Jacobswoude wil geld van provincie voor Hoogmade 'Feest gaat over de mggen van de agrariërs' Rijn Veenstreek V erzorgingstehuizen halen Pools personeel Dakkapellen plaatsen in Alphen eenvoudiger Werkstraf na afranselen motorrijders in Alphen Platform gehandicapten houdt gemeente in de gaten FRDAG 4 DECEMBER 1999 19 rijverbod genegeerd ffswouDE Bij een verkeerscontrole op de Vierambachtsweg foubrugge heeft de politie gisterochtend 48 bonnen uitge- ld. Tussen 7.15 en 9.15 uur overtraden 44 automobilisten inrijverbod dat dan geldt in de richting van Alphen aan den Vier bromfietsen vertoonden technische gebreken. Negen ers met ondeugdelijke verlichting kregen de kans om te to- dat zij hun fietslampen snel in orde laten maken. Op de zenweg tussen Rijnsaterwoude en Leimuiden bekeurde de tie 33 van de 275 gecontroleerde automobilisten. Acht nfietsers kregen een bon en drie fietsers een herkansing. phen koopt bedrijfsterrein i aan den rijn» Alphen koopt voor bijna vijf miljoen gulden stuk grond van 18.000 vierkante meter, waar meer bedrijven kunnen vestigen. Het perceel aan de A. vein Leeuwenhoek- in het bedrijfsterrein Molenwetering is eigendom van het triciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH). Die kocht de grond in van de gemeente, op voorwaarde dat zij het mocht terug- en als EZH van het terrein af zou willen. Vorig jaar begon- de onderhandelingen daarover, toen bleek dat EZH het t :eel niet nodig heeft voor uitbreiding van het distributienet- c. Alphen wil de grond graag terugkopen, zodat andere be- 'en zich er kunnen vestigen en betaalt er vijf miljoen gulden Met de transactie komt er een einde aan de lange periode i de grond braak lag. Gezien de schaarste aan bedrijfsterrei- was dat een ongewenste situatie, vindt de gemeente. j uchtheuvels beveiligd brugge De veiligheid op de Vierambachtsweg in Wou- 2 ;ge is toegenomen. Op aandrang van weggebruikers liet n jouder Vink de afgelopen week blokken aanbrengen bij de 'fjrse vluchtheuvels op de sluipweg tussen Woubrugge en Al- aan den Rijn. Daardoor is het automobilisten niet meer e elijk om de vluchtheuvel langs de verkeerde kant te passe- I Verder maakte Vink een begin met de gesprekken die hij v voeren om de weg veiliger te maken. Ondanks een opknap- II van meer dan een miljoen gulden voldoet de weg nog v ds niet aan de wensen van omwonenden, scholieren die er t ilijks over naar school fietsen en andere weggebruikers. uimvee- en konijnententoonstelling ve wetering De bedrijfshal van bloemenkwekerij Bosdijk in NIEUWKOOP MARIETA KROFT De Stichting Wije en Woudwe tering, met verzorgingstehuizen in Nieuwkoop en Woubrugge, gaat personeel werven in Polen. Directeur Jan Rozendom heeft eind volgende week gesprekken met zes zeven vrouwen. Hij hoopt twee van hen enthousi ast te krijgen om voor een jaar naar Aar en Amstel in Nieuw koop te komen. Voor langer dan een jaar krijgen de Poolse vrouwen geen werkvergunning. De vrouwen komen te wer ken in een verpleegunit voor 25 mensen, die zo snel mogelijk na 1 januari in Aar en Amstel wordt geopend. Rozendom er kent dat de taal juist in een ver zorgend beroep een groot pro bleem is. „We hebben er alles aan gedaan om in Nederland mensen te vinden. We vonden niemand. Dan kunnen we beter mensen uit Polen aantrekken." Om de taalbarrière zoveel mogelijk te overwinnen moeten de Poolse vrouwen de Engelse taal machtig zijn. Bovendien krijgen ze, zodra ze hier zijn, een spoedcursus Nederlands- .Voor zover directeur Rozen dom weet, is de Stichting Wije en Woudwetering de eerste in Nederland die personeel werft in het buitenland. Dat Rozendom zijn aandacht vooral op Polen vestigt is toeval. Hij heeft er veel contacten. De zes of zeven vrouwen die hij volgende week spreekt zijn ge selecteerd door een vakbond voor verpleegkundigen en door de gemeente Luplin. Ze hebben allemaal al werkervaring en als ze na een jaar in hun geboorte land terug komen, hebben ze gegarandeerd werk. Rozendom weet niet of. hij meer Pools personeel gaat aan trekken. „Dit is een experiment Het hangt van het enthousias me van het personeel af of we ermee doorgaan." iwe Wetering vormt in het weekeinde van 11 december het j( ir voor pluimvee en konijnen. De leden van de Leidse nvee- en Konijnensportvereniging (LPKV) laten dan hun en keuren door erkende keurmeesters. Ook zijn de Bame- ers, Noord Hollandse Blauwe en Vlaamse Reuzen te bezich- >r De tentoonstelling aan de Achterweg 5 is op zaterdag ge- e id van 19.30-22 uur en op zondag van 10-17 uur. luwe voorzitter Oranje Comité Fred van Ruiten is de nieuwe voorzitter van Jranje Comité Juliana. De leden kozen de inwoner van Roe- n endsveen deze week als opvolger van Joop Bakker. Van tyen maakt al jaren deel uit van het comité. De Veense bloe- inkoper heeft ook bestuurservaring als voorzitter van ten- ti ub Rijpwetering. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSBUREAU CERBERUS De Haagse rechtbank heeft een 34-jarige man uit Breda gisteren veroordeeld tot 220 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf, om dat hij op 4 oktober vorig jaar met een houten knuppel een paar motorrijders in de Hooft- strSat in Alphen afranselde. Eén van de motorrijders zou tegen de geparkeerde BMW van de verdachte hebben ge leund. De vrouw, die met haar 4-jarige zoontje in de auto zat te wachten, belde haar man. Die stormde ziedend het res taurant uit. Volgens de verdachte had zijn vrouw hem verteld dat de motorrijders obscene gebaren naar haar hadden gemaakt. Hij schold de motorrijders uit en wilde ze wegjagen, en toen ze niet weggingen haalde de Bredanaar een knuppel uit zijn achterbak en sloeg er op los. Inmiddels had de vrouw haar familie gebeld, die daar in de buurt was. Die stormde met stokken, zwaarden en klewangs op de motorrijders af. Ten minste twee motorrij ders kregen harde klappen op hun hoofd. Een van hen had een hersenschudding. Tijdens de zitting van twee weken geleden had officier van justitie E. Visser een cel straf van vijftien maanden, waarvan vijf maanden voor waardelijk geëist. Hoogmade is hard toe aan een nieuw dorpshart. Om geld te vinden voor de plannen lobbyt de gemeente bij de provincie. foto wim dijkman Gedeputeerde E. Hallensleben kan de vijftien extra hui zen die de gemeente heeft geclaimd ais compensatie voor de HSL nog niet toekennen. Dat zegt de provincie bestuurder van de PvdA na het werkbezoek dat zij eerder deze week aan Jacobswoude bracht. JACOBSWOUDE EWOUT VAN DER DUSSEN Volgens Hallensleben houdt de provincie zich aan de monde linge afspraak over een HSL- bonus, die de vertrokken gede puteerde Wolf heeft gemaakt. Wel benadrukt zij, dat minister Pronk uiteindelijk beslist of Hoogmade vijftien huizen extra krijgt. Burgemeester Van Beek heeft de gedeputeerde financiële steun gevraagd voor het cen trumplan voor Hoogmade als er minder dan de 45 huizen worden gebouwd. Dat aantal achten de plaatselijke initiatief nemers Ben van Dinten en Thijs van Wieringen nodig als financiële basis voor hel plan voor een nieuw dorpshart. De gemeente mag echter niet onbeperkt bouwen in het Groe ne Hart en hecht aan spreiding van nieuwbouw over de dorpen Hoogmade, Woubrugge, Rijn saterwoude en Leimuiden. Een bijdrage uit het fonds stedelijke Gemengde gevoelens bij eerste boom voor het Bentwoud r van praten, hevige discussies en boerenprotesten zijn j voorafgegaan. Vrijdag 10 december is het dan zo ver: de boom van het Bentwoud gaat de grond in. Op een drassig e grond ten zuidwesten van het in de gemeente Rijnwoude dorpje Benthuizen komen onder anderen staatssecreta- Faber van landbouw, natuurbeheer en visserij, interim- ris van de koningin David Luteijn en gedeputeerde i der Sar met kaplaarzen bijeen voor het gedenkwaardi- nent. Niet in de laatste plaats wordt het een feest voor en. Zij zijn immers de recreanten van straks in het dui- hectare grote bos tussen Rijnwoude, Zoetermeer, Boskoop ddinxveen. Maar voor veel boeren is vrijdag de tiende al- ist een feestdag. Zij kunnen het bos op hun grond missen :spijn. „Het is feest over de ruggen van de agrariërs." en Pieter van der Eijk (42) uit Benthuizen zijn van die voor beelden. Al bij het maken van een afspraak voor een interview stort Van der Maas zijn hart uit. „Nu pas besef ik hoe de india nen zich moeten hebben ge voeld toen hun land door Euro peanen werd ingepikt. Ik voel me ook aangeschoten wild." Zijn collega Van der Eijk is het helemaal met hem eens. Gene raties lang boeren ze al in de polder. Bij Van der Maas is de volgende generatie er al weer klaar voor om het 130 hectare grote bedrijf voort te zetten. Als het- enkele jaren oude zoontje van Van der Eijk het boeren bloed van zijn vader heeft ge- erfd, heeft ook dit bedrijf tot in lengte van jaren toekomst. Niemand hoeft echter weg. Er is geen dwang, alles gebeurt vrijwillig. Dus waar maken de protesterende boeren zich druk om? Desnoods ontstaat er een bosgebied met landbouwencla- ves, vergelijkbaar met de Hors ten bij Wassenaar. Boeren zijn hooguit gedwongen land af te staan voor de aanleg van paden die het ene bosgebied met het andere moeten verbinden. Zo simpel ligt het allemaal niet, benadrukken Van der Maas en Van der Eijk. Los van het feit dat ze het uitzicht 'tot aan de einder' kwijtraken en het gevoel van onveiligheid door het bos zal toenemen, vre zen ze voor wildschade. Konij nen, muizen en dergelijke die ongetwijfeld in groten getale op het bos afkomen, zullen zich de spruiten en aardappelplanten goed laten smaken. „Je ziet dat in het gebied in de omgeving van De Rotte", zegt Van der Eijk. „Daar hebben de boeren er veel meer last vain dan hier." Mogelijkheden om hun eigen bedrijf uit te breiden, nemen bovendien aanzienlijk af. „De grondprijzen rijzen hier de pan uit", merkt Van der Maas op. „De agrarische waarde is in een paar jaar gestegen van zes naar zeventien gulden per vierkante meter. Dat hebben we aan de overheid te danken. De vraag naar land is veel groter dan het aanbod." Het zwaarst valt de boeren nog wel de psychische druk die ze voelen om te ver- JllZEN MARIETA KROFT iat vrijdag nog om een ;eldige eerste boom. De nog niet geschikt om nu te worden geplant. Dat de komende maanden kilometer verderop: op los van elkaar gelegen land ten zuiden van de ireden Hoogeveenseweg Boskoop en Benthuizen. ir de zomer van 2000 op deze in totaal 47 hec- onder meer eiken, beu- n en essen in-wording. [elmatige gebruiker van igeveenseweg is getuige groeiend woud. Wan tij er zijn hond kan uitla- echter nog de vraag. Dat af van het tempo waarop :ojand kan worden verwor- als de Dienst Landelijk (DLG) een paar hon- lectare grote aaneenge- delen heeft verworven, er paden en kanoroutes de natuurliefhebber zich sigr hartelust kan uitleven, ldver is het nog lang niet. h de boeren hoorden van z<tste plannen, voeren ze al t ft. Borden met leuzen als grote fout' verrezen dili de aardappelen en de zcjenkolen. In februari 1993 tet ze in kolonne met de mlr naar het gemeentehuis dfaddinxveen. Tot de hoog- ultantie vochten ze de aan- r tvan bomen in hun zo ge- ui polder aan. De laatste op de 'redding van deze eiend goed verkavelde en ig; akkerbouwgrond' ver toen de Raad van State najaar van 1998 alle be- ongegrond verklaarde, klein deel van de agrari- :cepteert inmiddels de reg van het bos middenin de 'olkte provincie. Deze verkochten hun land DLG. In totaal heeft de !0 hectare land verwor- helft daarvan ligt in het itige Bentwoud. De an- ilft dient als ruilmateriaal iren. tet gros van de polderbewo- veèerust nog altijd niet in de tleÉnstige bestemming van i|kkerbouwgrond. Jan van (aas (60) uit Waddinxveen Voor de akkerbouwers Jan van der Maas en Pieter van der Eijk is het vrijdag bij het planten van de eerste boom voor het Bentwoud 'een dieptreu- rige dag'. trekken. „Hoe vrijwillig is vrij willig. We hebben de publieke opinie tegen. Er zijn toch boe ren zat, denkt het publiek." Des te zuurder vinden de ak kerbouwers het dat ze voor hun grond niet meer krijgen dan de agrarische waarde en een ver huiskostenvergoeding. Colle ga's die moeten wijken voor huizenbouw krijgen veel meer. „Waarom zijn die verschillen zo groot?", vraagt het tweetal zich vertwijfeld af. Van der Maas: „Los van het geld ga ik nog lie ver weg voor huizen. Die zijn immers nodig. Voor een bos kunnen mensen ook wel naar de Veluwe. Een bos hier op de ze grond, waar menig akker bouwer elders in het land ja loers op is, is een belediging voor dit gebied." Gedeputeerde Van der Sar van de provincie Zuid-Holland kan zich de commotie goed voorstellen. De nieuwe be stuurder die een maand gele den de portefeuille van zijn op gestapte voorganger Jan Heij- koop overnam, neemt zich daarom voor over enkele maan den bij ze op de 'koffie met spe culaas' te gaan. „Ik wil met ze kennismaken en horen wat er allemaal bij ze leeft." Hoezeer de zoon van een ak kerbouwer uit de Noordoost- polder ook meeleeft met de boeren, het is zijn taak om er voor te zorgen dat het bos er komt. Bewoners van verstede lijkte gebieden willen immers dichtbij huis recreëren. Een rit in de auto naar de Veluwe kost tijd en schaadt bovendien het milieu. Een bijkomend voor deel van het Bentwoud is dat op die plek de woningbouw en kassengebieden niet verder kunnen oprukken. Leimuidenaar Van der Sar er kent het probleem van de als maar stijgende grondprijzen. De overheden hebben 177 mil joen gulden voor de grondver werving en de inrichting van het Bentwoud. Het budget be hoeft echter bijstelling, betoogt Van der Sar. „Uit gesprekken met het ministerie van land bouw, natuur en visserij en het interprovinciaal overleg be greep ik dat gestegen grondprij zen de aanleg van het Bent woud niet in de weg mogen staan." Voor de gedeputeerde is het na tien jaar praten op Vrijdag de tiende om tien uur feest. „Het is het eerste teken dat er werkelijk wat gaat gebeuren." Of alle boeren gehoor geven aan de uitnodiging is echter nog de vraag. „Ik ga niet", zegt Van der Eijk resoluut. „Het is voor mij een dieptreurige dag. Het is feest over de ruggen van de agrariërs." Van der Maas twij felt nog. „Ik probeer er nuchter onder te blijven. Ik moet toege ven dat het de democratie is die heeft besloten. Als ik me druk maak, loop ik nog psychisch letsel op en dan ben ik verder van huis." voorzieningen kan de gedepu teerde niet toezeggen. Evenmin zegde Hallensleben steun toe om het sluipverkeer door Leimuiden en Rijnsater woude te weren. Ook dat on derwerp had de gemeente op de agenda gezet. Het sluipver keer ontstaat volgens de ge meente door verstopping van de provinciale weg 207. De aan schaf van een camera om het verkeer te controleren en zo nodig te bekeuren kost mini maal twee ton, terwijl de op brengst van de boetes naar het rijk gaat. „We hebben ons als gemeen te bereid verklaard in een ca mera te investeren en de pro vincie om een bijdrage ge vraagd", zegt Van Beek. Hal lensleben mengt zich niet in de discussie rond de opbrengst van de boetes. Hoewel de par keerboetes enkele jaren terug zijn veranderd in aanslagen van gemeentelijke belasting, kent wethouder Vink van Ja cobswoude geen enkel geval waar boetes voor verkeersover tredingen in de gemeentelijke kas vloeit. Hallensleben, die binnen het provinciaal bestuur belast is met sociaal beleid, jeugdbeleid en communicatie, heeft als ex tra aandachtspunt de regio coördinatie Rijn en Gouwe- streek. Het nu afgelegde eerste bezoek aan Jacobswoude was een oriëntatie om alle proble men en plannen op een rijtje te krijgen. ALPHEN ANNETTE LAMEUER In Alphen valt nog veel te ver beteren op het gebied van toe gankelijkheid voor gehandicap ten. Dit is de mening van het Alphens Platform Gehandicap tenbeleid. Mevrouw M. Meije- rink overhandigde gistermiddag namens het platform aan wet houder S. Lyczak het landelijke rapport: Speerpunten voor ge lijke kansen 2000. In de nota staan maatrege len en sugges ties die de posi tie van gehandi capten en chro nisch zieken moeten verbeteren. Volgens Meijerink is de gemeente Al phen op de goede weg. „Maar we zijn er nog niet." De nota is opgesteld door de landelijke Gehandicaptenraad. De hoop is dat het rapport ge meentebestuurders in Neder land aanzet tot een beleid dat gelijke kansen schept voor mensen met een handicap. Een van de Alphense speer punten is de toegankelijkheid van het centrum tijdens het werk aan het Masterplan. Het platform houdt de toestand van de wegen nauwlettend in de ga ten. „We hebben een aantal 'Alphen is op de goede weg foto wim dijkman mensen die elke dag bepaalde routes op toegankelijkheid con troleren", aldus Meijerink. Lyc zak zei dat de gemeente haar best doet. „Maar aannemers hebben wel eens de neiging uit gemakzucht of vergeetachtig heid obstakels op trottoirs en wegen te plaatsen, waardoor een gehandicapte er niet meer langs kan." Een ander punt waar het APG zich sterk voor maakt is hogere bijdragen voor wo ningaanpas sing. Vol gens de WVG is de maximale bijdrage 7000 gulden. „Dat moet om hoog, En de regels moeten min der rigide worden toegepast", aldus mevrouw Meijerink. Op dit moment is het platform daarover in gesprek met de po litieke partijen. Over twee jaar kijkt de natio nale Gehandicaptenraad wat er van de maatregelen terecht is gekomen. Staatssecretaris Vlie- genthart heeft een jaarlijkse prijs in het leven geroepen voor de gemeente die het meest haar best doet om gelijke kansen te scheppen voor mensen met een handicap. alphen aan den run SASKIA BUITELAAR Alphen wil het voor inwoners eenvoudiger maken om een dakkapel te plaatsen. Daarom heeft de gemeente een nieuwe lijst met criteria gemaakt over de afmetingen van dakkapellen. Als burgers een plan indienen dat daaraan voldoet, hoeft het niet meer ter beoordeling naar de welstandscommissie. De gemeente maakt in de cri teria onderscheid tussen kapel len die aan de voorkant van een huis zitten en aan de achter kant. Aan de voorzijde van een woning mag die niet breder zijn dan vijftig procent van de breedte van het huis, achter mag dat zeventig procent zijn. Aan beide kanten mag de on derkant van de dakkapel uit vei ligheidsoverwegingen niet min der dan 85 centimer van de vloer worden geplaatst. Verder zijn er voorschriften over de hoogte tot de nok. de plafond hoogte en de afstand tot de bouwmuur. Dakkapellen met een hellende hoek zijn alleen toegestaan als er in de huizenrij nog geen dakopbouwen zijn of als er iuist meer zijn met dezelf de hellingshoek. Ontwerpen die hiervan afwij ken moeten bewoners alsnog aan de welstandscommissie voorleggen. Die bekijkt of bouwplannen passen binnen het gemeentelijke beleid en of ze esthetisch verantwoord ziin. Dat is een tijdrovende procedu re en leidt soms tot afwijzing van de aanvragen. Daarom wil het gemeentebestuur de voor schriften, opgesteld in 1997, verruimen. De nieuwe criteria gelden voor ongeveer één jaar. De Tweede Kamer behandelt na melijk soortgelijke voorstellen om de Woningwet aan te pas sen. Ook de landelijke overheid wil dat het plaatsen van dakka pellen, schuttingen en car- poorts minder omslachtig wordt. Die wet treedt naar ver wachting echter pas in 2001 in werking. Daar wil Alphen niet op wachten, lichtte wethouder D. van der Veen Meerstadt deze week in een commissievergade ring toe. ..Als de Woningwet straks blijkt af te wijken van on ze regeling, passen we de voor schriften wel weer aan."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19