Veronica stapt uit Holland Media Groep Wat rijmt er nou op 'opa'? WTO-top in Seattle dreigt op groot fiasco uit te lopen 'Gsm verdrijft chipknip en creditcard' Economie 'Pensioengat van 18 miljard per jaar' I verschil -sknuue ais*™* Kooplust neemt niet meer toe Proeven en ruiken in vernieuwd Food Center Betogers Seattle omsingelen gevangenis Vol verwachting klopt ons hart. Megafusie in landbouwchemie Antireclame XS4ALL mag SAC 3 DECEMBER 1999 958 9 zondagskranten in Italië j In Italië verschijnen de zondagskranten niet als gevolg ien staking. Op zaterdag zullen ook de werknemers van de het werk neerleggen. Aanleiding is het dreigende van 79 werknemers bij de krant II Tempo. nanse Casa treedt toe tot EADS [0» De Europese luchtvaartreus die in oktober onstaan is >n fusie van het Franse Aerospatiale en het Duitse Daimler j jBler Aerospace, wordt uitgebreid. Gisteren is de Spaanse i tuigbouwer Casa toegetreden. Casa krijgt 6,25 procent van indelen. Casa is momenteel in handen van een Spaanse 'sholding. Het bedrijf, dat 7.400 werknemers telt, is winstge- Casa is net als zijn Franse en Duitse zusterbedrijven een ler in Airbus. EADS gaat in mei naar de beurs in Parijs, Icfurt en Amsterdam. Dan wordt ook het kapitaal uitge- I, zodat het belang van Casa verwatert tot 5,6 procent. lancieel expert Van Driel overleden ppAMOp 54-jarige leeftijd is deze week financiële dui- bpoot Willem van Driel overleden. Begonnen als giroklerk pN Amro was zijn laatste functie lid van de raad van be- •van de investeringsmaatschappij HAL Investments. Ook fedde hij tot voor kort talloze commissariaten, onder ande- Pearle Europe, GTI Holding, Financieele Dagblad Holding «Stichting PVT Nederland. Van 1991 tot 1996 was hij be- (svoorzitter van de Crédit Lyonnais Bank Nederland, die 3 ahij kwam op de rand van de afgrond verkeerde. De bank 5 a in 1996 overgenomen door de Generale Bank. Lingus voortaan bij One World JLi De Ierse luchtvaartmaaschappij Aer Lingus maakt sinds o «en deel uit van de luchtvaartalliantie One World, waartoe American Airlines en British Airways behoren. Aer Lingus is 5 18 vliegtuigen en 7.400 werknemers de kleinste partner bin- 5 )ne World. Over de financiële achtergrond van een en an- 5 jjn geen mededelingen gedaan. I 5 beralisering spoor moet sneller' ftAG» Het spoorvervoer moet versneld worden geliberali- i. Jaarlijks betaalt het bedrijfsleven in Europa 25 miljard io in aan spoorvervoerkosten. Daar kan 10 miljard vanaf als is J-lidstaten buitenlandse concurrenten op hun spoor toela- o pie boodschap in de vorm van een manifest kreeg minister lenbos van verkeer en waterstaat gisteren mee van de ver- >o sorganisatie EVO en ondernemersorganisatie VNO-NCW het beraad volgende week van de Europese transportmi- ars. Nationale monopolies vormen nu een groot obstakel, e belemmeringen worden weggenomen, levert dat volgens Hangenclubs niet alleen besparingen op maar wordt het rvervoer een aantrekkelijker alternatief voor het goederen- ler over de weg. 15 SS ritsma verbiedt Franse stroom >5 iki Nieuwe contracten voor stroomimport vanuit Frank- 3° ander de 100 gigawatt zijn verboden. Minister Jorritsma van omische zaken zei dat gisteren in Brussel. De minister be- In overleg met de Europese Commissie of ze bestaande [acten onder de 100 gigawatt kan verbreken. De maatregel tloeld omdat Frankrijk weigert zijn electriciteitsmarkt te en. De opstelling van Frankrijk steekt de overige lidstaten go p meer omdat de Franse stroommaatschappij EDF 'een 75 aisieve speler op de Europese markt is', aldus Jorritsma. irinebedrijf met kennis de markt op io f^0 De inkrimping van de Nederlandse marinevloot kan 20 het Marinebedrijf in Den Helder betekenen dat kapitaal, 30 is en menskracht vrij komen om opdrachten van derden 5° b'voeren. Vormen van samenwerking met commerciële be- 60 in worden bepaald niet uitgesloten. Gedacht wordt aan 50 a.De Schelde en Delft Instruments. Burgemeester Hoekze- 15 an Den Helder heeft gisteren een plan gepresenteerd aan 90 veede Kamer. Dit is het resultaat van overleg tussen ge- 65 «e, bedrijfsleven en de medezeggenschapsraad van het (ïebedrijf. 7~ntract KLM-hotel Amsterdam '22 jLVEENDe KLM heeft een overeenkomst met Golden Tulip ■35 Is gesloten voor de exploitatie van een hotel in het centrum 97 Amsterdam. Golden Tulip heeft een hotel aan de Hobbe- ;so Ide gekocht dat eind volgend jaar voor de KLM beschikbaar !o4 L Het hotel met 163 luxe kamers is met name bedoeld voor •23 anningen en relaties van KLM, Alitalia en Northwest Airli- ;80 t>e KLM huurt het pand voorlopig voor een periode van !ö5 jaar. Leegstaande kamers kunnen ook aan anderen worden uurd. !io :It IV Ambulance wil snel extraatje .44 |n_» CNV Ambulance wil dat werkgevers snel afspraken En met hun ambulancepersoneel over een extra beloning 'werken tijdens oud en nieuw. Deze vakgroep van CNV Be- enbond constateert dat die afspraken bij de helft van alle j*5o Ijven nog ontbreken. „Personeel moet extra diensten draai- Q daar moet extra voor betaald worden", vindt vakgroepbe- fder R. van Riezen. „We hebben aan de CAO-tafel afgespro- t de millenniumuitkering in de bedrijven zou worden ge- 1. Werkgevers dienen hun verantwoordelijkheid te ne- De vakgroep adviseert 500 gulden voor één nacht of vier het normale uurloon tijdens de eeuwwisseling. Voorzitter Van der Reijden: 'Aandeelhouders koriden niet meer door één deur' .5953 .5900 26,30 38 1 35 flens de Sinterklaasweek biedt VoiccMail Actueel u ite hulp bij rijmen en dichten. U vindt er trouwens jd handige tips, nieuws cn leuke aanbiedingen. 1 nou bijvoorbeeld het dagelijks weerbericht, sport- tvs en uittips. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen eMail berichten. Heel makkelijk en gratis bovendien. Veronica-voorzitter Joop van der Reijden: „Het klikte niet met de Luxemburgers". foto anp hans steinmeier Veronica stapt nog dit jaar uit de Holland Media Groep (RTL4 en RTL5) om als zelfstandige omroep of samen met een andere partner verder te gaan. De Vereniging Veronica, voor eenderde aandeelhouder van HMG, wil daartoe een akoord bereiken met grootaandeelhouder CLT-UFA. Volgens Joop van der Reijden, die waarschijn lijk in april volgend jaar opstapt als Veronica-voorzitter, gaat hem om 'verschillen van inzicht' met de Luxembur gers, waardoor samenwerken op bestuurlijk niveau on mogelijk werd. gaan. De aandeelhouders kon den niet meer door éen deur. Ik ben me ervan bewust dat het tot een aardverschuiving zal lei den, maar we zitten nog niet in het rampgebied." Het is al enige tijd bekend dat Van der Reijden zich stoort aan het (financieel) matig draaiende RTL 4 en 5. De aanzienlijke winsten worden gemaakt door Veronica met de stijgende kijk cijfers. Kijkcijferkanon is Big Brother, maar ook program ma's als Tatum en Jennifer, HILVERSUM GPD-ANP Een HMG-woordvoerster baga telliseert het besluit: „Voor de bedrijfsvoering heeft het geen gevolgen en voor adverteerders en kijkers ook niet". De proble men begonnen volgens Van der Reijden toen VNU drie jaar ge leden als aandeelhouder uit het samenwerkingsverband stapte. En het werd alleen maar erger. „Wij gaan de laatste tijd niet meer met elkaar om zoals part ners met elkaar dienen om te Melrose Place, Beverly Hills 90210, Friends. Flodder. The X- Files en De Regenjas doen het goed. In de afgelopen jaren wist The Young One haar marktaan deel fors op te krikken. Met na me onder door adverteerders felbegeerde doelgroep 13 tot 34 jaar deed de zender het goed. RTL 4 zendt - in tegenstelling tot Veronica - een aantal zeer dure programma's uit. Bijvoor beeld het RTL Nieuws en enke le peperdure dramaseries. RTL 4 zou de programmering moe ten aanpassen, wat tot verdere daling van de kijkcijfers kan lei den. Overigens ontkende Van der Reijden gisteravond dat het slecht draaien van de overige HMG-zenders aanleiding tot deze stap is geweest. Volgens HMG-directeur (ex- Veronica-directeur) Unico Glo rie zijn de merknaam Veronica en de rechten op de program ma's eigendom van HMG. „Die kan hij niet zomaar meene- VOORBURG ANP De lust tot steeds meer kopen neemt iets af. De omzet in de detailhandel nam in oktober, vergeleken met dezelfde perio de vorig jaar, toe met 0,6 pro cent. Een magere maand, aldus het CBS. Vooral de voedings winkels moesten het ontgelden. Zij leverden 2,9 procent omzet in. De non-food sector deed het beter en noteerde een stijging van 2,7 procent. In totaal ging er in oktober voor ruim 13 miljard gulden over de toonbank. Per huishou den werd 2.000 gulden uitgege ven. Bijna tweederde hiervan werd uitgegeven aan electroni- ca. kleding en andere spullen. De doe-het-zelf zaken boeren goed. De omzet verbeterde met 6,9 procent. Uitschieter zijn de drogisterijen. Vergeleken met oktober vorig jaar, namen de verkopen met 10,9 procent toe. Consumentenelectronica en meubels worden minder ver kocht Onderzoeker P. Mooijman kan zich dat voorstellen omdat de consument op een gegeven moment alles wel heeft. Het CBS verwacht dat winkeliers dit jaar minder tevreden zullen zijn dan vorig jaar. Over de eerste tien maanden van 1999 heeft de detailhandel 3# procent meer omzet gemaakt. In dezelfde pe riode vorig jaar was dat nog 6 procent. Amsterdam De hoofdstad heeft vanaf vandaag een ingrijpend ver nieuwd Food Center aan de Jan van Galenstraat. In het grote distribu tiecentrum dat vroeger de Centrale Markthallen heette, worden dage lijks 50.000 verse producten verhandeld die de hele voedselmarkt omvatten. Ter gelegenheid van de afronding van de renovatie en het openen van een nieuwe poort konden de detaillisten gisteren 5.000 uitgestalde producten bekijken, proeven en ruiken. foto anp marcel antonisse seattle john wanders correspondent De conferentie in Seattle over verdere reductie van handels belemmeringen dreigt te mis lukken. Aan de vooravond van de slotdag van de WTO-confe- rentie was er nog geen zicht op een overeenkomst. Wel groeide de irritatie over de werkwijze van de gastvrouw in Seattle, de Amerikaanse delegatieleidster C. Barshefsky. De Nederlandse delegatielei der, staatssecretaris Ybema van economische zaken, is gepi keerd over Barshefsky. De Ame rikaanse schoof eerder op de dag een concepttekst van de EU van tafel, zonder een alternatief aan te dragen. Ze dreigde van daag eigenhandig met een slot verklaring te komen. De vraag is evenwel of zo'n actie zin heeft als die tekst onvoldoende draagvlak heeft binnen de WTO. meent Ybema. Het Europese voorstel was constructief en bood perspec tief op een oplossing, vond Ybema. Het zag er naar uit dat andere toonaangevende landen zich bij het voorstel zouden aansluiten. Zoals Japan en be langrijke ontwikkelingslanden als Mexico, Zuid-Afrika, Brazilië en Thailand. „Dan heb je een redelijke basis", aldus Ybema. „Als je dan ook nog de Ameri kanen meekrijgt, ben je dichtbij een akkoord." De conferentie beoogt het startpunt te zijn van een nieu we ronde van handelsbespre kingen. De vierdaagse bijeen komst in Seattle dient duidelijk heid te geven over de vraag wel ke thema's aan bod zullen ko men tijdens de nieuwe overleg ronde, die zeker drie jaar zal duren. Ybema achtte het gister avond - met minder dan 24 uur te gaan tot het slot van de con ferentie - onwaarschijnlijk dat er in Seattle een akkoord zal worden bereikt over de agenda voor die nieuwe overlegronde. Ybema noemde het onbegrij pelijk dat de Amerikanen de conferentie op deze manier la ten ontaarden. „Er is een vol strekt gebrek aan leiderschap. De VS wilden deze conferentie graag in eigen land organiseren. De president zelf was in Seattle. Dan verwacht je dat ze er iets van willen maken." Europees handelscommissa ris P. Lamy heeft gisteren ge pleit voor de oprichting van een WTO-parlement. Dat moet zor gen voor meer openheid en een krachtiger organisatie. Lamy deed dit voorstel op de derde dag van de conferentie. Hij uitte frustraties over de on derhandelingen tot dusver. De 135 lidstaten hebben volgens hem de verschillen niet weten te overbruggen, zo zei de Frans man. De Ontwikkelingslanden dreigden gisteren bijna weg te lopen van de onderhandelings tafel. Zij klaagden ook over het gebrek aan openheid binnen de WTO, vooral omdat zij ongerust zijn over waar de VS heenwillcn met hun pleidooien om bij de komende onderhandelingsron de te gaan praten over arbeids omstandigheden. SEATTLE AFP-Rtf Duizenden betogers hebben gisteren de gevangenis in Seattle omsingeld. Daar zitten honderden mensen gevangen die bij demonstraties tegen de WTO-top zijn garresteerd. Be togers eisten het aftreden van de chef van de politie van Seattle. Zij houden de man verantwoordelijk voor het hardhandige optreden van de ordebewakers. De functionaris gaf gisteren tijdens een persconferentie toe dat sommigen van zijn onder geschikten over de schreef zijn gegaan. Van sommige inciden ten is hij zelf ooggetuige ge weest: „Ik heb verontrustende dingen gezien". Hij kondigde een onderzoek en eventuele disciplinaire maatregelen aan. Burgemeester Schell heeft op zijn beurt excuses aangebo den aan buurtbewoners die door de politie met traangas zijn bestookt. Volgens hem is het voor de politie 'moeilijk het onderscheid te maken tussen betogers en onschuldige bur gers'. men." Dus zal Veronica de boer op moeten voor programma's, wat moeilijk is voor een betrek kelijk kleine zender. Samenwer king is daarom een must. In de wandelgangen wordt de zender Fox 8 genoemd dat haar markt aandeel in een jaar tijd zag ver dubbelen. Van der Reijden ging daar gisteravond niet op in. OR-voorzitter van de HMG Gert van Brakel is woest. „Waar zijn ze in vredesnaam mee be zig? Dit soort ontwikkelingen zijn niet goed voor de club. Ze hebben destijds, toen Veronica commercieel wilde worden, van ons (RTL 4, 5, red.) een kontje gekregen. Nu ze eenmaal goed op de rails staan, stappen ze er uit." Volgens Van Brakel stegge len de aandeelhouders over de hoofden van het personeel heen. De vakbond FNV Kiem maakt zich grote zorgen. „Dat is desastreus voor RTL 4 en RTL 5," zegt FNV Kiem-bestuurder Luuk Voormeulen. BASEL DPA-ANP Het Zwitserse farmacieconcern Novartis en het Brits-Zweedse AstraZeneca vormen een on derneming waarin ze hun acti viteiten op het gebied van land- bouwchemicaliën onderbren gen. Het is de eerste onderne ming ter wereld die zich alleen met zogenoemde agribusiness bezighoudt. De naam wordt Syngenta, zo hebben de twee concerns bekendgemaakt. Op het gebied van gewasbe schermingsmiddelen wordt Syngenta 's werelds grootste. Bij de zaadactiviteiten wordt het de op twee na grootste. De omzet komt uit op 7,9 miljard dollar. Het hoofdkantoor komt te staan in Basel. Inmiddels kijkt de effecten beurs van Zürich argwanend naar de koersontwikkeling van Novartis. Mogelijk is er de afge lopen weken sprake geweest van handel met voorkennis. AMSTERDAM ANP XS4ALL mag in advertenties en op billboards antireclame ma ken voor de gratis internetaan bieders NokNok en Wanadoo. Dat heeft de rechtbank in Am sterdam gisteren bepaald. In een advertentie citeert XS4ALL 'de kleine lettertjes' uit de algemene voorwaarden van NokNok en Wanadoo. Volgens de internetaanbieder gebruiken NokNok en Wanadoo per soonsgegevens voor marketing doeleinden. XS4ALL, dat geld vraagt voor toegang tot inter net, voegt daaraan toe: „Uitein delijk heeft alles zijn prijs". Met die leus is de rechter het eens. Het gratis aanbieden draagt 'de schijn van misleiding in zich', oordeelt vice-president van de rechtbank R. Orobio de Castro. Hij vindt de harde aan pak die XS4ALL kiest in de cam pagne daarom gerechtvaardigd. Wanadoo en NokNok zeiden tijdens de zitting op 26 novem ber dat ze de privé-gegevens niet verkopen, maar gebruiken voor analyses van doelgroepen. Daarmee spreken ze niet tegen dat ze de gegevens gebruiken voor marketingdoeleinden, zegt de rechter. Verzekeraars cijferen: 0842-333 amsterdam fred van essen gpd De mobiele telefoon gaat volgend jaar de chipper en chipknip verdringen als betaal middel. Ook de rol van creditcards als Visa en Mastercard wordt overgenomen door gsm's. Dat zegt CMG, automatiseerder met grote contracten in zowel telecom als de financiële wereld. Volgens bestuurs voorzitter C. Stutterheim is het recent in gevoerde 'Wireless applicated protocol - WAP', waardoor met een gsm informatie van internet kan worden gehaald, bij uit stek geschikt voor betalingen en financiële diensten voor consumenten. Stutterheim gaat er van uit dat de ban ken betalen via de mobiele telefoon gratis ter beschikking stellen. De investeringen zijn relatief bescheiden. .Als de banken hun klanten die in aandelen handelen al lemaal kunnen verleiden tot één extra transactie, hebben ze de kosten er uit." De Nederlandse banken hebben volgens Stutterheim met hun samenwerkingsver band Interpay 'een van de beste betaalka- nalen in de wereld'. Daardoor zou het simpel zijn om te schakelen naar betalin gen op internet. Met de mobiele telefoon is dat veiliger dan over het 'gewone' inter net doordat het digitale gsm-signaal niet te onderscheppen en decoderen is. Als tegenprestatie krijgt de gebruiker van gratis WAP reclame en 'direct mail' op zijn telefoonschermpje geprojecteerd. „WAP zal denk ik in eerste instantie een gratis platform worden. Het publiek zal het massaal oppakken als ze zien dat ze echt iets krijgen. Reclame staat dat niet in de weg. We kijken ook naar allerlei com merciële zenders ondanks onderbrekin gen voor reclame." WAP. dat vorige week door KPN Tele com als eerste in Nederland op de markt is gebracht, werkt net als een pc werkt met menu's' wordt het ook mogelijk sneller door de trage, omslachtige antwoordcom- puters van bedrijven en instellingen heen te komen. Een mobiele telefoon is volgens marke tingdirecteur P. Maathuis veel beter ge schikt als internettoegang voor de gemid delde consument dan een pc. „Betalen via internet via een pc is veel te ingewikkeld. Vorige maand werden chipknip en de chipper op een congres uitgeroepen tot 'de marketingblunder van de eeuw'. De banken proberen nog steeds mensen te bewegen de chipkaart te gebruiken. Vol gens CMG is dat een verloren strijd. „Een gsm-abonnement functioneert nu al in principe als een credit card en een pre paid-kaart is eigenlijk al een soort chip knip. WAP breidt de mogelijkheden daar van enorm uit." De recente toetreding van Visa tot het 'WAP-platform' zegt volgens Maathuis genoeg. DEN HAAG GPD-ANP Nederlanders sparen volgens de verzekeraars per jaar onge veer 18 miljard gulden te weinig om aan een volledig pensioen te komen. Zij pleiten voor een vaste belastingaftrek vanaf 2001 van 4.000 gulden per jaar voor iedereen. Het kabinet wil alleen mensen met een pensioente kort aftrek toestaan. Het nieuwe belastingplan be perkt de aftrek van lijfrente en koopsommen aanzienlijk, wat voor verzekeraars een fikse in krimping van de voor hen enorm lucratieve markt bete kent. Minister Zalm van finan ciën hoopt met het plan de lijf- rente-aftrek terug te brengen van 6 naar 2,7 miljard. Volgens het Verbond van Verzekeraars is het voordeel echter geen 3,3 miljard maar 'letterlijk nul'. Volgens voorzitter E. Fischer van het Verbond heeft meer dan 77 procent van de Neder landers een pensioengat. Zalm en staatssecretaris Vermeend zeiden vorige week al dat de verzekeraars veel te ruim reke nen. Zo zeggen de maatschap pijen dat iedereen die van baan is veranderd zonder pensioen- overdracht en iedereen die ooit in deeltijd heeft gewerkt of werkloos is geweest een pensi oengat heeft. Verder gaan de verzekeraars ervan uit dat ie dereen die geen pensioen heeft gebaseerd op zeventig procent van het laatst verdiende loon ook een gat heeft. Abusievelijk meldde Fischer gisteren verder dat het spaar loon en bedrijfssparen wordt gehalveerd tot 1.500 gulden, terwijl Zalm al heeft beloofd de ze inperking te schrappen. Een andere misser van het Verbond, aldus Zalm, is dat het kabinet 'vergeet' de belastinginkomsten op uitgekeerde lijfrentes mee te rekenen. Op hun beurt vergeten de verzekeraars dat de lagere belastingtarieven ook de lijfren teuitkeringen minder afromen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9