Bijna alle agenten dragen ten onrechte dienstwapen Aandeel van illegalen in misdaad blijft beperkt Sollicitatieplicht voor ouderen van tafel Een cadeau van Ben Binnenland Bezwaar piloten tegen betere windinformatie Outlet Store open in Haarlem Oger Schapen aan het werk Melkert verhoogt druk op kabinet om gasboringen Kamer tegen grotere uitwisseling Europol Tribunaal wil Karremans niet vervolgen 2 DECEMBER 1999 953 3 ote vuurwerkvangst De douane heeft bij de grenspost Hazeldonk op de Antwerpen-Rotterdam opnieuw een grote partij illegaal opgespoord. Een 25-jarige Amsterdammer had 2339 vuurwerk in zijn vrachtwagen. De man zei dat hij zijn vrien- ien buren had willen verrassen door de hele straat rood te tuane treft berenkop aan |0» Een bevroren kop van een ijsbeer en slagtanden van een rus. De douane bij de grensovergang van de A67 bij Venlo im gisteren bij een grenscontrole van een Deense bestelbus ireemdste dingen tegen. De bestuurder, een Deen, heeft een ces-verbaal gekregen, omdat het beschermde diersoorten tof. De man vervoerde verder nog zestien opgezette vogels, ironder kleine alken, kruisbekken en uilen. rafcomplex ontdekt in Enunen Archeologen hebben het afgelopen voorjaar op het ijdeleeuwse akkercomplex de Noordbargeres in Emmen een Ijlithisch grafcomplex uit ongeveer 2700 voor Christus ont- Dat heeft de gemeente Emmen gisteren bekendgemaakt. ,iaf morgen worden de grafvondsten een maand lang ten- ngesteld in het Emmer stadhuis. Het grafcomplex is inmid- t weer toegedekt. Momenteel legt het Noorder Dierenpark Noordbargeres een nieuw themapark aan, waarin water (ijtraal komt te staan. (!jngetje overleeft val van twaalf meter IfCHTEen peuter heeft in Utrecht een val van het dak van kinderdagverblijf overleefd. Het jongetje van bijna twee jaar hield aan de smak van twaalf meter een ingeklapte long, gebroken been en licht hoofdletsel over. Het jochie was in onbewaakt ogenblik door de spijlen van een hek gekropen. ^Volgens klom hij naar een atelier op de zolder en via het jfln naar de dakgoot. Volgens een politiewoordvoerder treft j)tdoor ouders gerunde kinderdagverblijf geen blaam. Dmeopathisch medicijn geregistreerd nriHAAG» Het Nederlandse College ter Beoordeling van Ge- njsmiddelen (CBG) in Den Haag heeft het eerste homeopathi- n le middel met een indicatie geregistreerd. Het gaat om Aco- D10 van A. Vogel, tegen koorts en zenuwpijn. Door een opiwe wet moeten alle homeopathische farmaceutische mid- ïeen worden geregistreerd. Doel is niet werkzame producten naaf 2001 te weren van de markt. Het CBG heeft al homeopa- iaache middelen zonder indicatie geregistreerd. "JJftefjes naar de marine aHELDEREen groep van zestien jongeren uit Amsterdam gt begin volgend jaar een drie maanden durende opleiding erde Koninklijke Marine in Den Helder. Bedoeling is de jonge uipfjes' orde en tucht bij te brengen en ze een vak te leren. Na moeten de jongeren buiten de marine een baan eeftnen vinden. De opleiding vloeit voort uit een overeenkomst deristaatssecretaris Van Hoof van defensie sloot met de ge- dente Amsterdam. Volgens marinewoordvoerder H. Hand- gaat het om 'randgroepjongeren' die nu de hele dag maar rondhangen, geen doel in het leven hebben en daardoor in ons criminele milieu terecht dreigen te komen. on ^«raf dreigt voor stakende scholieren tERTLeerlingen van het Commanderij College in het Bra- niotse plaatsje Gemert riskeren een straf als ze maandag in Den ïg vag deelnemen aan de landelijk aktiedag tegen het zogenoem- l6tudiehuis. De directie heeft dat aan de scholieren en hun mders laten weten. Staken is volgens de directie geen geschikt om te protesteren tegen een te hoge werkdruk. Juist ïwege dat overladen programma kunnen leerlingen volgens loekschoolleiding geen dag missen. h ;M) zamelt miljoen in voor India hteiYERSUMDe inzamelingsactie van Metterdaad, de zendings- hulpverleningsafdeling van de Evangelische Omroep, voor foncklachtoffers van de cycloon in India heeft tot dusver ruim hum miljoen gulden opgeleverd. De opbrengst van de actie van en d-Metterdaad staat in schril contrast met die van een soortge- ïberie actie van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO). Tot toe werd slechts 87.000 gulden op het speciale SHO-giro- fnmer voor India gestort. Een woordvoerder van de SHO reekt van een tegenvallende opbrengst, die vermoedelijk het rolg is van het feit dat er dit jaar reeds eerder grote geldinza- ilingsacties werden gehouden, onder meer voor het door IJfrdbevingen getroffen Turkije. De oostkust van India werd ld oktober geteisterd door het natuurgeweld. Circa 18.000 do- li zijn inmiddels geborgen. Itali serdachte verkrachting aangehouden opdrXEUZENDe politie heeft gisteren een twintigjarige man uit s avorneuzen aangehouden die ervan verdacht wordt een achtjarig te hebben verkracht. Het kind werd op 8 oktober vanaf toóool meegenomen door de man en in een nabijgelegen park op llsbruikt. De politie kwam de man op het spoor na uitvoerig De bcherchewerk op basis van gegevens uit buurtonderzoek en ACCIIuigenverklaringen. t heeft Italia; basis Daa af nie burt zelf bi mete e verstl denktj en kon idernej nen de: Q h»oed nieuws voor alle muziek fans: nu bij het Ben* vrij kr'Ï8 Je 2 t0P cd's cadeau. Je kan kiezen uit vele npeledd's: Boyz II Men, Bryan Adams, Donna Summer, U2, Gino conchii ne"'' j08 Jackson' Het 6oede Doel> The Scene, Jon Bon zoekerj°v'> De D'Jk>Joe Cocker. The Red Devils, Dire Straits, Melissa raden rftheridge, Zuchero Sugar Fornaciari, Patricia Kaas en nog veel ier. Het Ben' vrij pakket kost f 249,- en is inclusief de Siemens 5 en f 50,- beltegoed. Vraag naar de voorwaarden in de winkel. Kwart politiemensen heeft toets niet afgelegd ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Negen van de tien politiemensen die een dienstwapen bestaan op zich geen duidelijke dragen, lopen strikt genomen illegaal met een Walther P5-pistool rond. Volgens een gisteren gepubliceerd rap port van de Algemene Rekenkamer voldoet slechts ne gen procent van de 33.000 gewapende politiemensen aan de eisen van toetsing en training. DEN HAAG GPD De Rekenkamer die haar onder zoek in de tweede helft van 1998 uitvoerde, spreekt van een ernstige zaak. Zeker nu de poli tie in toenemende mate wordt geconfronteerd met geweld. Het vier keer per jaar verplicht deelnemen aan een schietoefe ning blijkt vooral een probleem te zijn in het derde kwartaal, in verband met de vakanties. Ernstiger is dat 27 procent van de dienders de verplichte periodieke schiettoets niet heeft afgelegd. Daartoe moetert ze elk half jaar met scherpe patronen en met behulp van een simula tor laten zien of ze nog wel een wapen mogen dragen. Ook blijkt dertig procent van de dienstwapens in 1998 niet te zijn geïnspecteerd. Hiervoor richtlijnen, maar eigenlijk hoort een dienstwapen elk jaar nage keken te worden, oordeelt de Rekenkamer. De Nederlandse Politiebond (NPB) en de christelijke politie bond ACP, die al jaren verbete ring eisen van de schiettrainin- gen, denken niet dat de Neder landse diender nu opeens niet meer kan schieten. Wel vrezen ze dat toekomstige incidenten op politiemensen worden afge wenteld. „Er hoeft maar iets te gebeuren met iemand die niet al zijn trainingen heeft gehad en zo iemand loopt het risico een schadeclaim of een disci plinaire straf te krijgen", zegt woordvoerster Fonke van de NPB. De ministers en het korpsbe heerdersberaad scharen zich in grote lijnen achter de conclu sies van de Algemene Rekenka mer. Wel vindt het korpsbe heerdersberaad dat de wapen inspecties het afgelopen jaar niet zijn verwaarloosd, omdat alle dienstpistolen vorig jaar zijn aangepast. Dat is gebeurd nadat enkele Walther P5's van zelf bleken af te gaan. De Re kenkamer vindt dat echter geen honderdprocentsinspectie. Ze blijft erbij dat maar 69 procent van de 40.000 dienstpistolen zijn geïnspecteerd. SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) heeft bedenkingen tegen het invoe ren van een beter windinforma- tiesysteem op Schiphol. De ver betering kan volgens VNV- voorzitter P. Griffioen juist extra risico's opleveren. „Je zet vlie gers op het verkeerde been als dat systeem sterk afwijkt van wat internationaal gebruikelijk is." Schiphol heeft met het KNMI en Luchtverkeersleiding Neder land een voorstel ontwikkeld voor een betere informatie voorziening over de wind. Pilo ten zouden in een laat stadium tijdens de landing meer nauw keurige gegevens moeten ont vangen over de exacte windom standigheden. Aanleiding is het incident waarbij een toestel van Transa- via bij harde zijwind van de baan raakte. Volgens de Raad voor de Transportveiligheid heeft de achteraf gebrekkig ge bleken informatie over de windomstandigheden mede bijgedragen aan het incident. In werkelijkheid bleek de wind veel krachtiger. „De windLmeting is inderdaad onnauwkeurig", aldus Griffi oen. „Maar verbeteringen moet je tegelijkertijd over de hele we reld invoeren. Anders loop je de kans dat de piloten de wind op andere luchthavens dan Schip hol gaan onderschatten." De Vereniging voor Neder landse Verkeersvliegers pleit voor een verandering van het baantoewijzingssysteem op Schiphol om de veiligheid te verbeteren. Dit in combinatie met een verlaging van de maxi maal toegestane hoeveelheid zijwind van 25 naar 15 knopen. Vliegtuigen zullen dan vaker moeten landen op banen met aanvliegroutes boven woonge bieden. BussLOODe afge lopen zomer was het gebied rond de recreatiepias bij het Gelderse BussloO nog het domein van duizenden badgas ten. Nu dwaalt schaapherder Chris Grinwis er met zijn 500 dieren rond. De schapen zijn er aan het werk. Door het gebied afwisselend te begrazen en te maaien moet een bloemrijk gebied ontstaan rond de plas. FOTO ANP MARTIN HOLLERING DEN HAAG GPD PvdA-fractievoorzitter Melkert heeft gisteren de druk op het kabinet verder opgevoerd om gasboringen in de Waddenzee te verbieden. „Het kabinet moet de afspraak met zichzelf nakomen. Ik hoor de premier nóg zeggen dat bij twijfel niet wordt geboord", aldus Melkert na een gesprek met de minis ters Kok, Jorritsma en Borst. Melkert wees er op dat de uit eenlopende adviezen van een zevental deskundigen de twijfel versterken over de gevolgen van boringen op de natuur in de Waddenzee. Een deel van de wetenschappers denkt dat de natuur onherstelbaar wordt be schadigd, een ander deel meent dat de gevolgen beperkt blijven. De daaruit sprekende twijfel kan tot niets anders leiden dan tot afzien van boringen, meent Melkert. Ook D66-fractievoorzitter De Graaf dringt er op aan de wens van de Tweede Kamer te volgen om bij twijfel over de gevolgen niet tot boring over te gaan. Het compromis om tot een nieuw moratorium, een tijdelijk boor- verbod, te komen noemde De Graaf 'geen fraaie oplossing'. Het kabinet neemt morgen een besluit over de gasboringen in de Waddenzee. Meerderheid van Tweede Kamer tegen voorstel DEN HAAG GPD Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt er niets voor werklozen van 57,5 jaar en ouder weer te verplichten te solliciteren. PvdA, CDA, Groenlinks en SP geloven niet dat deze maatregel meer ouderen aan het werk helpt, zoals het kabinet denkt. „Zolang ouderen nog steeds honderden sollicitatiebrieven schrijven zonder dat er een werkgever is die ze wil aannemen, is dit een waardeloos voorstel", aldus Groen- Links-Kamerlid Harrewijn. Ook PvdA'er Van Zijl en CDA'er Verburg noemden de herinvoering van een sollicitatieplicht 'nut teloos'. Volgens hen moet juist worden ge probeerd werkgevers te overtuigen meer ouderen in dienst te nemen. Tijdens de be grotingsbehandeling voor Sociale Zaken gisteren verklaarde alleen de WD haar steun aan het idee. D66 houdt zich nog af zijdig in de discussie. Het kabinet denkt dat herinvoering van de sollicitatieplicht meer 55-plussers aan het werk kan helpen. Om het grote aantal openstaande vacatures op te vullen, moe ten ouderen volgens de regering langer blij ven werken en moeten werkloze ouderen weer aan het werk. Nu is het al zo dat ou dere werklozen geen 'nee' mogen zeggen als hun een passende baan wordt aangebo den. „Sollicitatieplicht is echter een stap te ver", vindt Van Zijl. Minister De Vries van sociale zaken had beloofd pas met een sollicitatieplicht te ko men als er voldoende banen zouden zijn. Die zijn er nu, vindt de minister. Voordat hij het voorstel definitief aan de Kamer voorlegt, wil De Vries eerst de mening van de Sociaal Economische Raad (SER) af wachten. Die zal de regering deze maand hierover adviseren. 18 VANAF DONDERDAG 2 DECEMBER: DIVERSE MERKEN KOSTUUMS. JASSEN. COLBERTS. SHIRTS. DASSEN EN CASUAL WEAR STERK AFGEPRIJSD BY Grote Houtstraat 181 - Haarlem 023 542 84 46 7 dagen per week geopend. Piek- en daltarief Ben» vrij (PrePaid) f 1,- per minuut f 1,40 per minuut (piekuren) en f 0,25 per minuut (daluren) Ben" is verkrijgbaar bij: tussen!BCC BelComPany B,ocl< Comb' ,0,° Dixons Dixtone ElectricCity Filmpost daaronf flandria Foka Foto Klein Incar Quality Centres Info Europa foto It's Kijkshop onderzi Kinorama Kral Foto Let's talk Mega Elshout Megapool Mikro Electro Office Centre werd uit» phones More Polectro Plaza Prijstopper Radio Modern Ritel Electronics Scheer Foppen Staffhorst Steenweg Duiker Speet Super Photo f for telecom in ze Ta,ens Foto Telecom ïoday Telemasters Telepact Telepoint The Phonehouse gefietst' Valkenberg WWW.6SM.NL En bij 1.300 andere verkooppunten. idel, zei ersonen r O (3> (j O (jj (6 (3> (|3 ROTTERDAM GPD De meeste illegalen zijn niet actief in de crimina liteit Juist de kwetsbare juridische status en de angst voor uitzetting weerhouden hen ervan een strafbaar feit te plegen. Dat stelt onderzoekster J. van der Leun, verbonden aan de vakgroep socio logie van de Rotterdamse Erasmus Universiteit. In haar studie 'Illegaliteit en criminaliteit' con stateert zij ook dat illegale migranten uit Noord- Afrikaanse landen relatief vaak worden aange houden voor drugsdelicten. „Ze doen het vuile werk en fungeren als buffer tussen de dealers en de politie," schrijft ze. Noord-Afrikaanse illegalen beschiJdcen - vooral door hun kennis van de Franse taal - meer dan anderen over kwaliteiten die in het drugscircuit van pas komen. Het relatief tolerante klimaat in Nederland ten aanzien van drugs schept ook kansen voor illegalen. Een deel van de criminele illegalen was al in de drugshandel actief voordat ze naar Nederland kwamen. En vaak was dat ook de reden om hierheen te komen. In de grote steden leven naar schatting 40.000 illegalen. Turken en Noord-Afrikanen zonder sta tus vormen de grootste groep. Veel illegalen wo nen bij familie of kennissen, werken hier en daar of knappen klusjes op. Een klein deel komt in de problemen of raakl verslaafd. De meesten stre ven naar een legale status. Over het algemeen, stelt Van der Leun, kan de criminaliteit van illegalen worden omschreven als een middel om te overleven. „Er is veelal sprake van criminele activiteiten die in zekere zin de plaats van werk innemen." Overigens worden hiermee geen forse bedragen 'verdiend'. Maar: „Bijna allemaal hebben zij naast criminele activi teiten geen enkele andere bron van inkomsten." DEN HAAG ANP Europol mag voorlopig nog geen akkoorden over informa tie-uitwisseling afsluiten met landen als Colombia, Bolivia en Marokko, landen waar gevan genen worden gemarteld. De Tweede Kamer heeft op het laatste moment haar instem ming met de uitbreiding van de mogelijkheden van de Europe se politieorganisatie terugge draaid. De uitbreiding van de infor matie-uitwisseling is vandaag aan de orde tijdens een bijeen komst van de Europese politie ministers in Brussel. Minister Korthals van justitie had dins dag nog steun gekregen van de Kamer. Het PvdA-Kamerlid Van Oven kwam er echter achter dat de organisatie ook informatie wilde uitwisselen met landen waar gevangenen worden ge marteld. Tijdens een spoedver gadering trok de Kamercom missie voor justitie gisteren de toestemming weer in. Volgens D66-woordvoerder Hoekema betekent dit in de praktijk dat Nederland voorlo pig niet kan instemmen met de plannen van Europol. Hii ver wacht dat Korthals door ae Ka mer flink gekapitteld zal wor den over de gebrekkige infor matievoorziening. Daarnaast zullen de fracties zich opnieuw over de inhoud van de voorstel len van Europol buigen. DEN HAAG GPD Het loegoslavië-tribunaal in Den Haag heeft geen plannen voor de berechting van de Ne derlandse overste Karremans en andere Dutchbat-militairen wegens Srebrenica. Volgens de organisatie Moeders van Sre brenica waren Karremans en VN-functionarissen bij de val van de möslim-enclave in 1995 medeplichtig aan volkenmoord en moeten zij door het tribu naal worden berecht. Maar plaatsvervangend hoofdaankla ger Graham Blewitt zei gisteren dat er tot nu toe 'geen bewijs is dat enig lid van Dutchbat mis daden heeft begaan waarover het tribunaal jurisdictie heeft'. De discussie over de passieve houding van de Nederlandse VN-militairen bij de inname van Srebrenica, waarbij meer dan 7000 moslimmannen wer den vermoord, is weer opge laaid door beeldmateriaal dat onlangs vrijkwam. Daarop is onder meer te zien is hoe Dutchbat-commandant Karre mans zich door de Bosnisch- Servische legerleider Mladic laat koeioneren. Aanklager Blewitt zei begrip te hebben voor het standpunt van de Moeders van Srebrenica. Maar volgens hem verwarren zij 'morele medeplichtigheid' met 'criminele medeplichtigheid'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3