Beleid jonge asielzoekers faalt Uw millenniumwensen gaan nu in vervulling! Nobelprijswinnaars vliegen elkaar openlijk in de haren Een detectiepoortje alleen gaat het geweld niet tegen Binnenland Eerwraak leeft bij Koerden en Turken Bel voor 1 januari 2000 de Postbank Leenlijn (058) 295 95 95. POSTBANK - iD Geïmpregneerd hout blijft taboe D66: Op zondag werken hoeft niet Acht ton schade aan Tweede Kamer Lee Towers eist domeinnaam op NSDAG 8 DECEMBER 1999 chadefonds DES-gedupeerden IQfT» Er komt een schadefonds voor DES-gedupeerden. De zekeraars en DES-producenten storten 76 miljoen in het ds. Er moeten nog afspraken worden gemaakt over wie pre- i in aanmerking komt voor schadevergoeding. Het DES-hor- on was in Nederland van 1947 tot 1975 op de markt ter voor- ning van een miskraam. Kinderen van moeders die het tij- is hun zwangerschap gebruikten, hebben daar nadelige ge- ;en van ondervonden, uiteenlopend van onvruchtbaarheid tanker. Nederland telt naar schatting 120.000 DES-dochters 110.000 DES-zonen. rees voor vuurwerkramp i [erdam Nederland staat tijdens de millenniumwisseling i 'oerknal' te wachten. Dat zegt voorzitter Wagenvoort van de 1 eniging Evenementen Vuurwerk Nederland (VEV). Er is vol- 1 is hem zoveel zwaar en gevaarlijk vuurwerk in omloop onder ticulieren dat 'Nederland deels kan worden weggevaagd'. I gens de voorzitter van de professionele vuurwerkspecialisten jit er dit jaar veel meer vuurwerk vanuit België en de voor- lige Oostbloklanden naar Nederland. j itzetting dreigt voor meisje I rtRDAMHet 12-jarige Rotterdamse meisje Nadia dreigt irgen het land te worden uitgezet. Het kind woont al ruim it jaar bij haar vader en gaat hier naar school. Toen Nadia r jaar was, liet haar Kaapverdische moeder weten niet meer r het kind te kunnen zorgen. Haar vader vloog naar de II ipverdische Eilanden, zocht zijn kind op en nam haar mee. moeder deed afstand van het kind. Maar het meisje heeft n verblijfsvergunning. Om de uitzetting te voorkomen, heeft v |WD- raadslid van de deelgemeente Delfshaven de hulp van gmeester Opstelten ingeroepen, t; i verheid millennium-gereed ihaag Alle belangrijke diensten van de overheid zullen ook de millenniumwisseling werken. Er zijn nog wat kleinere on- erheden, maar daarvoor liggen noodplannen klaar. Dit akte coördinerend minister Van Boxtel gisteren bekend op laatste persbijeenkomst over de aanpak van het millennium- 0 ibleem. Onder de kleinere problemen die nog niet zijn opge- .behoren een meteorologisch systeem bij het KNMI en een [eerssignaleringssysteem. Beide problemen zullen nog deze 8 and worden opgelost. ilitie tevreden over burgercursus sen De regiopolitie Gelderland-Midden is zeer tevreden 15 rde nieuwe cursus voor burgers die de afgelopen maanden iet district Over-Betuwe op proef draaide. De cursus krijgt ni gend jaar een landelijk vervolg. Tijdens de cursus krijgen a gers een 'zoveel mogelijk open' kijkje in de keuken van de 1 itie. Doel van de bijeenkomsten is dat mensen leren dat de 1 tie niet alles alleen kan doen en ook niet overal verantwoor- :e ijk voor is. De deelnemers leren wat zij zelf kunnen doen aan ■31 veilige buurt en samenleving, 5 inder paspoort naar Griekenland ÜS4SL! Burgers uit EU-Iidstaten hoeven per 1 januari hun e poort niet meer te laten zien als zij Griekenland per boot nenkomen. Voor vliegtuigpassagiers geldt die regeling met el ang van 26 maart 2000, tijdens de start van het nieuwe zo- K rseizoen. Dit komt omdat de Eerste Kamer gisteren akkoord a 'gaan met de toetreding van Griekenland tot de Schengen- 1,1 den. Nederland had eind vorig jaar voorbehoud gemaakt te- iei i de toetreding omdat de bescherming van de Griekse bui- jrenzen nog niet voldoende op orde was. d Jjiro-verkiezingen op zaterdag 1 haao S aatssecretaris Benschop (Europese zaken) wil dat v Ierland de verkiezingen voor het Europees Parlement in mei h( 5 op een zaterdag houdt. Benschop hoopt zo op een hogere en omst. Bij de laatste EP-verkiezingen in juni stemde niet m er dan 29,9 procent van de kiezers. Benschop heeft in de Eu- ese Unie voorgesteld in 2004 een 'verkiezingsweekeinde' te n iden. Afgelopen juni was dat verspreid over vier dagen. - ten benefietconcert voor Lenny Het benefietconcert voor de slachtoffers van de or- n Lenny op de Nederlandse Antillen gaat niet door. Volgens organisatie zijn er nauwelijks kaarten verkocht voor de op- Tiiens die woensdagavond zouden plaatsvinden in Ahoy" in tterdam. Organisator Stichting Welzijnsbevordering voor An- anen en Arubanen is teleurgesteld over de geringe animo, an kaartjes waren vijftig gulden per stuk. Aan bedrijven was ge- i, i agd een donatie van 250 gulden te betalen, maar ook het be- ial Kleven'liet het afweten, it. "J J-boete varkenspest onder vuur Nederland maakt goede kans een opgelegde Europese u te van 125 miljoen gulden vanwege de slechte aanpak van ;er rarkenspest te ontlopen. Slechts drie landen steunden giste- het boetevoorstel van de Europese Commissie. Nederland nde tegen, de overige lidstaten onthielden zich. Mogelijk ja Pnog deze maand een definitief besluit. Den Haag decla- rde bijna vijfhonderd miljoen gulden bij de Europese Unie, s rhet opruimen van zieke dieren tijdens de varkenspestcrisis e^1996. Een EU-inspectieteam concludeerde evenwel dat Ne- en land schromelijk tekort was geschoten in de aanpak van de ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Cohen erkent dat opvang minderjarigen onder druk staat Justitie faalt bij de aanpak van alleenstaande minderjari ge asielzoekers. De regels voor hun toelating in Neder land en die voor voogdij en opvang zijn niet goed op el kaar afgestemd. Het blijft voor de jeugdige asielzoekers daardoor te lang onduidelijk wat er met hen gaat gebeu ren. Dat stelt de Inspectie Jeugdhulpverlening. den haag anp De onzekerheid is voor de jon geren onnodig lang. De voog den, die op zich goed georgani seerd zijn, worden in hun werk gehinderd. De procedure is on duidelijk en inefficiënt. Boven dien is er te weinig aandacht voor de zeggenschap van de jonge asielzoekers zelf, zo stelt de Inspectie Jeugdhulpverle ning en Jeugdbescherming in een rapport aan minister Kort hals en staatssecretaris Cohen van justitie. Er zijn bijvoorbeeld geen hel dere regels voor wat er moet ge beuren als de minderjarigen de opvang verlaten en in zelfstan dige wooneenheden gaan wo nen. De inspectie wil dat Kort hals snel met nieuwe regels komt die zijn toegespitst op de bijzondere situatie van de al leenstaande minderjarige asiel zoekers. Na drie jaar zouden ze een verblijfsvergunning moeten krijgen. Korthals en Cohen erkennen dat het huidige beleid onder druk staat, omdat er steeds meer van deze jongeren naar Nederland komen. Begin vol gend jaar komt de staatssecre taris met een beleidsnotitie. „Het is duidelijk dat er span ning bestaat tussen het vreem delingenbeleid en de opvang den haag anp Tijdens de ongeregeldheden bij de scholierensta king is voor ongeveer acht ton schade aangericht aan het Tweede-Kamergebouw. Het gaat vooral om glasschade en de kosten voor het opruimen en schoonmaken van de getroffen kamers in het Kamergebouw. Vooral in de vleugels van de WD- en D66-frac- tie werden maandag tientallen ramen ingegooid, waarbij ook monitoren en printers zijn bescha digd. Ook het glazen doorgangstunneltje tussen U heeft vast al een aantal wensen voor het ruwe jaar: een nieuwe auto of juist die old timer waar u al heel lang weg van bent. of een nieuwe inrichting in uw huis. Laat die dan juist nu voor hel millennium vervulling gaan. Want de financiering regelt u nu wel heel gemakkelijk met het Doorlopend Krediet van de Postbank U spreekt een bepaald leenbedrag af. En begint pas met terugbetalen nadat u geld heeft opgenomen. Rente? Betaalt u alleen over het opgenomen bedrag. Daarbij kunt u altijd weer opnemen wat u heeft afgelost. Bel dus vandaag nog de Postbank Leenlijn (058) 295 95 95 of kijk op www.postbank.nl bij 'lenen'. De Postbank. Van 15 miljoen mensen. van jonge asielzoekers", aldus Cohen in een reactie. Tot okto ber dit jaar vroegen 3.779 min derjarige asielzoekers asiel in Nederland. Vorig jaar waren dat er in totaal 3.500. In 1997 lag dat aantal op 2.600. De WD, die de kwestie van de jonge asielzoekers hoog op de agenda heeft staan, is zwaar teleurgesteld in het rapport. „Ik lees hierin niets over het be langrijkste probleem, namelijk die steeds groter wordende toe stroom", zegt Tweede-Kamerlid Kamp. „Ik heb al anderhalf jaar om maatregelen gevraagd, maar Cohen heeft in afwach ting van dit rapport het debat uitgesteld tot volgend voorjaar. Dat had van mij niet gehoe ven." Het CDA noemt de proble men ernstiger dan verwacht. „Door de grote instroom raakt de opvang in de knel. Cohen heeft in deze zaak weinig gevoel voor urgentie. Hij moet nu echt met iets komen", aldus Kamer lid Wijn. De PvdA-fractie spreekt zijn tevredenheid uit over de goede uitvoering van de voogdij-regelingen, maar vindt ook dat de staatssecretaris snel zijn beloofde notitie moet pre senteren. den haag anp Het verbod op geïmpregneerd hout per 1 januari blijft ge handhaafd. De rechter in Den Haag heeft het protest tegen het verbod door enkele houtbedrijven van ochtend afgewezen. Ook het importverbod voor dergelijk hout, waaraan de overheid mo menteel werkt, kan gewoon doorgaan. Geïmpregneerd hout wordt gebruikt in veel tuinen voor pergola's, hekken, huisjes en andere bouwsels. Om verrot ting tegen te gaan is het hout behandeld met wolmanzouten, creosootolie of bepaalde koper verbindingen. Die zijn zo slecht voor het milieu dat het College Toelating Bestrijdingsmiddelen ze heeft verboden. den haag anp Mensen die vanwege hun levensovertuiging niet op zondag willen werken, moeten daarvoor de ruimte krijgen. Ze mogen om die reden niet wor den ontslagen of afgewezen bij een sollicitatie. D66-Kamerlid Bakker wil nog voor de kerst een initiatiefwetsvoorstel indienen over dit onder werp. Volgens Bakker is er sinds de invoering van de arbeidstijdenwet veel veranderd. Werken op zon dag is veel gebruikelijker geworden. Op dit mo ment mag een werkgever zijn personeel vragen op zondag te komen werken, mits dat in CAO- verband met de werknemers of in overleg met de ondernemingsraad is overeengekomen. Aan individuele werknemers wordt te weinig gedacht, vindt Bakker. Volgens hem worden mensen met gewetensbezwaren zwaar onder druk gezet. Ook denkt Bakker dat deze werkne mers problemen ondervinden bij sollicitaties. D66 vindt dat niet acceptabel. „Iedereen heeft het recht op zijn eigen levensovertuiging. Daar moet dus rekening mee worden gehouden." stockholm jos van der meer De Utrechtse Nobelprijswin naars Veltman en 't Hooft zijn elkaar gisteren openlijk in de haren gevlogen. Dat gebeurde tijdens een persconferentie die de Zweedse Koninklijke Acade mie voor Wetenschappen orga niseerde voor deze weten schappelijke wereldkampioe nen. Zij krijgen vrijdag hun No belprijs uitgereikt in Stockholm. Voorafgaand daaraan is een se rie officiële bijeenkomsten. 't Hooft antwoordde op een vraag uit het internationale ge zelschap journalisten, dat het onderzoek naar het gedrag van elementaire deeltjes in materie nog lang niet voltooid is. „Het onderwerp kent tal van aspec ten", zei hij. „Er moet nog veel worden uitgezocht. We kunnen snel nieuwe proeven doen om het kleinste deeltje dat moet bestaan maar nog niet is gevon den, het Higgs-deeltje, zicht baar te maken. Maar er zijn ook diepere problemen te ontleden, zoals de werking van de zwaar tekracht." Een vraag uit de zaal over een geheel ander onderwerp, bracht zijn medeprijswinnaar en voormalig leermeester Velt man aan het woord. Die nam de gelegenheid te baat om vin nig te zeggen dat 't Hooft onwa re dingen zei en dat er helemaal geen experimenten meer nodig zijn om hun theorie bewezen te krijgen. Daar reageerde 't Hooft weer op toen hij kort daarop het woord kreeg. Ook hem werd een vraag gesteld die hij com pleet negeerde om zijn vroegere promotor en huidige opponent van repliek te kunnen dienen. „Dat er experimenten nodig zijn, heb ik niet gezegd. We wis ten dertig jaar terug al wat we hadden gevonden." 't Hooft verwees daarmee naar de situatie die bij zijn pro motie ontstond. Veltman wei- f;erde aanvankelijk 't Hooft te aten promoveren omdat hij meende dat die op het verkeer de spoor zat met het onder zoek. Later liet hij zich toch overtuigen van 't Hoofts gelijk. De oorzaak van de tweespalt is dat Veltman het 't Hooft zeer kwalijk heeft genomen dat hij vlak na zijn promotie een jour nalist vertelde over het aanvan kelijke ongeloof van zijn hoog leraar. Dat althans bracht de moeder van 't Hooft na de re ceptie in de wandelgangen in herinnering. Daar kwam bij dat 't Hooft daarna wetenschappe lijke artikelen over het onder zoek alleen met zijn eigen naam ondertekende. den haag gpd Een glaszetter aan het werk op het Binnenhof. Bij de scholierendemonstratie van maandag werden talloze ruiten vernield. foto anp rocer dohmen de oudbouw en de nieuwbouw van de Tweede Kamer raakte zwaar beschadigd. De politie heeft gistermiddag vijf van de zes scholieren vrijgelaten die nog werden vastgehou den na de scholierenactie tegen het studiehuis. Een 17-jarige Hagenaar blijft nog in voorlopige hechtenis. In totaal werden 37 verdachten aange houden. De meesten werden in de loop van maandagavond naar huis gestuurd. Tegen alle arrestanten is proces-verbaal opgemaakt voor onder meer openlijke geweldpleging, vernieling en baldadigheid. utrecht anp Lee Towers eist vrijdag in kort geding voor de rechtbank in Amsterdam de internetdomein- naam www.leetowers.com op. Volgens zijn advocaat W. Hoor neman is het internetadres ge registreerd door het bedrijf Eu ro Partners Informatici in Den Bosch, met de bedoeling het door te verkopen aan Towers. Volgens Hoorneman pro beerde Towers het adres in de Verenigde Staten te registreren, maar ontdekte hij dat het be drijf in Den Bosch hem al voor was geweest. Toen Towers con tact opnam, kreeg hij te horen dat hij de domeinnaam voor een nog onbekend geldbedrag kon overnemen. Het registreren van een domeinnaam Kost en kele honderden guldens. Een typisch geval van een on dernemer die bekende namen reserveert om ze later door te verkopen en daarop fors winst te maken, aldus Hoomeman. Europartners heeft zeker tien tallen namen geregistreerd, waaronder die van Ron Brand steden Pipo de Clown en John Kraaijkamp jr. Eerder besliste de rechter dat enkele merkhouders hun do meinnaam terug moesten krij gen, zoals ohra.com, deltalloyd- .com en ptt-telecom.com. Een trieste primeur voor Neder land, de schietpartij gisteren op een school in Veghel, waarbij vier leerlingen en een docent gewond raakten. „Zoiets heb ben we in ons land nog niet meegemaakt", reageerde mi nister Korthals van justitie. Hij wil nog niet spreken van Ameri kaanse toestanden. „Het wa penbezit is in Nederland geluk kig lager, maar we moeten er voor waken dat we de kant van Amerika opgaan." De bewindsman sluit niet uit dat het plaatsen van detectie poortjes bij de ingang van scho len noodzakelijk is als andere maatregelen tegen geweldda digheden op school niet hel pen. Sommige mbo-scholen hebben al zo n poortje. „Een vreselijk beeld, maar als contro les en gesprekken niets uitrich ten, is dat een mogelijkheid." Zijn collega van Onderwijs, Hermans, is het daarmee eens, maar benadrukt dat een school eerst andere maatregelen moet nemen. Daarbij denkt hij aan het instellen van een vertrou wenspersoon Voor leerlingen met een klacht over bijvoor beeld bedreigingen, en het aan dacht geven in lessen aan ge weld. .Alleen detectiepoortjes helpen niet, zo is gebleken in de VS", aldus Hermans. Vorige maand is door staatsse cretaris Adelmund van onder wijs een landelijk onderzoek toegezegd naar geweld op scholen. Dat onderzoek moet nog beginnen en zal volgens een woordvoerder van Onder wijs niet voor komend voorjaar klaar zijn. De onderwijsbonden CNV hadden naar aanleiding van een onderzoek naar het ge weld op scholen in Amsterdam aangedrongen op een landelijk onderzoek. Uit de Amsterdam se inventarisatie bleek dat een op de drie leerlingen en een op de vijf leraren het slachtoffer is van zware overtreding op school, zoals mishandeling met een wapens, schoppen, slaan, afpersing, diefstal of seksuele misdraging. Het CDA-Kamerlid Ross zegt dat het hard nodig is dat het wapenbezit onder scholieren uit de taboesfeer komt. Scholen praten er niet graag over uit angst voor een slechte naam, aldus het Kamerlid. Dat wordt bevestigd door woordvoerder De Jong van de onderwijsbon den CNV. Volgens hem brengen schoolleiders geweldsinciden ten op school niet naar buiten uit angst voor een slechte naam. Het D66-Tweede-Kamerlid Lambrechts constateert dat de voorspelling dat Nederland 'Amerikaanse toestanden' staan te wachten, helaas uitkomt. Zij wil laten onderzoeken op welke manier meer controle is op wat leerlingen de school binnen brengen. De vorige week opgerichte Jon geren Organisatie Beroepson derwijs, die de belangen behar tigt van ruim 400.000 mbo'ers, zet ook vraagtekens bij detec tiepoortjes. „Met detectiepoort jes controleer je iedereen, maar het brengt ook nieuwe proble men met zich mee, zoals angst." Woordvoerder Hout man van de organisatie vindt dat pas voor deze oplossing moet worden gekozen als het echt niet anders kan. Hij denkt dat minder leerlingen in meer gebouwen de veiligheid op scholen verhoogt. Voorzitter Deelman van het Platform tegen Geweld vindt dat er veel meer moet worden gedaan om het wapenbezit on der jongeren terug te dringen. „Een dezer dagen beginnen we met de actie inleveren van slag en steekwapens. Er moet ook een actie komen voor het inle veren van vuurwapens. En ver der moeten we nadenken over de mogelijkheid van preventief fouilleren." ruswuk anp De 17-jarige Nederlandse jongen van Turkse komaf die gisteren in het wilde weg op de school in Veghel begon te schieten, had het voorzien op de vriend van zijn zus. Wat precies de achterliggende reden was is nog onduidelijk, maar waarschijnlijk speelt het red den van de familie-eer een rol. Het wreken van de geschonden eer is bij mediterrane mannen, vooral Turken en Koerden, zeer sterk aanwezig. Het herstellen van de eer door gebruik van geweld is in de publieke opinie in die ge bieden aanvaardbaar en zelfs vereist, zegt prof. dr. E. Zürcher. Hij is als turkoloog aan de Universiteit Leiden verbonden. De eer van de vrouw bestaat er volgens Zürcher uit dat zij kuis en trouw is en de man gehoorzaamt. „Dat draagt bij aan de pu blieke eer van de man. Het kan makkelijk aangetast worden Bj- voorbeeld als de vrouw overspel pleegt of zich onkuis gedraagt." De eer van de man wordt ook aangetast als de vrouw niet trouwt met de gedoodverfde huwelijkskandidaat, maar met een ander. Zürcher: „Dat raakt de hele familie. Die heeft een smet op het bla zoen." Volgens de hoogleraar Turkse talen en culturen wordt in het geval waarin de familie een meisje heeft uitgezocht en zij wei gert, niet alleen de man gekwetst maar bijvoorbeeld ook de vader en schoonvader. „Die eer moet hersteld worden. Het is voor het functioneren van een man in de Turkse gemeenschap zeer belangrijk dat zijn eer in tact is en hij voor vol wordt aangezien." Volgens de turkoloog moet je dus zichtbaar maken dat je je eer herstelt, zeker omdat de gemeenschap vrij hecht is en iedereen overal van op de hoogte is. „Er moet een daad gesteld worden. Geweld hoort daar heel na drukkelijk bij."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3