig kunstenaar van het hoogste ni veau. Lenny Kuhr over haar nieuwe cd: „Het resultaat is integer, muzikaal verantwoord." FOTO „De laatste jaren heb ik meer de diep te gezocht", zegt de telg uit een kunste naarsfamilie. „Met minder cd's en een intiemer publiek. Ik heb lang in bewust wordingscentra gezongen. Dit is voor een breder publiek, maar ook prima voor de mensen die deze centra bezoe ken. Nu ineens zijn we uitgespat en daar ben ik heel gelukkig mee. Er komt een tijd dat je je realiseert dat je er weer vlees en bloed van moet maken, zonder dat je verloochent wat je eerder al voel de." Over de toekomst: „Ik kan tevoren nooit zeggen wat ik doe. Ik heb maar één wens: op een integere manier mu ziek blijven maken. Het meest pure komt uit het gebied dat boven je eigen denkvermogen uitgaat, dat moet je kun nen blijven pakken." Wegens ge brek aan be langstelling gaat volgende week woens dag in Delft de literaire sa lon met Lulu Wang niet door. Slechts een handjevol liefhebbers gaf blijk van interesse. „Veel te wei nig". aldus T. Gerritsma van boekhandel De Omslag, die de salon organiseert. Vernietigende re censies vielen 'Het tedere kind', de tweede roman van Lulu Wang, ten deel. Het boek verscheen in een recordoplage van 160.000 exemplaren, maar kon de critici niet bekoren. Lulu Wang. Recensenten waren eenslui dend in hun oordeel dat Wang een wanprestatie had geleverd. Uitgever O. van Gelderen van de Am sterdamse uit geverij Vassal - lucci zegt niet 'wakker te lig gen' van de af zegging. „Dit is wel de eerste keer dat zoiets gebeurt. Maar ach, Lulu heeft de afgelopen maand bijna tachtig signeersessies gegeven en die waren overal een groot succes." Volgende week woensdag signeert Lulu Wang van 11.00 tot 12.00 uur bij boekhandel Kooyker Ginsberg aan de Breestraat. FOTO GPD Muziek voor het oog Kom dichterbij met uw hand en de deurtjes glijden geruisloos opzij Een zacht licht overstraalt het gehele paneel Zo heet de BeoSound Ouverture u welkom in een muziekwereld die alle zintuigen boeit 3 jaar garantie BANG 8 OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b v Voorstraat 31b-33. LEIDEN Van Oeef Bang 8 Olufsen Center, Botermarkt 25. LEIDERDORP Swaak Beeld Geluid, Winkelhof 81 IISSE Johan van Stijn Bang 8 Olufsen Center, Kanaalstraat 31 NOORDWIJK Expert De Lange, Molenstraat 49 OEGSTGEEST G W Roest b v Bang 8 Olufsen Center, Lange Voort 11 RIJNSBURG G W Roest b.v.. Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W de Ru en Zn., Voorstraat 25 A LIFE LESS ORDINARY

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21