f rincipeakkoord over fhilips in Temeuzen FNV dreigt met acties bij alle Corus-bedrijven Economie Honderden banen weg bij Nedcar Stakingsactie bij NS Cargo in Barendrecht Pieper leidt investeringsfonds e-commerce Stel nu uw eigen keuken samen http://www.hans-verkerk.nl JER: Ouderen anger aan het verk houden Computerverkoop groot succes voor Albert Heijn Ook Fortis en ING werken mee aan wet joodse claims NDERDAG 2 DECEMBER 1999 958 het afwees. Het concern wil de productie van spaarlampen verplaatsen van Temeuzen naar het Poolse Pila. Ook zal de werkgroep het reddingsplan vergelijken met een soortgelijk industrieel plan. De werkgroep verwacht over ongeveer tien dagen verslag uit te brengen. Inzet van de direc tie van Philips Lighting en vak organisaties bij de gisteren ge maakte afspraken is een voor Temeuzen goede werkgelegen heid. De verhuizing naar Polen kost 280 van de 500 arbeids plaatsen. De ondernemings raad van de Terneuzense vesti ging stelde daarop een red dingsplan op. Dat voorziet on der meer in concentratie van de spaarlampenproductie in Ter- neuzen, bij een lagere kostprijs. enzine en diesel iets goedkoper Benzine en diesel worden met ingang van morgen Ikoper. Marktleider Shell adviseert de prijs van benzine met e cent en diesel met een cent te verlagen. Euro ongelood dt dan aan de meeste pompen 2,35 gulden per liter. Diesel nt op 1,712 gulden per liter. abantse attracties bundelen krachten De vier grote Brabantse attractieparken, de Efteling, k Autotron, 't Land van Ooit en Safari Beekse Bergen, hebben a| krachten gebundeld. Bovendien gaan ze nauwer samenwer- "p met een aantal verblijfsaccommodatieain de provincie. Het ibants Bureau voor Toerisme heeft dit gisteren bekend ge kt. De samenwerking moet ertoe leiden dat verblijfsre- nten meer tijd gaan doorbrengen in Noord-Brabant. De :ken hebben onder meer besloten tegen een gereduceerd ta- ïf een gezamenlijke pas uit te geven. udere profiteert straks minder jiecht» Mensen met een uitkering en 65-plussers gaan er in nieuwe belastingstelsel aanmerkelijk minder op vooruit dan arknemers. Dat blijkt uit onderzoek dat het Nibud heeft ge- apn in opdracht van FNV Bondgenoten. De bond vindt het ■ït te verteren dat de overheid de kloof tussen werkenden aan ene kant en ouderen en mensen met een uitkering aan de iedere kant weer laat groeien. In alle inkomenscategorieën blij- mensen met een uitkering tussen de 0,8 en 4,3 procent ach- if bij de werkende bevolking, heeft Nibud berekend. Ook de Q-plussers leveren in: 0,2 tot 5,1 minder dan werkenden. Per Siand scheelt dat 10 tot 110 gulden netto. digitale memorecorder 'maatje' van pc fovuK» Het Belgische bedrijf Lemhout Hauspie komt met Ji memorecorder op de markt waarvan de opnames kunnen Arden omgezet in geschreven computertekst. De recorder 4it nauw aan op de specialisatie van het toonaangevende be- ofjf op het gebied van computergestuurde spraaktechnologie. Qmhout Hauspie werd bekend met de spraakherkennings- ^ftware Voice Xpress. Nu komt daar een digitaal dicteerappa- oat bij: de Olympus DS-150. Iedere ingeving kan direct in de border worden ingesproken om het apparaat daarna te laten ]tglopen in de computer. Via Voice Xpress kan het omgezet ïprden in geschreven tekst. jannen Arnhem voor eigen WTC De gemeente Arnhem heeft plannen voor de bouw een eigen World Trade Center. De Gelderse stad heeft voor half miljoen een licentie gekocht van het World Trade Cen- Association in New York om de naam WTC te kunnen ge- iiuiken. Nederland telt momenteel drie WTC's; Amsterdam, ^tterdam en Eindhoven. Volgens de Arnhemse wethouder van ïonomische zaken J. van Hensbergen is de stad op zoek naar 0|rdere versterking van de economie. De gemeente verwacht jit vijftig tot tachtig bedrijven zich in het gebouw zullen vesti- 3, Werkdruk belangrijk in CAO's ^STERP; 2kO zij] >am Voor zestig procent van de werknemers met een ?KO zijn afspraken gemaakt over werkdruk. Dat blijkt uit een 3*JV-inventarisatie. Er zijn bijna honderd CAO's met afspraken ïorer werkdruk. In totaal bestrijken ze een kleine drie miljoen Werknemers, meldt FNV Bulletin. In de meeste gevallen staat 10inpak van werkdruk nog in de kinderschoenen. Het gaat dan 7|et verder dan onderzoek naar het probleem. Bijna een kwart ^in de werknemers gaf vorig jaar aan lichamelijke of psychische 3^chten te hebben gehad als gevolg van werkdruk. 2, Ijieuwe naam voor Loef Claes Verbeke ^sterdam Loyens en Loeff wordt de naam van de nieuwe ad- jcatenfusie van Loef Claeys Verbeke en Loyens en Volkmaars. kantoor geeft werk aan 355 belastingadviseurs, 95 advoca- m, en 55 notarissen. Alles bij elkaar gaat het om duizend me- fewerkers. Naast vestigingen in Nederland zit Loyens en Loeff 10 Aruba, Brussel, Curasao, Frankfurt, Genève, Londen, Luxem- ïourg, New York, Parijs, Singapore en Tokyo. 10 jeuzen anp ruim een week staken ging io idaag het licht weer aan bij lips Lighting in Temeuzen. 5 directie van de Philips-fa- 5 ek, de ondernemingsraad en 4 vakbonden zijn gisteren na :nlang overleg tot een princi- ikkoord gekomen. Er komt -n onderzoek naar de toe- nst van de lampenfabriek in ^neuzen. Verdere acties zijn 2, geschort tot de uitkomsten het onderzoek bekend zijn. 4 !en groep van deskundigen Philips, de ondernemings rad (OR) en de vakbonden 37; in samen het omstreden red- 13. ïgsplan bespreken, dat de OR ige week lanceerde. Alle mo- ijkheden komen op tafel, in- lisief de uitgangspunten en '2' [umenten waarom Philips a het cwUderen moeten langer aan het v"*rk blijven. Het adviescollege fciaal Economische Raad ER) heeft het kabinet geadvi- lerd te proberen ouderen lan- ïr aan het werk te houden. Op fcrte termijn helpt dat om de ïanning op de arbeidsmarkt te plichten. Nu is ruim een beundag Wart van de 55-plussers aan tt werk. Het kabinet wil dat in >30 opvoeren tot de helft. De ER is er voor om de aandacht 19"o-^öral te richten op de leeftijd issen de 55 en 60. Van hen kan 330 00 4J komende jaren de deelname 4toeien naar zestig of zeventig focent. De SER wil dat het Drmaal wordt dat werknemers horgaan tot hun 60ste. Vakhandelziet 'stunts' met lede ogen aan De computerverkoop is voor Albert Heijn een groot succes geworden. In drie weken tijd verkocht de su permarktketen in 500 filia len ruim 17.000 pc's. Leve rancier Fujitsu Siemens moest alle zeilen bij zetten om de apparaten te kunnen afleveren. Volgens een AH- woordvoerster 'is een heel groot publiek bereid ook dit soort apparaten in de su permarkt te kopen'. „Het vertrouwen is groot." Ook Kruidvat-drogisterijen en Aldi-supermarkten ver kopen pc's, terwiil ook de rechtstreekse verkoop via telefoon en internet (Dell, Gateway) groeit. Van de 1,7 miljoen pc's die dit jaar in Nederland worden ver kocht, gaat volgens markt onderzoekers een steeds groter deel via 'branche vreemde' verkoopkanalen. Uneto, belangenvereniging van de elektrobranche, houdt de verschuiving 'scheip in de gaten', zegt woordvoerster Martine van der Plas. „We hebben de in druk dat het bij de super markten om stunts gaat, waarbij het er meer om gaat de aandacht op de winkel te vestigen dan om de winst op de pc's." De pe s van AH en Aldi zijn aanmerkelijk goedkoper dan vergelijkbare pc's in de speciaalzaak. „Maar zij kun nen natuurlijk niet dezelfde service geven als onze le den." Een pc blijft een inge wikkeld ding, waarbij gauw iets stuk of in de war kan ra ken dat niet eenvoudig via de telefonische 'helpdesk' is op te lossen. De Consumen tenbond raadt om die reden aan een pc bij een specialist te kopen. De Uneto-leden doen de computerverkoop er overi gens zelf pas sinds twee jaar bij, naast de traditionele tv's en wasmachines. Maar de hoge marges van toen „on geveer 30 procent van de verkoopprijs, zijn door de felle concurrentie een stuk gedaald, zegt Van der Plas. Uneto claimt een marktaan deel van 15 procent van de pc-markt. Marktonderzoe kers IDC en EIM houden het op 9 procent. Speciaal zaken als Dunnet en Vobis zijn goed voor 45 procent, 10 procent wordt via inter net verkocht en de rest door fotovakzaken, warenhuizen en op computerbeurzen. Ongeveer 13 procent wordt aangeschaft via 'pc-privé'- projecten van werkgevers. Op rangeerterrein De Kijfhoek Werknemers van NS Cargo op rangeerterrein de Kijfhoek in Barendrecht hebben vanoch tend het werk neergelegd uit protest tegen de mogelijke ge volgen van de voorgenomen fu sie met Deutsche Bahn. De ochtendploeg die om 05.00 uur moest aantreden ging niet aan de slag, aldus bestuur der K. Bos van FNV Bondgeno ten. „Het betreft een wilde ac tie, die mogelijk ook op andere locaties van NS Cargo rond Rot terdam zal worden gevolgd." Vanochtend hield FNV Bond genoten een ledenraadpleging onder de nacht- en de ochtend ploeg waaraan naar schatting vijftig werknemers deelnamen. De Kijfhoek in Barendrecht is het grootste rangeerterrein voor goederenvervoer van NS Cargo. FNV Bondgenoten heeft al eerder gezegd te vrezen voor de toekomst van NS Cargo en de werkgelegenheid van de 1.600 werknemers, als de fusie met DB Cargo tot het nieuwe bedrijf Railion doorgaat. De directie van NS Cargo toont zich tot dusverre niet be reid de bonden en de onderne mingsraad tegemoet te komen met een werkgelegenheidsga- rantie. Ook weigert NS Cargo het huidige sociaal plan te ver lengen, terwijl evemin een te rugkeergarantie wordt afgege ven voor boventallige werkne mers die naar NS terug willen. „In de regio Rotterdam heeft NS Cargo behalve in Baren drecht ook locaties aan de Waalhaven en op de Maasvlak te", zegt FNV Bestuurder Bos. ,,Als die ook tot een werkonder breking besluiten, wordt er vandaag geen enkele goederen trein voor NS Cargo samenge steld." alle mensen die zich melden zo goed mogelijk geholpen wor den. In de jaren vijftig zijn alle niet-geclaimde levensverzeke ringen uit de Tweede Wereld oorlog overgedragen aan de Nederlandse Staat. Daar zitten ook de fondsen. „Het is onmo gelijk voor ons een namenlijst te maken van wat wel of niet uitbetaald is. De gegevens die wij nog hebben, zijn onvolledig. Wel kunnen wij mensen helpen met gericht zoeken", aldus een Aegon-woordvoerder. Het bedrijf zal zorgen dat er binnen 60 dagen een bedrijfs- stamboom is van alle huidige Aegon-bedrijven en de rechts- voorgangers. Ook ING zal er al les aan doen om meer duide lijkheid over haar rechtsvoor- gangers en namenlijsten te ver schaffen. SAN FRANCISCO Rtr-AFP-ANP Na Aegon hebben ook Fortis en ING hun medewerking toege zegd bij de uitvoering van een nieuwe Calilomische wet over niet-uitbetaalde levensverzeke ringen van holocaust-slachtof fers. De drie banken storten elk ongeveer 2,5 miljoen gulden in een speciaal fonds. Diverse Europese verzeke ringsmaatschappijen hebben tijdens het Hitlerbewind polis sen verkocht aan joden. Nabe staanden van joden die in con centratiekampen zijn ver moord, kregen meestal geen geld omdat zij geen overlijdens akte konden overleggen. De wet die op 6 april 2000 van kracht wordt kan verzeke raars die niet meewerken een verbod worden opgelegd om in Califomië zaken te doen. Aegon zegt geen namenlijst meer te bezitten, maar zal zorgen dat Insight Capital Partners ontplooit zich razendsnel via internet Ex-Philips-topman Roel Pieper treedt toe tot de directie van Insight Capital Partners (ICP). De Bloemendaalse za kenman bestuurt vanaf 1 januari 2000 een nieuw investeringsfonds van ruim een half miljard dat specifiek voor de e- fcommerce (elektronisch zakendoen) in Europa is bedoeld. Verder wordt hij bij ICP verantwoordelijk voor de coördina tie op dit terrein tussen de VS en Euro pa. ICP is een van de grootste investeer ders op de zakelijke markten die zich via internet razendsnel ontplooien. Het Amerikaanse bedrijf komt in maart 2000 ook met een nieuw investeringsfonds van ruim 1 miljard gulden voor de thuismarkt. Met beide fondsen en de miljard die al eerder werd geïnvesteerd behoort ICP tot de vijf grootste financië le investeerders in e-commerce. Volgens Pieper ontplooit zowel de Amerikaanse als de Europese e-com merce zich in een ongelooflijk tempo. Daarbij heeft de Oude Wereld haar ach terstand zo goed als ingelopen. Pieper denkt dat de elektronische handel in Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland nu een omvang heeft van 70 procent van de Amerikaanse. Pieper: „Bedrijven die zich uitsluitend op het internet richten kunnen het zich niet langer permitteren om eerst de Amerikaanse markt te bespelen en dan pas de Europese." Zijn collega Jerry Murdock: „Dat komt door het ongeloof lijk open karakter van het internet. Een Amerikaans bedrijf als E-Bay dat veilin gen opzet via het internet ziet zijn idee- en snel gekopieerd worden door een concurrent uit Europa. Het kost maar een paar weken om vergelijkbare soft ware te ontwikkelen." Pieper gaat het management van het nieuwe Europese investeringsfonds lei den vanuit Nederland met een team van ongeveer tien mensen. ABN Amro zal als eerste Nederlandse bank 'sub stantieel' investeren (zeker 10 procent) in beide nieuwe fondsen. De markt die Pieper mee helpt ont plooien, wordt in financiële kringen als 'venture capital' of 'durfkapitaal' aange duid. Jonge, kansrijke bedrijfsinitiatie- ven die uitsluitend gericht zijn op e- commerce worden van investeringen voorzien. Bovendien gaat ICP jonge on dernemers logistiek, technologisch en zakelijk begeleiden. Volgens Pieper haal je zo veel meer uit je investeringen. Werknemers voelen zich 'besodemieterd' Topman Dewulf verwacht over halfjaar terugkeer personeel 's Nachts en in het weekend kunt u internetten voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent. FNV-Bondgenoten dreigt met acties bij heel Corus-Nederland (voorheen Hoogovens). Dat is de uitkomst van een ledenvergadering gisteravond met personeel van de afdeling Lange Producten. De werknemers kregen deze week te horen dat hun afdeling moet sluiten. Corus krijgt van de FNV tot 10 januari de tijd om de voorgenomen sluiting ongedaan te maken. Tot die tijd worden de acties in IJmuiden opgeschort. UMUIDEN GPD-ANP Ongeveer 150 FNV-leden stemden gister avond unaniem in met het ultimatum aan Corus. Veel werknemers voelden zich 'be sodemieterd' door de raad van bestuur. Vooral de uitspraak van A. van der Velden, lid van de raad van bestuur, dat al veel eer der tot sluiting was besloten, bleek kwaad bloed te hebben gezet. „We hebben nota bene pas nog een petitie aan geboden aan de directie", aldus een van de werknemers. „We hebben ons de pestpokken gewerkt". Geëmotioneerde personeelsleden voer den aan dat Lange Producten in IJmuiden de enige afdeling in zijn soort binnen heel Corus is die winstgevend is. „En we hebben ons uit de naad gewerkt om dat te berei ken." Volgens de aanwezigen moeten die cijfers dan ook boven tafel komen. „Wij zijn Zorgelijke gezichten van het Coms-personeel tijdens de FNV-vergadering over het sluiten van de afdeling Lange Productenfoto united photos de boer poppe de boer geen enkele bedreiging voor de Lange Pro ducten in Engeland. Daar maken ze heel andere dingen." Ook bij de CNV-ledenvergadering in Heemskerk was de stemming volgens een woordvoerder gisteravond grimmig. De CNV'ers accepteren de sluiting ook niet en eisen nadere argumenten over de sluiting. Dat wil ook vakbond De Unie. FNV en CNV willen bovendien dat de raad van bestuur het overlegklimaat her stelt dat door de komst van de Engelsen in duigen ligt. In het FNV-ultimatum eist het personeel dat Corus „initiatieven ontplooit om de vertrouwensbreuk te herstellen". Alle bonden verlangen van de raad van bestuur verdere garanties voor de werkge legenheid, mocht het toch tot een sluiting komen. Maar ook als Lange Producten ver der kan, zullen er toch arbeidsplaatsen ver dwijnen, omdat dan de productie van be tonstaal wordt afgestoten. Het werk bij Lange Produkten zou vanochtend hervat worden. Maandagnacht begon de onrust toen de directie bekendmaakte niet te gaan investe ren in een nieuwe elektro-oven. Deze in vestering van tientallen miljoenen past niet in de strategie van het Brits-Nederlandse concern. Bij de Bomse autofabriek Ned- Car moeten hondèrden uit zendkrachten het veld ruimen. Die boodschap werd gisteren bekendgemaakt, tien dagen voordat de aandeelhouders Volvo (Ford) en Mitsubishi defi nitief de toekomst van NedCar bepalen. De vakbonden vrezen dat het om 500 banen gaat. De ontslagen zijn het gevolg van de terugloop in de verkoop van de Mitsubishi Space Stars en Carisma's. President-direc teur Chris Dewulf van NedCar verwacht dat de dip tijdelijk van aard is. Hij denkt dat het perso neel over een half jaar weer kan terugkeren. Gedwongen ontslagen blijven uit. Nedcar snijdt in het aantal inleenkrachten. De ochtend ploeg heeft na de bekendma king door de directie korte tijd het werk neergelegd. De mid- dagploeg heeft kort na de me dedeling het werk hervat. Personeel en vakbonden zijn gisteren ingelicht over de situa tie. De ontslagen nopen tot in grijpende maatregelen aan de lopende banden van NedCar, waar in totaal 6.500 mensen werken, onder wie 1.300 uit zendkrachten. De terugval in de verkoop bij Mitsubishi is opmerkelijk. Ter wijl wereldwijd de autobranche dit jaar een groeitempo heeft van drie procent, daalde bij Mitsubishi de verkoop met der tien procent. „Tegen de stroom in boert- Mitsubishi achteruit, constateert vakbondsbestuur der Bert Keulen van De Unie. Het is volgens hem dan ook maar de vraag of de dip inder daad tijdelijk van aard is. Als het verlieslijdende Japan se concern zich zou terugtrek ken uit NedCar, borrelt volgens Keulen al snel de vraag op of het dan nog wel rendabel blijft voor de overgebleven partner (Volvo) om in Bom auto's te produceren. De personenauto divisie van Volvo is eerder dit jaar overgenomen door Ford, dat in Europa al met een over-, capaciteit in de autofabrieken kampt. Dewulf zegt dat het een niks met het ander te maken heeft. Als de plannen doorgaan worden er volgend jaar bij Nedcar 5.000 Carisma's minder gemaakt Hier een transport over water van deze Mitsubishi's die In Bom zijn geassembleerd. foto efa marcel van hoorn Mitsubishi kampt volgens hem tijdelijk met een te grote voor raad en heeft daarom de pro ductie in Bom simpelweg bijge steld. Bij NedCar werden dit jaar 265.000 auto's gemaakt, onderverdeeld in 150.000 Vol vo's en 115.000 Mitsubishi's (55.000 Carisma's en 60.000 Space Stars). Mitsubishi ver laagt die productie voor vol gend jaar tot 90.000 auto's. De productie van de Space Star zal volgend jaar met 20.000 worden verlaagd tot 40.000. Ook wor den er minder Carisma's ge maakt, ongeveer 50.000 is de verwachting.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9