Radicalen liggen dwars ETA heropent vandaag jachtseizoen Buitenland wx-l Zigeuners Obilic kunnen geen stap buiten hun kamp zetten Bedenkingen Rusland over inzet in Kosovo Nederlands initiatief voor Europese marinemacht PAG 3 DECEMBER 1999 AFP AgcfKe France Prese ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPO Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters nsland verbiedt opeten huisdieren you Het Russische parlement, de Doema. heeft deze week wet aangenomen die het opeten van huisdieren nadrukke- verbiedt. Het verbod maakt deel uit van een reeks maatrege- iie de Russische huisdieren betere rechten moet geven. Het den van huisdieren voor hun vlees of hun huid is voortaan oden. In de 22-pagina's tellende wet is onder meer ook be- d dat het opzettelijk verwonden van dieren voor foto- of opnamen uit den boze is. ïatemalteekse wil vervolging dictator De Guatemalteekse mensenrechtenactiviste en Nobel- winnares Rigoberta Menchü heeft gisteren een Spaans ge- itshof gevraagd de voormalige Guatemalteekse dictator, Ef- i Rios Montt te vervolgen. Menchü wil dat het hof mensen- itenschendingen onderzoekt die in Guatemala zijn begaan lr de vredesakkoorden van 1996. Ze stelt dat onder de slacht- s van de militaire regimes ook Spanjaarden waren. Tot het raar Menchü zich gisteren heeft gewend, behoort onder- csrechter Baltasar Garzón, die de Chileense ex-dictator Au- u Pinochet vervolgt. Hij vervolgt ook militairen die in Ar- nië mensenrechten zouden hebben geschonden. einig interesse in 'millenniumbaby' l De door velen bekritiseerde race om 'millenniumba- I' heeft in de wereld weinig weerklank gevonden. Alleen Au- lische stellen lijken gevoelig voor de eer het eerste kind van p te kunnen presenteren. In Sydney, de eerste grote stad die [eboorte van het nieuwe millennium mag meemaken, ver- pt rond de jaarwende een verdubbeling van het normale J borelingen. De Britse BBC, die internationaal navraag jl naar de verwachte babyboom, concludeert dat elders op niemand echt wakker ligt van de ophef over een millenni- id. Ook in Nederland wordt geen babyboom verwacht ilosevic moet zelf naar tribunaal' |rado President Djukanovic van Montenegro heeft presi- it Milosevic van Joegoslavië (Servië en Montenegro) woens- avond in een speech aangeraden zelf naar het Joegoslavië- Binaal in Den Haag te gaan. Dat meldde de Belgradose zen- gisteren. „Het enige moreel juiste voor Milosevic zou vrijwillig naar Den Haag te gaan en te pogen zich daar te ledigen. Alleen zo zou hij de schande, die door zijn daden 'iele Servische volk is aangedaan, kunnen uitwissen", zei anovic in Danilovgrad. Hij beschuldigde Milosevic ervan jwjogen in Kroatië en Bosnië te hebben ontketend en te heb- i 'gepoogd Kosovo etnisch te zuiveren'. Het tribunaal in Den ig heeft Milosevic en andere hoge Servische functionarissen •geklaagd wegens oorlogsmisdaden en misdaden tegen de pselijkheid. jrinovski wil millennium-amnestie ïrai De ultranationalist Vladimir Zjirinovski heeft in de sische Tweede Kamer voorgesteld om op de eerste dag van nieuwe millennium eenderde van alle Russische gevange- vrij te laten. Het zou daarbij gaan om zo'n 330.000 mensen. gebaar moet de druk op de overvolle Russische gevangenis- verlichten. Bovendien is het bedoeld om plaats te maken r de verwachte toestroom van duizenden Tsjetsjeense rebel- wit die het Russische leger in de opstandige republiek krijgsge- gen hoopt te maken. Het voorstel is door verscheidene orga- ities in het land opvallend positief ontvangen. onument voor Martin Luther King Op de National Mali, een park in het centrum van ihington, komt een monument te staan voor Martin Luther P g, de zwarte burgerrechtenactivist die in april 1968 werd ver- brd. Het is de eerste keer dat een zwarte Amerikaanse per- nlijkheid wordt geëerd op de National Mali, waar al monu- 21 (Jten staan voor presidenten George Washington, Abraham :oln en Theodore Roosevelt. Het King-monument komt niet 'van de plaats te staan waar King zijn beroemde toespraak 'I e a dream' hield, waarin hij zijn droom verwoordde van een erika zonder rassendiscriminatie. iwarzenegger wil president worden _i Filmster Arnold Schwarzenegger wil president van zijn orteland Oostenrijk worden. Als de Oostenrijkers daar ten- Iste om vragen. Eerder al overwoog de filmheld uit onder fere The Terminator mee te doen aan de race om het gouver- tschap van Califomië, maar trok zich eerder dit jaar toch te- J,,Als de mensen uit Oostenrijk zeggen dat ze me nodig heb- voor 'the job', dan ga ik ervoor", aldus Schwarzenegger vol- p het Britse persbureau WENN. [jetsjeense rebellen verlaten Argoen Tsjetsjeense rebellen zijn vertrokken uit de strategisch ngrijke plaats Argoen. Dat heeft een woordvoerder van de tsjeense president Maschadov vandaag bekendgemaakt. Ar- n was de laatste dagen het toneel van hevige gevechten tus- jde Russische troepen en de rebellen. Het was een van de mige steden, samen met Grozny, Sjali en Oeroes-Martan, die in de handen van de Tsjetsjeense onafhankelijkheidsstrij- t zijn. De terugtrekking uit Argoen is gedaan uit tactische Jwegingen en heeft als doel het voorkomen van grote verlie- laan Tsjetsjeense kant, aldus de woordvoerder. ven doden bij treinongeluk Australië _i Bij het treinongeval in Australië zijn gisteren zeven ;en om het leven gekomen. Ruim vijftig mensen raakten ond, waarvan acht ernstig, aldüs de balans na de afronding I de reddingswerkzaamheden. Het ongeluk gebeurde toen forensentrein met bestemming Sydney op volle snelheid [terop de Indian Pacific reed, een trein die van Perth naar pey rijdt en bij toeristen erg populair is. Alle slachtoffers vie- n de forensentrein, waarvan de eerste wagon zich vrijwel iel in de andere trein boorde. De oorzaak van de ramp is lelijk een seinstoring. Noord-Ierse regering voor het eerst bijeen De twee ministers van de radicale Democratie Unionist Party schitterden gisteren door afwezigheid. Toch kon dit de pret niet drukken. Gisteren kwam de nieuwe twaalfkoppige Noord-Ierse regering voor het eerst bij een. De afWezigheid van de twee van hen was vervelend, maar geen verrassing, de onverzoenlijke dominee-politi cus Paisley, de leider van de DUP, had dit al lang gele den voorspeld. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT De komende tijd zal ongetwij feld de vraag aan de orde ko men of een land wel goed gere geerd kan worden als twee mi nisters principieel weigeren ka binetsvergaderingen bij te wo nen, zo lang er twee andere mi nisters aanwezig zijn met wie ze niet om de tafel willen zitten. Peter Robinson (regionale ont wikkeling) en Nigel Dodds (so ciale ontwikkeling) hebben na mens de DUP hun post aan vaard, maar ze weigeren samen te werken met de andere kant van het politieke spectrum, de republikeinse Sinn-Fein minis ter voor onderwijs Martin Mc- Guiness en zijn partijgenoot Bairbre de Brun (volksgezond heid en sociale diensten). De nieuwbakken eerste mi nister David Trimble wist het antwoord op die vraag nog niet. Wel was hij positief over de eer ste vergadering die hij als 'goed en constructief ömschreef. Toch kwam ook Trimble niet helemaal onder de mankemen ten van zijn kabinet uit: „We hebben wel geleden onder de afwezigheid van twee ministers. Dat is toch een ongelukkige si tuatie." Overheersend was deson danks toch de vreugde over de enorme stappen die de afgelo pen week in het Noord-Ierse vredesproces zijn gezet. In het kader van het vredesakkoord schrapte de Ierse regering haar claim op het tot het Verenigd Koninkrijk behorende Noord- Ierland uit de grondwet. En het Britse parlement droeg een pakket bevoegdheden over aan het Noord-Ierse. Het Ierse Re- MOSKOU AFP-Rtr Rusland heeft bedenkingen bij de deelname aan de internatio nale troepenmacht KFOR in Kosovo. Een topofficier en een onderminister hebben gisteren in Moskou gezegd dat de NAVO in Kosovo internationale regels op grove wijze schendt en dat Rusland terugtrekking over weegt. Vice-minister Ordjonikidze van buitenlandse zaken zei dat niet kan worden uitgesloten dat Rusland zijn troepen uit Kosovo weghaalt, als de NAVO VN-re- ïog langer i Er zijn meer dan drieduizend Russen onder de KFOR-troepen van totaal 40.000 man. De resolutie 1244 maakte eer der dit jaar een einde aan elf weken van zware bombarde menten op Joegoslavië door landen van de NAVO. Het do cument bekrachtigt ook de soe vereiniteit en territoriale inte griteit van Joegoslavië. 'Mest-zondaar' Nederland vraagt Brussel clementie BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het kabinet vraagt de Europese Commissie enige souplesse bij de beoordeling van zijn mest beleid. Een gisteren verstuurde uitleg over de aanscherpte plannen van de ministers Pronk van milieu en Brinkhorst van landbouw moet 'Brussel' over tuigen van de goede milieube doelingen van Nederland. Mis lukt deze poging, dan hangt het kabinet een dwangsom van een half miljoen gulden per dag bo ven het hoofd. Het strengere mestbeleid is nodig om te voldoen aan de mi lieuwetgeving in de Europese Unie. De EU-regels schrijven voor dat de hoeveelheid nitraat (in mest) op het land sterk wordt beperkt omwille van schoon en veilig grondwater. Ons land is een van de zwaarste overtreders van deze zogeheten 'nitraatrichtlijn', die overigens eind 1991 onder Nederlands EU-voorzitterschap is aangeno men. De richtlijn schrijft voor dat vanaf 1 januari dit jaar maxi maal 210 kilo nitraat (stikstof) per hectare mag worden uitge reden. In 2003 moet dit zijn ge daald tot 170 kilo. Alleen op die manier is de kwaliteit van het grondwater gewaarborgd, meent de Commissie. publikeinse Leger (IRA) heeft gisteravond overeenkomstig de vredesafspraak een van zijn le den benoemd als bemiddelaar hong kong Een man veegt de peperspray uit zijn ogen. In Hongkong zijn vandaag grote rellen uitgebro ken nadat het hoogste hof van beroep heeft geoordeeld dat zeventien Chinezen die zich in Hongkong willen vestigen daar geen recht toe hebben. Het hof sloot zich daarmee aan bij de Chinese wetgeving. Ju risten en mensenrechtenorganisaties hebben hun bezorgdheid uitgesproken. Voor het gerechtsgebouw braken schermutselingen uit tussen de politie en honderden Chinezen die in Hongkong willen blijven. FOTO AP VINCENT YU henk van den boom 'de ETA is het jachtseizoen vanaf laag weer geopend. Tot het wild be- n gemeenteraadsleden, rechters, lemensen, hoogleraren, ondeme- I en iedereen die de pech heeft zich et verkeerde moment in de( buurt Sen verdwaalde kogel of autobom [houden. tien maanden lang hebben de ter ten van de Baskische afscheidings- ing de wapens in het vet laten lig- raar volgens de Spaanse procu- ïneraal Fungairino hebben ze in l beslist geen vakantie gevierd, lin overigens als de Spaanse en politie, die het afgelopen ander- lar 49 leden van de verboden ter- irganisatie onschadelijk wist te ma under hen waren belangrijke kop- n, zoals de chef van de 'illegale lando's', Jose Javier Arizkuren. macabere aankondiging zondag Baskische krant Gara dat de ETA maf 3 december gerechtigd voelt '^"Jaar militaire commando's weer in pen. heeft de politie de bewaking Cn maximum opgevoerd. Exacte cij- ontbreken, maar volgens de politie bonden hebben alleen al in Madrid tweeduizend politiemensen een fulltime dagtaak aan persoonlijke beveiliging. De autonome Baskische politie, de Ertzaint- za, heeft 250 van haar agenten ingezet als lijfwacht van degenen die op de do denlijst van de ETA staan. Op de eerste plaats zijn dat gemeente raadsleden van de regerende conserva tieve Partido Popular van Jose Maria Az- nar. In de twee jaar voorafgaand aan het bestand werden zeven PP-politici ver moord. Naast de politiebewaking heeft de PP nog eens 25 miljoen gulden uitge trokken voor het inhuren van een parti culiere bewakingsdienst. Voor het eerst hebben Spaanse en Baskische bestuur ders die belast zijn met de veiligheid de handen en elkaar geslagen en een nieuw (geheim) veiligheidssysteem opgezet. De Baskische minister van binnenlandse zaken Javier Balza zegt echter dat on danks de nieuwe samenwerking geen garantie is te geven voor honderd pro cent veiligheid. „Tegen terrorisme kun je nooit volledig beveiligen." De 'havik' in de strijd tegen de ETA-terreur, procu reur-generaal Fungairino, is van mening dat de ETA 'niet één goede bedoeling' heeft gehad met het bestand. De bewe ging had tijd nodig om zich te reorgani seren na de golf van arrestaties. Volgens Fungairino is de vuurkracht van de ETA momenteel niet groot. Waarschijnlijk beschikt de afscheidingsbeweging maar over drie, hoogstens vier operationele commando's. Een is actief in Madrid, een of twee opereren in Baskenland, het zogenaamde 'Commando Donosti' (San Sebastian) en het 'Commando Vizcaya' (Bilbao), en dan zou er nog een mobiel commando actief zijn in Frankrijk. Het aantal militair getrainde ETA-leden ligt ergens tussen de dertig en de vijftig. De meesten van hen behoren tot een nieu we generatie: zonen en dochters van de ETA van het eerste uur. Leider van de ETA is sinds 1992 de 44-ja- rige Ignacio Gracia Arregi. Hij is in Ren- teria geboren en al sinds 1970 bij de af scheidingsbeweging betrokken. Mikel Albizu (38) met de bijnaam Antza wordt beschouwd als het politieke brein van de organisatie. Hij stond in mei aan het hoofd van de delegatie die in Zwitser land met vertegenwoordigers van de re gering Aznar heeft onderhandeld. Het derde kopstuk is Soledad Iparraguirre, bijgenaamd Marisol, de verloofde van een ETA-lid dat een paar jaar geleden in een vuurgevecht met de politie werd ge dood. Zij wordt gezien als de exponent voor ontwapening. De Britse premier Tony Blair sprak dan ook niet voor niets van 'wederom een historische dag' en van de 'hoop dat de hand der geschiedenis nu ein delijk de last van terreur en ge weld verwijdert'. Positieve reacties binnen NAVO niet de kastanjes mee uit het vuur willen héden. Engeland, Frankrijk en Duitsland hebben de handen in elkaar geslagen en bepleiten sinds kort de vor ming van een Europese snelle interventiemacht, die binnen zes maanden 50.000 a 60.000 militairen op de been zou moe ten kunnen brengen. De Europese marine die Ne derland voorstaat, zou bij inzet tijdens een crisis onder het commando van een Europeaan moeten komen. „Tijdelijk wor den deze eenheden en com mando-faciliteiten aan de NAVO onttrokken", aldus De Grave gisteren. De secretaris generaal van de alliantie, Ro bertson, reageerde echter af houdend: „Elke troepeninzet moet binnen het NAVO-com- mando plaatsvinden." De Ame rikaanse defensieminister Co- hen zei de Europese plannen voor versterking van de eigen slagkracht toe te juichen. BRUSSEL PAUL KOOPMAN correspondent Europa kan niet volstaan met de vorming van een snel inzet bare interventie-landmacht. Er moet ook een Europese mari nemacht worden gevormd, als mede een Europees zeetrans- pprt-commando. Dit voorstel heeft minister De Grave van de fensie gistermiddag op tafel ge legd bij zijn collega's van de NAVO. Engeland, Duitsland en België, landen waarmee de Ne derlandse marine al nauw sa menwerkt, hebben positief op het voorstel gereageerd. Volgens het Nederlandse ini tiatief moet Europa de moge lijkheid creëren om desnoods zonder de Amerikanen en Ca nadezen marine-vredesopera ties uit te voeren, met gebruik- méiking van NAVO-middelen. In de EU is het besef doorge drongen dat de VS na Bosnië en Kosovo wellicht een derde keer obilic harald doornbos correspondent Verscholen in een bos, onder de rook van het Kosovaarse dorp Obilic, bevindt zich een zigeunerkamp. Daar vrezen 850 Kosovo-zigeuners onder erbar melijke omstandigheden al vijf maanden voor hun leven. Het kamp is omgeven met prikkel draad en een handjevol KFOR- soldaten staat dag en nacht op wacht om de zigeuners te be schermen tegen aanvallen van Albanezen. Ongeveer honderd tenten staan in een zee van modder. En het is koud: overdag komt de temperatuur maar net bo ven nul, 's nachts bevriezen het water en de modder, tegen de middag ontdooit het weer en verandert de bodem in een blubberbende; Kinderen spe len met takken en lege fris drankblikjes. Vrouwen staan bij vier kranen waaruit een beetje water komt en proberen zo goed en zo het kwaad als het kan hun kleren te wassen. De mannen hakken de paar bomen om die er op het terrein staan en maken een kampvuur. WC's zijn er. Vier, wel te verstaan. Een gat in de grond met daarboven een soort van gammele metalen box. Geen van de 850 zigeuners durft het kamp verlaten, bang om doodgeschoten te worden door Albanezen die in de buurt van het kamp wonen. De zi geuners leven op water en brood dat wordt geleverd door een internationale hulporgani satie. „Dit is geen opvangkamp, dit is een gevangenkamp, te vergelij ken met wat we tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben gezien", zegt Naser Adici, de 36-jarige leider van de zigeu ners. De woede van de zigeu ners richt zich met name tegen de Albanezen. Die zijn namelijk sinds de bevrijding van Kosovo door het hele land een ware klopjacht begonnen op zigeu ners. Volgens de Albanezen hebben de zigeuners de Servi sche politie geholpen bij de er- nische zuivering in Kosovo. Zo goed als alle nuizen van zi geuners zijn inmiddels in brand gestoken door terugge keerde Albanezen. Enkele tien tallen zigeuners zijn vermoord of gekidnapt. Van de 70.000 zi geuners die er naar schatting voor de oorlog in Kosovo woonden, zijn er nog maar 5000 over. „Wij hebben abso luut niet met de Serviers sa mengewerkt", aldus Adici. „Zi geuners zijn volledig neutraéil geweest. We hadden contacten met de Serviërs én met de Al banezen. Wij zijn onschuldig." „Wat de Albanezen willen, is een etnisch zuiver Kosovo, ik kan het niet anders zien", meent Adici. Ook de andere zi geuners in het kamp hebben geen goed woord over voor de Albanezen. „Het wordt tijd dat ons leger weer terug komt en die Albanezen afmaakt", zegt een oudere man, hierbij doe lend op het Servische leger. van de harde lijn. De beëindiging van het bestand is in Spanje en vooral in Baskenland hard aangekomen. De tijdelijke vrede had een zekere ontspanning teweeggebracht. De eerste tekenen van angst en paniek zijn merkbaar. Een informaticabedrijf dat in San Sebastian een groot congres met ze venhonderd deelnemers op de agenda had staan, heeft dit gisteren afgeblazen. Overal in het land worden vandaag en morgen demonstraties en korte stakin gen gehouden om de ETA te bewegen op haar beslissing terug te komen. Nie mand gaat er overigens van uit dat dit zal gebeuren. Wel positief is dat de poli tieke arm van de ETA. Herri Batasuna voor het eerst in haar historie mee doet met de manifestaties. Sommigen leggen dit uit als zou HB zich tegen de eigen ETA keren. Dat is niet zo want de partij weigert tot nu toe de ETA expliciet te vragen het bestand te handhaven. HB-woorvoerder Arnaldo Otegi zegt dat zijn partij demonstreert voor vrede in Baskenland. „Er is geen enkele twijfel dat Baskenland vrede wil." Volgens Ote gi is het aan alle partijen te wijten dat de veertien méianden bestand niet zijn be nut om tot een begin van een vredespro ces te komen. Dit pakket, in Voor iedereen mei twee reel lusief handleiding cn i f 150,- op de in alle voordelen van ISDN: sneller u verkrijgbaar bij 0800-0402, Primafoon, Telecom dealer, o.a. Dynabytc, ie, ITS, Electronic Partner •Bij verhuizing of vervanging van uw hu en exclusief randapparatuur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7