'Eén luchtruim voor Europa' Hi - SP Buitenland eres genoemd als resident van Israël -> ot,k 4 m Vooijaarsschoonmaak' in de drugskartels Bouterse genoemd in drugshandel ïlson Mandela zet zich voor vrede in Burundi Neem gerust de tijd! IATA: Oplossen vertragingen kwestie van wil 2 Maanden gratis bellen én gratis Fossil Big Tic horloge! In de rij voor een stem Noord-Ierse regering na 27 jaar aan de slag AFP Agente France Prwse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Pr es se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters den bij treinbotsing Australië Reddingswerkers staan naast de Australische trein die ichtend tegen een andere trein gebotst is. Bij het ongeluk, Ie buurt van de Australische stad Sydney, zijn vermoedelijk alf mensen om het leven gekomen. Meer dan zestig mensen gewond. Het ongeluk gebeurde toen een forensentrein [bestemming Sydney op volle snelheid achterop de Indian- fic reed, een trein die van Perth naar Sydney rijdt en bij toe- ra erg populair is. De oorzaak van de ramp is mogelijk een [storing. foto afp adam hollingsworth ste mensen-chromosoom ontcijferd Wetenschappers zijn er in geslaagd voor het eerst een Iselijke chromosoom geheel te ontcijferen. De Britse, Ame- ianse en Japanse onderzoekers hebben de hele reeks genen chromosoom nummer 22, het op een na kleinste, in kaart racht. „Het is niet alleen opwindend, maar ook een zeer be- grijke gebeurtenis. Wat de wetenschappers hebben bereikt, at de hele wereld nu kan zien hoe een heel menselijk chro- Soom is opgebouwd", aldus dokter Michael Dexter van de Icome Trust, het grootste medische onderzoeksfonds ter we- I. De leider van het onderzoeksteam, de Brit Ian Dunham, jdaarde dat men het menselijke chromosoom in al zijn de- 5 kon zien, hoe de genen waren gerangschikt en hoe ze in re- e staan tot elkaar. llitieke tak ETA doet mee aan protest frip» De politieke vleugel van de Baskische afscheidingsbe- {ing ETA doet morgen mee aan een protest tegen de beëindi- van het veertien maanden oude bestand van de ETA. De tij, Herri Batasuna, gaf gisteren een verklaring uit waarin nd dat het geen twijfel lijdt dat 'de Baskische samenleving de wil, nodig heeft en eist'. Het protest, in de vorm van vijf juten stilte, wordt gehouden op initiatief van de regering van (ans Baskenland. Het is voor het eerst dat Herri Batasuna de It kiest van andere politieke partijen in plaats van zich achter ETA te scharen. Het besluit kan erop duiden dat Herri Batas- druk uitoefent op de ETA om het bestand te handhaven. egbne Servië benut isolement Srado* Het internationale isolement van Servië geeft het re- ie van de Joegoslavische president Milosevic praktisch de e hand bij het knevelen van de kritische pers. Dat zegt de ndredacteur van het weekblad Vreme, FUip Svarm. Vreme is I van de belangrijkste oppositietijdschriften in Servië. „De si- tie is nu veel erger dan tevoren. Na de NAVO-bombarde-v nten oefent het buitenland geen druk meer uit om de onaf- ïkelijke Servische media te beschermen." Vorige week lan- 'jrde de regeringspartij Joegoslavisch Links een aanval op de asche Servische media. In een verklaring werd opgeroepen het 'politiseren van de publieke informatie' en het 'ontsmet- |van het journalistieke beroep'. ^rinaamse minister van defensie weg Ribo» De Surinaamse president Jules Wijdenbosch heeft [eren het ontslag aanvaard van minister van defensie, Ramon irka Panday. Dwarka Panday is binnen een week de tweede naamse minister die opstapt. Hij besloot zijn portefeuille ter jchikking te stellen om geen invloed uit te oefenen op een ritieel onderzoek naar een zedenmisdrijf waaraan hij zich luldig zou hebben gemaakt. Al enkele maanden doen ge nten de ronde dat Dwarka Panday zich in het westelijke dis- k Nickerie vergreep aan minderjarige meisjes. Europese Commissie pakt vertragingen in vliegverkeer aan frans van den houdt Jpn Mandela, de voormalige pdent van Zuid-Afrika, is de we bemiddelaar in het vre- Iroces voor Burundi. Hij Jt zijn eerdere bezwaren op gezet en zich bereid ver- 1 in de voetsporen te tre- I van Julius Nyerere, oud- Édent van Tanzania. Nyere- :eft de vredesonderhande- ruim anderhalf jaar bezeten, maar hij overleed Vtober. Het overleg tussen fcgering van Burundi en de psitie heeft tot dusver nau- s wat opgeleverd, kans dat Mandela voor [doorbraak kan zorgen is fens waarnemers gering. Hij nt wel de meest geschikte on gevonden om het ad bloemendaal huidige Israëlische presi- Weizman is van plan in om gezondheidsredenen ijdig op te stappen. Dat It het Israëlische dagblad etz vandaag. Premier Ba- u het liefst minister van nlandse zaken Levy be id zien als Weizmans op- maar de beste kans Peres. De huidige minis- 'oor regionale samenwer- geniet brede steun in de ische politiek, gens Ha'aretz heeft Peres tieine kring al gezegd dat hij lange carrière in de politiek websitl. afsluiten met een presi- c ïtschap. De krant citeert iste coomen in de Arbeiderspartij )0-040lzeSgen ^at ®ara'c de voor- ir geeft aan een president- - «tap voor Levy. Dat zou hem ff Jjlltnogelijkheid geven Likud- ier Ariel Sharon in diens ats te benoemen, waardoor In Europa moet één gezamenlijk luchtruim komen, met een over koepelend systeem voor de luchtverkeersleiding. Dit radicale voor stel heeft de Europese Commissie gisteren op tafel gelegd, als reme die tegen de oplopende vertragingen in het vliegverkeer. brussel paul koopman Slecht op elkaar aansluitende nationa le regelingen en te grote beperkingen vanwege het militaire luchtverkeer zijn de belangrijkste oorzaken voor de file vorming in de lucht, aldus de Com missie. Met 26.000 vliegbewegingen per dag loopt in Europa circa éénder de van alle vluchten vertraging op. Vo rig jaar veroorzaakte dat behalve veel ergernis bij de passagiers een verlies post van ruim eLf miljard gulden. De komende zomer houdt de Euro pese Commissie rekening met een ca tastrofale situatie. De luchtvaartsector verwacht zeker vijf zes procent meer vliegbewegingen, hetgeen 25 30 pro cent meer vertragingen tot gevolg zou hebben. Volgens Europees Commissaris De Palacio kan het opheffen van de natio nale grenzen in het Europees lucht ruim de sector weer de nodige armslag geven. Volgens de commissaris zijn de mogelijkheden om het luchtruim bin nen het bestaande Europese systeem beter te benutten vrijwel uitgeput. „De luchtvaartsector zit aan de grens van zijn mogelijkheden. Europa moet hier meer verantwoordelijkheden nemen." Een Europese werkgroep op hoog niveau, met vertegenwoordigers uit al le lidstaten, zal de komende maanden voorstellen verder uitwerken. De Pala cio gaf gisteren al te kennen dat zij de Europese luchtverkeersbegeleiders van Eurocontrol, gevestigd in Nederland, veel meer bevoegdheden wil geven. Tot voor kort verzette met name het Verenigd Koninkrijk zich nog daarte gen. Maar volgens De Palacio groeit de steun voor een Europese aanpak nu de problemen uit de pan beginnen te rij zen. De KLM juicht de plannen van de Europese Commissie toe. „Het spoort grotendeels met de plannen die de KLM daarover heeft", aldus een woordvoerder. „Ook wij vinden dat Eurocontrol een sterkere rol moet krij gen, los van de nationale politiek. overleg voor te zitten. De mees te bij het conflict betrokken partijen hebben uitdrukkelijk om hem gevraagd. Mandela begint aan zijn vre despoging op een moment dat rebellen steeds vaker gewapen de aanvallen uitvoeren op wij ken van de Burundese hoofd stad Bujumbura. Zowel leger eenheden als rebellen richten weer frequent bloedbaden aan onder de bevolking. Ondertus sen zijn westerse organisaties verdeeld over de wijze waarop hulp zou moeten worden ver leend. De burgeroorlog in Burundi brak .in oktober '93 uit na de moord op de eerste, democra tisch gekozen Hutu-president Melchior Ndadaye. Sindsdien heeft de strijd aan zeker 200.000 mensen het leven gekost. de basis van de regering kan worden verbreed. Maar de kans dat Levy de post krijgt, is zeer klein. Peres geniet niet alleen de steun van links, maar kan ook rekenen op goedkeuring door rabbijn Ovadia Joseph, de invloedrijke geestelijk leider van de ultra-orthodoxe partij Shas. De Likud moet ook weinig heb ben van Levy, die ze beschouwt als een overloper. Premier Barak zou al sinds juni op de hoogte zijn van Weizmans verlangen voortijdig af te treden. Zijn tweede ter mijn van vijf jaar als president eindigt in 2003. Tijdens een ver trouwelijke bijeenkomst met Weizman en zijn vrouw Reuma zou Barak te horen hebben ge kregen dat hij naar iemand an ders moest uitkijken. Barak is niet erg gecharmeerd van het idee Peres als president te heb ben. Daarvoor leeft hij nog te veel in de schaduw van zijn voorganger als leider van de Ar beiderspartij. - tik tik 'ï«k' tik Nu bij Dutchtone Shops: Nokia 6150 vanaf 239,-' Korting tot ƒ140,- Gratis horloge Gratis tasje Op=Op Deze aanbieding is geldig t/m 31 december '99 Bel gratis voor meer informatie: 0800-0550 in combinatie met Dutchtone Allin 180 of 360 'Ga in Ciudad Juarez altijd met je rug tegen de muur zitten mexico-stad katrien gottueb correspondent Mexicaanse en Amerikaanse onderzoekers hebben gisteravond al zes lijken opgegra ven uit een massagraf vlakbij de Mexi caans-Amerikaanse grens. De Mexicaanse overheid zoekt samen met de Amerikaanse FBI naar eventuele 'massagraven' van drugssmokkelaars in de noordelijke grens plaats Ciudad Juarez. De operatie kwam op gang nadat een infor mant de FBI had verteld dat hij had deelge nomen aan executies voor het Juarez-kar- tel. De man is een voormalige Mexicaanse politie-agent. Hij wees twee plekken aan waar volgens hem meer dan honderd licha men waren gedumpt. Het zou gaan om slachtoffers van 'afrekeningen' in het drugscircuit. Ondertussen is een van de lei ders van het beruchte drugskartel van Ciu dad Juarez gearresteerd: Mario Silva Calde- rón, bijgenaamd El Animal, het Beest. Ciudad Juarez is het hoofdkwartier van Mexico's grootste drugsbende, het Juarez - kartel. De organisatie werd in het verleden geleid door opperbaas Amado Carrillo Fuentes, de beruchtste cocaïnehandelaar van Mexico. Drie jaar geleden probeerde hij aan de politie te ontkomen door plasti sche chirurgie tc ondergaan. Hij stierf op de operatietafel en in Ciudad Juarez werd een bloedige machtsstrijd uitgevochten tussen twee elkaar beconcurrerende kar tels. Geen openbare gelegenheid was nog veilig. „Ga altijd met je rug naar de muur zittenwaarschuwde een ober. „En nooit vlakbij de deur." In die strijd vielen tientallen slachtoffers. Op straat vonden openlijke executies plaats en de lijst met vermissingen groeide ge staag. „Zie het als een voorjaarsschoon maak", zei privé-detective Sam Streep een jaar geleden. Streep kent veel handelaren persoonlijk en verdedigde de Colombiaan se drugsdealer Alberto Ochoa destijds. „Ze ruimen hun huis op", zei hij nadat het zo veelste slachtoffer was gevallen. Sam Streep werkt nu voor een aantal fami lieleden van vermiste personen in Ciudad Juarez. Hij wil niet vooruitlopen op de op gravingen. „Ik geloof het pas als ze alle honderd lichamen waarover gespeculeerd wordt, inderdaad hebben gevonden. Maar waar rook is, is vuur. De FBI begint niet zo maar een kostbare operatie als deze. De Associatie van Vrienden en Familieden van Verdwenen Personen (Afadem) stelde sinds 1993 een lijst samen van 196 vermis singen. De meeste vermisten, onder wie 22 Amerikanen, worden in verband gebracht met de 'war on drugs' in Ciudad Juarez. „We hebben alles gedaan om de aandacht van de Amerikaanse en Mexicaanse over heid te trekken zegt de presidente van de Associatie, Judith Galarza. Sinds de Associ atie druk uitoefent op de Mexicaanse auto riteiten, zijn er speciale aanklagers aange steld. De eerste werd ontslagen omdat hij niks uitvoerde. De volgende moest aftre den, toen bleek dat zijn eenheid geïnfil treerd was door drugssmokkelaars. De laat ste verdween zonder enige verklaring. „De operatie komt voor ons dus een beetje laat", zegt Galarza. „Wij trekken al jaren aan de bel, met genoeg bewijzen om een onderzoek in te stellen. Maar nu er blijkt dat er waarschijnlijk 22 Amerikanen onder de vermisten zijn, wordt er opeens iets ge daan." „Het is oud nieuws", zegt Alfredo Quijano, adjunct-directeur van dagblad El Norte in Ciudad Juarez. El Norte is een van de wei nige kranten die uit handen bleef van de kartels. „Het is natuurlijk uitstekend dat er nu eindelijk naar de lichamen van vermis ten wordt gezocht. Maar het komt voor de familieleden wel erg laat. Er liggen al jaren lang talloze aanklachten waar niets mee werd gedaan." Dutchtone Shops: Langestraat 8, Amersfoort Rokin 64a. Amsterdam Pensmarkt 13 15. Den Bosch* Spuistraat 30. Den Haag Grote Houtstraat 125-127. Haarlem Haarlemmerstraat 137a, Leiden Lijnbaan 73, Rotterdam L. Elisabethstraat 32. Utrecht GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT De IATA, waarin praktisch alle luchtvaartmaatschap pijen van de wereld zijn verenigd, zegt dat de sane ring van het Europese luchtverkeer een kwestie is van politieke wil en niet van geld. „Met een simpele, snelle en goedkope ingreep kun nen de vertragingen met dertig procent worden te ruggedrongen", aldus IATA- president Jeanniot. „Een herindeling van het Europese luchtruim en be tere planning zijn niet een zaak van meer luchtver keersleiders of dure techni sche voorzieningen. Ze zijn een zuiver politieke kwes tie. De technische basis Is allang gelegd." De oproep van de luchtvervoerdersor ganisatie was gericht tot de Europese ministers van ver keer. De IATA zegt er begrip voor te hebben, dat een naadloos luchtverkeerssys- teem naar Amerikaans voorbeeld in het Europa der Vaderlanden niet zonder slag of stoot te verwezenlij ken is. „Maar Eurocontrol moet eindelijk de bevoegd heden krijgen waarvoor net jaren geleden werd opge richt." „Een versoepeling van de regelgeving en een liberaler dienstensector in de Euro pese luchtvaart zijn bittere noodzaak. De filevorming in het Europese luchtver keer kost miljarden en is volstrekt onnodig." bij Dutchtone Allin en Business abonnement windhoek Vrouwen van de Herero stam wachten in de rij om te kunnen stemmen. Gisteren was de tweede dag van de pariements- en presidentsverkiezingen in het Zuid-Afri kaanse Namibië. Zittend president Sam Nujoma is de grootste kanshebber om de verkiezingen te winnen. foto reuters sven torfinn Belminuten 30 60 90 180 360 ii "iisL-dBEBElSETgiwgaamnM Wt WIIIWIIMSI 'Mil1 fii' 'S Straks belt iedereen met Dutchtone tone Einde aan bestuur vanuit Londen BELFAST DPA-Rtr Om twaalf uur precies is er de afgelopen nacht in Noord-Ier- land een einde gekomen aan het bestuur vanuit Londen. Een eigen regionale regering heeft na 27 jaar de verantwoor delijkheid overgenomen. De Britse koning Elizabeth droeg gisteren de meeste bevoegdhe den over aan het twaalfkoppi ge kabinet, dat wordt geleid door de pro-Britse unionist David Trimble. Maandag benoemde de juni vorig jaar gekozen volksverte genwoordiging de ministers ploeg. Uitganspunt was dat de pro-Britse, protestantse Unio nisten de macht delen met de pro-Ierse, rooms-katholieke re publikeinen in de omstreden Britse provincie. Toch was er niet alleen maar feest vandaag. Sinn Fein-kop- stukken Gerry Adams en Mar tin McGuiness liggen onder vuur wegens een kalender die IRA-geweld verheerlijkt. Unio nisten zijn woedend over de republikeinse kalender. De ka lender is gemaakt door Repu blican Publications en wordt verkocht in Sinn Fein-winkels om geld in te zamelen voor het goede doel. De kalender toont gewapende IRA-strijders en het resultaat van IRA-bomaansla- gen in Londen: verwoeste en uitgebrande gebouwen. Leden van de unionistische UUP riepen McGuinnes op om zijn rol als de nieuwe minister van onderwijs in de regionale regering te gebruiken 'om de IRA op te voeden dat deze beel den de toenadering niet hel pen'. Een woordvoerder van Sinn Fein zei dat de partij niet ver antwoordelijk is voor de in houd van de kalender en dat zij niet van plan is groepen bin nen de partij te censureren. Hij wees erop dat Sinn Fein-win- kels ook veel publicaties van andere groepen bevatten. De IRA moet vandaag een onderhandelaar aanwijzen voor de heikele kwestie van de ontwapening. Trimble beloof de afgelopen weekeinde dat hij in februari aftreedt, als de IRA dan nog geen wapens heeft overgedragen. Aanvankelijk weigerden de Unionisten über haupt een regering te vormen met Sinn Fein zo lang de IRA wapens achter de hand houdt. Brazilianen zouden contact onderhouden met presidentskandidaat paramaribo armand snuders correspondent Braziliaanse drugsbendes zou den contacten onderhouden met Dési Bouterse, de oud-lei- der van Suriname. Vorige week werden in de noordelijke Brazi liaanse deelstaat Para vijf man nen aangehouden, van wie het vermoeden bestaat dat zij de leiders zijn van één van de grootste drugskartels in het land. De politie zegt, dat onder zoek heeft uitgewezen, dat zij banden hebben met Bouterse. Het is de tweede keer in korte tijd dat Bouterse in Brazilië in verband wordt gebracht met de smokkel van cocaïne. Eind vori ge maand werden 36 mannen aangehouden, die zouden ope reren voor een drugskartel dat door Surinamers zou worden geleid. Ook hierbij werd de naam van Bouterse genoemd. De Brazilianen kondigden vo rige week al aan op korte ter mijn een delegatie naar Para maribo te sturen om met de au toriteiten te praten over de be trokkenheid van Surinamers bij de cocaïnehandel. De Brazilia nen vermoeden dat de ambas sade van Suriname in Brasilia dient als dekmantel voor een organisatie die drugstranspor ten organiseert. Bouterse zegt desgevraagd op de hoogte te zijn van de jongste Braziliaanse onthullingen, maar weigert hierop te reageren. Hij heeft laten weten dat er in een later stadium commentaar van zijn kant komt. Doden bij ongeluk veerboot Indonesië Een Indonesische veerboot met tweehonderd mensen aan boord is vandaag na een ont ploffing gezonken. Volgens de eerste berichten zijn er zeker drie mensen om het leven gekomen en 25 ge wond geraakt, het ongeluk deed zich voor in de drukbeva ren Straat van Malakka. De boot was net vertrokken uit de haven van Dumai, aan de oost kust van Sumatra. Over de oor zaak van de explosie is nog niets bekend.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7