Dikke pret in het zwembad WEER Het Gesprek van de Dag TV 29 Gedachten bij een tv-avond Hangen uit een reclame De scheltopusik Frits Bom y weer terug i vakantiem^ VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 COMMENTAAR Stap naar politiestaat Het gebruik van vuurwapens dreigt een gewoon verschijnsel te worden. Dat komt tot uitdrukking in een toenemend aantal inci denten waarbij slachtoffers te betreuren zijn. Bleef het wapenge weld tot voor kort beperkt tot de penose. de laatste jaren worden steeds vaker personen getroffen die met de georganiseerde mis daad niets van doen hebben: voorbijgangers, scholieren in de dis co, mensen die op de tram staan te wachten. De samenleving rea geert met stille tochten en andere vormen van machteloos protest. Er is sprake van een toegenomen gevoel van onveiligheid en onge rustheid, en van aandrang op beleidsmakers om er wat tegen te doen. Ook kan worden geconstateerd dat gewelddadige incidenten zich in sommige wijken stelselmatig veel vaker voordoen dan in ande re. Onderkend moet worden dat het vooral enkele grote stadswij ken zijn met een sterk allochtone bevolking die met (vuurwapen geweld te maken krijgen. Tegen die achtergrond is het begrijpelijk dat de justitie en de politie eens wilden proberen hoever de wette lijke bevoegdheid reikt om preventief wat tegen het wapenbezit te doen. Want ook op dit terrein geldt dat voorkomen altijd beter is dan genezen. Inmiddels hebben verschillende strafrechtsgeleerden fel geprotes teerd tegen het preventief fouilleren van iedereen die vorige week vrijdag de beruchte Rotterdamse Millinxbuurt in of uit wilde. Waar gaan we heen als iedereen op straat zo maar kan worden opgepakt zonder redelijke verdenking van een strafbaar feit. vroeg de Am sterdamse strafrechtgeleerde Rüter zich af. De bewindslieden van binnenlandse zaken en van justitie gingen aan die fundamentele kritiek voorbij. Hun antwoord op het voor spelbare argument dat de actie in de Millinxbuurt volgens het gel dende recht niet mocht, lag kennelijk al klaar: dan moet de wet maar worden aangepast. Een en ander wekt de indruk van een van te voren in elkaar gestoken scenario, bedoeld om de geesten rijp te maken voor een aanvechtbare wetswijziging. Hoe begrijpelijk die poging ook is in het licht van de maatschappe lijke onvrede over het vuurwapenprobleem, de vraag blijft of wij die kant op moeten. Preventief fouilleren betekent een onaan vaardbare aantasting van de persoonlijke levenssfeer het schep pen van wettelijke mogelijkheden daartoe een stap in de richting van een politiestaat. Dat neemt echter de noodzaak niet weg om veel krachtiger op te treden tegen wapenbezit. Een forse verhoging van de wettelijke strafmaat past, anders dan preventief fouilleren, wél op de fundamenten van onze rechtsstaat. Er zijn van die dagen dat het tv-aanbod heel inspirerend is. Dat je al halverwege de avond diep in gedachten bent verzonken. Over de vraag bijvoorbeeld of er dan echt geen betere tv-programma's zijn te bedenken. Misschien eens leuk om in plaats van de gebruikelijke re censie, een klein overzichtje te geven van de ideeën na zo'n avondje denken. Klappatongo. Spelshow waarin ex-bokser Don Diego Poeder kan didaten aftuigt die het verkeerde antwoord geven op sullige vragen. Over een andere Buch. Menno en Boudewijn praten openhartig over elkaar. Schoten voor de Buch. Vervolg op vorige programma. Big Sister. Verborgen camera 's volgen het dagelijks leven in een nonnenklooster in Haiti. (KRO/RKK) Bij Karei. Spelshow waarin oud-kasbeheerder Baarspul van de provincie Zuid-Holland kandidaten een extra zakcentje bezorgt. Blik van de weg. Spelshow ivaarin autocrossers het opnemen te gen een gepansterde shovel. Lichtgeraakt. Spelshow waarbij zes kandidaten hun geluk be proeven met Russische roulette. Bazooka. Pieters Storms neemt op kordate wijze wraak voor bur gers die onrecht zijn aangedaan. Villa GvD. Theo van Gogh en Menno Buch ontvangen gasten in Cap Brun St. Martin. Goeie Mie. Chinees koken met de wok. Onteigen Huis Tuin. Serie reportages waarin Irene Moors met minister Netelenbos het toekomstige tracé mn de HSL i>erkent. 118-Weekend. Realityprogramma met belevenissen van medewer- kersters van de KPN-Telecom informatielijn. Hate mail. Robert ten Brink confronteert mensen met door hun vijanden volgescholden video's. En nou eens kijken hoe lang het duurt voordat een programmama ker zich hlérdoor laat 'inspireren'. Onstuimig weer houdt aan Gistermiddag was het op het mid den van de Atlantische Oceaan niet meer dan een ogenschijnlijk onschuldig ogende storing met een kerndruk van 1016 hPa. In gebed in de frontale zone, dat is het gebied waar subtropenlucht en luchtmassa's uit de poolstre ken op elkaar botsen, is het sys teem tijdens de afgelopen nacht zeer sterk gaan uitdiepen. Op het noordelijk deel van de Britse ei landen werden vanochtend lucht drukdal ingen tot 15-17 hPa in 3 uur gerapporteerd. Dat is uitzon derlijk. Vanmiddag bevindt de kwade ge nius zich op het midden van de Noordzee met een laagste kern- druk van mogelijk onder de 975 hPa. De storing joeg de zuidwes ter vanochtend om 7 uur aan de kust bij IJmuiden en Zandvoort al op tot stormkracht 9. Tegen het einde van de middag of het begin van de avond passeert het kou front waarna de zuidwester gelei delijk afneemt en ruimt naar het westen. Ook het regengebied trekt naar het oosten weg. Voor het weekeinde is een volgen de depressie van belang. Dit sys teem beweegt zich vanuit de wa teren bij IJsland naar de Noord zee. De drukverschillen die het lagedrukgebied creëert zijn even wel niet zo groot als vandaag. Om die reden hoeft de sint niet bang te zijn dat mijter en baard aan de haal gaan. Toch komt er morgen langs de kust wel weer een harde tot stormachtige wind te staan. De windrichting is eerst west, la ter west tot noordwest. Verder ontstaat in de onstabiele en voor al in de hogere delen van de at mosfeer tamelijk koude lucht die naar ons land stroomt. Daaruit kunnen enkele buien vallen die met onweer en hagel vergezeld kunnen gaan. De middagtempe- raturen zijn met een graad of 6 lager dan de afgelopen da gen. Zondag wordt de bung- heid minder en neemt de wind af. De aangevoer de lucht is wel vrij koud. Na het week einde gaat het op nieuw regenen Uurtje aquajïtness van club voor mensen met vetzucht Snelle dancemuziek galmt door zwembad De Kwakel in Utrecht. Een beweeglijke aerobic-instructrice spoort elf dames in het water aan tot actie. De vrouwen strekken de armen, spreiden de benen, rechten de rug en komen los uit het water. Niet eenvoudig, want de meeste deelneemsters wegen meer dan honderd kilo, sommi gen zelfs honderdtachtig kilo. Ze voeren een eindeloos durende strijdende strijd tegen de weegschaal. Twee maal per week is het let terlijk en figuurlijk dikke pret in het Utrechtse zwembad. Dan is het bad een uur lang het do mein van de Nederlandse Obe- sitas Vereniging, de club van en voor mensen met vetzucht. De woordspeling mag. want in het blad van de vereniging worden de zwemmers zelfs gelokt met de kreet 'Dikke pret'. De deel nemers komen uit de hele pro vincie Utrecht en sommigen zelfs van ver daarbuiten. Allen kampen met gewichtsproble men en de oorzaken van hun overgewicht verschillen van een slecht functionerende stofwis seling tot eetstoornissen als ge volg van psychische proble men. Afgeschermd van pottenkijkers gaat het er tijdens het uurtje aquafitness en zwemmen fana tiek aan toe. De deelneemsters, in de leeftijd van 15 tot 75 jaar, vinden het heerlijk, maar ze willen niet worden bekeken door de andere badgasten. Daarom vinden de oefeningen plaats in een apart 'doelgroe- penbad', dat met grote vitrages is afgeschermd van de andere baden. De acht dikste vrouwen slaan vanavond een keertje over omdat er een verslaggever mee het water ingaat en een foto graaf aan de kant zit. De onvre de en schaamte over het eigen lijf is groot. Dat geldt ook voor de vrouwen die geen bezwaren hebben tegen de aanwezigheid van pottenkijkers van de krant. Een aantal zwemsters spoedt zich zelfs naar de fotograaf met het verzoek vooral geen foto's van hen te maken. Karin de Klein zit daar minder mee. Ze heeft de pers zelf uitge nodigd om meer bekendheid te geven aan het zwemmen voor dikke mensen. „Het is de ma nier om gezond en ontspannen bezig te zijn", verduidelijkt zij. „Het is dus geen afvalclub, maar hoe dan ook goed voor lijf en gewrichten. In het water ben je praktisch gewichtloos. Zwemmen en aquafitness zijn zeker voor dikke mensen de perfecte vormen van lichaams beweging. Bovendien ben je hier met lotgenoten, zodat de drempel om naar het zwembad te gaan niet zo hoog hoeft te zijn." „Ik kan nooit met mijn eigen gezin naar het strand zegt De Klein. „Dat durf ik echt niet. Als we een weekje in een vakantie park zitten en de familie gaat naar zo'n subtropisch zwempa radijs, dan ga ik wat anders doen. Een stuk wandelen of een boek lezen. Mijn kinderen vin den dat jammer. Ikzelf ook, maar het is nu eenmaal de rea liteit." Zwaargewichten of niet, in- structrice Laura Roodenberg gooit er meteen een behoorlijk tempo in. Vanaf de kant be dient ze de muziek en springt en beweegt ze dertig minuten onophoudelijk. Het figuur van Laura moet voor de dames in het water als een sprookje zijn. De meeste deelneemsters hou den het goed vol. Sommigen slaan eens een stapje of strek beweging over. Als Laura op roept om met de hand de voet onder water beet te pakken lukt dat een aantal vrouwen niet, simpelweg doordat de armen zo ver niet reiken. Na een half uur zit de aquafitness erop. De vrouwen kunnen dan nog der tig minuten vrij zwemmen. De meesten liggen echter aan de kant bijeen om te praten over het bekende thema: het ge wicht. „De maatschappij accepteert ons niet, omdat ze vinden dat het onze eigen schuld is", klinkt het veelvuldig. „Het is wel de gelijk een ziekte die geestelijk diepe sporen nalaat", reageert Ingrid Boshuis. Zelf is ze in an derhalf jaar zeventig kilo afge vallen, maar toch blijft ze een obesitaspatiënt. „Het jojo-effect is het grote schrikbeeld. Veel en snel afrallen en heel snel daar na soms nog meer aankomen. Het is net als met alcoholisme. Ie kunt een tijd niet aan de drank zijn, maar het gevaar blijft loeren. Eén glaasje en je bent er weer aan." Na afloop gaan een paar vrou wen uit de groep nog even naar het restaurant van De Kwakel om na te praten. „Nee, niet om een patatje te eten", zegt Karin de Klein. „Misschien dat een enkeling wel eens een snackje na afloop thuis eet, maar in het zwembadrestaurant heb ik dat nooit iemand zien doen. Dat Een Libanees stel hangt uit de ramen van een gebouw met een opvallende muurreclame voor een deodorant. Erotische advertenties zijn tegen woordig zelfs doorgedrongen in Beiroet in Libanon, de meest liberale hoofdstad van de Arabische wereld. foto epa zou niemand ook durven." NILS DE KRUUFF Informatie over het zwemmen voor dikke mensen is te krijgen bij Karin de Klein. 030-6570829 Sint nog steeds ongekend populair Ruim drie miljoen volwassen Nederlanders peinzen op dit moment over het juiste rijm woord voor de volgende zin in hun sintgedicht. Vier op de tien rijmpieten heeft het er maar moeilijk mee, constateert het Nipo. Volgens het marktonder zoeksbureau is het 5-decem- berfeest nog steeds ongekend populair, aangezien meer dan de helft van de bevolking sin terklaas viert (56 procent), net als vorig jaar (57 procent). Dat komt neer op 3,9 miljoen huis houdens. Daaronder zijn uiter aard vooral de families met kleine kinderen. In negentig procent van de gezinnen met kinderen tot zes jaar is het ze ker dat de zak van sinterklaas wordt bezorgd. Behalve gedichten zitten er ook* veel surprises aan de cadeaus vast: bijna 2,5 miljoen mensen, eenderde van de sinterklaas- vierders, zitten te knutselen. Zij leveren zo'n 6,6 miljoen surpri ses. Aan de cadeaus geven de hulpklazen per persoon gemid deld 250 gulden uit. In totaal komt dat neer op een miljard gulden. Het bekendste sinterklaasliedje is 'Zie ginds komt de stoom boot'. Ook zeven andere num mers kent de Nederlander 'goed', dat wil zeggen: hij kent het eerste couplet uit zijn hoofd. Van de duizend onder vraagden uit de steekproef van het Nipo hebben er honderd weieens voor sinterklaas ge speeld, 19 procent van de man nen en 4 procent van de vrou wen. Vorige week schreef ik over een eenzame witte vrouw tjesmuis in een kooi die toch zwanger werd. De pasge boren jongen, vertelde ik. werden opgewerd aan de scheltopusik. Wat gebeurt er? De hele week door vra gen mensen mij: wat is een scheltopusik? Sommige le zers dachten zelfs dat ik een fantasiebeest uit mijn duim had gezogen. 'Alleen al die naam,zei ie- mand, 'hoe kom je erop, leuk bedacht. Helaas, ik heb geen fantasie, ik kan niks beden ken. al wat ik schrijf is waar gebeurd. Ik had echt een vriend die een scheltopusik als huis dier hield. De scheltopusik hoort tot de klasse der reptielen. Hij valt onder de hagedissen. Omdat hij geen poten heeft, en anderhalve meter lang kan worden, lijkt hij sprekend op een grote slang. Ik weet nog dat ik mij, toen ik hem voor 't eerst bij mijn vriend thuis zag doodschrok. Ik zat rustig op de bank in de u-oonkamer. hoorde achter miigeritsel, en plot seling kwam vanachter de rugleuning van de bank een spitse snuit omhoog, gevolgd dooreen soepel glijdend lichtbruin lichaam. Even later had de scheltopusik zich al vredig naast mij neerge vlijd, af en toe met z'n kleine, slimme oogjes naar MAARTEN 'T HART mij opkijkend. De scheltopusik komt (kwam?) i>eel voor in Joegoslavië. Het Slavische ivoord scheltopusik betekent geelbuik. Toch vond ik dat de scheltopusik van m'n vriend niet zo'n erg gele buik had. In Joego slavië zelf wordt de scheltopusik meestal aangeduid als 'blavor.' Je kon die scheltopusik gewoon oppakken, hij was zo mak als een lam. Anders dan een gewone slang voelde hij hard aan. Dat kómt omdat er stevige beenplaatjes vlak onder de ruitvormige schubben liggen die z'n huid vormen. Daardoor maakte hij ook vrij veel ge luid als hij rondkroop. Je hoorde een griezelig soort geritsel - alsof iemand met een krijtje over een bord schraapte. Ik ben goed bevriend geraakt met de scheltopusik. Hij vond mij ook erg aardig. Sterker: als hij mij zag. kwam hij meteen kwispelend aanritselen. Ik geef toe: niet zonder reden. Altijd als ik mijn vriend bezocht, bracht ik een nestje pasgeboren ratjes mee i>oor de scheltopusik. Daar was hij dol op. Ook bij hem ging net als bij alle andere organismen, de liefde door de maag. Het was altijd nog een heel kunststuk om zo'n pasge boren ratje aan hem op te voeren. Een pasgeboren muisje kon hij zo wegschrokken, maar een ratje was vaak net iets te groot. Het ku<am er op aan dat ratje precies recht voor z'n bek omhoog te houden aan het staartje. Dan kon pusik 'm bij de kop grijpen en weg werken. Kwam het ratje scheef in de bek terecht, dan had pusik altijd de grootste moeite om hem te veror beren. Dan veegde hij netzo lang z'n bek heen en weer over de grond, of de leuning van een bank tot het ratje recht zat. U zult het allemaal wel wreed vin den. maar ja, zo is de natuur. God heeft alles zo ge schapen dat er verbluffend veel lijden uit voortvloeit van al wat adem heeft en onder de zon leeft. Overigens heb ik in al die jaren dat ik pusik pasgebo ren ratjes bracht zelf steeds beter de techniek onder de knie gekregen om ze hem zodanig aan te bieden dat hij ze meteen kon wegschrokken. Pusik is nu al jaren dood, maar ik denk nog vaak aan hem. Hij had van die kleine, pientere oogjes. Hij kon je daarmee zo lis tig beloeren. Of hij een groot verstand had. weet ik niet, maar hij zag. als ik de kamer binnen stapte, meteen of ik ratjes bij hem had of niet. Was dat niet het geval dan snoof hij nors. M MILLENNIU nog dagen i Instrucrice Laura Roodenburg spoort de dames in het water aan tot ac tie. foto gpd Nog 29 dagen en het we millennium breek Reden voor deze krat in een dagelijkse seri rug te kijken op belai gebeurtenissen die p grepen op correspon rende data in de afge 1000 jaar. Deze week} nov 1922: ontdekking tombe Toetanchamoj reldkundig; 30 nov 18 Prins van Oranje bere Scheveningen; 1 dec Bep van Klaveren tenj Nederland: 2 dec 197] treinkaping Wijster bj 3 dec 1967: eerste mg lijke hartoperatie: 4 dl 1663: Sinterklaas vertj den. j 3 DECEMBER 1967 Z'n flair en grote mond \m hem niet door iedereen 0 de medische wereld in da genomen, maar de presta dr. Christiaan Barnard dé derde december 1967 net legt vele criticasters voorj het zwijgen op. Daags nat eerste geslaagde menselij harttransplantatie kijkt d\ reld nog altijd verbijsterd als de Zuid-Afrikaanse pa Louis Vashansky in leven) Met succes slaat het hart} een bij een auto-ongelukt komen vrouw in het licha van deze zieke man in hel Groote Schuur-ziekenhuj Kaapstad aan het kloppet absolute doorbraak', aldu stuurslid Jan Boef van Ha Twee, een belangenverert voor mensen die een hart plantatie hebben onderg» De patiënt blijft achttien in leven. 'Later, als een m[ is gevonden om de afstott werking tegen te gaan, w<} levensduur flink verlengd) zijn er in Nederland 40-5fi transplantaties per jaar. R sessen, presidenten, films en een hele maatschappej] elitie verdringen zich nadr om Barnard de hand te nl schudden. Breed uitgeme wordt hoe deze 'superchili weliswaar geweldig kan of ren, maar in z'n privéleve| hartenbreker wordt, omdi huwelijk op de klippen lot Hij zal dat overigens in rul mate compenseren. t HENK RUUL t Frits Bom, de presentator* het RLT4-programma Va' man, wil weer op de tele' Vakantieman verdween i van het scherm. Bom wil weer de ruimte krijgt om gramma's te maken. Hij dit gisteren in een kort g voor de president van de bank in Amsterdam tegei land Media Groep, waarti RTL4 behoort. In 1995 ondertekende hij contract voor vijf jaar dat gend jaar maart afloopt. E andere programma's vanl zijn nooit uitgezonden. Vi zijn advocaat, mr. F. Kollt het voor Bom van belang als presentator in beeld t( ven, omdat hij anders 'zij marktwaarde' verliest. HMG erkent dat Bom me Vakantieman een miljoer kers wist te trekken. Maai gens de omroep was het gramma niet populair bij doelgroep waarop RTL4 i de bevolkingsgroep tusse 20 en 49 jaar. Volgens ad\ mr. M.Kuyt-Fokkens van gaat het niet zozeer om d cijfers, maar vooral om d< clame-inkomsten. „Als cc merciële zender moet je k wat het oplevert", aldus K Fokkens. Bom vindt dat hij contrac het recht heeft om progra ma's te maken en dat hij geschaad als hij daartoe i ruimte krijgt. Hij stapte n rechter toen hij onlangs v HMG te horen kreeg dat I contract per 1 december worden opgezegd. Volgeni Boms raadsman zou de pi tor niet langer worden doti taald. Maar tijdens de zittt bleek dat hij overeenkom/ het contract tot april volgé1 jaar nog kan rekenen op 3i gulden per maand. Daarni staat het hem vrij om elde1 de slag te gaan. Bom wil di echter niet en wil bij HMÖ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2