Leyhof is ontbreken van voldoende uitvalswegen zat ïen doos met eten gooi je niet zomaar naar binnen' Steun voor 'beschermd dorpsgezicht' neemt toe Regio Willibrord wil geld van Zoeterwoude )orwaardelijke boete or mishandelen 'ex' Warmond zoekt kandidaten jaarlijkse vrijwilligersprijs bERDAG 2 DECEMBER 1999 973 19 Architect: 'Onvoldoende toezicht op restauraties in Warmond' De Warmondse architect F. Robers maakt zich zorgen over het gebrek aan toezicht van de gemeente op restaura ties van monumenten. „Er ge beuren dingen die niet comme il faut zijn." Daarmee doelt Robers onder meer op de ver bouwing van het voormalige postkantoor aan de Dorps straat. Hij is vooral ongelukkig met de louvre-luiken. Volgens hem vallen deze 'prefab-din gen' volslagen uit de toon. Robers geeft toe dat hij let op details die de meeste War- monders niet zullen opvallen. „Die kijken naar het postkan toor en vinden het prachtig. Maar die kijken niet met mijn ogen." Volgens Robers wor den fouten gemaakt als archi tect en gemeente geen zicht hebben op wat aannemers doen. Wethouder J. van de Velde erkent dat de gemeente wei nig aan toezicht heeft gedaan. „De laatste jaren is dat een ondergeschoven kindje ge weest. Hij wil in deze situatie 'snel' v^&ndering brengen. anken automobilist opgepakt ti Na een tip over 'levensgevaarlijk rijgedrag' heeft de e gisteravond een 33-jarige Leiderdorper aangehouden op oogmadeseweg. Uit een ademtest bleek dat de man te veel jedronken. Zijn rijbewijs is ingevorderd. De politie kwam ïiderdorper op het spoor na een melding over gevaarlijk rij- ig op de Muzenlaan. De politie zag de man door rood licht op de Engelendaal, richting Simon Smitweg. Hij gaf geen or aan een stopteken. joter slaat over de kop dorp» Een 17-jarige Leiderdorper heeft gisteravond hoofd- opgelopen bij een ongeluk op de Torenwacht. De jongen n ten val toen hij, rijdend op zijn scooter, achterom keek een vriend. Op dat moment sloeg een harde windvlaag de >n tegen een geparkeerde auto aan. Hij sloeg over de kop vam onder zijn scooter terecht. Hij is voor behandeling jebracht naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Haven kan tuin opknappen iqndDe zeven geestelijk gehandicapte bewoners van het nondse complex De Haven in het voormalige politiebureau en een cheque van 6500 gulden gekregen. Met het geld ze de tuin achter het pand aan de Dorpsstraat 24 op- pen. De cheque is een geschenk van de Lions Club Füjns- /Valkenburg. De Lions Club besloot de opbrengst van haar iteiten tijdens het bloemencorso van dit jaar aan De Haven _ven. jlBO-cursus in Zoeterwoude jrwoudeDe EHBO-vereniging Meerburg, afdeling Zoeter- de-Leiderdorp, begint dinsdagavond 11 januari een oplei- voor het 'eenheidsdiploma' Eerste Hulp bij Ongelukken, ursus omvat 17 lessen en wordt gegeven in de Bernardus- pl aan het Kooikerspad in Zoeterwoude-Rijndijk. De cur- en examenkosten bedragen 275 gulden. Meer informatie is ijgen bij J. Potjes (071 - 5214648), of bij J. van Vliet (071 - B47). iderraad Kompas maant gemeente (schoten Voorschoten moet enkele onveillige punten rond rotestants-christelijke basisschool Het Kompas aan de Van endorpweg aanpakken. Dat schrijft de ouderraad van de jol aan de gemeenteraad. Veel automobilisten en fietsers rij- h\\ de oversteekplaats bij het scholencomplex en het win- intrum Noord-Hofland door rood licht. Speciale parkeer- tsen voor vrachtwagens zorgen op de Thorbeckeweg en de I draal de Ruytersingel ter hoogte van de Weddeloop voor werzichtelijke situaties. il-jarige Voorschotenaar 11 december 1996 zijn bont en blauw mepte en ;uk in haar auto sloeg is hèt Haags gerechtshof rdeeld tot een voorwaar- rA boete van 750 gulden. [\n was eerder door de po- :hter tot 1000 gulden veroordeeld, maar ging in omdat hij vond dat zijn hem had 'uitgelokt', echtpaar was aan het len en had ruzie over de en. De man was 's ^yls laat bij haar langsge- ~en trof haar met haar re vriend. Een en ander jerde en de Voorschote- sloeg zijn vrouw. „Maar j slaan", sprak de verdach- Bewoners van de Leyhof eisen een betere ontsluiting van hun wijk. te raadselachtig tijdens de zit ting van twee weken geleden. Na enig doorvragen van het hof, bleek dat de man bedoelde dat hij 'een mishandeling' op zijn strafblad vreselijk vond. Hij vond dat oneerlijk. Zijn vrouw had hem, zei hij, ook geslagen en zij was in zijn ogen 'geen katje om zonder handschoenen aan te pakken'. De man zei dat zijn vrouw hem telkens bleef 'uitlokken', ook na hun schei ding. Aanklaagster M. ter Hart had in haar eis rekening gehou den met de omstandigheid dat het feit zich drie jaar geleden afspeelde. Ze vond het belang rijk dat het niet nog een keer zou gebeuren en eiste een voor waardelijke boete van duizend gulden met een proeftijd van twee jaar. De bewonersvereniging Leyhof in Leiderdorp denkt er sterk over het Utrechtse bouwbedrijf Interheem mede aansprakelijk te stellen voor eventuele ongelukken op de Buitenhoflaan. Bij gebrek aan een aansluiting op de ro tonde van de provinciale weg is de Buitenhoflaan nog steeds de enige uitvalsweg voor Leyhof-bewoners. wachten." Wat de Leyhof-be- woner steekt, is dat Interheem de aansluiting op de provincia le weg inmiddels wél heeft opengesteld voor de bewoners van een beperkt aantal wonin gen in Leyhof, die bij de provin ciale weg staan. Deze huizen worden binnenkort opgeleverd. „Die mensen moeten natuurlijk kunnen verhuizen. Alleen: de rest van de Schildwacht is afge sloten met een hek, waardoor mensen die al drie jaar in de Leyhof wonen er nog steeds geen gebruik van kunnen ma ken. Zij moeten een gigantische omweg maken om bij de pro- leiderdorp judy nihof Volgens buurtbewoner R. Koo weigert Interheem haast te ma ken met het openstellen van de tweede uitvalsweg: de Schild wacht. „Interheem wil die weg reserveren voor bouwverkeer. En dat kunnen ze makkelijk doen, omdat ze eigenaar zijn van de grond. Die situatie duurt zeker nog tot juli 2000, heb ik begrepen. Dit is gewoon bewo ners pesten." De Buitenhoflaan is volgens Koo druk en gevaarlijk. Er zijn nog geen ongelukken geweest, geeft hij toe. „Maar je kunt erop vinciale weg te komen." Toch is ook de kleine groep bewoAers die het voorrecht heeft om wél via de Schild wacht te kunnen rijden de du pe, aldus Koo. Maar dan op een andere manier. „Zij kunnen niet bij de voorzieningen ko men in hun eigen wijk. Om met de auto bij de supermarkt te komen moeten ze omrijden via de provinciale weg, Engelen- daal en Buitenhoflaan. En dat terwijl ze er hemelsbreed mis schien 200 meter vandaan wo nen! Dat betekent omzetverlies voor die winkel, want wie moet omrijden zegt: dan ga ik wel naar de Winkelhof." Koo snapt het allemaal niet. „Interheem zit ons gewoon dwars. De rotonde op de pro vinciale weg was in de zómer al klaar. Dan moet je er toch di rect op kunnen?" S. Sonsma, projectleider Ley- hof bij Interheem, erkent dat de nieuwbouwwijk nog geen goe de ontsluiting heeft. „Het pro bleem is ons bekend. Door on ze opzichter zijn we gisteren op de hoogte gesteld van de situa tie. Maar ik heb begrepen dat het vooral de bewoners van de naastgelegen Buitenhofwijk zijn die problemen hebben. Dat is een gebied dat buiten onze bouwkavel ligt, dus het is met name een taak van de gemeen te om voor deze bewoners een goede ontsluiting te regelen. Ik denk dat het verstandig is als de bewoners eerst bij de gemeente een signaal afgeven. En als er dan voor ons mogelijkheden zijn om bij te dragen aan een oplossing doen we dat dol graag. Maar wij zijn primair al leen verantwoordelijk voor on ze eigen bouwkavel. Wat dat betreft houden we ons aan de richtlijnen van de gemeente." zoeterwoude jan preenen De woningbouwvereniging Wil librord in Zoeterwoude wil dat de gemeente 47.500 gulden op tafel legt als bijdrage in de ver huiskosten van de bewoners van de Zwetkade. Willibrord heeft 142.500 gulden aan de huurders gegeven, maar vindt het niet meer dan normaal, dat de gemeente daarvan een flink deel voor haar rekening neemt. Omdat burgemeester en wet houders en de raad daar tot nu toe tegen waren heeft de corporatie een bezwaarschrift ingediend. „Wij zorgen voor nieuwe woningen aan de Zwetkade. Dat is ook in het belang van de gemeente. Die is in prin cipe verant woordelijk voor de huisvesting, maar op onze argumenten is niet of nauwelijks ingegaan. Dat klopt toqh niet? Aan de Zwetka de komen straks ook jongeren, ouderen en gehandicapten te wonen. Daar is de gemeente mee geholpen. Wij halen ons een hoop heisa op de hals, maar de gemeente laat het af weten", zegt voorzitter F. de Graaff van Willibrord. Ook de bewoners stapten een paar weken geleden naar de commissie beroep- en be zwaarschriften. Zij zeggen 15.000 gulden kwijt te zijn aan de 'gedwongen' verhuizing en nog recht te hebben op 7500 gulden per huishouden. „De woningbouwvereniging heeft ons geld gegeven voor de ver huizing, maar de gemeente niet", betoogden zij. De com missie heeft hen inmiddels in het gelijk gesteld. Burgemeester en wethouders nemen op korte termijn een beslissing over het advies. Wethouder J. Stuijt heeft steeds aangevoerd, dat Willi brord verant woordelijk is voor de bouw aan de Zwetkade en de verhuizing van de huidi ge bewoners. Daarin wordt hij gesteund door de ge meenteraad. Van de ne gentien huis houdens aan de Zwetkade die in maart te horen kregen dat hun huizen worden ge sloopt, zijn er inmiddels vijftien verhuisd. De Graaff: „Het is ge weldig hoe snel dat allemaal gaat. üc verwacht dat de overige vier ook snel een ander huis vinden. Van verzet is geen spra ke." De huizen worden tot 2001 bewoond door onder anderen studenten en personeel van Swetterhage. Het is de bedoe ling dat de dertig nieuwe ap partementen in de loop van 2002 worden opgeleverd. 'Wij halen ons een hoop heisa op de hals en de gemeente laat het afweten warmond heeft gedaan in het zonnetje te zetten. Kandidaten moeten bij voorbeeld een vernieuwend project hebben bedacht, of het initiatief hebben genomen hun woonomgeving te verbeteren. De prijs wordt uitgereikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente. De winnaar ont vangt 1000 gulden, die een be stemming moet krijgen op* het terrein van vrijwilligerswerk. De gemeente Warmond is op zoek naar kandidaten voor de jaarlijkse vrijwilligersprijs. Voordrachten ziin tot 13 de cember welkom Dij de commis sie burgerzaken en bestuur. De Vrijwilligersprijs is in 1996 in het leven geroepen om een in dividu, groep, vereniging of stichting die iets bijzonders warmond judy nihof Warmond is gebaat bij het pre dikaat 'beschermd dorpsge zicht', dat de provincie Zuid- Holland het dorp wil geven. Daarvan zijn zowel burgemees ter en wethouders als de plaat selijke monumentencommissie overtuigd. Bij de monumenten commissie waren gisteravond vrijwel alleen positieve geluiden te horen. De leden van de com missie stelden wel een aantal eisen. ,Als 'beschermd dorps gezicht' betekent dat Warmond moet blijven zoals het is, stap ik uit de monumentencommis sie", kondigde architect J. Ver beek aan. „We leven wel bijna in 2000." Commissielid J. Schrage viel hem bij. „War mond moet niet op slot." Volgens wethouder J. van de Velde hoeven Verbeek en Schrage niet bang te zijn, dat straks geen vernieuwing meer mogelijk is. Hij wees erop dat de gemeente zelf de regels gaat bepalen, waaraan de panden binnen het beschermd dorps gezicht moeten voldoen. Daar bij wordt de monumentencom missie nauw betrokken, aldus de wethouder. „De titel be schermd dorpsgezicht geeft een bepaalde status", aldus Van de Velde, die erop rekent dat de provincie - in tegenstelling tot wat provincie-ambtenaren be weren - met geld over de brug komt voor verfraaiing van het dorp. „We zijn daar bij de pro vincie op aan het aandringen. Er zal een pot gejd tegenover komen te staan, daar ben ik van overtuigd." Volgens commissielid Schra ge moet de gemeente wel op een rijtje zetten wat zij precies wil met de titel beschermd dorpsgezicht. „Er moet een cul- derdduizendste maaltijd Tafeltje Dekje in Voorschoten tuuromslag bij de gemeente ko men. Alleen maar zeggen: we zijn 'beschermd dorpsgezicht' en verder niks doen, dat kan niet. Je moet als gemeente een visie ontwikkelen, niet alleen op hoe je wilt omgaan met het ui terlijk van panden, maar ook wat je er verder mee wil: of er routes langs moeten komen, in welke gidsen Warmond moet worden opgenomen, etcetera." Zonder zo'n visie vreest Schra ge dat het dezelfde kant opgaat als met de titel 'recreatiege meente', die Warmond zichzelf ooit heeft gegeven. Dat is in zijn ogen maar een loze kreet. Wordt Warmond inderdaad 'beschermd dorpsgezicht' - de gemeenteraad moet nog met het plan instemmen - dan krijgt de monumentencommissie, waarin onder meer architecten en historici zitten, meer zeg genschap. Nu beoordeelt de commissie alleen verbouwings plannen voor monumenten, straks moet zij ook haar licht la ten schijnen over bouwaanvra- gen voor niet-monumenten in het beschermde gebied. choten enen il er woensdagmiddag bij an Bommel maar niet in, j 'wel heel toevallig' dege- lie de 100.000-ste maaltijd afeltje Dekje in Voorscho- ïtvangt. „Dat hebben jul- er speciaal voor mij gere- omdat jullie mij kennen", het achterdochtig. Wet- ;r Peter Verschoor denkt tijn met een simpel 'nee', daar neemt de 73-jarige ïer van de Joke Smitlaan genoegen mee. „Zeg nou j;, dit is toch afgesproken zekere zin is het dat wél, anders dan Van Bommel t Natuurlijk was al het al ir bekend dat hij bij zijn Sjkse maaltijd een fles wijn n bloemstukje zou krijgen t zijn koolraap, aardappe- rarkensvlees en toetje in [ouden' doos zouden zit- ^ant de Stichting Gecoör- rd Ouderenwerk Voor- en (GOV) moest dat voor- len. Bovendien is Van nel zelf ook vantevoreh cht. Hij moest echt thuis >m deze maaltijd aan te n. Maar daarmee was het een doorgestoken kaart. ch houdt Van Bommel zijn ls. „Dat uitgerekend ik litgekozen, dat gaat er bij iet in." Hij zegt het op het ent dat Verschoor en vrij er Hans van Gogh aan ta- n gegaan. Op uitnodiging Ie jubilaris. „Jullie blijven nog wel even. Dan haal ik akkers voor u." En hij ver at met zijn looprek naar de ten om even later met ge- f terug te komen. Doorge- »n taart dus. t GOV dekt sinds 1994 de van Voorschotenaren die elf niet meer kunnen, maar Wethouder Peter Verschoor zorgt voor koffie bij de maaltijd van Piet van Bommel. foto henk bouwman nog wel zelfstandig wonen. Het GOV volgde daarmee de Unie van Vrijwilligers op. Dat jaar werden door 't Hofflants Huys 12.896 maaltijden bereid. Vorig jaar maakte het verzorgingshuis aan de Zeven Provinciën er 21.561 klaar en dat aantal zal de komende jaren alleen nog maar toenemen. Voorschoten ver grijst wat sneller dan andere ge meenten en de centra zitten vol. Zo lang mogelijk thuisblij ven is het devies. Dus ook voor Piet van Bom mel. Hij zou niet anders willen. Sinds hij vier jaar geleden een verlamming kreeg is hij aange wezen op allerlei instanties. In middels kan hij zich aardig red den. Onder meer dankzij een scootmobiel. „Het sprintmo del", vraagt Verschoor belang stellend. „Nee, de gewone. Die gaat maar zeven kilometer per uur, maar dat is niet zo erg. Kan ik er in elk geval op uit." Volgens Van Gogh is het ver voermiddel niet helemaal van gevaar ontbloot. „Van de zomer moest ik nog een vrouw van een jaar of zestig uit de sloot halen bij de begraafplaats Ro- senburgh. Die lag daar in de prut, met haar hoofd nog net boven water. Ze was uit de bocht gevlogen. Dat komt om dat de weg daar in de bocht wat afloopt" Van Gogh is een van de zestig vrijwilligers die de maaltijden rondbrengen. Hij is raadslid voor de WD en vond het een jaar geleden 'wel leuk' om Ta feltje Dekje eens van de andere kant te bekijken. „Elk jaar keu ren we de begroting van het GOV goed. Dan wil je toch wel eens weten hoe dat in de prak- aat. Trouwens, tussen en één uur is toch altijd een dood uurtje voor me. Je komt overal. Dus ook in buur ten waarvan je denkt: die men sen kunnen het makkelijk zelf betalen." Hij sluit daarmee aan op de ideeën van zijn wethouder Ver schoor, die alleen nog subsidie wil geven aan mensen die dat echt nodig hebben. Zijn voor stel is inmiddels door de raad overgenomen. Over andere ver anderingen wordt nog gespro ken met het GOV. Zoals het 'koelvers' bezorgen van de maaltijden, die dan alleen nog even in de magnetron moeten worden opgewarmd. Wellicht gebeurt dat vanaf 1 maart als de maaltijden niet langer uit 't Hofflants Huys komen, maar uit verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden. „Prima toch. Als het eten koud wordt, warm ik het in de keuken wel op." Piet van Bom mel past zich gemakkelijk aan. „Maar kan ik dan ook voor een paar dagen tegelijk eten krij gen? Dan hoef ik niet per se al tijd rond een uur thuis te zijn." Dat kan. Nadere informatie volgt. Daarna gaat hij op aan dringen van de wethouder echt aan tafel. „Het smaakt goed. Meestal is dat wel zo hoor. Al leen bepaalde soepen lust ik niet, maar verder is het lekker. Zelf kan ik het niet klaarma ken." Verschoor moet tot een uur of vijf wachten voordat ook hij het eten van 't Hofflants Huys kan testen. In het verzorgings huis schuift hij aan bij een groot deel van de zestig vrijwil ligers die worden gehuldigd en voor wie de rollen nu eens zijn omgedraaid. Verschoor: „Laat het u goed smaken. U verdient het, omdat u zich altijd zo in zet. Sociaal contact is voor mensen die het grootste deel van de dag alleen zitten, erg be langrijk. Daar zorgt u voor door niet tomaar een doos naar bin nen te gooien." Piet van Bom mel zou daar ook geen genoe gen mee nemen. DL li/t '<ycd£ sloLdt. rookworst Eerste kwaliteit van ons huismerk MasterSign. Per stuk 225 gram van 2.19 voor de ciou^

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19