Grote interesse voor klein geluk TV WEER Big Brother levert meer op dan hoge kijkcijfers Het Gesprek van de Dag Schietpartij cultureel bepaald De kracht van de genade De rimram aan natuurgeneesmiddeltjes Wil je veel kaartjes Neem er dan nog DONDERDAG 9 DECEMBER 1999 COMMENTAAR De schietpartij op de school in Veghel heeft een schokreactie te weeg gebracht in de Nederlandse samenleving. Een tiener die in het wilde weg om zich heen schiet in een klaslokaal vol medescho lieren, zoiets gebeurt toch alleen in Amerika! Minister Korthals (justitie) en zijn collega Hermans (onderwijs) riepen in koor om maatregelen ter verbetering van de veiligheid op scholen. De plaatsing van detectiepoortjes bij de ingang van de school is slechts één van de maatregelen die wordt overwogen. Het geweld op scholen is een structureel probleem. Toch zijn maatregelen die de school in een vesting veranderen, misplaatst. De drama in Veghel valt niet te vergelijken met de schietpartij in bijvoorbeeld Denver, waar in de war geraakte jongeren met volau tomatische wapens lukraak zoveel mogelijk scholieren trachtten te vermoorden om daarna de hand aan zichzelf te slaan. In Veghel was sprake van een gerichte en cultureel bepaalde wraakactie 1 waarbij de dader één specifieke slachtoffer op het oog had. De wraakactie had in dit geval net zo goed op straat of in de bio scoop plaats kunnen hebben. Het is alleen des te tragischer dat het op school is gebeurd, een plek waar jongeren zich veilig moeten kunnen voelen. Maar zonder de toenemende agressie en wapen bezit onder jongeren te willen bagatelliseren, vraagt de schietpartij in Veghel om een geheel andere reactie van de overheid en de sa menleving. De jonge van oorsprong Turkse schutter zou door zijn familie tot zijn afschrikwekkende daad zijn aangezet. De eer van diezelfde fa milie zou op het spel hebben gestaan. Vrouw en wapen zijn in de Turkse cultuur erekwesties. Aan de man is het om de eer van de vTOuwen te waarborgen en desnoods met geweld te verdedigen of te wreken. De dader kan binnen zijn directe omgeving op begrip voor zijn daad rekenen. Dit cultureel bepaalde aspect is waar het in Veghel - en bij veel ge weldsmisdrijven door allochtonen - om draait. In Nederland is de ze dimensie van de multiculturele samenleving te lang genegeerd. Er zal daarom veel meer energie gestoken moeten worden in het "inburgeren" van allochtonen in de maatschappij. Onder allochto nen zal het besef hoe dan ook moeten doordringen dat de Neder landse rechtsstaat wapenbezit en bloedwraak - of hoe men het ook wil noemen - niet tolereert. Tegelijkertijd dient de cultuur van ge- weldsverheerlijking in algemene zin - dus ook onder Nederlandse jongeren - serieus te worden aangepakt. Want anders zullen ook hier Amerikaanse toestanden ontstaan. Regen en veel#vind In het hoge noorden van Euro- pa heerst de winter. Plaatselijk vriest het ruim 30 graden en de laatste dagen viel er in Finland 2 tot 3 decimeter sneeuw. Hoe wel er vooralsnog geen concre te aanwijzingen zijn dat de win terkou zich naar West Europa gaat uitbreiden, lijkt het uitge sproken zachte weer zijn lang ste tijd te hebben gehad. Vooral het Europese model gaat er van uit dat de straalstroom steeds zuidelijker komt te liggen. Me dio volgende week zal dat bo ven de mediterrane regio zijn. Daardoor zijn depressies ge dwongen om van baanvak te veranderen. Zo zou een nieu weling na het weekeinde over Frankrijk naar het Alpengebied kunnen trekken. De atmosfeer is in onze omgeving dan al zo sterk afgekoeld dat eventuele neerslag een winters karakter zou kunnen krijgen. In de nacht en ochtend is er. wanneer het voldoende opklaart, een graad je vorst mogelijk. De atmosfeemiodellen zijn echter niet in lijn. Het Duitse model kiest vooralsnog niet voor een over Frankrijk koer send lagedrukgebied. Dit week einde wordt het weerbeeld be paald door een depressie met. volgens de Duitsers, in het kiel zog een mogelijk hele actieve randstoring. Hel gevaarte schuift van de oceaan naar de Noordzee. Onder invloed van het complex valt er weer enige tijd regen en komt er opnieuw veel wind: wellicht storm. De temperaturen lopen daarbij op tot rond 10 graden. Morgen neemt de naar west tot zuidwest ruimende wind tijde lijk wat in kracht af: aan de kust tot vrij krachtig of krachtig. Ver der is het vooral in de ochtend bewolkt met plaatselijk enige (mot)regen of een bui. Later op de dag nemen de neer- slagkansen geleidelijk af. De temperaturen komen uit op maximaal zo n 7 graden Gisteren was het tijdens de ochtend best redelijk weer Het bleef droog en aanvan kelijk was er ook nog wat zonneschijn. In de mid dag nam de bewolking toe en trok de wind aan. Voor het gevoel was het waterkoud. Tegen en tijdens de avond begon het te regenen. Veel meer dan ongeveer 4 mm viel er echter niet. jan visser Actiecomité schrikt 'een beetje' van effect van oprichting Oscar Breetveld, woordvoerder van het actieco mité MicroGeluk, loopt naar het aquarium in de hoek van de kamer. „Kijk", zegt hij, „ik heb ontdekt dat er eitjes op de bladeren liggen, die door die twee vissen worden bewaakt." Klein geluk in zijn eigen woonkamer, want Breetveld geniet ervan. Micro Geluk wil mensen helpen zich (weer) bewust te worden van het kleine geluk. De katholieken onder ons gaan nauwelijks meer te biecht. Geen nieuws, denkt u en daar hebt u het grootste gelijk in. Toch is het tuirdig dat die stelling nu met cijfers is onderbouwd. Studio RKK hield een enquête onder Nederlandse volgelingen van de paus en wat blijkt? Zelfs op de drempel van het jubeljaar 2000 zoekt nog maar .9 procent af en toe zijn heil bij een biechti'ader. Tien keer zo veel rooms-katholieken vragen nooit meer om de absolutie. Sterker: 55 procent is het niet eens met de oproep van de paus om de biecht weer in ere te herstellen. I)aar hoorde ik van op. Tot gisteren verkeerde ik in de veronderstel ling dat de weinige gelovigen die tut de leegloop van de kerken trouw aan Rome waren gebleven ook wel zouden hechten aan eeu wenoude gebruiken en rituelen. Horecapionier en ex-gevangene Gerrit van der Valk ('appelmoes is gezond') bevestigde die gedachte door voor de camera met smaak de herinnering op te diepen hoe hij alle schuldgevoel over uitgehaald kattenkwaad in één klap kwijt raakte door te gaan biechten. Maar bisschop Anton Hurkmans van Den Bosch hielp mij uit de droom. Er is veel veranderd in de kerk, zo zei hij in een reactie op het onderzoek. Hemzelf was dat overigens niet aan te zien: de bis schop was compleet met witte boord en rozenkrans naar de studio getogen. Maar volgens deze zieleherder is de biecht een beetje uit de tijd. Liever spreekt hij van 'het sacrament der verzoening', dat in ge zamenlijke sessies wordt verkregen. De nadruk is steeds meer op het gemeenschappelijk karakter van schuld en vergeving' komen te lig gen Uit de enquete bleek dat liefst 82 procent de voorkeur geeft aan die gezamenlijke boetedoening. Tja. Trouwens. 46 procent van de katholieken doet zijn schuldbekente nis net zo lief bij een pastoraal werker, psycholoog of lieve vriendin. De programmamakers van de KRO. die in opdracht van de RKK el ke woensdagmiddag een uurtje kerknieuws verzorgen, vroegen zo'n lieve vriendin naar het waarom. Catherine Keijl, want die was het, vraagt 'wat iedereen wil vragen En haar gasten geven antivoord omdat zij luistert, zo verklaarde ze liefjes. Maar ze geeft nooit verge ving. merkte de RKK-presentator snedig op. Gelukkig wilden twee priesters het nut is van de biecht nog wel uit leggen. Het zit 'm in de kracht van de genade. Een van hen had zelfs olijk in de biechtstoel plaatsgenomen, waar hij sprak over de heil zame werking op een berouwvol ienuind die te laat tot inkeer is ge komen. De ander bekende dat het meeste leed hem gewoon in zijn spreekkamer wordt verteld. Soms nodigt hij iemand uit hetzelfde verhaal alsnog de biechtstoel te vertellen, waar hij de zegen Gods kan geven. Maar een uondermiddel is het niet. Fijn programma. Studio RKK je kunt er nog wat van leren. „Wat wij doen is geen uit de hand gelopen grap. Het begon als een kwinkslag, maar nu is het echt serieus", vertelt de Ha genaar. „Zondag hebben we onze eerste actie gehad, we hebben cadeautjes uitgedeeld aan daklozen. We gaven veertig tassen met sokken, shawls, dro gisterijartikelen en snoep weg. Een man liep naar de badka mer, kwam terug met een enor me smile en zei: 'Ik heb voor het eerst in maanden mijn tan den gepoetst'. Een tandenbor stel en tandpasta brachten hem klein geluk. Dat was indruk wekkend en emotioneel." Breetveld legt er de nadruk op dat het niet de bedoeling is ca deautjes weg te blijven geven. „Op een speelse en ludieke ma nier willen we laten zien dat het kleine geluk voor het oprapen ligt als je er maar oog voor hebt. Morgen benaderen we het win kelend publiek in Rotterdam, vrijdag in Breda en zaterdag in Nijmegen. Hoe precies blijft een verrassing." MicroGeluk presenteert zich sinds 23 november op internet. Eind vorige week heeft de site (www.microgeluk.nl) zijn defi nitieve gezicht gekregen. Dat biedt onder meer een 'Micro- GeluksTest', bovendien worden mensen uitgenodigd hun eigen geluksmomenten te mailen. ,Je vindt uitspraken als 'Mijn kind lacht in de tuin', 'Trek je keurs lijf uit' en 'Een fantastische te genhanger voor alle gebakken lucht die te koop is en te hoop wordt aangeprezen'. Dat is prachtig", aldus Breetveld. „Vorige week vrijdag hadden we al duizend hits op de site en dat worden er steeds meer. Ei genlijk zijn we een beetje ge schrokken van het effect. Zo'n drie maanden geleden is het begonnen. Een opmerking van een vriend heeft de boel in gang gezet. Eigenlijk zijn we gewoon een stel kennissen. Eén zit in het onderwijs, de ander is logis tiek manager, er is een automa tiseringsdeskundige uit Zoeter- meer bij en een paar studenten (economie en rechten). Ik ben bedrijfspsycholoog en krijg veel mensen bij me die zijn vastge lopen, door stress in het werk zijn opgebrand. Zij hebben geen positieve instelling meer, geen oog meer voor de kleine dingen, laat staan voor hun be drijf. Ze raken ondergesneeuwd in de druk van alledag, in de ra ce naar steeds meer, groter en duurder. Het je bewust worden Oscar Breetveld: „Op een speelse en ludieke manier willen we laten zien dat het kleine geluk voor het oprapen ligt als je er maar oog voor hebt." FOTO GPD van klein geluk, is overigens geen therapie, maar als je het kunt herkennen is wel een eer ste stap gezet." Volgens Breet veld duurt het vaak een halfjaar voor mensen die door de stress waren opgebrand weer in ba lans komen. Genieten van mooie momen ten, de dag plukken, zou wel licht stress kunnen voorkomen, want 'gelukkige mensen zijn gezonder'. „Jij hebt je jonge vis jes uit je vijver gehaald, omdat ze anders zouden doodvriezen, dat is voor jou klein geluk", zegt Breetveld. Zelf is hij het kleine geluk ook een periode uit het oog verloren. „Ik had relatief veel personeel en was niet ge lukkig. Ik was niet bezig met mijn vak, maar met het mana gen van mensen. Ik vertel men sen liever hoe ze moeten lei dinggeven, dan dat ik het zelf doe." Breetveld van MicroGeluk denkt dat het in de jaren tachtig en negentig, in een steeds haas tiger wordende maatschappij, mis is gegaan. Dat steeds min der mensen het geluksgevoel uit de kleine dingen konden ha len. Maar met het fin-de-siècle in aantocht lijkt er een keer punt zijn bereikt. „Ik ben een spiritueel mens, maar het her kennen van microgeluk be hoort tot de aardse dingen", zegt hij, erkennend dat deze be wustwording wel een opstapje naar spiritualiteit kan zijn. „Het is niet de bedoeling dat wij alles zelf doen. Het gaat niet om ons. Wij verspreiden de boodschap en zoeken steeds naar leuke manieren om dat te bereiken. Het is de bedoeling dat er een 'bewustzijnsgolf ontstaat. Inmiddels heeft Mi croGeluk een bedrijf gevonden, dat de activiteiten wil sponso ren. Zonder dat daar naamsver melding tegenover hoeft te staan, omdat de sponsor zich in de ideeën kan vinden en daarin zelf het kleine geluk heeft ge vonden. JACQUES GELUK Eindelijk is het dan zover; één van de vier genomineerde Big Brother-bewoners zal vandaag het huis moeten verlaten. Al leen Willem is zeker van een verlengd verblijf. De 'harde kern' heeft het onheil lang we ten uit te stellen. Zo werden de frisse nieuwelingen Cyrille en Anouk zonder pardon weer weggestemd. De opiniepeilin gen lijken dit keer in het nadeel van Maurice uit te vallen. Ruud, Maurice, Bart, Karin en Willem hebben elkaar de afge lopen tijd steeds beter leren kennen. „Ik kan me van Tara zelfs helemaal niets meer herin neren". zei Willem vorige week. Als Willem aan het einde van de maand onverhoopt niet met de tweeënhalve ton op zak zou mogen vertrekken, is 'Big Bro ther, De Video' misschien een passende troostprijs. Veronica heeft de eerste vijftig dagen van het succesprogramma samen gevat op videoband. 'Inclusief nooit eerder vertoonde beel den', zo schermt de hoes. De video grijpt terug naar 'Het Begin': op 15 september namen negen enthousiaste kandidaten hun intrek in het BB-Huis. Al vorens zij hun koffers mochten uitpakken, zijn zij onderworpen aan een reeks strenge tests, zo blijkt uit opnames van de screentests die inderdaad niet eerder op tv zijn uitgezonden. Maar iedere doorgewinterde BB-kijker zal al snel geeuwend constateren dat de videomakers verder niets nieuws uit Het On derkomen hebben weten te ontfutselen. Wie uitsluitsel ver wacht over de vermeende lief desdaden van Karin en Maurice of de hoog opgelopen confron tatie tussen Karin, Sabine en Bi- anca, komt bedrogen uit. Het vertrek van Martin en Tara, de komst van Mona en later het afscheid van zowel Mona als Bianca; het wordt nog eens ver kort opgerakeld. De Tilhurgse Sabine kon uiteraard niet ver trekken zonder een compilatie van De Romance: Sabine en Bart in innige omhelzing en hartstochtelijk kussend. De Brabantse Ruud is ook op video de ster van de show, in een paar minuten 'Het beste van Ruud'. Verder wisselen Ruud en Willem nog wat diepzinnighe den uit in 'Levenslessen'. Nee, dan is de puzzel die de be woners als weekopdracht in el kaar moeten leggen, de aan schaf wellicht meer waard. Ruud, Karin, Bart, Maurice en Willem waren in ieder geval dolenthousiast over hun eigen beeltenis in drieduizend stuk jes. „Wat is-ie goed gelukt zeg, met al die kleurtjes", kirden zij. De puzzel leidt de aandacht in ieder geval wat af van het nade rende afscheid van een van de bewoners en de huiselijke be slommeringen. .Als je aan het puzzelen bent, vergeet je hele maal dat je ook nog zoiets als De bewoners van het Big Brother-huis, nu ook op video. brood moet bakken", merkte Ruud. Naast de video, het borduur- pakket en de puzzel ligt bin nenkort ook 'Big Brother, The Game' in de winkels. De bedoe ling is dat de speler in Het Huis binnentreedt om de bestaande bewoners er uit te werken. Zo levert het programma overdui delijk nog veel meer op dan ho ge kijkcijfers. BERRIT DE LANGE Nog 23 dagen en we millennium bre%] Reden voor deze kif in een dagelijkse seP1 rug te kijken op bel J gebeurtenissen die J grepen op correspt rende data in de 1000 jaar. Deze wi 1991: Overlijden Mansveld schokt reld; 7 dec 1988: kondigt eenzijdig penen aan; 8 dec 1! grafenis Wilhemii 1980: John Lennonl moord; 10 dec 1663 mariniers opgerich dec 1946: stichting opgericht. 9 DECEMBER 1980 De achtste december 1 Nederland al overgega negende als de wereld andere kant van de oa vuur en vlam staat. Ee te fan schokt miljoene de late avond een veei musicus om zeep te h< is nummer 701 die dit New York wordt dood ten en luistert naar de John Lennon. Mark Cl de man die Lennon vo flat neerknalt, laat de v zanger/gitarist van Thi geen schijn van kans. I ter vuurt als een vakm vier kogels die rug en schouder raken zijn sp bewerkt, met een hollt zodat ze in het lichaai deren. De wereldwijd! volgt lijkt veel op die r moord op John F. Ken de verbijstering is gro( blijkt dat de moorden! vlucht, maar zijn wape gooit en een boek gaa Lennon valt neer en d van het appartements schreeuwt: „Weetje gedaan?" Chapman, verklaart dat hij de ret voor de moord nog vo zeil aan het uitwerken just shot down John 1 Binnen een paar uur zich een grote menigt exclusieve gebouw. Er nen - veel tranen - blo kransen en er klinkt U beroemde lied:All we ing, is give peace a chi HENK RUUL» MENSELI Een gedetineerde heeft Rotterdamse huis van t Noordsingel per ongelu zen oog door het toilet j De man wreef tijdens h Ten in zijn kunstoog, da gens in het wc-gat verd goede oog had het naki man restte weinig ande zijn advocaat, mr. A. r DORP, te bellen, met h direct schorsing van zi] nis aan te vragen. Dan nog net voor de jaarwis nieuw oog kunnen latei De wonderen zijn onze wereld nog niet uit. Als ik tenminste het blad 'Naturalia moet geloven dat ongevraagd mijn brievenbus bereikte. Op de voorkant staan twee 50- plussers afgebeeld, waarvan de man duide lijk één en al herwonnen levenskracht is. Hij demonstreert dat doorzijn vrouw op zijn rug te dragen. Al deze onverveerde vi taliteit dankt hij, zo wordt gesuggereerd, aan de kruidengeneesmiddelen die de fir ma Bional met grote geestdrift op de markt brengt. 'Naturalia' is een driemaandelijks tijdschrift 'boordevol gezondheidsinforma tie voor jong en oud' en vanwege de aan stormende winter bevat die gezondheidsin- fonnatie vooral 'naruurlijke middelen'die de pretentie hebben om een 'dijk van een weerstand' op te bouwen. 'Aan u de keus'zegt de redactie, bestaande uit onder meer twee artsen en een natuur geneeskundige Dat artsen zich lenen om een dergelijk blad een quasi serieus imago te geven van deskundigheid, vind ik onbegrijpelijk. Want de kwakzalve rij druipt van de pagina 's. Sterker nog de middelen op basis van kruiden beloven dermate verbluf fende resultaten dat je zou ver nachten dat in Nederland ie dereen van het roken af is, superslank rondloopt zon der zware. vermoeide benen en ontsierende aderen, ge makkelijk plast, heerlijk slaapt, glanzend haar. een gave huid en stevige vinger nagels heeft, zonder stress werkt en examens doet. opge wekt oi<er de overgang heen - springt, zijn urine kan ophou den, een scherp zicht en niets meer op zijn lever heeft. En HELEEN CRUL dan heb ik het nog niet over problemen met koude voeten, een loom gevoel, een slechte stoelgang, een gebrekkig geheugen, stijve spieren en gewrichten en zwakke ze nuwen en onrust. Overal is, volgens Bional, wel een kruidje tegen gewassen. Gezond heid is, zo luidt de boodschap, te koop dankzij Bional bij de drogist en het re formhuis. Het is de moeite waard om daar eens een kijkje te gaan nemen. Ik geloofde mijn ogen niet. Onder het mom dat ik op mijn gemak make-up artikelen wilde uitzoeken, volgde ik de conversatie van de drogist met zijn klanten: voornamelijk vrouwen. De man die ook boenwas, schuursponsjes en wc-papier verkoopt, hield in zijn witte jas vanachter de toonbank spreekuur. Hij luis terde met gespeelde oprechtheid en be zorgdheid naar de klachten en haalde ver volgens zonder enige dralen, onder het sla ken van een soort toverspreuken de oplos sing uit het vak. Hij had het over. 'ginkgo- bilobae'. 'ruscus- aculeatus en aescine', "be ta-sitosterol, 'bisabolol en ook de woor den 'zink'en 'magenesium' vielen nogal eens. De geïmponeerde klanten namen op getogen over zoveel kennis en vooral ook oplossingen voor hun klachten, de middel tjes hunkerend in ontvangst. Uiteraard te gen nauugezette betaling. Wat heeft de drogist dat een dokter niet heeft? Die traag drong zich in volle hevig heid op toen ik naar het reformhuis ging. Daar bleek de magie van de eigenaar niet te worden bewerkstelligd door een witte jas. maar door een warrige baard, waar over hij, met een vorsende blik naar de klant, regelmatig peinzerui streek. Ook hier weer grotendeels vrouu>elijke klanten die vage pijnen in hun buik of in hun hoofd hadden -ze wezen bij hun uitleg nauuge- zet de locatie van hun klachten aan - wor stelden met overgewicht, pre-menstruele klachten of een opkomende griep. Twee gingen er overigens ook met een middeltje voor hun man naar huis, want en passant werd er door de baardmans nog even heel vilein gevraagd of de echtgenoot misschien een rol speelde bij de klaclit. Succes verze kerd. ik moet de eerste vrouw nog tegenko men die deze aangeboden handreiking voor haar klachten niet in dank aanvaard. Een ging er met Prostavit naar huis, een middel vooreen goede prostaatfunctie, een ander met een bloeddrukverlagend middel dat mistel en meidoorn bevatte. De Duitse minister van Volksgezondheid, Andrea Fischer, laat in het kader van de hervorming van de gezondheidszorg een lijst laten opstellen van alternatieve ge neesmiddelen die in aanmerking komen voor een irergoeding. Daarmee komt ook duidelijkheid voor de consument wat seri euze homeopathischemiddelen zijn en wat niet. Voordeel i>an de lijst is bovendien dat dit soort middelen niet vergoed worden zonder contact met een arts of bonafide natuurgeneeskundige. Het wordt hoog tijd dat er ook in Nederland eens een discussie op gang komt over de rim-ram aan na- tuurmiddeltjes die soms alleen maar hel pen oritdat men er heilig in gelooft, het zo geheten 'placebo-effect'. De pretenties van die middelen zijn je reinste volksverlakke rij. Aan de registratie en introductie van een nieuw geneesmiddel ivorden door de overheid de hoogste eisen gesteld. Bijslui ters met bijwerkingen zijn verplicht. Maar op het terrein van zelfmedicatie mag ieder een alles, ongecontroleerd, slikken. En nie mand weet of dat baat, laat staan of het je gezondheid schaadt. -u Nieuwe alcoholcampagne liegt er nik Twee gekruiste flesopeners met een doodshoofd erboven moeten alcoholgebruik onder jonge automobilisten tegen gaan. De posters van de nieu we alcoholcampagne liegen er niet om. Minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) startte gisteren de voorlichtingsactie, die opvalt door de harde en confronterende toon. In de radiospot wordt de luis teraar gevraagd of hij graag in het middelpunt wil staan en veel kaartjes en bloemen wil krijgen. Is dat het geval, dan moet hij vooral met alcohol op achter het stuur gaan zit ten, luidt het advies. De tv- spot biedt een mooie auto aan met een grote kofferbak. „Wil je dat dit jouw volgende auto wordt, neem er dan nog één!", moedigt de commentaarstem aan. Voorzichtige campagnes wer ken volgens Netelenbos niet. „We richten ons op de jonge bestuurder en willen die doel groep aangrijpen op het ver antwoordelijkheidgevoel. Dat doen we niet op een beleren de. maar op een zakelijke ma nier." De actie is vooral bedoeld voor 18- tot 25-jarige mannen. Uit onderzoek blijkt dat die groep veel vaker bij verkeers ongelukken betrokkei andere weggebruiken dien stijgt het percent ge mannen dat drinkt i de laatste jaren weer. f bewuste doelgroep te ken, is ervoor gekozei spotjes uit te zenden 538 en het televisiesti TMF. Deze zenders lair onder jongeren. De campagne loopt t< februari. Als onderste van de actie zal het a« coholcontroles toeni Ook zal er actief wori gelicht in horecageleg den. Netelenbos zei bij de nestart dat ook het dn bruik in het verkeer hi dacht heeft. Momente reidt een werkgroep it tenaren van Verkeer ei staat, Justitie en Binne Zaken een wetswijzigi waardoor het mogelijk automobilisten te con op het gebruik van dn medicijnen. Eind volg moet er een voorstel b Tweede Kamer liggen, het ook mogelijk zijn l uit te schrijven aan we bruikers die onder inv drugs rijden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2