Problemen met een heldenrol Timisoara tien jaar geleden startpunt van Roemeense revolutie 133 ZATERDAG 4 DECEMBER 1999 Het centrum van Boekarest eind december 1989. Links het paleis van Ceaucescu. foto archief leo vogelzang me. Fragmenten van dat interview gingen de halve wereld over. Kort daarna kreeg Tökes van zijn bisschop, een lid van Ceauces- cu's schijnparlement, te horen dat hij opnieuw overgeplaatst zou worden; dit keer naar een klein dorp in een uithoek van Roemenië. Maar Tökes weigerde te vertrekken. Op 10 december 1989 werd hem een ultimatum gesteld: uiterlijk 15 december weg, anders zou hij desnoods met geweld worden verwijderd uit Timisoara. De populai re dominee riep daarop zijn gemeente op om op 15 december mas saal naar de kerk te komen 'om getuige te zijn van mijn illegale ver wijdering'. Enkele honderden mensen gaven op 15 december gehoor aan de oproep en vormden, gadegeslagen door tientallen Securitate-agen- ten, een menselijk schild rond de kerk waarin de dominee zich met een aantal getrouwen verschanst had. „De volgende dag, 16 decem ber, was de menigte al tot minstens 1500 mensen aangegroeid. Fa brieksarbeiders die op weg naar huis waren, sloten zich spontaan aan en toen sloeg de stemming ineens radicaal om", zo herinnert Ar- pad Gazda zich. „Van een beweging voor Tökes veranderde het in een demonstratie tegen Ceaucescu. Mensen riepen leuzen tegen Ce aucescu en eisten vrije verkiezingen. Wij binnen in de kerk waren bang dat de Securitate hard zou ingrijpen en dat Tökes de schuld zou krijgen." De dominee sprak de menigte later toe en zei dat de straat voor de kerk niet de plek was om te demonstreren. Hij suggereerde ze met hun eisen naar het gebouw van de communistische partij te gaan. Daar braken even later gewelddadige rellen uit toen demonstranten het partijgebouw bestormden. Tökes en zijn getrouwen werden de zelfde nacht gearresteerd en afgevoerd naar de gevangenis. „Ze zei den tegen Tökes: „Bid nu maar. want het is de laatste keer dat je dat nog kunt", zegt Arpad Gazda. Rellen De arrestatie van Tökes en honderden anderen bleek niet voldoende om de rust in Timisoara te herstellen. De volgende dag. 17 december, braken er opnieuw rellen uit toen duizenden mensen tijdens een mi litaire parade de vrijlating van alle gevangenen eisten en het vertrek van Ceaucescu. Toen vielen ook de eerste schoten. Schoten die voor de rest van Roemenië het startsein waren om ook in opstand te ko men. Een week later waren Ceaucescu en zijn vrouw Elena door een 'revolutionaire rechtbank' ter dood veroordeeld en vrijwel onmiddel lijk daarna geëxecuteerd. „Laszlo Tökes heeft de revolutie niet bewust ontketend, maar indi rect wel veroorzaaktmeent dominee Istvan Gazda. De opvolger van Tökes in de gereformeerde gemeente van Timisoara steekt het daarom zeer. dat zijn illustere voorganger (tegenwoordig elders werkzaam als bisschop) bij de tiende verjaardag van de revolte niet eens meer als gast is gevraagd. „Al sinds 1992 krijgt hij geen uitnodi ging meer van het gemeentebestuur. Zijn naam wordt niet genoemd; het lijkt alsof hij geen enkele rol heeft gespeeld in de revolutie." Naar het waarom kan dominee Gazda slechts gissen. Het heeft er zijns inziens mee te maken dat het voor veel Roemenen moeilijk te pruimen is dat de revolutie die Ceaucescu ten val bracht, door een etnische Hongaar werd ontketend. „Veel Roemenen willen de op stand graag als een puur Roemeense verdienste zien." Hoewel de verhouding tussen Roemenen en de etnisch-Hongaarse minderheid de afgelopen jaren sterk is verbeterd, staan veel Roeme nen nog altijd zeer wantrouwend tegenover Hongaren die van ouds her verdacht worden van het streven naar aansluiting bij Hongarije. „Een paar dagen geleden hoorde ik tijdens een discussieprogramma op de televisie iemand beweren dat in Hongarije opgeleide terroris ten tijdens de revolutie winkels geplunderd zouden hebben in op dracht van Tökes. Er waren gelukkig een paar mensen die daar te genin gingen. Maar dat er tien jaar na de revolutie nog zo veel onzin wordt verteld, is veelzeggend", meent dominee Gazda. „De autoritei ten in Boekarest hebben de gebeurtenissen van december 1989 nooit echt willen ophelderen. Veel nu nog actieve politici waren erbij be trokken en hebben bloed aan hun handen." HANS GERTSEN jisoara staat in Roemenië te jé boek als 'heldenstad'. Hier N»oh op 15 december 1989 de •iiolutie die een eind maakte aan het regime van Nicolai taucescu. Van de ruim 1100 doden die de opstand eiste, vielen er 119 in Timisoara. 'ma tien jaar na dato lijkt de stad zich niet goed raad te ten met haar heldenrol. Het tbleem: de man die de vlam i de pan deed slaan was een '.tnisch-Hongaarse inwoner, dominee Laszlo Tökes. Dat itgerekend een Hongaar een oofdrol heeft gespeeld in 'de beurtenissen van Timisoara' t veel Roemenen niet lekker, daarom wordt de rol van de minee onderbelicht of in het geheel niet vermeld. Op het plein voor het Banat-streekmuseum in Timisoara staat een fraaie, ouderwetse lantaarnpaal. Niet zomaar een lantaarnpaal, zo blijkt uit een bordje. Op de 12e november 1884 schreef Timisoara geschiedenis door als eerste stad- van Europa elektrische straatverlichting in gebruik te nemen. Het is niet het enige historische feit waar Timisoara trots op is. In de 400.000 inwoners tellende stad in het noordwesten van Roemenië begon medio december 1989 de bloedige revolutie tegen dictator Ni colai Ceaucescu die in een mum van tijd oversloeg naar andere delen van het land en die een week later leidde tot de val van de gehate lei der. Monumenten in het centrum en op de begraafplaats van Timisoa ra herinneren aan de tientallen doden die tussen 16 en 22 december in Timisoara vielen toen het leger en de beruchte geheime dienst, de Securitate, het vuur openden op demonstranten. Volgens de officiële statistieken verloren 119 inwoners van de stad het leven, maar pre cies weet niemand het. Tientallen slachtoffers zouden in de chaoti sche dagen die aan de val van Ceaucescu vooraf gingen, in het cre matorium van Boekarest verast zijn en van een aantal doden is de identiteit nooit vastgesteld. 'Erou Necunoscut' staat er op hun graf stenen, 'Onbekende held'. Een poging om in het Banat-streekmuseum in het centrum van de stad wat meer te weten te komen over de gebeurtenisen van decem ber 1989, blijkt vruchteloos. Het museum besteedt uitgebreid aan dacht aan het Romeinse verleden en aan de prehistorie, maar een af deling '1989' ontbreekt. Is het thema nog te 'vers' voor een museum, of te controversieel? Dat laatste is niet uit te sluiten. Onduidelijkheid Bijna tien jaar na de val van Ceaucescu bestaat er nog steeds grote onduidelijkheid over wat er zich nu precies in december 1989 heeft afgespeeld in Timisoara en vervolgens in tal van andere steden. Was het een echte, spontane revolutie of een handig vermomde staats greep die handlangers van Ceaucescu de kans gaf zich van de gehate dictator te ontdoen en zelf de macht te grijpen? De meeste historici neigen tegenwoordig naar een combinatie van beide: Wat in Timisoara begon als een spontane revolte, bood een kliek onder leiding van de latere president Ion Iliescu, de gelegenheid om Ceaucescu af te zetten. Generaals van het leger en de Securitate die in eerste instantie Ceaucescu steunden en opdracht gaven op het morrende volk te schieten, schaarden zich snel achter Iliescu, toen die als nieuwe 'sterke man' naar voren kwam. Veel van die mensen bekleedden tot diep in de jaren negentig hoge functies. Een echt diepgravend onderzoek naar wie er verantwoorde lijk waren voor de ruim 1100 doden, heeft nooit plaats gevonden, al werden twee oud-generaals afgelopen zomer als zondebokken aan gewezen en tot 15 jaar gevangenis veroordeeld. Wat wel duidelijk is, is dat de revolutie in Timisoara begon en dat de etnisch-Hongaarse dominee Laszlo Tökes daarin een rol vervulde. De toen 37-jarige gereformeerde dominee lag al jaren overhoop met de Ceaucescu-getrouwe hiërarchie van zijn kerk en was al een keer bij wijze van straf overgeplaatst en geschorst geweest toen hij in 1986 naar Timisoara werd gestuurd. Daar, in een piepkleine gereformeer de gemeenschap, zou Tökes geen kwaad kunnen doen, dachten zijn superieuren. Dat bleek een forse misrekening. Verzet De charismatische dominee verzamelde in Timisoara al snel een kleine kring jongeren rond zich; studenten zoals Arpad Gazda. „Hij gaf ons moed en leerde ons niet bang te zijn voor het regime. Ceau- cescu's macht was volgens Tökes voornamelijk gebaseerd op 'de muur van angst' die mensen zelf creëerden", zo herinnert de inmid dels 33-jarige journalist zich. In 1988 keerde Tökes zich tegen Ceaucescu's voornemen om het platteland te 'systematiseren' en duizenden dorpen met de grond ge lijk te maken. Tientallen gereformeerde gemeenten elders in Roeme nië schaarden zich achter Tökes. In mei 1989 werd de Hongaarse do minee 'vijand nummer 1' van Ceaucescu. Hij keerde zich toen in een Hongaars televisieprogramma openlijk tegen de dictator en zijn regi Monument voor de gevallenen in het centrum vanTimisoara. foto gpd hans gertsen Boekarest, december 1989. De revolutie is in volle gang. foto archief anp/epa Nicolai Ceaucescu, de dicator tegen wie de opstand zich richtte. foto archief anp Demonstraties in Roemenië, tweede kerstdag 1989.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 41