Actualiteit op de korrel M TV WEER Het Gesprek van de Dag Gehandicapten uit hun dak op festival éSS» A Het taboe in de WAO Een mooie moord is nooit weg Het vluchtgedrag van medisch specialisten f DONDERDAG 2 DECEM8ER 1999 I COMMENTAAR Het CDA heeft na lang zoeken in de WD een partner gevonden in de parlementaire strijd om het aantal WAO'ers terug te dringen. Eenderde van de 900.000 arbeidsongeschikten is vanwege psychi sche problemen in de regeling terechtgekomen. Het CDA en nu dus ook de WD vinden dat niet acceptabel. Daar zit ook meteen het probleem. De partijen wekken op zijn minst de indruk psychische ziekten minder serieus te nemen dan lichamelijke klachten. Dat is een onzinnige en voor de betrokke nen grievende benadering. In de medische praktijk is geen argu ment voor dat onderscheid te vinden en dat is in de wetgeving dan ook terecht niet gemaakt. Een heel andere vraag is of de samenleving kan berusten in het ge geven dat bijna een miljoen mensen vaak op nog jonge leeftijd in een regeling terecht zijn gekomen die hen elk uitzicht op arbeid ontneemt. Het antwoord op die vraag moet ronduit nee luiden. Onderzoek wijst uit dat veel arbeidsongeschikten zich met moeite in hun lot kunnen schikken en op termijn vaak weer op de een of andere manier willen werken en dat ook zouden kunnen. Het zou het CDA en de WD, maar overigens ook de andere partij en, sieren als er eens met een andere blik naar de WAO-praktijk wordt gekeken. Tot dusver mikte de politiek vooral op een strenge selectie aan de poort, bij de eerste keuring, maar ook dat is geen oplossing gebleken. Het is beter het automatisme te doorbreken dat er voor mensen die een jaar ziek zijn eigenlijk geen weg meer terug is. En het is ook beter dat mensen die eenmaal in de regeling zitten later een serieuze kans op herintreding krijgen. Met andere woorden: er is dringend behoefte aan een regeling die tegemoet komt aan de werkelijkheid waarin arbeidsongeschikt heid in veel gevallen van tijdelijke of gedeeltelijke aard is. Zo'n re geling moet voorzien in een serieuze begeleiding van mensen die na verloop van tijd weer aan de slag kunnen. Die aanpak beperkt niet alleen de kosten van een dure regeling, maar komt bovenal te gemoet aan het humane uitgangspunt dat arbeid in de praktijk een redelijke mix moet zijn tussen wat werkgevers vragen en wat werk nemers te bieden hebben. Jessica Fletcher is weer terug met haar 'Murder she wrote'. Geen her halingen deze keer. maar een hele nieuwe serie. Wat al meteen aan het beginfilmpje is te zien. Daarin ratelt de speurende detective- schrijfster namelijk niet meer op haar vertrouwde, kolossale schrijf machine maar op een splinternieuwe PC. Het is even wennen: Jessica Fletcher die met haar tijd meegaat. Maar het went snel Vooral ook omdat die PC zo ongeveer de enige modernisering is aan de serie. De verhaaltjes en de onderzoeksme thoden zijn als vanouds. Net als de sfeer trouwens. Moord is bij Jessica een ontspannende aangelegenheid. Niet i>oor het slachtoffer, natuurlijk. Maar dat is meestal toch een type zonder vrienden, familie of geliefden. Het is niet fijn dat hij of zij doodgaat, maar het is geen reden voor hartverscheurende taferelen. Ook de moordenaars houden het netjes. Als er - zoals gisteren - een dame de hersens wordt ingeslagen, kun je in andere series het bloed van het plafond schrobben. Maar in Murder she wrote' geeft het slachtoffer in zo'n geval de geest met slechts een vage rode streep op het voorhoofd. Dat de dame in kwestie om het leven komt, is voor de vaste kijker trouwens nooit een verrassing. Ook dat geeft de serie zo'n ontspan nen karakter. De eerste 20 tot 25 minuten zijn altijd bedoeld om het toekomstige slachtoffer - het personage dat de meeste bedreigingen krijgt - en de toekomstige verdachten - zij die bedreigen - te leren kennen. En de dader is altijd degene die het minst voor de hand ligt. Ook dat maakt het lekker voorspelbaar, als je het eenmaal weet. Jessica zelf houdt de boel eveneens goed overzichtelijk. Zij kan alles, zij weet alles en zij doet alles - maakt niet uit wat - en de anderen kijken bewonderend toe. Ook de daders zelf trouwens, die hun wandaden steeds zonder aarzelen tot in detail opbiechten wanneer Jessica hun met haar verdenkingen confronteert. Enigszins spijtig weliswaar - het is natuurlijk nooit leuk om een kwart eeuw cel of wellicht zelfs de doodstraf tegemoet te zien - maar tegelijkertijd ook met complimentjes voor het speurwerk van onze hoofdrolspeelster. Nee, misdaad loont niet. Maar het is wel gezellig. Sinterklaasstorm op komst Het winderige weer van de laatste dagen loopt morgen uit op een heuse storm. Een sterk activerende randstoring snelt over het mid den van de Noordzee en veroorzaakt in de kustgebieden een zuid- westerstorm. windkracht 9, mogelijk korte tijd een zware storm, kracht 10. Meer landinwaarts is de wind krachtig tot hard en er kunnen zware windstoten voorkomen. De randstoring neemt op nieuw een flinke hoeveelheid zachte lucht op sleeptouw. De tem peratuur stijgt namelijk tot maximaal 10-11 graden. Verder gaat het regenen: eerst vooral in het noorden van het land, later op de ochtend en in de middag ook bij ons. Aan het einde van de mid dag passeert het koufront van de storing waarna de wind afneemt. Tijdens het weekeinde trekt de 'sinterklaasstorm'. die tot nabij 960 hPa onderuit gaat, naar het Oostzeegebied. In het kielzog van het systeem wordt met naar west tot noordwest ruimende winden minder zachte lucht aangevoerd. De temperaturen zakken naar maximaal 5-6 graden. Verder kunnen er enkele buien vallen. Daarbij is hagel niet uitgesloten. Begin volgende week gaat de temperatuur weer omhoog. Uitlopers van oceaandepressies stu wen nieuwe hoeveelheden zachte lucht het Noordzeegebied bin nen. Dat proces gaat gepaard met regen. Gisteren bleef het na plaatselijk wat lichte regen in de ochtend droog en was er vrij veel zonneschijn. Na nachtelijke temperatu ren van rond 11 graden bleef het ook overdag zacht. Onze man in Nieuw-Vennep registreerde 11.6 en in Alphen a/d Rijn werd 12,3 graden geregistreerd. De herfst van 1998 was landelijk de natste van de eeuw. Er viel gemiddeld 430 tegen normaal 221 mm. Dit jaar was de herfst landelijk iets te droog met circa 191 mm. Dat kwam doordat er in het binnenland veelal minder neerslag viel dan gebruikelijk. In het westen was de herfst van 1999 opnieuw te nat. Zo viel er in Heems kerk 371 mm tegen 117 in het Gelderse Steenderen. In onze regio kwam Stompwijk uit op 291 en Wad- dinxveen op 271 mm. JAN VISSER -®- MILLENNIUÏ Wim Stevenhagen bundelt ironische cartoons over de gezondheidszorg Huisarts tegen patiënt: ,,U had last van een kwaal die veel voorkwam toen er een overschot aan art sen was. Nu er een tekort aan artsen dreigt, bestaat deze ziekte niet meer. U bent genezen, gaat u maar naar huis." Het nieuwe boek van illustrator Wim Stevenhagen, een bundeling van cartoons over tien jaar gezondheidszorg, staat vol met dit soort grappen. Wat heeft Stevenhagen eigenlijk met tekenen? In een ver verleden illustreerde Stevenhagen al voor de 'Tap toe', een blad voor de hoogste klassen van de basisschool en jeugdblad 'Roel en zijn Bees tenboel'. Zijn naam prijkte ook regelmatig bij tekeningen in 'Het Schoolblad', 'Ravage', 'Haarlems en Leidsch Dagblad' en 'Medisch Contact'. Ook het maken van animatiefilms vindt hij leuk. Maar de meeste men sen kennen hem toch vooral van de Familie Doorzon, een strip die tegenwoordig alleen van de hand van Gerrit de Jager komt. De eerste vier albums maakte Stevenhagen samen met De Jager. ,,Ik ken Gerrit al heel lang, we hebben samen op school gezeten en hij was mijn overbuurjongen. We hebben samen veel getekend. Ook in de klas. Dan tekenden we de leraar na en die blaadjes gingen de hele klas rond. Terwijl wij dus in stilte aan het tekenen waren, werd de klas rumoerig omdat ze die krabbels vaak wel leuk vonden. De leraar dacht vervol gens dat Gerrit en ik juist wél opletten. Trouwens, die tijd is heel belangrijk geweest voor mij. Ik kon op die manier aftas ten wat ik wel en wat ik niet moest tekenen, wat wel aan sloeg en wat niet. Dat maakte ik uit de reacties van de klas wel op." Het is niet zo vreemd dat Ste venhagen ooit met tekenen be gon. „Mijn vader tekende altijd al, en mijn broer ook. Een verre neef van mij zit in de tekenfilm- business en dan heeft mijn va der ook nog een nicht die iets met kunst doet. Het zit dus in de familie." Toch liet hij pen en papier een tijd lang links liggen. Maar eenmaal op de middelba re school bracht de schoolkrant daar verandering in. Stevenhagen ging studeren aan de Amsterdamse Rietveldaca demie, een hogeschool voor beeldende kunst en vormge ving. Een diploma behaalde hij niet. Bleek ook niet nodig, want het échte werk diende zich al snel aan. „Ik had eind jaren ze ventig een illustratie gemaakt voor het tijdschrift Vrije Bal- loen. Eén van de redacteuren van Jippo, een jeugdblad, zag wel iets in mijn tekenstijl en vroeg mij voor Jippo te komen werken. De Rietveldacademie heb ik dus niet meer afgemaakt, ik koos meteen voor het betaald werken. Zo is het balletje gaan rollen." Stevenhagen zegt dat hij veel geluk heeft gehad. „Je moet eerst eens gepubliceerd heb ben, wil je een beetje bekend heid krijgen bij mogelijke op drachtgevers. Ik ken genoeg il lustrators die net zo goed kun- Wim Stevenhagen: „Ik vraag me zelf ook af waar die ideeën vandaan komen. Maar ze blijven komen en dat is het belangrijkste", foto gpd nen tekenen, maar daar wil het balletje maar niet gaan rollen." Toch was hij niet altijd even ze ker van zijn zaak. „Zeker in het begin niet. Dan was ik iedere keer verbaasd als ik een op dracht kreeg. En ieder jaar vroeg ik me af of ik het dit keer weer zou halen. Maar ze blijven nog altijd naar me toekomen." Nu neemt hij al weer jaren voor het Haarlems en Leidsch Dag blad twee maal in de week de actualiteit op de korrel. De meest uiteenlopende zaken ko men daarbij aan bod. Vaak geeft de opdrachtgever een on derwerp aan, maar even zo vaak kiest hij zelf een thema dat hij ironisch en grappig in beeld gaat brengen. De gezondheids zorg krijgt het in zijn tekenin gen vaak zwaar te verduren. „In dat wereldje zijn ze erg hypo criet en daar heb ik een grote hekel aan. Dat geeft dus vol doende stof voor mijn tekenin gen." Hoofdredacteur Ben Crul van artsenvakblad 'Medisch Contact' wilde zo'n twee jaar geleden zijn blad van het wat saaie imago afhelpen en vroeg daarom Stevenhagen om car toons te maken. Crul kwam nu ook met het idee de prenten te bundelen. Wat de mensen van zijn car toons denken en of ze wel gele zen worden, maakt Stevenha gen niet zo heel veel uit. „Ik krijg van mijn opdrachtgevers genoeg waardering. Ik mag nog steeds blijven, ha ha." Een ei gen strip zal hij nooit maken, zegt Stevenhagen. „Dat kost me te veel moeite en biedt te wei nig zekerheid. Je weet niet of ie mand je strip wil uitgeven, laat staan of het boekje daarna zal verkopen." Bovendien heeft de geboren Haarlemmer het al druk genoeg. „Soms ben ik zelfs 's nachts nog aan het werk. Je kunt eigenlijk geen opdracht weigeren. Hard doorwerken is een soort visitekaartje." Raakt zijn inspiratie niet uitge put na al die jaren? „Ik weet nog goed dat iemand in het be gin van mijn carrière eens zei: 'Als je zoveel werkt, zul je op een gegeven moment uitdro gen'. Maar dat vond ik dus echt flauwekul. Ik werk nu zelfs méér dan vroeger en het gaat nog steeds goed. Ik werk meer dan twintig jaar geleden. Al vraag ik me soms wel af waar al die ideeën vandaan komen. Maar het gaat nog steeds dobr. Ze blijven komen en dat is voor mij het belangrijkste." JULIËTTE VAN LAANEN Een squashracket wordt gebruikt als denkbeeldige dwarsfluit en een borstel blijkt uitstekend te fungeren als mondhar monica. Niets was verstandelijk en meer voudig gehandicapten gisteren te dol op het grootste festival ooit voor gehandicap ten gehouden. In de Jaarbeurs in Utrecht gingen ze uit hun dak tijdens optredens van onder anderen Jantje Smit, Koos Al berts, Gerard Joling en Willeke Alberti. Het festival 'Maak de droom maar waar' werd georganiseerd door de stichting Welzijn Gehandicapten Nederland (SW- GN) en betaald met vooral veel financiële bijdragen uit het bedrijfsleven. Gehandi capten hadden daardoor niet alleen gratis entree, maar ook gratis vervoer. Er wer den ruim vijfhonderd touringcars en bus jes geschikt voor rolstoelvervoer ingezet om de veertien duizend gehandicapten naar de Utrechtse hal te krijgen. De ontvangst van gehandicapten verloopt ondanks de massale toestroom ordente lijk als rond het middaguur de eersten aankomen. Gehandicapten in een rolstoel kunnen op een aparte parkeerplaats dicht bij de ingang uitstappen en de touring cars krijgen een plek op de reguliere par keerplaats toegewezen. Toch zijn er een aantal mensen die hun begeleiders uit het oog verliezen zoals An- toon Frensen en Lenie Klaasen uit Til burg. Angstvallig wachten ze bij het infor matiepunt in een bijna stille, lege hal 2 op hun begeleiders. „Ik weet ook niet precies hoe het is gebeurd. Bij het uitstappen wa ren ze ineens weg," zegt Klaasen die al een half uur wacht en vreest dat haar uit stapje de mist in gaat. Vrijwilligers van de organisatie proberen het tweetal gerust te stellen. Eerder al wa ren zo'n 25 gehandicapten hun begelei ders kwijt, 'maar die kwamen ook allemaal weer bij hun groèp terecht, weten ze. Nog voordat Jantje Smit met zijn optreden het festival opent, verschijnen inderdaad de begeleiders van het tweetal en gaan ze op in de menigte. De meeste gehandicapten hebben er al tijdens het voorprogramma zin in. Er wordt uit volle borst meegezongen op de tribune en een enkeling waagt zich aan een dansje op het gangpad. Sommigen hebben zich uitgedost als indiaan of zwarte piet en er loopt een look-a-like van de Blues Brothers rond. Ook zijn allerhan de voorwerpen meegebracht die dienen als microfoon, gitaar, dwarsfluit of mond harmonica. Jantje Smit blijkt torenhoog favoriet op het festival. Bij het kraampje met kussens, sjaaltjes, munten, videobanden en posters van de 13-jarige Volendamse zanger halen heel wat fans hun portemonnee tevoor schijn. Presentatrice van het festiyal, Irene Moors, schijnt zijn populariteit haarfijn aan te voelen als ze bij de aankonding vraagt wie er vèrkering met de zanger wil. Een oorverdovend gejoel is het antwoord. Tijdens het optreden verdringt het pu bliek zich voor het podium. Foto's wor den gemaakt en de plek met de meeste kans op een handtekening naafloop wordt uitgezocht. Diane Kramer (31) uit Nootdorp positioneert zich bij de trap van het podium, maar is niet uit op een hand tekening. „Ik wil liever een zoen." Jantje Smit heeft na afloop echter geen oog voor zijn fans. Zonder een handtekening uit te delen loopt hij naar de kleedkamers. Kra mer keert teleurgesteld terug naar haar plek. RAYMOND BOERE Het weghalen van een verkeerde nier heeft in de me dia een hele discussie losgemaakt over medische fou ten. Maar na de nachtmerrie-achtige bloemlezing over medische missers, staat nu het functioneren van medisch specialisten zelf ter discussie. 'Slechte artsen bij veel ziekenhuizen', kopte de Telegraaf, en soortge lijke berichtgeving vond ik ook in andere kranten. Analyse van de klachten, met name over medisch spe cialisten, maakt duidelijk waar zij in het algemeen vooral slecht in zijn: in communicatie. In meer dan tachtig procent gaan de klachten van pa tiënten over de bejegening, niet over de behandeling. De werkelijke aanleiding om een klacht te deponeren is vooral het vluchtgedrag van veel medisch specia listen als zij een fout hebben gemaakt en het ne geren van de schade en het ongemak voor de patiënt(e). Die houding stuwt het aantal klachten over medisch specialisten omhoog. Patiënten welen zich, ook als er geen fou ten zijn gemaakt, in toenemende mate ge krenkt door het verschijnsel dat medisch specialisten vaak alleen maar oog hebben voor de oorzaak van hun ziekte en niet voor de wijze waarop de patiënt zelf zijn ziekte beleeft en ervaart. Die scheiding tussen het lichaam, als een controleer bare opeenstapeling van risicogebieden en de psyche, met zijn oncontroleerbare en subjectieve gevoelens, wordt artsen overigens opgedrongen in de medische opleiding. Toekomstige medisch specialisten leren daar dat een patiënt voor hen op de eer ste plaats iemand is bij wie ze de juiste HELEEN CRUL diagnose moeten vinden. Dat verklaart ook de hard nekkigheid waarmee zij naar de oorzaak van een klacht of kwaal blijven zoeken. Als deze niet te vinden is. dan overheerst bij hun al snel het denkbeeld dat het dus nooit 'echt iets kan zijn'. De patiënt beleeft zijn ziekte, de dokter zoekt naar de oorzaak ervan. Het zijn twee totaal verschillende er varingswerelden die in toenemende mate botsen. Het inzicht dat geneeskunde maar zeer ten dele een we tenschap is, en er dus een aantal gebieden is waar art sen nog heel weinig van weten, zou tot een relative rende houding moeten leiden. Maar tijdens zijn oplei ding leert een arts dat 'nier-weten' een brevet van on vermogen is. Deze houding van medisch specialisten en het 'ge- voelsanalfabetisme' dat velen hebben, wordt afge dwongen door de starre beroepscodes van het vak dat aanstaande en jonge artsen Ieren in een sterk hiërar chisch bepaalde meester-leerlingrelatie. Medisch stu denten. co-assistenten en arts-assisten leren tijdens hun opleiding om er tegen te kunnen, tegen bloed, verminking, lijden en alles wat een mens nog meer voor vreselijks kan overkomen. Van de ene dag op de andere worden ze, aan het begin van hun studie, zon der enige vorm van persoonlijke begeleiding, voor lij ken geplaatst waarin ze moeten gaan snijden. Voorde meesten is dat een traumatische ervaring die ze alleen te boven komen door zich af te sluiten van het denkbeeld dat hun vak over mensen van vlees en bloed gaat, om het even of dat dode of levende mensen zijn. Juist omdat ze zo jong in aanraking komen met zoveel aangrijpend, existentieel lijden, waar hun op leiders heel ztikelijk mee omgaan, vluchten ze in een houding van 'innerlijke onaanraakbaarheid'. De enige manier om een medische studie tot een suc cesvol einde te brengen is niet alleen je tentamens te halen en de high tech-hoogstandjes van de genees kunde als zaligmakend te gaan zien, maar je ook te onderwerpen aan de groepsmoraal van je leermees ters. Binnen die groepsmoraal zijn gevoelens taboe. Zo ontstaat die eeuwige 'kloon' van medisch specialisten. De man of de vrouw die tijdens zijn of haar opleiding vraagtekens blijft zetten bij de manier waarop de ge neeskunde beoefend wordt of zich al te gevoelig toont, loopt de kans als 'ongeschikt' door zijn leermeesters uit die opleiding gezet te worden. Overleeft hij de op leiding dan wacht hem hoogstwaarschijnlijk vroeger of later een conflict met zijn collega's. De groepsmo raal onder medisch specialisten is allergisch voor uit zonderingen. De nieuwe generatie (aanstaande) artsen heeft daar overigens grote moeite mee. Zij hecht, zo blijkt uit on derzoek, aan gelijkwaardigheid, betrokkenheid en openheid. De nieuwe artsen vinden hulp geven be langrijker clan wetenschap bedrijven en willen liever in onderling overleg werken dan als solist. Vooral het toenemende aantal vrouwelijke artsen wil liever 'in- voelend' zijn, dan objectiverend en ze willen ruimte voor oprechte gevoelens en communicatie. Vrouwelijke artsen hebben echter de grootste moeite gelijkwaardig en volwaardig door te dringen in het bolwerk van medisch specialisten, in die 'vreemde cul tuur van masculiene aard', zoals een onderzoekster dat omschreef. Maar dat zal in de nabije toekomst snel veranderen. Het (mannelijke) artsentekort zal een onstuitbare opmars van vrouwelijke artsen in de hand werken, en daarmee een heel nieuw type dokter in ziekenhuizen introduceren. n°g 30 dagen j Nog 30 dagen en het m we millennium breek) Reden voor deze kranT in een dagelijkse seriey rug te kijken op belanj< gebeurtenissen die pijl grepen op correspond; rende data in de afgelt 1000 jaar. Deze week:} nov 1922: ontdekkingö tombe ToetanchamoiF reldkundig; 30 nov 18 Prins van Oranje beref Scheveningen; 1 dec Bep van Klaveren teru' Nederland; 2 dec 1979 treinkaping Wijster bd j 3 dec 1967: eerste meijy lijke hartoperatie; 4 dflt 1663: Sinterklaas verbic den. 2 DECEMBER 1975 Het is 2 december als Corjfc Thenu op het station van js een doos uit zijn handen le glippen. Een passant paktu voor de Zuid-Molukker ofli geeft het pakket terug me® woorden: 'U gaat zeker n$E een sinterklaasfeest?' Maat nelis Thenu zal de goedhe man in 1975 niet zien lang) men. Samen met zes ande Zuid-Molukkers stapt de at tienjarige in trein 734 vang ningen naar Zwolle om erd twaalf dagen later weer uite komen. Mede dankzij het p pentuig uit de doos beleeft] derland in de tweehonderjs tweeënnegentig uren die i sen liggen een van de meea traumatische gebeurteniss van na de oorlog. Drie on^< dige passagiers worden on leven gebracht en er voltré] zich een drama waarvan a bij veel betrokkenen zelfs entwintig jaar later nog nioi gesleten. De treinkaping vp het Molukse RMS-ideaal 1® in de eerste uren tot de md> op machinist Hans Braamit sfeer was erg gespannen', n schrijft Thenu in zijn boel® de kaping bij Wijster, als h een straf van bijna tien jaaf komt. 'Het stoffelijk overst van de machinist brachtem naar buiten en we legden naast de spoorbaan'. Zontfe dat ook maar een van hunji wordt ingewilligd, geven di- pers zich op 14 december ie Spijt betuigen ze niet. t MENSELIJK* a De burgmeester van de Italil se stad Villafranca heeft eigig ren van honden opgezadeld een bijna onmogelijke opdr?j Tussen de middag en 's avon na elven mogen de viervoetei niet blaffen. Doen ze dat toè< dan komt dat h.un baas op ljsl gulden boete te staan. De bpf meester, MAURIZIO FACCIti NI, vindt dat zijn gemeente L genoeg geluidsoverlast heefj Niet ver van de Noord-ltaliaj_ stad ligt een militaire basis L vliegtuigen die daar opstijgq maken al zoveel herrie. Daa» kunnen we al dat geblaf niet hebben, meent hij. De burgL meester ziet overigens zelf cT wel in dat een blafverbod bi niet haalbaar is. Maar met ej beroep op het gezonde verst) van hondeneigenaren denktl een heel eind te kunnen korf meldt de krant La Repubblid Eerder kregen bouwonderna gen in Villafranca opdracht j aantal decibellen binnen de! ken houden. Fietsers zitten verkeerd op h zadel waardoor rugklachten!' nen ontstaan. Een simpele d rectie van het zadel kan die jf; pijn verminderen, zo concluf ren Israëlische onderzoeker^ het zadel 10 tot 15 graden ij voren wordt geduwd, verminj dat de belasting van de spie! en komen de wervels weer irf betere houding, zo staat te in het onderzoek dat werd gq bliceerd in de British JournaL Sports Medicine. Zeventig pi v cent van de rugklachten bij lL sers zouden worden veroorza| P doorat het zadel in een verkq- hoek op de fiets is gemontee[_ stelt het onderzoeksteam van MOSHE SALAI van het Chail Sheba Medical Centre in Tel Hashomer in Israël. ,,En zekl het geval als de hoek tussen! bekken en de spiraal daaronfF te groot is", aldus de onderzl k kers. Het onderzoek werd uit» f voerd onder veertig fietsers i s leeftijd van 17 tot 72 jaar di klaagden over rugpijn. Na ze! maanden te hebben gefietst v het gecorrigeerde zadel, zei i kwart van de proefpersonen P beter te voelen. foto anp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2