Politie pak spijbelen harder aaiE 7 Rotonde op Voorhoutse Schoutenlaan Kamer wacht op besluit van Prorc Duin Bollenstreek .J Neem een proefabonnement BEL071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 'Bollenstreek is een bende' Space Expo krijgt lanceerbasis Legionella op Middelmo Gerard Heemskerk: een bijzonder mens Inspireren. Waarderen. Respecteren. DONDERDAG 2 DECEMBER 1999 976 •er Auto van de weg na black-out lisseEen 67-jarige bestuurder van een auto, met naast zich zijn 8-jarige kleindochter, kreeg gisteren op de Eerste Poellaan in Lisse een black-out. De man, woonachtig in Lisse, stuurde zijn auto naar de verkeerde kant van de weghelft en raakte een ver keersbord en twee geparkeerde auto's. De auto kantelde en kwam vast te zitten tussen een boom en een van de geparkeer de auto's. De brandweer bevrijdde de man en zijn kleindochter uit hun benarde positie. De twee bleven bleven ongedeerd. De bestuurder is voor onderzoek naar het Spaameziekenhuis in Haarlem gebracht. Sieraden en parfum weg na inbraak katwuk/noqrdwdk/voorhout In een woning aan de J.W. Friso- dreef in Katwijk zijn bij een inbraak sieraden en parfum ont vreemd. De bewoonster ontdekte de inbraak gistermorgen. De dief had een raam aan de achterzijde geforceerd. Ook in een woning aan het Gritpad in Noordwijk werd gisteren ingebroken. Het is nog niet bekend wat er is weggenomen. De inbreker kwam binnen door de voordeur te forceren. In Voorhout kregen bewoners van de Kruidenschans in de nacht van dinsdag op woensdag ongewenst bezoek. De dief was de woning binnenge drongen via de achterkant van het hus. De bewoners missen twee tassen. Water centraal op overleg Hillegom BOUINSTREEK/HlUiGOM monique wi7teman Vlees noch vis'. Zo noemde J. Steegh van het Hoogheemraad schap Rijnland de inrichting van de Duin- en Bollenstreek. „Het is geen stad en het is geen platteland." Hij vond de streek te veel versnipperd en zou graag willen proberen meer structuur in de regio te bren gen. zonder echter de bollen- kwekers weg te jagen. Steegh zei dit gisteravond tijdens het najaarscorso-overleg tussen de -deelnemers aan het Pact van Teylingen in Hillegom. Ook was Steegh, één van drie sprekers tijdens de vergadering in het Den Hartogh Ford Muse um, het niet eens met de ma nier hoe kwekers nu hun water beheer voeren. „Onderbema ling is in ieder geval niet duur zaam. Het kan en het moet an ders." Hoe. dat wist hij ook nog niet. Veelal wordt gesproken over een peilverlaging, om proble men zoals die zich in 1997 in De Zilk hebben voorgedaan en waardoor kwekers veel water schade hebben opgelopen, in de toekomst tegen te gaan. ..Maar het is de vraag of peüver- laging wel iets oplost. Uit de proeven die we momenteel uit voeren. is geen eenduidige con clusie te trekken." Een andere oplossing in zijn ogen kan zijn het watérpeil te laten fluctue ren. Maar daar kon teler M. Zandwijk uit Noordwijk zich to taal niet in vinden. „Als dat ge beurt, krijg je te maken met al lerlei schimmels, zoals aaltje." Ook was Steegh er niet van overtuigd dat de kwekers zelf hun perceel wel optimaal heb ben ingericht om hun bollen goed te laten gedijen. „Het zou zelfs zo kunnen zijn, dat het in zakken van de landerijen een oorzaak kan zijn van de water overlast in de streek." Voor stander was hij wel van het wa ter in de streek houden, dus zelfbergend en zelfvoorzienend worden. Maar dat is een grote en moeilijke operatie. Rijnland is bezig met de voor bereidingen van een nieuw peilbesluit in 2002. Voordat dat echter genomen wordt, gaf Steegh aan dat er met alle be langhebbenden gesproken wordt. Vanuit de zaal kreeg hij echter de kritiek dat Rijnland nooit naar de kwekers geluis terd heeft. „Dat zal verande ren", meldde hij. Kweker W. Topper uit Wasse naar had daar nog niet zbveel vertrouwen in. „Iedereen wijst naar elkaar, maar we hebben nu natte voeten en als het zo doorgaat, houden we die ook. Waar nu over gesproken wordt, namelijk dat er langs de duin voet sloten moeten komen, zie ik niet zitten. Water door zand, dat komt op de landerijen weer naar boven!" noordwijk Bij Space Expo in Noordwijk wordt op dit moment de 'Arianehoek' com pleet vernieuwd. De nieuwe attractie neemt de toeschouwer in gedachten mee naar Kour- ou, de Europese lanceerbasis in Frans Guy ana. Daar kan hij ieder uur een Ariane-lance- ring 'meebeleven'. Waarvoorheen slechts een bandje met uitleg werd afgespeeld naast een Ariane-1 -motorblok, is straks in rook, beeld en geluid een lancering te volgen. Op het motorblok komt een transparante rakettrap te staan, die een goede indruk geeft van de werking van een draagraket Bezoe kers kunnen in een soort controlekamer de rol van 'lanceerdirecteur' spelen. Ze moeten dan de druk in de tanks, de werking van de motoren en de weersomstandigheden con troleren alvorens tot lancering over te gaan. Die lancering gaat gepaard met donderend lawaai, rook en beelden die met speciale ca mera's zijn gemaakt tijdens een echte lance ring. Het aftellen begint ieder uur opnieuw. Volgens voorlichter H. van der Lande be leeft Space Expo met de inrichting van de nieuwe attractie ook de meest ingrijpende verbouwing sinds jaren. Een loopbrug is weggebroken en een nieuw platform wordt aangelegd voor de nieuwe opstelling. De Ari- ane-lanceerhoek, die een half miljoen gulden kost, moet 20 december officieel geopend worden. Space Expo hoopt vervolgens in de kerstvakantie weer veel bezoekers te trekken. Hoewel Space Expo er nu uitziet als 'één grote werkplaats', aldus Van der Lande, is de tentoonstelling wel gewoon geopend. Bij wijze van tegemoetkoming krijgen bezoekers de komende twee weken korting. FOTO DICK HOGEWONING 'Schoolverzuim signaal later crimineel ge<£,t fee De politie gaat kinderen in de basisschoolleeftijd i spijbelen zo moeilijk mogelijk maken. Loopt een kiiUl dens schooluren over straat, dan lopen ze kans dotPJ" agent te worden aangehouden. In overleg met schijf hulpverleningsinstanties kijkt de politie vervolgen er aan het spijbelen te doen is. Uit onderzoek blijjd] ongeoorloofd schoolverzuim een van de signalen een kind het risico loopt later het rechte pad kwijt ft- ken. Reden voor de politie om harder op te gaan tiRe tegen spijbelaars. duin- en bollenstreek peter van egmond Het verscherpte spijbeltoezicht is onderdeel van het op kinde ren gerichte 'project 12-min- ners', van politie Hollands Mid den. Doel van dit project is om delinquent gedrag bij de leef tijdsgroep onder de twaalf te verminderen. De politie wijst erop dat wetenschappelijke stu dies een link leggen tussen kin- dervergrijpen als spijbelen en crimineel gedrag op latere leef tijd. Tot nu toe besteedde de poli tie nauwelijks aandacht aan spijbelende kinderen. Wordt nu een kind betrapt, dan noteert *de politie de gegevens van het kind én van de betrokken basis school. De leerplichtambtenaar van de gemeente wordt vervol gens ingelicht. Die neemt con tact op met de leerkracht van het kind en stelt een onderzoek in. Behalve leerplichtamfc[d( en leerkracht, worden da^j de schoolarts en eventue dere hulpverleningsinsteLi bij betrokken. Als dat nf" gaat er ook een rapport officier van justitie. De politie heeft een euze doelstelling met hep( ject: het schoolverzuim streek moet terug naar n._ ruim tachtig basisschol**: Duin- en Bollenstreek zL, middels op de hoogte gef^ van de nieuwe aanpak. Een ander onderdeel v,re minners is het zogje STOP-project. Hierbij kinderen onder de twage vanwege lichtere vergrijp^ opgepakt een 'pedagq maatregel' voor de kiezer- gaat hierbij om vergrijp!^ winkeldiefstal, vernieling baldadigheid. De uitv van STOP is in handen reau Halt VOORHOUT ANNETTE VAN DER ELST Voorhout begint volgende week met de aanleg van de rotonde Jacoba van Beieren- weg/Schoutenlaan/Componistenlaan. Om de werkzaamheden te kunnen uitvoeren wordt eerst een tijdelijke noodweg aange legd. Pas daarna kan de Jacoba van Bei- erenweg tussen de Oosthoutlaan en de spoorwegovergang worden afgesloten om de rotonde aan te leggen. Die noodweg loopt vanaf de spoorweg overgang langs de bibliotheek en het ge meentehuis en sluit via de Schoutenlaan aan op de Oosthoutlaan. Voor de aanleg van de noodweg heeft projectontwikkelaar Tip» voor deze rubriek; 071-5356323 ING, eigenaar van het braakliggend stuk grond naast de bibliotheek, toestemming gegeven. Verantwoordelijk wethouder L. van Steijn (Voorhouts Belang) hoopt dat het de ko mende weken niet (hard) gaat vriezen en neemt het risico nu al met de werkzaamhe den te beginnen. .Asfalteren kan niet als het vriest. We hebben daarom de keuze tussen de rotonde nu aanleggen, of defini tief uitstellen tot na de winterperiode. Maar de verkeersproblemen moeten snel worden opgelost." De Voorhoutse politiek klaagt al tijden over de gevaarlijke verkeerssituatie op de kruising Jacob van Beierenweg/Componis- tenlaan, waai de afgelopen jaren al veel 'bijna'-ongelukken zijn gebeurd. Boven dien kan na aanleg van de rotonde ook de Schoutenlaan worden ontsloten. -Deze weg is al enkele jaren klaar, maar wordt nog niet voor het doorgaande verkeer gebruikt om dat hij doodloopt. De verkeersomleiding via de Schoutenlaan is een onderdeel van het verkeerscirculatieplan, waarin de Oost houtlaan minder druk moet worden. Overigens zal de rotonde voorlopig al leen uit een 'middenstuk' voor auto's be staan. Over de aankoop van een klein stuk je grond, waarop een gedeelte van de fiet- s-en wandelpaden moet komen, is nog geen overeenstemming met de eigenaar. Bij onderzoeken in sportac commodaties heeft de ge meente Rijnsburg de legionel- labacterie aangetroffen op sportcomplex Middelmors. De bacterie zat in de waterleidin gen van een kleedkamer van Rijnsburgse Boys en in een kleedkamer van Madjoe. Mad- joe maakt momenteel geen gebruik van deze ruimte. Volgens wethouder C. van der Graaf was er sprake 'lichte verontreiniging'.11? middels zijn de leidf^ schoongespoeld. De bre zijn op een, voor de bafr dodelijke, temperatuur boven de zestig graden steld. De gemeenteheefi? brief huisartsen en de sportclubs op de hoogt!61 steld. Zij wil de doodlop einden van leidingen verwijderen, omdat de b\8 rie daar goed gedijt. Geregeld wordt hem als 32-ja rige de vraag gesteld: 'Komt er ooit nog eens een vrouw in je leven" 'Nee', is steevast het antwoord van Gerard Heemskerk. Voor vrouwen heeft deze inwoner van Voorhout geen tijd. En dat komt door het schaatsen. Die sport heeft Gerard Heemskerk in een wurgende greep. Een tochtje van tweehonderd kilo meter? Het is allemaal geen probleem. Gerard wilde zelfs tot verbijstering van alle andere schaatsers best nog een extra rondje maken. Hoe langer hoe beter, hoe meer hoe liever. Dat hij op IJsclub Warmond soms 'voor gek' wordt ver klaard. kan hij best begrijpen. „Vorig jaar reed ik in Oostenrijk op de Weissensee in één week twee tochten van tweehonderd kilometer. Dat vinden de mees ten toch wel een beetje te veel van het goede. Maar ik vind het allemaal mooi. Lekker genieten van de natuur." Gerard Heemskerk is een ultra- schaatser. De Elfstedentocht heeft hij er uiteraard al opzit ten. „Twee jaar geleden was dat. Ik zat in de laatste groep, ik mocht pas om tien uur net ijs op. Om kwart voor tien 's avonds kwam ik binnenrijden." Gerard Heemskerk wordt op IJsclub Warmond beschouwd als een bijzonder lid. Toen hij zich negen jaar geleden aan meldde als lid. kon hij geen bochtjes draaien. „Ik was gek op schaatsen. Maar ik deed dat beter." alleen op na tuurijs. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat." Maar op natuur ijs hoef je nau welijks een bocht te draai en. Toen hij voor het eerste de ijzers onder bond in de Leidse ijshal, lag Gerard Heems kerk binnen de kortste keren op zijn gezicht. „Ik lag elke keer te gen de boarding. Ze hebben toen echt gedacht: wat moeten we nu aan met die vent. Sindsdien is er veel veranderd. Waar hij vroeger werd uitgela chen, schaatst hij dezelfde la chers nu vrolijk voorbij. Met zijn typische stijl, diep voor overgebogen. Met zijn neus bij na op het ijs. Volgens bonds- trainer Henk Gemser een ui terst onverantwoorde manier van rijden. „Maar ik ga ermee vooruit", zegt de werknemer van een kwekersbedrijf in Lisse. „Ik heb een sterke rug. De hele dag zit ik buiten op het land en belast ik mijn rug. En dan 's avonds naar de ijsbaan." Ie mand anders zou een acute hernia oplopen, maar Gerard Heemskerk kan het allemaal aan. Gerard is ook het liefst de hele dag buiten. Heemskerk was voorbestemd om boer te wor- 'JJEj Gerard Heemskerk tijdens de training in de Leidse Ushal: „Hoe langer de tochten, hoe valkenburg/den haag hans jacobs Dat Defensie het marinevliegkamp Valken burg niet zonder slag of .stoot opgeeft, komt voor de Tweede-Kamerleden die zich bezighouden met defensie of ruimtelijke ordening niet als een verrassing. „Alles wat je nu weggeeft, ben je kwijt. Het is dus niet gek dat staatssecretaris Van Hoof vecht voor Valkenburg", zegt PvdA-woordvoer der Duivesteijn. „Ik denk echter dat het meer moet worden gezien als een onder- handelingszet. Het is onwaarschijnlijk dat het vliegkamp na 2010 openblijft." Bij de presentatie van de Defensienota 2000 afgelopen maandag onderstreepten minister De Grave en staatssecretaris Van Hoof dat wat hen betreft sluiting van het marinevliegkamp niet hoeft. Maar de be windslieden hebben ook te maken met het regeerakkoord, waarin de paarse partijen hebben afgesproken te kijken naar een al ternatieve locatie voor de Orions van de marineluchtvaartdienst. „Over Valkenburg zijn afspraken gemaakt. Daaraan houden wij ons", aldus De Grave. „Ik kan best begrijpen dat Defensie het vliegveld niet zo maar weggeeft, maar er ligt ook een motie waarin een meerderheid van de Kamer zich uitspreekt voor sluiting van Valkenburg", zegt D66-Kamerlid Rave- stein. Volgens haar leent de ruimte van het vliegkamp zich het beste voor het opvan gen van de woningnood in de Leidse regio. „Minister Pronk (ruimtelijke ordening, red.) heeft zijn keuze al gemaakt. Het wordt Valkenburg. Maar hetlevert in het kabinet nog wel een gevecht op", meent Ravestein. „De bal ligt bij Pronk. Die moet in zijn nota over de ruimtelijke inrichting van Ne derland een keuze maken", aldus CDA-de- fensiespecialist Van der Knaap. „Het vlieg veld treedt nu op als een natuurlijke buffer tussen de kust en de RandstacJ- Dat weegt voor ons zwaar. Op zich kunnen de vliegac- tiviteiten natuurlijk elders worden onder gebracht. Het is best mogelijk het vliegveld te sluiten, maar daar wil ik nu niet op voor uitlopen. Laat het kabinet eerst maar kie zen.' Voor de WD telt mee dat het vliegveld 'draagvlak heeft, werkgelegenheid schept en zorgt voor openheid in het gebied'. De liberalen vinden dat de Leidse woningnood beter kan worden opgelost door te bouwen in de Grote Polder bij Zoeterwoude. Dat daardoor een inbreuk wordt gemaakt op het beschermde Groene Hart neemt WD- Kamerlid Verbugt voor lief. „Je maa afweging tussen twee voor de natuii langrijke gebieden." Ook zij wacht plannen van de regering. „Maar ik k voorstellen dat Van Hoof zich nu ha stelt voor de discussie in hel kabinet.'J „De Defensienota vraagt o'm veel A Er zijn onderdelen waarover nog mo« den onderhandeld. Daar hoort Valke natuurlijk *bij. Dat betekent dat Van nu hoog moet inzetten", denkt SP-K lid Van Bommel, In de Tweede KamE naast PvdA en D66 ook GroenLinksa (samen goed voor precies de helft zetels) voor sluiting van het vliegvd kleine christelijke partijen zijn vei .Alleen als Defensie het vlie^* meer nodig heeft zijn wij voor slii zegt SGP-woordvoerder Van den Ren GPV-collega Van Middelkoop 1 Defensie moet aantonen dat Val onmisbaar is. Anders is ook voor c een andere bestemming bespreekl gens PvdA'er Duivesteijn moet dan wonderen verrichten. „Ik heb kant nog niets gehoord dat me en tuigt dat het vliegveld open moet blijft verwacht dat er een Kamermeerdf voor sluiting is", zegt hij. den. Zijn vader en moeder had den een boerenbedrijf in Voor hout. Maar Gerard Heemskerk zag opvolging niet zitten. „Te genwoordig moet je veel te veel investeren om er nog een leuke boterham aan over te houden." Zijn vader is inmiddels overle den, Heemskerk woont nog steeds bij zijn moeder op de boerderij waar hij voor 23 scha pen zorgt. Want hij houdt van hard werken. „De hele dag kan ik gaan. zo was mijn vader ook. Heerlijk, de hele dag buiten be zig zijn. En dan lekker schaat sen." Op het ijs smijt Heemskerk met zijn krachten. „Elke keer neem ik mezelf voor om het rustiger aan te doen. Het gebeurt altijd dat ik de hele wedstrijd voorop rij. Als de prijzen worden ver deeld, pies ik ernaast. Maar het zit nu eenmaal in mijn aard, ik kan mezelf niet veranderen. Zijn lijf leek onaantastbaar, FOTO DICK HOGEWONING maar vorig seizoen ontmoette Gerard Heemskerk toch de man met de hamer. Na twee tochten van tweehonderd kilometer in Oostenrijk dacht hij dat er nog wel een derde tocht bijkon. In het Finse Kuopio kwam Heemskerk zichzelf tegen. Elke slag op het Scandinavische ijs deed hem zeer. Tegen zijn ge woonte in moest hij opgeven. „Mijn enkels deden verschrik kelijk pijn." Daarom doet hij het dit jaar rustig aan, al zit hij stilletjes te hopen op een strenge winter. „Dat is goed voor het land, dan gaat het ongedierte dood." En het is goed voor Gerard Heems kerk: „Dan kan ik weer lekkere molentochten maken. Heerlijk, het mooiste wat er is." En voor vrouwen is er dus echt geen plaats in het leven van Ge rard Heemskerk. ROB ONDERWATER Wezen voor een Range Rover is Ij voor het allerbeste dat The Best 4Mr te bieden heeft. U stapt - zonder drijven - in de meest luxueuze en r veilii' mobiel die er ooit gemaakt is. Superieur in alle opzichten; comfort, technologie en prestaties. Ie Het opmerkelijke resultaat van vijftil 4x4 vakmanschap. Vs De Range Rover is verkrijgbaar v< ƒ132.500.-. U least hem vanaf 2.T per maand. Nimarc B.V. Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 4090922. THE BEST 4x4xFAR

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20