Voorhout wil wetswijziging 7 springtij Verslagenheid groot na brand in pastorie Lisse Planschadeluizen in de gemeentepels Duin Bollenstreek 'Oudbouw' kruising Katwijkse Kerkstraat Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 ar celstraf geëist tegen velddadige Noordwijker "ogheemraadschap ideert op parkeerkelder Fietsenstallingen in Noordwijk langer open (DAG 4 DECEMBER 1999 21 twijkse rijdt man aan op N206 pwuk Een 43-jarige Katwijker werd gisteren geschept leen 39-jarige plaatsgenote toen hij stukken steen van de Rn van de N206 in Noordwijk wilde weghalen en die weg Itak. De man raakte alleen gewond aan zijn hand. De brok- raren op de weg terechtgekomen doordat een vrachtwagen inaf een parkeerplaats kwam, twee wegmarkeringsblokken e. Deze chauffeur is doorgereden. 21 ntorrijder gewond in Sassenheim |heim Een motorrijder zag gisterochtend op de Hoofd- in Sassenheim te laat dat de auto voor hem remde. De 19-jarige Warmonder, kwam ten val en moest met on- ■id letsel naar het LUMC. aatverlichting Katwijk vernieuwd |k« De straatverlichting in de Katwijk wordt onder handen men. Het gaat om de Bestevaerweg, de Adrianastraat, de weg, het Duinrustplein en het wijkje Duinroosstraat, Lijs- l^straat en Duindoomlaan. Katwijk trekt daar ruim twee laor uit. Tevens zal vanaf volgend jaar een maximumsnel- ®van 30 kilometer per uur gelden. Aanvankelijk had deze jverlichting vorig jaar al moeten zijn vernieuwd. Maar de werd uitgesteld, omdat de gemeente Katwijk ervoor om bewoners van een andere wijk, die klaagden over on- heid, tegemoet te komen met nieuwe verlichting. (g/noordwuk ofe pogingen tot zware (deling en bedreiging is tegen een 24-jarige ijker een celstraf van maanden waarvan zes rdelijk geëist. Boven- ;te officier van justitie los dat de verdachte een irwaardelijke straf van den alsnog uitzit, heroïne, valium, me en talloze andere me- Ïiten liepen als een rode r het leven van de ver en brachten hem keer _r in de problemen. Toen april een oude bekende uitmaakte voor 'vieze terwijl de Noordwijker hard zijn best deed om rotzooi af te komen, bij hem de stoppen het Noordwijkse jonge- ïm Join ontstond een :ij tussen de verdachte en drie anderen. De verdachte gaf de eerste klap en sloeg ook een tweede belager in het ge zicht. Bovendien zou hij zijn belagers met een mes bedreigd hebben. Al snel overmeester den de tegenstanders de ver dachte. Daarbij werd hij naar eigen zeggen met een stoel en een biljartkeu geslagen, maar zijn beroep op zelfverdediging vond gisteren bij de officier van justitie geen gehoor. Het was namelijk niet de eerste keer dat de verdachte iemand mishan delde. Een jaar eerder, op 17 ja nuari '98, sloeg hij een fiets pomp op iemands hoofd kapot. Dit keer was het niet de ver dachte die de confrontatie op zocht, maar greep hij in toen een pompbediende door een klant werd aangevlogen. De klap met de pomp was volgens Bos geen ingrijpen meer, maar eveneens zware mishandeling. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. Woningbezitters vragen steeds vaker een schadevergoeding als ervoor hun deur een nieuwe wijk verrijst. Tot groot ongenoegen van gemeente besturen. foto hielco kuipers leiden/bollenstreek doorgerekend. „Nederland kan telt", voegt Meijer daaraan toe. „Het oosten komt omhoog, het westen zakt, in de meest letter lijke zin." Wanneer het onder zoek gereed is, kan hij nog niet zeggen. Wethouder H. van Nes, die in het kader van de badplaats plannen ook ondergrondse par keergarages heeft laten onder zoeken, had naar eigen zeggen 'uiteraard al eerder van het plan gehoord'. Hij verwacht dat voor het terrein aan de Parallelbou levard ongeveer hetzelfde zal gelden als voor het Vuurtoren plein. Onder een deel daarvan zou een parkeerkelder mogen komen. In de gemeentelijke on derzoeken bleken de kosten van eventuele parkeergarages het grootste probleem. vuk job de kruiff n iderd auto s moeten enn i De eigenaars van Ho- *?n Oranje willen een par age van twee lagen on- ,t nu hun parkeerterrein Parallelboulevard is. Zo lij zee is daarvoor de in ging van het Hoogheem- Uiap van Rijnland vereist. (eft het plan op dit mo- onderzoek, ens C. Meijer van het eemraadschap wordt in luatie apart gekeken hoe 1 in de zeereep mag wor- en wanneer het wordt. De ingenieurs et Hoogheemraadschap leien het plan met mo- waarin bijvoorbeeld de van de zeespiegel wordt rob onderwater Luizen in de pels. Zo betitelen wethouders, ambtenaren en raadsleden de juristen Maat en Ruijgrok uit Leiden. De gemeenten zien de juristen liever gaan dan komen, want ze kloppen het geld uit de gemeente lijke kas door bewoners te bewegen een verzoek tot planschade in te dienen. Planschade is schade die burgers lijden als een gemeente bijvoorbeeld een nieuw bouwproject ontwikkelt, waardoor een be staand huis minder geld waard wordt door dat het vrije uitzicht verdwijnt. De wetge ving (artikel 49 van de wet Ruimtelijke Or dening) stelt diezelfde burger in de gele genheid deze schade bij de gemeente te claimen. Dat laatste zien Remco Maat en Tom Ruijgrok als een- gat in de markt. Ze werken op basis van no cure, no pay. Het duo opereert een kleine twee jaar in de re gio en in die tijd hebben ze op de diverse gemeentehuizen in de regio vijanden ge maakt. „Ze beschouwen ons inderdaad niet als vrienden", zegt Leidenaar Remco Maat. „Maar ik prik daar doorheen. Wat die gemeenten ons verwijten, moeten zij juist zichzelf verwijten. Een beroep op plan schade is wettelijk toegestaan. Wij hande len in het belang van de burger, terwijl de gemeente alleen aan het algemeen belang denkt. De gemeente moet ook opkomen voor het belang van de burger." Maat beseft wel dat de gemeenten nog aan het fenomeen moeten wennen. Be stemmingsplannen konden voorheen zon der noemenswaardig tegenstribbelen wor den gewijzigd en er kon vervolgens vrolijk worden gebouwd. Totdat Maat en Ruijgrok op het toneel verschenen. „We hebben de mensen wegwijs gemaakt in de materie. Ongeveer negentig procent weet niet wat planschade is en dat er een mogelijkheid is om schadeloos gesteld te worden voor waardevermindering van de woning." De Katwijkse gemeenteraad noemde de werkwijze van Maat en Ruijgrok onlangs 'moreel verwerpelijk'. „Mensen die eigen lijk niet willen, worden door hen opgeroe- f>en om alsnog bezwaar te maken. Die ver- ate bezwaarmakers wordt door die twee juristen een vette worst voorgehouden." Eigen schuld, dikke bult, stelt Remco Maat. „Hadden ze maar rekening met de be staande woningen moeten houden. De grond waarop bijvoorbeeld nu de Valken- burgse nieuwbouwwijk Veldzicht is ge bouwd, was vroeger agrarisch gebied. De mensen hadden een vrij uitzicht en zitten nu ineens met een ander huis voor de deur. Sommigen hebben bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan, maar een gemeente verschuilt zich altijd achter het algemeen belang." Het bureau Maat en Ruijgrok benadert mensen zelf. Op het kantoortje in een huurpandje aan de Rooseveltstraat worden De kruising Kerkstraat/Achter weg/Van Egmondstraat wordt binnen een jaar tijd opnieuw ingericht. Reden is dat omwo nenden helemaal niet gelukkig zijn met de nieuwe kruising en graag willen dat de oude situa tie wordt hersteld. In het voorjaar van dit jaar zijn verkeersremmende maat regelen getroffen op de krui sing, zoals een verhoogde krui sing en een breed trottoir zodat nog maar aan één kant langs de 'Oranjeboom' gereden kan worden. Na uitvoering van de werkzaamheden kwamen bij de gemeente bezwaren binnen. De omwonenden meenden dat zij onvoldoende geïnformeerd wa ren over de plannen. Daarnaast maakten zij bezwaar tegen het brede trottoir waarop gepar keerd wordt. Bovendien von den buurtgenoten dat het ka rakteristieke beeld van de straat door de herinrichting is aange tast. De gemeente Katwijk komt nu voor een groot deel tege moet aan de bezwaren van de tenaren wordt maar Vaak verweten dat ze ;ld kosten, dat ze ambtelijke taal ramen, dat ze liever lan moe zijn en dat ze doen zelden tot 9 taltaat leidt. Er zijn —uitzonderingen. vijk verscheen deze week ibtelijke nota van vier I. Een prestatie, inder- En niet omdat het zinnen •rtderhalve pagina zijn. Het rte zinnen. In totaal be- drie regels van een A4t- z#n vrij gangbaar formaat Nota is eigenlijk een voord. Iemand anders it stuk misschien 'notitie' nd, maar veel meer valt ook niet op af te dingen. ie^ien verdient hij het wel ir in zijn geheel te wor- citeerd. vele jaren is het 'verjaar- \ntje' niet meegegroeid t prijsindexcijfer. Je kunt nog een bloemetje zjpen. Voorgesteld wordt bedrag te verhogen naar nc\De kosten kunnen wor streden uit de lopende be- Het 'bestrijden van kos- lcjjbiisschien stadhuistaal, 'oor de rest is dit toch w^vaar Lulu Wang een aan kan zuigen. Je be neteen dat ambtenaren ig zijn tot voor kort ieder _tn lulliger boeketje kre- en piek! Geef dan een Bm gok erop dat iemand al een normaal bosje Wil Noordwijks burgemeester Hans van der Sluijs Valkenburg inlijven en dwarsboomt minister Van Boxtel dat plan? Heeft hij gewoon een persoonlijke hekel aan de minister-zonder-ministerie? Of is Hans jaloers op de vliegtuigjesverzameling van Rogier? Toen we het hem vroegen, zei hij alleen maar: „Going down, going down. Roger!archieffoto dick hogewoning heeft gehad. Hoe groot ook deze misstand, hij wordt sober verwoord. En de oplossing wordt helder en overtuigend gepresenteerd. Vijftien piek is een mooi be drag. En geen gezeur over waar die vijf piek vandaan moet ko men. Het opstellen van een uit gewerkt dekkingsvoorstel was waarschijnlijk duurder geweest dan het voorstel zelf. Het enige echte bezwaar is dat de term 'verjaardagstientje' straks niet meer klopt en dat daar ook geen alternatief voor is bedacht. Wat dat betreft zal de euro uitkomst bieden. Nog twee jaar, dan krijgen alle Kat wijkse ambtenaren voor hun verjaardagstientje weer een be hoorlijk boeket. Onvergetelijk Het was voor iedereen die Noordwijk een warm hart toe draagt, of juist niet, weer een onvergetelijke week. De vijf grappigste opmerkingen op een rijtje: 5. „Het is geen voorstel tegen de wethouder." (Koos Smit, over een motie van zijn eigen partij, Verenigd Noordwijk, of hij nu eindelijk eens iets aan zijn eigen stokpaardje, het ar moedebeleid, wil gaan doen) Wat was het dan wel, Koos? 4. „Ik communiceer niet met de heer Van Boxtel." (Burgemees ter Hans van der Sluijs) Met hem ook al niet. 3. „De zwarte lijst van meneer Van Boxtel interesseert me ook niet." (Hans van der Sluijs) Geen betere manier om op die lijst te komen. En ook op de zwarte lijst van meneer Peper, trouwens. 2. „Ik betreur dat ik het in zulke bewoordingen heb gezegd." (Hans van der Sluijs) Net op tijd. Wie ooit burgemeester van een grotere stad wil worden kan maar beter vriendjes blijven met de grote-stedenminister. 1. „Het is niet zo dat wij iets te klagen hebben over Noord wijk." (Een woordvoerder van Van Boxtel) Dat zulke mensen bestaan! job de kruiff 'Beperk schade-uitkeringen huizenbezitters De wet Ruimtelijke Ordening moet drastisch worden aangepast. Huizenbezitters moeten ervan worden weer houden een beroep te doen op planschade. De Voor- houtse wethouder L. van Steijn is van plan deze kwestie aan te kaarten bij de Tweede Kamer. Volgens hem loopt het de spuigaten uit met uitkeringen aan huizenbezit ters, die zich beroepen op waardevermindering van hun panden als gevolg van nieuwbouw naast de deur. dagelijks de Staatscourant, huis-aan-huis bladen en regionale kranten gespeld. Maat: „Daarin worden de wijzigingen van de be stemmingsplannen bekend gemaakt. Dan gaan wij bekijken of er iets voor de bewo ners te halen is." Natuurlijk doen ze dat met de intentie om er zelf iets aan te ver dienen. „Maar dat valt allemaal best mee. We houden aan een zaak minder over dan een advocaat", beweert Maat. Als de juristen er brood in zien, wordt er vanuit Leiden een mailing verstuurd. „Mensen die wij aanschrijven kunnen er van verzekerd zijn een kans te hebben op planschade. Het is niet zo dat we een brief je tikken, een postzegel erop plakken en huppakkee. We hebben alles van te voren bestudeerd. Als huiseigenaren hadden kunnen weten dat er een nieuwbouwwijk voor hun neus zou verrijzen, gaan we niet met ze in zee. Dan ben je namelijk kans loos." Maat heeft met zijn partner twee jaar ge- investeerd in het bedrijf. Inkomsten zijn er nog nauwelijks geweest. Het duo heeft ech ter inmiddels honderden verzoeken tot planschade ingediend en de verwachting is dat binnenkort de geldstroom op gang komt. „In Leiden wordt binnenkort twee keer twintigduizend gulden toegekend. En ook in Voorhout, in de wijk Hoogh Teylin- gen, wordt een miljoen uitgekeerd. Straks hoeven we niet meer naar de mensen toe te stappen, maar komen zij naar ons." bollenstreek rob onderwater Voorhout moest vorige maand noodgedwongen een miljoen gulden uitkeren aan 23 bewo ners van het gebied Hoogh Tey- lingen. Katwijk keerde een ton uit en Valkenburg moet een zelfde bedrag uitkeren. Huizenbezitters in de nabij heid van nieuwbouwwijken worden door het Leidse juris tenbureau Maat Ruijgrok ge attendeerd op de mogelijkheid een beroep te doen op artikel 49 van de wet ruimtelijke orde ning. Volgens Van Steijn komt de gemeente voor een steeds grotere kostenpost te staan. De wethouder wil daar maatrege len tegen nemen door leges te heffen. „Voor de burger is het simpel om uit te gaan van het standpunt 'baat het niet dan schaadt het niet'. Maar de ge meente moet bij elke aanvraag een onafhankelijk bureau (SAOZ) inschakelen. Dat kost elke keer vierduizend gulden. Dat geld moeten we ergens vandaan halen. Uiteindelijk zijn het de burgers die voor de kos ten moeten opdraaien." Van Steijn betrekt de Leidse wethouder T. van Rij in zijn strijd tegen planschade. Voor hout bouwt 2400 huizen en die zijn ook voor Leidenaars be schikbaar. Beide wethouders zitten in de stuurgroep Leidse verstedelijking. Van Steijn wil een risicoanalyse maken van de nieuwbouwprojecten. „Het is moeilijk om alle risico's te be groten. Maar de kosten voor planschade zullen op een of an dere manier verhaald moeten worden." Van Steijn pleit bij nieuwe projecten voor een groene zone om planschade zo veel mogelijk te voorkomen. Wethouder H. van der Nagel van Valkenburg gaat de proble matiek rond planschade bin nenkort bespreken met zijn col lega's in de tien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Ook hij wil de kwestie gezamenlijk aanpakken, want ook de werk wijze van de juristen Maat en Ruijgrok is hem een doorn in het oog. „Deze heren maken misbruik van de democratie", zegt Van der Nagel. Van der Na gel is zich als verantwoordelijk wethouder van geen kwaad be wust. „Als gemeente hebben wij met het nieuwbouwplan Veldzicht alle democratische wegen gevolgd. Tien jaar gele den hebben we structuurplan nen gemaakt en hebben de ver plichte inspraakavonden ge houden. We kregen een be zwaar van één boer, verder nie mand. En nu ineens krijgen we van elf mensen verzoeken tot planschade. Als gemeente staan we machteloos. Ik ben in staat om te zeggen 'nu doen we hele maal maar niks meer aan nieuwbouw' maar daar ben ik niet voor ingehuurd." Wethouder A. Berkheij van Katwijk wilde niets over de kwestie kwijt. bewoners. De 'Oranjeboom' kan straks weer aan beide zij den voorbij gereden worden waardoor parkeren op het trot toir niet meer mogelijk is. Het voorstel van de bewoners om de lindebomen aan de oneven kant van de Kerkstraat de rooi en en te vervangen door ande re, niet 'lekkende' bomen, is wel afgewezen. De lindebomen zijn gezond en dragen bij aan het karakteristieke beeld van Katwijk aan den Rijn. Het 'lek ken', waardoor de bewoners niet onder de bomen parkeren, wordt door middel van injecties tot een minimum beperkt. De kosten van de herinrich ting bedragen 69.000 gulden. De commissie ruimtelijke orde ning en verkeer buigt zich aan staande woensdag over het voorstel. job de kruiff De bewaakte fietsenstallingen op het Palaceplein en het Vuurtorenplein in Noordwijk blijven volgend jaar langer open. Stichting Biesieklette die de stallingen exploiteert, denkt meer klanten te trekken als ze én het seizoen verlengt én per dag langer openblijft. De bijbehorende kosten voor de gemeente worden nog on derzocht. Afgelopen jaar droeg Noordwijk ruim twin tigduizend gulden bij. Ten opzichte van 1998, toen Het Spektrum de stallingen dreef, gaf de voorbije zomer een benoorlijke groei te zien van het aantal gestalde fietsen en motoren. Vergeleken met haar stallingen in Kijkduin en Den Haag vindt Biesieklette de cijfers nog teleurstellend. Eén van de aanbevelingen van de stichting is om het 'wild parkeren' van fietsen op de boulevard te verbieden. Daar wil de gemeente niet aan. Na leving van het verbod is niet te controleren en bovendien is er geen alternatief voor de duizenden fietsers waar het op sommige dagen om gaat. De beide stallingen hebben nu elk een capaciteit van hon derd fietsen. Een fietsparkeer-. verbod bij de kerk in de Hoofdstraat wordt wel in overweging genomen. De andere adviezen van Biesieklette neemt de ge meente in principe over. Het voornemen is om de stallin gen van 1 april tot 1 oktober open te houden in plaats van alleen in juli en augustus. In het hoogseizoen gaan ze om 23.00 uur dicht in plaats van om 20.00 uur. De stalling aan het Palaceplein blijft voor stappers het hele jaar op vrij dag- en zaterdagavond open. Op drukke dagen kan Biesie klette de stallingen elk met honderd plaatsen uitbreiden door extra fietsenrekken te plaatsen. rob onderwater Op een oor na was de verbouwing van de pasto rie gevild. De christelijk hervormde kerk in Lisse kon de nieuwe dominee vorstelijk ontvangen in het gerenoveerde onderkomen aan de Veldhorst straat. Totdat het pand afgelopen weekeinde in brand vloog. De oorzaak is nog onbekend. Wat wel zeker is dat het huis voor enkele tienduizen den guldens schade opliep. De brand woekerde in de nacht van zaterdag op zondag. Een voorbijganger zag de vlammen uit het dak slaan. De brandweer had de handen vol om de brand onder controle te krijgen. „We hebben nog geluk gehad", zegt koster Piet Roo- denburg. „Dit huis heeft een dak van leisteen. Als we dakpannen hadden gehad, was de bovenver dieping volledig weggebrand. Onder dakpannen zit lucht en dat had het vuur aangewakkerd. De brandweer heeft nog aardig wat van het huis kunnen redden." Niettemin moeten de dakspan ten worden vervangen. De verslagenheid is groot bij de koster. Alles zit tegen. De aannemer had vorige week de laatste werkzaamheden aan het huis verricht. De badka mer was vergroot en volledig aangepast. Rooden- burg veronderstelt dat de schade misschien wel tegen een ton kan oplopen. „Het is allemaal nat- tevingerwerk. Maar gelukkig zijn we goed verze kerd. Twee dagen heeft de recherche naar de oor zaak van de brand gezocht. De conclusie is dat de brand is begonnen tussen het plafond van de badkamer en de zolder. Maar hoe is voorlopig nog onduidelijk. Aan boze opzet wordt voorals nog niet gedacht. Er zijn geen sporen van braak gevonden. Een geluk bij een ongeluk is dat de dominee, van wie werd verwacht dat hij de baan in de christelijke hervormde kerk in Lisse zou aanvaar den, niet komt. Hij heeft zich bedacht waardoor het huis nog enige tijd ongebruikt blijft. Dat heeft als voordeel dat er geen acute haast is met de op knapbeurt. Alleen wanneer die begint is onbe kend. Eerst moet de schade met de verzekering worden afgehandeld. Wel maken bouwvakkers inmiddels net dak waterdicht. In de rest van het pand is de ravage nog steeds groot. Alleen de planten op de begane grond hebben de brand overleefd. „Die kunnen voorlopig nog wel een tijdje vooruit. Ze hebben voor de komende dagen genoeg water gehad", zegt de koster met gevoel voor humor. -L-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21