eiden Regio mi Personeel WBL geeft de moed nog niet op ,ange wachtlijsten voor zorg De Rotary-jeep rijdt, dat is nu zeker i k kwam, ik zag n ik koos. Japanners planten tulpenbollen Baggerstort lijkt nu voorgoed van tafel €RDAG 2 DECEMBER 1999 15 d-directeur Sanders overleden Oud-directeur H. Mentink van het van oorsprong Leidse en cosmeticaconcem Koninklijke Sanders is vorige week sdag in Rome overleden. Mentink nam eind vorig jaar af- d van het concern, waaraan hij meer dan 55 jaar was ver en. Hij stond aan de basis van de enorme groei die het be- joormaakte. Mentink, die overleed tijdens een vakantie, is ir geworden. rdachten inbraak aangehouden De politie heeft vanochtend in alle vroegte twee man- Kngehouden op verdenking van inbraak in een winkel aan larlemmerstraat. Het tweetal, een 16-jarige Leidenaar en l-jarige Hagenaar, kon op de Aalmarkt worden aangehou- 3 aanwijzing van een getuige. Die had de mannen zien pen nadat het alarm was afgegaan. I uiper schrikt van schreeuw H* Een bewoner van de Steenschuur joeg gisteravond een Kier op de vlucht door simpelweg hard te schreeuwen. De een ruitje ingetikt en probeerde zo het raam te ope- Dp dat moment kwam de bewoner het vertrek binnen, de brul die hij gaf, ging de inbreker er ijlings vandoor. JIÏO steunt project in East-London otjU De Leidse Welzijnsorganisatie heeft 17.000 gulden op- 2"Jïd voor het gezondheidsproject in de stad East-London in Afrika. Leiden en East-London hebben een stedenband. 'Meen eenmalig project naar aanleiding van het honderdja- tftfjestaan van het Leidse Volkshuis. Een delegatie van de ,/Jbracht in East-London een bezoek aan The Border Institu- Primary Health (BIPH) waar zij het geld symbolisch in de "van een cheque overhandigde. Deze BIPH zorgt ervoor te vrouwen uit achterstandsgebieden worden opgeleid tot Jdheids- en welzijnsvoorlichter. Medewerkers blijven geloven in fusie met Woonstichting Portaal leiden robbert minkhorst Acties zijn de eerstkomende tijd niet aan de orde. Het personeel van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) is sinds gisteren gewoon weer aan het werk gegaan. De medewerkers gaan nu hel pen bij het zoeken van kandidaten voor de nieu we algemene ledenvergadering. Dinsdagavond was er onvoldoende steun van de leden om de zo gewenste fusie van de WBL met Woonstichting Portaal te laten doorgaan. Daarmee duwden zij de corporatie naar de rand van de afgrond. Van de huurders is nog geen vier procent tegen het samengaan, bleek uit een en- rlte. De WBL moet terugvallen op het red- gsplan, dat uitgaat van verkoop van 1.100 wo ningen, maar dat volgens directie en bestuur geen redding is. Het personeel voerde maandag en dinsdag ac tie en legde daarvoor het werk neer. Het kantoor aan het Schuttersveld werd bezet. Ze ondersteu nen de fusieplannen en maakten dat op die ma nier duidelijk. „We waren woensdag allemaal teneergeslagen", zegt Saskia van der Vorst van het actiecomité. De hele dag is Chris Jagtman, de directeur van Portaal in Leiden geweest. Hij noemde het stuklopen van de fusie in de leden vergadering 'een kink in de kabel'. Bovendien be loofde hij het personeel dat Portaal er nu 'dubbe le energie' in steekt om de fusie alsnog door te la ten gaan. „Dat heeft heel veel mensen heel veel goed ge daan", aldus Van der Vorst, ,,'s Ochtends hadden we nog een kater, maar nu hebben we het gevoel van het komt weer goed. De medewerker kondigt aan dat het verloop van de gebeurtenissen van de afgelopen dagen en maanden onder de aandacht wordt gebracht van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu en van Aedes, de vereni ging van woningcorporaties. „We willen dat onze fusie daar een item wordt." De procedure voor de nieuwe verkiezingen van de algemene ledenvergadering (AV) begint zo gauw mogelijk. Een nieuwe samenstelling van die AV is voorlopig de enige kaïis voor de WBL en Portaal. Van der Vorst kondigt aan dat personeel op zoek gaat naar kandidaten voor de ledenver gadering. „We doen wat we kunnen om mensen die voor de fusie zijn, zich kandidaat te laten stel len. We gaan er dan van uit dat er een AV komt die er wel zit voor de huurders." fnten in regio Leiden moeten meer geduld hebben dan lotgenoten elders 7 on le jtlijsten en wachttijden voor verzorgingshuiszorg en ^ïeghuiszorg zijn in de regio Leiden hoger dan in de /;/^n het land. Dat blijkt volgens wethouder zorg H. ;ns uit cijfers van de vijf thuiszorginstellingen Ving Thuiszorg Groot Rijnland, Stichting Rijn-, en Bollenstreek, de Stichting Zorggroep Horst en eek, Alpha Care en de particuliere instelling NTN. 'connie van uffelen 0!jjanuari 1999 stonden in igio ruim duizend men de wachtlijst voor ver- ihuiszorg. De gemiddel- de wachttijd daarbij was 42 we ken. Voor verpleeghuiszorg stonden 161 patiënten met li chamelijke klachten op de wachtlijst met een gemiddelde wachttijd van tien weken. Voor toner rijden in Leiden met Shell Pura. psychogeriatrische zorg wacht ten 221 mensen gemiddeld bij na een half jaar (24 weken). Baaijens noemt dit 'verontrus tend' en zei 'verrast' te zijn door deze cijfers. „Dit is een landelijk beeld, waarbij onze re gio in negatieve zin wat af steekt. Als dit alles klopt, dan is dat veel schrijnender dan ik dacht", zei hij gisteren. Volgens Baaijens zijn er re gio's waar de wachtlijsten kor ter zijn. „Als de getallen waar blijken te zijn, dan moeten we in de regio eens heel hard na denken of wij niet meer priori teit moeten geven aan verpleeg huizen en verzorgingshuizen." Uit een vervolgonderzoek van de Regionale Commissie Ge zondheidszorg Zuid-Holland Noord naar de wachtlijsten voor somatische patiënten bij de verpleeghuiszorg bleek dat van de 161 wachtende patiën ten uit januari er in september 69 zijn opgenomen. Van de overige 92 patiënten stonden er in september nog tien op de wachtlijst en was van 82 ande ren niet bekend waar ze waren. Dat laatste is volgens Baaijens een gevolg van problemen met de registratie. „Het zou kunnen zijn dat deze patiënten zijn overleden of zijn ingetrokken bij bijvoorbeeld hun kinderen", aldus Baaijens. „Dat is niet bij gehouden." Thuiszorg Van wachttijden in de thuiszorg zei Baaijens ook 'een heel ander beeld te hebben'. Deze cijfers zijn bemoedigender dan ver wacht. Voor Groot Rijnland geldt dat er nu voor huishoude lijke dienstverlening voor het eerst in twintig jaar geen wacht lijst is voor noordelijk Leiden. Voor zuid wachten 29 personen op deze hulp. Met een wacht tijd van enkele dagen. Voor in tensieve thuishulp hanteert Groot Rijnland geen wachtlijst. Voor verzorging staan vijftig personen op de wachtlijst met een wachttijd van maximaal twee weken. De Stichting Rijn-, Duin- en Bollenstreek en de particuliere instelling NTN ken nen daarentegen weer geen wachtlijst. Terwijl bij Alpha Ca re negentig mensen en bij de Stichting Zorggroep Horst en Vlietstreek dertig mensen wachten op thuiszorg. Op de vraag van S. ter Harm- sel van Groenlinks of er wordt samengewerkt tussen instellin gen met en zonder wachtlijst, antwoordde Baaijens dat hij heeft 'geconstateerd' dat daar wel pogingen toe worden ge daan, maar dat dat 'niet van de grond komt', Baaijens noemde de cijfers gisteravond met enige terug houdendheid omdat directeur A. Berkhout van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland hem had verzekerd dat deze 'volgen de week volstrekt anders kun nen liggen'. „Bijvoorbeeld door een toename die de instellingen niet kunnen voorzien", verdui delijkte Baaijens. Als oorzaak voor de cijfers noemde Baaijens dat Groot Rijnland er in is ge slaagd vijftig medewerkers extra aan te trekken en ook het ziek teverzuim met drie procent te laten dalen. „Dat maakt een ontzettende hoop uit." dit 'cz ijls geven mensen geld iik een goed doel om vervol- volstrekt in het ongewisse jven over het resultaat van grote landelijke actie. Wat y,-/<fet het geld is gebeurd, wie waarlijk wijzer van is ge en - je weet het vaak niet. ,al wel goed zijn, is de al ine veronderstelling. Die eerder iets weg heeft van 'ting. leinschaliger niveau is het ikkelijker om te traceren ir met je gift is gebeurd, echt. Ik vind het volkomen taal dat mensen die geld het recht hebben om te n wat er uiteindelijk van ■at annen terecht is geko- zegt dr. Hennink, secre- van de Rotaryclub Leiden- Daarom zou ik hierbij de jeep/ambulance pre- eren die deze maand daad- elijk is gaan rijden in Ke- t)e mensen die vorig jaar !t kerstconcert in de Groenoordhallen zijn geweest en die zo gul hebben gegeven, kunnen trots zijn op deze uit komst." De actie van de Leidse Rotary club - die dit jaar dertig jaar be staat - bracht in totaal 75.000 gulden op. De Rotary Founda tion, het overkoepelend orgaan in Amerika, deed daar nog eens een substantieel bedrag boven- op. Voor dat geld kon een Toy ota Landcruiser geheel 'op maat' worden gemaakt en in gericht als ambulance. Daar naast bleef er nog voldoende over om in Kimilili, het basis kamp van waaruit de jeep ope reert, een apotheek in te rich ten. Elke Rotaryclub doet op de ene of de andere wijze wel aan fiindraising. Dat Leiden-Oost met zijn 45 leden heeft gekozen om de Rotary Doctor Bank Ne derland te steunen, is niet toe vallig. Dr. Hennink maakt na melijk ook deel uit van het be- De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad stuur van deze instantie. De RDBN stelt zich tot doel om artsen en tandartsen uit te zen den naar ontwikkelingslanden waar de bevolking de meest elementaire geneeskundige zorg ontbeert. Dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot een organi satie als Artsen zonder Grenzen die zich vooral richt op ramp gebieden. De artsen, verpleegkundigen en tandartsen van de RDBN zijn vrijwilligers die dikwijls nog aan het begin van hun car rière staan. Ze gaan naar het buitenland voor een paar jaar. Bij Hennink werkte het anders om. Pas na zijn pensionering als arts en directeur van het Diaconessenhuis sloeg hij zijn vleugels uit. Het arbeiden in den vreemde en het werken onder vaak extreme condities noemt hij buitengewoon bevre digend. „Ia, nu u dat zo vraagt, het geeft bijzonder veel voldoe ning." Zelf is hij inmiddels drie keer in Kenya geweest. „We richten ons daar aan de grens met Oe ganda vooral op de meest ele mentaire noden. Malaria en andere infectieziekten vormen de grootste bedreiging. De kin dersterfte is enorm hoog. Wil je daar de afgelegen gebieden be reiken dan moet je dwars door de bush. Ik heb aan den lijve ondervonden dat je daar speci aal materiaal voor nodig hebt. Anders kom je er niet." Het project met de zogenaam de jeep-lines heeft nog een an der oogmerk dan louter helend rondgaan. „Het is daarnaast ook de bedoeling om plaatselij ke dokters op te leiden. En om voorlichting te geven. Over hy giëne bijvoorbeeld. Straks gaat mijn collega Wout de Bruyne voor een week of zeven daar heen. En tandarts Van Iterson. Maar uiteindelijk is het de be doeling dat de mensen daar zichzelf kunnen bedruipen. Met het materiaal, met de know-how. Dan is onze rol daar uitgespeeld. Zodat we ons kunnen richten op een project elders. Ia, misschien weer met een nieuwe actie." Actie Pepernoot Gezellig pakjesavond willen vieren maar geen geld hebben. Dat is een schrikbeeld voor ie dereen. Gelukkig is er dan het Nationaal Fonds Kinderhulp, kortweg Kinderhulp genoemd die onder de naam Actie Peper noot geld inzamelt voor kinde ren die een leuk heerlijk avond je dreigen mis te lopen. De organisatie zet zich aJ veer tigjaar in voor tienduizenden kinderen in Nederland die (tij delijk) niet meer thuis kunnen wonen. In de tehuizen of pleeggezinnen waarin zij op groeien, is soms gebrek aan geld voor een leuk sinterklaas feest. Op dat moment komt Kinder hulp om de hoek kijken. En daarom kunnen door een bij drage van een kleine 800 gul den 26 jongeren van Stichting De Mare in Leiden toch nog een cadeau verwachten. Bravo. ad van kaam eric-jan berendsen hanneke van bochove Zestien lapanners en 1200 tul penbollen aan de voet vari Mo len de Valk. Wethouder Pecht- old van cultuur loopt als een schoolmeester rond en zegt wat er moet gebeuren. „Dit zijn de witte, dat de blauwe en hier zijn de rode. Ze moeten tien centi meter in de grond." De japan ners wroeten met hun handen in de grond en proberen de bollen netjes een plaatsje te ge ven voor een zo mooi mogelijk resultaat. En als de zon even mooi blijft schijnen als hij gistermiddag deed zal het resulfhat er in april goed uitzien. Dan worden de vierhonderd jaar oude betrek kingen tussen Japan en Neder land gevierd. Als voorbereiding daarop is een aantal lapanse burgers uit Nagasaki gekomen om in Leiden tulpenbollen te planten. Als de bollen uitkomen vormen zij een vriendschapste- ken. Een mannetje in de kleu ren rood, wit en blauw, dat symbool staat voor de goede band tussen Leiden en Japan. Pechtold: „In de ogen van de lapanners is Leiden een typisch Hollandse stad." Maar daar naast onderhoudt de Universi teit van Leiden goede contacten met Japan. En Von Siebold heeft hier in Leiden gewoond. Von Siebold was een Duitse arts die in de vorige eeuw de basis legde voor de betrekkingen tus sen Leiden en lapan. Hij werd in Nederlandse dienst naar Ja pan gestuurd en verzamelde op Dejima, een eilandje in de baai van Nagasaki, een collectie his torische en volkenkundige ob jecten. Bij zijn terugkeer naar Leiden stelde hii deze tentoon in zijn huis aan het Rapenburg. Deze tentoonstelling gaat april volgend jaar naar Nagasaki. De Japanners, die maar een paar uur in Leiden zijn, genie ten zichtbaar van de bollen- planterij en willen dat graag vastleggen op foto. Een handje vol fotografen is op het evene ment afgekomen. Maar de Ja panners hebben zelf ook voor de nodige fotocamera's gezorgd en gebruiken die naar hartelust. Aan het eind van de middag gaat het gezelschap naar Am sterdam. leiden Het provinciebestuur heeft tegelijkertijd inge stemd met de aanleg van het bedrijventerrein in de Oostvlietpolder. Het bestemmingsplan is op De baggerstort in de Oostvlietpolder lijkt voor goed verleden tijd. Gedeputeerde Staten hebben gisteren ingestemd met het bestemmingsplan dat Leiden voor de polder heeft gemaakt, en waaruit dat depot officieel is geschrapt. Welis waar blijft er een 'groene plek' in de polder waar de stort later in zou passen. Maar om daarvan gebruik te maken moet de provincie een langdu rige en omvangrijke procedure voeren. Wethou der T. van Rij verwacht dan ook dat de bagger stort er binnen afzienbare tijd niet komt. pi wilde het bedrijventerrein niet groter hebben dan veertig hectare. Aangezien Leiden het 41 hectare groot had ingetekend, is er nu één hectare afge haald. Van Rij is tevreden met het eindresultaat. „We zijn door diepe dalen gegaan. Maar onze strate gie heeft gewerkt." De wethouder verwacht dat over twee jaar de eerste panden op het bedrij venterrein staan. Leidsch Dagblad Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijm redacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 2 december van 17.00-21.00 uur zaterdag 4 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker éin rijm Japanners planten tulpenbollen als symbool voor de vierhonderdjarige betrekkingen tussen Nederland en Japan. fotos henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15