'geheime rekeningen' Serviërs en Albanezen in Kosovo samen op politieschool Buitenland Noord-Ierland gaat zichzelf weer regeren Verdrag Oost-Afrika benadrukt ongelijkheid Kohl erkent bestaan Op de vlucht Duitsland heft importverbod Brits rundvlees nog niet op Europese Hof vraagt om uitstel executie Öcalan WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 AfP Agence France Press* ANP Algemeen Nederland* Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPO Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters ciudad juarez De Mexicaanse politfe houdt journalisten weg bij een massagraf. Mexicaanse en Ameiikaanse onderzoekers leg den gisteren ten zuiden van de Mexfaaanse stad Ciudad Juérez ten minste twee massagraven blootJEr is al met opgraven be gonnen. De Amerikaanse federale riherche FBI schat dat het lugubere werk zeker een maand zal duren. De lijken in de gra ven zijn vooral van slachtoffers van drugscriminelen. foto ap jose luis macana Kranten publiceren foto's neonazi's Stockholm De vier grootste krantenjvan Zweden hebben giste ren in een gezamenlijke protestactiefoto's gepubliceerd van 62 vermoedelijke neonazi's. De dagbladen rechtvaardigen hun ini tiatief met een verwijzing naar de steeds hardere acties van ex treemrechts in Zweden, waardoor dit aar zeker drie doden vie len. De foto's zijn voorzien van naam,leeftijd en eventueel strafblad. De kranten menen dat extreemrechtse groeperingen of soortgelijke gewelddadige groepjes bet hun bedreigingen aan het adres van rechters, agenten, otïcieren van justitie en journalisten de democratie ondergraven. Eerder dit jaar raakte een verslaggever die onderzoek deed daar rechtsextremistische elementen zwaar gewond door een autobom. Elektronische handtekening geldig brussel Een elektronische handtekening krijgt dezelfde status als een geschreven signatuur. De Europese ministers van tele communicatie bereikten gisteren overeenstemming over een formele regeling voor elektronische handtekeningen. Daardoor kan het zakendoen via internet en andete vormen van e-com- merce een stuk eenvoudiger verlopen. Muiister Korthals van justitie heeft grote bezwaren tegen een ajidere Europese richt lijn waarin handel via internet is vastgelegd. De regeling zorgt ervoor dat intemetproviders die kinderporno of discrimineren de uitspraken doorgeven, niet langer zonder meer kunnen wor den aangepakt. Om de handel te versoepelen is namelijk een bepaling opgenomen die providers niet amsprakelijk stelt voor de informatie die zij doorgeven. Russische stroomcentrale handbediend moskou De Russische elektriciteitsmonopolist Verenigde Ener giesystemen (VES) zal op oudjaar zijn computernetwerk uit schakelen en overgaan op handbediening, co hoopt VES elke kans op een millenniumdefect te voorkomen. Ook de compu ternetwerken van een aantal als 'gevaarlijk'aangeduide indu striële processen worden op oudjaar uitgesdiakeld en vervan gen door handbediening. Maar om welke pocessen het gaat, willen de Russische autoriteiten niet zeggen Veel bedrijven in Rusland hebben uit voorzorg eigen stroomgeneratoren aange schaft die geheel onafhankelijk van het Russsche elektriciteits net kunnen functioneren. Hoewel Rusland ^gt grotendeels voorbereid te zijn op de millenniumwisselirE, zegt de regering de veiligheid van de bevolking niet voor lOOprocent te kunnen garanderen. Medisch falen VS eist duizenden doden boston Een gerenommeerd Amerikaans mldisch instituut heeft opgeroepen de gezondheidszorg in de vS omvangrijk te hervormen om het grote aantal doden door nedisch falen terug te dringen. In een rapport zegt het Medischdlnstituut van de Nationale Academie van Wetenschappen dal het bijvoorbeeld verplicht moet worden dat alle fouten worden gemeld aan de overheid. Volgens het maandag verschenen iapport overlijden elk jaar tussen de 44.000 en 98.000 mensen ii Amerikaanse zie kenhuizen door het voorschrijven van verkeerde medicijnen, het verwijderen van verkeerde organen, het stellen van verkeer de diagnoses en andere fouten. Een nog groter aantal overlijdt in eerstehulpklinieken, verpleeghuizen en andere instellingen. Biografie Bush toch in de winkel new york De controversiële biografie van de Amerikaanse Re publikeinse presidentskandidaat George W. Bush komt toch in de schappen. Een nieuwe uitgever gaat het tpek uitbrengen. Het boek werd vorige maand uit de handel genomen omdat de auteur volgens de oorspronkelijke uitgever zjn geloofwaardig heid had verloren. De schrijver, J.H. Hatfieldjzou in 1988 zijn veroordeeld wegens poging tot moord. De nieuwe uitgeverij, het kleine Soft Skull Publishing uit New York,2al Fortunate Son: George W. Bush and the Making of an American President in ja nuari uitbrengen in een eerste oplage van 25.190 stuks. De bio grafie heeft al heel wat stof doen opwaaien omdat Hatfield schrijft dat Bush in 1972 werd opgepakt wegens cocaïnebezit. Basken willen protest tegen ETA madrid De Baskische regionale regering heeft gisteren de Bas- ken opgeroepen vrijdag in groten getale deel te nemen aan een stil protest tegen het besluit van de separatistische ETA-bewe- ging om haar veertien maanden oude bestand beëindigen. De Baskische president Juan lose Ibarretxe zei (fat de actie zal bestaan uit vijf minuten stilte. De deelnemers wordt verzocht zich 's middags te verzamelen buiten openbarejebouwen in de steden en dorpen van de drie provincies die samen het Baski sche gebied vormen. In Baskenland wonen ongyeer twee mil joen mensen. DeFTA maakte afgelopen zondag onverwacht be kend dat zij zich vanaf vrijdag niet langer zal houden aan haar wapenstilstand. Er werd niet gezegd wanneer wordt begonnen met het plegen van aanslagen. Extreem-rechtse in Nobel-comité oslo» Het Noorse parlement heeft gisteren de extreem-rechtse politica Inger-Marie Ytterhom gekozen als lid van het comité dat jaarlijks de Nobelprijs voor de Vrede toekent. Ktterhorn, die voor zes jaar is gekozen als opvolgster van een conservatieve historicus, deed meteen van zich spreken door kritiek op de toekenning van de prijs aan de Palestijnse leider Yasser Arafat in 1994. Het is de eerste keer dat een lid van de oppositionele Vooruitgangspartij in het comité wordt gekozen. De partij is on der meer gekant tegen immigratie. Waarnemers vowachten dat het na de verkiezing van Ytterhom moeilijker zal zjjn een con sensus te vinden in het comité. De benoeming van leden van het Nobelcomité is gerelateerd aan de zetelverdeliig in het Noorse parlement. Bij de verkiezingen in 1997 werd de Vooruit gangspartij de op één na grootste. Aegon publiceert joodse polissen san francisco Aegon heeft als eerste Europese ver maatschappij haar medewerking toegezegd bij de i van een nieuwe Califomische wet over niet-uitbeu polissen. De wet heeft onder meer betrekking op lerensverzeke- ringen van slachtoffers van de holocaust die nooit ajn uitbe taald. Door de wet die voorziet in de publicatie van namen en andere gegevens, moeten in Califomië wonende overlevenden van de holocaust of de nabestaanden van slachtoffers alsnog aan hun geld kunnen komen. Verschillende Europese verzeke ringsmaatschappijen hebben tijdens de opkomst van het Hitier- bewind levensverzekeringspolissen verkocht aan jocfcn. Nabe staanden van joden die in concentratiekampen zijn rermoord. kregen echter geen geld omdat zij geen overlijdensakte konden overleggen. Geen sprake van persoonlijke verrijking ex-bondskanselier nairobi frans van den houdt correspondent Na lange, moeizame onderhan delingen tekenden de leiders van Tanzania, Uganda en Ke nya gisteren het verdrag dat moet leiden tot een nieuwe Oost-Afrikaanse Gemeenschap. Het verdrag is bedoeld om de economische samenwerking in de regio te vergroten. Maar de drie landen zijn het ondanks de ondertekening nog lang niet eens over de meest cruciale on derdelen van het verdrag. Sinds juli zijn er maar liefst vijf verschillende versies van het verdrag opgesteld, waarover telkens weer uitvoerig gebakke leid is. De definitieve versie waaronder nu drie handteke ningen zijn gezet, is uiteindelijk een zeer verwaterde tekst die duidelijk maakt dat de drie hoofdrolspelers er niet in ge slaagd zijn over een aantal za ken een compromis te berei ken. Grootste struikelblok is de kwestie van vrije handel en ge lijke import- en exporttarieven tussen de drie landen, in feite de kem van iedere economi sche samenwerking. Tanzania, Uganda en Kenya zijn zeer verschillend en op handelsgebied bestaat er een grote ongelijkheid tussen hen. Die onderlinge verschillen leid den er in 1977 al toe dat de op zeer goede intenties gebouwde Oost-Afrikaanse Gemeenschap uit elkaar spatte. Hierna waren de verhoudingen jarenlang zeer gespannen en verstoord. On derling handelsverkeer werd bemoeilijkt en tussen Tanzania en Kenya bleven de grenzen lange tijd helemaal gesloten. Tanzania volgde decennia lang een eigen (door president Nyerere geïnitieerde) socialisti sche politiek. Het land is daar pas de laatste jaren enigszins van losgekomen en een meer li berale, op de markt gerichte economische koers gaan varen. Uganda heeft onder Museveni (sinds '86) ook een liberaal, open economisch beleid ge voerd en z'n best gedaan bui tenlandse investeringen aan te trekken, maar zat tevens opge scheept met de chaos van jaren van burgeroorlog. Kenya daarentegen heeft vanaf de onafhankelijkheid (in '63) het kapitalisme gepredikt, de deuren wagenwijd opengezet voor kapitaal en bedrijven uit het buitenland en zo een sterke privé-sector opgebouwd met een breed scala aan industrie- en. Bovendien is veel geïnves teerd in gespecialiseerde oplei dingen en kan het land nu be schikken over een groot arse naal aan deskundig personeel. Die voorsprong zit Tanzania en Uganda allerminst lekker. Beide landen vrezen dat als straks de grenzen worden opengezet en de tarieven worden gelijkge trokken, Kenya hun markten zal overspoelen met producten. De eigen, nog jonge bedrijven zou den daardoor de afgrond wor den ingedreven. Ex-bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren het be staan van 'geheime reke ningen' toegegeven waar over alleen hij de beschik king had. Met deze reke ningen heeft hij tijdens zijn voorzitterschap van de christen-democratische CDU activiteiten van zijn partij-afdelingen gefinan cierd. Van persoonlijke verrijking is echter geen sprake geweest. De reke ningen zijn eind 1998 op gedoekt, aldus de huidige partijvoorzitter Wolfgang Schauble. berlijn peter van nuusenburg correspondent Eind vorige week werd door een krant het bestaan van 'zwarte kassen' bij de christen democraten onthuld. Later be vestigde een voormalige partij secretaris, Heiner Geissler, dat Kohl op de hoogte was van het bestaan van deze rekeningen. Geissler is in 1989 door Kohl Helmut Kohl kijkt aangeslagen, nadat hij heeft toegegeven dat er 'ge heime rekeningen' waren. foto reuters fabrizio bensch aan de kant gezet en sindsdien een verbitterd tegenstander van de ex-kanselier. Kohl legde gis teren tijdens een persconferen tie na spoedberaad met de CDU-top in Berlijn een korte verklaring af. De 'nevenrekeningen' waren bedoeld om snel te kunnen in springen in het dagelijkse werk van de CDU. „Dat leek mij ge rechtvaardigd", aldus Kohl. Hij ontkende nadrukkelijk dat hij ooit steekpenningen had aan genomen, maar nam de politie ke verantwoordelijkheid op zich van de fouten die tijdens zijn ambtsperiode (1982-1998) zijn gemaakt. Hij zei ook spijt te hebben van de onduidelijkheid en gebrek aan controle die mo gelijk in strijd zijn met de wet geving over de partijfinancie ring. Lndien dat laatste daad werkelijk het geval is moet de CDU een boete van vele miljoe nen gulden vrezen. De huidige partijvoorzitter, Schauble. verklaarde er van overtuigd te zijn dat Kohl voor zichzelf geen cent heeft aange nomen. De zorgvuldigheid van de ex-kanselier bij de scheiding van zakelijke en persoonlijke uitgaven is legendarisch. Als kanselier had hij bijvoorbeeld een apart potje voor postzegels voor zijn privé-corresponden- tie. Met de verklaring van Kohl is de kou voor de CDU nog lang niet uit de lucht. Kohl zal zich ook moeten verantwoorden voor een parlementaire onder zoekscommissie die de schen king onderzoekt aan de CDU van de wapenhandelaar Karl- Heinz Schreiber. Schreiber had in 1991 een miljoen aan de toenmalige penningmeester van de CDU. Kiep. geschonken vermoedelijk als 'dank' voor de levering van pantserwagens aan Saudie-Arabië. berlun dpa-afp Duitsland heft niet voor februa ri 2000 het importverbod op Brits rundvlees op. Dat heeft de Duitse minister voor volksge zondheid Andrea Fischer gis teravond bekendgemaakt. Het embargo kan bovendien alleen opgeheven worden als tegelijkertijd de wettelijke plicht wordt ingevoerd ladingen rundvlees en daarvan afgeleide producten uit Groot-Brittannië van duidelijke merktekens te voorzien. De bewindsvrouw en haar collega's uit de Duitse deelsta ten bereikten daarover gisteren in Berlijn overeenstemming. Vier Duitse deelstaten waren te gen een opheffing van het ver bod en eisten nog strengere controleregels. Het besluit betekent dat het al vier maanden durende con flict tussen Duitsland en de Eu ropese Unie is opgelost. De EU had Berlijn tot vandaag de tijd gegeven met een tijdschema te komen waarbinnen het invoer verbod zou worden opgeheven. Duitsland wil dat het rund vlees van etiketten wordt voor zien waaruit de hele weg die het vlees heeft afgelegd van slachthuis tot aan de winkel - kan worden afgelezen. De con sumenten kunnen dan zelf be slissen over wat ze kopen. „Er is nog steeds geen garantie van honderd procent dat Britse rundvlees veilig is", aldus Fi scher. Doordat het besluitvor mingsproces nog wat tijd in be slag zal nemen verwacht zij dat het importverbod pas in febru ari zal verdwijnen.' De Duitsers willen dat de eti kettering uiteindelijk in heel Europa verplicht zal worden. Maar vooralsnog neemt Berlijn genoegen met invoering ervan in Duitsland. Brussel heeft daar inmiddels al toestemming voor gegeven. -«gr-, assinovskayaEen Tsjetsjeense vrouw draagt haar bezittingen over de grens met Ingoesjetië. De Russische aanvallen op Tsjetsjenië blijven aan houden. De volledige omsingeling van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny komt steeds dichterbij. Inmiddels zijn al 220.000 mensen naar buurre- publiek Ingoesjetië gevlucht foto epa Alexander grek londen afp-dpa straatsburg-ankara anp-gpp Het Europese Hof voor de Men senrechten heeft de Turkse re gering gisteren gevraagd de lei der van de Koerdische Arbei derspartij, Abdullah öcalan, niet terecht te stellen totdat het hof een uitspraak heeft gedaan. De advocaten van öcalan heb ben het hof in Straatsburg ge vraagd te bepalen dat de Euro pese conventie voor de men senrechten zijn recht op leven garandeert. De advocaten on dernamen deze stap nadat het Turkse hof van cassatie vorige week de doodstraf van de Koer denleider, opgelegd door een lagere rechtbank, rechtmatig had bevonden. Hij was schuldig bevonden aan hoogverraad en separatisme. Het Turkse parle ment moet evenwel nog beslis sen over het uitvoeren van de doodstraf. Volgens minister Van Aartsen van buitenlandse zaken, giste ren op bezoek in Ankara, schaadt Turkije zijn kansen op het kandidaat-lidmaatschap van de furopese Unie wanneer het doodvonnis tegen öcalan wordt uitgevoerd. Turkije toon de zich gisteren bereid het Ne derlandse idee om een com missie van 'wijze mannen' te la ten kijken naar de geschillen met Griekenland nieuw leven in te blazen. Het gaat dan vooral over de onbewoonde eilanden die de twee landen elkaar be twisten in de Egeïsche Zee. De Turkse minister van buiten landse zaken Cem maakte zijn Nederlandse collega 'gelukkig' met deze mededeling aan de vooravond van de Europese top in Helsinki. Turkije zal naar alle waar schijnlijkheid over anderhalve week in Helsinki geaccepteerd worden als kandidaat-lid van de EU. Deze week echter stelde Griekenland een aantal voor waarden in ruil voor een 'ja'. Van Aartsen hoopt dat de Turk se bereidheid om over de Egoï- sche eilanden te praten, de Grieken milder zal stemmen. Het Britse parlement heeft de afgelopen nacht met grote meerderheid ingestemd met de overdracht van bevoegdheden aan de nieuwe regering van Noord-Ierland. Slechts tien par lementariërs stemden tegen het wetsontwerp van het kabinet- Blair, 318 stemden voor. Het is de eerste keer in een kwart eeuw tijd dat Stormont, het parlement van Noord-Ierland, weer wetgevende bevoegdhe den krijgt. Maandag had het parlement in Belfast een akkoord bereikt over de verdeling van de minis tersposten. Morgen kan de re gering aan de slag, met be voegdheden voor onder meer onderwijs en cultuur, gezond heidszorg en sociale en econo mische zaken. Het is de eerste keer dat Sinn Féin, de politieke arm van het katholieke Ierse Republikeinse Leger (IRA), is vertegenwoordigd in een rege ring van Noord-Ierland. Het gemeenschappelijke be stuur door protestanten en ka tholieken moet een eind maken aan het geweld dat Noord-Ier land al dertig jaar teistert. De IRA heeft laten weten 'niet blij' te zijn met het ontwape ningsultimatum dat de pro- Britse Unionisten hebben ge steld. Die willen dat de republi keinen in februari zijn ontwa pend. De IRA wil wel verder praten over het overdragen van wapens in Noord-Ierland, zo deelden de republieken mee in een toelichting voor de Ierse ra dio- en televisiezender RTE. vuotern h ara ld doornbos correspondent Nog een beetje onzeker schuifelen de nieuwe cadetten van Kosovo's politie school in de stad Vucitern langs de grote kartonnen dozen waarin hun nieuwe uniformen zitten. Wanneer een Amerikaanse instructeur de nog in plastic gepakte uniformen uitdeelt, volgt een standaard 'falemnderit' of 'hvala' uit de monden van Kosovo's toekomstige politiemannen: 'bedankt' in het Albanees of in het Servisch. Op de eerste dag van een negen weken durende spoedopleiding tot politie agent hebben 195 Kosovaren zich ver zameld op een groot complex dat tot enkele maanden geleden dienst deed als opleidingscentrum van de gevrees de Servische politie. Nu is deze kazer ne in handen van de OVSE. De Organi satie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa staat voor de taak om deze groep onervaren Kosovaren op te lei den tot heuse politieagenten. Maar bo vendien moet ze Albanezen en Ser viërs, gezworen vijanden, met elkaar laten samenwerken. „Ze hoeven niet van elkaar te houden, zolang ze elkaar hier maar respecteren", zegt een in structeur uit Engeland. Zo op de eerste dag van de cursus is iedereen nog wel van goede wil. Om dat iedereen een nieuw uniform krijgt uitgedeeld, staan Albanezen en Ser viërs netjes naast elkaar in de rij. Maar zodra ze hun nieuwe kloffie in handen hebben, ontstaan er groepjes. Albane zen bij Albanezen, Serviërs bij Serviërs. Er wordt geen woord gewisseld tussen beide bevolkingsgroepen. „Ik weet dat het niet makkelijk zal worden", zegt Nesa Todorovic, een Servische cadet uit noord-Mitrovica. „Maar mijn familie woont hier al eeu wen, dus wij hopen van harte dat een gemengde politie het multi-etnische karakter van Kosovo zal garanderen." Todorovic zegt geen problemen met Albanezen te hebben en hoopt met hen samen te kunnen werken. Het grote probleem voor hem is echter dat hij geen woord Albanees spreekt. Hoe denkt hij met Albanese collega's te kunnen communiceren? „De meeste Albanezen spreken Servisch", ant woordt hij. Maar dat is nou precies waar Enver Oruqaj, een oudere Albanese cadet die vloeiend Servisch spreekt, geen zin in heeft. Taal ligt hier uiterst gevoelig. Andermans taal spreken, wordt door Albanezen en Serviërs al snel uitgelegd als een knieval voor de vijand. „Eerst probeer ik het in het Albanees", zegt hij.Als de Serviër dat niet spreekt, probeer ik het in het Engels. Kent-ie dat ook niet, dan maar in het Ser visch." Voordat Slobodan Milosevic, de huidi ge president van Joegoslavië, aan de macht kwam, gaf Oruqaj hier al les aan Joegoslavische politiemannen van alle verschillende nationaliteiten. Maar in 1990 werd hij ontslagen omdat hij Al banees was. Twee jaar geleden sloot hij zich aan bij de rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK. „Ik ben nu weer terug op mijn oude stek, dat is een goed gevoel", zegt hij tevreden. „We geven deze Serviërs een tweede kans. Ik hoop dat ze niet meer denken dat zij ooit weer exclusief hier de dienst zullen uitmaken. Geloven ze dat nog wel. dan is er hier geen plaats voor De Britse instructeur John McLean is onder de Albanese en Servische jon gens een van de meest populaire in structeurs op de politieacademie. „Ik doe niet mee aan dat gedoe van 'hij is Albanees, hij is Serviër'. Onze taak is om deze mensen op te leiden tot pro fessionele politiemannen. Er moet een teamgeest ontstaan." Of hij er in zal slagen om deze principes over te bren gen, weet hij niet. Maar hoe garandeer je dat een Albanese politieman een Serviër niet twee weken het gevang in stuurt omdat die door rood rijdt, ter wijl een Albanees er afkomt met een waarschuwing? En omgekeerd? „Ze moeten er uiteindelijk zelf in geloven", aldus McLean. Erg hoopvol was de eerste stoomcur sus afgelopen september bepaald niet Regelmatig vonden er provocaties plaats tussen Serviërs en Albanezen. En aan het einde van de rit, toen de cursisten hun medailles kregen uitge reikt. hield het hoofd van de Albanese agenten een toespraak waarin trouw werd gezworen aan de UQK-regering van Kosovo. De Serviërs weigerden hierop om de medailles in ontvangst te nemen. Na tussenkomst van de in ternationale instructeurs werd het conflict gesust, maar van verbroede ring was tijdens de eerste cursus geen sprake. En een Albanese politieagente die in november samen met een inter nationale politieman te hulp schoot tijdens een incident in noord-Mitrovi- ca werd direct door de Servische be volking in elkaar geslagen en haar neus gebroken. Of de cadetten ooit gewone politie mannen kunnen worden is dan ook maar de vraag. Het verkeer regelen, boeven pakken, misdaden oplossen, op straat patrouilleren; het klinkt alle maal zo simpel, maar in Kosovo pakt zoiets altijd anders uit. De Albanese politieagenten zullen na hun opleiding aan de politieschool de komende drie jaar alleen maar patrouilleren in hun eigen gebieden. Nog negen weken en dan wordt Nesa Todorovic politieman in noord-Mitrovica tussen de Serviërs en Enver Oruqaj politieagent in en rondom Vucitem tussen de Albane zen. Elkaar tegenkomen doen ze dan in ieder geval voor drie jaar niet meer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7