Passagiers willen boycot van Britse KLM-dochter dutten bij de baas goed tegen stress ns rijden beter op tijd Economie l=bl verwachting dopt ons hart. FNV: Looneisen gaan in 2001 extra omhoog L» Meer grond nodig voor nieuwe recreatieparken Zorg voor kasplantjes ■KV LJJLJL 1 MJ. Rob Out gelooft niet in meenemen naam Veronica Bonus leidt tot staking bij Herschi Het mooie pak van De Waal de Kuyper De vakcentrale FNV zal haar looneisen voor het jaar 2001, als het nieuwe belastingstelsel in gaat, extra verhogen ter com pensatie van nieuwe fiscale re gels. FNV-voorzitter De Waal kondigde gisteren aan dat hij de werkgevers daarvoor wil laten opdraaien. De Waal wees op het kabi netsvoorstel om de aftrek van beroepskosten per 2001 af te schaffen en de extra kosten die werknemers mogelijk moeten maken om hun pensioen veilig te stellen. De FNV wil oplossin gen hiervoor in de CAO's voor het jaar 2001. De Waal voor spelde dat de FNV-bonden voor dat jaar ook geen meerjarige CAO-afspraken willen maken. berkel en rodenrijs Tienduizenden kasplantjes, van ongeveer dertig centimeter hoog, worden door de planten kwekerij Ammerlaan in het Zuid-Hollandse Berkel en Rodenrijs klaargemaakt voor transport naar de glastuinders. Nederland heeft ongeveer 10.000 hectare kas sen, waarvan de helft wordt benut voor het telen van groente. Voor veel gewassen, onder andere aubergine, tomaten en paprika, is nu de tijd aangebroken om nieuwe planten te plaatsen voor de eerste oogsten in maart en april. foto anp ed oudenaarden ts bedrijf zorgt goed voor eigen personeel Bijna 87 procent volgens spoorboekje utrecht anp met een fontein toegang tot vijf stilteka- in de kleuren geel, wit, groen en blauw. Eenmaal n word je niet afgeleid ^andere kleuren. Op de bu- Min de kamertjes staat een i7 juter, maar geen telefoon io.dder elk bureau ligt een Ja- -matje met twee kussen- In de bedoeling kan nie- I zich vergissen: wie ver- na gedane arbeid een knappen, is hier op de iïr' is bij het bedrijf '&Sam- een adviesbureau op het van servicemanagement ^Utrechtse St. Jacobsstraat. isofie van &Samhoud is :n bedrijf meer tevreden heeft als het personeel lekker voelt. Een mid- ipje vermindert stress en 0 extra energie, dat is in j^ka al lang aangetoond. kunnen de ongeveer medewerkers van loud zich desgewenst te ken in zo'n stiltekamer- zich onder het bureau tg ^begeven. Wie niet meteen aap kan vatten, bevestigt le onderkant van het bu- /K llad een boek of tijdschrift gfst, met de handen onder f g)ofd gevouwen. Of zet een ®4rend muziekje op. stiltekamers worden wel- r frequent gebruikt, maar tal toch om er ongestoord Qnen werken, vooral als er ruk in het spel is. Een en- ontspant zich er even, slapen is er in de praktijk bij. „Eén keer maar ging jgeollega er na de lunch een uurtje liggen", herinnert eur Anneloes Wepster „En ook heeft iemand er 3 lacht geslapen omdat hij itste trein had gemist." De Nederlandse Spoorwegen hebben de afgelopen elf maan den beter op tijd gereden dan de dezelfde periode het jaar er voor. Gemiddeld reed bijna 87 procent van de treinen volgens het spoorboekje. Daarmee heeft het bedrijf het eigen doel van punctualiteit bereikt. NS denken niet dat de laatste maand nog roet in het eten gooit. De spoorwegen verwachten volgend jaar 90 procent van de treinen stipt te laten rijden. Eind 2000 moet zelfs de 92 pro cent in zicht komen, zegt het bedrijf in het personeelsblad De Koppeling. In 1998 was het nog 83 procent. De stiptheid wisselt nogal door het jaar heen. De laatste weken kampt het bedrijf met de traditionele herfstdip en zakte de stiptheid naar zo'n 82 pro cent. Ook bij de ingang van de nieuwe dienstregeling kreeg de accuratesse een knauw. „Het wisselt tussen de 80 en de 92 procent. We hebben weken ge had dat we tussen de 90 en 92 procent zaten", aldus een NS- zegsman. Het bedrijf trekt jaarlijks 50 miljoen gulden uit om knel punten op te lossen zodat de treinen volgens de dienstrege ling kunnen rijden. NS zijn ui termate tevreden over de gele verde prestatie omdat er meer passagiers werden vervoerd en het bedrijf volgens eigen zeggen meer dan gebruikelijk te kam pen had met problemen rond het materieel. Stiltekamertjes in diverse kleuren bij &Samhoud met onder elk bureau een Japans matje en twee kussentjes. foto gpd robin utrecht den haag anp „Onze cultuur is er niet naar", denkt Rim Lichtveld, die de stiltekamers heeft vormgege ven. „Het moet een soort gêne zijn, zo van: 'we komen hier al lemaal om hard te werken'. Maar iedereen zou het respec teren als iemand zich terugtrok voor een middagdutje." &Samhoud heeft de collegia liteit en een goede werksfeer hoog in het vaandel staan. Een van de kernwaarden is vriend schap voor het leven. Haalt een business unit een belangrijke opdracht binnen, dan klinkt een herkenbaar succesnummer door het gebouw en gaan me dewerkers van andere units de collega's gelukwensen. Hoe 'plat' de organisatie is, bewijst het visitekaartje. Heet je Jansen, dan staat op je visitekaartje Jan- sen&Samhoud. In de nieuwe vergaderruimte komt een ronde tafel, opdat niemand 'aan het hoofd' zit. Er omheen komen bankjes waar op naast elkaar zittende mede werkers symboliseren dat hier sprake is van teamwork. Elke maandagochtend betreedt een pianist het pand aan de St.Ja- cobsstraat, die de medewerkers van &Samhoud de nieuwe werkweek aangenaam laat be ginnen. Om zich te ontspannen kunnen medewerkers ook gratis ginnen. Om zich te ontspannen flipperen in een eigen grand ca fé. Bovendien is er nog een bi bliotheek en een internetruim- te. De lunch wordt gezamenlijk gebruikt aan gedekte tafels waarop van alles wordt klaarge zet. „We hebben ook allemaal een OV-jaarkaart, dus de mees ten komen met het openbaar vervoer naar Utrechtzegt An neloes Wepster. Zelf komt zij uit Dordrecht en haar collega Rim Lichtveld uit Amsterdam. Hoe het in de toekomst moet met het bedrijf, dat dit jaar tien jaar bestaat, was onderwerp van gesprek tijdens een recent bezoek van alle medewerkers aan Barcelona. Anneloes Wep ster: „Eerst twee dagen praten over waar we naar toe willen, daarna twee dagen fun." De recreatiebedrijven willen de komende twintig jaar met mini maal 10.000 hectare uitbreiden tot 40.000. Ze willen daartoe minstens één procent van de Nederltmdse landbouwgrond overnemen voor natuur en re creatie. Dit zegt directeur T. Bolweg van de vereniging van recreatieondememers (Recron). De extra terreinen zijn vol gens de branche nodig voor de groeiende groep recreanten. Nu heeft drie procent van Neder land de bestemming 'recreatie', maar steeds meer Nederlanders gaan korter werken en de groep gepensioneerden groeit snel. Door het extra groen kunnen bijvoorbeeld bungalowparken beter worden ingepast. Natuur, bos en een fraai landschap blijken zeer belang rijk voor toeristen. Onderzoek laat zien dat bossen bij 41 pro cent van de ondervraagde Ne derlanders favoriet zijn. Zee, strand en duinen staan op de tweede plaats (30 procent), me ren en plassen op een derde plaats (8 procent). Uitgestrekte weilanden en akkers zijn totaal niet gewaardeerd. Volgens Recron is Nederland nog lang niet vol met recreatie parken. Bijvoorbeeld de Zeeuw se kust biedt nog plaats, meent directeur Bolweg. Hoewel de recreatieondernemers veel landbouwgrond willen omvor men, hechten ze groot belang aan sommige toeristische teel ten. Zo wil men liever dat de bloembollenteelt uitbreidt. feRPAG 4 DECEMBER 1999958 ^lütöord bij Holzmann over loonoffer mkfurt Directie en ondernemingsraad van Philipp Holz- nn zijn het in principe eens geworden over het loonoffer van personeel als 'noodzakelijke' bijdrage aan de redding van ^noodlijdende Duitse bouwconcern. Alle 18.000 werknemers -jren gedurende 1,5 jaar 6 procent van hun salaris in. Boven- *.iiQ gaan zij per week vier onbetaalde uren extra werken. Op 2 Mmanier dragen de Holzmann-werknemers 274 miljoen gul- o'5f bij aan het reddingsplan. De grote vakbond IG Bau reageer- 6 positief op de overeenkomst tussen directie en ondeme- 3'$gsraad. Donderdag dreigde de vakbond zich nog tegen het shoffer te keren. De Holzmann-directie verplicht zich schrif- •2.ojk om besparingen niet te gebruiken om op de markt met la ys? prijzen te komen. imkier Safra overleden na overval :-ftacq De directeur van de Amerikaanse bank Republic of ,g jarYórk is gisteren na een overval in Monaco om het leven ge- Loeen. Twee gemaskerde mannen drongen zijn penthouse °hen en vielen de van oorsprong Libanese bankier Edmond 2'3a aan, waarna zij het appartement in brand staken. De mil- Üelair Safra en een van zijn medewerkers kwamen door ver- ®'2|ang om het leven. Een lijfwacht werd in zijn buik gestoken 6^511 hij Safra probeerde te beschermen. Hij verkeert volgens de 3.2pegaskische politie niet in levensgevaar. Safra's bank raakte g de overname in augustus door de Britse bank HSBC in op- 3'.stok door frauduleuze praktijken. 2,ij impina Melkunie verliest in Polen Rommel Zuivelcoöperatie Campina Melkunie lijdt dit jaar 8isjolen verlies. Felle concurrentie in de zuivelsector heeft de 0 êviteiten daar in het rood gedrukt. „Het is dringen op deze j Ijkt. Iedereen wil er zitten. Wij beschouwen het als een strate- 2 olie investering en hadden nooit verwacht dat wij er snel gro- e.arinsten zouden maken", aldus een woordvoerder. Campina Q'Jcunie heeft in Polen twee fabrieken en behoort tot de grote ozirijven. De omzet groeit wel, maar de kosten stijgen nog har- M vooral doordat er extra verkopers zijn aangenomen. Op- ;4(igsten worden direct weer geïnvesteerd om een marktposi- oiöjp te bouwen. De markt is interessant omdat er veel consu laten zijn, de koopkracht stijgt, en het land mogelijk toetreedt i^ope Europese Unie. i!i| •beidsbureaus bemiddelen minder 2.51 1 ||ermeer« De Arbeidsbureaus hebben in de eerste negen 2'gnden van dit jaar 155.000 mensen aan een baan geholpen, 5.^0 minder dan vorig jaar. Wel konden er meer werkzoeken- 2 Jjvia scholing aan de slag: 47.000 nu tegen 33.000 vorig jaar. e ^e Arbeidsbureaus worden meer moeilijk vervulbare vacatu- i .ëftangemeld en het aantal werkzoekenden dat direct kan wor- g'Igeplaatst neemt af. Tot oktober werden meer dan 200.000 aiiltures gemeld, een toename van 3.000 vergeleken met een Meerder. Bij Arbeidsvoorziening denken ze dat werkgevers 2aie komende jaren moelijk zullen krijgen om de juiste men- cujte vinden. „Er komen minder jongeren bij. Daarnaast gaat ^bn grote groep mensen met pensioen." Eind september o^den er 738.000 werkzoekenden bij de Arbeidsbureaus gere- o!^eerd. L7j 'Goed draaiende maatschappij grond in geboord' Trouwe klanten van KLM s Britse dochtermaatschappij KLM UK zijn woedend over de teloorgang van het voormalige Air UK. Een aantal van hen heeft op internet zelfs opge roepen tot een boycot van KLM UK. „De luchtvaartmaatschappij wordt door KLM he lemaal uitgekleed. Het gaat er alleen nog maar om zoveel mogelijk passagiers naar Schiphol te brengen. Alle vluchten binnen Groot-Brittannië verdwijnen", zo luidt de klacht van velen. „Waarom hebben de Nederlan ders Air UK eigenlijk gekocht. Het enige dat ze doen is een veelbelovend en goed draaiend concern de grond in boren", zegt Dan Tarzey. Hij is voor stander van een anti-KLM-web- site. Nigel Roberts, boos over het schrappen van vluchten van Stansted naar de Kanaalei landen en Brussel, vindt dat de KLM gewoon moet toegeven dat ze Air UK alleen maar heb ben gekocht om het de nek om te draaien. De komst van Buzz, dat vanaf het vliegveld Stansted bij Lon den de strijd moet aangaan met de goedkope vluchten van Rya- nair, Easyjet en Go, dochter van het machtige British Airways, heeft de situatie alleen maar verslechterd. Toestellen van KLM UK worden ingezet voor Buzz, waarmee de KLM haar positie op de overvolle Britse markt probeert vast te houden. „Er zijn dus minder vliegtui gen, daardoor minder vluchten en meer kansen op vertragin gen", klagen de vaste klanten. Iedereen neeft wel één of meer gruwelverhalen over afgelaste vluchten en urenlange vertra gingen. „De omkeertijden van de vliegtuigen zijn veel te kort", zegt Adrian. KLM UK heeft op zijn website op het internet een forum waarop reizigers hun op- en aanmerkingen kwijt kunnen. De lijst met klachten is lang. al valt het wel op dat het vaak de zelfde mensen zijn die hun on genoegen uiten. Af en toe mengt KLM UK zich ook in de discussie. Vragen worden be antwoord en de bedrijfspolitiek wordt uitgelegd. „Ik boycot Buzz. Ik ga niet met zo n ordinaire goedkope maatschappij vliegen", schrijft Adrian. Hij verwacht dat de res terende binnenlandse vluchten van Stansted naar Schotland spoedig ook zullen verdwijnen. Wie nu van Aberdeen naar Lon den wil, moet uitwijken naar een andere maatschappij of de omweg via Amsterdam voor lief nemen. Ook Brussel kan op die manier vanuit Stansted worden bereikt. „Belachelijk!", schrijft een boze Angela. De KLM en KLM UK hebben niet gerea geerd op de boycot-oproep van de vaste klanten. hilversum gpd Ex-directeur en 'mister Veroni ca' Rob Out is uitermate pessi mistisch als het gaat over het meenemen van de naam Vero nica. „Het wordt moeilijk om dat het helemaal is dichtgespij kerd met contracten. Ik denk dat Veronica niet zoveel kans maakt." Out vindt het wel slim hoe voorzitter Joop van der Reijden de reden van het ver trek heeft verwoord. „Hij heeft goed omzeild dat het niet om het geld gaat." Het HMG-personeel werd pas donderdagavond laat via de prikborden op de hoogte ge bracht van het vertrek van Ve ronica uit de HMG-groep. Ve len waren gisteren boos dat zij het nieuws via het NOS Jour naal moesten vernemen. Advocaat S. Kalff van het in mediazaken gespecialiseerde Amsterdamse advocatenkan toor Kalff Katz Koedooder daarentegen denkt dat Om roepvereniging Veronica proce dureel sterk staat, mocht het tot een rechtszaak komen met de Holland Media Groep over het merk Veronica. „Ik ken de de tails van het contract tussen beide partijen niet, maar ik kan me nauwelijks voorstellen dat de merknaam Veronica voor Veronica verloren gaat. Een woordvoerder van Ende- mol zegt niet precies te weten hoe het met rechten van pro gramma's gaat. Wél weet hij, dat een programma als bijvoor beeld Big Brother door John de Mol Produkties aan Veronica is verkocht. Hij zegt echter niet te weten hoe het juridisch verder is afgewikkeld. Joop van der Reijden laat zich niet uit het veld slaan: „We komen er wel uit." De HMG lijkt niet erg onder de indruk van het vertrek van Veronica. Niet alleen de rech ten van de merknamen Veroni ca en The Young One berusten bij de HMG, ook de distributie, programmaformats, presenta toren en fictiemateriaal zijn ei gendom van de HMG. Marke tingdirecteur Dick van der Graaf: „Kijkers en adverteerders blijven we dus hetzelfde pro duct bieden, ook gewoon na het afscheid van Veronica." hoensbroek anp Bij frisdrankenfabrikant Her schi in Hoensbroek is gisteren een wilde staking uitgebroken onder het personeel omdat vijf collega's een bonus bovenop hun loon krijgen. Ze krijgen zo'n uitkering om te voorko men dat ze elders een baan zoeken. De rest van het perso neel (105 werknemers) krijgt de bonus niet. Bavaria, dat Herschi over nam, wil het bedrijf over twee jaar sluiten en het merk elders in het concern onderbrengen. Volgens de stakers gaat de bo nus naar personeel op strategi sche plekken. De onderne mingsraad wil dat iedereen of niemand een bonus krijgt. ECONOMIE WIJZER Terwijl de wereld het polder model de hemel in prijst, is Paars druk doende dit beetje Nederlandse folklore om zeep te helpen. Althans, die indruk wekken gefrustreerde vakbonds- en werkgeverslei ders. Hun organisaties mo gen niet meer meedoen in de uitvoering van de sociale ver zekeringen. Paars lijkt vastbe sloten. De uitvoering moet ef ficiënter. De bemoeienis van de partners zou dat doel in de weg staan. Dat minister de Vries het pol dermodel deze dolksteek toe brengt, mag opmerkelijk he ten. Hij was hiervoor nota be ne voorzitter van de Sociaal Economische Raad, hét insti tuut van het poldermodel. Toen deed hij niets anders dan met de sociale partners om de tafel zitten. En nu loopt Lodewijk de Waal van het FNV juist bij hem weg. We leren hieruit dat het niet om toevallige incidenten gaat die met de betrokken perso nen te maken hebben. De bot sing tussen de mi nister van sociale zaken en de soci ale partners is een manifestatie van iets fundamente lere. Het is een kwestie van ideologie en die keert zich te gen het polder model. De lof van buitenaf heeft daar weinig aan veranderd. Het geloof in de be sluitvorming met alle partijen om de tafel is tanende. Met de opkomst van de ideologie van de markt zijn we hier niet alleen gaan geloven in onder nemerschap, maar ook in lei derschap en verantwoorde lijkheid. Overleg tussen be trokken partijen mag nog wel, maar alleen ter wille van de advisering. Komt het advies de leiders goed uit, dan is dat mooi want dat betekent draagvlak voor hun beleid. Is het advies tegendraads, dan kunnen de leiders het naast zich neer leggen. Dat laatste is nu wat het kabinet doet met de ad viezen van de sociale part ners. Daarmee maakt het duidelijk dat de organisaties van de vakbonden en werkgevers geen volwaardige partners meer zijn en dat in de nieuwe situatie het regeren via con sensus voorbij is. Dit tot grote frustratie van de sociale part ners. Eenzelfde ervaring heeft de milieubeweging. Ze mocht wel om de tafel gaan zitten met de Schipholdirectie. maar dat bleek meer het initi atief van de public relations afdeling dan een omhelzing van het poldermodel. Van consensus blijkt geen sprake te zijn. Dus liep de mi lieubeweging weg. Ook mijn instelling, de universiteit, heeft op instigatie van Paars het poldermodel laten varen. De staf en de studenten mo gen adviseren, maar de deca nen en het college van be stuur beslissen. Van een seri eus overleg is daarom in de meeste afdelingen geen spra ke meer. Dat er zo weinig protest tegen deze dramatische ingrepen is, geeft aan hoe sterk Paars staat. De fundamenten zijn blijkbaar al lang onder het poldermodel weggeslagen. Een belangrijke drijfveer ach ter deze koerswijziging is de Europese constructie. In het grote Europa leiden het be drijfsleven, de regeringslei ders en de topambtenaren. Aan een breed maatschappe lijk overleg hebben ze geen boodschap daar in Brussel. En in Nederland komt dat overleg niet meer zo van pas nu we met de rest van Europa in de pas moeten lopen. De vakbonden zullen gaan ont dekken dat ze met nun steun voor dat grote Europa hun ei gen graf aan het graven zijn. Wat ook niet helpt, is de om vorming van vakbonden van vechtersorgani saties tot dienst verleningsorga nisaties. De mooie pakken van De Waal zijn kenmerkend. Dat hij zo nu en dan verward wordt met ie mand van de werkgeversorga nisatie is zo gek nog niet. En wat die uitvoering van de sociale verzekeringen betreft, de be taling ervan is zo georgani seerd dat het voor iedereen een soort belasting is. Wat die partners er nog mee te maken hebben, wordt daarmee keurig versluierd. Ik denk ook niet dat de vakbon den de werknemers onder ons ooit duidelijk hebben ge maakt dat hun bemoeienis iets uitmaakt. Ze hebben eer der de schijn tegen. Eerst leek de WAO vooral een vergaarbak voor werknemers waarmee de sociale partners geen weg wisten. Inmiddels zijn de criteria voor de WAO strenger geworden, maar dat lijkt weinig te helpen. Inmid dels is weer ongeveer zestien percent van de werkende be volking er zo ernstig aan toe dat ze arbeidsongeschikt zijn verklaard. De sociale partners hoor je daar niet over. Waar om zouden ze ook? Maar daarmee is hun rol in deze ongeloofwaardig geworden. Natuurlijk ontkennen de mi nisters dat ze het poldermo del om zeep aan het helpen zijn. Natuurlijk ontkennen de sociale partners dat de uit voering van de sociale verze keringen onder hun bestuur uiterst problematisch is ge worden. Maar laat u niet mis leiden. Het poldermodel is net als een molen. Een echte functie heeft het niet meer, maar het blijft leuk voor de buitenlanders. ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7