Hara door fusie met GGD gered 9?5 Tn Bedrijf ransferium lokt weinig reizigers Leiden Regio Kinderen Parelstraat planten nieuwe bomen ^zintratuin ff De Hogewoerd is ]jg echt een buurtje' aart voor de Restauratie f y Witte aronskelkachtige plant in een mooi glazen vaasje.Verrassend geschenk in deze cadeaumaand. Deze trendy Spathiphyllum wil wel graag binnen op een licht plekje staan. Nu compleet van 15.95 voor £RDAG 2 DECEMBER 1999 m 17 leg provincie en busmaatschappij Vrouwengezondheidscentrum blijft open (AN UFFELEN en RPF /SGP /GPV vragen zich af ,1 miljoen gulden die Leiden van ineentefonds ontvangt voor klas- leÜeining wel genoeg is. Onder- iaJiouder H. Baaijens kon hier gis- Mens de raadscommissie onder- Jter geen antwoord op geven om- onderzoekt welke aanpassin- uitbreidingen schoolgebouwen van basisscholen moeten krijgen. Bo vendien hangt dat volgens hem ook nog af van andere voorzieningen zoals de komst van de Brede school, Roomburg en de oplossing die gevonden wordt voor huisvestingsproblemen van de Lo- rentzschool. Het aantal leerlingen in de eerste vier schooljaren van het basisonderwijs moet van het Rijk de komende jaren ver minderen tot twintig leerlingen per klas in het schooljaar 2002-2003. Dat bete kent voor Leiden dat het aantal groepen met 46 zal toenemen. Hierdoor zijn ook 46 leerkrachten en lokalen nodig. Volgens een van Baaijens' ambtena ren hoeft dit echter niet te betekenen dat Leiden ook 46 lokalen moet bouwen. Een behoorlijk aantal van die 46 lokalen zou Leiden kunnen vinden in bij voor beeld leegstaande panden of door be staande panden een andere bestem ming te geven. Baaijens: „Soms kunnen we oplossin gen vinden door dependances. Dat is geen optimale oplossing, maar in de verordening voorziening huisvesting on derwijs is een bepaling opgenomen om ruimtes in de stad zo goed mogelijk te gebruiken." Het totale bedrag dat voor een lokaal moet worden uitgetrokken is twee tot drie ton. Baaijens hoopt in januari te weten hoeveel lokalen Leiden voor de klassen verkleining moet bouwen. l Een rubriek voor zakelijk nieuws uil de regio. Telefoon; 071-S356426, Fax: 071-S321921. ^tarters ontdekken oude winkelstraat ide rog is nu een straat elf er meer ziet in een stu- Deuren met een en bellen en p. Hoep een stapel fietsen hoof meer rijbare staat. er« was de Hogewoerd een te ide winkelstraat, waar de porheen kwam. De tram (en in 1961 en in de loop tn sloten veel winkels de t De vroegere etalagerui- n afgedekt met stoffige ^en. Maar de laatste tijd op dat er nieuwkomers (r Kiek in de Pot vierde maand zijn eenjarig be- lan de Hogewoerd 79. Jooidonk en Tineke van hebben vijf groente en en vijf vleesgerechten 92Bnbieding die goed bij =s passen. De klant kan zijn 50 maaltijd samenstellen en EN7jibod wisselt elke week. td>nk: „Wij zijn seizoens- E" gericht. In het najaar de wild- schotels en daarna de stamp potjes. En in de winter geen aardbeien, hooguit met kerst." Op bestelling zijn er schalen met hapjes te krijgen voor fees ten en recepties. Er is een foto boek met voorbeelden om de ldanten te helpen bij het maken van een keuze, maar variëren mag altijd. Van Boheemen:Als mensen tijdig komen met hun wensen, is bijna alles mogelijk." Naast de maaltijden zijn er in de winkel onder andere likeu ren, olijfolie uit de tap, bijzon dere jams uit Groot-Brittannië en zeewierbiscuitjes te koop. Hooidonk: „Wij kiezen mooie producten en een goede kwali teit in onze winkel. Het moet niet in de supermarkt te koop zijn, daar komen de mensen niet voor." Een andere nieuweling is Anno 1870 op nummer 46 die op 1 april van dit jaar open ging. An- Nico Hooidonk van Traiteur Kiek in de Pot: „Het moet niet in de supermarkt te koop zijn, daar komen de mensen niet voor." foto hielco kuipers tiek en curiosa staat er op het raam. De winkel van vader en zoon Zeegers is alleen op don derdagavond en in het week einde open. Raymond Zeegers wil graag een eigen lijn uitzet ten met de meubels die hij ver koopt. Er staan kasten, tafels en heel veel stoelen met safa riprints bekleed. „Ik koop oude spullen die er vaak niet uitzien en probeer er dan iets moois van te maken. Mijn vader is timmerman, die kan alles ma ken. Ik bedenk de bekleding van de stoelen." Achter in de winkel staat de werktafel waar alle meubelstuk ken hun metamorfose onder gaan, zo kunnen de klanten zien hoe er aan wordt gewerkt. „Ik werk niet in opdracht. Ik doe alleen dingen die ik zelf mooi vind. Dus zeker geen ei ken of grenen, want dat vind ik vreselijk Ik hoef er niet van te leven, mijn vader en ik hebben allebei een volledige baan. Een ander gaat voetballen, ik ga lek ker hier kliederen." Op nummer 71 zit sinds begin september Espana Aqui met specialiteiten uit Spanje. Eige naresse Carola Eppink voelt zich wel thuis op de Hoge woerd. „Het zijn mooie panden waar leven in zit. Het is nog een echt buurtje, maar door de vele studenten is er ook veel ver loop. Ik vind dat de gemeente, de ondernemers en de buurtbe woners samen de straat weer leefbaar moeten maken. In ie der geval wil ik graag ook kerst verlichting op de Hogewoerd." Al wat langer zit de Waterbron aan de Hogewoerd 112, even een jaar weggeweest, maar op 1 oktober ging de winkel aan de Hogewoerd weer open. Rob van Weesel wil over het zijstapje naar de Korevaarstraat niets meer zeggen. „Ik ben blij dat ik weer terug ben." Voordat Van Weesel begon met de Water bron, zat hij met zijn loodgie- tersbedrijf in het pand aan de Hogewoerd. Nu staan er zeven tig verschillende smaken water in de winkel en komt er bin nenkort een eigen tapperij met Hollandse likeuren. .Allemaal puur natuurlijke likeuren zon der toegevoegde middelen. Ik vind dat wel bij water passen." Van Weesel verkoopt heel ge woon water en ook de welbe kende merken bronwater. Maar enthousiaster is hij over de bij zondere flessen. Bijvoorbeeld het champagnewater van Ame, dat speciaal voor de eeuwwis seling kan worden gekocht voor nog net geen twintig gulden. Als ik ergens in het buitenland ben, let ik goed op het water. En als ik iets nieuws zie, pro beer ik het ook te krijgen voor mijn winkel. Zo breid je steeds weer uit." De keuze voor de Hogewoerd is voor de meeste nieuwelingen een praktische. De huren zijn nog op te brengen voor starters en parttimers. Van Weesel noemt de Hogewoerd een C-lo- catie. maar hij is er toch goed over te spreken. „Er komen veel fietsers door de straat. Wat mij betreft hoe meer, hoe beter. En klanten kunnen voor de deur parkeren. Ze gooien een kwart je in de parkeermeter en kun nen hier hun inkopen doen. Ie gaat niet met twaalf flessen wa ter door het centrum sjouwen." Vele handen maken licht werk in de Parelstraat ERIC-JAN BERENDSEN De bomen in de Parelstraat zijn niet meer, leve de bomen. Dat was de gedachte van een aantal bewoners in de Hoge Mors toen zij hoorden dat de bomen in hun straat aan de kant van de oneven huisnummers ziek waren en werden weggehaald. Toen de kapvergunning was aangevraagd was dat reden voor diezelfde bewoners om met de gemeente rond de tafel te gaan zitten. Om vervolgens verrassend snel te besluiten dat de zieke bomen meteen zouden worden vervangen door acht gezonde, jonge pluim- bessen. En wie kunnen die boompjes beter plan ten dan de kinderen? Daarom was het gis teren feest in de Parelstraat. De jeugd mocht met medewerkers van de gemeente de bomen zelf in de grond zetten en er daarna bloembollen omheen poten. Ver volgens ging er een feestelijk lint om de bo men en hup, de klus was geklaard. Daarna was er tijd voor een straatfeestje met spelletjes en snoep. Volgens een van de bewoonsters was er bewust voor deze invulling van de middag gekozen. „Zo kun nen de jonge kinderen leren opgroeien met respect voor de natuur. uit de Leidsch Dagblad A R( II IIÜYlüN ANNO 1899 Zaterdag 2 December LEIDEN - De Goede Sint is dezer dagen dikwijls in de gelegenheid blijde verrassing op stralende kin dergezichtjes te lezen, maar een zoo groote kinder schaar in vroolijke stemming om zich heen te zien als Maandag en Dinsdag-avond in het Wijkgebouw aan de Oranjegracht, dit genoegen valt hem slechts zelden te beurt. Op die avonden vierden de ruim 200 fabrieks meisjes der breiclubjes hun jaarlijksch feest, waar toe de nieuwe bovenzaal thans een ruime gelegen heid aanbood. Er werd melk gedronken, versnaperingen gebruikt, gezongen en gespeeld en eindelijk ontvingen de kleuters van St.-Nicolaas zelf, die voor dit doel in ambtsgewaad met een zwart knechtje was overgeko men, een passend kleedingstuk en een pakje met lekkers, terwijl hij niet moede werd ieder kind een vriendelijk woordje toe te spreken. Hij zal zich zijn inspanning niet hebben beklaagd, evenmin de dames, die het feest hadden voorbereid en leidden. Hun. die door hun bijdragen deze avonden moge lijk maakten, zal het zeker aangenaam zijn te verne men, dat het feest uitnemend slaagde. ANNO 1974 Maandag 2 december Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dapen na plaatsing een ingevulde cheque (geen ovenchrijvingskaarl) ter waarde van vijf gulden Ivoor een exemplaar van 13 bl| 18 In zwart wit] op te sturen naar bet' leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus S4, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weten. De Horecabond FNV heeft gisteren directeur en werknemers ^expon BV de taart van de maand gegeven. Hexpon is onder exploitant van De Restauratie van Leiden, Ce'st du pain, Is, Sweet Touch en drie Kiosken op Leiden Centraal. Het bedrijf ng de tractatie voor zijn positieve houding bij het instellen van derfndememingsraad en voor zijn omgang met de Horecabond Zo adviseerde de directeur het personeel om lid te worden van lakbond. Een manager stond achter de toonbank zodat perso- ileden een informatiebijeenkomst van de Horecabond FNV (en bijwonen. foto hielco kuipers Ondernemers uit de regio die minder dan tien jaar hun eigen bedrijf hebben en werken met meer dan vier personeelsleden worden door Ernst Young uitgenodigd mee te doen aan Business Class. Onder leiding van medewerkers van advies organisatie Ernst Young worden er tijdens deze bijeen komst op informele wijze erva ringen uitgewisseld. Thema's die tijdens de Business Class aan bod komen zijn onder meer marketing, informatie technologie en de verhouding tussen werk en privé. De eerste bijeenkomst is op 20 januari tijdens jumping Indoor Lisse. Deelname aan de Business Class is gratis, inschrijven vooraf is wel gewenst. Geïnte resseerden kunnen zich aan melden bij Anabel Elices San chez, 020-5497758, of Karin Walschot. 020-5497406. Helène Scholtes houdt op heffingsuitverkoop. De winkel in damesmode aan de Bree- straat 126 sluit volgend jaar voorgoed zijn deuren. VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense Jongerencentrum 'De Lin dehoeve' ondervindt ernstige moeilijkheden door de sluiting van gelijksoortige centra in de omgeving. Zaterdagnacht kwam het tot een climax toen een van de aanwezige Hagenaars een pis tool trok en een lid-van de jonge- renraad onder schot nam, terwijl iedereen gesommeerd werd 'De Lindehoeve' te verlaten. Deze Haagse 'overval' kwam niet on verwachts en paste in de wraak neming van een Haagse jonge rengroep ten opzichte van een Leidse jongerengroep. De politie was zeer snel ter plaatse. Via de centrale meldmgspost waren bin nen tien minuten zes politiewa gens aanwezig. Zij kwamen uit Wassenaar. Leidschendam, Zoe- termeer, de Bollenstreek en van de kring van de rijkspolitie. Er werden geen arrestaties verricht omdat de Haagse jongeren in middels ook 'De Lindehoeve' ver laten hadden en waarschijnlijk zich verstopt hadden in de opge spoten gronden van het plan Bij dorp. Zaterdag een week geleden ontstond er een vechtpartij tus sen Leidse en Haagse jongeren in het jongerencentrum. Een Haag se ingezetene liep daarbij een ernstige oogwond op en de Haag se groep bezwoer de volgende week gewapend naar Voorscho ten terug te keren. Inmiddels zijn de wapens van deze zelfkant jeugdgroepen met alleen meer fietskettmgen maar ook vuurwa pens. 'De Lindehoeve' in Voor schoten heeft de laatste tijd steeds moeilijkheden met groe pen, die uit plaatsen komen waar de overheid in verband met moei lijkheden jongerencentra sluit. Omdat deze jongeren op zaterdag en zondag niet thuis blijven, gaan zij gewoon de boel elders kort en klein slaan. Enige maan den geleden waren dat Leid- Vrouwengezondheidscentrum Hara fuseert per 1 januari met GGD Zuid-Holland Noord om te voorkomen dat het moet sluiten. Daarmee komt een einde aan de zelfstan dige status van het centrum. Hara overlegt nog met de GGD over het behoud van de twee formatieplaatsen van het centrum. De gemeente Leiden geeft een eenmalige subsidie van 15.000 gulden voor de fusie. Hara kampt al jaren met finan ciële problemen en vroeg de gemeente dit voorjaar nog ver geefs om een structurele verho ging van de subsidie. Wel kreeg Hara dit jaar nog 50.000 gulden extra, maar moest het centrum daarna onderdak zoeken bij een andere instelling. Hara-di- recteur A. Dijkhuizen is 'posi tief over het feit dat dat nu de GGD is geworden. „Willen we kunnen groeien dan is dit de enige mogelijkheid." Hara hoopt binnen de GGD regionaler te kunnen gaan wer ken. Dat zou kunnen omdat de GGD voor twaalf gemeenten werkt en na goede financiële af spraken extra diensten aan de ze gemeenten kan verlenen. Een andere wens van Hara is om na de fusie wat professione ler te gaan werken. Nu draait het centrum voornamelijk nog op vrijwilligers, stagiaires en projectmedewerkers. De twee fulltime formatieplaatsen wor den door vier medewerkers in gevuld. Hara wil na de fusie een laag drempelige voorziening blijven met een inloopspreekuur waar vrouwen met gezondheidsvra- gen terecht kunnen en waar vrouwen cursussen kunnen volgen. Volgens Dijkhuizen be staat er door de fusie wel een ri sico dat er wat onderdelen van activiteiten moeten vervallen, omdat het centrum het ko mend jaar 50.000 gulden moet bezuinigen. Voordeel is volgens Dijkhuizen wel weer dat Hara binnen de GGD een betere on derhandelingspositie bij de ge meente heeft en faciliteiten kan VIIH&VI 9MB |#l I9V voorschoten Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl HET GROENE WARENHUIS n vrijdag tot 21.00 uur. Maandag fm zaterdag vanaf 9.00 uur open. 1 Koopavond: delen. Dijkhuizen denkt hierbij met name aan samenwerking met het huidige GGD Coördi natiepunt tegen Sexueel Ge weld. De directie van de GGD laat weten 'heel blij' te zijn met de fusie. „Wfj hebben de expertise in huis wat betreft voorlichting en preventie op het gebied van gezondheid, en Hara heeft ex pertise in huis op het gebied van sekse-specifieke voorlich ting. Wij zien dus een meer waarde in samenwerking", zegt woordvoerster H. Vermaas. Bei de instellingen werken nu al sa men op het gebied van Voor lichting Eigen Taal en Cultuur. Hara overlegt volgende week met de gemeente over de komst van een zogenoemd Moeder huis. Dit is een intercultureel centrum waar vrouwen aange zet worden om zich meer bui tenshuis te manifesteren. Lei den heeft hier twee ton voor beschikbaar gesteld. LEIDEN - Fides Pacta herstel de zich van de slechte start van de micro competitie met een zege op Steeds Hoo- ger. Co de Haas vangt de bal bil een van de vele doel pogingen van Fides Pacta. Links Joke Noordervllet. foto archief leidsch dagblad schendammers die buiten bleven omdat hun jongerencentrum 'De Sater' gesloten werd, nu zijn jeugdcentra in Den Haag geslo ten en massaal trekt de jeugd naar Voorschoten, waar zij blijk baar met een soort afgunst zien hoe wekelijks meer dan duizend jongeren het erg goed doen. MINKHORST jansferium bij Leiden pter gaan draaien. Sinds ping van de overstap- maken er onvoldoende ibilisten gebruik van. De tie Zuid-Holland is er !t tevreden over en gaat jsmaatschappij Connex- denken wat nodig is om transferium een succes m. woordvoerder van de ie weigert het overstap- bij de A44, met een gro- eerplaats, een McDrive, Benstalling en een aantal es, een mislukking te i. „We zijn niet teleurge- Ve hebben hem aange- keuzemogelijkheid voor K>n-werkverkeer. Zoiets tn lange aanlooptijd no- (■ansferium bij Leiden is Bte in Nederland dat als is gebouwd. Er zijn al pa bij de Amsterdam jGroningen en Renesse ld), maar dat zijn 'omge- t parkeerterreinen'. Het jin Leiden kostte elf mil- ttden. Het ministerie van iin en waterstaat, de pro- opde busmaatschappij en teifgerketen McDonald's bedrag betaald, ligt op de Sag van twee dnikke we- tomobilisten die naar Den Haag moeten kunnen er op de bus stappen. Die brengt ze vervolgens waar ze moeten zijn. Parkeren is gratis. Hoewel de transferia bij Am sterdam en Groningen nog al lesbehalve een succes zijn, wa ren de verwachtingen in Leiden van meet af aan hooggespan nen. Die zijn nog niet uitgeko men. Connexxion geeft dat ook toe. Dienstregelingarchitect W. Terra bekent dat de bus tussen het transferium en de Laan van Nieuw-Oost-Indië in Den Haag amper reizigers vervoert. „Ik denk dat die lijn te vroeg is ge komen". zegt hij. Connexxion is al enige tijd aan het nadenken over hoe het beter kan. Behalve een lijndienst naar Den Haag rijden ook bussen naar Leiden Centraal. De bezettingsgraad van die lijn valt overigens ook tegen. Connexxion krijgt hulp van de provincie Zuid-Holland. Als carpoolplaats voldoet het trans ferium redelijk, maar als over stapstation te weinig. „We wil len dat er meer gebruik van wordt gemaakt. Dat er meer mensen aan gaan wennen, uit de auto stappen en de bus in gaan", meldt de woordvoerder. „We gaan de komende tijd op poten zetten hoe we dat kun nen bereiken." Behalve Con nexxion nodigt de provincie ook andere partijen uit om mee te denken. Waarschijnlijk is dat ook de gemeente Leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17