'Ik zeg niet dat ik in de basis moet staan' Sport De doelen van Bryan Fraser (v/h Watson) Leidsch Dagblad Klassement topscorers '99-'C WOUT BERGE Estec doet regioclubs een ple Vermond weg bij Woubrü Jeugdige Meerburgers kunnen goede slag sk VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 Ronald Pronk schikt zich in zijn rol bij Katwijk Ze worden niet altijd evenzeer gewaardeerd als hun col lega's in de basis. Voetballers die zich elke week weer op kunnen laden om als wisselspeler plaats te nemen op de bank. Ze koesteren de momenten dat ze mogen invallen en staan er gewoon als basisspelers geblesseerd afhaken. Sporters zijn doorgaans voor een bepaalde tijd bereid om zo n rol te vervullen, dan begint vaak toch het ge mor. Ronald Pronk weet sinds zijn overstap van Quick Boys naar aartsrivaal Katwijk, vier jaar geleden, niet be ter. Maakt dat hem dan de ideale twaalfde mail? De 24- jarige voetballer, die de laatste weken meer dan verdien stelijk in het eerste invalt voor de geblesseerde Karim Hajji, vindt van niet. Hij is immers niet de enige die zich in die rol schikt. „Er zijn meer spelers zoals ik bij Kat wijk. Als er een linkshalf of -back nodig is, zijn er ook spelers die uit het tweede overkomen en zij weten het ook op te brengen." katwuk peter van per hulst De spelers op de bank bepalen voor een belangrijk deel de sterkte van het elftal, katwijk mag zich wat dat betreft geluk kig prijzen, want de blessures van spelers als Peter van Duyn en Hajji kunnen tot nu toe goed worden opgevangen. Niet voor niets deelt katwijk met Scheve- ningen de koppositie van de hoofdklasseranglijst. „We staan waar we moeten staan." Pronk is het wel eens met de opmer king dat zijn ploeg zich tot nu toe de meest constante heeft getoond in de competitie waar in iedereen van iedereen kan winnen. „Tegen Noordwijk stonden we onder druk en win nen toch met 2-0. In het duel met SHO was het wat minder, komen wc 3-1 achter en pakken uiteindelijk toch een punt. De wedstrijd tegen ARC moesten we winnen en dat lukt dan ver volgens niet. Dat soort dingen heft elkaar uiteindelijk op." De rechtshalf speelt sinds vier weken een nadrukkelijkere rol in de Katwijkse hoofdmacht. „Ik sta in de basis omdat er ge schorsten en geblesseerden zijn. Nu moet ik mijn kans grij pen. Ik draai lekker en voorlo pig moeten de anderen eerst te rugkomen. Ik probeer de trai ner met mijn spel voor een moeilijke keuze te zetten, zodat hij toch twee tot drie keer moet nadenken. Het feit dat je een goede groep spelers in het eer ste en tweede hebt, is een groot voordeel voor het elftal", aldus de rechtshalf die het veel meer moet hebben van zijn inzet en werklust dan zijn technische vaardigheden. „Ik probeer de gaatjes te dichten en loopacties te maken." Pronk hoopt trainer Wim van Zwam deze weken te kunnen overtuigen. Weet hij geen vaste basisplaats te veroveren dan is Pronk zeker geen type speler die zijn kont tegen de krib gooit. „Zo lang ik gewaardeerd word. de trainer me het idee geeft dat hij het in mij ziet zit ten en ik doordeweeks af en toe mijn wedstrijden in het eerste kan meepakken, dan is het voor mij nog op te brengen. Al kan ik me best voorstellen dat er men sen zijn die dat niet zien zitten, maar bij ons ben ik ze nog niet tegengekomen." En dat is een verdienste van Van Zwam. meent de midden velder. „Een van zijn sterste punten is dat hij spelers kan motiveren. Als een speler bui ten de boot valt dan wordt hij goed opgevangen en geeft de trainer ook uitleg. Voor een voetballer die net tussen het eerste en tweede in zit, is dat heel prettig." Bovendien krijgt Pronk tussendoor voldoende gelegenheid om ritme op te doen. ..Als je een paar maal wissel hebt gezeten, speel je weer een paar wedstrijden in het tweede. De pendeltocht tussen één en twee levert hem jaarlijks toch zo n twintig speelbeurten (be kerwedstrijden meegerekend) in de Katwijkse hoofdmacht op. Vier jaar geleden maakte hij zijn debuut voor oranje-zwart tegen ARC. „In het eerste jaar dat ik bij Katwijk kwam had ik een blessure. Bovendien verwacht je niet dat je, als je uit het twee de van Quick Boys komt. met een in het eerste mag meespe len." Zijn overstap van Nieuw - Zuid naar De Krom ging niet gepaard met de taferelen als die rond het vertrek van Pieter Slootweg. „Ik wil niet zeggen dat je geen kans kreeg bij Quick Snelste spits van Leiden wil zich dolgraag verbeteren In Leiden en omstreken wonen steeds meer buitenlanders. Dat heeft ook zijn invloed op de regionale sport. Mensen met een andere nationaliteit hebben vaak ook een andere sportbeleving en andere sportnormen en -waarden. De vraag is of hiervoor verklaringen te geven zijn. In de veertiende aflevering is het woord aan I.ugdunumspits Bryan Watson, die eigenlijk Bryan Fraser blijkt te heten. Fraser/Watson heeft doelen die veel verder reiken dan het voetbalveld. OVER de GRENS IN de REGIO Surinaamser kan het bijna niet. Als Bryan Watson in het clubhuis van Lugdunum klaar zit voor het vraaggesprek, begint hij met de mededeling dat hij met een andere naam door het leven gaat „Ik heet eigenlijk Bryan Fraser". zegt hij. waarna hij de leners spelt. In de voormalige kolonie doen ze niet zo moeilijk over het afwisselend aannemen van vaders of moeders familienaam. En ja. hij is een niet eens zo verre verwant van oud-Feyenoorder Henk: „Maar die heb ik nooit ontmoet. Ik ben ook nog niet zo lang in Nederland. Zijn snelheid van spreken is omgekeerd evenredig met zijn handelingen op het voetbalveld. Hij praat bedeesd, op zachte toon en neemt, waar nodig, ruim de tijd om naar een woord of uitdrukking te zoe ken. Binnen de krijtlijnen is hij een schicht die zich zonder overdrijving de snelste spits van Leiden mag noemen. Zijn acties zijn soms zo onnavolgbaar dat zelfs hij het spoor van de bal bijster raakt. Maar tegen standers krijgen niet de tijd om te lachen, want dan raast Fröser in tweede instantie alweer voorbij. „Ik train niet echt op pure snelheid, ik heb ook nooit aan atletiek gedaan of zo. Tech nisch en tactisch kan er nog een hoop aan mij worden verbeterd, dat weet ik. Daarom hoop ik ook dat er eens een ervaren trainer van een hoog spelende club op mij afstapt en zegt: 'Van jou wil ik iets proberen te ma ken.' Dan stel ik daar totale overgave op de training tegenover." Het heeft veel weg van een open sollicitatie. „Niets ten nadele van Lugdunum. Bij de zaterdagtak heerst een teamgeest en werklust die werkelijk voor beeldig is. Ik heb er goede vrienden ge maakt. Maar toen ik naar Nederland kwam. heb ik me twee doelen gesteld: ik wil met voetbal écht iets bereiken én mijn studie afmaken." Fraser voetbalde in eigen land in het dis trict Para. „In het hele land bulkt het van het talent. Ik begrijp niet dat er vanuit Ne derland niet wordt gescout en ik begrijp net zo min waarom het Surinaamse voetbal internationaal zo weinig voorstelt Alleen al in Nederland spelen zo eel goede Surina iners die niet in aanmerking komen voor Oranje. Er was. geloof ik. ooit wel eens een plan om daar wat aan te doen. maar dat is door het vliegongeluk op Zanderij mislukt De enige aanwijsbare reden voor het feit dat het voetbal steeds verder achterop raakt - de nationale ploeg verloor bijv oor beeld met 8-0 van Mexico - is de armoede. Echt verschrikkelijk. Ook wij sturen regel matig geld en voedselpakketten naar fami lie. Dat doet zon beetje iedere Surinamer in Nederland want anders is het daar hele maal niet meer uit te houden." De beweeglijke spits voetbalde vlak voor zijn komst naar Nederland uitstekend op een districtstoernooi. Hij mocht daarna op proef komen bij Transvaal, een grote club uit de hoogste klasse van het Surinaamse voetbal. Het kwam er niet van. „Ik had al besloten naar Leiden te gaan om MTS en daarna HTS te volgen. Ik wil technisch ont werper worden en dat streven ging op dat moment voor." Eenmaal in Leiden, sloot hij zich aan bifjAG; een bescheiden vereni ging van Hindoestaans/Surinaamse origi ne. Al snel werd duidelijk dat Fraser bedui dend beter kon en een kennis introduceer de hem bij de zaterdagtak van Lugdunum. Bij dat samenraapsel van routiniers en mis kend talent werd het ruwe briljantje prompt kampioen. "Watson droeg daar met twaalf doelpunten en een veelvoud aan assists nadrukkelijk zijn steentje aan bij. ,,ln het huidige seizoen in de tweede klasse zijn we vaak gedwongen op de counter te spelen en dat is ondanks mijn snelheid toch geen makkie. Acties maken, acties ma ken. ik sta vaak alleen en dan moet ik tel kens het initiatief nemen." Acht doelpun ten heeft hij tot nu toe gemaakt en na een onwennige start hebben de zaterdagse 'Kikkers zelfs uitzicht op het behalen van de tweede periode. Niet voor niets dat zijn 'oude naam steeds vaker in verband wordt gebracht met de toonaangevende clubs uit de Bollenstreek. „Ik ben door niemand per soonlijk benaderd, maar ik heb de geruch ten ook gehoord. Er zouden wel al eens mensen naar mij zijn komen kijken. Span nend hoor." Zijn MTS-opleiding is op een stage na afge rond en als de geruchten iets van waarheid bevatten dan is Fraser hard op weg zijn beide doelen te verwezenlijken. En daarna? „Ik meen het als ik zeg dat ik terugga. Hel pen het land weer op te bouwen." Dat ziet Fraser namelijk niet als een doel, maar een plicht. tekst loman leefmans archieffoto taco van der eb Doelpuntenmaker van de week: Bob Visser (Leidsche Boys) Ij Alex Barendse (RCL) 2) Marcel de Bruin (Leiden) Martijn van de Bos (Altior) 4) Sander de Wolf (ASC) 5) Barry Dubbeldeman (Katwijk) 6) Martin van Zaanen (ASC) 7) Edwin Oudshoom (Stompwijk) 8) Peter Wubben (Alp. Boys) Michel Turk (Meerburg) 10) Pieter van Schie (De Sleutels) Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig gulden beschikbaar. De bon wordt naar de club gestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd- vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen 10.00 en 16.00 uur bereikbaar LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTE voor vragen en opmei over het topscorerj ment, tel. 071-5356461. Boys, maar er werd destijds wel met een vast elftal gespeeld. De jongens die in het tweede spe len. waren ook vrij goed. Óm me te kunnen ontwikkelen ben ik naar Katwijk gegaan en die stap is goed uitgepakt." Zeker gezien de ranglijst, waarop het nog nooit is voorge komen dat Katwijk aan de lei ding gaat en Quick Boys gelijk tijdig de nummer laatst is. Sup porters merken al gekscherend op dat ze van de ranglijst be hangpapier willen maken, maar in de spelersgroep leeft dat veel minder. Pronk: „We zijn toch veel meer met het eigen elftal bezig. We staan bovenaan en willen dat zo houden. Het besef dat we dit seizoen ook goede kansen hebben, gaat steeds meer leven. Maar het is wel zo dat elke tegenstander een stap harder loopt, omdat ze tegen de koploper spelen. Gelukkig is dat besef er bij ons ook. We moeten eerst maar de komende wed strijden goed door zien te ko men. na de winterstop begint het namelijk weer van voren af aan." Morgen wacht als eerste Ca- pelle en Katwijk heeft het nooit zo erg op ploegen uit de Rotter damse regio. „Het zijn lastige elftallen om tegen te voetballen. Ze spelen met twee spitsen en erg teruggetrokken. Maar het gaat ons steeds beter af. Van Zwart Wit '28 wonnen we toch ook", aldus Pronk, die bij de Rabobank in Rijnsburg een op leiding volgt voor adviseur pro cesorganisatie. Pronk gaat er van uit dat hij het duel mee kan maken. Hij vermoedt dat hij de schorsing, die hem nog wacht, pas tegen Scheveningen hoeft uit te zit ten. De middenvelder voelt dat het steeds beter gaat. „Ik merk aan mijn gedrag dat ik dan toch wat ouder word. Ik ga slimmer spelen, word tac tisch beter. Ik zie het beter. Elk jaar ga ik nog een paar stappen vooruit." Dat het genoeg is voor een definitieve plek in de basis hoor je hem niet zeggen. „De andere spelers groeien ook. En het hangt er ook vanaf in welke vorm je steekt. Ik ben niet iemand die zegt dat ik vol gend jaar in de basis moet staan, want anders dit of dat. Of ik te lief ben? Misschien wel, maar een grote mond zit nu eenmaal niet in mijn karakter." squash peter klein De squashers van ESA/Estec hebben in de promotieklasse landelijke squashcompetitie de uitwedstrijd tegen het Amsj se ICW/Dicky Squash verloren met 4-1. Door dit resultaat ij de Amsterdammers een wedsjrijdpunt achterop tegen dei renten uit de Leidse regio. Lijstaanvoerders Hill Safety/S Dekker Sport maakten geen fout. Zij wonnen hun partijen l SRCA versloeg Victoria en de Warmondcrs gunden Squal geen punt. woubrugce j Trainer Ronald Vermond en de w Woubrugge hebben I om per direct uit elkaar te gaan. Als reden geeft het bestuu zaterdag-vierdeklasser op dat de wisselwerking tussen sel trainer 'verre van optimaal' was. Woubrugge staat voorlaa vijf punten uit elf duels. De training en coaching wordt wa men door mensen binnen de club. Naam: Mariëtte Beukers. Sport en club: Hockey bij Alecto. Bijnaam: Iedereen op de club noemt me Jet. dag ruzie. Hoogtepunt: Vorig jaar was Zwolle duidelijk de sterkste in de poule. Uit speelden we uit stekend en verloren nog met 4- 1Thuis won- Zoom, en nu het derde seizoen bij Alecto. Ik zou eigenlijk al leen maar meetrainen, maar halverwege de voorbereiding heb ik besloten hier te blijven. Hier krijg je tenminste op je la zer als je iets fout doet. Broers/zussen: Ik heb drie zussen, van wie een, Danielle, ook in het eerste van Alecto speelt. Mijn jongste zus, mijn ouders en de hond komen elke thuiswedstrijd, vanuit Goes, naar Leiderdorp om te kijken. Opleiding: Ik zit nu in het vier de jaar van mijn rechtenstudie. Lengte: 1 meter 75. Gewicht: Daar laat ik me niet over uit. Ik heb zes weken niet getraind! Positie: Voorstopper. Sterke punt: Mijn grote bek. Daarom ben ik ook aanvoerder denk ik. bovendien heb ik een over-mijn-lijk-mentaliteit. Zwakke punt: Door mijn grote bek kom ik heel zeker over, maar dat ben ik eigenlijk hele maal niet. Ik ben ook niet zo snel. Trainers: Han Kolleman, Ma rijke Blom en Jurjen van Aken. Beste trainen Bij Tempo had ik een hele goede. En mijn va der natuurlijk. Hij heeft me bij Goes getraind. Dit betekende wel trouwens elke vrijdagmid- nnnen gegaan, twee echte rotsen in de bran ding, en die missen, we heel erg. Blessures: Ik ben zes weken geleden tijdens een training op iemands voet gaan staan, en daar heb ik een enkelblessure aan overgehouden. Ik weet niet of ik volgende week speel, want ik heb natuurlijk een trai ningsachterstand. Ik zit in ie der geval in mijn trainingspak, als ik er in mijn gewone kleren zit, ben ik niet te genieten. Leukste tegenstanden Ik vind ze eigenlijk nooit zo leuk. Vervelendste tegenstanden HDM is een kloteploeg. Ik kan niet echt omschrijven waarom. Mooiste tenue: Van mijn vori ge club, Tempo. Wit shirt, blauw rokje, blauwe sokken. Een keurige combinatie. Lelijkste tenue: Dat van Gooi- sche, van die lichtblauwe kleu ren, nietszeggend. Dat van ons is ook niet echt bijzonder, maar het is tenminste fel; het valt op. Hobby's: Hockey, zeilen en squash. Krant: De Metro. Tijdschrift: Als-ie op de wc ligt, de Viva. Televisie: Friends is het enige waar ik echt voor ga zitten. Eten: Men neme een blader deegflapje. daar smeer je bour- sin overheen. Kip in ketjap bakken. Dat leg je op het bla derdeeg, bosuitjes en broccoli erbij, flapje eroverheen en in de oven. Je moet geen plannen meer hebben die avond want je gaat enorm uit je bek meu ren. maar het is erg lekker. Drinken: Liters thee. Politiek: Alleen strafrechtelijke dingen volg ik echt. Mooiste piekje in de regio Het bruggetje in De Bloemerd. Zondagmorgen voor de wed strijd staan we daar altijd te rekken. Heel mooi, midden in de natuur. Kampioen in eigen klasse: Hurley. Degradant in eigen klasse: Upward. Toekomst club: Onze dames 2 zitten nu in de reserve over gangsklasse en dat is eer mooie overgang naar he ste. Ik geloof dat het met jeugd ook erg goed gaat. hebben nu twee 15-jarig meisjes bij het eerste en hebben heel wat in hun Over een paar jaar kunm misschien weer de stap i de hoofdklasse maken. Toekomst persoonlijk: I strafzaal in, als officier vj titie of advocaat, en dan hard gaan werken. Ik ho der nog flink wat jaartjes Alecto te spelen. Bram Lomans of Taeke kema: Dat houdt me eig niet zo bezig. Ze moeten woon de beste speler op en verder geen gemiep. tekst'jeroen bal foto mark lamers zoeterwoude loman leefmans Er bloeit iets moois aan de Laan de Goede Herder. Als Meerburg komende zondag het belangrijke treffen met Roodenburg win nend afsluit dan hebben de Zoeterwoude- naren al voor de winterstop goede papieren om de titel in de vierde klasse A te pakken. Het zou de tweede promotie op rij zijn en dat met een jong elftal dat bijna in zijn ge heel uit de eigen kweekvijver is gevist. Kort om. ideale omstandigheden voor trainer Hein van Heek. „Tweeënhalf jaar geleden ben ik hier be gonnen een soort cultuuromslag voor el kaar te krijgen. Als het er maar gezellig aan toe gaat dan is de vierde klasse mooi zat. Van die zienswijze wilde ik af en ik werd daarbij geholpen door een extreem goede lichting A-junioren. Zo heb ik in Joris-Pie- ter Neutenboom een geweldige laatste man en hij is pas achttien jaar oud is." Van Heek voetbalde zelf bij Meerburg maar stapte later over naar w Noordwijk waar hij met enige regelmaat in de hoofd macht werd opgesteld. „Dat was in de tijd dat Meerburg niet hoger kon - of wilde - maar ik wel. Er zijn de laatste jaren heel wat spelers bij Meerburg vertrokken en ik heb als trainer mijn best gedaan een aantal daarvan terug te krijgen. Dat lukte door ze te overtuigen dat Meerburg wél ambities heeft." Van Heek slaagde aardig in zijn opzet. Jarco Kortekaas van Voorschoten. Remco van Veen van Valken, Ben Kottenhagen en Sander van Haasten van UVS kwamen te rug en van de Leidse hoofdklasser keerde later ook Bas Korbee terug op het oude nest. Samen met vijf spelers die recht streeks uit de puike A-jeugd doorkwamen, kon resultaat niet uitblijven. Meerburg werd met een straatlengte voorsprong kampioen in de vijfde klasse en de zet momenteel opnieuw de eersti De concurrentie, bestaande uit burg, Floreant en FC Lisse, volgt o punten. Zulke in het oog springende p met zo'n jong team. dat zou ande op het idee kunnen brengen. Van F weet dat dat hier en daar al gebeur daar niets van kunnen zeggen. Ik ooit weggegaan en ook ik heb sp< haald.' „Toch ga ik ervan uit dat de g goed als helemaal bij elkaar blijft, bekerwedstrijden merkt dat je zi sommige tweedeklassers niet de i hoeft te zijn. dan weet je wat hier b burg mogelijk zou kunnen zijn. Di leen een overgang naar een hooi interessant. Dat is weer een te gr( Maar krijgt iemand een echt goede ding dan moet hij daar toch op ingt Ronald Pronk: „Misschien ben ik wel te lief. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26