eiden Regio testuur BL blijft ch aan Wellicht meer parkeercontroles op Botermarkt en Nieuwe Rijn De Kopermolen heeft eigen containerhaven wgêm e Blauwe 'Als iemand echt kwaad wilprobeert hij het toch wel 'Leiden loopt subsidies mis voor Meelfabriek' UDERDAG 9 DECEMBER 1999 15 offeeshop Bebop verhuist nog niet Coffeeshop Bebop aan de Herenstraat wil pas verhui- als de procedure tegen de gemeente Leiden wordt verloren, eigenaar van de zaak is het niet eens met het beleid van Lei geen coffeeshops buiten de singels toe te staan en is daar naar de rechter gestapt. Volgende maand doet de Raad van te uitspraak in het geschil. Mocht Bebop in het ongelijk wor- gesteld dan overweegt de zaak te verhuizen naar de Kore- rstraat 49a. Onlangs verloor coffeeshops Double AA aan de Rijndijk een soortgelijke procedure van de gemeente, irop besloot de eigenaar naar de Hooigracht 72 te verhuizen, ïdvocaat van Bebop denkt echter andere, belangrijke argu- nten namens zijn cliënt te kunnen aanvoeren en rekent op andere uitspraak. Volgens de raadsman lijken de procedu- het eerste gezicht weliswaar op elkaar maar zijn er wel verschillende invalshoeken in beide juridische kwesties. akoerier bedreigd met mes Een 18-jarige pizzakoerier is gisteren op de Utrechtse bedreigd met een mes en beroofd van zijn geld. De jongen rond 20.30 uur in het donker op zoek naar het juiste huis- nmer toen plotseling een man tevoorschijn kwam en geld t. Nadat de bezorger hem een bedrag had gegeven, ging de er vandoor in de richting van de Kraaierstraat. De koerier de politie een goed signalement van de overvaller geven. meerderheid van het bestuur van de woningbouw- liging Leiden (WBL) heeft de moed op een fusie met aal niet opgegeven, en blijft voorlopig gewoon aan. is de uitkomst van de gisteren gehouden bestuurs- adering. Het bestuur blijft overigens verdeeld over isie, die vorige week door de leden van de algemene tdering (AV) werd weggestemd. Drie van de zeven tursleden zijn tegen. s"S£P i( ci st de kater over het niet aan van de fusie, heeft week ook veel positiefs everd", motiveert voorzit - !0 van der Lans zijn aan- „Onze eigen medewer- dffluizenden huurders en de van Portaal hebben ons overtuigd dat we het er >ij moeten laten zitten, de staatssecretaris van luisvesting bemoeit zich Idels met de zaak. en we gisteren een besluit ge- :n over de verkiezingen een nieuwe AV. Dat opent Wieven", aldus Van der WBL begint binnenkort •at de kandidaatstelling voor Alle huurders kunnen daarbij als kandidaat aan- en. De inzet van de verkie zingen is niet meer en met min der dan het doorgaan van de fusie. De nieuwe AV die half maart aantreedt, moet opnieuw stemmen over het fusieplan, waarbij een meerderheid van negentig procent nodig is om de samensmelting met Portaal door te laten gaan. De afgelopen zomer meldden zich al kandidaten aan voor de AV-verkiezingen, maar die pro cedure werd in verband met de fusieplannen opgeschort. Doordat de kandidaatstelling inmiddels volgens het regle ment te lang geleden is, moet de inschrijving opnieuw wor den begonnen. Voor de moge lijkheid om alsnog te fuseren is dat essentieel. Alleen bij een nieuwe kandidaatstelling be staat de kans dat er volgend jaar een AV komt die postitief tegenover de fusieplannen staat. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Wethouder M. Schultz (econo mische zaken en parkeren) zoekt uit of er op de Botermarkt en Nieuwe Rijn in Leiden meer controles op het parkeerverbod nodig zijn. Dat beloofde zij gis teren de wijkvereniging Pan- cras-West. Die klaagt dat er met name 's avonds illegaal wordt geparkeerd en dat politie en ge meente te weinig bonnen uit schrijven. Schultz had gisteren een ge sprek met een vertegenwoordi ging van de wijkvereniging over de herinrichting van de Boter markt en de Nieuwe Rijn. Sinds die herinrichting mag aan weerszijden van de Rijn niet meer worden geparkeerd. Al leen laden en lossen is toege staan. De ontmoeting is een gevolg van een uitspraak van de com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. Die oordeelde dat de gemeente voorafgaand aan de nieuwe inrichting van de winkelstraten te weinig had overlegd met de wijkvereniging. De commissie sommeerde Lei den dat alsnog te doen. Boven dien moest de gemeente goed onderzoeken wat de gevolgen zouden zijn het verdwijnen van parkeerplaatsen. De uitkomsten van het eerste onderzoek dat adviesbureau DHV REA uitvoerde, werden gisteren bekendgemaakt. Dit rapport dient als basis voor ver der onderzoek. Zo wil de ge meente bekijken of de herin richting nadelige gevolgen heeft voor het bezoek van inwoners en dus voor de omzet van on dernemers op de Botermarkt, de Nieuwe Rijn, de Burgsteeg, 't Gangetje en de Hoogstraat. De meeste bedrijven zijn on zeker over hun toekomst, blijkt uit het eerste onderzoek. De ondernemers maken zich zor gen over het verder terugdrin gen van de auto en dus over een verdere afname van de be reikbaarheid. Ze zijn ook bang dat de gemeente geen of geen goede alternatieve parkeer plaatsen aanbiedt. Sommige ondernemers denken erover om te vertrekken. Wethouder Schultz: „Parke ren wordt terecht een probleem genoemd. Het aantal plekken is niet het probleem, de bereik baarheid en het imago van Lei den zijn dat wel." Voorzitter J. van Meijgaarden van de wijk vereniging stelde voor om de Breestraatgarage ook in de avonduren te openen. Schultz wilde dat echter nog niet toe zeggen. Volgend jaar wordt een Het parkeerverbod op de Nieuwe Rijn en de Botermarkt wordt niet erg nageleefd. FOTO TACO VAN DER EB parkeerbeleidsplan gemaakt. „Het is beter om eerst alle par keerplaatsen te bekijken. Met een verruiming van de ope ningstijden van de Breestraat garage wil ik nog even wach ten." Wel zei de wethouder toe dat ze nagaat of er beter gecontro leerd kan worden. Laden en lossen is toegestaan, maar toch hebben winkeliers en bezoekers de afgelopen maanden overdag een boete gekregen, zeiden Van Meijgaarden en R. Jacobs van de wijkorganisatie. Jacobs, zelf banketbakker: „Voor bezoekers is het vervelend. Als ze iets op halen en een boete krijgen, zie je ze niet meer terug." Schultz suggereerde dat een briefje op het dashboard of achter de rui tenwisser mogelijk helpt, Tege lijk wordt na zonsondergang te weinig gecontroleerd. De wet houder beloofde dat uit te zoe ken. mgeving van de Torenmo- iet er uit alsof er een bom ^vonden. De entree van de flat in het midden van dcentrum De Kopermolen genoeg aan het oog ont- i i ken door een grote contai- Alsof experts van het leger tt punt staan een gevaar - rojectiel te demonteren den de Merenwijk en de •n superdoos gebruiken om mliggende panden te be- trmen. vaarheid is dat die contai- wordt gebruikt door een nenhandelaar om zijn wa- th in op te slaan. Tot over- tvan ramp kijken bewo- van de flat ook nog eens jp een andere container. van een supermarkt die niet zo lang geleden bij een ne verbouwing het winkel- Makte vergrootte. Dat ^evenwel ten koste van de magazijnruimte. Ook de in de buitenlucht 'geparkeerde' mi ni- en rolcontainers zijn daar de stille getuigen van. Dit alles tot grote ergernis van bewoners van de appartemen ten aan de Torenmolen. Zij zijn de 'toestanden' rond de ingang van hun flat meer dan zat. On danks forse huurprijzen - zo'n 1400 gulden per maand - heb ben zij het gevoel ergens in een achterbuurt te wonen. „Het is soms zo erg dat je je schaamt om familie te ontvangen", al dus een van de bewoners. De karretjes en containers plus de her en der geparkeerde (vracht)wagens voor de deur maken de situatie zó onover zichtelijk dat er al mensen vlak voor de entree van de flat door rondscheurende bromscooters zijn aangereden. En op dezelf de hoek naar de Oliemolen zijn de trottoirbanden al kapotgere- Tussen de (mini)containers door is de ingang van de flat aan de Torenmolen nog juist zichtbaar. FOTO HIELCO KUIPERS ff De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-ian Brrendsen TEIEFOOM O 71 - S3 56 439 den omdat de grote vrachtwa gencombinaties van 16 ton de draai niet kunnen maken. Door de troep op straat is de laatste manoeuvreerruimte immers verdwenen. Het is daar zo'n zootje dat er zelfs geen plek is voor een verhuiswagen voor de deur. Want dat het verloop on der de huurders groot is, be hoeft geen betoog. Het is slechts een greep uit de problemen. O ja, op straat is het geregeld een ongelooflijke troep omdat er na de week markt wel voor maar niet ach ter het winkelcentrum wordt geveegd en de wind vrij spel heeft door de tochtgaten in De Kopermolen. Als klap op de vuurpijl kunnen de bewoners de uitgang van de onder de flat gelegen privé-parkeergarage niet meer gebruiken. De wijk- jeugd heeft namelijk een in de buurt staande rolcontainer de hellende uitrit afgeduwd waar door het karretje met een noodvaart tegen de roldeur is geknald. Het resultaat is een kromgetrokken, ontzette en onbruikbare uitgang. Voorlichter Fons Delemarre van Milieu en Beheer heeft na mens de gemeente goed nieuws voor de bewoners van de Torenmolen. De supermarkt heeft weliswaar een vergunning voor de container maar die loopt tot eind april af en dan moet de grootgrutter maar een andere oplossing bedenken voor haar kennelijke ruimte probleem. „Dan is het niet meer de bedoeling dat een deel van de openbare weg voor op slag wordt gebruikt, als de su permarkt daaraan niet mee werkt, ontstaat er een pro bleem. Dat probleen zullen we zonodig met de ons daarvoor bestemde middelen oplossen." Over de container van de bloe menverkoper bestaat ook dui delijkheid. De man mag kerst bomen verkopen maar moet van de brandweer die bomen opslaan in een afgesloten ber ging in verband met brandge vaar. De vergunning is geldig tot en met 24 december. En wat als die container dan wordt vervangen door een aan hanger? Delemarre: „Dan gaan we kijken of die mijnheer een vergunning heeft om die aan hanger daar te mogen parke ren. Overigens zijn collega's van mij daar een kijkje gaan nemen en hebben geconsta teerd dal er niet of nauwelijks sprake is van overlast." Zakatlas Het houdt het midden tussen een busboekje, een gemeente- gids en een plattegrond. En het is voor 11,90 gulden te koop bij (kantoor)boekhandels, VW's en benzinestations. Ra, ra wat is dat? Het is de eerste druk van de Easy City Leiden en Omgeving van Suurland Falkplan bv. Een zakatlas met informatie over openbare diensten en instellin gen, kunst, cultuur en ontspan ning. Maar ook over ziekenhui zen en andere gemeenschaps voorzieningen. Daarnaast ver schaft het boekwerkje informa tie over buslijnen van zowel het stads- als het streekvervoer. Naast bus-info staan onder meer de adressen van de par keerterreinen in Leiden ver meld, postkantoren, theaters en bibliotheken, sportaccom modaties, monumenten en hofjes. Een overzicht van de adressen en instellingen van de Universiteit Leiden ontbreekt eveneens niet. Vervolgens staan er ruim 50 pa gina's in met plattegronden van (gedeeltes) van Alkemade, Haarlemmermeer, Jacobswou- de, Katwijk, leiden, Leider dorp, Noordwijk, Oegstgeest, Rijnwoude, Rijnsburg. Sassen- heim, Valkenburg, Voorhout, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Compleet met straatnamenregister en legen da. ERIC-JANBERENDSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Het Regionaal Opleidingen Centrum Leiden denkt even eens dat de poortjes - zeker op dit moment - een stap te ver zijn. „We kijken constant naar manieren om de school veili ger te maken. Maar we den ken nog niet aan een maatre gel als het installeren van de tectiepoortjes. Nu niet, maar je weet nooit hoe de zaken zich ontwikkelenzegt A. Mink, het stafhoofd pr. Een van de leerlingen van die school, Erwin (18), kreeg op het schoolplein ooit een vuurwapen, of iets wat daar op leek, in zijn rug. Zijn bela ger was uit op de mobiele te lefoon waar hij mee zat te bel len. Maar ondanks die huive ringwekkende ervaring, ziet hij de installatie van detectie poortjes evenmin zitten. „In een boek had ik gelezen over een klein plastic pistooltje waar één kogel in kan en dat gewoon door die poortjes heen komt. Dus als iemand echt kwaad wil, dan probeeri hij wel zo iets." Toch schal hij in: „Over een jaar of vijf is hel heel normaal dat iedereen wa pens draagt. Je ziet het nu al dat je in de kroeg je leven niet meer zeker bent. Thuis heb ik wel een mes, maar dat neem ik niet mee naar school. Ik voel me gewoon veilig. Ik zie wel eens messen, maar de jongens hebben die gewoon voor de lol." Het gaat goed met de veilig heid op school. P. Dobbe, de facilitair manager van het ROC op het Lammenschans- park, constateert dat het aan tal ongeregeldheden is afge nomen sinds er bewaking op het terrein rondloopt en er her en der bewakingscamera's hangen. „De leerlingen ver oorzaken soms een hoop rot zooi, zeker in de zomer als ze in de pauzes allemaal buiten zitten. Maar bijvoorbeeld het aantal ruzies en diefstallen valt me reuze mee. Een jaar of wat geleden waren er wel eens gevallen van intimidatie. Maar sinds we dat bewakingssys teem hebben is hel op dat front een stuk rustiger. We zijn nu bezig met een systeem van plastic geld, zodat geen leerling straks meer cash op zak hoeft te hebben." Ook hij ziet voorlopig de noodzaak niet om de ROC-ge- bouwen in te richten zoals op veel plekken in bijvoorbeeld Amerika al gebruikelijk is: met de detectiepoortjes direct bij de ingang. Veel leerlingen hebben evenmin iets op met een dergelijke maatregel. Zij zijn daarbij overigens vooral beducht op lange wachttijden om de school binnen te ko men. Wim (17), leerling op de 'unit transport': „Detectie poortjes slaan nergens op. Ze krijgen het toch wel mee. En als iedereen door zo'n poortje moet, neemt dat heel veel lijd in beslag. Dan moet ik een uur eerder naar school. Ik denk niet dat er een oplossing is. Je moet dan je zak en tassen leeg halen, want bij sleutels en ijzeren broodtrommels gaat ook alarm af als je door zo'n poortje gaat." Toen hij nog op het Andre- ascollege in Katwijk zat droeg hij een maand een mes. Om dat er in de eerste klas veel ge pest werd. Vorig jaar februari werd hij van achteren neerge slagen: gebroken neus en een hersenkneuzing. Hij heeft er nog steeds last van: migraine- aanvallen. Bovendien: de neus staat scheef. Maar Wim speelt niet voor eigen rechter. „Ik heb een rechtzaak aangespan nen. Nee, het is nog niet voor de rechter gekomen. De dader moet er van leren. En een schadevergoeding is mooi meegenomen." „Ach", zegt Ruud (18), een leerling autotechniek: „Ik heb nog nooit wapens op school gezien, maar als het wel zo was dan zou ik het toch niet zeggen. Ik voel me gewoon veilig op school." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden dreigt subsidies mis te lopen als het niet alle zeven te behouden gebouwen van de Meelfabriek voordraagt als rijksmonument. Dat voorspel len de Stichting Industrieel Erf goed Leiden (STIEL) en de Vrienden van" de Meelfabriek. Namens beide waarschuwde F. Sengers gisteravond in een commissievergadering de poli tieke partijen daarvoor. De historische danwel monu mentale waarde van de Meelfa briek in Leiden blijft een teer Eunt voor de politiek. Zeven ge- ouwen van het complex moe ten bewaard blijven. Burge meester en wethouders willen twee daarvan voordragen als rijksmonument en de andere vijf als gemeentelijk monu ment. Maar de politieke partij en zijn verdeeld. Eerder dit jaar hakte de ge meenteraad de knoop door: een deel van het fabriekscom plex met de waardevolste ge bouwen moet blijven staan. Aan het besluit om een deel van de Meelfabriek te behouden was een lange discussie vooraf gegaan. WD'er A. Geertsema, altijd voorstander geweest van be houd van het hele complex, wilde weten wat het verschil in status is tussen een rijks- en een gemeentelijk monument. Want. zo vroeg hij zich samen met enige andere raadsleden af, zou je niet alle zeven gebouwen kunnen voordragen als rijks monument? Leiden moet dat oordeel eigenlijk overlaten aan de Rijksdienst voor dé Monu mentenzorg. meende PvdA'er E. van der Veen. „Ik begrijp niet waarom dat niet gebeurt.' En, wierp E. Snelders van D66 op als vraag, wat zijn eigenlijk de gevolgen als alle zeven gebou wen een rijksmonument wor den? Niet zo groot, maakte hoofd J. Vellekoop van de afdeling mo numentenzorg van de gemeen te duidelijk. „Het belangrijkste verschil is dat bij een rijksmo nument advies wordt gevraagd van het Rijk. Ik kan niet ontken nen dat aan een rijksmonu ment een bepaalde gevoels waarde wordt toegekend." Maar het verschil in bescher ming is niet zo groot. „Als de ei genaar wil slopen, moet hij al tijd bij de gemeente te biecht voor een vergunning." Namens STIEL en de Vrien den van de Meelfabriek drong F. Sengers aan op een rijkssta- tus voor alle zeven gebouwen. Dat vergroot de democratische controle, maar bovenal ver- Geen sloop zolang toekoinst niet duidelijk is LEIDEN ROBBERT MINKHORST Geen enkel gebouw van het meelfabriekcomplex in Lei den wordt gesloopt zolang niet duidelijk is wat met het gebied gebeurt. Die garantie gaf wethouder A. Pechtold gisteravond de commissie monumentenzorg en cultuur mee. De uitdrukkelijke wens van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL), de Vrienden van de Meelfabriek en architect R. Verbeek om nog helemaal geen besluit te nemen over wat kan worden afgebroken juist omdat er geen 'totaal plan' is. gingen Pechtold en een overgrote meerderheid van de commis sie te ver. Het drietal kreeg alleen bij val van WD'er A. Geertsema, L. Hesselink van de PvdA en H. Vollaard van de RPF/GPV/SGP-fractie, Het leek Vollaard inderdaad ver standig om te wachten met het afbreken van een aantal panden. Hesselink maakte zich zorgen over de haal baarheid. Ze gaf aan dat an deren in de tractie het niet met haar eens waren. Geert sema wil dat meer gebouwen blijven staan, zoals de fiet senstalling, de dieastwoning en de silo met het grijze en rode kwadrant op de gevel. Pechtold hield vast aan het collegebesluit. „De belang rijkste delen blijven behou den. Wat overblijft, is een evenwichtig geheel." hoogt dat de kans op het krij gen van subsidies, van het Rijk of zelfs van de Europese Unie voor de verbouwing van het complex. „Laten we deze kans aangrijpen en iets zinnigs met deze subsidies doen." Overi gens klampten STIEI. en de Vrienden van de Meelfabriek zich niet langer vast aan de mo gelijkheid op het behoud van net gehele complex. De fracties konden het niet eens worden over het voorstel van B en W. PvdA. WD, Groen- Links en IM36 twijfelden. Oppo sitiepartij CDA steunde het col lege RPF/SGP/GPV sloot zich aan bij de oproep van STIEL De SP en LWG/De Groenen willen nog meer delen van de fabriek behouden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15