3 Plan voor snelweg met verdieping Cadeau idee! Eigenaar van James More weer terecht I X 'Cieba Buitenlanders vinden Amsterdam het veiligst Koers van euro even lager dan de dollar Grote telefoonstoring treft Leiden ant te laat i 15 17 18 19 25 27 Doden na gasexplosie in Oostenrijk Paul McCartney keert terug naar de Cavern Club Politie verdenkt Duitser van meer moorden 'Veronica krijgt alleen zak geld' LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS DAG 3 DECEMBER 1999 tderland berispt or korenwolf ^rland heeft een uitbran- vanwege het la- Fuitsterven van de veld- Bter, ook wel bekend als torenwolf. Dat is gebeurd tt de Vereniging Das m een klacht had inge- d bij het uitvoerend comi- an het Verdrag van Bern. grond daarvan is Neder- i verplicht de leefgebieden met uitsterven bedreigde loorten veilig te stellen, ha 3 gsland wil leger Kosovo halen land heeft gisteren beden- i geuit over de deelname e internationale troepen- |jit KFOR in Kosovo. De i vinden dat de NAVO de nationale regels in Koso- grove wijze schendt VI- Ister Ordjonikidze van ilandse zaken zei dat J kan worden uitgesloten Rusland zijn troepen uit "B)vo weghaalt na 7 anje voorbereid ET A-aanslag aje keert terug naar oude ^n. De politie is weer in op- staat van paraatheid ge- IBht en veel politici worden if vandaag beschermd WÊt een lijfwacht Vandaag is en einde gekomen aan de ""tien maanden oude wa- Istand van de ETA, de afscheidingsbewe- Gisteren demonstreer- i[ mensen in Spanje tegen lit ba 7. Dtage kantoor TO in Genève ekenden hebben vanoch- de elektriciteitstoevoer I de zetel van de Wereld- ldelsorganisatie (WTO) in boteerd. De Zwit- politie meldde dat twee rie mensen een transfor- (orhuis bij het WTO-hoofd- tier zijn binnengekomen. hebben ze met stokken lektriciteitsmeters onklaar Het gebouw kwam 'klein uur zonder stroom Itten. IWUAWlifiVt Inenland I lenland I tuur en Kunst. nomie pof en Samenleving (prek van de Dag |io15,17,18,19,21 //programma's13 I en Groen/Strips11 Irt26,27 jeroverzicht16 |g en Wiel29 van een storing bij "ij liep de bezorging krant gisteren vertra- op. Onze excuses daar- -_i Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42173 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Een illegale plakker is moeilijk te pakken Eerste voorrondes Leidse Start in Holiday Inn Alphen hikt tegen hoge kosten lokale omroep aan Vertrek Bilance uit Oegstgeest 'logische stap' Oorlogskas Hotels van Oranje is altijd paraat Musical van de eeuw in Leidse Lak-theater Hans Blankert heeft karwei te klaren bij NOCNSF IKtmtoPrmeubelen leiden ad van kaam De eigenaar van het Leidse restaurant James More is weer terecht. Hans Westerbeke, die veertien dagen ge leden verdween zonder een spoor actyer te laten, meldde zich gisteren vanuit Limburg bij zijn familie. Volgens zijn broer Fred maakte hij inderdaad de ver warde indruk die men hem toedichtte bij zijn verdwij ning. „We zijn blij dat hij een teken van leven heeft ge geven. We hopen op korte termijn weer met hem om de tafel te kunnen zitten. Om te zien hoe het nu verder moet." Dat zakelijke problemen een doorslaggevende rol hebben gespeeld bij het overhaaste vertrek staat vast. Hoewel het restaurant aan de Botermarkt bekend staat als een goedlopende zaak, zijn de schulden hoog opge lopen. Er is inmiddels een curator aangesteld. Die on derzoekt of er nog mogelijkheden zijn voor een nieuw begin. Zo niet, dan wordt het faillissement van de BV James More aangevraagd. Het restaurant is tot nader order gesloten. Deson danks hoopt de bedrijfsleiding te kunnen voldoen aan de lopende verplichtingen ten aanzien van de gasten. Zo zijn de komende tijd twee avonden met speciale theater/diner-arrangementen volledig volgeboekt. Een aantal mensen heeft vooruit betaald. „Kan het niet hier, dan proberen we de avonden om te zetten naar andere gelegenheden", zegt Chris Verplancke. „Dat geldt ook voor de kerstdagen. Het personeel zal de be trokkenen daarover inlichten." Verplancke, voorzitter van de marktkooplieden, woont boven de zaak aan de Botermarkt en fungeert daar als aanspkreekpunt voor zowel het personeel als voor enige schuldeisers. „We zijn natuurlijk blij om te horen dat Hans weer boven water is en dat hij het naar omstandigheden goed maakt Aan de andere kant is de klap hier hard aange komen. Het is een grote puinhoop. We zijn momenteel bezig met een reddingsplan. Het is een prachtige win kel. Het zou zonde zijn als de zaak dicht moest." Fred Westerbeke vindt dat ook. Maar hij stelt als naaste familielid op dit moment de gezondheid van zijn broer boven diens financiële perikelen. „We hopen dat hij zo snel mogelijk tot zichzelf komt. Dat is priori teit nummer één. Wat er vervolgens gebeurt, zien we wel. Hij is een volwassen vent." wilhelmsburg Reddingswerkers zoeken in de puinhopen naar slachtoffers van de gasex plosie die zich gisteren in Oostenrijk voordeed. De ontploffing kostte zeker aan drie men sen het leven, maar gevreesd wordt dat het dodental zal oplopen. Minstens zeven men sen liggen nog onder het puin. Twee personen hebben de ramp overleefd. Onder hen is een oudere vrouw, die twee benen moet missen. Arsten moesten ter plaatse twee ampu taties uitvoeren om haar te bevrijden. Vanochtend vroeg werd een meisje van vijftien le vend onder het puin vandaan gehaald. Haar toestand is stabiel. De brandweer noemde het een wonder dat zij het heeft gered. De explosie voltrok zich in een appartementen complex in Wilhelmsburg, een plaats zestig kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Wenen. Het gebouw was kort daarvoor ontruimd. Bij reparatiewerkzaamheden hadden monteurs per ongeluk een gasleiding beschadigd. Toen het probleem leek opgelost mochten de bewoners weer naar binnen. Een half uur later volgde de explosie. FOTO EPA LECHNER GERALD -3,5 7 25 -8,9 16 2 amsterdam anp Buitenlandse' beleidsmakers en bedrijfsmanagers beschouwen Amsterdam als de veiligste stad van Europa. Dat blijkt uit een imago-onderzoek dat onlangs onder 760 buitenlanders is ge houden in opdracht van de stichting Amsterdam Promo tion. Hoewel het imago van Amsterdam als veilige stad hoog scoort, blijkt het beeld na een bezoek aan de hoofdstad iets te worden bijgesteld. Menig buitenlandse bezoeker wordt de laatste jaren gesterkt in zijn Het speciale bewaarblik voor de laatste krant van dit millennium. O V Verderop in deze krant alles over deze aanbieding. opvatting dat Amsterdam in toenemende mate een stad is van seks en drugs en prostitu tie. Toch beveelt 95 procent van de bezoekers de stad aan bij hun familie en vrienden. De ondervraagden zien Am sterdam in de eerste plaats nog altijd als toeristenstad. De hoofdstad wordt vooral gepre zen om zijn culturele en histori sche bezienswaardigheden. Ook zijn de buitenlanders zeer te spreken over het openbaar vervoer in de hoofdstad. Het imago van Amsterdam als de stad om zaken te doen, komt op de tweede plaats. Niet temin wordt Amsterdam na Londen en Frankfurt gezien als de beste zakenstad. Dit komt vooral door de aanwezigheid van een vliegveld, goede ver bindingen met andere hoofd steden en goede faciliteiten voor telecommunicatie en con gressen. AMSTERDAM JAN PETER VERSTEEGE De koers van de euro is gister avond voor het eerst gedaald tot onder het niveau van de Amerikaanse dollar. Even voor tien uur was de euro evenveel waard als de dollar, om even later door te zakken tot 0,9997 dollar. Vanmorgen zweefde de koers van de Europese munt weer tussen de 1,0026 en de 1,0034 dollar. Dat lijkt de be wering van een aantal econo men te onderschrijven dat een lage euro niet structureel is. In guldens deed een dollar van morgen in Amsterdam ruim 2,19. De Europese Centrale Bank heeft overigens al laten weten niet van plan te zijn om de koers van de euro bijvoor beeld via steunaankopen op te krikken. President W. Duisen- berg zei echter ook dat hij een en ander op termijn niet uit sluit. De vorige laagste koers, 1,0039 dollar, werd vorige week vrijdag bereikt De euro is nu ruim vijftien procent minder waard dan op 4 janua ri, de dag van de invoering. Kort daama steeg de koers tot een record van 1,1886 dollar. Een koersdaling van de euro is gunstig en ongunstig. Een goedkopere euro kan de eco nomische groei van Europa versterken, doordat export naar buiten de EU goedkoper wordt. Import wordt duurder. Voor het toerisme in de EU kan een lagere euro gunstig zijn. EU-landen worden dan immers goedkoper voor bij voorbeeld Amerikanen of Ja panners. Pagina 8: Dollar sterk door krachtige groei van econo mie in VS leiden robbert minkhorstlijk te herstellen, maar had daar ruim anderhalve dag voor nodig, meldt een woordvoerder. Zo groot was de schade die werd aangericht. Het ging om ongeveer 3.000 telefoonlijnen - van woningen en bedrijven, in het zuiden en het westen van de stad - die door de storing werden getroffen. Ook enkele verzorgingshuizen en be drijven die gebruik maken van pinautomaten werden gedupeerd. Bij telefooncellen in de om geving heeft KPN Telecom medewerkers neerge zet. Mensen die dringend moesten bellen en daarvoor een telefooncel zochten, konden gratis met een mobiele telefoon van een werknemer van het telecombedrijf bellen. Een andere ge noegdoening zit er voor de getroffenen niet in. „Dit is overmacht. Daar kun je niets aan doen." Enige duizenden Leidenaars hebben de afgelo pen twee dagen niet kunnen telefoneren. Ook konden ze niet worden gebeld. De telefoonsto ring werd veroorzaakt doordat enkele kabels wer den kapotgetrokken. Volgens KPN Telecom is het euvel sinds gisteravond verholpen. Bij werkzaamheden op de Churchilllaan en de Plesmanlaan ging het woensdagmiddag mis. De aannemer wilde een buis onder de telefoonka bels door leggen, maar in plaats daarvan door boorde hij deze telefoonverbindingen. Het gevolg was dat vanaf dat moment bij enkele duizenden huishoudens de verbinding werd verbroken. KPN Telecom probeerde de breuk zo snel moge- liverpool ap Paul McCartney keert voor één keer terug naar de Cavem Club in Liverpool, waar het met de Beatles allemaal begon. Op 14 december zal de voormalige Beatle een soloconcert geven in het kelderzaalfie. „Ik kan geen betere manier oedenken om de eeuw uit te rocken dan met een rock 'n roll-feestje in de Ca vem", aldus McCartney. De kaartjes voor het concert zijn gratis. Omdat er niet meer dan tweehonderd mensen in het keldertje passen, maakt een loting uit wie de gelukkigen zijn. De thuisblijvers kunnen het unieke optreden vermoede lijk via de televisie volgen. De Cavem gold in het begin van de jaren '60 als de thuisbasis van de Beatles. HET WOORD IS AAN Hella Haasse In de nieuwe taal die wij in de toekomst zullen spreken, moeten mens en liefde iden tieke begrippen, synonieme woorden worden. ZOM MAAN DINS 'VS- 'V8* 'V10- Sa 30% 60% 70% SssSp 30% 10% 10% Stichting stelt proefproject op Al voor Een tweebaans snelweg, vijf meter boven de huidige snelweg tussen Amsterdam en Amersfoort, alleen voor rekeningrijders. Volgens de Stichting Hoge Snelweg is een weg op poten een goed alternatief voor de dichtslib bende wegen in Nederland. De Al zou kunnen fungeren als proefproject. Minister Netelenbos (verkeer) nam gis teren in Den Haag het rapport van de stichting in ont vangst en reageerde voorzichtig positief. hilversum gpd arnhem arnout heemskerk De man die in Duitsland vastzit wegens de moord op Kathy Thomson in 1994 wordt in ver- band'gebracht met verschillen de nooit opgehelderde moor den in Groningen, onder wie die op ex-prostituee Shirley He- reijgers en mogelijk ook stu dente Anne de Ruijter de Wildt. De Nederlandse en Duitse poli tie werken samen om de be trokkenheid van de man met deze zaken te kunnen vaststel len. Intussen heeft de Duitser verklaard de Zuid-Afrikaanse Thomson in de omgeving van Leiden om het leven te hebben gebracht. Tot dusverre nam de politic aan dat het slachtoffer, dat vanuit Oostenrijk op de te rugweg was naar Noordwijk, in de Nederlands-Duitse grens streek was vermoord. Tijdens de verhoren en het politieon derzoek is aan het licht geko men dat de dader vermoedelijk nog veel meer onopgeloste za ken op zijn geweten heeft. Eer der heeft de 30-jarige Duitse dakdekker, vader van twee kin deren, de moord op twee Duit se prostituees bekend. De Duitse politie verdenkt de man er inmiddels ook van dat hij zijn tante om het leven heeft gebracht. De vrouw wordt sinds april vorig jaar vermist. De Duitser ontkent deze moord nog, ondanks verklaringen van zijn vrouw, die ervan overtuigd is dat haar man ook deze daad op zijn geweten heeft. Het ontzielde en verminkte li chaam van Kathy Thomson, een Zuid-Afrikaanse die in Noordwijk woonde, werd in de zomer van 1994 gevonden ter hoogte van Bennekom. Tjerk Westenterp, oud-minister van verkeer en waterstaat en voorzitter van de stichting, noemt de opgetilde snelweg een maatschappelijk verant woorde variant op de omstre den invoering van het reke ningrijden. „In het plan van Netelenbos moeten automobi listen betalen, maar krijgen ze geen garantie dat er geen file staat. In ons plan weet de beta lende weggebruiker zeker dat hij kan doorrijden. Dat komt omdat het is gebaseerd op een ingenieus toevoersysteem: vol is vol." De 'tweede verdieping' rust op palen die in de midden berm staan. De weg zou moe ten bestaan uit twee rijstroken, met in het midden een elektro nisch bewaakte vluchtstrook, „Voor een snelweg zoals deze heb je maar drie stroken no dig", zegt Westerterp. Omdat het om een intercity-verbinding gaat, zijn slechts weinig op- en afritten nodig. „Voor dat ge deelte van de Al kun je denken aan afslagen bij Amsterdam, Hilversum en Amersfoort." Vol gens de oud-minister is het Elan op het ministerie van ver eer en waterstaat al onder de loep genomen en positief be oordeeld. Minister Netelenbos noemde het plan gisteren 'eèn interessante mogelijkheid'. Het 'optillen' van de snelweg zou dertig miljoen gulden per kilometer kosten. In totaal dus een kleine anderhalf miljard. Netelenbos liet gisteren weten dat het bedrijfsleven de porte monnee zal moeten trekken. Dat kan dan vervolgens de tol heffing (tussen de tien en twin tig gulden per auto) opstrijken. In een eerdere studie van Rijkswaterstaat zijn diverse va rianten voor het oplossen van het fileprobleem onderzocht, zoals ondertunneling van de Al en verbreding tot zestien stro ken. De kosten van deze plan nen lopen uiteen van 1,25 tot zo'n vier miljard gulden. Het rijk wil evenwel pas na 2010 geld beschikbaar stellen voor de uitvoering ervan. hilversum gpd-anp breuk ook op zoek moeten naar nieuwe programma's omdat de rechten van succesvolle uitzen dingen als Melrose PLace, Be verly Hills 90210, Friends en The X-Files volgens HMG bij de groep berusten. Dat zou ook het geval zijn met Big Brother. Als Veronica breekt met RTL 4 en RTL 5 en uit de Holland Me dia Groep stapt hebben ze al leen een zak geld. De naam Ve ronica is en blijft eigendom van de HMG", aldus een woord voerster. Zij reageert daarmee op het gisteravond genomen besluit. Veronica- zal na de Pagina Hollant 9: Veronica stapt uit id Media Groep Ja, ik wil een abonnement op het Leld»cl> Dagblad. m/v (l.v.m. controle beiorglng) Na da aarwta twaa waken bataal Ik mijn abonnement: Par maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Por kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE MIERELD OM JE HEEN. ÏOOSO. 2300 VB Lelden. «i kan ook: 071- 5128 030 of 400114

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1