Noordwijkerhout staakt gebruik vuilstort -Wie sturen kan, zeilt bij elke wind' 7 Duin Bollenstreek MÊÊÊÊÊBÊÊÊÊË Hogere subsidie voor aantal Noordwijkerhoutse verenigingen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 Hoedjes vast Werkstraf en rijontzegging geëist voor frontale botsing Van Boxtel verbaasd over uitval Rotonde bij Noordwijkerhoutse Schelft DAC 3 DECEMBER 1999 21 us gebroken na aanrijding ■fUKEen 19-jarige Katwijker heeft gisteravond bij een aan- ng op de Hoorneslaan in zijn woonplaats zijn neus gebro- De Katwijker stak ter hoogte van de Piersonstraat piotse de weg over. Een 45-jarige automobilist uit Katwijk kon de ganger niet meer ontwijken. De voetganger sloeg tegen de orkap en de voorruit, die daardoor barstte. Hij werd naar LUMC overgebracht. ild, sieraden en stereo gestolen puRG* In Rijnsburg aan de Steenstraat zijn de nacht van h Herdag op vrijdag bij twee inbraken geld, sieraden en ste- ppparatuur weggenomen. In beide gevallen werd een raam de achterkant van het huis opengebroken. chtpartij voorkomen Een groep van twintig personen dreigde gisteravond fe Badstraat in Katwijk op de vuist te gaan met een groep enfccht Engelsen. De Engelsen keerden terug naar de horeca- jenheid waar zij net vandaan kwamen en belden de politie, (olitie begeleidde de Engelsen naar hun auto's. tuurorganisaties bundelen krachten Zeven natuur- en milieuorganisaties, die actief zijn in rHolland, gaan samenwerken onder de naam Consept. Ko- tie jaren gaan de organisaties projecten uitvoeren die be- wenng hebben op onder andere de Duin- en Bollenstreek, het me Hart, de Noordzee en Rijnmond. De zeven organisaties Consulentschap Natuur- en Milieu-educatie, Staatsbosbe- Stichting Duinbehoud, Zuid-Hollands Landschap, Vereni- Landsschapsbeheer Zuid-Holland ~rml Zuid-Hollandse Milieufederatie. Op woensdag 8 decem- vordt de overeenkomst ondertekend in de Haagse Lobby in jHaag. Er wordt die dag tevens een discussiemiddag gehou- bnder het thema 'Samen sterk door eenheid in verschei- ieid.' h en spreekuur burgemeester Katwijk ijk» Het wekelijkse spreekuur van de Katwijkse burgemees- rin°van Wouwe op 28 december komt te vervallen. Het eerst- inde spreekuur is op dinsdag 30 november van vijf tot zes b middags. geesj rstcursussen in Katwijk ijk» Wie zich creatief wil voorbereiden op de kerstdagen inschrijven voor verschillende workshops die door K jan de Katwijkse Sluisweg worden gehouden. Er kunnen kransen, tafelstukjes en kaarsen worden gemaakt. Docente Jjdng laat zien wat de mogelijkheden van kaarsvet zijn. De n?na en worden gegeven op 8, 14 en 15 december, gedurende oddag en avond. Inschrijven kan bij K&O Katwijk. 3otfstmarkt in Noordwijk dwijk De vereniging 'De Oude Dorpskern' houdt op isdag 8 en donderdag 9 december een kerstmarkt in de %- of St. Jeroenskerk. Er zijn verschillende optredens, onder h. vife van het saxofoonkwartet 'Cascade'. Om alvast in de sfeer te komen kunnen bezoekers kerstartikelen uit ver lende landen kopen. Daarnaast worden er appeltaart, jtensappen, bonbons en andere delicatessen verkocht, esty International, Hulp aan Kroatië en de Raad van Ker- es- ztijn ook van de partij. De kerstmarkt is op beide dagen van iur 's middags tot negen uur 's avonds open. katwuk Wie zich dezer dagen gewapend met een hoofddeksel waagt op de Boulevard van Katwijk, loopt het risico de kledingstuk ken te verliezen. Deze dames trotseren de razende storm van gisteren en kijken belangstellend naar het standbeeld langs de Katwijkse kust strook. Maar ze moeten ondertussen wel alles in het werk stellen om de hoedjes 'binnenboord' te houden. foto wim dijkman den haag/noordwukerhout persbureau cerberus Voor het veroorzaken van een ernstig ongeluk op provinciale weg N206 bij Noordwijkerhout is gisteren bij de Haagse recht bank tegen een 24-jarige man uit IJmuiden een gevangenis straf geëist van acht weken en een rijontzegging van tien maanden. Officier van justitie mevrouw mr. A. Keulen liet echter meteen doorschemeren dat het verblijf in de gevangenis van haar mag worden omgezet in een werkstraf. Volgens de officier heeft de IJmuidenaar een enorme in schattingsfout gemaakt bij het inhalen, waardoor hij een te genligger ramde. Daarmee heeft hij zich in juridische zin schuldig gemaakt aan zeer on oplettend en onvoorzichtig rij den. De gevolgen van het onge luk op 21 augustus vorig jaar waren groot. De twee inzitten den raakten ernstig gewond. De man liep een fractuur en diver se kneuzingen op en de vrouw een bekkenfractuur en diverse snij wonden. Als gevolg van het ongeval verloor de hoogzwan gere vrouw haar ongeboren kind. Tijdens de strafzaak kon de 24-jarige chauffeur geen duide lijke verklaring geven voor het ongeval. „Ik weet niet waarom ik op de verkeerde weghelft ben terechtgekomen", zei de man. Hij zei niet van plan te zijn ge weest de voor hem rijdende vrachtwagen in te halen. Als mogelijke verklaring voor de fa tale manoeuvre wees hij op gras, dat vanaf de vrachtwagen op zijn voorruit was gewaaid. Het slachtoffer zegt dat hij de auto van de IJmuidenaar plot seling op zich af zag komen en uitwijken onmogelijk was. Ver klaringen van andere wegge bruikers wijzen eveneens in de richting van een inhaalma noeuvre. De vrachtwagen chauffeur zegt dat hij de auto van de IJmuidenaar opeens links van hem op de andere weghelft zag rijden. Vlak voor de aangereden auto rijdende tegenliggers zeggen te hebben gezien hoe de IJmuidenaar en kele malen naar links ging om te kijken of de weg vrij was. De advocaat van de IJmuidenaar, mr. S. Rozemeijer pleitte voor vrijspraak wegens het ontbre ken van schuld. Hij achtte aan nemelijk dat stro van de vracht wagen is gevallen, waardoor zijn cliënt in een schrikreactie op de verkeerde weghelft be landde. Uitspraak volgt over twee weken. Provincie: gemeente moet eerst vergunning aanvragen noordwukerhout Noordwijkerhout gaat de laatste activiteiten op de vuil stortplaats aan de Tespellaan stopzetten. De gemeente staakt per direct het opslaan en versnipperen van takken en snoeihout op de vuilnisbelt. daarom met stappen. Zonder een vergunning mo gen er van de provincie Zuid- Holland geen afvalstoffen naar de vuilstort. Houdt Noordwij kerhout zich daar niet aan, dan staan de gemeente processen- verbaal van de politie te wach ten. Ook schakelt de provincie peter van egmond De maatregel is in feite opge legd door het provinciebestuur. De gemeente beschikt namelijk niet over de juiste papieren voor de verwerking van het groenafval. De provincie dreigt dan waarschijnlijk de bestuurs rechter in. Noordwijkerhout wil het zo ver niet laten komen. De gemeente gaat de verwer king van in totaal 1.050 kubieke meter takken, snoeihout, boomstronken, heesterafval en schoffelvuil uitbesteden aan een gespecialiseerd bedrijf. Dat heeft de nodige financiële ge volgen. Alleen al voor de laatste maand van dit jaar moet er 10.000 tot 15.000 gulden extra op tafel komen. Jaarlijks is een bedrag van 139.550 gulden no dig. Voor 40.000 gulden is een potje gevonden, de rest bete kent een fikse tegenvaller voor de gemeentelijke huishoudpot: in de gemeentebegroting voor het jaar 2000 is er geen reke ning mee gehouden. De vuilnisbelt heeft een roemrucht verleden. Illegale stort van vuile grond dooi de gemeente en de aanwezigheid van giftig verfafval van Sikkens kwamen aan het licht nadat de vuilstort in 1982 was gesloten. Er ontstonden kakkerlakkenpla- gen die zich uitstrekten tot in Noordwijkerhout en in de di recte omgeving werd vervuild slootwater geconstateerd. De belt is nu al jaren geslo ten. Er is een 'ringleiding' aan gelegd rond de stort, waarmee het grondwater rondom conti nu bemonsterd en geanaly seerd wordt op vervuiling. De gemeente gebruikte de locatie alleen nog voor de verwerking van het snoeihout. Ook daar komt dus nu een einde aan. Overigens willen B en W van Noordwijkerhout alsnog de juiste papieren aanvragen voor de verwerking van het groenaf val op de vuilstort aan de Te spellaan. Het gemeentebestuur verwacht dat ae provincie zich daarbij soepel wil opstellen. Volgens wethouder H. Knapp kan de nieuwe vergunning met drie maanden op de mat liggen. De aanvraag moet dan ook zo snel mogelijk de deur uit. Want, redeneren B en W: „Hoe eerder de vergunning, hoe minder de kosten." 'k irootsten van de kust zijn nog niet uitgegroeid IVUK JOB dekruiff af klinkt het als een jongens- 'Hoe Bram en Charles de groot- kust werden'. Deze week vier- eigenaars van de Hotels van ,jevjeJ het 1'5-jarig bestaan van hun wijkse imperium. Ze begonnen ft Boulevard Hotel, in '89 kochten failliete Hotel Oranje en vijf jaar n volgde het Beach Hotel. Een be- strategie was het niet. Ze wilden |s samen iets beginnen, en verder entsvre a^es door omstandigheden', en J ze. Voorlopig zijn ze nog niet uit- jid. En wéér lopen ze voor de ge- e uit. De volgende aanwinst moet n zojrkeergarage aan de Parallelboule- ng Z<W 600 auto's worden. Ide gemeente studeert op de mo eden van parkeergarages, waar ds Kel dicht bij zee, eigenlijk niet mag. rachten tot de gemeente iets doet i Mol en De Boer nooit gewild. ;en naar Noordwijk moeten beter, 3 niet, 'dan groeien we wel tegen j in', aldus Mol. „We zijn pes voor stilzitten en afwachten." r die houding toe kan leiden, is op lilevard te zien aan de 'duintui- n de zomer van 1997 groeven 'de b' - Mobo is hun bedrijfsnaam - irtsen: hk duin af dat van hen is en leg- gras neer. Aanvankelijk waren de op zijn zachtst gezegd wisse laar sindsdien borduren alle bou- piass^hetsen er op voort. Amateurbio- -516ipe hen voor gek versleten, heb- jntooriknmin gelijk gekregen. Ze zijn pas tweede grasmat toe. Mol: „Verge- 1t®1; ,Jij de ArenA is dat niks." Idels geniet de Hoofdstraat voor- j de gemeentelijke plannenma- >at steekt me wel", zegt Mol, die lervenontwerp' voor de Wilhel- "°"pulevard veel te duur vond. En °P he gemeente wacht. ">ben het expres alleen gedaan :e eigen hotels." Het duo bezit groter stuk boulevard. „Als we strook hadden gedaan, had de te nu gezegd: 'mooi is het niet, it maar'." ïrtussen concentreren Mol en De :h op hun eigen terrein. De par- ïge zou de voorbode kunnen zijn meer. Een nieuw hotel bovenop verdiepingen op de bestaan- ze laten het allemaal open. En ct is ervoor. Commercieel direc- iethof denkt zo'n 500 kamers en vierkante meter zaal in totaal te exploiteren. ze begonnen was de con- rkt, waar ze nu van leven, nog af- althans in Noordwijk. „Heel den haag/noordwuk hans jacobs Minister Roger van Boxtel (grotesteden- en in tegratiebeleid) is verbaasd over de opmerkelijke uitval van burgemeester J. van der Sluijs van Noordwijk. Die kenschetste de bewindsman dinsdag tijdens de raadsvergadering als 'waar deloze figuur' aan wie hij 'een ontzettende he kel heeft'. 'Ik communiceer niet met de heer Van Boxtel', voegde Van der Sluijs daar aan toe. Op het ministerie van binnenlandse zaken-in Den Haag begrijpt men niet waar de ongebrui kelijke animositeit van Noordwijks eerste bur ger vandaan komt. „Dat zult u toch echt aan de burgemeester zelf moeten vragen. Het is niet zo dat we bijvoorbeeld de laatste weken aanvarin gen met hem hebben gehad of dat we iets te klagen hebben over Noordwijk", aldus een woordvoerder van Van Boxtel. Burgemeester Van der Sluijs gaf in de ge meenteraad geen uitleg van zijn tot drie maal toe herhaalde afkeer van de D66-minister. Zijn enige reactie nu: „Ik betreur dat ik het in die be woordingen heb gezegd." Maandagsewetering zes meter breed noordwukerhout» uur, ng, uitl ande) gs- en tel. 01 tel. luiten en Boll de SI dservicl Noordwijk sliep 's winters", zegt De Boer. Zij hielden het Boulevard Hotel open. De eigenaar van restauant De Vuurtoren kwam zelfs zeggen hoe gezel lig hij het vond, die lichtjes op de boule vard. Eerst moesten ze het nog hebben van bussen, zomertours en gasten die veertien dagen vol pension namen. Qua bruiloften en partijen had het Boulevard Hotel ook een goeie naam. Maar de eer ste trainingen en vergaderingen kwa men in 1987, herinnert Mol zich, in een hotel dat gisteren bijna volledig was af gehuurd door PriceWaterhouseCoopers. Ze hebben dus de wind mee, maar 'wie sturen kan. zeilt bij elke wind', luidt Mols favoriete beeldspraak. Noordwijk heeft op de congresmarkt nu een positie waar de concurrentie likkebaardend naar kijkt en die dankt het aan een com binatie van factoren. Schiphol is natuur lijk fors gegroeid, en Mol zou bijna filo sofische dingen over de zee gaan zeg gen. Zijn partner: „De voortrekkersrol komt in ieder geval niet van de Voor straat. De gemeente heeft op de kar ge zeten. Niet getrokken. En niet geduwd." Alle beeldspraak op een stokje, voelen de twee zich niet te groot voor een ge meente als Noordwijk? Het antwoord luidt, na enig nadenken, 'nee'. Met het ontbreken van langetermijnvisie en daadkracht bij gemeentebestuurders hebben ze leren leven. Ze gaan gewoon veel hun eigen gang. „De oorlogskas is altijd paraat", zegt Mol. Trouwens, de samenwerking met de gemeente is nu beter dan ooit. Het zou alleen wat pro fessioneler kunnen. 'Kinderlijk naïef noemt Mol het hoe de gemeente met de badplaatsplannen op Stirea-subsidic gokte. Het besef dat Noordwijks positie niet vanzelfsprekend is en dat stilstand ach teruitgang is, ontbreekt in de politiek. Een gunstige uitzondering lijkt het con gresbureau dat de VW nu aan het op zetten is. Al ontkennen ze niet dat de anderhalve ton die daarvoor uitgetrok ken is, in het niet valt bij wat de grote hotels zelf al lang doen. De Boer: „Wij zullen er nog het minste aan hebben. Maar het is wel nodig. De toeristen- markt loopt terug. Er zijn twee trends: de zakenmarkt en het weekendje Noord wijk, ook 's winters. Wij roepen al jaren dat er een congresbureau moet komen." Noordwijk begint te beseffen dat ook kleinere hotels, andere horeca en mid denstand van de zakelijke markt profite ren, menen de twee. Met dezelfde ge dachte zouden er meer opvallende eve nementen moeten komen. Zoals Sche- veningen scoort met zandkastelen en het vuurwerkfestival. In Noordwijk mag te weinig, vinden Mol en De Boer, net als Huis ter Duin. „Als je naar een bad plaats gaat, verwacht je jetski's", zegt De Boer. „In de hele wereld kan dat." Het patatverbod op het strand, ook zoiets. Mol herkent er een 'CDA-vingertje' in. En het ergste is nog dat een collega-on dernemer (Het Zuiderbad) hinder on dervindt bij het uitoefenen van zijn be drijf, dankzij mensen in De Zuid met 'een huisje van een paar miljoen en een veel te grote waffel'. Het Straattheaterfestival is wel een aanwinst voor Noordwijk, vindt De Boer. Zijn partner: „Maar nou nog met een sluitende financiering. Het lijken de Gay Games wel." Zelf moeten ze naar een mislukt hoofdstuk in hun successto ry lang zoeken. Ze hadden graag het Vic toria Hotel in Amsterdam willen kopen, maar grepen daar tijdens een veiling met vijf ton naast. Maar verder? Hun einde als ondernemer is nog niet in zicht. Ze zijn pas 40 en 41 en ze gaan door tot ze zelf de remmende factor in hun bedrijf worden. En of er een grens is aan hun imperium? De Boer: „De boule vard is heel lang." monique witteman De Maandagsewetering en de Wildlaan in Noordwijkerhout worden definitief zes meter breed. Er komt een rotonde bij De Schelft en er worden twee drempels aangelegd om de maximumsnelheid op de weg niet hoger te laten worden dan vijftig kilometer per uur. De wil gen worden zoveel mogelijk ge spaard. Dat blijkt uit de plan nen die het college van B en W volgende week wil bespreken tijdens de commissievergade ringen. In totaal heeft de gemeente zo'n veertig reacties binnenge kregen op de plannen voor bei de wegen. Relatief veel mensen spraken zich uit om opnieuw de aanleg van een randweg pa rallel aan de Maandagsewete ring bij de provincie aan te kaarten. Dat is volgens de ge meente echter een onhaalbare zaak. Ook het verzoek om de weg zeven meter breed te laten blijven, heeft het niet gehaald. Datzelfde geldt voor de vraag om geluidsarm asfalt. Onder zoek heeft uitgewezen dat Zeer Open Asfalt Beton (ZOAB) slechts een zeer gering resultaat geeft, terwijl de kosten veel ho ger zijn dan van gewoon asfalt. De bomen langs de Maan dagsewetering en de Wildlaan blijven wel zoveel mogelijk staan. Alleen de exemplaren di rect langs de weg worden ge kapt. Ook gaat Noordwijker hout in op het verzoek om een oversteekvoorziening te maken bij de Wildlaan, ter hoogte van de Lupine. De opknapbeurt van zowel de Maandagsewetering als de Wildlaan begint naar verwach ting in februari 2000. De tekeningen van het defini tieve ontwerp liggen momen teel ter inzage in net gemeente huis. Tijdens de commissieverga deringen voor milieu (7 decem ber) en ordeningszaken (9 de cember) kunnen omwonenden nog gebruik maken van het in- spreekrecht om hun reacties kenbaar te maken. noordwukerhout monique witteman Een aantal Noordwijkerhoutse verenigingen krijgt het komend jaar meer subsidie van de ge meente. Het gaat hierbij om de muziekverenigin gen De Harpe Davids, St. Jeanne d'Arc en basket- balvereniging De Jump. Ook is Noordwijkerhout van plan om bij jubilea subsidiebedragen be schikbaar te stellen. Sinds De Harpe Davids in De Schelft is inge trokken, zijn er voor de vereniging hogere huis vestigingskosten ontstaan. Bovendien is zij ge groeid van 88 naar 102 leden. De nieuwe subsidie zal een kleine 10.000 gulden gaan bedragen. Dat was altijd 6.500 gulden op jaarbasis. Ook collega vereniging St. Jeanne d'Arc heeft een forse groei in ledental doorgemaakt, van 73 muzikanten naar 110. Bovendien beschikt 'de Sjaan' sinds mei van dit jaar ook over een leerlingenorkest. In plaats van 13.250 gulden mag zij nu op ruim 18.000 gulden rekenen. Het ledenaantal van basketbalvereniging De Jump is nog sterker gegroeid, van 54 basketbal lers in 1992 - toen de gemeentelijke bijdragen voor het laatst vastgesteld werden - naar 124 le den nu. De Jump ontvangt in 2000 bijna 20.000 gulden. Dat bedrag was 8.700 gulden. Voor het eerst krijgt ook het zangkoor Odeon subsidie, ruim 2.500 gulden. Daarnaast wil de ge meente voor jubilea van verenigingen ook een blijk van waardering in de vorm van een financi ële bijdrage leveren. Bij een 25-jarig bestaan wordt dat bedrag 250 gulden, bij 40-jarige jubilea 400 gulden, bij 50 jaar 500 gulden, bij 75 jaar 750 gulden en bij elk 100-jarig bestaan 1000 gulden De commissie voor welzijn en onderwijs spreekt zich maandag uit over deze voorstellen. 071: thuiszt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21