f.tdf.n Regio Connexxion belooft meer reizigers en betere bussen «gisflSi Ue Stemming r ^woners tegen tweede 5t Zoeterwoudseweg Hoog bezoek Scholen hebben begrip voor stakende leerlingen WBL-voorzitter wil doorbraak forceren hebb'n me ;d al 'ezegd )AG 4 DECEMBER 1999 971 13 8. "reker thuis aangehouden n De politie heeft donderdagavond een 29-jarige man uit aangehouden op verdenking van het plegen van een in- i een woning aan het Kort Galgewater. Getuigen zagen in het huis en waarschuwden de politie. Een 70-jarige probeerde de inbreker nog tegen te houden. Toen de po- riveerde, was de man verdwenen. Op grond van zijn sig- 71 ent is hij kort daarna in zijn woning aangehouden. Vol- g® jb politie heeft hij de inbraak bekend. listal uit woning Prinsenstraat 10; In een woning aan de Prinsenstraat is in de nacht van 99frdag op vrijdag ingebroken. De bewoonster werd wakker stommel en nam beneden een kijkje. Daar bleken alle te branden. De voordeur stond open. Volgens de politie edt de vrouw dat ze haar sleutels in de voordeur heeft la ten. Uit de woning zijn twee mobiele telefoons ont- Bovendien had de inbreker de videorecorder meegeno- wkjiaar voor de deur weer achtergelaten. "jms showt tropische vogels Vogelvereniging Avibus houdt tot en met zondag een het clubgebouw van zusterclub De Blauwkras aan de poterweg. In het op het parkeerterrein van zwembad De 1 plegen gebouw zijn onder meer kleurenkanaries, parkie- indpndere tropische vogels te zien. Tevens is er een mini-ex- 3t 11 van Natuurmonumenten over ganzen in deze regio. 1 -5&g is de show tot 20 uur te zien. Morgen is De Blauwkras 16 uur geopend. ac sJjrte piet in Modelbouwmuseum Zwarte piet is zondag in het Modelbouwmuseum. Kin- iot twaalf jaar onder begeleiding worden gratis welkom tussen twaalf en vijf uur. Het museum staat aan het einde 2a. iefht leiden Dat sinterklaas en zwarte piet 'voor de duvel' niet bang zijn, mag als bekend worden verondersteld. Per slot van rekening berijden ze al eeuwenlang per paard de daken. Maar om bij windkracht 9 met een hoogwerker afgeleverd te worden op De Dolfijn, daar keken de kinderen van de basisschool in Leiden-Noord gisteren toch wel van op. Want dadr moet je pas echt lef voor hebben. Wat later en even verderop bij De Singel op de Os en Paardenlaan bleef de Goedheiligman overigens dichter bij de grond. Daar kwam hij per bus. Van Van Gend Loos. FOTO MARK LAMERS van de Zoeterwoud- ibben grote bezwaren aanleg van een tweede r Bouwmaterialenhan- •ntbouw BV. De inrit is naast de huidige inrit ibpdrijf aan de Zoeter- veg en moet die aan de 13lveg vervangen. De ge- ^heeft hiervoor een ver- verleend, maar de be- vrezen grote overlast aatgassen en lawaai, tjes liggen recht tegen- ïieuwe inrit. Liever wil- at de gemeente de bo- ir hun huis beter on- a<v over de commissie be- 1 bezwaarschriften lie- e bewoners gistermid- ïn het nut van de nieu- niet in te zien. „De uit- de Corbuloweg voldoet pd", zei J. van der Hei dens een aantal buren. douw wil echter een lve-in aanleggen aan de Dudseweg. Leveran- afnemers zouden het lan via de nieuwe inrit tien komen en via de inrit kunnen verlaten. Voordeel daarbij is volgens het bedrijf dat een 'rondgaande be weging' op het terrein een 'rus tiger beeld' geeft. Bovendien zou er dan vanuit het kantoor meer zicht zijn op wat klanten zoal inladen. Sommige bouw materialen, zoals dakpannen, stenen en grote zakken zand, liggen namelijk op het terrein in plaats van in het bedrijf. „En het komt heel wantrouwend over om bij de balie aan de klant te vragen om even in de auto te mogen kijken", zei J. Boon namens Cementbouw. De ruimte bij de inrit aan de Corbuloweg wil de groothandel in bouwmaterialen gebruiken als opslagruimte. De bewoners lieten weten dat hun bezwaren tegen de inrit maar een onderdeel is van be zwaren tegen de bouwvergun ning die de gemeente heeft ver leend aan Cementbouw. Deze bouwt momenteel een nieuw pand op de plek die volgens de bewoners oorspronkelijk de be stemming 'tuin of erf had. De commissie raadde de be woners aan die bezwaren nog maar eens schriftelijk toe te lichten. Over ongeveer acht we ken brengt de commissie advies uit aan het college. Gemeente Leiden sluit contract met busmaatschappij leiden hanneke van bochove Niet alle scholen in deze regio staan achter de scholierensta king van maandag. Begrip voor de scholieren is er wel en de leerlingen krijgen daarom de mogelijkheid om naar Den Haag te gaan en hun stem laten horen. Een briefje van thuis of melding op school is meestal een vereiste. Ook gaan scholen de problemen onder de loep nemen en bespreken met de leerlingen. Het gaat om scholieren uit de vierde klas havo en vwo. Dit jaar is begonnen met de tweede fase (studiehuis) die inhoudt dat er veertien vakken, zijn waaraan ze zelfstandig veertig uur moeten besteden. De leer lingen vinden die veertig uur te veel. Waar nog eens bij komt dat een aantal van de veertien vakken verplicht is, maar niet nodig voor de gekozen richting (profiel). Het Aquino College in Leiden vraagt zijn leerlingen om naast een briefje van de ouders een treinkaartje naar Den Haag te laten zien. „Ook vragen wij de leerlingen om na te denken waarom ze staken. Kinderen die geen toestemming krijgen van thuis kunnen een alternatief programma bijwonen van de maatschappijdocent", aldus di recteur Popta. Het Stedelijk Gymnasium or ganiseert 's ochtends een dis cussie tussen leraren en leerlin gen over de problemen die de tweede fase met zich mee brengt. „Voorop staat dat het studiehuis als prettig ervaren wordt, maar de verplichte vak ken een obstakel ziin. De ver plichte vakken hebben vaak niets te maken met het gekozen profiel." Ook bij het Da Vinei College in Leiden wordt geklaagd over de tweede fase. „Het program ma is te overladen en mag naar onze mening wel wat minder zwaar. Er zijn te veel vakken die elk weer een hoop tijd nodig hebben", zegt voorzitter Zoeten van de centrale directie. „Wat de school wel een goede ont wikkeling vindt is een vak als culturele en kunstzinnige vor ming. Daar wordt veel over ge klaagd, maar dat vinden wij niet terecht. Een klein beetje cultuur kan nooit kwaad, wat je later ook wordt." Het Ashram College in Al phen aan de Rijn verwacht dat gemiddeld 75 procent van zijn leerlingen gaat staken. De leer- lingenraad van het Scala Colle ge in Alphen heeft twee pro gramma's gemaakt. Een gedeel te gaat met zelf gehuurde bus sen naar Den Haag om de sta king bij te wonen en een ge deelte blijft op school om in de aula te discussiëren over de tweede fase en het studiehuis. Directeur Van Gils: „Wij staan achter de actie omdat het een slim middel is om veel aan dacht te trekken van onder an dere de pers. Maar wij zijn ook van mening dat elke nieuwe manier van onderwijs startpro blemen heeft, en dat het een kwestie is van het vinden van de juiste balans." In Den Haag wordt onder meer een een petitie aangebo den aan staatssecretaris Adel- mund van Onderwijs. Werkstraf geëist na inrijden op slijter den haag/leiden Connexxion verzorgt ook de komende vijf jaar het bus vervoer in de Leidse regio. De gemeente Leiden en de busmaatschappij zijn overeengekomen dat Connexxion voor meer reizigers zorgt. Ook komen er betere en scho nere bussen. leiden neemt, oplopend tot twee pro cent per jaar in 2002, 2003 en 2004. Blijven de inkomsten ach ter, dan mag de gemeente het contract ontbinden en met een andere busmaatschappij een overeenkomst afsluiten. Het akkoord met Connexxion betekent dat het openbaar ver voer in de Leidse regio de eerst komende jaren niet wordt aan besteed. De gemeente was dat aanvankelijk wel van plan. De nieuwe wet op het personen vervoer maakt meer concurren tie in het openbaar vervoer mo gelijk. Maar het ingaan van die robbert minkhorst Het contract moet nog instem ming krijgen van de gemeente raad, maar wethouder T. van Rij (vervoer) is al 'heel enthou siast'. Leiden krijgt voor dezelf de prijs meer reizigers en dus meer opbrengsten, aldus Van Rij. Dat is een doorbraak, want de afgelopen vijf jaar is het aan tal mensen dat de bus nam, juist licht afgenomen. Connex xion moet ervoor zorgen dat de reizigersopbrengst volgend jaar met anderhalve procent toe- wet is uitgesteld tot in ieder ge val na 1 september volgend jaar. Leiden had een eerste bod van Connexxion nog afgewe zen. De busmaatschappij wilde het toenmalige contract in eer ste instantie verlengen, maar daarmee ging de gemeente niet akkoord. De gemeente wil graag meer mensen de bus in krijgen. Er zijn de afgelopen maanden behalve met Connex xion ook gesprekken gevoerd met de Brabantse vervoers maatschappij BBA. Die had ook een offerte uitgebracht. Volgens Van Rij is het bod van Connex xion echter beduidend beter. Daar komt bij dat een andere vervoerder voor ongemak zorgt voor reizigers. Connexxion ver zorgt ook het vervoer in omlig gende regio's. De busmaat schappij en de nieuwe vervoer der zouden dan goede afspra ken moeten maken om de over last (het overstappen) voor de reiziger zoveel mogelijk te be perken. Een ander nadeel is dat een buitenstaander als de BBA de regio niet kent. Een andere busmaatschappij zou een flinke inwerktijd nodig hebben. Behalve hogere opbrengsten belooft Connexxion ook dat het de kwaliteit van het vervoer ver betert. Er komen meer bussen met een lage vloer, wat het in stappen makkelijker maakt. Bo vendien rust Connexxion al vol gend jaar de meeste dieselbus sen uit met een roetfilter. Dat vermindert de uitstoot van uit laatgassen en verbetert tevens het imago van het busvervoer. persbureau cerberus Tegen een 38-jarige Leidenaar is gisteren een jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk, ge- eist. De man was op 20 maart met zijn auto ingereden op de eigenaar van een slijterij. De winkelier wilde de Leidenaar te genhouden nadat hij hem had betrapt op het stelen van vijf flessen drank „U hebt geluk dat het zonder ernstige gevolgen afliep. Boven dien lijkt u uw leven gebeterd te hebben dus wat mij betreft zet de rechtbank de celstraf om in een taakstraf', zei officier van justitie E. Kole Grote misdrijven had de man nooit gepleegd, maar wel ver scheidene winkeldiefstallen waarvan er nu vijf op de dag vaarding stonden. Bij de laatste diefstal ging het mis. De ver dachte reageerde als een kat in het nauw toen hij werd betrapt in de slijterij. Hij vluchtte naar buiten met de eigenaar op zijn hielen. Eenmaal in zijn auto kon hij maar een kant op. Hij scheurde recht op de winkelei genaar af. Die had geen keus, sprong op de motorkap en wist het daar uitzonderlijk lang vol te houden. Uiteindelijk wist de man bij lage snelheid bijna on gedeerd van de motorkap af te komen. Niet alleen de winkeleigenaar was geschrokken, ook de ver dachte zelf realiseerde zich dat hij te ver was gegaan. Het was voor de man reden genoeg om in een klap een punt te zetten achter zijn jarenlange drugsver slaving. Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. leiden robbert minkhorst oer Koekoek (God heb- ziel. Of niet, dat weet je pit) mocht het graag in nu zeggen wij het (reens: „M'neer de }r, dat hebb'n me altied l. Daar hebb'n me voor chouwd." at is eruit. Maar waar óver? gaat over het transferi- is die uitgestrekte par its terzijde van de Ples- 1. Die steenvlakte waar 'gbrug naartoe loopt die g uit' het lood hangt, dat de op de A44 ter hoogte fslag Leiden gaat den- de wereld aan het kan- {eslagen en het einde n is aangebroken. Een l elf miljoen gulden a McDrive zich heeft d. er met de auto naartoe, transferium, maar het ld om de automobiliteit dringen. Vandaar kun f met de bus naar Den aar je op de Utrechtse- daaromtrent net zo I de file komt te staan ander) of naar station Centraal (een afstand et gemak kunt lopen). )mt het: dat transferi- tt niet! Je hebt naar het |een telraam nodig om stiek van het aantal ge- 'bij te houden. De koe- ers die die elf miljoen 'oor de opgetuigde par its op tafel hebben ge le, provincie, McDo- 1 busmaatschappij don) hebben daarover ek hun verbazing uitge- dat verbaast ons nou int er is in heel Neder- »a geen transferium dat tt. Her en der leggen overheden jaarlijks miljoenen bij om verliezen van transferia te dekken. Maar omdat overhe den nou eenmaal moeilijk te overtuigen zijn wilden ze het in Leiden nog eens proberen. Met voorspelbaar resultaat. De geldschieters hebben er overigens nog alle vertrouwen in dat het Leidse transferium op termijn wél gaat marcheren. Die denken dat het komt door de geringe bekendheid van de voorziening, dat nog niet tal van forensen er op de bus gaan staan wachten. Wij denken van niet. Om ervoor te zorgen dat het wel druk wordt op het transferi um zouden de geldschieters het volgende eens kunnen overwe gen. Eén transferium in Neder land loopt in ieder geval elke zomer als een trein. Dat is de parkeerplaats aan de rand van het Zeeuwse badplaatsje Renes- se. Je zet er gratis je auto neer en wordt gratis per bus, of des gewenst met paard en wagen, naar het strand gebracht. Daar komen automobilisten wel op af. Dus misschien is dat ook de op lossing voor die vlakte naast de Leidse McDrive. Laat er in plaats van de bussen van Con nexxion u weet wel: die maat schappij van die immer vrien delijke chauffeurs) paard en wagens rijden. Leg een mooi strand aan op dat immens lege plein voor Leiden Centraal. Het transferium staat binnen een mum van tijd vol. En de immer vriendelijk voerman van Con nexxion heeft elke keer zijn wa gen volgeladen. Hop hop hop, m'n paardje! Binnenstebuiten Ze moeten in de regio langza merhand knettergek worden van wethouder Tjeerd van Rij. Telkens als ze daar denken ein delijk hun zin te hebben gekre gen van het Rijk, komt Tjeerd een dagje later uitleggen dat dat best wel tegenvalt. Sterker nog... Een mooi voorbeeld daarvan was deze week de kwestie rond het marinevliegkamp Valken burg. Staatssecretaris Van Hoof verldaarde dat Defensie geen enkele reden zag het vliegveld op te doeken voor een Leidse woonwijk, vooral ook omdat de verhuizing van de Orions veel te veel geld kost. Een uitspraak die de Valken- burgse loco-burgemeester Henk van der Nagel - net als ve len van zijn dorpsgenoten een fervent tegenstander van een woonwijk op die plek - hoor baar plezier deed. 'Mooi werk', vertrouwde hij de krant toe, waarna hij ongetwijfeld snel de champagne ging koudzetten, om vervolgens met de voorzit ter van het plaatselijke muziek korps alvast de route van de feesttocht door te nemen. Maar Tjeerd van Rij - zoals be kend wél een groot voorstander van een woonwijk op die plek - bleek het allemaal toch iets an ders te zien. Tjeerd had de woorden van Van Hoof nog eens goed tegen het licht ge houden, doorgezaagd en bin nenstebuiten gekeerd. En toen klonken ze opeens heel anders. Want volgens Tjeerd moest de uitspraak "Wij verhuizen zeker niet voor 2005' worden begre pen als 'Oké, die datum, daar moeten we het nog eens over hebben'. En de opmerking 'Het is bovendien veel te duur' als 'Nou goed, wat hebben jullie er voor over?'. Waarbij Defensie al meteen haar eigen glazen had inge gooid, omdat ze het vliegveld überhaupt nog openhield voor die paar Orions die na alle be zuinigingen overbleven. Een hopeloze zaak kortom, en dan ook nog compleet ver knald. Voorzitter Theo van der Lans van het bestuur van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) beslist volgende week woensdag of hij aftreedt. De be stuursvergadering van die dag moet een door braak opleveren. Vier bestuursleden zijn voor de fusie van WBL met Woonstichting Portaal. Drie leden zijn tegen. „Ik ben er nog niet uit", laat Van der Lans we ten. „Maar op deze manier kan ik niet door gaan." De verdeeldheid in het bestuur is voor hem een 'onwerkbare situatie'. Afgelopen dins dagavond was er onvoldoende steun voor de fu sieplannen. Bijna de helft van de leden van de al gemene ledenvergadering (AV) stemde die avond tegen. Er was een meerderheid nodig van negen tig procent. Sinds dinsdagavond verkeren bestuur, directie en personeel van de WBL in het ongewisse over hun toekomst. De fusie wordt gezien als laatste redding voor de armlastige corporatie. Portaal wil de WBL niet laten vallen. „We hebben een slag verloren, maar de oorlog nog niet", zei di recteur Chris Jagtman dinsdag. Nieuwe verkie zingen, gepland voor volgend voorjaar, met een andere samenstelling van de AV, kunnen het tij keren. Van der Lans: „Er tekent zich een lijn af van 'we laten het er niet bij zitten'. Maar het moet werkbaar zijn." De voorzitter forceert daarom aanstaande woensdag een doorbraak. „Of men sen moeten over de streep, of mensen moeten aftreden." Of hijzelf een van de mensen is die opstapt als de tegenstanders zich niet laten om praten, wil en kan Van der Lans niet zeggen. Leidschö Dagblad Slim hoor, van Tieerd. Als hij gelijk krijgt, kan nij zeggen dat lij net gedraai van Defensie al meteen doorhad. Zo niet, dan heeft hij in elk geval fijn de vreugde van zijn tegenstanders vergald. En ons nog eens goed duidelijk gemaakt, dat je politici hoe dan ook nooit helemaal letterlijk moet nemen. tekst: aap rietveld en wim w ec man tekening: maarten wolterink Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. zaterdag 4 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker iin rijm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13