ei den Regio Snelheid op Witte Singel omlaag' c 'Een illegale plakker is moeilijk te pakken Gemeenten eisen EZH-aandelen Problemen voor het voetlicht ker 3 DECEMBER 1999 15 ,-ouw (92) breekt heup bij val Sfj» Een vrouw van 92 jaar is gisteren met een heupfractuur et LUMC opgenomen na een valpartij met haar fiets. Op de ,orstraat kwam zij in botsing met een andere fietser, een esje van 14. Volgens de politie ontstond de botsing omdat de e dame geen voorrang verleende en het meisje op haar rt de bocht afsneed. „>litie vindt vuurwerk en vuurwapen De politie heeft gisteren bij een inval in een woning in centrum 84 kilo illegaal vuurwerk en een vuurwapen in be- genomen. De spullen behoorden toen aan een 42-jarige lenaar. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. xifdletsel voor fietsster na valpartij Een 59-jarige vrouw is gisteren met ernstig hoofdletsel èt LUMC opgenomen nadat zij met haar fiets was aangere door een brommer. De vrouw week op de Willem de Zwij- aan uit om af te slaan naar de Maredijk. Op dat moment Te de bromfietser, een 17-jarige jongen uit Noordwijker- haar in. De twee raakten elkaar waardoor de vrouw kwam illen en met het hoofd tegen het wegdek sloeg. jidenaar dronken achter het stuur toi Een 31-jarige Leidenaar is afgelopen nacht rond 01.00 jehouden wegens het rijden onder invloed. De man reed 7Öer vaart te minderen van de Molenwerf direct de Lammer- let op. Dat viel op bij surveillanten die de man op de Oude ■n^el aanhielden. Uit een ademtest bleek dat hij een alcohol- nillage van 455 had, ruim tweemaal het toegestane. Tegen >Ofjan is proces-verbaal opgemaakt. leiden 'De dood In het jup' luid de de titel van een theatervoor stelling die gisteravond voor een volle zaal werd gespeeld in buurt huis Vogelvlucht Met behulp van toneelspel werden de problemen in de wijk Zuid-West bespreek baar gemaakt. Onder leiding van regisseur Luc Opdebeeck ver beeldden vijf jongeren en vier volwassenen die aan het Jaques Urlus Plantsoen (JUP) in Zuid- West wonen verschillende pro blemen zoals racisme en discrimi natie, overlast en de verpaupering van de buurt Het stuk is geba seerd op verhalen van de jonge ren en volwassenen zelf en gaat over de verhouding tussen deze twee groepen. Na de voorstelling werd er gediscussieerd over de problemen die in het stuk werden behandeld en werden er scènes opnieuw gespeeld, waarin door het publiek mocht worden inge grepen. De voorstelling wordt nog drie keer gespeeld in ver schillende buurthuizen. FOTO TACO VAN DER EB a i Rij weigert toe te geven aan wensen van bewoners en fracties Dij 5r iaximumsnelheid op de Witte Singel moet omlaag, •lijk is het zelfs nodig dat op alle singels in Leiden s, bussen en vrachtwagens niet harder mogen rij- dan 30 kilometer per uur. Dat vindt een meerder- van de politieke partijen. Ze botsten daarover met ïtwoordelijk wethouder T. van Rij. Hij weigerde gis- rsp ond bij zijn commissie toe te geven aan de oproep. :opc robbert minkhorst litiepartijen Groenlinks 5 en alle oppositiepartijen q de situatie op met name tte Singel onacceptabel. Jeiten voor een lagere "fiumsnelheid én extra iidsremmende maatrege- t)k de PvdA voelt daar wel maar dan moet wel op snelheid worden gecontro leerd, zei raadslid E. van der Veen gisteravond. De WD meende dat 'het huidige regiem niet adequaat is'. Liberaal A. Geertsema liet echter in het midden of een snelheidsbeper king de juiste oplossing was. B en W stellen dat het onmo gelijk is om de maximumsnel heid op de Witte Singel te verla gen. Zo staat het ook in het Ver- keersveiligheidsactieplan, dat bij de commissie op de agenda stond. In dat plan stelt het col lege voor om van grote delen van de stad een 30-kUometerge- bied te maken. Gevaarlijke plekken en kruispunten in de stad worden aangepakt. Alleen (voorlopig) niet de Witte Singel. Bewoners van de Vrèewijk grepen de vergadering aan om daartegen te protesteren. Onge veer veertig inwoners woonden de bijeenkomst bij. Er werd een spandoek opgehangen en zes van hen voerden het woord. Vooral de vondst van de ge meente om de Witte Singel een 'wijkontsluitingsweg' te noe men, riep hoon op bij de bewo ners. De gemeente gebruikt de term alleen maar als excuus om de maximumsnelheid op vijftig kilometer te kunnen houden, aldus de Witte-Singelbewoners. Bewoner W. Kukenheim noemde het 'absoluut onver antwoord' dat Leiden de maxi mumsnelheid van vijftig kilo meter er wil handhaven, terwijl de weg niet aan de eisen daar voor voldoet. Een meerderheid van de frac ties schaarde zich achter de Vreewijk-bewoners. „We kun nen niet volstaan met de zin in het plan 'we hebben de ruimte niet, dus blijft het zo'. We moe ten de lat een beetje hoger leg gen", meende S. ter Harmsel van Groenlinks. Ze drong aan op een snelheidsbeperking. D66'er O. Welling viel haar bij en ging bovendien nog een stap verder: „In Leiden rijd je dertig kilometer per uur, tenzij wordt aangegeven dat je vijftig mag." PvdA'er E. van der Veen vond het prima wanneer op de Witte Singel, en eventueel élle Leidse singels, de snelheid omlaag gaat. „Maar als een verkeers bord de enige maatregel is, ben ik bang dat het tegenovergestel de gebeurt. Fietsers denken dat ze veilig zijn, maar automobilis ten houden zich er niet altijd aan. Dertig kilometer vind ik prima, als het maar te handha ven is." Dat was ook het bezwaar van wethouder Van Rij. „We kun nen op de Witte Singel nog geen vergaande snelheidsrem- mende maatregelen nemen. We hebben nog geen oplossing. Ik houd niet van schijnveiligheid. Dertig kilometer is lippen dienst. Zij vragen het, wij doen het. Andere plekken eisen zo veel meer slachtoffers. Ik wil die eerst aanpakken. Groenlinks en D66 kondig den na afloop van de vergade ring aan dat zij geen genoegen nemen met de houding van Van Rij. De gemeenteraad neemt op 14 december een be sluit over het Verkeersveilig- heidsplan. Voor het verbeteren van de verkeersveiligheid is de komende jaren tenminste vier miljoen gulden beschikbaar. D66: overtreders zelf opvoeden De gemeente moet zelf snel heidscontroles houden, vindt D66. Wie geflitst wordt, krijgt in dat geval geen bon, maar een brief van Leiden. Met daarin de waarschuwing dat een overtreding van de maximumsnelheid is gecon stateerd. Het lijkt fractievoorzitter O. Welling een prima idee om automobilisten in de stad op die manier een beet je op te voeden. Het liefst zou hij willen dat de ge meente ook bekeuringen kon uitdelen, maar hij besef te gisteravond dat dat niet ging. „Dan sturen we brie ven naar de overtreders waarin we ze wijzen op hun gedrag. Dat zal wel helpen." 'Groot Rijnland weigert openheid' LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Directeur A. Berkhout van de Stichting Thuiszorg Groot Rijn land weigert al drie maanaen inzicht te verschaffen over haar financiële beleid. PvdA-wet- houder H. Baaijens riep Berk hout eind augustus op tegengas te geven aan een voor Groot Rijnland vernietigende publica tie in Vrij Nederland. In het be wuste artikel wordt gesugge reerd dat geld dat voor thuis zorg is bedoeld, wordt 'gepar keerd' in dubieuze stichtingen, terwijl de wachtlijsten oplopen. De wethouder vindt dat Berk hout inzage in de stukken moet geven omdat hij dit soort ver halen schadelijk vindt voor het imago van de thuiszorg. Vol gens de wethouder heeft Berk hout hem mondeling verzekerd dat er geen gemeenschapsgeld wordt gebruikt voor deze stich tingen en dat zij mede daarom vindt dat zij geen openheid hoeft te geven. „De directie zegt: 'Het zijn valse beschuldi gingen'. Nou, maak dat dan duidelijk", aldus Baaijens. „De hele thuiszorg is erbij gebaat als die beschuldigingen worden ontzenuwd. Haal die artikelen de wereld uit." Baaijens her haalt dan ook zijn eerdere op roep richting Berkhout: „Gooi de boeken open en laat zien hoe het zit!" Baaijens zei dat Groot Rijn land wel verantwoording heeft afgelegd aan de accountant en aan zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid, maar dat zijn moge lijkheden heel beperkt zijn om dat op tafel te krijgen. „Groot Rijnland legt verantwoording af aan Zorg en Zekerheid, Zorg en Zekerheid aan het ministerie van VWS, en de minister legt verantwoording af aan de Ka mer. Zo lopen ae lijntjes." Berkhout zegt dat zij Baaijens wel degelijk openheid van za ken heeft gegeven. „Maar er is een verschil tussen informeren en verantwoording afleggen. Ook dat heb ik gedaan, verant woording afleggen. Maar dan wel bij Zorg en Zekerheid." Voor het overige heeft ze voor dit moment niet veel zin om te reageren. „Ik heb geleerd dat het nooit verstandig is om in te gaan op uitspraken die je zelf niet hebt gehoord." leiden/regio robbert minkhorst 5. len noch moeite zijn door emeente gespaard om de irmarkt, Nieuwe Rijn, Kar- lelksebmg en 't Gangetje ander aanzien te geven, plaveisel bestaat uit nieu- ode stenen, de trottoirs zijn pogd cn verbreed en maar 157 parkeerplaatsen zijn er wenen. Er werden ook steunen geplaatst en bo- I geplant, kortom de herin- ting werd stevig aangepakt. oveTiet resultaat mag er zijn wegveen historische binnen- dis daarom extra jammer ir een klein dingetje over Hoofd is gezien. Dat èr nog bareltje aan de kroon ont- pas dgjj mag de aanjde- ;van de buurt succesvol len genoemd. Die blinde, fige, Vieze muur aan ingetje tussen Breestraat en irmarkt ziet er namelijk niet U jaren staan die gore, met ers beplakte zwarte tegels inder hoog genoteerd in de Ie plekken-top 10 van vele enaars. Dus schoonmaken landel en klaar is Kees. Pas ^^^Js de buurt af. pimpel is dat echter niet. Delemarre voorlichter ^Alilieu en Beheer weet dat ff^^fcen ander. Hij weet ook gaat. Het probleem is volgens hem echter dat illegale plak kers, want dat zijn de boosdoe ners, juridisch moeilijk zijn aan Van» De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen TEltfOON O 71 - 53 56 439 te pakken. „Je kunt ze pas boe tes geven of schoonmaakkos ten op ze verhalen als je ze op heterdaad betrapt." Datzelfde geldt volgens Delemarre ook voor de problematiek rond het laten weghalen van die posters. „Eventuele namen op die pos ters betekenen niks. Want die mensen zeggen: posters? Daar is mii niets van bekend." Wel worden er van vervuilde loca ties foto's gemaakt zodat later, als het tot een eventuele rechtsgang komt, de gemeente bewijs kan aandragen. Delemarre vindt wel dat het makkelijk zou zijn als de eige naar van een vervuild pand zou meedoen aan het anti-graffiti project van de gemeente. Het project is bedoeld voor mensen van wie huis of bedrijf door il legale plakkers of spuiters is vervuild. Medewerkers van De Zijl Bedrijven komen binnen 24 uur de gevel schoonmaken. Deelname aan zo'n project kan echter niet worden verplicht. Maar dé oplossing ligt volgens Delemarre in meer toezicht op straat. Bijvoorbeeld door de ta ken van parkeercontroleurs uit te breiden ten aanzien van graffiti. „Die gemeentelijke no titie is in voorbereiding en gaat binnenkort het politieke traject in." Maria Gijzensteeg Over troep in de stad gespro ken. Hermi Deitmers woont nog steeds op de hoek van de Oude Vest en de Maria Gijzen steeg. En zij ergert zich nog steeds aan de rotzooi voor en naast haar deur. Lege sigaret tenpakjes, blikjes, ja zelfs luiers en maandverband heeft zij op de stoep en in de steeg aange troffen. Kortom, het is daar een smeerboel. De gemeente deed niks, zo luidde naar verwijt. Precies een jaar geleden schre ven wij er al over. Fons Delemarre van Milieu en Beheer meldde toen dat de steeg aan het begin van de veegroute lag. Dat betekent dat als de veegauto rond 8.00 uur 's ochtend door de Maria Gij zensteeg zou rijden iedereen wakker wordt. Om praktische redenen werd het straatje dus wel eens overgeslagen. Maar het probleem blijft de aandacht houden, aldus Delemarre. Inmiddels is er weinig veran derd. De aandacht is verslapt. Al moet Deitmers wel toegeven dat het een tijdje is goedge- gaan. „Na dat artikel in de Al jaren hoog genoteerd in de top 10 van lelijke plekken: 't Gangetje. FOTO WIM j' DIJKMAN krant vorig jaar heb ik een maand of drie eigenlijk geen klachten gehad. Maar helaas, de gemeente is weer in oude fouten vervallen." „Mevrouw heeft gelijk", rea geert Fons Delemarre. „Het is de bedoeling dat de veegwagen drie keer per week in de Maria Gijzensteeg komt, maar dat is de laatste weken minder ge weest." Personele en materiële problemen liggen daaraan ten grondslag. Ofwel, er zijn amb tenaren ziek en de veegauto is kapot. Er is weliswaar een nieu we besteld maar de levertijd is lang. Zo'n karretje koop je na melijk niet even bij de garage op de hoek. Mevrouw Deitmers zal dus nog even geduld moe ten hebben. Delemarre heeft echter nog een mooie kerstboodschap als uit smijter. „De gemeente zou daar niet zo veel hoeven te ve gen als iedereen prullenbakken zou gebruiken. Want het vuil moet per slot van rekening er gens vandaan komen. Als de mensen de straat schoonhou den, kan de gemeente zich be perken tot het weghalen van de bladeren." eric-jan berendsen Leiden moet de aandelen van stroomproducent EZH, die een waarde hebben van 300 miljoen gulden, teruggeven aan energiebedrijf EWR en de 24 deelnemende gemeenten in EWR. Vervolgens wordt de opbrengst van die aandelen verdèeld onder alle gemeenten, ook onder Leiden. Dat eis ten het energiebedrijf en de gemeenten gisteren in een kort geding voor de Haagse rechtbank. Leiden en de regio ruziën al sinds de overname van EZH door het Duitse bedrijf Preussen Elektra over de verdeling van de aandelen. Leiden wei gert de aandelen die ze in 1991 in bezit kreeg, te rug te geven. Wel wil de gemeente de waarde van die aandelen onderbrengen bij een notaris. De anderen vinden dat onterecht en willen dat de EWR de opbrengst op een rekening stort. Rechter G. Robbers had weinig zin om zich over de zaak uit te spreken, bleek tijdens de zit ting. Hij vroeg verschillende keren of de partijen niet nog eens wilden onderhandelen. Alle eerde re overleggen in de afgelopen maanden waren spaak gelopen en gisteren werd overduidelijk waarom: de standpunten liggen mijlenver uiteen. „Ik voel me net een verkeersagent die op een druk kruispunt moet zorgen dat iedereen veilig aan de overkant komt", zei Robbers. De rechter had moeite om erachter te komen wat de EWR en de andere gemeenten precies wil den en waarom er voor hun sprake is van een spoedeisend belang: dat laatste is een voorwaar de voor het kunnen voeren van een kort geding. ,,Als ik het goed hoor, willen jullie het geld dan direct in de zak steken en niet parkeren op een geblokkeerde rekening? Moet ik daar in zo'n ge compliceerde zaak uitspraak over doen?", aldus de rechter. Volgens het energiebedrijf en de gemeenten - alleen Zoeterwoude procedeerde niet mee, om dat het niet een andere gemeente voor de rechter wilde dagen - is sprake van een spoedeisend be lang omdat Leiden de verkoop van de EZH-aan delen aan Preussen tegenhoudt. De advocaat van de gemeente bestreed dat overigens. Leiden heeft al een akkoord met de Duitse onderneming on dertekend. Het enige probleem is de verdeling van de aandelenopbrengst, maar dat kon best uitgevochten worden in een zogeheten bodem procedure. Beide partijen beroepen zich op een overeen komst uit 1991 waaruit duidelijk moet zijn dat beide gelijk hebben. Volgens de EWR en de ge meenten moet Leiden de aandelen die het in dat jaar kreeg voor niets teruggeven aan het energie bedrijf. Leiden stelt dat het de zogeheten 'bloot eigenaar' is van de aandelen en dus het meeste mag profiteren van de meerwaarde van de aan delen. De EWR en de daarin deelnemende ge meenten zijn slechts vruchtgebruiker. Zii hebben alleen recht op dividend en rente over die meer waarde. Of rechter Robbers een spoedeisend be lang ziet in de zaak, blijkt op 15 december. Dan doet hij uitspraak. Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmredactcurcn van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. zaterdag 4 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15