23 Het liegen dat gedrukt staat Anne-Wil y \M 'Is het zo verschrikkelijk als niet alles op de waarheid is gebaseerd?' ZATERDAG 4 DECEMB Afgelopen zaterdag kreeg koningin Beatrix het eerste exemplaar overhandigd van de bundel 'Het gouden pennetje', genoemd naar de onderscheiding die jaarlijks wordt uitgereikt aan een jonge veelbelovende verslaggever. Op verzoek van het Nederlands genootschap van hoofdredacteuren schreven zeventien prijswinnaars voor deze gelegenheid een artikel. Ze behandelen daarin facetten van het journalistieke ambach t. Beatrix, te gast op een bijeenkomst van het genootschap beklaagde zich tijdens een informeel gesprek met onder anderen 'Pennetje'-winnaars over de geloofivaardigheid van de Nederlandse journalistiek. Ze werd met de bundel op haar wenken bediend. Het werk bevat een opzienbarend hoofdstuk onder de titel 'Het liegen dat gedrukt staat', geschreven door Hetty Nietsch. Kern van haar bijdrage: lezersbedrog in gerenommeerde tijdschriften als Libelle en Margriet. Nietsch onthult dat Neerlands populairste weduwe Anne- Wil, die haar bestaan wekelijks in Libelle beschrijft, in werkelijkheid helemaal niet bestaat. Libelle-coryfee Tineke Beishuizen fanta seert er namens Nederlands populairste weduwe Anne-Wil hartstochtelijk op los ('Daniël zit al de hele dag in mijn gedach ten, het is een opluchting even niet met hem bezig te zijn). Rob van Vuure, VNU-bladenmaker, verzint de brief over blaasontsteking lie ver zelf. Waarom zou hij een eeuwigheid op dat persoonlijke bericht van die ene le zeres wachten, met het risico dat het sei zoen der blaasontstekingen al lang en breed is gepasseerd? Een kijkje in de fakefabriek... Het is 1964 en door de Amster damse grachten koerst rond vaartboot de jan van Galen met aan boord de Beatles. De boot is te vol en Trout*»-verslaggever Hette Visser zoekt op het achterdek een plekje. Geluk kig blijven de muzikanten niet achter hun raampjes zitten en lopen wat rond. Zo kan de jonge verslaggever aan George Harrison vragen of de Beaües van plan zijn in Rusland op te treden. Harrison antwoordt dat hij daar niet aan moet denken, het idee alleen al jaagt hem angst aan. De volgende dag meldt het dagblad Trouw dat de Beaües - als het aan Geor ge Harrison ligt - maar wat graag in Rus land zouden optreden. Verslaggever Vis ser staat zichzelf deze omkering van de waarheid toe omdat hij het van het aller grootste belang acht dat ook de Russen, achter hun IJzeren Gordijn, deze muziek horen. Een jeugdzonde van een fan? Visser wist dat hij nauwelijks risico liep: 'Ach ja, Bruins Slot was hoofdredacteur - wist hij veel wie de Beaües waren!' Later zal Vis ser (nu NCRV) de medeoprichter zijn van het blad Viva en werkt hij als freelancer voor bladen als Margriet. Ook weet hij rich een paar jaar uit de geldzorgen te houden met het verzinnen van horosco pen. 'Een krant moet een eerlijk, jouma- lisüek product rijn - je moet zo kunnen zien wat waar en wat niet waar is. Voor een blad als Margriet moet het onder houdend rijn. Dus kan het gebeuren dat je de waarheid wat geweld aandoet, een paar mensen interviewt en hun verhaal in de persoon van een man of vrouw weergeeft. Je husselt de dingen door el kaar zodat het een smakelijke hap wordt, volgens de herkenbare lijn. Ik rit daar to taal niet mee. Het zal de Beaües een zorg rijn geweest. En de anonieme 'Anneke (24), kledingverkoopster' in hel dames blad zal zich ook niet druk maken over de citaten die uit haar mond rijn opgete kend. Grote kans immers dat Anneke is gecomponeerd uit meerdere vrouwen - bekenden van de auteur - of op grond van ingezonden brieven is bedacht of in het geheel niet bestaat. En is dat dan erg? De man die zich voor Libelle door Hanneke van Laar over rijn moeder liet interviewen en zichzelf teruglas in de verhalen van vijf mannen, te weten Hans (27), Mark (26), Frans (45), Chris (25) en Ab (32), vond dat wel erg. Hij schreef een ingezonden brief naar De Journalist en vroeg: 'Wat ging er mis met Van Laars aantekeningen?' De redactrice had het interview niet alleen over vijf mannen uitgespreid, ze had ook wat details toege voegd aan de citaten. Zo was rijn moeder toen hij van huis wegliep, overspannen geraakt en droeg rijn vrouw ('Hoewel ik mij iets dergelijks niet kan herinneren, blijk ik getrouwd te rijn') veel zachte trui tjes omdat hij als kind zo van de angora trui van rijn moeder had gehouden. Hans Leber, de man achter die brief, zegt dat hij er indertijd wel om kon la chen. De toon van rijn brief doet anders vermoeden en joeg de beginnende jour naliste de stuipen op het lijf. Van Laar - toen de brief verscheen, koud een week bij de NCRV in dienst - stroopte het pand van de omroep af in een poging alle exemplaren van het vakblad te verdonke remanen. Van Laar nu: 'Het was ook een onmo gelijke opdracht: zoek 25 mannen en laat ze over hun moeder vertellen en over twee dagen moet het af rijn. Ik zat nog niet zo lang in de journalistiek, voor mij was die aanklacht een dramatische erva ring. Wat zou VNU-bladenmaker/-dokter Rob van Vuure (ex-Libelle, ex-Playboy, me W ziji «mi f zal .Zaterdag fcvieteen na sluitingstijd heb ik Dinky opgehaald om met hem in de trein naar Manon te gaan. De vorige keer dat ik hem meenam in de trein, er zat niets anders op nu Monick en Pieter verhuisd zijn, ben ik met hem bij de deuren blijven staan. Maar hij gedroeg zich zo voorbeeldig dat ik nu met hem de coupé in durfde. Ik vond een plaats >ij het gangpad en Dinky zat aan mijn voeten, uiig rechtop. Een mevrouw die tegenover mij zat, vertelde dat ze weliswaar niet van honden houdt, maar dat deze hond een uitzondering is. lief dier. Bijna niet echt. Ik had bijna gezegd hij dat ook niet is, maar ik hem jaren geleden op J neb laten zetten en dat er ei- genlijk wieltjes onder zittf Maar dat vond ik zo flauv i het bij een beleefd ^heb gelaten. B ginfc L in berichtje haar nouat, i V«en lief jlat hij /dat ik 1 "Ik weet r nu hoofdredacteur van Margriet) in zo'n ge val ter verdediging van zijn redactrice hebben gezegd? Hij denkt lang na. 'Ik zou haar hebben ge steund, dat is mijn uitgangspositie. Maar ik zou ook hebben gezegd dat ik die man wel een beetje een zeurkous vind. Een naam kan fake rijn, een stukje kan fake rijn, de essentie is toch dat iets waar is dan wel waar zou kunnen rijn.' Ton van Dijk, nu docent journalistiek, ooit onder meer hoofdredacteur van Nieuwe Revu, zegt dat hij altijd beducht is voor journalistieke verlakkerij. En dat hij bedrog op een kilometer afstand ruikt - behalve die ene keer toen hij van de hand van freelance journalist Robert Kopuit een serie plaatste over diens op merkelijke belevenissen bij een Ameri kaans politiekorps. 'Later blijkt mij - door een telefoontje uit Amerika - dat de jon- gensboekverhalen deels ook daadwerke lijk een boek als bron hebben.' Kopuit nu: 'Het was een beetje aange dikt...' En dan boos, wanneer er meerde re vragen over journalistieke ethiek vol gen: 'Ik voel hier geen zak voor... En u blijft maar doorzeiken.' Later bestrijdt hij dat hij de verhalen verzon. Wel herinnert hij zich dat hij de gebeurtenissen in Chi cago en Detroit een wat imposanter ka rakter gaf. Zo liet hij het bloed over tegels en witte schoenen stromen en reflecteer den de rode lampen veelvuldig in het natte asfalt. Nauwelijks een doodzonde, toch?Een andere keer is Van Dijk zelf de klos als hij zich door een groepering ('de Anonieme Autonomen of zoiets') ge blinddoekt naar een kelder laat meetro nen om daar een marxistisch lesje te on dergaan. 'Het bleek allemaal fake. Met als achterliggende gedachte: laten zien hoe geil journalisten op een verhaal rijn, je kunt ze alles laten doen. Ik dacht nog: straks moet ik net als Ad Horvers in een huifkar door Nederland.' (Horvers - van de TROS - werd indertijd voor straf op zwerftocht gestuurd toen een tv-inter- view met een paar onder dekens schuil gaande IRA-leden, door hemzelf in scène bleek te rijn gezet.) Uit Margriet: 'Mevrouw Brand knijpt ze nuwachtig in haar zakdoekje. Ze is een goed verzorgde, bejaarde dame die op het puntje van haar stoel zit. 'Bent u al wat bijgekomen van de schrik?' vraagt de advocate.' Een Aardje tekst uit de juridi- van zijn moeder af te leiden van het nieuwe kindje. Toen Willeke in haar wieg lag en een middagslaap deed "Hij kai. i jaloers wen- «Jb&lqrnuiboq n Plannen bekiik-* 3erneer>tehuis h zich stepn lntussen 'v 7»®' eeds meer ?nrr nonnen zijn die iR zen zo y«- *r moeder. sche rubriek die Margriet een paar jaar geleden wekelijks plaatste. Juridische avonturen van mr. Erica Rietveld (34), advocate te Amsterdam en moeder van Jasper van vier. In haar column vertelt ze over haar emoties en de drama's die ze meemaakt, vermeldt de introductie. Maar wie is deze Erica echt? Er is één ad vocate in Nederland die Rietveld heet en rij weet van niets. 'De rubriek heeft een hoog fantasiegehalte', meldt de eindre dacteur. Er wordt zo nu en dan wat on der advocaten rondgebeld en hun avon turen worden die van de fictieve Erica. Tineke Beishuizen van Libelle doet het ook. 'Het gaat wel wat ver om iemand op die manier op te voeren maar ik weet dat de mensen graag naar een persoon schrijven, in plaats van naar zomaar een rubriek. Als u zoekt naar problemen met de waarheidsvinding, dan bent u eigen lijk bij mij bij de verkeerde. Het gaat om een fractie van de inhoud van het blad. Ik ben de enige die een rubriek heeft waarin je in veertig regels brieven kunt combineren en omvormen tot een per soon. Wat overigens veel meer werk is dan iemand opbellen.' Ze doelt op haar interviewrubriek 'Vrouwen' die wordt ge signeerd met: 'interview: Tineke Beishui zen' maar waaraan ook heel vaak inge zonden brieven of combinaties van die brieven ten grondslag liggen.Maar het gaat verder. Op verjaardagen onüokt Lid die Austin (ex-Libelle, nu Opzij) bij Libel- fe-lezeressen altijd heftige reacties met haar onthulling dat achter het populaire Libelle-dagboek van weduwe Anne-Wil niemand minder dan Beishuizen zelf schuilgaat 'Al is Anne-Wil dan bedacht en zijn niet al haar interviews in "Vrou wen' op die ene vrouw gebaseerd, het rijn wel mooie stukjes, ze doet dat knap. Dat maakt het zo geloofwaardig.' Voor veel lezeressen blijft het een enor me deceptie. Zij weten niet beter dan dat Anne-Wil echt bestaat - een enkeling daargelaten die heeft gedacht dat het de actrice Anne-Wil Blankers is die haar zor gen met haar Libelle-vriendinnen deelt. De rubriek is mateloos populair. De bele venissen van de vrouw die jaren terug haar man verloor en eindeloos voort moddert met kinderen, baan, nieuwe liefde en hond Dinky, rijn even versla vend als een dagelijkse soap. Er kan geen Libelle-landdag voorbijgaan of er rijn al tijd wel een paar lezeressen die willen weten of dit keer Anne-Wil (eindelijk!) ook eens van de partij zal zijn. Rob van Vuure: 'En dan moet je zeggen: ja, Anne- Wil is riek. Ik heb op verjaardagen ook wel eens verteld dat Anne-Wil niet be staat. De reacties heb ik altijd wel als pijnlijk ervaren. Als ik zag hoe geschokt lezeressen waren. Ik vertel dat ook maar niet meer. Maar dan heb ik weer een on gemakkelijk gevoel als vrouwen mij vra gen 'de groeten aan die geweldige Anne- Wil te doen'.' Bij Margriet werd er niet zo lang geleden voor gekozen om bij de rubriek 'Sanne' duidelijk aan te geven dat niet alleen de belevenissen maar ook het personage zelf aan de fantasie van Marjan van den Berg rijn toe te schrijven. Bij Anne-Wil zou dat na al die jaren een wat al te moe dige stap rijn die misschien wel lezers zou gaan kosten. Beishuizen minimaliseert haar betrok kenheid bij Anne-Wil met de mededeling dat ze louter het dagboek van een andere vrouw herschrijft en vurig hoopt 'dat er eens een leuker dagboek binnenkomt'. Na aandringen erkent ze: 'Ik zit er na tuurlijk verschrikkelijk achter, het is enorm geregisseerd. En ik vind het vrese lijk jammer dat het nodig is om te zeggen dat ik er iets mee te maken heb. Eigenlijk zou de hoofdredactie eronder moeten zetten dat ik het bewerk. Maar dat wil ze niet. Waarom denk je dat ik niet kan in gaan op uitnodigin gen van Son- ja Barend en Paul de Leeuw? Ik kijk wel uit, dan komen dit soort dingen aan de orde.' Geconfronteerd met de anekdote dat ze op zeker mo ment opdracht kreeg een stamboom met story-plot in haar werkkamer aan de muur te hangen omdat ze zich wel erg vaak in het aantal familieleden vergiste, zegt Beishuizen: 'Ik geloof dat we maar even een ander onderwerp moeten ne men, want ik rit nu op een heel vervelen de manier klem. Dit is meer iets voor de hoofdredactie.' Beishuizen gaat overi gens ook schuil achter het dagboek van Mieke van Maerle in Flair. Liddie Austin legt een verband tussen de cultuur op de redacties van de dames bladen en de bijdragen van Beishuizen: 'Els Loesberg, destijds de nieuwe hoofd redacteur van Libelle, vaardigde de oeka ze uit dat er niet meer gefaket mocht worden. Want onder Rob van Vuure ge beurde dat heel veel. Het sfeertje werd toen een beetje lacherig: we zullen wel eens zien of Els het merkt. Ook werden er dingen verzonnen om collega's uit de brand te helpen, of ingezonden brieven bedacht als daar een tekort aan was. In de echte reportageverhalen werd sinds haar komst wel wat minder gefaket.' 'Het ging er vrij hiërarchisch aan toe: in week 13 maak jij dat en dat verhaal - er was een collega die een verhaal moest maken over vrouwen en de eisprong want Els Loesberg wist dat er vrouwen rijn die dat kunnen voelen, bij wie 'de kopjes uit de handen springen' als het zover is. Het was voor de betreffende re dactrice geen gemakkelijk verhaal en we maakten haar lange tijd zuchtend mee omdat ze geen bestaande vrouw kon vin den om deze opdracht te vervullen. Ik schreef een verhaal over het thema: 'Hou je van mij en ook van mijn kinderen?', over nieuwe relaties en de kinderen van de nieuwe partner. Ik schreef twee echte interviews en een derde verzon ik. De chef-redactie vond die gefakete de mooi ste. De feiten hoefden niet te kloppen, als het maar lekker las. Liever een gefaket verhaal dan een slap verhaal.' Zie verder elders in dit bijvoegsel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 44