SLS gaat op koopmarkt Ziekenfonds Regio Milde straf voor 'levende brandbom' I Plan voor bedrijventerrein op de j grens van Warmond en Sassenheim I k ben niet alleen sloper geweest' Lichtkrant Leidschendam weert aanstootgevende teksten Provincie akkoord met kijkgeld TV West Stap nü over naar de extra voordelige Particuliere Ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. Voor meer informatie over de Basis Privé Polis bel 0800-0327. florg en Zekerheid Zorg en Zekerheid. Voor alle zekerheid dichtbij. JERDAG 9 DECEMBER 1999 19 [te voor stompende Hagenaar iqrp» Een 19-jarige Hagenaar is gisteren door de Haagse ■rechter veroordeeld tot een boete van 250 gulden, omdat 17 maart iemand een stomp in het gezicht gaf op het par- irrein van MacDonalds in Leiderdorp. De klap viel bij een over een parkeerplaats. Volgens de Hagenaar was het loffer dreigend op hem afgelopen en had hij op zijn raam- slagen. De Hagenaar stapte ook uit en gaf de stomp. Zijn stander liep een gescheurde lip op. tomobilist schiet de berm in pwouDEDe politie trof gisteravond in de berm van de oortseweg in Zoeterwoude een 53-jarige Voorschotenaar jn auto aan. De man was niet meer in staat geweest zijn i op de weg te houden. Een ademanalyse maakte duidelijk om. Hij had een flinke slok op. Zijn rijbewijs is in beslag ge- den haag/oegstgeest cerberus Een 32-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse politierech ter veroordeeld tot twee maan den voorwaardelijke celstraf, omdat hij op 15 februari met een molotov-cocktail amok maakte voor de poort van de Jelgersma kliniek in Oegstgeest. De fles benzine die de ma nisch depressieve man bij zich had lekte, zodat hij zelf ook he lemaal onder het brandbare goedje kwam te zitten: hij was een levende brandbom gewor den. De Leidenaar had ook een mes, een hamer en een busje traangas bij zich. Daarmee be dreigde hij het verplegend per soneel: hij wilde zijn vriendin ontzetten uit de kliniek. Gisteren zat de Leidenaar he vig trillend in het verdachten bankje tegenover de politie rechter. Het was overduidelijk dat hij nog steeds psychiatrisch patiënt is. Hij wordt regelmatig opgenomen en is op dit mo ment onder intensieve ambu lante hehandeling. Normaal ge sproken had het op de weg van de politierechter gelegen een rapportage te laten opmaken door een psychiater om te kij ken of de verdachte wel toere- keningsvatbaar is. Maar dan zou de zaak weer bijna een jaar slepen. Advocaat Evers en de rechter gooiden het daarom gisteren op een akkoordje: de raadsman zou niet op een psychiatrisch onderzoek aandringen als de rechter de zaak direkt afhandel de en de verdachte een milde straf zou opleggen. De Leide naar kreeg een geheel voor waardelijke straf. De officier van justitie had eerder twee maanden cel, waar van een maand voorwaardelijk geëist. Ze zei daar wel bij, dat ze er geen bezwaar tegen had als de rechter het onvoorwaardelijk deel van die straf zou omzetten in een dienstverlening. Maar de rechter achtte de verdachte niet in staat tot het verrichten van onbetaalde arbeid. rink weg als regiomanager Woonzorg hoten de nodige zelfspot zegt ol Geerink, scheidend regio van de woningbouw- £ing Woonzorg in Voor in, dat het hem niet uit- hoe en waar hij op de fo- L „Ik ben hier toch uitge- Binnenkort ben ik weg. opvolger, interim-mana- Litjens, is al begonnen. maar wat er moet ge- Bij de spiegel? Leuk ol ij een terugblik." ljuni slaagde de 40-jarige a rdammer er niet in be- van de Stadwijkstraat, at en Tolstraat in de in ijk te overtuigen dat het s ste zou zijn hun huizen te h dopen. Ze stemden mas- ig gen. „Gooi je plan maar ip vuilnisbak", riep de een. unnen nog wel anderhalf de raten, maar dan krijgen ti nsen het aan hun hart en naar het zieken- schreeuwde een ander, 'zorgvuldig voorbereid 5< werd van tafel geveegd, de an van 27 woningen ging isiJoor. In plaats daarvan volgend jaar het hoogst akeüjke onderhoud uit- ne d. Kortom, het volk aan tht. zou geen verbazing wek- s Geerink was weggepro- d. „Dat is beslist niet ral. De leiding heeft me k en dun gesteund. Dat iregga komt, omdat ik in dam woon en daar als voor Woonzorg aan kan. Lekker dicht bij rink heeft wél een les ge- t uit zijn 'nederlaag' in hoten. „Voortaan zal ik ïsen in een vroeg stadi- chten. En verder moeten in met de juiste men- oral met iederéén pra- de Vlietwijk kregen we te met bewoners die hun al zelf hebben opge- en met mensen die in it zitten en niet voor kunnen opkomen. Wij hebben het overgelaten aan de bewonerscommissie en zelf nooit echt zicht gehad op de si tuatie. Toen in de wijk actie werd gevoerd, holde iedereen achter de woordvoerders aan. Voor een afwijkende mening was geen ruimte meer. Terwijl we een heel aantrekkelijk voor stel hadden. De mensen zou den grotere en betere huizen terugkrijgen, ze zouden geleide lijk toegroeien naar een hogere huur, er zou tijdelijke opvang zijn, enzovoort." Na die pijnlijke ervaring laat hij zich voorzichtig uit over mo gelijke sloop van portiekflats: 150 woningen aan de Eintho- venlaan, Eykmanhof, Lorentz- laan en het Kamerlingh Onnes- plantsoen. Eveneens in de Vlietwijk. Hij benadrukt dat het overleg met de huurders van cruciaal belang is. „We willen de bewoners zeker niet de stui pen op het lijf jagen. We sluiten niet uit dat huizen moeten wor den afgebroken, maar dat zal alleen gebeuren als de mensen dat zelf ook willen." Zo wil hij voorkomen dat ie mand de zaak gaat wantrou wen. „Als dat eenmaal het geval is, ben je kansloos. Dat heb ik aan den lijve ondervonden. Sommige leden van de bewo nerscommissie Stadwijkstraat, Parkstraat en Tolstraat hebben me persoonlijk gezegd dat ze me niet vertrouwden. Zoiets komt hard aan. Maar ik weet waar het vandaan komt. Vóór mijn tijd was er al wantrouwen. Naar de gemeente, die toen de huizen nog in bezit had. Die heeft vijftien jaar geleden de zelfde discussie gehad. Ook toen was de conclusie dat het het beste zou zijn om te slopen, maar werd besloten om de zaak zo'n jaar of tien uit te stellen." Die erfenis kreeg Woonzorg (en dus ook Geerink) toen de landelijke organisatie in 1995 een groot deel van de huurhui zen in Voorschoten overnam: duizend van de gemeente en vijfhonderd van de voormalige Algemene Woningbouwvereni ging Voorschoten. De boek- leidschendam anp De internet-lichtkrant op de grens van Stompwijk en Leid schendam krijgt een filter om aanstootgevende teksten op het display te weren. De ge meente hoopt begin volgend jaar de lichtkrant in de tunnel aan de Leidschendamse Kost- verlorenweg weer te kunnen aanzetten, aldus een woord voerder van de gemeente. Op de krant kunnen burgers via internet teksten laten verschij nen. De problemen met de licht krant ontstonden al snel na de ingebruikname. Mensen stoorden zich aan racistische en pornografische teksten op het scherm. Sinds afgelopen voorjaar ligt de krant eruit, omdat de gemeente de ener gierekening niet betaalde. „Wij willen niet betalen voor iets dat ons niet zint." Leidschendam en de kun stenaar hebben nu een ak koord bereikt over het plaat sen van een 'dynamisch filter'. Mensen kunnen via e-mail dan zelf aangeven welke woorden of zinnen ze willen weren. Na twee maanden worden deze woorden en zin nen weer vrijgegeven. Het plaatsen van een filter leidde tot de nodige discussies met kunstenaar Hans Muller, de bedenker van de lichtkrant. Uiteindelijk besloot Leid schendam tot een kort geding. De rechter in Den Haag stelde voor dat de twee partijen tot januari de tijd zouden krijgen om tot overeenstemming te komen. De gemeente Leid schendam heeft daar volgens de zegsman alle vertrouwen in. Waterdicht wordt het sys teem volgens de woordvoer der van de gemeente nooit. „Met het omzeilen van be paalde woorden kun je toch nog heel veel dingen zeggen." Leidschendam hoopt ojHcorte termijn de offerte voor het fil ter te ontvangen. Als een schikking tussen beide partij en uitblijft, dan doet de rech ter in januari alsnog uitspraak in kort geding. Appartementen aan Clusiuslaan De Stichting Leidse Studentenhuisvesting gaat voor het eerst in haar bestaan huizen verkopen. Tot nu toe ver huurt de stichting. De SLS breekt met die traditie door aan de Clusiuslaan in Oegstgeest een appartementen complex met in totaal tachtig huur- en tachtig koopwo ningen te bouwen en te verkopen. Bart Geerink in het kantoor van Woonzorg: „Ik vind dat wethouder Draijer de ouderen in de steek laat" waarde was 25 miljoen gulden, Woonzorg betaalde 38 miljoen. Geerink: „Met het extra geld wilde de gemeente zelf nog wat doen om het huren van nieuw bouw betaalbaar te houden. We hebben een bijdrage uit het volkshuisvestingsfonds ge vraagd om de portiekflats in de Vlietwijk op te knappen, of te vervangen, maar daar is de ge meente nog niet op ingegaan." De gemeente zou bij die overdracht miljoenen hebben verspeeld. Het Veronica-pro- gramma 'Over de balk' besteed de daar onlangs nog aandacht aan. Huizen in de Nassauwijk waarvoor Woonzorg gemiddeld 38.000 gulden had betaald, wer den doorverkocht voor 220.000 gulden. Tel uit je winst, zo leek het.. B en W lachten erom, huiirders hadden er geen be hoefte meer aan om de zaak op te rakelen en regiomanager Geerink wijst erop dat het Vero- nica-programma niet bepaald uitblonk door nuancering: „Er werd bijvoorbeeld niet bij ge zegd dat Woonzorg het hele huizenbestand heeft overgeno men, inclusief twaalf miljoen gulden aan achterstallig onder houd en dat wij eventuele win sten zouden steken in Voor- schotense objecten. Dat heb ben we ook gedaan." Volgens Geerink is die 'in haalslag', afgezien van de dis cussie over de toekomst van de woningen in Vlietwijk, bijna af gerond. Acht huizen in de Hya- cinthstraat zijn begin volgend jaar aan de beurt en in de twee de helft van het jaar volgen nog 27 woningen in de Nieuw Voor- dorpstraat. Daarbij gaat het om een opknapbeurt. Van sloop is geen sprake, haast hij zich. erbij te zeggen. Omdat hij het tussen de bedrijven door ook nog heeft gehad over de al langer be staande. plannen om verzor gingscentrum 't Hofflants Huys aan de Zeven Provinciën te ver vangen door een verpleeghuis is hij bang dat hij wordt afge schilderd als een sloper. Hij is 'wel degelijk ook een opbouwwerker', die twee jaar geleden een wijkbeheerder in de Vlietwijk heeft geïntrodu ceerd en van het 'elitaire' Fo- rescate een 'voor iedereen toe gankelijk' verzorgingshuis heeft gemaakt. Als bouwer is hij niet altijd begrepen. Opnieuw keert hij terug naar de Stadwijkstraat, de Tolstraat en de Parkstraat. „Dat lijkt het dieptepunt in mijn Voorschotense tijd, maar is het niet. Nee, dat is de wijk Starrenburg II. Wij wilden daar een soort multifunctioneel cen trum bouwen centraal in de wijk met ouderen, kinderop vang, een school en bijvoor beeld een winkel. Maar dat komt er niet. De gemeente ziet er niets in." Wethouder Aad Draijer van volkshuisvesting heeft al eerder aangegeven dat Woonzorg uit- FOTO DICK HOCEWONINC gebreid bij de besprekingen over Starrenburg II is betrok ken. Geerink beaamt dat, maar stelt tegelijk dat die inspraak niets heeft ingehouden: „We hebben ons zegje kunnen doen, maar er is niets mee gedaan. Overal elders in het land loopt men weg met dit idee, maar hier niet." Geerink is het er ook niet mee eens dat het vergrijzende Voor schoten vooral voor jongeren wil bouwen. „Elke keer loop ik daar weer tegenop. Moet je dan tegen mensen die zeventig zijn zeggen: bekijk het maar, voor u hebben we niets meer? Ik vind dat Draijer die ouderen in de steek laat. Als je dan per se iets voor jongeren Wil doen, dan moet je niet alleen een plukje woningen neerzetten, maar moet je ook zorgen voor werk gelegenheid en vertier. Daar ontbreekt het aan, waardoor die jongeren wegtrekken naar de stad. oegstgeest/leiden peter blok Onder die appartementen ko men een supermarkt, een para medisch centrum, kinderop vang. Daaronder wordt nog een parkeergarage gebouwd. Dat zegt Peter Verkroost, projectlei der bij Studentenhuisvesting. De huidige marktontwikke lingen zijn volgens Verkroost voor Studentenhuisvesting de belangrijkste voedingsbodem geweest om, in samenwerking met de gemeente Oegstgeest, niet alleen te bouwen in de huur-, maar voor het eerst ook in de koopsector. „Steeds meer mensen, willen een woning ko pen. In die behoefte willen wij graag voorzien. Wij hebben wel gesteld dat die verkoop niet in strijd mag zijn met onze doel stellingen, het bouwen, verhu ren en vanaf volgend jaar ook verkopen in de lagere prijsklas se." De koopappartementen aan de Clusiuslaan gaan onge veer 200.000 gulden kosten, de huurwoningen 700 800 gul den in de maand. Verkroost ontkent dat met de opbrengst van de koopwonin gen, ruim 12 miljoen gulden, de huren van de andere tachtig appartementen 'kunstmatig' laag worden gehouden. „Ik ken dergelijke constructies. Die ko men in de bouwwereld veelvul dig voor, maar daar doen wij als SLS niet aan mee. Om te begin nen zijn wij een stichting, een bedrijf dat werkt 'zonder winst oogmerk. Dan stel je al snel an dere prioriteiten. Onze belang rijkste inzet is om kwalitatief goede woningen te leveren te gen een lage prijs, met name voor jonge starters." Volgens Verkroost is het niet uitgesloten dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting in de nabije toekomst meer koop woningen gaat bouwen en ver kopen. „Zolang de vraag naar goedkopere woningen zo groot is en blijft als nu, ligt het voor de hand dat we op korte ter mijn meer koophuizen gaan bouwen. Maar daar zijn op dit moment nog geen concrete plannen voor." Helaas, u moet het ziekenfonds uit. Hoewel u niet ,l(tj onaardig verdient, zit u natuurlijk niet te wachten op 3 9 nió een hogere uitgave voor uw ziektekostenverzekering. Stap daarom van het ziekenfonds over naar de Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid. Dat is een ziektekostenverzekering met een ongekend ruime dekking tegen een uiterst aantrekkelijke premie. En verhogen we de totale premie met gemiddeld 4% in plaats van 8 tot 10% zoals andere verzekeraars. Kortom, als u uit het ziekenfonds moet, stapt u toch gewoon over naar de particuliere ziektekosten verzekering van Zorg en Zekerheid. den haag/leiden/regio gpd Huishoudens in de regio's Lei den, Den Haag en Gouda moe ten vanaf 1 januari jaarlijks 5,75 gulden kijkgeld gaan betalen voor TV West. Dit is het gevolg van een gistermiddag beklon ken akkoord tussen CDA, PvdA, Groenlinks en de SP, in de me- diacommissie van Provinciale Staten. TV West wordt daarmee een publieke omroep. Het kijk geld zal via de belasting worden geïnd. De opbrengst wordt bij elkaar geschat op 3,5 miljoen gulden per jaar. De provincieleiding rekent erop dat het rijk er zo'n zelfde bedrag bij doet. Met het totaal bedrag van zeven miljoen gul den als inbreng, wil TV West via een officiële fusie een media concern gaan vormen met Ra dio West. Die omroep brengt een werkkapitaal mee dat be staat uit het tientje luistergeld, dat al langer jaarlijks wordt ge heven per huishouden. WD en D66 toonden zich gisteren nog steeds kwaad over het nieuwe tv-plan. De twee partijen vinden dat de provin cie zich veel hEirder zou moeten opstellen tegenover de huidige aandeelhouders van TV West (krantenuitgeverij Wegener en kabelmaatschappij Casema). Die hebben nog een contract lopen met rijk, provincie en ge meente Den Haag, waarin is vastgelegd dat de twee com merciële eigenaren de regio zender in elk geval tot 1 januari 2001 overeind zouden houden. Op hun beurt droegen rijk, provincie en gemeente Den Haag daaraan hun steentje bij met een jaarlijkse, gezamenlijke subsidie van 4,8 miljoen gul den. De twee aandeelhouders hebben nu geen trek meer in voortzetting van deze construc tie. Ze zeggen inmiddels 9,8 miljoen gulden te hebben ver loren op TV West, ondanks de overheidshulp. Voor de komen de twee jaar voorzagen Wege ner en Casema opnieuw fors verliezen. WD-Statenlid Roemers noemde het 'onverteerbaar' dat de provincieleiding bereid is de twee aandeelhouders zomaar te ontslaan van het contract. „Zij hebben bewust een bedrijfsrisi co genomen, daar moeten ze zich aan houden. D66 en WD, beide oppositiepartij, wezen er verder op dat de Tweede Kamer later deze maand nog een be sluit moet nemen over rijks- steun aan regionale televisie. Het staat dus nog niet vast dat het rijk zal overgaan tot verdub beling van de provinciale kijk geldheffing voor TV West. Gedeputeerde Vissers (Groenlinks) erkende deze on zekerheid in zijn voorstel. „Maar nu hebben we nog de kans een goed draaiende zen der over te nemen, met verwij dering van eventuele lijken uit de kast. Doen we dat niet, dan hebben we de zekerheid dat we over twee jaar geen TV West meer hebben en dat we een nieuwe zender van de grond af moeten gaan opbouwen." Warmond bekijkt ligplaatsen-beleid De gemeente Warmond gaat bekijken of het mogelijk is ligplaatsen voor historische schepen een plekje te geven in de Warmondse wateren. J. Janse van de de Landelijke Vereniging tot Behoud van het Historische Bedrijfsvaar- tuig drong daar gisteravond op aan tijdens een hoorzit ting in het gemeentehuis. De vereniging is bezorgd over het voornemen van de gemeente Warmond om lig plaatsen in het buitengebied zoveel mogelijk te weren. Hiervan worden, waar schuwde lanse, ook bijzon dere oude boten zoals West landers de dupe. De vereni- r pleit vtior behoud van huidige ligplaatsen of voor de aanleg van een 'mu seumhaven'. ZIEKENFONDS PARTICULIER warmond judy nihof Een terrein voor 'kleinschalige bedrijven' wil projectontwikke laar Greenib Onroerend Goed (GOG) aanleggen in de oksel van de A44, deels aan het Oost einde in Warmond, deels aan de Warmonderweg in Sassen heim. De auto- en motorfiet- senhandel die hier nu nog zit, verdwijnt. De eigenaar van de grond wil een terrein ontwikkelen dat meer opbrengt: een combinatie van bedrijven in zakelijke dienstverlening en lichte indu strie. Gedacht wordt aan klein schalige bedrijven met tussen de een en de zestig medewer kers. „Er komen geen hoge lood sen. We willen het groen hou den", zei F. Betist van Traject Vastgoed Consultants - advi seur van GOG - gisteravond tij dens een hoorzitting over het nieuwe bestemmingsplan 'bui tengebied'. Op basis van dit be stemmingsplan kan GOG te weinig uitrichten, aldus Betist. Volgens hem is het van groot belang dat het bedrijventerrein zes zeven hectare groter wordt dan het bestemmings plan toestaat. „Een bedrijfster rein binnen de contouren van het bestemmingsplan zou wel kunnen, maar het zou zonde zijn. Uitbreiding is geen must, maar het zou een gemiste kans zijn als het niet gebeurde. We praten hier wel over werkgele genheid." Als Warmond akkoord gaat met de extra ruimte voor het bedrijventerrein, wil GOG een 'aantal problemen voor de ge meente oplossen', aldus Betist. Zo wil zij een parkeerplaats aanleggen voor vrachtwagens. Aan zo'n parkeerterrein heeft Warmond dringend behoefte. „Er is voor zowel GOG als War mond iets te halen", benadruk te Betist „Met iets ruimere mo gelijkheden is voor beiden een win-win-situatie mogelijk." De gemeente gaat zien op het plan van GOG beraden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19