'Scholen beter beveiligen' Ill Boekhandel De Kier opent 'megastore' in Breestraat Pronk verwacht geen vliegveld op eiland in zee buien r„ GRATIS EHazama 17 18 19 21 25 Tweede verdachte vast in 'zaak-Woudbes' Actie tegen Betuwelijn Olie-aandelen 'Dordtsche' in andere handen Bilance wil af van schuld Derde Wereld 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD 3 ISDAC 8 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 tnd nd en Kunst. ;n Samenleving van de Dag ra/Strips -3.5 7 23 -8,9 16 2 Leidsch Dagblad NR. 42177 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Sloop Leidse muur haalt Amerikaanse kranten Rob Verpoorte zoekt naar medicijnen uit bloembollen Explosievenexperts en hulpdiensten rukken uit voor nepbom Oegstgeestse kan geen dag zonder haar pony's Vijftigjarige vereniging Kanarievogel nog springlevend Feyenoord stijgt tegen Marseille boven zichzelf uit en nijd ockholm rechtse Nobelprijswin- zijn elkaar gisteren in de haren gevlogen, man en G. 't Hooft ga- ens een persconferen- de Zweedse Koninklij- idemie voor Weten- m geen antwoord meer ;en van journalisten, ebruiken de gelegen- elkaar vliegen af te s vervoer >al supporters supporters van Euro ogen gratis met de bus, ïetro of tram. Ze moe- n wel een toegangs voor een wedstrijd Dit stelt minister Pe- binnenlandse zaken j voor. De gemeen- i van de vier Neder- j speelsteden zinspeel- eerder op deze moge- ngarbeiders: i bod te min houdt een probleem ex-dwangarbeiders irlog. Regering en be- :n kwamen na moei- lerhandelen met een acht miljard mark om schade af te kopen, is door de advocaten dwangarbeiders als jtabel' van de hand ge- Zij willen nog wel ver ten met de Duitse dele- s filtert olie 'anadees zand loopt 159 miljard liter /winnen uit zand in Ca- oliereus investeert gulden in het pro olie komt tevoorschijn een afgegraven van olie en zand vater toe te voegen en schudden. 'Straat wordt boekenboulevard van Leiden LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Boekhandel De Kier opent in maart een megastore aan de Leidse Bree straat. De vestigingen aan de Haarlem merstraat en Nieuwe Rijn worden sa mengevoegd tot een nieuwe 'complete boekwinkel' in de winkelstraat waar ook de grote boekhandels Kooyker Ginsberg en Van Stockum zijn geves tigd. ..Het wordt de boekenboulevard van Leiden", zegt directeur Los van De Kier. De Kier, een Leids bedrijf dat in 2001 haar 125-jarig bestaan viert, wil de nieuwe zaak vestigen in het oude pand van Hom Electro, en huurt bovendien een stuk van het pand van Multivlaai. Los: „We komen dan tot een vloerop pervlak van zeshonderd vierkante me ter." De Leidse boekhandel wil naar de Breestraat verhuizen om de toene mende concurrentie van internet en Albert Heyn (die onlangs met het boek van Lulu Wang wilde gaan stun ten, maar de uitgever stak daar een stokje voor) het hoofd te kunnen bie den. ,Als je de kans krijgt om zo'n pand te huren, van die omvang en op die locatie, dan moet je dat meteen doen. We willen er een compleet as sortiment aanbieden met boeken, kantoorartikelen, cd-roms, wenskaar ten en tijdschriften. Het enige dat wij niet verkopen, is wetenschappelijk werk." Los verwacht geen nadelen te on dervinden van concurrentie van de al in de Breestraat gevestigde boekhan dels. „Ik denk dat dat juist een impuls is. Kijk naar meubelwinkels die ook samen zijn gehuisvest op meubelbou levards. Dat trekt juist mensen. Ik wil ook met de collega's gaan praten over vormen van samenwerking." Kooyker Ginsberg reageert positief op de komst van De Kier. „We waren concurrent en we blijven concurrent", zegt directeur Staats. „Ik vind het leuk dat De Kier daar komt, vooral omdat daarmee een einde komt aan de ver paupering van dat stuk van de Bree straat." Vijf gewonden na schietpartij in Veghel .11 _20 15,17,18,19,21 Dgramma's13 24,25 16 erzicht Na de schietpartij op een school in Veghel waarbij vijf mensen gewond raak ten, sluiten de ministers Korthals (justitie) en Her mans (onderwijs) de plaat sing van detectiepoortjes bij scholen niet langer uit. De ministers toonden zich geschokt over de schiet partij gistermiddag in het Brabantse Veghel waarbij een leerling in het wilde weg om zich heen schoot. TILBURG GPD De 17-jarige Nederlandse ver dachte van Turkse afkomst had het voorzien op de vriend van zijn zus. In tegenstelling tot wat de politie eerder meldde, gaat het om een van de slachtoffers. De politie heeft hem nog niet kunnen horen. De verdachte wordt vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie. Hoe hij aan het wapen is gekomen, weet de politie nog niet. Korthals noemde de schiet partij een afschuwelijk incident. „Zoiets hebben we in Nederland nog niet meegemaakt." De be windsman denkt dat het plaat sen van detectiepoortjes bij de ingang van scholen noodzakelijk zal zijn als andere maatregelen tegen gewelddadigheden op scholen niet helpen. Voorzitter Tigchelaar van de Algemene Onderwijsbond (AOb) verzet zich tegen een verscher ping van de bewaking op scho len. Hij vindt dat er al genoeg gebeurt. ,,Op tal van scholen staan videocamera's bij de fiet senhokken en schoolkluisjes. Op andere scholen moeten de leer lingen langs de administratie lo pen om binnen te komen. Ook wordt er gewerkt met elektroni sche pasjes." Bij de schietpartij raakten vier scholieren en een docente van regionaal opleidingscentrum De Leijgraaf gewond. Geen van hen Stille getuigen van de schietpartij in het computerlokaal. verkeert in levensgevaar. Een van de gewonden werd vanwe ge ernstig bloedverlies opgeno men op de intensive care. Een leerling liep een schampschot op. Zover bekend is dit het eerste schietincident op een Neder landse school. Eerder raakten al wel scholieren gewond bij vechtpartijen waarbij messen werden getrokken. De politie probeert nog de juiste toe dracht van de schietpartij te achterhalen. De dader meldde zich gistermiddag vrijwillig op het bureau. Het drama begon gistermid dag om twee uur toen de 17-ja- rige met een vuurwapen in de hand het computerlokaal van de school binnenrende. Hij schoot zeker tien keer in het wilde weg, waarna een enorme paniek uitbrak. „Iedereen rende naar buiten en was aan het huilen", aldus een aangeslagen scholier. „Meestal zie je zoiets alleen in actiefilms op tv. En dan ineens gebeurt het in een klein dorpje als Veghel. Dat is gewoon niet meer normaal", meldde een FOTO GPD GERARD DAMOISEAUX ooggetuige. De school telt rond drieduizend leerlingen. De schoolleiding heeft met verslagenheid gereageerd op de schietincident. Directeur Ma- tinoh dacht aanvankelijk dat ie mand vuurwerk afstak. „Maar het bleek te gaan om schoten". Pagina 3: Meer over schietpar tij op school TRIANON THEATER Breestraat 31 - Tel. 51 23875 Première vanaf do. 9/12 End of Days. Dag. 19.00 21.30 wo. ook 14.30 LEIDEN AD VAN KAAM De politie Hollands Midden heeft gisteren een tweede ver dachte aangehouden in de zaak-Woudbes, de gewelddadi ge overval op een huis in de Leidse Merenwijk. Het gaat om een 20-jarige man uit Waddinx- veen. De man wordt beschul digd van poging tot doodslag. De recherche hield vrijdag 19 november al een 21-jarige ver dachte aan, ook uit Waddinx- veen. De man zit in voorlopige hechtenis. Bij het tweetal is di rect na de arrestatie huiszoe king verricht. Of daarbij eventu eel een wapen of ander bewijs materiaal is gevonden, wil de politie niet zeggen. De overval op twee bewoners van een huis aan de Woudbes in de Merenwijk vond plaats op 7 juni. De zaak trok landelijk de aandacht vanwege het brute geweld waarmee de beroving gepaard ging. Het mannelijke slachtoffer werd geschopt en geslagen en uiteindelijk meer dood dan levend in de woning achtergelaten. Hij zal de rest van zijn leven een aantal li chaamsfuncties moeten mis sen. Tot tweemaal toe kwam de zaak-Woudbes in het televisie programma Opsporing Ver zocht. Of dat heeft geleid tot de tips op grond waarvan het tweetal is aangehouden, is niet bekend. DEN HAAG RICHARD MOOYMAN/ANP Minister Pronk (milieu) verwacht niet dat Schiphol verhuist naar een eiland in de Noordzee. Hij merkte gisteren in de wandelgangen van de Tweede Kamer op dat de luchtvaartsector niet genoeg wil meebetalen. Pronk sluit niet uit dat het plan later toch weer zal opduiken. Het kabinet wil 17 december een be sluit nemen over de toekomst van de luchtvaart. Verhuizing naar de Noord zee was een belangrijke optie, maar de kansen slinken steeds verder. Onder zoeken wijzen op grote problemen, zo als de hoge kosten en de aanwezigheid van vogels. De aanleg van een oeverver binding is duur en gecompliceerd. Het lijkt er steeds meer op dat het ka binet zal kiezen voor een verdere uit breiding van Schiphol, zonder de aan leg van een luchthaven in zee onmoge lijk te maken. Hoe ver Schiphol op de huidige plek kan uitbreiden, hangt met name af van de nieuwe milieunormen die nog moeten worden vastgesteld. Di verse nieuwe baanvarianten zijn bestu deerd, waaronder de aanleg van een zesde baan parallel aan de Kaagbaan. Maar ook nieuwe stelsels met zeven start- en landingsbanen zijn onder zocht. Schiphol wil nog geen voorkeur uit spreken voor een uitbreidingsvariant. „De bal ligt nu bij de politiekaldus woordvoerster De Bie. Zij ontkent dat Schiphol gisteren bij een besloten pre sentatie van de onderzoeken heeft ge zegd dat een vliegveld in zee onbetaal baar is. „Er is alleen gesteld dat het ei land te duur is voor de luchtvaartsector om alleen te financieren." De coalitiepartijen WD en D66, die toch al niet voelden voor een eiland in zee, reageren positief op de uitspraken van Pronk. Over een uitbreiding van Schiphol verschillen de partijen van me ning. De liberalen sluiten forse vergro ting niet uit. Van D66 mag er naast de geplande vijfde baan nog maximaal één bijkomen. HET WOORD IS AAN Oto Weiss Er zijn meer miskende dom koppen dan miskende ge nieën. VV AMSTERDAM ANP De grootste houdstermaat schappij van aandelen Konink lijke Olie. de Dordtsche Petrole um Industrie Maatschappij, komt mogelijk in buitenlandse handen. Het bestuur van de ef fectenbeurs AEX verbood maan dag de handel in Dordtsche en vijf andere houdstermaatschap pijen. zonder deze fondsen vooraf te raadplegen. De AEX zei signalen te hebben ontvangen dat er iets wordt voorbereid en eiste duidelijkheid. Bij de Dordtsche gaat het om een overname. De maatschappij zegt te zijn benaderd door een buitenlandse financiële instel ling. De naam is niet bekendge maakt. Of de overname door gaat, hangt onder meer af van overleg met de fiscus. Want houdstermaatschappij en, fondsen die niet meer doen dan aandelen van één bedrijf in portfeuille houden en de divi denden direct doorsluizen naar hun eigen aandeelhouders, be staan bij de gratie van de belas tingdienst. Ze zouden al lang afgeschaft zijn als de fiscus niet een claim legt op het verschil tussen de ooit ingelegde gelden en de hui dige - veel hogere - waarde. In het nieuwe belastingplan is die claim van de baan. Dat betekent dat de houdstermaatschappijen zichzelf kunnen opheffen of ver kopen. Daardoor worden deze maat schappijen plots heel aantrekke lijk. Door de jarenlange belas tingclaim, en doordat er nauwe lijks in gehandeld werd, is het mogelijk om aandelen Konink lijke Olie met tientallen procen ten korting in handen te krijgen. Ook de handel in aandelen Calvé Delft, Maxwell Petroleum, Moeara Enim, TG Oliehaven en TG Petroleumhaven werd stilge- legd. De koers van de aandelen Ko ninklijke Olie daalde vanochten- dop de Amsterdamse beurs. Om elf uur noteerden de olies 55,75 euro, 55 eurocent lager dan gis teren. vooruitblik .'HU 2ATER ZON SST™ «78° r/9* '79* 1SS2& 70% 80% 80% ÏSSS8#? 20% 20% 10% OEGSTGEEST PETER BLOK De Oegstgeestse ontwikkelings organisatie Bilance wil dat de miljardenschuld van Derde We reldlanden aan Nederland zo snel mogelijk wordt kwijtge scholden. Om een eerste aanzet daartoe te geven, is Bilance gis termiddag in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag een actie begonnen. Daarbij sturen sympathisanten van de ontwikkelingsorganisatie een briefkaart met daarop een kwartje geplakt naar premier Kok. Die kwartjes moeten de re gering ertoe bewegen om een deel van de tien miljard gulden die de (armste) ontwikkelings landen bij Nederland in het krijt staan, kwijt te schelden. „Nederland zou eens een streep door alle oude bilaterale schulden moeten halen", vindt Bilance-directeur Kruijssen. „De regering wil slechts 405 miljoen gulden kwijtschelden. Dat is schamel, als je daar bij voorbeeld de jongste meevaller van twee miljard gulden tegen over zet." Behalve Bilance doen ook haar toekomstige fusiepart ners Memisa en Mensen in Nood mee met de actie om de Derde Wereld 'een schone lei' te bezorgen. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidech Dagblad. Telefoor (i.VJ11. COl Na da eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34.80) Per kwartaal automatisch (/99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatisch# betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WIR I LD OM Jl HKEN. Stuur deze bon In een envelop. zonder postzegel, naar: I Leidech Dagblad, abonnee eervlce, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 612$ 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl I l l l i_ dsclijrjy_)agblad oup-ALBLAS Twintig actievoerders van Groenfront! hebben in Oud-Alblas bij Papendrecht een tunnel bezet die deel uitmaakt van de Betuwelijn. Ze ketenden zich vast aan werkmachines. Op verzoek van de eigenaar van het terrein heeft de politie de bezetters weggehaald. Een aantal van hen is gearresteerd wegens lokaal vredebreuk. FOTO ANP RICHARD VAN HOEL

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1