Mathilde zorgt voor Belgische eenwording f T\ WEER Het Gesprek van de Dag 28 COMMENTAAR Eurotwijfel serieus nemen Baantjer moet altijd blijven Stevie hoopt op wonder Bewerkte hit Doe Maar op legaliseringsparty Leuke voordracht Positivo's i ballon op eeuwwissö ZATERDAG 4 DECEMBER 1999 152 Wie een jaar geleden beweerde dat de euro, de gloednieuwe Euro pese munt. evenveel waard zou worden als de dollar, was met groot ongeloof aangestaard. Was het niet onze eigen Wim Duisen- berg die als voorzitter van de Europese Centrale Bank de bevolking van elf deelnemende Europese landen een krachtige en stabiele euro voorspiegelde? Kon na de officiële introductie op de wissel markt. net voor de jaarwisseling '98-'99. moesten de Amerikanen voor één euro nog bijna 1.20 dollar neenellen. Donderdag was het gelijk oversteken: één dollar voor één euro. Duisenberg stelt alles in het werk om kritische kanttekeningen bij die toch forse waardevermindering te bagatelliseren. De groei van de economie in Europa is nu eenmaal minder krachtig dan die in de VS. en dan krijg je dit soort koersdalingen. En om de aandacht af te leiden laat hij geen mogelijkheid onbenut te wijzen op de gunstige effecten van zo'n gedecimeerde eurokoers. Toeristen uit de VS en lapan kunnen goedkoop in Europa shoppen en ook de Europese export spint er garen bij, omdat de producten in het buitenland tegen lagere prijzen kunnen worden verkocht. Dat neemt de concurrentie de wind uit de zeilen. Niet alleen in de VS, maar ook in Japan waar de yen dit jaar al 23 procent duurder is geworden ten opzichte van de euro. Al die gunstige bijverschijnselen kunnen niet verbloemen dat de zo benadrukte Europese eenheidsmunt' nog voor hij in 2002 echt over de toonbank rolt. haarscheurtjes vertoont. Is het niet in offici ële valutakringen, die wel wat schommelingen gewend zijn, dan is het wel bij de Europese burger die steeds meer gaat twijfelen of het opofferen van de zo vertrouwde gulden, franc en mark wel zo'n goed idee is geweest. Bondskanselier Schroder versterkt die angst met het uitslaan van puur nationalistische taal om een faililete Duitse bouwreus te stut ten en een telecombedrijf uit de grijpgrage Britse handen te red den. Het draagt er allemaal toe bij dat toch al niet overdadig aan wezige Europese gevoel een knauw krijgt. Duisenberg doet er goed aan daarmee rekening te houden. De effecten van die emotionele benadering laten zich niet simpel wegpoetsen met een droge mo netaire stofdoek. Een paar dagen terug is op deze plaats detective Jessica Fletcher ('Murder.she wrote") even nader bekeken. Het oordeel kon niet vTolijk zijn. Het is een wat heen en weer keutelende dame die aan het slot even de plot bij elkaar klessebest. Zouteloos en humorloos. Nee. dan 'Baantjer' die op de vrijdagavonden op RTL 4 ons een uurtje misdaadbestrijding ten beste geeft. Vind ik nou een echt lekkere serie. Wat mij vooral bevalt, is de sfeer die er heerst tussen al die politielieden in dat wat morsige, afgetrapte Amsterdamse bureau. Beetje elkaar jennen en zo. Nee. er zit geen actie in la 'Unit 13'. Het is meer crimi-entertainment, om het eens in fraai Nederlands te zeggen. Elke aflevering volgt een vast stramien: een moord waarop de dro ge inspecteur De Cock (Piet Römer) en zijn assistent, de altijd naar de meiden kijkende Vledder (Victor Reinier) afkomen; de lijk schouwer die constant mot heeft met Vledder, de commissaris Buitendam (Serge-Henri Valcke) die alleen maar in de weg loopt, zijn inspecteur kapittelt en dan steevast roept 'De Cock, d'r uit!' (op dat heerlijke moment zit ik altijd te wachten); verdachten die zich voor het merendeel zelf melden bij het bureau cn dan ver hoord worden in dat benauwde kamertje waarbij De Cock (met 'cee-o-cee-ka') de eerste, tamme vraag stelt en Vledder hoogst in timiderend verder gaat; het gesprek in de kroeg tussen De Cock en Vledder waarbij De Cock (altijd cognac drinkend van het merk van de sponsor) plotseling een licht opgaat; de door De Cock geleide ontknoping en het korte nagesprek ten huize van mevrouw De Cock, gezellig aan de tafel. Het is elke aflevering van hetzelfde laken een pak. de rekwisieten kunnen gewoon week in week uit blijven staan. Er verandert nooit wat. Nu ja. de moord krijgt alleen een andere locatie en de ver dachten zijn steeds andere types. Je zou zo denken dat dit stra mien op den duur danig gaat vervelen, maar dat is nu juist, althans bij mij. absoluut niet het geval. Ik geniet steeds met volle teugen. Ik moet er ook niet aan dénken dat er ooit een andere inspecteur zou komen dan de onaandoenlijke Piet Römer. Maar ook de bijrolletjes zijn prima gecast. Een enkele aanmerking. Soms treedt er in een aflevering een bekende acteur of actrice in een gastrol op (onlangs nog Henk van Ulsen, daarvoor Ina van Faassen) en je kunt er dan donder op zeggen dat die 'het gedaan heeft'. En dèt moet nu juist geen stramien worden. wil buys» De blinde zanger Stevie Won der hoopt binnenkort na een bijzondere medische ingreep weer te kunnen zien. Dat meldt het Britse showbizzpersbureau WENN. De Amerikaan werd kort na zijn geboorte blind na dat artsen een blunder hadden begaan. De operatie wordt uitgevoerd in een Idiniek in Baltimore. De be doeling is dat een cameraatje beelden vastlegt en die omzet in elektronische signalen. Die worden verzonden naar een microchip dat op het netvlies van de zanger zal worden aan gebracht. De chip moet vervol gens cellen aan het werk zetten en de zanger op die manier in staat stellen weer iets te kunnen zien. Cycloonachtige drukdalingen Voorafgegaan door 'cycloonachtige' drukdalingen - in het Schotse Charterhall werd een daling van 17 hPa in drie uur gerapporteerd - is een stormdepressie gisteren vanuit het zeegebied ten noordwesten van Ierland naar de Noordzee getrokken. Om 13 uur was de druk in de kern gezakt tot 960 hPa. Op dat moment werd boven Denemarken nog steeds een imponerend barometrisch verval geconstateerd (Karup 14 hPa/3 uur). De depressie veroorzaakte aan onze kusten tijdens de ochtenden middag een storm, in het Waddengebied een zware zuidwester storm. De zwaarste windstoten deden zich voor tussen grofweg 14 en 16 uur toen een actief koufront met regen en hagel over het land trok. Op Vlieland werd een orkaanstoot van 118. in Nieuw Beerta zelfs 122 km/uur geregistreerd. Dooc een combinatie van slagre gens en stormwinden was het toen enige tijd bar en boos. De meeste regen, plaatselijk zo'n 10 mm. viel 's ochtends trouwens in het noorden van het land. Na de passage van het koufront nam de wind in de late middag nog maar nau welijks af maar in het noorden en westen klaarde het wel op. Vijf jaar geleden hadden we op 8 en 9 december een Sinterklaasstorm. Toen windstoten tot 126 km/uur te Vlissmgen en in het noorden plaatselijk 25 mm. Aan zienlijk meer wind stond er tijdens grote storm van 25 januari 1990 (IJmuiden 159. Schiphol 148 km/uur) en m 1944 werd op 7 september tijdens een 'vliegende storm' (boomstammen rolden over de straat) te Vlissm gen een uurgemiddelde gemeten van 122 km/uur het geen overeenkomt met windkracht 12. Officieus (wind meter werd het slachtoffer van het orkaangeweld) zijn toen naar schatting stoten tot 175 km/uur voorgekomen. Tweehonderdduizend bezoekers verwacht bij prinselijk huwelijk Op de 'blijde intredes' die het prinselijk paar afgelopen maand - storm en regen trotse rend - ter kennismaking in elke provincie af legde, volgt vandaag de massale uittocht der Belgen. Ondankbaar volk? Hoe het ook zij: van de bijna vierhonderdduizend gratis treinkaartjes bedoeld om het huwelijk van Filip en Mathilde in Brussel bij te wonen, hebben er uiteindelijk 'slechts' 72.000 de hoofdstad als bestemming. Het merendeel van de royale spoorders verkiest Oostende, Antwerpen of de Ardennen, boven vlagge- tjesgezwaai langs de koninklijke route. MILLENNI, nog dagen Nog 28 dagen en h we millennium brf Reden voor deze in een dagelijkse si rug te kijken op ba gebeurtenissen di# grepen op corres] rende data in de 1000 jaar. Deze we< nov 1922: ontdel tombe Toetanch; reldkundig; 30 no1 Prins van Oranje Scheveningen; 1 d| Bep van Klaveren f Nederland; 2 dec 1 treinkaping Wijste, 3 dec 1967: eerstel lijke hartoperatie; I 1663: Sinterklaas V den. De koninklijke garde van België oefende gisteren voor de plechtighe den rond het huwelijk van Filip en Mathilde. foto reuters Het zal de feestvreugde niet drukken- ..Het wordt een blijde dag voor heel het land", verze kert premier Verhofstadt. De nadruk op 'heel het land' kan geen toeval zijn. Als de trouwe rij tussen prins Filip van Sak- sen-Coburg (39) en Mathilde d'Udekem d'Acoz (26) iets heeft losgemaakt is het namelijk een gevoel van Belgische eenwor ding. Het prinselijk paar ver bindt meer dein elkaar. Een kleine tweehonderddui zend bezoekers worden er ver wacht, buiten langs de route tussen stadhuis op de Grote Markt, de Sint Michielskathe- draal en het paleis. Binnen ver toeven de speciale genodigden waaronder koningin Beatrix, prins Willem-Alexander, de Britse prins Charles, koningin Margrethe II (Denemarken) en haar Zweedse collega-staats hoofd koning Carl Gustav XVI. Rond tien uur moeten Filip en Mathilde op het stadhuis arri veren, waar burgemeester De Donnea het burgerlijk huwelijk zal voltrekken. Krap een half uurtje later staat iedereen weer buiten en trekt de stoet naar de Sint Michielskathedraal (25.000 wit/grijze bloemen). Kardinaal Danneels neemt de kerkelijke inzegening van het prinselijk paar voor zijn rekening. De Co- burg-fans. die hun Filip en Ma thilde al korte tijd bij het stad huis hebben kunnen toejui chen, krijgen rond half twee 's middags alle kans dat nog eens over te doen: dan verschijnt het pas getrouwde stel op het bal kon van het koninklijk paleis om de gelukwensen in ont vangst te nemen. Kleine ongemakken daargela ten - 225 Rode Kruis-vrijwilli- gers zijn paraat - worden geen problemen verwacht. Recente peilingen tonen immers aan dat viervijfde van de Belgen pal achter het koningshuis staat. Ruim zeventig procent wijst de monarchie aan als één van de bindende elementen in België. En het aantal republikeinen is met zeven procent welhaast sectarisch klein. De populariteit van het Belgi sche koningshuis zit in de lift. Royalty-watchers schrijven dit toe aan het 'Mathilde-effect', want uit diezelfde peilingen blijkt dat zij haar echtgenoot op alle fronten overklast. Ze zou vriendelijker, betrouwbaarder, slimmer en ambitieuzer zijn dan Filip, bovendien gezegend met een gezonde dosis humor. In de kathedraal in Brussel maakte een vrouw gisteren de stoelen schoon, waarop het prinselijk paar van daag zal zitten. Daarbij is zij op en top Belgi sche: werkend als logopediste in Brussels en van Vlaams- Waalse afkomst is Mathilde nu al een nationaal symbool. Lyrisch is België over haar glim lach. Een gedragsdeskundige, die zijn wijsheid bij het bestu deren van apenkolonies heeft opgedaan, bestempelt haar als „opgevoed om te verleiden". Parlementsvoorzitter De Croo blijft iets dichter bij de aarde: „Ze is een topambassadrice voor ons land." In elk geval heeft haar komst een unieke sa menwerking tussen publieke en commerciële omroepen van Vlaamse én Waalse zijde tot stand gebracht. Als is het maar voor één dag, en blijft Filip aan Franstalige zijde Philippe he ten. De kosten van deze semi-open- bare trouwpartij zijn alleszins bescheiden: een kleine twee miljoen gulden, de kosten van het gratis openbaar vervoer niet meegerekend. Ook dit zal de Belg behagen: de huidige staatsdonatie aan de koninklij ke familie (twintig miljoen per jaar) wordt door zestig procent van de bevolking namelijk als 'te royaal' beschouwd. Na de balkonscene bij het pa leis, wacht de vele honderden 'intimi' van het prinselijk paar een weldadige lunch. Verse las agne met een puree van wilde foto reuters benoit doppacne truffels, reebokjes en chocola degebak versierd met gekonfijte sinaasappel en citroenschillen, moeten hen vervolgens in staat stellen de thuisreis te aanvaar den. Het prinselijk paar zal ongetwij feld enige rust kunnen gebrui ken om zich daarna voor te be reiden op het echte werk: dat van koning en koningin. Wan neer 'pappa' Albert-II (65) af treedt is nog volslagen onduf- delijk. De 'ontdekking' afgelo pen najaar van zijn bastaard dochter Delphine, heeft zijn positie echter niet versterkt. marc peeperkorn 4 DECEMBER 1663 Met afgrijzen denken, het Nicolaas Onderzq trum in Bari aan term der voor ogen staat zé van de Turkse Stichtii Nicolaas dat Italië d resten' van d Myra aan zijn g Turkije moest teruggq 1087 brachten Italiaa^ vaarders de beenderev heilige over naar de Z aanse stad Bari. maai blijfselen van de met f verhalen omgeven kit en patroonheilige hoq de Basilica di San Niq de Turken. 'Het blijft j loze eis', aldus Gerard de directeur die sindsj gen de 'teruggave' vai ge relikwieën strijdt, j de beenderen nooit \q ook al blijven de Turk aandringen'. Zoveel si de Sint kennen we in land nu niet meer, mi wel eens anders gewa voelen ten tijde van d! matie dominees en rq zich gedwongen op ta tegen dit. 'ycrdcrfclijkj kinderfeest', óp 4 deq 1663 ontstaat het 'Opf Elfjarigen', als Amstei, verkoop van sinterkl^ verbiedt. Naar goed gebruik is de oplossin gevonden: sinterklaas doogd. 'En geniet er q maar weer van', wens minicaan Gerardo Ci( toe. Pilletje of niet is de titel van een bewerkte versie van de hit Ne derwiet van Doe Maar. Het nummer is gisteravond tijdens een legaliseringsparty in Utrecht gepresenteerd. Pilletje of niet heeft een snellere beat dan het oorspronkelijke reggae- nummer. Het gaat over xtc en legt uit hoe het veilig gebruikt kan worden. Componist en tekstschrijver van Nederwiet J. Belinfante staat er volledig achter: „Je moet voorzichtig zijn met die dingen. Hij heeft zelf wel eens een xtc-pilletje genomen, maar het beviel hem niet. „Ik word daar altijd een beetje draaierig en misselijk van, net als van al cohol." Het is volgens Belinfan te niet de eerste keer dat er een alternatieve versie van Neder wiet verschijnt. Zo zong Bram Vermeulen ooit een hele snelle bewerking met de titel Neder- spiet en is er ook ai eens een house-versie van het nummer verschenen. De componist vindt het prima dat zijn nummer wordt ge bruikt voor andere doeleinden. „Daar leent het zich ook voor. Iedereen mag het nazingen en gebruiken om er een bood schap mee te verkondigen, als het maar geen hele slechte boodschap is." De componist schreef Neder wiet indertijd om mensen de zoektocht te besparen die hij had afgelegd voordat hij ont dekte hoe hij het beste canna bis kon kweken. Hij heeft er dan ook geen problemen mee dat Pilletje of niet wordt gepre- senterd door het Comit Recrea tief Drugsgebruik (CRD), een groep voorstanders van de de criminalisering en legalisering van het gebruik van drugs. De tekst van het 'lied over een pil, een witte pil, een roze pil' is aangepast door S. Koster. DJ Drifter heeft de muziek bewerkt en de Utrechtse rapper DJ Red bracht het nummer gisteren voor het eerst ten gehore. Of Pilletje of niet ook op cd ver schijnt is nog niet duidelijk. Het CRD moet daarvoor eerst nog de rechten met Buma Stemra regelen. anp' Het is nu donderdagen morgenavond moet ik het toneel op. Ik moer mijn halve leven al morgenavond het toneel op. Geen nieuws dus. Het verschil met anders: ik weet bij God nog niet wat ik morgen ga doen op dat toneel. De situatie is deze: de toneelschool bestaat 125 jaar. Alle oudleerlingen zijn uitgeno digd. En de (oud)docenten worden geacht allemaal een stukje voor te dragen. Ramp zalig. Zoals de meeste vaklui te belazerd zijn om hun vak thuis uit te oefenen zo moet je acteurs niet iragen om een leuke ge legenheidsvoordracht. Ze kunnen het niet. De personeelsvereniging van een verzeke ringsmaatschappij. de jubilerende korfbalclub, ze kunnen alleinaal een leukere bonte avond presenteren dan een stelletje acteurs. Want die korfballers kunnen niet acteren en dat weten ze. Dus ze organiseren repetities en ze besteden tijd aan het bedenken van toepasselijke teksten. Maar de beroepsacteur denkt dat hij op zijn JOOST PRINSEN routine een eind komt. Hij bereidt zich nauivelijks voor en valt natuurlijk door de mand. Zoals ik mor genavond Wat moet ik al die beroepsacteurs laten horen? Ik heb een paar opties, de ene nog zwakker dan de an dere. Om te beginnen de monoloog waarmee ik toe latingsexamen heb gedaan. Het was het begin van de novelle Kaas van Willem Elsschot. Mijn eerste schrede op het theaterpad, historisch gezien nel aar dig maar voornamelijk voor mezelf. Bovendien is die monoloog nogal tragisch en daar zitten ze op een bonte avond waarschijnlijk niet op te wachten. De volgende mogelijkheid vereist enige toelichting. We hadden op school een lerares die ons het volgen de leerde: Als je op het toneel iets moest zeggen, bv. ..HET IS DRIE UUR", dan moest je jezelf in gedachte de vraag stellen: „Hoe laat is het?" Daarna zei je dan op een heel natuurlijke toon: „HETIS DRIE UUR". Dertig jaar geleden heb ik voor een schoolcabaret een bodeverhaal uit een Griekse tragedie op die ma nier beu>erkc Gij wie?) die het bevel voert over alle Grieken, vorst Agamemnon, wat kom je doen?) Ik kom uu> dochter Iphigeneia brengen. (En wie nog meer?) En ook haar broertje Orestes, (waarom) Om u die reeds zo lange tijd vertoeft ver van uw land door het weerzien te verheugen. Best aardig allemaal inaar helaas ken ik die mono loog niet verder. Een serieuzer iemand zou afgelopen week even op het theaterinstituut de rest van de tekst hebben opgeduikeld maar daar ben ik natuurlijk te lui voor geweest. Laatste kans: het vorig jaar heb ik tijdens het Hoog oven schaaktoernooi een column geschreven op deze pagina, waarin ik de schaker Hort vergeleek met de oud- toneelschoolleraar Joan Remmelts. Besteen aardig stukje, leuk voor wie Remmelts hebben ge kend, maar het gaat voor tuvederde over schaken en het aantal schakers aan het toneel is beperkt. Zo, u kent nu mijn mogelijkheden even goed als ik. Wat moet ik in 's hemelsnaam doen morgenavond? Was ik maar een korfballende verzekeringsagent Zoveel mogelijk bal met een positieve b schap de lucht in til millenniumnacht. I het doel van Brigittf Treijen uit Gouda, f jaar kwam ze op hë om tijdens de eeuxt ling ballonnen op t* waaraan een kaartjl een positieve bood1 hangt. Inmiddels h' ruim vijfhonderd rH benaderd. „Ik wil dat mensen; ken over een beter^ Door deze actie kui een goede wens del insturen", aldus Vd en. „Mehsen kunnl" zien in plaats van e1 kerstkaart. Zo laat jl dat je het beste wet de mensheid en orf de." De initiatiefneemstf haar familie, vriend klanten een kaartji ven. Volgens Van iedereen enthousi. geven dit weer doi hun familie en vriel Zelf is ze in de millj umnacht te vinden groot feest in Goud men met zo'n drief medefeestvierders L om middernacht a^ een ballon op. „Het jammer dat ik strak weet hoeveel mena taal een ballon opll aldus Brigitta. Van Treijen heeft Faber van het Intel Vredesberaad (IKVl derd die het idee v| ballonactie onder i honderd geloofsgef schappen gaat vera Ook heeft ze Oprall frey. Wim Kok, Pa J Leeuw en Sting gev bekendheid te geve haar initiatief. i anp'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2