Geen extra geld van rijk voor Haagse tramtunnel lannen vertragen kinderwens van partner Uitslapen op zondag, maandag nog steeds wasdag Waardering en respect Leemhuis bij afscheid Binnenland Perikelen puntsgewijs Peper 'doopt' het pepernootje Bedrijven hebben genoeg van criminaliteit in Bijlmer 2 DECEMBER 1999 954 tsteam tegen files op AIO De Amsterdamse politie heeft gisterochtend voor rst zijn 'spitsteam' ingezet. Het team moet het verkeer de richting Zaanstad sneller de Coentunnel doorkrijgen, uitaten waren positief; de gebruikelijk files bleven uit of korter dan normaal. Met oplichtende gele kegels zwaaien nten het verkeer dusdanig aan, dat gaten in het toestro- e verkeer zich opvullen. Ook wordt het ritsgedrag gesti ld. Het team blijft in ieder geval tot 2003 actief. lister wil nieuwe wet tegen wapens }ag Minister Peper van binnenlandse zaken vindt dat er jre wetgeving over verboden wapenbezit moet komen ais ge wet Wapens en Munitie niet voldoet. Hij schaart zich rde actie van Rotterdamse politie, die de Millinxbuurt af- en vrijdag afsloot en massaal de aanwezigen fouilleerde, fet die actie de mogelijkheden van de huidige wet te ruim eïnterpreteerd, moet er nieuwe wetgeving komen, vindt hreede-Kamerlid Van de Camp (CDA) heeft al gezegd voor- jer van strengere wetgeving te zijn. D66 vindt de proef met jntief fouilleren 'op 't randje'. De rechter buigt zich bin- t over de dossiers van de verdachten die in de wijk wer- ngehouden. |le vrouwen in Rotterdam Omstanders hebben in de le Schansstraat in Rot- n een dode vrouw gevonden. Zij lag op de keukenvloer lar woning. Even na de vondst meldde zich op het politie- j aan het Marconiplein een verwarde man. De politie |t hem in verband met de dood van de vrouw. Ook in de traat in Rotterdam werd een dode vrouw gevonden, in dit Idoor haar 8-jarige zoon. Ook zij zou op gewelddadige wij- het leven zijn gebracht. ces weigert hogere koopsubsidie i Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting weigert 5ers die hun woning willen kopen meer subsidie geven als jderen hebben. Volgens Remkes hoort een kindertoeslag huis in zo'n subsidieregeling. Een subsidie van maximaal tilden per maand vindt hij genoeg. PvdA, CDA en de drie fc christelijke fracties hadden in de Tweede Kamer om de lg gevraagd. Zij vinden dit wel zo eerlijk, omdat de huur- jdiewet ook zo'n toeslag kent. ess in viskwekerijen fAGDe Dierenbescherming wil dat het ministerie onder- poet naar het welzijn van vissen in kwekerijen. In Neder- ^vordt steeds meer paling en meerval gekweekt, maar ook jtarbot, zeebaars en brasem komen voor in waterbakken, secretaris Faber van visserij wil de kweek stimuleren om- e visstand in zee vermindert. De Dierenbescherming vindt g eerst een onderzoek moet doen naar de omstandigheden kwekerijen. De vissen zouden te weinig ruimte hebben in |kken en stress ondervinden doordat ze regelmatig worden Iteerd op grootte. In combinatie met extra groeihormonen krm water zou dat de kans op ziekten vergroten. rdacht van beroving via babbelbox Kar De officier van justitie heeft voor acht jaar celstraf ge- bgen een 38-jarige Zaandammer. Hij zou vijf mensen in to, Twente, Schiedam, Rotterdam en Amsterdam hebbeh Bveld en beroofd. Hij was met hen in contact gekomen via labbelbox. Een van de slachtoffers, een man uit Heiloo, no de onbekende man na een uurtje bellen bij hem thuis uit. a aankomst bond de telefoonvriend zijn gastheer vast op lakte zijn mond af en ging er vervolgens vandoor met sie- bankpasjes en betaalkaarten. De man bekende vier elijke overvallen. ogische afbraak kan sneller Vervuilde grond kan snel, goedkoop en milieuvrien- worden schoongemaakt door bepaalde stoffen in de te spuiten. Dat beweert biochemicus drs. W. Noordman proefschrift over de biologische afbraak van bodemver- Biologische sanering van grond die is vervuild met 'e en PCB's kost veel tijd. Dat komt doordat deze stoffen oplosbaar zijn en zich sterk hechten aan de grond, "man ontdekte dat bepaalde bacteriën stoffen produceren een soort zeep werken en de stoffen losweken. Met be an deze 'biosurfactanten' werken de micro-organismen grond reinigen effectiever en sneller. Stad mag opbrengst rekeningrijden houden bij aanmelding Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat is niet van plan Den Haag extra geld toe te schuiven, nu geble ken is dat tramtunnel onder de Grote Marktstraat in het Haagse centrum opnieuw miljoenen duurder wordt. Maar de bewindsvrouw wees de gemeente gisteren met een op een andere mogelijkheid. Als Den Haag zich aan meldt als proefregio voor het rekeningrijden, mag de stad de opbrengst daarvan houden om de financiële-ga- ten van het tramtunneldebacle te stoppen. den haag anp-rien polderman Gisteren maakte de gemeente Den Haag bekend, dat de aan leg van de tramtunnel opnieuw is vertraagd. De oplevering van de tunnel wordt nu voor medio 2004 verwacht, vier jaar later dan officieel was gepland. Alle tegenslag zorgt voor een extra kostenpost van maximaal 90 miljoen gulden, aldus verant woordelijk wethouder H. Meijer gisteren. Het Haagse centrum is door de bouw van de tunnel annex parkeergarage al jaren een rommelige bouwput, met omgeleide tramlijnen en ander ongerief. Het project, waarmee in 1996 werd begonnen, valt aanzienlijk duurder uit dan de 280 miljoen gulden die was geraamd, omdat de gemeente de tunnel onder verhoogde luchtdruk gaat af bouwen. Dat is de enige veilige methode, zo blijkt uit het rap port van Toornend Partners. Den Haag werd vorig jaar maart opgeschrikt door een omvangrijk lek in de nog in aanbouw zijnde tunnel. Extra kosten: 10 15 miljoen. Sinds de lekkage heeft de stad ge zocht naar de veiligste manier van afbouwen van de tunnel. Naast invriezen van de grond, wegpompen van het lekwater en het werken met duikers gold hoge luchtdruk al eerder als an dere mogelijkheid. Deze me thode is opnieuw uit de kast ge haald, omdat de andere afvie len. De fracties in de Haagse ge meenteraad reageerden teleur gesteld op het nieuws. De op positiepartijen ruiken politiek bloed. Zo wil de Haagse Stads partij dat wethouder Meijer op stapt. Groenlinks pleit voor een onafhankelijk onderzoek naar de tunnel. Bovendien zou een ander lid van het Haagse colle ge de tramtunnel voor zijn re kening moeten nemen. De grootwinkelbedrijven in de Haagse binnenstad zijn in elk geval blij dat een oplossing voor de technische problemen is gevonden. Wel wil de voorzit ter van de Raad Nederlandse Detailhandel dat de trams weer over de Grote Marktstraat gaan rijden, over het dak van de tun nel, zolang ze nog niet in de tunnel zelf kunnen komen. Nu rijden de trams om. •26 maart 1996: Na jarenlang overleg is het zover. Minister Jorritsma (verkeer) geeft het startsein voor de bouw van de tramtunnel onder de belang rijkste verkeersaders van de stad, de Grote Marktstraat en de Kalvermarkt. •15 september 1997: De bouw van de tunnel veroor zaakt een lekkage op de Prin segracht. Met een soort gel- laag wordt het gat gedicht. •08 maart 1998: De gemeente wordt opgeschrikt door een groot lek in de tunnel dat een gat slaat in het wegdek van de Kalvermarkt. Per uur stroomt ongeveer 140 kubieke meter grondwater door het lek naar boven. Bouwers staan voor een raadsel. Het graafwerk wordt stilgelegd. •10 juni 1998: Den Haag raamt de extra kostenpost als gevolg van de lekkage ter hoogte van de Kalvermarkt tussen de tien en vijftien mil joen gulden. •13 oktober 1998: In de tun nel wordt een derde lek ont dekt. Op de Prinsegracht heeft dat grondverzakkingen tot ge volg. De schade blijft beperkt. •16 februari 1999: De ge meente legt drie nieuwe bouwvarianten voor het veilig afbouwen van de tramtunnel naast zich neer. Verder onder zoek is gewenst. •06 april 1999: Introductie van de nieuwe bouwtechniek: 'de onderwater-stabilisatie»-!- laagmethode'. De diepste laag van de tunnel wordt onder water gezet en uitgebaggerd. •24 augustus 1999: De ge meente presenteert weer een nieuwe bouwmethode: de diepste laag van de tunnel af- graven onder verhoogde luchtdruk in plaats van onder water. Verantwoordelijk wet houder Meijer houdt vast aan oplevering per medio 2001. •28 oktober 1999: Miljoenen claims van grootwinkelbedrij ven wegens schade door ae aanleg van de tunnel zijn van de baan. In ruil daarvoor mo gen de winkels vanaf 1 januari 2000 elke zondag open, zo be sluiten burgemeester en wet houders. •01 december 1999: De ople vering van de tunnel loopt op nieuw vertraging op en wordt nu medio 2004 verwacht. Applaus klaterde gistermiddag bij de binnenkomst van oud- commissaris der koningin, loan Leemhuis-Stout in de Staten zaal van het Provinciehuis te Den Haag. Vijf jaar lang heeft zij daar zelfde vergadering geleid. Met haar vertrek wilde Leem huis de weg vrijmaken voor een vertrouwensherstel in de pro vincie, na de Ceteco-affaire en het geheime bankieren. Hon derden Zuid-Hollanders, vooral bestuurders en hoge ambtena ren, kwamen gisteren hun 'waardering en respect' beto nen bij het officiële afscheid van de voormalige commissa ris. Minister Peper gebruikte die woorden hardop. „Zij is het voorbeeld geworden van een bestuurder die bij stormachtige tegenwind het scnip niet ver laat. maar die probeert het schip weer zicht op een koers te geven. Dat is haar grote ver dienste. Ze verdient waardering en respect voor het trekken van consequenties in een cultuur waarin dat, om het zacht te zeg gen, niet gebruikelijk is." Net als Leemhuis zelf vond Pe per dat er veel onduidelijkhe den bestaan over de positie van de commissaris der koningin. „Iedereen denkt dat je de baas bent, zeker als dat zo uitkomt, terwijl dat niet zo is," aldus de minister. Peper zinspeelde erop dat bestuurlijke en staatkundi ge vernieuwingen nodig zijn. om beter recht te doen aan 'een modern verantwoordelijkheids begrip'. De oud-commissaris blikte in haar toespraak niet meer terug op de Ceteco-zaak en het ban kieren. Wel schetste ze de vele aspecten van haar werk als commissaris der koningin. „Vanzelfsprekend stralen din gen op je af, loop en zit je voor aan bij bijzondere gebeurtenis sen, heb je leuke en interessan te ontmoetingen en contacten met mensen uit alle delen van de sameleving en beleef je gla- mourkanten.' Maar het was ook een eenzaam beroep. „Dat is niet verdrietig of akelig of zie lig, het is onderdeel van de functie. Maar soms ben ik daar wel indringend mee geconfron teerd. Er zijn ook momenten geweest van persoonlijke te leurstelling, vooral bij geschon den vertrouwen of gebrek aan loyaliteit. En dat zijn de moei lijkste momenten uit je carrière, die je niet makkelijk vergeet." Hoewel een paar zaken in haar bewindsperiode niet zijn ge lukt, overheerste toch het ge voel bevoorrecht te zijn, voort komend uit een diep, van huis uit meegekregen verantwoorde lijkheidsbesef, schetste Leem huis uitvoerig. „Wellevendheid, fatsoen, plichtsbesef, loyaliteit en vrijheid in gebondenheid, naast zelfbeheersing. Zo sta ik in de wereld, en dat wil ik de generatie na mij doorgeven". wergea Minister Peper van binnenlandse zaken heeft gistermiddag in het Friese Wergea het kleinste politiebureau van Nederland ge opend. Omgevingsonderzoek op het platteland van Friesland toonde aan dat mensen de politie in de dorpen missen. Daarom worden de komende drie jaar vijftig kleine posten op het platteland van Friesland geopend. De post in Wergea, toepasselijk 'it pipemütsje' (het peper nootje) gedoopt, is in eerste instantie alleen een dagdeel van de week geopend. foto anp ag gpd ren delven vaak het on- it in onderhandelingen het moment waarop er ren komen. Zij hebben b keukentafel de zwakste handelingspositie. Dit juit een onderzoek van Sentraal Bureau voor de Öek (CBS). ierste instantie lijken de ers het eens te zijn: eerst opleiding, dan carrière, daarna pas kinderen. Maar op het mo ment dat vrouwen hun biolo gische klok voelen tikken, heb ben mannen nog alle tijd. Het uitstel van kinderen kan dan tot afstel leiden. Een toene mend aantal paren in Neder land blijft ongewild kinderloos. De gemiddelde leeftijd waar op vrouwen kinderen krijgen wordt steeds hoger en ligt nu rond de dertig. De laatste jaren zijn er opvallend veel kinderen geboren met ouders die ouder zijn dan veertig jaar. Om meer zicht te krijgen op de onderhandelingen tussen de partners over het moment waarop zij kinderen willen krij gen, zijn twee studies uitge voerd. Het CBS ondervroeg 11.000 mensen om een alge meen beeld te kunnen schet sen. Daarnaast zijn twintig pa- l/ENHAGEN WApeNJg&IT via PgevÊNTlÊF fOUllliZEN MS 0NPÉCHr/VWT)É)? PUS <qAAM WE til£T 7t1£ VUtfWUK. AFSLUITEN gw HUIS NA HUIS P00P2o0teN Op HEI" HIEP VEP- MOéWJJA VEEL VQOfZtoflEMPÊ. 2W4PT 6ifcip en KISTING*- ren uitgebreid geïnterviewd. Volgens prof. J. Akkerboom, verantwoordelijk voor een deel van het onderzoek, krijgen pa ren hun eerste kind op het mo ment dat ze 'hun zaken op or de hebben en er qua leeftijd ook klaar voor zijn'. Bij het tweede kind speelt de ruimte in huis een grote rol. Of er daarna nog kinderen komen, hangt onder andere af van de financiële situatie. Ook in het algemene onder zoek komt dit beeld terug. Vol gens CBS-onderzoeker J. Lat ten wacht ruim de helft van de stellen langer dan vijf jaar met het krijgen van kinderen. De vertraging is echter niet geheel de schuld van mannen. „De meeste mensen hebben twij fels over hun kinderwens. An deren zien geen mogelijkheid werk en zorg te combineren", zegt Latten. amsterdam gpd Albert Heijn overweegt zijn su permarkt in de Bijlmer te slui ten. De grootgrutter is de toe nemende criminaliteit in het Amsterdamse stadsdeel zat. Eerder deze week sloot het ga ragebedrijf Kwik-Fit zijn deuren na een schietpartij en een reeks bedreigingen. De problemen spelen zich af rond het winkel centrum Kraaiennest, dat op de nominatie staat te worden ge sloopt. Verslaafden en dealers zijn er zeer dominant aanwezig. Een woordvoerster van het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam zegt dat niet langer de veiligheid van klanten en personeel kan worden gegaran deerd. „En dat is toch de basis waarop een supermarkt moet functioneren." De Amsterdamse politie be schikt in het gebied rond Kraai ennest over een wijkteam van negentig mensen en zestien surveillanten die toezicht hou den. Het is Sparkling Fantasy in Holland Casino. Van l tot en met 30 december maakt u kans op l van de 4000 spran kelende prijzen. Een minimum- ■Holland TJÊË (ASINO Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Amsterdam Breda Eindhoven Groningen - Nijmegen Rotterdam Si Valkenburg Zandvoon www.hollandcasino.nl leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een legitimatiebewijs zijn er voorwaarden. U bent iedere if 13.30 uur van harte we den haag anp-gpd De Nederlander ligt op zondag langer in bed, maar wast nog altijd het meest op maandag. En al kreeg hij het aan merkelijk drukker de afgelopen twintig jaar, het gezinsleven heeft er niet onder geleden. Integendeel, de drukkere ou ders nemen meer tijd om met hun kin deren bezig te zijn. Dat blijkt uit het onderzoek Naar ande re tijden dat het Sociaal en Cultureel Planbureau vandaag heeft gepubli ceerd. Drieduizend Nederlanders hiel den in een periode van twintig jaar (1975-1995) om de vijfjaar gedurende een week in oktober in een dagboek bij wat ze op elk uur van de dag deden. Daarbij maakten ze onderscheid tussen betaalde arbeid, huishoudelijke activi teiten, studie en vrije tijd. In 1995 trokken Nederlanders ruim 2,5 uur per week meer uit voor werk. stu die en huishouden dan in 1975. Vooral mannen kregen het drukker zij deden meer aan het huishouden naast hun betaalde werk. Vrouwen besteedden minder tijd aan het huishouden, maar gingen tegelijkertijd méér (parttime) buiten de deur werken. Daardoor ver anderde er netto weinig aan hun tijds besteding. Ondanks de afgenomen vrije tijd ma ken ouders meer tijd vrij voor hun kin deren, zoals voorlezen, spelletjes en (dag)tochtjes. Dat kostte man en vrouw samen in 1995 in totaal 27,4 uren per week. Daarnaast blijkt uit het SCP-rap port dat de gezinnen steeds uithuiziger worden. In plaats van lezen en praten met huisgenoten recreëren ze vaker buiten de deur. Van de huiselijke acti viteiten wint alleen televisiekijken aan populariteit: 43 procent van de vrije tijd binnenshuis wordt daaraan besteed De zondag is het slachtoffer geworden van de toegenomen bedrijvigheid. In 1995 besteedde 60 procent van de Ne derlanders één of meer uren op zondag aan huishoudelijk werk. terwijl 7.5 pro cent op die dag Detaald werk verrichtte. Dat de zondag nog altijd, vooral 's mor gens als een rustdag kan worden be schouwd. heeft vooral te maken met het feit dat Nederlanders op zondag langer in bed liggen en na het opstaan voor de televisie gaan zitten. Het tweeverdienersbestaan, conclu deert het rapport, vormt voor het hui selijk gezinsleven geen bedreiging. Sterker nog: uitgerekend vaders die al leen de kost verdienen, vormen de uit zondering op de regel dat ouders meer tijd aan het contact met de kinderen zijn gaan besteden. Het duidt erop dat het tweeverdienerschap met behoed zaamheid voor de ouderrol gepaard gaat. i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5