Wanhoop bij gebruikers van Freeler Multi Media Schone' oorlog ter land, ter zee en in de lucht Guus, Virgil, Creatures >i.en een nieuwe Putt-Putt U P T <E ERDAG 4 DECEMBER 1999 ag KINDERWERK gratel op dit moment de |e inkopen toch wel zullen laan toch nog even een jcht van een aantal aardi- epakketten voor de die wellicht nog een ^^kunnen worden van last- te sinterklazen. Trouwens 'd t de kerstboom kan na- ■^k ook. nveen zet met twee nieu- *els de zeer succesvolle voort. Toen de Guus en zijn Cyberbuds aar jaar geleden debuteer- het direct duidelijk dat prake was van een prima üef. Halloween gaat ervan t kinderen gemakkelijker 1 m%ls de stof op een leuke 5 00ïr wordt verpakt en dat ^ïet Amsterdamse bedrijf vertaald met Guus, die in in de twee nieuwe delen is en in het andere ezoek brengt aan het Cy- itische Museum. Voor zijn toil^rdag is Guus de uitnodi- Ji kwijt en die moeten in gezocht in onder meer ant(jrentuin, de snoepfabriek 30,-[zwembad. Op alle plek- 02jn leerzame spelletjes te irt.nlHet Cybertastische Mu- is een mooie geschiede- lover onderwerpen als het "Egypte, Griekenland en Rijk. Stukken leu- aain een boek met jaartallen verhalen. Bei- lijfjes kosten 29,95 gul- jjn te spelen vanaf een acht en draaien op elke een 486 en ook op de s-» rijfsi <keS ding stgi 500 >4 nd? MEIt de stal van Halloween 82 -iet tweede deel van Virgil lotsgekke professor. Voer- H/n het eerste deel allerlei kelide experimenten uit, nu g ai professor Virgil je mee -iet heelal, om precies te het binnenste van een Een prachtige reis naar Ivan de dinosaurussen en .treinen. Je leert de meest tinnige dingen, waarvan l^j een deel kunt afvragen it nut is om het te weten, ^■a, dat is typische de we- Jlgens Virgil. Zo kun je oe de ingewanden van ingDrm eruit zien, maar ook lieren vliegtuigje vouwen de s te weten komen over htein of Edison. Ook zijn er menten te doen, maar of ïn, fcrs blij zullen zijn met een gemaakte brandblusser ikpoeder en azijn is na- nog maar de vraag. De od begeleiding is in handen T.Schippers, bij de vooral bekend als de onffan Ernie en Kermit. Het volgens Virgil kost 49,95 l en vereist slechts een De voor 'groten' bedoelde Cre- atures-spellen hebben een op volger gekregen voor kinderen. Bij Mindscape verscheen Crea tures Avonturen. Het is een speltype dat zich niet gemakke lijk in een hokje laat stoppen of het moest dat zijn van de Ta magotchi's. In dit geval gaat het om Noms, fantasiefiguurtjes die een sprookjesachtige wereld bewonen. Er zijn vier soort Noms, die opgevoed moeten worden, die te eten moete heb ben, kortom veel herkennings punten van de Tamagotchi. Met de Noms beleef je allerlei dingen. Je kunt muziek maken met dinosaurussen, parachute springen of een potje basket ballen. Wil je echt plezier van dit spel hebben, dan is een Pen tium 200 vereist met 32 Mb ramgeheugen en behoorlijk wat ruimte op de harde schijf. De prijs bedragt 49,95 gulden. Ooit maakte Corel spelsoftware, maar daar is de producent van WP en CorelDraw mee gestopt. Uit die tijd dateren onder meer Dracula en Edison, twee titels die zijn binnengehaald door Transposia en op de vertrouw de wijze van dit Belgische be drijf zijn 'vernederlandst'. Van Edison verschenen inmiddels drie semi-wetenschappelijke schijfjes, die bedoeld zijn voor de leeftijdsgroep van 9 tot 14 jaar. Een prima steun voor scholieren bij de studie van biologie, natuur- en scheikun de. Chemo-Mania, Bio-Mania en Anato-Mania zijn de onder titels van de cd-roms, die dui delijk maken dat het onder de knie krijgen van bèta-vakken geen saaie bedoening hoeft te zijn. Binnenkort lanceert Trans posia in de Edison-reeks ook een aantal schijfjes voor de jongste kinderen. De drie Edi- sons kosten 59,90 gulden per stuk en draaien op een Pentium 75 en hoger. Een van de grootste succesreek sen van Transposia - naast ui teraard Freddi Fish - is Putt- Putt. Daarvan is het derde deel nu uit. Waren de eerste twee vooral interactieve tekenfilms, in De AutoStad 500 kruipt de speler zelf achter het stuur van het eigenwijze autootje. En dat kan gewoon met de muis, al is het met een joystick of stuur wiel net even leuker. De race is één van de tien spelletjes op deze cd-rom. Zo kun je naar een schat graven in de tuin van mevrouw Airbag en een dool hof doorkruisen op de akker van Teun Tractor. Succes verze kerd met dit avontuur van Putt- Putt, dat draait op een Pentium 90 of hoger en kost 99,90 gul den. 'Je wilt niet weten wat er allemaal met mijn systeem is gebeurd! paul houkes Honderden, duizenden, mis schien zelfs wel tienduizenden klanten van de Postbank zitten in de penarie, omdat ze geen e- mail meer kunnen ophalen en verzenden, geen toegang tot het internet meer krijgen of - erger nog - omdat hun thuis-pc ku ren vertoont, doordat instellin gen zijn veranderd of onderde len van het besturingssysteem zijn weggegooid. De oorzaak van al die narigheid: hun over stap van Gironet naar de gratis internetprovider Freeler. Die overstap moest in de afge lopen weken vrij plotseling worden gemaakt, omdat Giro- net eerder dan zij hadden ver wacht de dienstverlening staakt. Die overstap verloopt moeizaam: het regent klachten van mensen die geen software hebben gekregen, die hun in- belverbinding niet voor elkaar krijgen of andere problemen ondervinden. De helpdesk van Freeler is door al die problemen vrijwel onbereikbaar en wie wél antwoord krijgt op het nummer wordt soms tientallen minuten in de wacht gezet, tegen een ta rief van meer dan een gulden per minuut. Zo'n tachtigduizend klanten van de Postbank maakten in de afgelopen jaren gebruik van Gi ronet. Deze service gaf hun niet alleen de gelegenheid om hun elektronische betalingen te ver zorgen, ook hadden ze via Giro- net toegang tot het internet en konden ze gebruik maken van elektronische post. Maar de van de dienst. De provider was niet in staat in één keer aan alle belangstellenden het software pakket toe te sturen. Het aantal belangstellenden voor de gratis dienst was daarvoor te groot. Freeler was immers niet alleen voor de klanten van de Post bank interessant, maar ook voor een heleboel anderen die Postbank besloot dat deze ser vice niet langer zou worden verleend. Gironet gaat verdwij nen, zo liet men de klanten in augustus in een brief weten. Die mededeling ging vergezeld van de aanbieding om over te stappen naar Freeler, de gratis internetprovider die er zou ko men op initiatief van dezelfde Postbank, ING Bank en Natio- nale-Nederlanden. Problemen Freeler ging uiteindelijk op 1 oktober van start. Op die datum konden echter nog niet veel Nederlanders gebruikmaken best gratis het internet op wil den. Die grote interesse bracht de nieuwe toegangsverschaffer be hoorlijk in de problemen. De kinderziekten bleken zo groot dat de gebruikers vaak geen toegang kregen tot het netwerk. Ook met het installeren van de software ging nogal wat mis. Freeler ontdekte de fout door de vele telefoontjes die bij de helpdesk binnen kwamen en stuurde enkele dagen later een nieuwe brief met instructies hoe zou moeten worden ge handeld om wél het internet op te kunnen. Voor veel van de nieuwe Free- ler-klanten zijn daarmee de problemen echter geenszins opgelost. „Je wilt niet weten wat er allemaal met mijn sys teem is gebeurd! Allerlei instel lingen zijn veranderd, ik ben een heleboel post kwijt en ik kom met geen mogelijkheid het internet op. Van iedereen in mijn omgeving hoor ik hetzelf de verhaal. Een kennis was na het installeren van de Freeler- software zijn complete ISDN- instellingen kwijt", is een van de woedende reacties. Ook op de website van Freeler wordt melding gemaakt van de problemen. 'De mail- en news- server hebben de afgelopen 24 uur niet of nauwelijks gefunc tioneerd', meldt het bedrijf. Volgens de mededeling is het ook niet zeker dat alles de ko mende dagen normaal zal wer ken. 'Met name 's avonds kun nen hick-ups voorkomen'. De betaalde-internetproviders lij ken garen te spinnen bij de aanloopmoeilijkheden van de gratis aanbieder. Of het ermee te maken heeft, is moeilijk vast te stellen, maar Planet Internet bijvoorbeeld noteerde deze week een stroom aan nieuwe abonnees. 'oordraadsel en ÖNTAAL: 1 Droog (van wijn); ragingstoestel; 6. Frans lidwoord; 9. uitroep van ark0. vierkante zuil; 12. gebruik; 14. uitgelezen uJhap; 16. aaneenschakeling van muziekstukken; [af^ige vrouw; 20. nachtspiegel; 21. soepelheid; mium; 27. ruimtevaartorganisatie; •aaleiland; 31. persoonlijk vnw. (Fr.); |er%oonlijk vnw.; 33. rivier in Duitsland; 34. lof. tcPAAL: 1. Deel van het hoofd; 2. cijfer; 4. water Zwitsers rauwkostgerecht; 7. noodkreet; frokje; 11. stijfkramp; 13. feeks; 15. geliefde van in orde; 18. koning (Fr); 21. lijn; 22. voormalig 5323. bevel; 24. diepe afkeer; 25. rekenkundig !8. bergweide; 30. familielid. Wel spectaculaire ontploffingen in wargames frank buurman Het Amerikaanse softwarehuis SSI is al een jaar of vijftien bezig met het maken vap oorlogssimulaties voor de PC. Het bedrijf is groot geworden met de klassieke 'wargames', waarbij legers over landkaarten wqrden ge schoven, maar houdt zich inmiddels ook bezig met simulaties met sche pen, vliegtuigen en tanks, waarbij de speler meestal zelf in de oorlogsma chine plaatsneemt. Het blijft altijd een 'schone' oorlog, want het elek tronische bloed dat er vloeit wordt niet in beeld gebracht. Het blijft bij spectaculaire ontploffingen. Panzer General is een suc cesnummer van SSI. Het gaat in feite om een reeks wargames die, net als bord- spellen, in beurten worden ge speeld en buitengewoon goed in el kaar zitten. Panzer General 3D As sault is het eerste driedimensionale deel in de reeks. Als generaal in de tweede wereldoorlog commandeer je de Duitse, Amerikaanse of Britse troepen en probeer je in een reeks van veldslagen de eindoverwinning te behalen. Panzer General Assault wijkt af van de delen I en II, omdat dit keer de commandanten centraal staan. Elke eenheid van je leger, zoals een tank regiment, de artillerie of de bom menwerpers, krijgt een commandant toegewezen: een man met een naam en een bijbehorende historische foto. Deze commandant doet ervaring op, krijgt onderscheidingen en zijn een heid kan zich ontwikkelen tot een echt elitekorps, dat tot grote presta ties in staat is. Als het korps verloren gaat gaat de commandant meestal ook verloren, en dat is een kleine ramp als het een hele goede com mandant is. Het is dan ook beter het scenario weer opnieuw te starten. Panzer General Assault is helemaal driedimensionaal en het spel ziet er dan ook erg fraai uit. Tanks rollen door een heuvelachtig landschap, de vliegtuigen hangen echt in de lucht. Dit heeft bij de luchtmacht wel als nadeel dat het in het begin heel erg lastig is om een vliegtuig op de juiste plek te krijgen, omdat je je moet ori ënteren op de schaduw die de Spitfi re of de Messerschmidt op de grond werpt. De grote kracht van Panzer General is nog steeds dat het spel uitdagend moeilijk is. Fouten kun je je amper veroorloven en scenario's moeten re gelmatig worden overgespeeld om binnen het aantal toegestane beurten plaatsen op de kaarten veroveren. Rites of War Panzer General I had als fantasie-te genhanger Fantasy General, en Pan zer General II heeft nu ook zo'n te genhanger: Rites of War. Geen tanks, soldaten en vliegtuigen, maar een wonderlijke mix van monsters, ruim tesoldaten en eigenaardige voertui gen om in de strijd te werpen. Het gaat dan ook om de speelstukken uit het Warhammer-universum, een zeer populair bordspel. Drie rassen vech ten om een planeet en dat gaat ge heel in de stijl van Panzer General, dus met artilleriebeschietingen, luchtaanvallen en lijf-aan-lijf-gevech- ten. Alleen is het wat lastiger om te leren waar je eenheden precies toe in staat zijn. Wat een Duitse duikbom menwerper kan doen is direct duide lijk, maar wat die gemuteerde ruim tewezens kunnen is in het begin een groot raadsel. Maar het went snel. En dan heb je toch weer zo'n verslavend oorlogsspel onder handen, en is het moelijk om de computer uit te zetten omdat je toch weer even die ene veldslag winnend wü afslui ten. Waarna er weer eentje komt die moeilij ker is. Rites of War is een kleurig oorlogsspel (van camouflage hebben ze bij Warhammer nog nooit gehoord) en er zijn veel mooie land schappen om zegevierend over heen te trekken. Fighting Steel Tot de komst van het vliegdekschip was het slagschip de onbewiste ko ning van de zee. Met hun reusachtige kanonnen konden deze zeereuzen van grote afstand een havenstad aan puin schieten of complete konvooien tot zinken brengen. Slagschepen vocht zelden onder elkaar een beslis sende zeeslag uit. Meestal trokken de admiraals zich terug uit een dergelij ke ontmoeting, nadat ze enige tijd vruchteloos op eikaars pantsers had den ingeschoten. Met Fighting Steel is het mogelijk de tweede wereldoorlog ter zee wat spannender te maken dan in werke lijkheid. Stel een Britse vloot samen en maak jacht op het Duitse super schip Bismarck en zijn maatjes. In werkelijkheid werd de Bismarck, die het Britse slagschip Hood met een enkele toevalstreffer in een munitie magazijn opblies, na een langdurige achtervolging met vliegtuigen, sche pen en onderzeeboten tot zinken ge bracht. Dat is in Fighting Steel niet aan de orde, want er doen alleen schepen mee. Er kan worden gevoch ten namens Duitsland, Japan, Enge land of Amerika in gelinkte campag nes. Ook zijn er losse zeeslagen en kunnen er eigen scenario's worden ontworpen. Fighting Steel is driedimensionaal, maar grafisch is het spel verder niet zo bijzonder, in vergelijking met bij voorbeeld Jane's Fleet Command. De speler is een echte admiraal, die zich Rites of War is een oorlogsspel met de bontgekleurde eenheden uit de War- hammer-serie illustratie pr puur met vlootbewegingen en strate gie bezighoudt en dus niet persoon lijk met een kanon gaat staan mik ken. Net zoals in het echt is het een hele klus om de giganten van weleer tot zinken te brengen. Een tip: ma noeuvreer je schip zodanig tegenover de vijand todat je hem met al je ka nonnen de volle laag kunt geven. De drie wargames draaien het best op een Pentium II met Windows 95/98 en 64 Mb ram en Panzer General heeft bo vendien een 3D-videokaart nodig. Prij zen omstreeks 100 gulden. Spellen be schikbaar gesteld door Mindscape. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT Super Kerstpakket Het versturen van Kerst- en Nieuwjaarskaarten wordt een feest met het het Neder landstalige Super Kerstpak ket en Nieuwjaar 2000 van Easy Computing/Data Beck er. Ér zijn 2000 voorbeelden van kaarten beschikbaar. Die kunnen per post worden verstuurd, maar ook per e-mail door de milieube wuste mens die tegen de ver spilling van al dat papier is. Easy Computing heeft ook papier en enveloppen toege voegd aan het pakket en zelfs een goudschrijvende pen om een persoonlijk tint je te geven. Maar verder is het toch vooral de niet inbe grepen kleurenprinter die het werk zal moeten doen, als je op de traditionele ma nier kerstkaarten verstuurt. Verder zijn drie bladen ven sterfolie toegevoegd om de ramen te versieren. Speciaal voor het nieuwe millennium zijn nog 111 cliparts aanwe zig. Het programma maakt het eenvoudig scannen en invoeren van foto's en beel den mogelijk en er is zelfs enige beeldbewerking moge lijk. Het Super Kerstpakket kost bijna 50 gulden en heeft minimaal een Pentium 133 met 16 Mb Ram en Windows 95/98 nodig. Dani veilt voetbalspullen Sinds donderdag zijn bij het intemet-veilinghuis qxl.nl persoonlijke eigendommen van de zolder van Ajax-voet- baller Dani te koop. Twee weken lang kunnen bezoe kers van de site www.qxl.nl een bod uitbrengen op kle ding, schoenen, foto's en vi deobanden van de Portu gees. Veel van de spullen zijn gesigneerd door Dani zelf. De opbrengst van de veiling gaat naar het VU Kinderzie kenhuis, waar het geld ge bruikt zal worden voor het project 'Kinderstad'. Bij qxl- .nl worden ook spullen (trai ningsbroeken? windjacks, T- shits) geveild van andere spelers van Ajax. De op brengst daarvan gaat even eens naar 'Kinderstad'. Hercules 3D Prophet Het Franse computerbedrijf Guillemot gaat de merknaam Hercules nieuw leven inbla zen. Hercules was de maker van de videokaarten voor de eerste PC's maar het bedrijf raakte met de opkomst van andere mérken enigszins in de vergetelheid. Guillemot heeft Hercules Computer Techaology overgenomen en zal de merknaam weer op het eerste plan brengen. De allereerste kaart van Guille mot/Hercules is de 3D Prop het, een driedimensionale videokaart die is gebaseerd op de ultramoderne grafi sche G-Force-chip van Nvi dia. Met de G-Force Annihi late! van Creative Labs is de Prophet daarmee gelijk de meest geavanceerde video kaart. Guillemot gaat zelfs nog een stapje verder door Double Date Ram toe te voe gen, supersnel geheugen. Ook is een Digital Visual In terface-uitgang aanwezig die de nieuwe generatie super monitoren zal kunnen aan sturen. En tenslotte heeft de kaart een uitgang voor video en televisie. De goedkoopste Prophet kost omstreeks 700 gulden. Nieuwe bladen Computerspellen worden steeds populairder en de meest populaire spelcompu ter is nog steeds de Sony PlayStation, die de grafische kwaliteit van de moderne PC nog het meest benadert. Vandaar dat er steeds meer Nederlandstalige spellenbla- den op de markt verschijnen die de nadruk leggen op het succesvolle product van So ny. Het blad PlayNation van PromoTime Publications uit Haarlem is bijzonder mooi uitgevoerd. Voor bijna tien gulden krijgt de speler een 'glossy' uitgevoerd product in handen, dat is bedoeld voor de twintigers. Tegen de 200 pagina's spelbeoordelin- gen, previews en achtergron den op de beste kwaliteit pa pier, al met al een heel ge wicht in de handen van de speler. Het eerste nummer besteedt onder meer aan dacht aan de nieuwste Tomb Raider, dus veel plaatjes van 'superbabe' Lara Croft. Ver der komt Final Fantasy VII aan bod, wellicht het beste spel dat ooit is uitgebracht voor de PlayStation.Select Digital Entertainment van Active Source uit Rotterdam is alweer aan zijn derde nummer toe, en richt zich in feite op alle spelmachines, dus ook de nieuwe Sega Dreamcast, de Nintento 64 en de PC. Het blad is een stuk compacter dan PlayNa tion en lang niet zo dik, maar niettemin mooi opgemaakt. Het kost eveneens 9,95 gul den. In het nieuwste num mer onder meer aandacht voor het boksspel Ready 2 Rumble (Dreamcast) Ray- man 2 en Donkey Kong 64 en een gesprek met Michiel van den Bos. componist van muziek voor de spellen. HEINZ Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1Molest; 4. singelen; 6. kast; 8. deuk; 9. regelneef. Verticaal: 1Mis; 2. links; 3. slee; 5. neuzen; 6. kort; 7. tref; 8. ding. Waarde blanke- top der duinen schittert in de zonnegloed

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9