Antenne verboden op kerk in Rijp wetering 'Bomactie op eigen houtje niet uitgesloten' g r a Rijn Veenstreek Tijdelijke mast op De Lasso Noord Het idee is dat een mooie koe lang leeft' 'Afghanen krijg een eerlijke kan. t i Tonnen vangrail v rijksweg 11 gestold PvdA strijkt coal tegen de haren in GOEDHART 'BOUWHUI DONDERDAG 9 DECEMBER 1999 -}! Treinverkeer ligt drie uur stil AlfHtN AAM pen «nu/mom Tussen station Leiden Lammen- schans en Alphen aan den Rijn heeft het treinverkeer gisteren drie uur stilgelegen. Pas om 14 uur reden de treinen weer nor maal. Drie uur eerder maakte een machinist van de stoptrein melding van een gedeeltelijk kapotte bovenleiding op het tra ject. Volgens een woordvoerder heeft de harde wind het defect waarschijnlijk veroorzaakt. De NS hebben bussen ingezet om zo'n 2000 treinreizigers naar de plaats van bestemming te bren gen. Gemeente betaalt breuk in riolering nieuwe wetering De gemeente Alkemade betaalt een breuk in de riolering van het woonwagencentrum in Nieuwe Wetering. Volgens de gemeente is het moeilijk bewijsbaar of de aannemer die op die plek bezig de breuk heeft veroorzaakt. Daarom kan zij de kosten niet op de aannemer verhalen. De reparatie van de riolering aan de Noordveenweg kost 5.500 gulden. Trouwringen gestolen alphen aan den run Bij een inbraak in een huis aan de Maas straat in Alphen aan den Rijn heeft een dief twee trouwringen en een videocamera buitgemaakt. De inbreker kwam binnen door aan de achterkant van het huis een draairaam te forceren. Meisje lastiggevallen Op de Ferdinant Bollstraat in Hazerswoude- Dorp is maandagmiddag rond 17 uur een 9-jarig meisje lastig gevallen door een man. Hij sprak het Hazerswoudse meisje aan en probeerde haar beet te paidcen. Toen dat mislukte rende het meisje weg. De politie zoekt getuigen. Dutchtone wil wel in gemeenschappelijke mast De tijdelijke gsm-antenne bij Groen Recycling aan de Lange Dwarsweg in Rijpwetering komt er niet. omdat die loca tie niet bruikbaar is voor de telecombedrijven. In plaats daarvan wil Alkemade een tij delijke vergunning geten voor een nu nog illegale mast op bedrijventerrein De Lasso Noord in Roelofarendsveen. Die antenne, die Telfort daar een maand geleden heeft neergezet, kunnen ook andere aanbieders gebruiken. Alkemade wil een centrale mast laten neerzetten waar van alle telecom-aanbieders gebruik kunnen maken. Als bedrijventerrein het Veender- veld in Roelofarendsveen over enkele jaren in gebruik is, komt daar een definitieve an tenne. Ben en Telfort vinden de antenne in De Lasso aan vaardbaar. Alkemade ver wacht dat ook Dutchtone die mast kan gebruiken, maar heeft nog geen contact gehad met het bedrijf. Telecombedrijf Dutchtone mag geen antenne plaatsen op de Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg (RDMZ) vindt dat de antenne in de torenspits de monumentale waarde van de kerk aantast. Dutchtone mag onder strikte voor waarden wel tijdelijk zo'n mast in de toren planten, maar het bedrijf heeft liever een definitieve oplossing. Het is daarom geïnteresseerd in de gemeenschappelijke antenne die de gemeente Alkemade gaat bouwen. de kerktoren uitsteekt, wil Mo numentenzorg wel tijdelijke toestemming geven. Dutchtone zou gebruik mogen maken van de toren tot een gemeenschap pelijke tijdelijke mast in de ge meente is neergezet. Als bedrij venterrein Het Veenderveld in Roelofarendsveen over enkele jaren opengaat, wil de gemeen te de antenne daar definitief vestigen. Dutchtone heeft echter wei nig zin in een logeerpartij in de Ripse toren. Nu kan de tele- com-aanbieder nog uit de voe ten met de illegale mast in Nieuwe Wetering, maar die moet op den duur verdwijnen. Het bedrijf is van plan zo snel mogelijk met de gemeente Al kemade te overleggen over de nieuw te bouwen mast. „De plaats van zo'n mast luistert nauw. dus de definitieve plaats willen we graag met de ge meente en de andere operators bespreken", laat een woord voerder van Dutchtone weten. Mocht die plek niet bevallen, dan kiest Dutchtone alsnog tij delijk voor de OLV-Geboorte- kerk. rijpwetering janneke de jonge Dutchtone begon in februari plotseling met de installatie van de zendmast, terwijl de ge meente en Monumentenzorg hiervoor nog geen toestemming hadden gegeven. De RDMZ leg de de werkzaamheden daarom onmiddellijk stil. De telecom- aanbieder wilde het leien dak vervangen door een kunststof bedekking, omdat natuursteen problemen oplevert voor de ontvangst. Monumentenzorg duldt ech ter geen kunststof in de kerkto ren. Daarom mag Dutchtone de werkzaamheden niet op deze manier afmaken. De gemeente Alkemade had eerder geen pro blemen met de mast in de kerk toren. als die het uiterlijk van de kerk niet beïnvloedt en het monument niet beschadigt. Vermoedelijk legt de gemeente zich bij het besluit van Monu mentenzorg neer, vermoedt ambtenaar S. Julen. Burge meester en wethouders moeten nog een besluit nemen. Als de antenne dicht tegen de gevel komt en niet te veel boven De Onze Lieve Vrouwe Geboortekerk in Rijpwetering, op de foto nog in de steigers vanwege de restauratie, mag niet worden ontsierd door een gsm-mast. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Toenmalige voorzitter comité weet niets van verdacht pakket in Avifauna alphen aan oen run s ask ia buitelaar Van een nepbom in Avifauna weet het actiecomité Taxi in Ac tie niets, zegt voormalig voor zitter van de actiegroep M. Pruijser. Hij sluit echter niet uit dat actievoerende chauf feurs op eigen houtje tijdens de verkiezingsstrijd vorig jaar met een 'bom' in de weer zijn ge weest. De politie Hollands Mid den gaat er vanuit dat de nep bom die dinsdagochtend in het hotel van het Alphense vogel park werd gevonden, verband houdt met de eerdere bommel ding van de actiegroep. Op 23 april 1998 verstoorde een bommelding een WD-ver- kiezingsavond in het Parkres taurant van Avifauna. Bij de po litie kwam het bericht binnen dat er een bom zou liggen in een toiletruimte van het restau rant. De melder maakte zich bekend als iemand van Taxi in Actie. In het restaurant werd toen geen bom gevonden. Deze week stuitte een medewerker van de technische dienst in het hotel bij toeval wél op een ver dacht pakket. Die actiegroep protesteerde in de maanden voor de Twee de-Kamerverkiezingen van 1998 tegen de plannen van de toenmalige WD-minister van verkeer, Jorritsma. Zij wilde minder regels voor de taxibran che. Het kwam erop neer dat iedereen met een rijbewijs en een APK-gekeurde auto taxi chauffeur zou mogen worden en de ritprijzen vaststellen. Vooral taxichauffeurs uit de Randstad protesteerden heftig tegen dat voorstel. Ze blokkeer den in januari onder meer de toegangswegen naar het Cen tral Station in Leiden. „Onze acties gingen niet ver der dan blokkades en demon straties", zegt Pruijser, die toen nog voorzitter was van het lan delijke comité. „Maar we heb ben wel verschillende keren ge merkt dat dat voor sommige chauffeurs niet ver genoeg ging. Vooral in de verkiezingsperiode hebben groepjes chauffeurs een aantal bijeenkomsten verstoord met taarten gooien en veel la waai. Van bommen heb ik niet eerder gehoord, maar het zou kunnen. Er waren duizenden boze taxichauffeurs en de WD- ers op die bijeenkomst steun den het plan van de minister." De politie heeft nog geen aanwijzingen over de daders. .Alles wijst op een verband met de bommelding op 23 april 1998", zegt een politiewoord voerder. „Maar de genoemde actiegroep heeft de verantwoor delijkheid nooit opgeëist. Bij een ongeorganiseerde actie is het moeilijk om de dader te vin den. Het kan een individuele boze taxichauffeur zijn geweest, maar net zo goed iemand die misbruik maakt van de actie groep. In elk geval heeft de da der zich vergist in het gebouw, want de WD kwam niet bijeen in het hotel, maar in een verga derzaal." Reservekampioen Libella-4 lichtpuntje De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het platteland. In deze aflevering vertellen de Leidse veehouders Van der Post hoe zij kampioenenkoe Libella-4 tot In de puntjes verzorgen. Libella-4 is in alle opzichten een wereldwijf. Zo is de Hol- stein-Friezin een bereisd type: Barcelona. Brussel, ze heeft al heel wat buitenland gezien. Maar ook in het Nederlandse wedstrijdcircuit zijn haar naam en schoonheid beroemd. Waar Libella zich ook vertoont, zij maakt een onuitwisbare indruk op de kenners. Wim en Ans van der Post uit Leiden, eigenaars van vleesgeworden elegantie, staan er ook van te kijken. On danks haar hoge leeftijd, de 700 kilo zware Friese melkkoe wordt in februari al tien jaar. sleepte ze afgelopen weekeinde opnieuw een titel in de wacht. Reservekampioen van Zuid- West Nederland bij de oudere dieren' staat er tot voldoening van de Leidenaars op haar staat van dienst. Dat uiteindelijk Geertje-289 uit Giesenburg de hoofdprijs in de Bosche Brabanthallen won. vindt zoon Wil bert van der Post niet moeilijk te verteren. „De winnares was vier jaar jonger dan Libella. dus die zit strakker in haar vel. Bovendien is zij vo rig jaar al Nederlands kampi oen geworden." Aan de voor bereiding heeft het in elk geval niet gelegen, stellen vader en zoon vast. Die was tot in de puntjes. Wim van der Post: „Tien dagen tevoren heeft ze een grove scheerbeurt van on der tot boven gehad. Een dag voor de wedstrijd hebben we haar uitgebreid geshampood met warm water van koud wa ter moet Libella-4 niets heb ben. Dan komt het fijne werk: haar uiers worden geschoren en ze krijgt een laklaag zodat ze mooi glimt. Tot slot werken we nog kale plekjes weg en de staart krijgt een behandeling met talkpoeder. Het uiterlijk staat voorop in de veefokkerij, maar zoon Wil bert maakt duidelijk dat het anders werkt dan de leek misschien zou denken. „De keuring draait om hoe de melkkoe eruit ziet niet alleen de glans, maar ook hoe de koe loopt, of ze dus ste vige benen heeft en of de ver houdingen kloppen. Het idee is dat een mooie koe lang leeft. Daarom probeer je de perfecte koe te fokken." De 26-jarige WUbert is net als zijn ouders hartstikke trots op de volle prijzenkast die in de boerenhoeve staat. De fokkerij maakt de veehouderij nog de moeite waard in een vak dat steeds moeilijker wordt, vindt Wübert. Hij wil het bedrijf aan de Vlietweg graag overnemen van zijn vader en daarmee de vierde generatie Van der Post worden die in Leiden boert. Al leen heeft hij steeds vaker het gevoel dat hij de enige is die dat ziet zitten. Zelfs 'ma' be- Vader (rechts) en zoon Van der Post zijn trots op hun reservekampioen Libella-4. grijpt niet wat zoonlief be weegt „Het is niet leuk boeren met de hete adem van gemeen te en Rijk in je nek", zegt ze. Pa van der Post sluit zich daar vol ledig bij aan. „Ze maken je ka pot met alle wetten en regels. Alles wat je doet is 'voor eigen risico' krijg je te horen. Dus doe je niets. Ondertussen heb ben wij ons bedrijf nooit uitge breid omdat er een bestem mingsplan voor het westelijke deel van de rijksweg 11 ligt dat hier achter moet komen. Even voor de duidelijkheid: dat ligt er sinds 1963. Nee. ik begrijp heel goed waarom er dit jaar zo'n 10.000 boeren vertrekken naar Amerika en Canada." Maar Wilbert van der Post is vastbesloten te blijven, als één van de vier veeboeren in Lei den. Dat wil zeggen, in elk ge val zo lang de gemeente geen billijke prijs biedt voor de FOTO HIELCO KUIPERS grond. „Het bedrijf heeft alleen op een andere plek toekomst als onze 23.5 hectaren genoeg opbrengen. Het bedrag dat de gemeente heeft voorgesteld, komt eerder in de buurt van een oprotpremie. En dat terwijl de grond voor het geplande be drijventerrein handenvol geld opbrengt. Ook al is het dan moeilijk om een goed bedrijf te voeren, als het zo moet, ga ik nergens heen." Wie met Van der Post van me ning wil wisselen, kan terecht op http:/home.planet.nl/whl- Post leiden suzanne barbier Waarde ruim 20.000 gulden hazerswoude-runduk Dieven hebben bij het nieuwe gedeelte van rijksweg 1 stukken vangrail weggesleept. Ter hoogte van de kruisi meneweg in Hazerswoude-Rijndijk ontvreemdden zij in| terklaas-weekeinde 300 geleiderrailplanken. Volgens de moeten zij ten minste drie kwartier bezig zijn geweest i inladen van de partij, waarvan het gewicht 13 14 ton b De waarde bedraagt 22.500 gulden. Rijkswaterstaat deed aangifte van de diefstal, die tus dag 3 december en maandag 6 december plaatshad. V werkzaamheden aan de weg, die op donderdag 16 dec< fideel opengaat, heeft de diefstal geen gevolgen. Vluchtelingen wennen aan Rijnsate runsaterwouoe tim brouwer de koning Rijnsaterwoude heeft zich ver zoend met de komst van vier Afghaanse vluchtelingen. Dat stelt burgemeester W. van Beek van de gemeente Jacobswoude na een onderhoud met veront ruste inwoners van het dorpje aan de Braassem. Tijdens een drukbezochte gespreksronde eerder deze week hoorden de burgemeester en wethouder Dambrink behalve bezorgde ook positieve geluiden. Op grond daarvan verwacht hij dat de vier Afghanen, die deze week in Rijnsaterwoude aankwamen, van de buurt een eerlijke kans krijgen. De bijeenkomst benutten het gemeentebestuur en een vrij willigster van Vluchtelingen werk om uitleg aan de buurtbe woners te geven. Zo deelden zij mee dat de mannen 27, 29, 35 en 50 jaar oud zijn en uit asiel zoekerscentra in Dronten en Soest komen. Eén van de man nen spreekt goed Engels, een ander Spaans. Omdat de Afgha nen al langere tijd in Nederland zijn, verwacht Van Beek dat zij zich gemakkelijk aanpassen. Om het gewenningsproces te versnellen, komt er snel een kennismakingsronde in de buurt. Van Beek: „Maar dat laat ik aan Vluchtelingenwerk en de asielzoekers over. Later ontvang ik hen officieel, zoals ik dat met alle asielzoekers in de gemeente doe." Ondanks de toelichting van gemeentewege, bleef de harde kern van de buurtbewoners ha meren op hun voorkeur voor een gezin in plaats van vier in dividuele vluchtelingen in hun midden. „Onaangename uitin gen van één of twee mensen heb ik afgekapt", zegt Van Beek. „Verder vroegen le ge bewoners zich af o Ie meente wel voldoend» p had gedaan om een huisvesten. Hoewel wij delen van een gezin ooÉh zien, vinden wij dat er: is met alleenstaanden in Nederland toch ook tenhuizen waarover moeilijk doet. Een mairg pelijk werker onder dei l gen bekende dat hij ooi ij leenstaande is. Maar j Ij de aanwezigen had dat id mee." Voorzitter L. Schuit» stichting Vluchtelii ijl Aar- en Veenstreek is st het welkom dat de h 1» kregen. „Zij zijn aardig gi gen in de raadzaal op vi meentehuis", zegt zij. gen zij uitleg over d» ra grond van Rijnsat» m Zo'n persoonlijke beh n komt nog voor in een k meente als Jacobswoud Van de voorges» k heeft Schuiten de mam verteld. ,>Als u verhuisi|do toch ook niet wat er tijd in de nieuwe buurt verteld? De mannen nc^d de tijd om te wennen i nieuwe omgeving." alkemade j anneke de jonge PvdA-er J. Hoogenboom heeft de coalitiepartijen CDA en WD inclusief WD-wethouder L. Beelen op dc kast gejaagd. Tij dens een commissievergade ring deze week suggereerde hij dat de gemeente Alkemade een oogje wil dichtknijpen als de agrariërs in de gemeente niet aan de milieueisen voldoen. Hoogenboom zei dit naar aan leiding van het voorstel van het gemeentebestuur om niet mee te doen aan de regionale mi lieudienst. „Ik vind het eng als wij de mi lieudienst willen beteugelen. Zeker als we daarmee bedoelen dat we de eigen tuinders de wind uit de zeilen willen ne men", zei de sociaal-demo craat. Met die uitspraak ontlok te hij heftige reacties fa litieke tegenstanders, dat u suggereert da hand lichten met de r men in de land- en ti pareerde CDA fractii J. uit den Boogaard. radicaal van de hand.' Beelen vroeg zich Hoogenboom aan kwam dat Alkemade milieudienst wil „Dat heb ik niet ge zullen we erom verwe ik zeg dat ik gelijk hel ik ook gelijk", zei Be het CDA en de W1 zich de uitspraak nie ren. Na deze concludeerde de weth een meerderheid van commissie het colle| steunt. SieMatic Er werden 58 complete ke* gebouwd. Ontworpen door designers en stylisten, gefd door de beste interieurfotogi informatieve teksten, prak* en ideeén. Totaal 144 pa? mooiste SieMatic keuken* ooit gemaakt. Haal het in room. Gratis. Hoorn 126a (t.o Avifauna) Alphen a/d Rijn, tel (0172) 42 2'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18