Leven tussen boven- en benedenwerel Steriel werk van Van Valkenbu» Cultuur Kunst Blind Boys achtergrondkoor slechte zanger Ontroerende broers in knarsend zand Schone Schijn Schilderij Jopie Huisman op veiling in Amsterdam Boekverbranding en muurverminking ZATERDAG 4 DECEMBER 1999 941 Foto-organisaties bezorgd Rotterdam Drie Rotterdamse foto-instellingen hebben staats secretaris R. van der Ploeg opgeroepen het debat in de Tweede Kamer over het Beeldinstituut in Rotterdam uit te stellen. De discussie staat voor volgende week gepland. Ze vragen de be windsman eerst te overleggen met de vijf organisaties die in het instituut moeten samenwerken. De drie instellingen (Neder lands Fotoinstituut, Nederlands Fotoarchief en Nationaal Foto restauratie Atelier) melden in een brief aan de bewindsman dat hun aanvankelijke blijdschap over de oprichting van een natio naal beeldinstituut is omgeslagen in diepe bezorgdheid. Oor zaak is het besluit van het bestuur van het Filmmuseum in Am sterdam dat het niet aan het Instituut voor Beeldcultuur in Rot terdam wil deelnemen. De foto-organisaties vrezen een ver snippering met een filmmuseum en fotocentrum in Amsterdam en drie nationale foto-organisaties in Rotterdam. Schrijver Matt Cohen (56) overleden Toronto De Canadese schrijver Matt Cohen, van wie verschil lende boeken in het Nederlands zijn vertaald, is donderdag op 56-jarige leeftijd overleden. Hij leed aan kanker. Cohen werd beroemd met zijn roman 'KorsonilofFuit 1969. Behalve ro mans schreef hij kinderboeken en verhalenbundels. In totaal heeft hij een dertigtal publicaties op zijn naam staan. Vorige maand won hij de belangrijkste Canadese literatuurprijs. De Notenkraker in Den Haag den haag Het beroemde Ballet van St. Petersburg houdt op woensdag 29 december in het Lucent Danstheater in Den Haag de traditionele uitvoering van 'De Notenkraker'. Het sprookjes ballet van Marius Petipa op muziek van Tsjaikowsky vertelt over de magische reis van het meisje Clara en haar betoverde prins. Toegangskaarten zijn tot 15 december verkrijgbaar via het uit bureau van K&O aan de Oude Vest 45 in Leiden. K&O regelt gra tis busvervoer naar en van Den Haag. De voorstelling begint om 19.00 uur. De bussen vertrekken om 18.00 uur uit Leiden. De herfstveiling moderne en hedendaagse kunst bij Sothe by's in Amsterdam kent volgen de maand een bijzonder lot: het schilderij Paar Schoenen van lopie Huisman (77). Slechts zel den wordt werk van deze Friese kunstenaar aangeboden. Het veilinghuis verwacht een be scheiden opbrengst van 20.000 tot 30.000 gulden. Het schilderij, 20 bij 25 centi meter. dateert uit 1982. Huis man, die een eigen museum heeft in zijn woonplaats Wor- kum, verkocht vroeger wel werk maar is daar tientallen jaren ge leden mee opgehouden. Sinds dien geeft hij schilderijen alleen nog weg aan vrienden. Hoe net doek dat op de vei ling wordt aangeboden in de vrije handel terecht is gekomen, is niet bekend. Volgens een woordvoerster van Sotheby's is het mogelijk afkomstig uit een erfenis. Het museum van de kunste naar is deze week overigens be gonnen met een grote verbou wing en nieuwbouw. Zo wordt de schuur in Herbayum, waar Huisman veel van zijn doeken maakte, in het museum nage bouwd. Huisman verdiende tot aan zijn pensionering de kost als voddenboer. Het schilderen deed hij erbij. Behalve het doek van Huisman, kent de hersftvei- ling een rijk geschakeerd aan bod. Onder andere een reeks werken van Cobra-kunstenaars als Appel, lom en Constant komt onder de hamer. Leidse conservator schrijft tekst fotoboek 'Indonesia, The Island State muziek recensie sabine van den berg Concert The Original Five Blind Boys of Mississippi Gehoord: 3/12. Stadsgehoor zaal. Leiden Even voor de goede orde. Er zijn twee gospelformaties waar in blinde zangers op het podi um staan. Ie hebt The Blind Boys of Alabama, maar die kwamen niet naar Leiden. Gis teravond zong die andere for matie in de Stadsgehoorzaal: The Original Five Blind Boys of Mississippi. Een naam die staat voor succes, want de groep uit 1943 toert nog steeds, ook al zijn nog maar drie van de 'five boys' over. En het is behoorlijk achterhaald wat er op het podi um gebeurd. Ze kunnen nog steeds zingen. Maar het gevaar schuilt in het zeskoppig gezelschap dat hen omringt. Het optreden steunt op de cult die om de blinde zangers hangt. Maar zelf zijn zij gedegradeerd tot achtergrond koor van een jongere leadzan ger. Maar de man die zij mee brengen is een slechte zanger. Hij kan flink rauw uithalen, en daar is alles mee gezegd. Gita rist Curtis Foster zingt beter. Helaas krijgen we veel te zien en te horen van leadzanger Sandy Foster. En dat gaat ver velen. Hij loopt steeds de zaal in om daar de rijen toe te brul len. Het Leids publiek is uiter mate gewillig. Ze zijn uit, ze wil len meeklappen. Want dat hoort toch bij gospel? Ia, dat past goed. Maar het moet wel door de muziek worden opge wekt, en niet door een of ande re gladjakker. En dan hebben we het nog niet over de arran gementen. Om te huilen. Alles is even voorspelbaar. Is er dan helemaal niets aar digs te zeggen? Zeker. De stem men kleuren prachtig in 'Steal away', een song zonder begelei ding. Breekbaar zuiver. Daar word je even helemaal stil van. Ook omdat je duidelijk het blin de trio hoort. Dan gloort de kracht, de eenvoud van louter eerlijke stemmen. Maar al snel wint de wansmaak weer. En als na het uitmelken van 'Down by the riverside', ook nog de helft van de halfvolle zaal op het po dium wordt gehaald heb je het helemaal gehad. Na afloop bekruipt je het ge voel dat The Original Five Blind Boys of Mississippi hun formu le beter eerder hadden kunnen opdoeken. Nu lijkt het erop dat ze vooral gecontracteerd wor den als bezienswaardigheid, en niet vanwege artistieke kwalitei ten. Op de veranda van een huis op het Indonesische West Borneo. foto mark de fraeye/pR Het eilandenrijk Indonesië is een onuitputtelijke bron voor fotografen. In dat uitgestrekte gebied bevinden zich nog steeds culturen die niet in beeld zijn gebracht. De Belgische fo tograaf Mark de Fraeye trot seerde woest stromende rivie ren en wrong zich door de jungle heen om indrukwekken de foto's te maken van mensen, dorpsgemeenschappen en landschappen op lava, de Mo- lukken, Sumatra en Borneo. Pieter ter Keurs, onderzoeker en conservator 'Indonesië' bij het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden, schreef de be geleidende tekst. 'Indonesia, The Island State', het resultaat van hun samenwerking, is don derdag ten doop gehouden in de Indonesiëzaal van deze cul turele schatkamer. 'Indonesia. The Island State' is niet bedoeld als salontafel- boek, zo'n boek dat voor het mooi wordt neergelegd en daarna op de komst van de visi te wacht. Het verhaal dat foto graaf en conservator vertellen is interessant, werpt soms nieuw licht op zaken die als clichés in ons denken over Indonesië voortleven. Conservator Ter Keurs: „In het eerste deel van het boek wordt de geschiedenis van de prehistorie tot nu behandeld, in vogelvlucht natuurlijk. In het tweede deel gaan we in op loka le culturen. De conclusies staan in het derde deel. Ie ziet telkens terugkomen dat er, in al die cul turen een vast geloof is in een bovenwereld. Maar ook de be nedenwereld is belangrijk." „Tussen die twee werelden voltrekt zich het menselijke le ven", vervolgt hij. „Maar er is niet zo'n zwart-witte onderver deling als in het christendom, waar de hemel boven is en de hel beneden. Waar de hel slecht is, en de hemel goed. De mens in die vreemde culturen kan niet zonder de benedenwereld. Daaruit komt immers het voed sel waarmee hij zich in leven houdt: de knollen en de groen te. Heel belangrijk is wicht tussen die twee.' Ter Keurs heeft ze zoek gedaan in Indon indrukwekkendste tc die naar Engano, eer bij Sumatra. Ik kwam, en de mensen zeidei! boot die langskwam maar moest nemen ot gaan. Ze begrepen n juist wilde blijven. Er de koloniale tijd ee landse bestuurspost g de oudjes spraken no Nederlands. Een van was vooral goed in vl< was met Nederlandse ambtenaren door de trokken. En daarbij v eens een onwelvoeglij Het was een ver reis voor de onderzoe alleen door de vochti te, maar ook door h aan privacy. In die cul mensen niet alleen i na te denken of even zelf te zijn. Men leel kaar, is altijd bij elkaa is 30 kilometer lang e kilometer breed, met I aan de rand en heuv binnenland. En nati jungle. De mensen lev tuinbouw en de jacht varkens. En er wordt slangenvlees gegeten, dat niet erg smakelijk, je taai." „Een schrijver als heeft Indonesië met van geheimzinnighek kracht omgeven. Ma; seert zich dan vooral 1 bruiken in en rondon geheimzinnige krissei dansen. Ik ben wel ee sultan op bezoek ge dan zie je dat de n zo'n man ook schuilt dom en de voorwerp i van zijn voorouders erfd. Die zaken vorn1 de historische rechtik voor zijn hoge positie, i verschijnsel als 'de sti 1 leeft op Sumatra tocl En je hebt nu natui. veel modern opgeleidt Wat nog niet wil zt men met die geheimz ken spot. Nee, dat doe dick teylingen De wetten van Kepler speelt Zand. Regie: Wim Berings. Spel: Herman van de Wij- deven, Gerton Zeilstra. Gezien in het LAKtheater, Leiden op 3 december. Van avond herhaling. „God de Vader heeft er niks van gebakken. En de zevende dag moest-ie rusten. Meneer was moe. Eerst zes dagen half werk leveren en dan gaan lig gen. Amateur." Als Wally het over de onvol maaktheid van de schepping heeft, heeft hij het vooral over zichzelf. „Hij is te lang onder weg geweest, daarom zijn z'n hersens niet goed", zegt broer Richard. Soms drukt hij zich minder genuanceerd uit: „Ver rekte mongool! Ze hadden u bij de geboorte in de sneeuw moeten leggen. Dat is een zachte dood. Maar ja, het was augustus." Maar tegen de buitenwereld zal hij zijn broer verdedigen, met alles wat hij heeft. Hoe graag hij ook van het blok aan zijn been verlost zou zijn. Samen wonen ze op het zand, waar hun vader vandaan komt. Als die sterft hebben ze daar geen dokter of begrafenis ondernemer bij nodig. Ze zor gen voor hun eigen zaken. Dat moeten ook wel, want zodra pa dood is steekt het volk uit het dorp hun huisje in brand. De muziek en de verhalen van moeder bieden nog wat soelaas. Moeder stamde af van Russische zigeuners die naar Siberië werden verbannen. Bij de Beringstraat vermengden ze zich met eskimo's, en daar werd hun moeder uit geboren, die met het circus naar het westen kwam. Muziek maken ze samen. Wally op orgel, Ri chard op trompet. Het Bossche theatergroepje De wetten van Kepie! sympathieke voorsr over kleine mensen. Er kracht Herman van dPJ ven is een tedere reus' een grote bek kan opzr Gerton Zeilstra (Wally)r een ontroerende tegr 'Zand' is een poëtisch t mooie dialogen,- maar P rende slapstick-effecr psalmgelal en neusr Het schakelen tussef' heid en grofheid levert rende momenten op,^ er soms net naast. Zand een voorstellinr niet onberoerd laat. beeldende kunst recensie manon wigny Expositie: Jeroen van Valkenburg in Gale rie Art Above All, Burgsteeg 2, (06) 26080844. Open wo en vr 12 - 18 uur, do 12 - 21 uur, za 11 - 17 uur. Te zien tot en met 31 december, daarna in com binatie met ander werk. Mythe, magie, emotie; het zijn woorden, die Jeroen van Val kenburg (Leiderdorp, 1973, op geleid tot archeoloog) gebruikt om zijn olieverfschilderijen te typeren. Fantastische verhalen afs de overgedragen mythen en sagen uit het koude noorden, vormen een belangrijke inspira tiebron. In de mooie, nieuwe galerie in de Burgsteeg hangen zo'n twintig schilderijen (periode 1995-1999, formaat gemiddeld ca. 60 x 80 cm., prijzen tussen 1000 en 3000 gulden). De doe ken zijn monochroom, dus in één kleurstelling. Zo zijn er vooral groene, blauwe, paarse en bruine schilderijen. De titels: 'Bubonic Boogie', 'In my dar kest hour', Forrest of Whitche- ry', 'Trifixion', of 'The realm of Rane'. Je ziet een soon land schappen, gloeiende lichtbron nen in de duisternis of gezich ten, die uiteen vallen in slierten. Opkomende wQorden zijn: kil, doem en dood. Maar Jeroen van Valkenburg wil juist onsterfelijk worden. „Zolang mijn werk blijft be staan, leef ik voort. Net als Rembrandt." Met zijn middel eeuwse ridderkapsel, vlotte babbel en sympathieke uitstra ling weet hij zichzelf goed te verkopen. Zijn enthousiasme werkt aanstekelijk. Het blad Ak- tueel omschreef de kunstenaar als de nieuwe Jeroen Bosch. Metalbands gebruiken de wer ken voor cd-hoezen en t-shirt- prints. Schilderij van Jeroen van Valkenburg. De verkoop loopt goed. Dc belangstelling reikt tot over de landsgrenzen (mede dankzij in ternet). Maar een nieuwe Je roen Bosch? Nee. Daarvoor is het werk te steriel. Ondanks de prachtige verhalen die de kun stenaar op een bevlogen ma nier vertelt, missen de meeste werken emotie. Ze zijn zelfs af standelijk. Van Valkenburg 'mompelt' nogal eens met zijn kwast, want zijn bei dus 'onverstaanbaar'.} Het is bovendien om te zien dat een j bedoeld mensenlichaLg teert in een soort wort sa (onder andere in '1 Valkenburg is autoi gelooft niet in een opl de kunstacademie, sche kunst is vaak zo bi hoef je absoluut ge^< kunstenaar te wordenl je jezelf het vak eigéh maar je mist wel de en kritiek van docent* lega's. Van Valkenburg sig voorbeeld op een lév nier. 'In de ban van li ziet een kunstenaar zirst over het hoofd. Het It. handig wanneer iematoc eens op wijst. Opleid» dit is jammer. Hij zder meer vragen moetej 7 waarom hebben somjr ren geen gezicht? Is dfa< wogen? Wanneer zukta bij de toeschouwer (va dan overtuigt het vj p niet. o] Hij schildert hier e<er eens heel prachtig! e beeld in 'Epic II'). Deft t zijn dan daadwerkelf n ten in plaats van vein doek. Dan komt zijn Ij k! ('ik verbeeld emotieslcc Natuurlijk, schilder® v emotioneel vak en aev hoop over te vertellen betekent niet dat elk kunstuiting ook geslaagde kunst is. Wie tijd en bel* heeft moet niet schj galerie te bezoeken. 1 naar (mede-uitbatetgr paar dagen in de weèer zig) geeft graag uitleÉns met mensen vind ikkk -tisch!" laa De hel, dat zijn de buren. Heb je eindelijk zo'n mooi stuk spre kende literatuur op je blinde muur, gaan zij van de overkant klagen dat ze het niet mooi vin den. Tenminste, de buren had den niets tegen het gedicht zelf, 'De Muze' van Anna Achmato- va aan de Leidse Johhan de Winstraat. Het ging meer om de paarse ondergrond. Elke och tend stonden ze op met de slaap nog in hun ogen, en angst in de knieën. Bang om de gor dijnen open te doen. Want daarbuiten regeerde het hoofd- pijnpaars dat door Stichting Te genbeeld als bedje voor Ach- matova's muze was opgemaakt. En tegen die indringende kleur was zelfs geen dubbele begla zing opgewassen. Dus moest het weg. Verwarring 's ochtends om half negen. „Ia mevrouwtje, we komen even het gedicht van uw muur ha len." Met hogedrukspuit blies de gemeente het verhaaltje uit. Gooide Achmatova's geestes- kindje met het badwater weg. Om op later tijdstip 'De Muze' zonder de paarse sluier te laten stralen. Tenminste, dat was de bedoe ling. Het bleek gelukkig moge lijk om heel keurig langs de let ters de paarse wolk te verwijde ren. Iedereen blij. Want dat bete kende geen gebakkelei over kunst in de openbare ruimte Altijd goed voor heftige emoties en smakelijke drogredenen. Wethouder Pechtold had na melijk beloofd dat. voordat ge dicht of ondergrond zou wor den verwijderd, de gemeente het buurtcentrum. Pechtold bidt dat de geest van Paul Wit- teman in hem zal varen. Maar wordt halverwege gestoord door het dagelijks leven. „Meneer Pechtold, moet u ho ren." Meneer Pechtold hoort uit alle macht. „Ik wil al sinds 1997 een dakkapelletje op mijn huis. Let wel, op mijn eigen huis, hè. En wat krijg ik? Alleen maar tegenwerking van de ge meente. En nu mag iedere hal ve rijmelaar zo maar op de mu ren kladden wat hij maar wil. Het is oneerlijk. En dóér gaat het om." Mevrouw Vrederust: „Daar gaat het helemaal niet om. Dit is vrije meningsuiting en „Vrije meningsuiting? Ik zou ook wel een paar blote wijven aan een blinde muur willen meningsuiten." Vrederust: „Meneer, u bent een barbaar." „Noemt u mij een barbaar?" Vrederust: „Nee meneer, u bént een barbaar." Mevrouw Bijval staat weer op en citeert met nerveuze stem Lucebert als een mantra. .Alles van waarde is weerloos! Alles van waarde is weerloos! Alles van waarde is weerloos" Pechtold: „Mevrouw Bijval, wilt u weer gaan zitten." Meneer Link: "Hear, hear." Ie mand roept dat het godge klaagd is. Iemand anders roept: „Stop de kindermoord!" Een ander„Uit! Goed voor u." Me vrouw Vrederust begeleidt buurvrouw Bijval, die begint te leviteren, van de interruptiemi crofoon terug naar haar klap- stoel. Maar zo ging het helaas niet. De paarse zweem is verwijderd en het gedicht van Achmatova straalt vredig. Maar we kunnen in de herkansing. De Friese vlag die als ondergrond dient voor het gedicht 'Maaie op it iis' van Pieter Jelles Troelstra hangt op zijn kant. Moet ook wat aan ge daan worden. Inspraakavondje? pablo cabenda een buurtonderzoek zou ver richten naar het aantal voor- en tegenstanders van het gedicht. In het buurthuis opgetrommel de inspraak. Live democratie. Voorstanders links van de kof fietafel, tegenstanders rechts. Pechtold: „Zo. en nu gaan we elkaar eens diep in de poppe tjes van de ogen kijken en zeg gen wat we ons op het hart hebben." Mevrouw Vrederust, lerares in het dagelijks leven, neemt met een het woord met de stem van de rede en verklaart dat het zo vreselijk belangrijk is dat de stad met iets heel eigens komt. zich cultureel op de kaart zet. „Dit is een gemiste kans voor Leiden." Meneer Link, fervent BBC-kij- ker, probeert een voorzichtig hear, hear!' Mevrouw Bijval staat op terwijl dat niet nodig is. Ze plaatst een bril aan een kettinkje op haar neus en leest met trillende stem van haar papiertje dat Leiden op onrustbarende snelheid aan het ontlezen is. Dat niemand weet nog wie Piet Paaltjens was (anoniem in de vierde rij: „Wie? Ze vindt de Stichting Tegen beeld 'de parel van Leiden' en eindigt passievol en pregnant met: „Muurverminking staat wat mij betreft gelijk aan boek verbranding." Ze gaat weer zitten en na een seconde stilte, van ergens ach ter: „Ia, jij hoeft er niet tegen aan te kijken. Als je lelijk bent, heb je er zelf ook geen last van." Burengerucht barst los. Verontwaardiging. Het broeit in De Stichting Tegenbeeld aan het werk in Leiden. foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18