Huizen vervangc wisselwoningen 'Wie rotzooit in de whirlpool gaat eruit' Warmonder staat terecht voor dodelijke dollemansrit Duin Bollenstreek Bibliotheek blij met verhuizing naar Edah Blekerijgrond is 'lot uit de loter Neem een proefabonnement, y WEKEN VOOR 39,95 BEL 071-5128030 Het ware verhaal over de bomschuit in Katwijk DONDERDAG 9 DECEMBER 1999 976 Inbraken in Lisse lisse Inbrekers hebben gisteravond toegeslagen in twee wonin gen in Lisse. In een woning aan de lan Steenstraat richtten de dieven een ravage aan. Zij braken door een schutting en een zij ruit om binnen te komen en stalen onder andere audio- en vi deoapparatuur. Uit een woning aan de Mesdagstraat verdwe nen een portemonnee, bankpasjes en sieraden. De inbrekers kwamen binnen door een opengebroken keukendeur. Kabelkrant Rijnsburg uit de lucht runsburg Een gecrashte hoofdcomputer heeft ervoor gezorgd dat de kabelkrant van Radio Rijnsburg al dagenlang op zwart staat. De technische dienst van de lokale omroep heeft de com puter inmiddels bij kabelmaatschappij Casema in Oegstgeest weggehaald voor reparatie. Het omroepbestuur probeert de ka belkrant deze week weer op het scherm te krijgen. Het bestuur van de bibliotheek in Voorhout is blij dat het straks is verlost van het huidige on derkomen aan de Kerkzicht. Het gebouw, dat vier jaar gele den in gebruik werd genomen, wordt gesloopt ten behoeve van winkels en appartementen. De sloop maakt onderdeel uit van de nieuwe centrumplannen van Voorhout. Die behelzen naast sloop van de bibliotheek ook de bouw van drie parkeergarages. Vanwege de slechte klimaat beheersing stond de medewer kers van de 'bieb' in de zomer maanden het zweet op de rug. Die situatie zorgde bij de vrij willigers voor veel irritatie. De bibiliotheek verhuist liever van daag dan morgen naar het pand aan de Herenstraat, waar nu supermarkt Edah in zit. Hoe het onderkomen er aan de Herenstraat er gaat uitzien, weet voorzitter van het biblio- theekbestuur Lagrouw nog niet. Ook niet wanneer met de sloop van het huidige gebouw wordt begonnen. „Het is wel zonde dat het wordt gesloopt, zeg maar gerust dat het kapitaalver nietiging is. Maar ik bekijk deze plannen als voorzitter van de bibliotheek en dan kan ik alleen maar blij zijn met de plannen." Lagrouw stelt wel dat er straks een oplossing moet ko men voor parkeren. „Veel van onze leden komen uit de nieuwbouwwijk Oosthout. Die moeten straks veel verder rijden om boeken te kunnen lenen." Voorhout broedt al lange tijd op een face-lift van het cen trum. Een ambtelijke stuur groep, architectenbureau Hans van Egmond uit Noordwijk en een stedenbouwkundigbureau hebben inmiddels een plan op gesteld dat volgende week wordt gepresenteerd. Op de grond van de huidige bibliotheek komen apparte menten, winkels en een super markt van Albert Heijn. In het centrum verrijzen in totaal drie parkeergarages, onder meer bij sporthal De Gaasbak. Om het oude met het nieuwe centrum te verbinden wordt het straat- meubilair aangepast. De spoor baan blijft een barrière vormen tussen de twee winkelcentra. Op 14 december is er een voorlichtingsavond in het Tey- lingencollege aan de Leidse- vaart. 'Kampgevoel' moet verdwijnen De wisselwöningen voor vluchtelingen aan de Morgen ster in Noordwijk worden mogelijk vervangen door maximaal veertig stenen huizen. Dat blijkt uit een ver trouwelijke ambtelijke notitie. Burgemeester en wethou ders hebben al meerdere malen over het idee gesproken, maar nog geen besluit genomen. De eventuele nieuwe woningen zouden door de Noordwijkse woningstichting moeten worden gebouwd en geëxploiteerd. In het voor stel wordt geadviseerd ze niet louter door vluchtelingen te laten bewonen. kaar' dat Vluchtelingenwerk Noordwijk vorig jaar opstelde en de taakstellingen voor huis vesting en integratie die het mi nisterie de gemeente oplegt. „Wij willen ook differentiatie, zodat integratie makkelijker plaatsvindt. Dit is een eerste voorstel daartoe", zegt Smit. „Maar een aantal zaken wordt er niet in genoemd: de financië le consequenties, de relatie met het collegebeleidsprogramma en de relatie met het Gruene- pad moeten nog nader worden onderbouwd. Daarom heeft het college er ook nog geen besluit over genomen. Er kunnen aan dit onvoldragen document nog geen conclusies worden ver bonden." Coördinator M. Lakeman van Stichting Vluchtelingenwerk zou het 'geweldig' vinden als de woningen er komen. „Dat zou een enorme oplossing zijn van job de kruiff De huidige barak-achtige wo ningen verkeren in slechte staat en ze werken stigmatiserend. Sommige bewoners zeggen de woningen als een vluchtelin genkamp te ervaren. De vluch telingen moeten volgens Noordwijk gespreid worden ge huisvest, juist om het 'kampge voel' tegen te gaan. De veertig woningen worden daarom ge woon aan de voorraad van de woningstichting toegevoegd en kunnen net zo goed door ande re huurders worden bewoond. Wethouder J. Smit (VN) be nadrukt dat het plan nog niet meer is dan een idee. „Het is een eerste aanzet tot verdere discussie. Maar het is nog niet uitgekristalliseerd." Het voor stel is ontwikkeld naar aanlei ding van het rapport "Voor el- vele problemen." zoek door de stichtu dat de woningen te k gehorig gevonden wo omwonenden vonde wisselwoningen sloop den. De bewoners voe er bovendien niet vei volg van vandalisme, en pesterijen. Toen vve gezegd, aldus Lakema eventuele vervangen! de vluchtelingen niet concentreerd daarin worden ondergebrac zou je dezelfde fout nu dus Lakeman. Lakeman zegt verra door het plan. „Wij kri weinig te "horen." Ze overigens niet dat hel ver is. In de reacties o genoemd onderzoek sprake van stenen h oplossing, maar dat va haalde toen de officii van het gemeentebesti Wel werd afgesproke heerder aan te stellen wisselwoningen aan z enepad als Morgenstt de woningen aan he pad waren geregeld da vandalisme. Dat is ral worden dankzij een restaties, maar de vet en de leegstand zijn aldus Lakeman. Naai heerder wordt nog gez De gemeente Katwijk ligt overhoop met een aan tal grondbezitters in de Blekerij. De eerste teke ningen voor invulling van het nieuwe woonwijkje in Katwijk aan den Rijn liggen er, maar vooral het vinden van een goede plek voor een ontsluitings- weg stuit nog op moeilijkheden. „Er zijn mensen die denken dat ze een lot uit de loterij hebben getrokken, omdat de ontsluitingsweg over hun terrein loopt", zei wethouder A. Berkheij (CDA) gisteravond tijdens een voorbespreking van de plannen in de commissie voor ruimtelijke ont wikkeling. Datzelfde geldt voor de eigenaren van de grond die nodig is voor de aanleg van een begraafplaats tussen de woningen en de provinciale weg N206. De gemeente heeft het benodigde terrein nog niet kunnen verwerven, omdat de vraagprijzen de pan uit rijzen. „De bezitters hebben ook de krant gelezen. Zij denken dat wij wel moeten ko pen. Maar ik ben niet bereid de prijzen te betalen die nu genoemd worden", aldus Berkheij. „Het zou een mooie plek zijn, maar het is niet de eni ge De ontsluitingsweg mag om die reden van de wethouder ook op een andere plaats ko na alle politici vinden overigens dat de plaatst moet worden. De Rijnstraat kri lijk - met Schutterswei en De Uiver - dri tingen binnen honderd meter te verwe liefste zouden de commissieleden een o via de parallelweg of via het terrein van zien. „We hopen een gunstiger plek maar voorlopig is die er niet. Het zijn verkeersstromen van niks in zo'n kleii maar de bewoners kunnen niet alleei Noordwijkerweg", zei Berkheij. De leden van de commissie vroeg! aandacht voor het grondwater, dat in 1 gelegen Schutterswei voor veel problem Bovendien zijn er te weinig parkeerpl De Blekerij. Maar dat is volgens Berkl lossen als de bewoners op eigen terrein „Hoewel we in Katwijk weten dat gafl gebruikt worden om vis in te bakken ei de auto in te zetten." Huurwoningen in de wijk, zoals Gro Marcel Boland voorstelde, zouden vu wethouder onbetaalbaar worden, vafl kleinschaligheid van het gebied en grond. 'Te vroeg geborenTimmermans weg uit Aquamar Joviaal, welbespraakt en voor deze tijd van het jaar opvallend zongebruind. „Ja, wat wil je nog meer. Ik heb net negen weken Spanje achter de rug", grinnikt Dick Timmermans, scheidend directeur van zwembad Aqua mar. Tweeëndertig jaar lang zwaaide de nu 60-jarige Tim mermans de scepter over het zwembad aan de Piet Heinlaan. „Wat er veranderd is in al die jaren? Je kunt beter vragen wat er niet veranderd is." Timmermans solliciteerde in 1967 naar een baan als bedrijfs leider bij het pas geopende sportfondsenbad 'Mierenwei- de'. Voor die tijd werkte hij als sportofficier bij de Landmacht. „Als officier werd ik telkens overgeplaatst en dat vond mijn vrouw niet leuk. Zij is Katwijkse en wilde dolgraag terug. De ad vertentie voor bedrijfsleider sprak me erg aan. Ik speel al vanaf m'n veertiende waterpo lo. Door die affiniteit met het zwembad en mijn sportachter- grond werd ik uit 116 kandida ten gekozen. Kom daar nu nog maar eens om. Tegenwoordig moet je veel meer manage mentkwaliteiten bezitten. En dat vind ik niet helemaal te recht. Je bent niet alleen met cijfers bezig, maar juist met mensen. Je moet warm zijn naar je medewerkers toe. Dan zijn zij weer warm naar de be zoekers. Dat is een geweldige wisselwerking." In de beginjaren van het Kat wijkse zwembad kwamen be zoekers in groten getale zwem men. „Je had in die tijd weinig andere dingen. Voetbal, een gymnastiek- en een volleybal vereniging. Door de jaren heen kwamen er steeds meer sporten bij. Toen kregen we een dip in een groep dames zie) zweet terwijl de senio badkleding aantrekken zwemles. „Het blijft ij jaar ontvangen we 24 zoekers. Toch kunnen ken dat de verkrachtin het Tiki-bad invloed had. Zoiets zal hier niet beuren, denk ik. Er wc toezicht gehouden. Hi moeilijk te zien wat wenst is en wat niet. M bijvoorbeeld in de i gerotzooid wordt, gas wel uit." Hoewel Timmerma eigen zeggen een gewe heeft gehad, had zijn een schaduwzijde. „Ei ren ook nare dingen, j drinking. Dat hebben ook meegemaakt, mi praat ik liever niet ova zijn er zeker vijf keer p< 'narrow escapes'. Een is altijd mijn grootste weest. Ik woon hier in en als ik in de tuin 2 ziekenwagen hoorde, altijd, als ze maar nie zwembad stoppen." Dick verlaat 'zijn' 2 op een belangrijk mo zijn plannen voor sami van sporthal, zwemba podia. „Goed plan wal treft. Ons eigen team eerder het plan opgeva meterbad te verkleinen meter en de resteren! te bestemmen voor bouw. Dit is net zoiel wel willen dat ik vijftig zou ik met alle liefde willen trekken. Ik ben te vroeg geboren." Dick Timmermans morgen officieel afsd een receptie van 17.01 19.00 uur in 'De Rosl dereen die hem de 1 schudden is welkom. den haag/sassenheim rob onderwater Waar hij 50 kilometer mocht rij den en een inhaalverbod gold, haalde de 22-jarige Warmonder in Sassenheim met zijn auto de gevaarlijkste capriolen uit. Hij passeerde op 25 maart vorig jaar auto's met snelheden van over de honderd kilometer per uur. De dollemansrit op de Hoofdstraat kreeg uiteindelijk een fatale afloop. De Warmon der schepte in volle vaart een 63-jarige Sassenheimse fiets- ster, die uiteindelijk aan haar verwondingen overleed. Volgens de officier is 'zware schuld' duidelijk bewezen. Hij eiste gisteren tijdens de recht zitting twaalf maanden cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. Voorts eiste hij twee jaar ontzegging van de rijbe- Cees Bamhoorn is bevangen door het verleden van Katwijk. In de drang om zijn passie met anderen te delen, brengt de Katwijker boekjes uit. Daarin zijn bij zondere tekeningen te zien en opvallen de verhalen te lezen. Onlangs zag Kat wijk 3 het levenslicht. „Hij verkoopt als een trein", zegt Barnhoom tevreden. „In Katwijk dan", haast hij zich te zeggen. De één houdt van Quick Boys, de ander van de strakke deunen van muziekkorps DVS. „En ik hou van geschiedenis", zegt Bamhoorn, vanzelfsprekend inwoner van Katwijk. „Het is een tic. Ik verzamel alles. Ik heb geregeld ruzie met mijn vrouw. Zij spoort mij dan aan om de ka mer op te mimen. Maar ik kan niks weg gooien, ik wil alles bewaren." In het nieuwste boek is veel aandacht ingeruimd voor de bomschuit. Dat zijn de platte boten, waarmee vroeger werd gevist. De schuiten werden na de vangst afgemeerd op het strand. „Weet je waar bom vandaan komt? Niet van een bom, maar van bodem. In Katwijk is dat ver basterd tot bom." Barnhoom (67) laat in zijn boekje de vo rige eeuw herleven. Via een tekening en met het geschreven woord. Vroeger wer den er veel van dergelij- Het verplaatsen ke bomschuiten door tal paarden trok de bebouwde kom ver plaatst. Katwijk had destijds vier rederijen. „Die bomschuiten werden vroeger ver plaatst door boomstammen onder de bodem te plaatsen. Dat was heel zwaar werk." De bomschuiten bleven soms drie maanden van huis. Bamhoorn: „Het waren zware dingen, ze waren zes tien meter lang en acht meter breed. De schuit die 's zomers op de Boulevard staat, is een pinkie. Die werd gebruikt voor de kustvisserij. De grote bomschui ten gingen naar Engeland. Die deden er een week over voordat ze bij de Dog- gersbank waren." De gevangen haring werd gepekeld. „De vis stond stijf van het zout." Barnhoom heeft zijn informatie uit his torische boeken en van horen zeggen. In het Katwijks Museum vindt hij ook veel gegevens. Barnhoom is daar vrijwilliger. „Er lopen hier nogal wat mannen rond die op de visserij hebben gezeten. Of ze op een bomschuit hebben gezeten? Na tuurlijk niet. de laatste bomschuit heeft in 1920 gevaren. In het museum loopt er en laveren van een bomschuit door de straten men de schuit richting zee. niemand rond die voor die tijd is gebo ren." Bamhoorn bezoekt geregeld het Visse rijmuseum in Vlaarcüngen en legt gere geld zijn oor te luister bij de Katwijkse historicus J. Van Brakel. Vervolgens pakt Cees Barnhoom de pen en gaat tekenen. Hij is geïnspireerd door Rien Poortvliet, de overleden tekenaar en schilder. Barn hoom heeft al zijn boeken thuis. „Dat tekenen heb ik altijd al gedaan. Op school hingen overal tekeningen van mij. Dat is altijd gebleven." Daarna begint Barnhoom aan het ver haal. Dat vindt hij moeilijker dan teke nen. Maar gelukkig kan de Katwijker een beroep doen op zijn zoon. „Die is on derwijzer. Hij zet voor mij de puntjes op de i. Tekenen is voor mij heel wat sim peler. Ik ben vroeger constructeur ge weest bij een plaatwerkerij. Daardoor is het voor mij eenvoudiger om iets uit te duiden." De tekeningen in Katwijk 3 zijn deels van Katwijk. Met behulp van een groot aan- tekening cees barnhoorn overgenomen van foto's en deels fictie. „Met een beetje fantasie kom je een heel eind. Neem het Romeinse huis uit de zestiende eeuw in de Zanderij. Dat teken je door allerlei wetenswaardigheden sa men te voegen." Bamhoorn is nog lang niet uitgetekend. Hij had voor zichzelf al uitgemaakt dat Katwijk 3 geen opvolger zou krijgen. Maar door het succes en de verhoogde belangstelling voor de eerste twee delen, twijfelt Barnhoom. Hij loopt nog over van ideeën en er is nog materiaal ge noeg. „Maar eerst breng ik een boek uit over Noordwijk. Daar heb ik veel van in bezit. Daarvoor moet ik eerst een uitge ver vinden." Cees Bamhoorn is nog lang niet uitgete kend. „Rijk word ik er niet van. Van de verkoop van mijn tekeningen ook niet. Dat hoeft ook niet, als het mij maar niks kost." rob onderwater Eis van zes inaanden cel voor doodrijden Sassenheimse voegdheid en een boete van 2.500 gulden. Om de schuld van de War monder te bewijzen, had de po litie zes getuigen gehoord. Ze hadden geen van allen het on geluk gezien, maar ze hadden de man wel met zijn auto zien inhalen en voorbij horen sui zen. Een getuige verklaarde dat de Warmonder harder dan honderd had gereden. De verdachte zei dat hij tij dens de inhaalmcinoeuvres niet harder dan 65 had gereden. Te gen een bewoner van de Hoofdstraat zou de man echtqr hebben gezegd dat hij tachtig kilometer reed. Volgens een an dere getuigenverklaring reed de Warmonder op de verkeerde weghelft. Volgens technisch sporenon derzoek van de politie moet de Warmonder minimaal tussen de 65 en 69 kilometer per uur zijn gegaan, maar de officier zei dat die snelheid wellicht veel hoger lag. De vrouw werd door de botsing liefst twintig meter verder geslingerd. Haar fiets lag drie meter verder. „Dat moet een enorme klap zijn geweest", concludeerde de rechter. De vrouw stond bij de fietsover- steekplaats bij de Vliegeniers- weg te wachten om over te ste ken. Volgens de verdachte was de vrouw zonder te kijken de weg overgestoken, maar een ge tuige had de vrouw op de Hoofdstraat zien wachten. De rechter vroeg de verdach te meerdere keren wat hij zelf vond van zijn rijgedrag. De Warmonder kon vanwege de emoties nauwelijks een woord uitbrengen. „Ik word elke dag aan het voorval herinnerd." De officier rekende het de man zwaar aan dat hij zich op de weg als een dolleman had ge dragen. „U heeft alle regels aan uw laars gelapt. U had kunnen besluiten om uw gedrag aan te passen, maar dat deed u niet. Met een fataal ongeluk als ge volg." Advocaat A. van Stigt zet te de nodige vraagtekens achter de getuigenverklaringen. Zo uitte hij twijfels over de verkla ring van de getuige dat de War monder honderd kilometer per uur zou hebben gereden. „Dat kun je met het blote oog niet meten." Rechter Van Kempen hoorde het betoog van de advo caat hoofdschuddend aan. De rechter doet over veertien dagen uitspraak. Cees Bamhoorn brengt derde boek uit Dick Timmermans neemt na dertig jaar afscheid van het Katwijkse zwembad Aquamar. foto dick hocewoninc de bezoekersaantallen. Mensen wilden wat anders." Er werden plannen gemaakt voor een grootscheepse renovatie en een recreatiebad. De brand in juli 1983 gooide roet in het eten. Om Katwijkers toch te laten zwemmen werd het buitenbad overdekt. Het duurde nog vijf jaar voordat het huidige recrea tiebad 'Aquamar' werd opgele verd. „En dat was meteen een succes. Het recreatiebad heeft zichzelf compleet terugver diend. Waarom we dan acht ton subsidie nodig hebben? Dat geld gaat naar het sportbad, zwemles en schoolzwemmen. We zouden best kostendekkend kunnen draaien. Maar dan moeten we Tiki-bad prijzen gaan vragen. Nu kan iedereen voor zes gulden en een kwartje lekker zwemmen. Intussen staat de voordeur van het zwembad geen mo ment stil. Schoolklassen komen zwemmen, in het water werkt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20