Rabo: Nog zeker een jaar economische voorspoed Economie Shell schudt in Canada olie uit zand Martinair aast op toestellen Air Holland Chemische industrie rekent op forse groei Vissers willen schepen vrijwillig 'verkleinen' Free Record verwacht geen wonderen van internet naar geboortestad chter bankfraude zitten aak criminele bendes Dekopieerapparaat dingt mee naar uitvindersprijs Keuringsdiensten smelten samen tot Naktuinbouw vol ENSDAG 8 DECEMBER 1999 HKB opent meldpunten criminaliteit Amsterdammer' yuT» MKB Nederland, de koepel voor het midden- en kleinbe- lrijf, opent vijf meldpunten in het land, waar ondernemers hun lachten kwijt kunnen. Uit angst voor represailles of omdat de wlitie 'er toch niets aan doet' geven winkeliers er soms de oorkeur aan de winkel te sluiten en weg te trekken uit een ge- aarlijk winkelgebied. Exacte cijfers kan MKB Nederland niet pven. „Per week krijgen we tientallen telefoontjes van veront- uste winkeliers, die zich bedreigd voelen of met overvallen te naken hebben gehad", aldus voorzitter H. de Boer, die spreekt iver een nijpende situatie. Drukte in luchtruim beangstigend' [ticAGO Het hoofd van de Amerikaanse luchtvaartmaatschap- ij United Airlines, James Goodwin, waarschuwt voor een crisis i de luchtvaart wegens de wereldwijde drukte in het luchtruim. ,Het wordt met de dag erger", zei Goodwin, op een intematio- ale luchtvaartconferentie in Chicago. Goodwin waarschuwde at als er niet spoedig maatregelen worden genomen aanzien- gemeengoed zullen worden. De drukte kan i'ok tot meer vliegrampen leiden, aldus Goodwin, die zei dat jrstemen voor de begeleiding van luchtverkeer en de capaciteit *an luchthavens niet op zo'n sterke toename van het vliegver- eer zijn berekend. tfakro eist partij schoenen terug rnhem Makro Zelfbedieningsgroothandel heeft gisteren in ort geding geëist dat Diesel 1.400 paar schoenen teruggeeft raarop medio september in vier filialen beslag werd gelegd, tolgens Diesel heeft Makro geen officiële toestemming voor de erkoop. Bovendien denkt Diesel dat het gaat om imitatie- choenen. Volgens de groothandel betrof het hier een partij chte Diesel-schoenen waarvoor een officiële licensie is verkre- en via een tussenbedrijf dat ook in Spanje opereert. Dezelfde choenen worden volgens de Makro al vijf jaar lang in Spanje en [ederland verkocht. Uitspraak 21 december. &H verkoopt laatste eigen slagerij fioenloMet de verkoop van de vestiging in Groenlo heeft Al ert Heijn binnen een jaar tijd al zijn slagerijen van de hand ge- aan. De Centrale Slagerij Groenlo komt in handen van Sturko- ïeat, onderdeel van Meatpoint. Alleen de werkgelegenheid van e 300 werknemers met een vaste baan is gegarandeerd. Maar turkomeat kan ook een deel van de 100 losse arbeidskrachten lan werk helpen. De nieuwe eigenaar mag drie jaar lang 270 ton larkensvlees leveren aan de ruim 670 supermarkten van AH. )ud-topman Van Ommeren naar ECT 3tterdamOud-topman drs. C.J. van den Driest van Koninklij- t Van Ommeren wordt de nieuwe president-directeur van öntaineroverslagbedrijf ECT. Van den Driest begint er op 1 ja- uari als opvolger van ir. W. den Duik, die vervroegd opstapt nu e overname door van ECT een feit is. Van den Driest (52) was ei grootste slachtoffer van de fusie tussen de Van Ommeren en oninklijke Pakhoed. Na de mislukte fusiepoging vorig jaar was r bij een nieuwe en uiteindelijk geslaagde poging geen plaats ïeer van Van den Driest en zijn Pakhoed-collega mr. N.J. West- ijk bij het nieuwe Vopak. ix-topman Walt Disney naar Fox Kids :n haag Ex-topman van Walt Disney m. Weigold wordt bij )x Kids Europe belast met alle financiële zaken. Weigold gaat eel uitmaken van de directie van Fox Kids. Bij Walt Disney Te nsion International was hij verantwoordelijk voor onder meer isney's internationale tv-belangen, waaronder negen stations, ij was ook betrokken bij de oprichting van Disney-zenders in tankrijk, Spanje, Italië en Duitsland. Fox Kids Europe haalde iet zijn recente beursgang in Amsterdam ruim een half miljard ïlden op. Dat geld wil het bedrijf vooral gebruiken om verder groeien in Europa. letere bescherming internetaankopen ussel De EU-ministers voor het interne marktbeleid zijn het steren eens geworden over een richtlijn voor elektronische andel. Die bepaalt onder meer waar iemand die zich bena- eeld voelt zijn recht kan zoeken. Ook bevat ze regels om con- imenten beter te beschermen. Volgens de richtlijn moeten be- - rijven die hun diensten aanbieden via internet zorgen voor Dldoende informatie. Ze regelt verder wanneer er juridisch irake is van een contract. Een belangrijk uitgangspunt van de chtlijn is dat bij geschillen over transacties bijna altijd het icht geldt van het land waar de diensten zijn aangeboden. iarverslag Nederlandse banken STERDAM ANP organiseerde criminelen zijn ■antwoordelijk voor de veel irkomende fraudes bij ban- i. Sinds de banken in okto- vorig jaar een gezamenlijk udeloket' hebben geopend, iben ze zeventig 'clusters' fraudezaken in kaart ge- icht. let gaat om fraudes bij hy- theken, consumptieve kre ten en overschrijvingsfor- ilieren. Het loket, onderge- -ïcht bij de Nederlandse Ver ging van Banken (NVB), eft 2.500 zaken aangebracht Justitie, zo meldt het jaarver- van de NVB. In deze zaken inmiddels honderd aan- w udingen verricht, urie jaar lang hebben banken Openbaar Ministerie samen- amsterdam Het fameuze Italiaanse iuwe- liershuis De Grisogono, met het hoofdkantoor in Genève, heeft ook in de hoofdstad van Ne derland een vestiging geopend. Ter gelegen heid daarvan werd de 'Amsterdammer'-dia- mant uit de kluis gehaald en tijdelijk naar Ne derland overgebracht. De Amsterdammer is een peervormige steen van meer dan dertig karaat die werd geslepen toen de stad zijn 700-jarig bestaan in 1975 vierde. De Grisogo no brengt een collectie juwelen op de markt waarin witte en zwarte diamanten zijn ver werkt. Vooral om zijn handel in zwarte dia manten geniet het Italiaanse huis wereldfaam. foto anp koen suyk londen anp Olie winnen met graafmachines in plaats van boortorens: Shell hoopt met deze rela tief nieuwe methode in Canada een miljard vaten ofwel 159 miljard liter olie te verkrij gen. Shell investeert drie miljard gulden in het project. Het is voor het eerst dat Shell op commerciële basis olie uit zand filtert. Wel doet het bedrijf al sinds de jaren vijftig proeven. Met de nieuwe methode kan olie worden gewonnen die zich niet in een traditioneel veld bevindt, maar vlak onder de opper vlakte, gemengd met zand. De olie komt te voorschijn door aan het afgegraven meng sel van olie en zand warm water toe te voe gen en hard te schudden. De olie komt bo vendrijven, het zand zakt naar beneden en wordt teruggestort op de plek waar het vandaan kwam. Het project in het midden van Noord- Canada (rond de 58ste breedtegraad) voert Shell niet in zijn eentje uit, al is Shell Cana da met 60 procent wel de grootste deelne mer. De Koninklijke/Shell-groep is op zijn beurt voor 78 procent eigenaar van Shell Canada. De andere partners zijn Western Oil Sands en Chevron Canada. De totale in vestering bedraagt ruim 5,1 miljard. De olie gaat door een nieuw aan te leg gen pijpleiding van 500 kilometer naar de Shell-raffinaderij in de buurt van de Cana dese stad Edmonton. Bovenop de investe ring op de plaats van exploratie stopt Shell nog eens 650 miljoen gulden in verbou wing van de raffinaderij. De eerste olie moet eind 2002 door de buizen stromen. Op de plaats van winning komen duizend mensen te werken. Dage lijks levert de 'bron' 155.000 vaten. Met een bewezen reserve van een miljard vaten zou de locatie bijna achttien jaar lang goed zijn voor deze hoeveelheid. Export na lichte inzinking weer herstellende gewerkt in het Project Met Ken nis Bestrijden. De opsporings ambtenaren zijn geschoold in financiële zaken, terwijl de ban ken meer te weten kwamen over de wereld van Justitie. Het project wordt eind dit jaar afge sloten. Banken hebben ook besloten om de doopceel van een nieu we werknemer te lichten. Hoe ver het onderzoek gaat, hangt af van het soort functie waarnaar wordt gesolliciteerd. Het aantal overvallen op ban ken blijft overigens dalen. Vorig jaar was het aantal overvallen met 19 procent gedaald tot 165. In de eerste tien maanden van dit jaar zette die trend zich voor toen waren er negentig overvallen, een daling met 28 procent vergeleken met dezelf de periode vorig jaar. utrecht gpd Het hoofdkantoor van de Rabobank in Utrecht waar gisteren de econo mische prognoses voor het jaar 2000 werden bekendgemaakt. foto anp koen suyk De economische voorspoed van Nederland houdt nog zeker een jaar aan. Evenals in 1999 zal de groei in 2000 uitkomen op 3,25 procent. Het is de zesde keer in zeven jaar dat de grens van drie procent wordt gepasseerd. Dat zei Rabobank-topman W. van den Goorbergh gisteren bij de presentatie van de economische vooruitblik van de bank. De Nederlandse economie profiteert vooral van een krachtig herstel van de economische groei in de lan den van de euro. De Rabo-economen houden er rekening mee dat de Europe se Centrale Bank volgend jaar opnieuw tot een bescheiden verhoging van de korte rente zal besluiten om de toenemende geldgroei binnen de perken te houden. De inflatie is, ondanks het krachtige conjunctuurher stel, goed onder controle. Ook van de gedaalde euro, wordt geen echte bedreiging voor de prijsstabiliteit verwacht. De lan ge rente blijft volgens de Rabo bank binnen een brandbreedte van 5 tot 5,5 procent. De krapte op de arbeidsmarkt moet volgens de Rabobankeco- nomen vooral worden bestre- dfen door arbeidsbesparende maatregelen en een effectievere inzet van de beschikbare ar beidskrachten. Daarbij kan nog veel worden bereikt door uit breiding van bijvoorbeeld de mogelijkheden van kinderop vang. Dat is anders dan in het ver leden, toen arbeidsbesparende operaties nodig waren om de kosten te verlagen. Nu zijn ze nodig om de opbrengsten te verhogen en knelpunten in de bedrijfsvoering te voorkomen. Zo niet dan dreigt de economi sche groei af te nemen. De export kan zich op het juiste moment herstellen na de lichte inzinking dit jaar. De Rabobank verwacht dat de groei van de export volgend jaar uitkomt op 6 procent tegen dit jaar 4 pro cent. Dat compenseert het af vlakken van de groei in beste dingen van de consument van 4 naar 3 procent. In de rest van Europa is het juist de consumptie die de mo tor van de economische groei vormt. Daarnaast kan ook de Europese export fors aantrek ken van gemiddeld 2 procent in 1999 tot 5,5 procent volgend jaar. Europese exporteurs kun nen profiteren van de waarde daling van de euro tegenover de dollar. Hierbij helpt ook mee dat de Azië-crisis veel korter heeft ge duurd dan velen vreesden. De crisis is niet in staat gebleken de wereldeconomie in een re cessie te brengen. Iets wat vol gens de Rabobank vooral is te danken aan de onverwacht sterke groei van de Amerikaan se economie. Deze heeft de voor de Europese afeet belang rijke opkomende markten van Azië weer uit het slop gehaald. schiphol richard moovman Martinair gaat mogelijk met twee toestellen van Air Holland vliegen. De luchtvaartmaat schappij wil zijn vloot uitbrei den met twee Boeings 757. Martinair verwacht extra groei nu touroperators nog maar weinig vertrouwen hebben in een doorstart van het noodlij dende Air Holland. De leasecontracten van alle toestellen van Air Holland zijn onlangs opgezegd. Volgens woordvoerder U. Buys van Martinair is het 'niet uitgeslo ten' dat zijn luchtvaartmaat schappij nu de voormalige vliegtuigen van concurrent Air Holland gaat leasen. „Maar daar bestaat nog geen zeker heid over." De eerste Boeing 757 moet al rond de jaarwisseling aan de Martinair-vloot van vijftien gro tere vliegtuigen worden toege voegd. Het tweede toestel komt tegen de zomer. Martinair had volgens Buys al uitbreidings plannen. Daarnaast is de vraag naar vliegtuigstoelen door de problemen van Air Holland toe genomen. Air Holland staat sinds enkele weken volledig aan de grond. De bewindvoerder onderhan delt nog met diverse kandida ten over de overname van de chartermaatschappij. Tourope rators vrezen dat hun reizen in het komende zomerseizoen niet meer kunnen worden uit gevoerd en stappen over naar concurrenten als Martinair. Een aantal stewardessen van Air Holland is inmiddels al in dienst getreden bij Martinair. Volgens Buys hebben ook tien tallen Air Holland-piloten be langstelling getoond voor een overstap naar Martinair. Zij zijn echter nog enige tijd gebonden aan hun arbeidscontract met Air Holland. rotterdam anp Een 'dekopieerapparaat' dat ge printe velletjes papier weer he lemaal schoonmaakt. Het is een van de 25 uitvindingen die meedingen naar de prijs voor de beste uitvinding, de ID-NL Jaarprijs. Het innovatiecentrum maakt morgen in het Rotter damse World Trade Center de winnaar bekend. Het is de tien de keer dat de prijs - 15.000 gul den - wordt uitgereikt. Er zijn ingewikkelde techni sche constructies bij maar ook simpele gebruiksvoorwerpen. Zo is er de nimmer lekkende drinkbeker voor peuters. „Al gaan ze ermee gooien of hou den ze de beker ondersteboven, er komt niets uit", verzekert ID- NL-directeur E. Ottevanger. Verder is er de graskantsteker die nboit meer de ergenis van een golvend grasperk geeft. Of de 'zeeftas' die de uitwerpselen in de kattenbak van het schone grint scheidt. De -uitvindingen zijn gedaan door bedrijven, maar ook door "Willie Wortels' die thuis hun idee uitwerkten. Ottevanger: „Voor een particu lier kost het bedenken soms bloed, zweet en tranen. Dat vind ik knapper dan wanneer er een bedrijf achter zit." Als het ideeëncentrum iets in een uitvinding ziet, krijgt de be denker begeleiding. Het cen trum vraagt octrooi en zoekt een bedrijf dat het product op de markt wil brengen.' Zo lever de een nominatie voor een voetbal die echt helemaal rond is een licentieovereenkomst met Nike op. Volgens Ottevan ger wordt de voetbal nu bij veel professionele wedstrijden ge bruikt. leidschendam gpd De chemische industrie heeft de Azië-crisis definitief van zich afgeschud. Dit jaar denken de bedrijven 58 miljard gulden omzet te behalen, twee procent meer dan in 1998. Volgend jaar verwachten de bedrijven zes procent meer om te zenen. Dat heeft de branchevereniging VN- CI vandaag bekendgemaakt. De groei van de omzet in de chemische industrie komt ge heel voor rekening van een gro tere afzet. De prijzen bleven het hele jaar gelijk. Ook het aantal werknemers bleef gelijk. Er werken in totaal 79.100 mensen in de chemische industrie. De helft van de omzetstijging in 2000 komt voor rekening van hogere afeetprijzen, zo is de verwachting. Olie is een belang rijke grondstof in de chemische industrie en de prijs is dit jaar fors gestegen. De fabrikanten van de bulkchemicaliën. de ru we kunststoffen, hebben die hogere prijs in het laatste kwar taal van dit jaar gedeeltelijk doorberekend aan nun afne mers. Volgend jaar zal ook de rest van de chemische industrie de hogere prijzen doorbereke nen aan hun afnemers. Dat de fabrikanten de prijs stijging kunnen doorberekenen wijst op een aantrekkende markt. Vorig jaar was de vraag zo klein dat de fabrikanten al lang blij waren als ze hun pro ducten konden verkopen. Nu is de vraag zo groot dat de afne mers bereid zijn betere prijzen te betalen. den haag anp Vissers zijn bereid het motor vermogen van hun schepen te verkleinen, als dat vrijwillig en met subsidie mag gebeuren. Dat zei voorzitter D. Langstraat van het Productschap Vis giste ren na overleg met staatssecre taris Faber (visserij). Aanleiding is de klacht van de Europese Commissie dat de Nederlandse vissersvloot te groot is. Een sa nering zou nodig zijn om over- bevissing tegen te gaan. Vrijwillige sanering met sub sidie is eerder door de Europe se Commissie afgewezen. Toch hoopt Langstraat dat er nog mogelijkheden zijn. „De irrita tie in Brussel groeit, we zullen een beweging moeten maken", aldus Faber. Ze beziet nog of dat moet door kleinere sche pen, minder motorvermogen of minder dagen op zee. Morgen overlegt Faber hierover met de Kamer. Langstraat noemt de situatie van de vissers moeilijk, maar niet hopeloos. De vissers vin den de Europese klacht onte recht. Ze stellen zich steeds keurig aan de toegestane vis quota te hebben gehouden. „Dat moet genoeg zijn", aldus Langstraat. Vissers zijn tegen een vermindering van het aan tal zeedagen tot 125 per jaar, zoals in Europese plannen wordt genoemd. „Dat kan echt niet", aldus Langstraat. roelofarendsveen j anneke de jonge De keuringsdiensten NAKB en NAKG gaan per 1 januari sa men verder als Naktuinbouw. De twee diensten keuren bloe misterij- en boomkwekerijge wassen en groente- en bloem zaden voor heel Nederland. De hoofdvestiging komt aan de Sotaweg in Roelofarendsveen. Nu hebben de Nederlandse Al gemene Keuringsdiensten daar al twee panden. Vijf vestigingen elders in het land worden gefa seerd gesloten. Halverwege 2000 wordt in de regio Waalwijk een nieuw bijkantoor geopena. NAKB en NAKG verzorgen met de NAK (keuringsdienst voor landbouwgewassen) en de Bloembollenkeuringsdienst in Lisse de keuringen voor de land- en tuinbouw in Neder land. De fuserende organisaties verwachten de tuinbouwsector meer service te bieden. Zo kan de keuringsdienst kwekers be ter ondersteunen bij technische ontwikkelingen op het gebied van gewasveredeling en -ver meerdering. Ook wil Naktuin bouw opleidingen verzorgen voor tuinders over bijvoorbeeld arbo- en milieuzaken. De fusie heeft geen gevolgen voor het personeel. Keurmees ters van de sluitende vestigin gen werken vanaf 1 januari van uit huis. In Roelofarendsveen krijgen de directie en de afde lingen Keuringen, Laboratoria, Rassen Proeven en Kwali teitsmanagement een plek Naktuinbouw heeft op termijn meer ruimte nodig. Het is nog niet bekend of de huidige loca tie wordt uitgebreid of dat voor verhuizen wordt gekozen. capelle a/d ussel anp *s Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent. Free Record Shop ziet de komende jaren ver kopen via internet van cd's en video's zeker niet de overhand krijgen. Nu verkoopt het bedrijf minder dan een half procent via het web. Over een jaar of vijf zal dat voor de hele branche 10 tot 15 procent zijn, verwacht top man H. Breukhoven. „Mensen willen producten toch zien en voe len", aldus de topman tijdens de presentatie van de jaarcijfers. „Internetverkoop krijgt een aanvullende functie, zoals bestallen en later ophalen bij de winkel. Met een dergelijke dienst beginhen we volgend jaar maart. Maar domineren, nee. We hebben nog nooit zo'n goede sinterklaas gehad als dit jaar." Breukhoven ziet wel een belangrijke rol voor het direct branden van cd's in de winkel. „Dan moeten er wel supersnelle cd-recor- ders zijn. Daarmee kunnen we direct moeilijk verkrijgbare titels branden. Het wordt voor ons een zeer belangrijke activiteit." Free Record Shop zag de nettowinst in het gebroken boekjaar 1998/99 stijgen met 18 procent tot 14,9 miljoen. De omzet klom met 12,9 procent tot 457 miljoen. Voor het ko mende jaar is Breukhoven weer optimistisch. De winstgroei is opmerkelijk, omdat de cd- markt over het algemeen een dalende ten dens laat zien. De winkels van Free Record daarentegen lieten een winstgroei zien van ongeveer 5 procent. Ook van thuiskopiëren zegt het bedrijf weinig last te ondervinden. „Bij de invoering van de cassette schreeuwde iedereen ook moord en brand. Maar niet elke kopie is een gemiste verkoopkans", is het commentaar. Free Record Shop geeft ook de strijd tegen de vaste boekenprijs nog niet op. Ruim een week geleden zei de Nederlandse Mededin gingsautoriteit dat de vaste prijs de komende jaren gehandhaafd blijft. „We bekijken de mogelijkheden om beroep aan te tekenen bij het Europese Hof zegt Breukhoven. Het be drijf verkoopt sinds tien dagen het woorden boek de Dikke van Dale via de discountketen Bravo in Rotterdam en Leiden voor 250 gul den, ver onder de vaste prijs. „Daarop heb ben we nog geen reactie gekregen." Free Record Shop verwacht dat ook over vijf jaar het overgrote d< en video's nog steeds vla de winkels wordt verkocht foto deel van de cd's foto anp koen suyk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9