Voldoende huisartsen beschikbaar Rijn Veenstreek acobswoude zwicht niet voor buurtbewoners Strik telt broedvogels langs Alphense gifbelt Bewoners: geen tweede hangplek in Weteringpark SieMatic 'Alphen by night' S?feMatic Keukenideeën kosten bij ons geen cent GOEDHART ^0BOUWHUIS ien dag rundveebedrijf Kerkvliet tSWQUDEHet Hazerswoudse rundveebedrijf Kerkvliet op dinsdag 14 december een open dag. Op die dag toont milie de nieuwe rundveestal, die plaatsbiedt aan vijftig en twintig stuks jongvee. De open dag aan het be- aan de Zuiddijk 5a duurt van 10-16 uur. 'nsen biologische melkveehouders Alphenaar Jan van Dorp is één van de sprekers op iformatieavond over biologische melkveehouderij. Hij ver- paandagavond in 't Trefpunt in Zevenhoven over de om- deling van zijn bedrijf. De bijeenkomst voor agrarische on- èmers, die op initiatief van de provincie Zuid-Holland jt gehouden, begint om 20 uur. De provincie wil de om- keling naar biologische mellkveehouderij uit milieuoverwe- en bevorderen. De afzetmogelijkheden voor biologische (veehouders zijn volgens de provincie gunstig. iemvierdaagse eind december aan den run De Alphense zwemvierdaagse is van 27 t/m Ecember in zwembad De Thermen. Deelnemers kunnen ijjn uit afstanden van 250 of 500 meter per dag. Tussen 17.30 uur is het zwembad open voor de vierdaagsezwemmers. jporverkoop begint op 6 december in De Thermen en De m. Meer informatie is te krijgen bij het recreatieteam van l*meente Alphen, 0172-418700. n ilder stopt na 43 jaar p aan den run» Schildersbedrijf Redegeld sluit eind januari l>zïjn zaak aan de Prins Hendrikstraat in Alphen aan den ^Redegeld, die 43 jaar aan deze straat was gevestigd, stopt [gedwongen omdat hij geen opvolger heeft. De winkel heeft tn een projectontwikkelaar verkocht. Volgens zijn vrouw de vaste klantenkring het besluit met gemengde gevoelens ngen. 'jikctbakkcr sluit zaak n aan den run Banketbakker A. Verhoeff op het hoek van 5 Hendrikstraat en de Stationsstraat houdt er eind deze ^id mee op. Hij was 35 jaar lang actief in Alphen aan den ^De banketbakker stopt, omdat hij geen opvolger heeft. oligetje aangereden in Van Dijkstraat aan den run Een vierjarig jongetje is gistermiddag aange- door een automobilist uit Alphen en met schaafwonden het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. De Alphe- ^reed met auto en aanhanger over de Van Dijkstraat en ~'le ter hoogte van de Torenstraat voor een aantal kinderen. I de bestuurder dacht dat alle kinderen aan de linkerkant weg stonden, ging hij weer stapvoets rijden. De aan een raakte daarbij het jongetje. alphen aan den run „Is het geen plaatje?", zegt de Alphense wet houder Diederik van der Veen Meerstadt verlekkerd. Hij boft deze week maar met de commis sievergaderingen van deze week. Vanaf de vijfde verdieping van het stadskantoor heeft hij een prachtig uitzicht op de feestver lichting in de veertig meter hoge kraan in het centrum. Nu nog ballen, een piek en 'Alphen 2000' erin, en de wethouder is helemaal tevreden. Klein detail is dat niet hij, maar aannemer Ges man de baas is van de kraan. De projectleider die de feestverlich ting heeft opgehangen denkt dat zijn baas wel oren heeft naar een oplichtende tekst boven de Hoogvlietbouwput aan de Juli- anastraat. Zijn suggestie: 'Ges man bouwt een stad in een dorp.' foto encel lameiier ise asielzoekers vanaf volgende week welkom iwer de koning f imeente zwicht niet voor ik van bewoners om Af- ^se asielzoekers te weren. met het Centraal Or- opvang Asielzoekers j blijft het gemeentebe- zijn toezegging om jfghanen met een voorlo- ^jerblijfsstatus in Rijnsater- onder te brengen. Wel de gemeente in samen- ipg met Vluchtelingenwerk dag een gesprek met be- buurtbewoners. Daarna (n de asielzoekers wat luder Dambrink betreft De gemeente heeft het lroor de Afghanen al ge huurd. Het COA biedt Jacobswoude geen ruimte om in plaats van vier Afghaanse mannen een ge zin onder te brengen in het huis in Rijnsaterwoude. De veront ruste bewoners hebben liever een gezin dan vier mannen als buren, omdat zij bang zijn dat de eenlingen zich in hun buurt met hun gezinnen willen her enigen. „Wij kunnen gemeen ten niet garanderen dat ze al leen gezinnen krijgen", zegt COA-woordvoerder Desiree Wilhelm. „We werken volgens het 'first in, first out'-principe. Wie een voorlopige status heeft, mag weg uit het opvangcen trum. Het zou niet eerlijk zijn als gezinnen eerder een eigen plek krijgen dan alleenstaan den." Volgens Dambrink hoeft de komst van vier eenlingen geen problemen op te leveren. „In Leimuiden bijvoorbeeld heb ben wij ook alleenstaanden ge huisvest en die komen bij ande ren op de koffie. Zo moet het gaan. Ik vermoed alleen dat de komst van buitenstaanders in kleine dorpen gevoeliger ligt dan in grote. Zo hadden men sen in Hoogmade, een andere kleine kern, onlangs ook moeite met de komst van een Wou- bruggenaar tegen wie een straf zaak liep." Daarmee wil Dambrink niet zeggen dat zij begrip heeft voor de bezwaren van de aanstaande buren van de Afghanen in Rijn saterwoude. „Wij vragen ons af wat wijsheid is. Te veel aan dacht voor de problematiek is misschien koren op de molen van tegenstanders van asielzoe kers. Aan de andere kant willen we maandag graag uitleg geven aan de buurtbewoners." Wil helm onderstreept het belang daarvan. „Dit soort reacties ho ren wij ook wel in andere plaat sen. Ook dan doen wij moeite om bij de bewoners begrip te kweken." Dambrink bestrijdt de opvat ting dat asielzoekers met een voorlopige status, zoals de vier Afghanen in Rijnsaterwoude, gemakkelijk een permanente status krijgen. „Het tegendeel is eerder waar. Wij maken op dit ogenblik een klein drama mee in Woubrugge. Daar moet een gezin dat naar tevredenheid in het dorp woont na een paar jaar toch weg. In de verte lijkt dat op de uitzetting van de fa milie Gümus, die landelijk veel aandacht trok. Maar juist als de problematiek zo gevoelig ligt, moet je de regels nakomen. Als de politieke situatie in de lan den van herkomst stabieler wordt, moeten vluchtelingen eerder terug." Om de Afghanen in Rijnsater woude met succes te huisves ten, zoekt het gemeentebestuur nog ten minste één vrijwilliger. Van de twee begeleiders ter plekke trok er zich onlangs één terug. Volgens Dambrink was het tijdstip ongelukkig, maar had dat niets te maken met de commotie in de buurt. „De vrij willigster in kwestie zei dat dat er niets mee te maken had. Het is moeilijk om een vervanger te vinden. Maar misschien meldt zich juist door alle weerstand die wij ondervinden wel een nieuwe vrijwilliger uit Rijnsater woude." COA-woordvoerder Wilhelm benadrukt dat de Afghanen niet afhankelijk zijn van hulp van vrijwilligers. „Zij zijn rechtma tig in Nederland en kunnnen gaan en staan waar ze willen. Werken is hun ook toegestaan. Ze moeten zichzelf kunnen red den." 9 mDe rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmerken van het leven op het ^atteland. In deze aflevering vertelt de Alphense 'natuurman' Stef Strik dat het M goed toeven is in de Coupépolder. 9 H een vogelliefhebber it Stef Strik op één van de ;te en meest omstreden van Alphen aan den onder aan de gifbelt, in de dienstwoning naast het lal. Midden in het Zeger- 'ebied is het een goede ..Jsbasis voor zijn vrijwilli- Jbaan als teller van broed- Is. Alleen al rond zijn wo- heeft Strik 45 soorten ;enomen. Op zijn gehoor, lelend en fietsend door de iving, als ze bij zorisop- it van zich laten horen. 4oresultaten worden met het k van honderden andere '"(filligers gebundeld in de van de Nederlandse vo- die over twee jaar uit- Strik begaan is met de na- Jom hem heen, blijkt ook e andere functies die hij j t: voorzitter van de g Alphense Kinder- rijen, hoofdingeland bij 'aterschap De Oude Rijn stromen, raadslid voor D66 in Alphen („Die partij is groener dan Groenlinks") en zijn werk als milieu-inspecteur bij het ministerie van VROM. En bo venal staat zijn huis middenin het groen. De 'natuurman' grijnst als zijn roemruchte buur ter sprake komt: de voormalige stort plaats waar gevaarlijke stoffen zijn geloosd, de Coupépolder. „Het is het meest onderzochte stukje grond in Nederland. We weten wat voor troep er in zit. Er is een hele meetring om aangelegd en nog nooit is er gif uit weggelekt. En mocht dat toch gebeuren, dan hebben ze de middelen om het te beheer sen." Zijn zoon Skip laat hij er met gerust hart door de mod der banjeren. Alleen groente verbouwen in de tuin, dat doen ze niet. „Toch het idee, hè?" De Schotse galloway-koeien# eten er geen hap Coupépolder- gras minder om. Vanachter de afrastering rond Striks achter tuin kijken ze soms in de ach terkamer naar binnen. Gelokt door de vruchten van de appel boom die aan het eind van de zomer aan de andere kant van het hek belanden. Een bouw pakketroofvogel bungelt aan een koord voor het raam om de echte vogels af te schrikken. Die vliegen anders in volle vaart tegen de ruit, in de veron derstelling dat ze door een groene tunnel vliegen. De oude woning van de gemaalmachi nist is zelfs zo'n vertrouwd ele ment in de natuur dat er afge lopen zómer twee ringslangen van meer dan een meter lang door het huis kropen. Eng? Nee, fantastisch, vindt Striks vrouw Dinky. Nachtvlinders bestuderen is haar specialiteit, maar over vogels kan ze net zo goed meepraten. Ze schenkt de uilenmokken nog eens vol kof fie en zegt: „Fazanten zijn haar Nederland gebracht voor de jacht en de knobbelzwaan komt eigenlijk uit China. Maar nu zie je er hier zo veel, dat ze als inheemse soort worden be schouwd." Wat Strik tijdens zijn tellingen aan de noordkant van Alphen vooral opviel, was het grote aantal merels. „Vroeger was dat een schuwe bosvogel, maar hij heeft zich helemaal aange past aan de bewoonde wereld. Ik denk dat hij binnenkort de huismus voorbij gaat." Want de mus heeft het zwaar in Ne derland, weet Strik „Het is hier te netjes. Al die aangeharkte tuintjes en de efficiëntie van de landbouw, waardoor er nauwe lijks oogst blijft liggen. Daar door is er minder nestruimte en minder voedsel." Stef Strik en zijn zoon Skip brengen heel wat tijd door in het Alphense Zegerslootgebfed. Strik voor de vo gels, zijn zoon voor de blubber. foto mark lamers Zodra hij de deur uitstapt, is hij zich bewust van vogelgeluiden. „Ik hoor alles, ook in de stad. Het piepje dat je nu hoort is het zilveren stemmetje van de pimpelmees." De stadse wan delaar ontgaat veel van de vo- gelgesprekken, maar Strik heeft zijn oren alweer gespitst. „Hé, dat is de zeldzame groene specht." Hoewel de tweejarige Skip aan de hand van zijn vader zich meer lijkt te interesseren voor de plassen op de modderige paadjes, heeft de vogelliefde van zijn ouders ook hem beïn vloed, beweert Strik. „Even een testje", fluistert hij als ze stil staan bij een vijver. „Zeg Skip, wat zwemt daar?" „Een meeuwkoet", zegt de peuter na een snelle blik „Nee, kijk eens goed. Die met die puntsnavel." Skip tuurt nog eens en voordat hij richting kinderboerderij rent, helpt hij zijn vader uit de brand. „Een fuut." alphen aan oen run saskia buitelaar Burgemeester Rijnwoude tevreden De huisartsen in Rijnwoude hebben gehoor gegeven aan de oproep van burgemeester M. Boelen. In de millenni umnacht komen in noodgevallen vijf van de zes beschik bare dokters tegelijk in actie. Vorige week vroeg Boelen uit voorzorg om één arts per dorp en een goede vervan gingsregeling. „Het antwoord op mijn brandbrief stemt mij tevreden", zegt Boelen. „Met mijn verzoek om meer medische bijstand mikte ik op goud en heb ik zilver ge kregen." runwoude hens aan dek zijn. Ook de bur gemeester is de hele nacht pa raat. „Dat hebben wij in de re gio nu eenmaal zo afgesproken. Ik wil mij achteraf nooit het verwijt kunnen maken dat ik de zaak heb onderschat, maar ik hoop dat ik overdrijf." Volgens huisarts E. Ooster- hoff uit Hazerswoude-Rijndijk wijkt de voorgestelde regeling nauwelijks af van het aanvanke lijke schema van de artsen. De dienstdoende arts werkt tijdens Oud en Nieuw vanaf de brand weerkazerne in Hazerswoude- Dorp, die dan is ingericht als rampencentrum. Oosterhoff: „Als alles uitvalt komt er een tweede en zo nodig een derde arts bij. Daarnaast zitten een collega van mij en ik gewoon thuis. Bij calamiteiten springen wij bij. Daarbij ga ik er vanuit dat mijn auto geen last heeft van millenniumperikelen, want dat is een wat ouder type." tim brouwer de koning Vorige week deed de burge meester nog een klemmend be roep op het verantwoordelijk heidsbesef van de medici. Hij vond één arts in de nacht van 31 december op 1 januari te weinig voor een gemeente van 20.000 inwoners. Als de elektri citeit en de telefoon het na twaalf uur 's nachts zouden be geven door bijvoorbeeld een computerstoring, achtte Boelen de bezetting te krap voor de drie dorpen Koudekerk aan den Rijn, Hazerswoude-Rijndijk en Hazerswoude-Dorp. De kern Benthuizen valt onder de huis artsenregio Boskoop. De burge meester wilde in alle plaatselij ke rampencentra een dokter hebben. Ook drong Boelen bij de artsen aan op een ruimere vervangingsregeling. De huis artsen waren van plan om twee collega's achter de hand te houden. Uit het antwoord van de huisdokters blijkt volgens Boe len hun beroepsethiek. Hoewel hij rekening houdt met een rus tiger jaarwisseling dan andere jaren, wil de burgemeester toch dat in de millenniumnacht alle De commotie rond de eerde re regeling was volgens de arts niet nodig geweest. „Ik houd het nog steeds op een misver stand. Maar ik lig daarvan niet wakker. Burgemeester Boelen is nu tevreden en heeft mij min of meer zijn excuus aangeboden." alphen aan den run annette lameuer Bewoners van de Windjammer in Alphen aan den Rijn zijn te gen de komst van een tweede hangplek in het Weteringpark. Tijdens de commissievergade ring bewonerszaken gister avond zei J. Harms namens alle bewoners dat een shelter de rust in het park verstoord. Vol gens hem is er reeds een hang plek. Hij begreep niet waarom de omwonenden van het Wete ringpark twee ontmoetings plekken moeten tolereren. De Alphense politiek gaf on danks de bezwaren een positief advies over de komst van de overdekte hangplek, een zoge noemde shelter. De bewoners zijn bang dat dgjongeren zich te buiten gaar^JJm drank. Ook vrezen ze vemieHhgen en be dreigingen. Volgens Harms zijn de bewoners niet tegen een voorziening voor de jeugd in het Weteringpark, maar vinden ze twee te veel van het goede. Ook zijn de bewoners van de Windjammer bang voor een 'aanzuigende werking' van de shelter. Het weerwoord van de luidruchtig aanwezige jongeren luidde dat zij al anderhalf jaar zonder noemenswaardige pro blemen elkaar ontmoeten in het Weteringpark. En wat een reeks vernielingen betreft: „Omdat wij daar zitten worden we er op aangekeken, maar wij hebben dat helemaal niet ge daan." De commissieleden hadden wel wat kritiek op het gebrek aan inspraak van de omwonen den. Ook zouden de jongeren meer betrokken moeten wor den bij het onderhoud van de shelter. Piet Vree van het CDA ergerde zich aan de term hang jongeren. „Het zijn jongeren eiP geen apen." De tientallen aan wezige jongens en meisjes be loonden zijn opmerking met heftig applaus. Wethouder F. DalE^ kwam met een voorstel aal^jjè bewo ners. „Als u de bezwaarproce dure tegen de shelter intrekt, breken wij de eerste, oude hangplek af." Hij vond het ver der een goed idee om de jonge ren medeverantwoordelijk te maken voor het onderhoud van de shelters. Verspreid over de hele stad gaat de gemeente shelters plaatsen. In het Europapark, het Weteringpark, de Schelf horst, de Zegersloot en eentje op een nog niet nader genoem de plaats. Voorts wilde de commissie weten of de shelters een oplos sing van alle jeugdproblema tiek. Dales: „Dit is nog maar een begin. In week vier van het nieuwe jaar presenteren we de nota jongerenbeleid." Aan het SieMatic Keukenideeénboek heeft u méér dan aan alle keukenfolders van de hele wereld. 144 pagina's met zinnige informatie en honderden foto's helpen bij het selecteren van ideeën. Welke eisen moet u stellen? Waar moei u op letten? Hel beste begin: kom naar onze showroom en haal dal boek. Het SieMatic Keukenideeénboek ligt g r a t I voor u klaar. Hoorn 126a, (la Avifauna). Alphan aid R^W.: 0172 - 42 2100

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21