SLIPS Massaal fouilleren op straat mag niet wf- DRRR DRIRKCn it Or i HOLLA ni cnsino. 'Nederland is de dorpsgek van de wereld' 'DE 4 GRATIS Binnenland 3 SLOGGI stoö0fOI Kamer: Hooguit twee procent huurstijging Beveiliging Schiphol wordt taak luchthaven DAMES- OF HERENSLIPS Nieuwe Rode Kruis-kleding Provincie vraagt kabinet duidelijk besluit Schiphol NSDAC 1 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensten ientaUen invallen bij drugsactie De politie in Deventer gisteren invallen gedaan in 77 igen en schuren. Hierbij zijn ruim veertig hennepplanta- en achtduizend hennepplanten aangetroffen. De politie ver- Ide dat op verschillende plaatsen de opiumwet werd over reden door de aanwezigheid van relatief grote hennepplanta- 'eff^is. De afgelopen tijd had de politie een groot aantal meldingen vo1bi stankoverlast, waterlekkage en stroomuitval gekregen. In 35 'allen bleek illegaal stroom te zijn afgetapt waardoor brand- 'aar kon ontstaan. In totaal moeten 29 op 21 februari voor de :hter verschijnen. false overlijdensakte altijd strafbaar pt haag Als een arts bewust een verkeerde doodsoorzaak in- ult op de overlijdensverklaring van een patiënt, is dat altijd trafbaar. Het gaat dan om een vorm van valsheid in geschrifte. lat hèeft de Hoge Raad gisteren bepaald in een cassatieberoep an een arts die eerder was veroordeeld tot een boete van vijf- kluizend gulden wegens valsheid in geschrifte. Het principiële __an deze zaak is dat de arts euthanasie had gepleegd en daarna jen natuurlijke doodsoorzaak had opgegeven. De arts werd uit- pdeliik ontslagen van rechtsvervolging wegens euthanasie, naar het gerechtshof in Arnhem beschuldigde hem wel van t alsheid in geschrifte. De arts meende echter dat hij volgens een fttelijk beginsel niet aan zijn eigen veroordeling hoeft mee te Erken en dat hij daarom geen juiste overlijdensverklaring efde af te geven. lassende hond onder stroom rmerend Een hond in Purmerend is maandag bestraft voor ldplassen, op een manier waar de haren recht van overeind an staan. Toen de viervoeter zijn behoefte deed tegen een ntaampaal, sprong het beest een meter in de lucht. De straat- rlichting bleek namelijk onder stroom te staan. Het elektrici- ritsbedrijf heeft het euvel inmiddels verholpen. Of het dier ver- wndingen heeft opgelopen, is onbekend. Vrijspraken in Dordtse moordzaak irdrecht Twee van de vier verdachten van een fatale schiet- tij in de Dordtse wijk Oud-Krispijn zijn gisteren veroordeeld it straffen van tien en vijf jaar. De andere twee werden vrijge- jproken wegens gebrek aan bewijs. Tegen de vier waren straffen |t vijftien jaar cel geëist. Het viertal was op 25 juli aanwezig bij p moord op een 31-jarige wijkbewoner en een poging tot »oord op diens broer. Justitie achtte de vier even schuldig. De tchtbank oordeelde dat de schutters alleen voor hun individu- je aandeel in de aanslag veroordeeld konden worden. Politie zoekt sporen vermoord kind jiaastricht Achter een wal van containers bij de vluchtstrook Iin de A2 zoekt een 22 man sterk Belgisch-Nederlands politie kam naar sporen van de in 1991 verdwenen tienjarige Nathalie aeijsbregts. Het parket in Leuven heeft sinds enkele maanden oeferke aanwijzingen dat de al eerder voor drie kindermoorden rroordeelde chauffeur uit Assen (57) het lijkje van het kind in fcbruari van dat jaar ergens tussen kilometerpaal 253,9 en 254,1 teeft gedumpt. De verdachte die wegens de moord op drie kin- S lieren een straf van twintig jaar uitzit in de gevangenis in Sche uringen zwijgt. De man is eerder ook in verband gebracht met j verdwijning van het IJmuidense meisje Cheryl Morriën. jtctie tegen agressie Flevolijn i De Nederlandse Spoorwegen, de regiopolitie en de ge rente Almere gaan gezamenlijk de agressie op de Flevolijn be lijden. Gistermiddag is afgesproken dat meer personeel wordt kgezet op de spoorlijn. 'Meer en duidelijk' is het motto. Vol- ens de betrokkenen maakt een kleine groep jongeren, die de jein vooral gebruikt om zich binnen Almere te verplaatsen, jich aan de agressie schuldig. In september al werden tijdelijke ■aatregelen genomen om de overlast te beperken. Er werd ex- ta gecontroleerd in de trein en bij de ingangen van de stations. Die controle wordt geïntensiveerd. De spoorwegpolitie en re- fopolitie zullen bij agressie tegen conducteurs snel en effectief Iptreden en het reeds ingestelde samenscholingsverbod op de lations van Almere blijft van kracht. Taakstraf wegens afpersen NS IITRecht De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een man die ifgelopen zomer probeerde de Nederlandse Spoorwegen 15.000 lollar af te persen, veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en ten half jaar voorwaardelijke celstraf. Tegen de verdachte, een B-jarige Dordtenaar, was twee jaar celstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk geëist. De man stuurde in juli twee hieven naar de NS, waarin hij dreigde treinen te laten ontspo- en of reizigers op perrons te beschieten als hij geen 15.000 dol- hr van het bedrijf zou krijgen. In de brieven deed hij het voor tomen alsof hij een ex-werknemer was, die samen met enkele mderen uit was op wraak. De rechtbank was het eens met de tonclusie van een psychiater dat de man licht verminderd toe- tekerringsvatbaar is. Belgisch binnenschip gezonken |£K^ Het Belgische binnenvaartschip Zinnia is gisteravond op letljsselmeer ter hoogte van de Friese Hoek gezonken. De op- brenden, drie volwassenen en een kind, zijn door een red- lingsboot van boord gehaald en bij Urk aan wal gezet. Er raakte liemand gewond. Het achterschip van de Zinnia is gezonken. Set schip maakte water door de hoge golfslag op het IJsselmeer jh combinatie met een vermoedelijk niet afgesloten deur van de machinekamer. Een deel van het voorschip steekt nog boven kater uit. Het schip is geladen met 1.200 ton gasolie. Er is geen |tkkage geconstateerd. —Giftig hooi oorzaak paardensterfte irgh-haamstede De dood van vijf paarden bij een manege in irgh-Haamstede augustus dit jaar is veroorzaakt door hooi of zat If80 ^■taarin een giftige stof zat Aanvankelijk werd gedacht dat de ^Beren waren bezweken aan het gevreesde paardenvirus rhino- ^■peumonie. Proeven van het onderzoeksbureau TNO hebben HRngetoond dat het hooi de stof lolitrem bevatte. Een te hoge oncentratie hiervan kan bij paarden evenwichtsstoornissen en iteindelijk zelfs de dood veroorzaken. Op de manege werden •||(S paarden ziek, waarvan er vijf overleden. Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 l/m 31 december. 1999. WD'er Wilders provoceert coalitiepartners met plan om te bezuinigen op minima en WAO DEN HAAG HANS VAN SOEST Het WD-Kamerlid Geert Wil ders zal deze week een storm van kritiek moeten doorstaan van zijn PvdA- en D66-colle- ga's. Tijdens de begrotingsbe handeling Sociale Zaken stelt hij voor te bezuinigen op extra- tjes voor minima. Ook wil hij de discussie over het WAO-stelsel aanzwengelen: moet iemand na een ski-ongeluk een WAO-uit- kering krijgen? Nu al staat vast dat de andere regeringspartijen hem alle hoeken van de kamer zullen laten zien. „Maar dat neemt niet weg dat je de dingen wel aan de orde moet stellen", vindt Wilders. Waarom moeten de extraatjes i>oor minima verdwijnen? „Het verschil tussen loon A uitkering is te klein. Dooraat ze !;een recht meer hebben op al- erlei inkomensafhankelijke re gelingen gaan mensen in de bij stand er op achteruit als ze een baan accepteren. Als oplossing kun je de uitkeringen verlagen, maar dat wil niemand. Je kunt werk fiscaal aantrekkelijker ma ken, maar dat is kostbaar. Of je stelt de inkomensafhankelijke Geert Wildere (WD). regelingen ter discussie, zoals de individuele huursubsidie of gemeentelijke extraatjes als volkstuintjes. Die extraatjes stammen uit een tijd van hoge werkloosheid en weinig banen Nu is het andersom. Vroeger waren die maatregelen sociaal, nu houden ze mensen gevan gen in een uitkering." Zo worden ook mensen gedu peerd die geen kans meer heb ben op de arbeidsmarkt. foto cpd rob keeris „Gemeenten kunnen het geld inzetten als eenmalige premie voor wie gaat werken. Bij standsgerechtigden vinden zo sneller een baan en het geld dat gemeenten daarmee overhou den, kan worden besteed aan mensen die het echt nodig heb ben. Dat is beter dan allerlei ge nerieke maatregelen. Ik gun ie dereen iets extra's, maar de huidige maatregelen hebben weinig te maken met armoede- en inkomensbeleid." Behalve ingrijpende maatrege len in de bijstand, stelt u ook de WAO weer ter discussie. Waar om wacht u niet of de maatrege len van staatssecretaris Hooger- vorst succes hebben? „Ik wil volgend jaar de balans opmaken. Als dan blijkt dat de maatregelen van Hoogervorst het aantal WAO'ers nog niet hebben teruggedrongen, is het een mogelijkheid om alleen mensen die op of door het werk arbeidsongeschikt rijn gewor den een WAO-uitkering te ge ven. In heel Europa gebeurt dat zo. Er zitten nadelen aan dat stelsel, want het leidt tot veel rechtszaken. Ik zeg niet dat we ons stelsel morgen moeten af schaffen, maar wij hebben het meeste aantal WAO'ers van Eu ropa. De voor- en nadelen van een ander stelsel moeten wor den onderzocht." Op beide voorstellen zal harde kritiek komen. „Dat hoort bij het vak. In maart stond ik helemaal alleen met mijn voorstellen WAO'ers met psychische klachten harder aan te pakken. Nu vindt ook het CDA dat er iets moet gebeuren. Het is nog geen Kamermeerder heid, maar toch. Als je van te voren weet dat je ergens geen meerderheid voor krijgt, ont slaat je dat niet van de plicht iets aan de orde te stellen." Is het niet gewoon profilerings- drang van de WD? Uiteindelijk sluit de partij zich altijd aan bij de rest van de coalitie. .Als ik geen meerderheid krijg, kan ik niets doen. Ik wil niet de indruk wekken zo maar wat te roepen en toch altijd in te bin den. Ik doe juist mijn best an deren te overtuigen. Ook op punten als het inkomensbeleid, waarvoor ik niet alle handen op elkaar krijg. Als je dingen aan de orde stelt, is daar politieke lef voor nodig en moet je zoe ken naar meerderheden. Dat lukt de ene keer wel en de an dere keer niet." Zet uw harde lijn de verhoudin gen tussen de regeringspartijen niet onder druk? „Op het gebied van de WAO probeer ik mijn vrienden van de PvdA juist te helpen. Ik wil voorkomen wat begin jaren ne gentig is gebeurd. Toen is ge wacht met oplossingen voor het WAO-probleem totdat het pn- beheersbaar werd. Er moest worden ingegrepen in hoogte en duur van de uitkeringen Dat heeft de PvdA veel zetels gekost. Iedereen vindt dat 350.000 psy chische WAO'ers te veel is. Als je dat negeert, neem je een gro te verantwoordelijkheid op je. Niet alleen voor jezelf als poli tieke partij, maar ook voor de mensen om wie het gaat. Straks hebben we een miljoen WAO'ers. Als je nu iets doet. kun je voorkomen in de uitke ringen te snijden." Al contact gehad met het CDA? „Ik ben door Ank Bijleveld uit genodigd voor een hapje bami. Maar ik wil niet een zelfde ge heim bami-akkoord als in 1993 toen er tussen CDA en PvdA een overeenkomst werd geslo ten over de toekomst van de WAO. De discussie moet in de Tweede Kamer gevoerd wor den. Niet alleen roepen voor de tribune. Het gaat om een oplos sing voor de problemen met de psychisch arbeidsongeschikten Want op dat gebied zijn we de dorpsgek van de wereld." De Tweede Kamer vindt in meerderheid dat de huurstij ging beperkt moet blijven tot ongeveer twee procent. Dat standpunt, gisteren vastgelegd in een motie, gaat lijnrecht in tegen dat van staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting). De Tweede Kamer maakt wel een uitzondering op dat maximum. Verhuurders die een huis ver huren voor een veel lagere prijs dan zij zouden mogen, mogen de huursom met hooguit 4,25 procent verhogen. De huur van een woning wordt berekend via het zogehe ten waarderingssysteem. Het aantal voorzieningen in een huurhuis bepaalt mede de huurprijs: aantal kamers, cen trale verwarming, luxe badka mer. Alles bij elkaar geteld le vert dat een maximale huurprijs op die een verhuurder kan be rekenen. Vraagt hij van dat maximum minder dan zestig procent, dan mag hij van de Kamer de huur met maximaal 4,25 procent verhogen. Voor dit maximum van 4,25 procent huurstijging komt on geveer veertig procent van het aantal huurwoningen in aan merking. De rest moet rond het inflatiepercentage zitten. Dat lag tot en met de vorige maand rond de twee procent. Remkes meent dat mensen met de laag ste inkomens de dupe worden van de Kameruitspraak, omdat de woningbouwverenigingen ergens compensatie vandaan willen halen. De mensen met de laagste inkomens wonen volgens hem meestal in de goedkopere woningen. Bij die huizen is de kans groot dat de huur wel met maximaal 4,25 procent omhoog mag. D66, bedenker van het voor stel, en de fracties van PvdA, SP, GroenLinks, GPV en RPF den ken dat dit wel mee zal vallen. Remkes bespreekt deze week in het kabinet wat hij met de Ka meruitspaak moet doen. Amsterdam Vrijwilligere van het Nederlandse Rode Kruis presenteerden gisteren in Amsterdam hun nieuwe kleding. Ontwerper Frans Molenaar zette voor de show nog even het een en ander recht. foto anp koen suyk Pittige kritiek rechter op politie-actie in Rotterdamse Millinxbuurt De rechter-commissaris in Rotterdam heeft gisteren een man vrijgelaten die afgelopen vrijdag wegens wapenbe zit werd opgepakt bij een politieactie in de Rotterdamse Millinxbuurt. Onderzoeksrechter mr. N. Pulles oordeel de dat de agenten tijdens de grootscheepse politieactie niet het recht hadden de man te fouilleren. Volgens Pul les heeft de politie tijdens de collectieve fouilleringsactie op 'onrechtmatige wijze' gebruik gemaakt van een dwangmiddel. Er bestond geen redelijk vermoeden, zo als de wet omschrijft, als argument om iedereen in de wijk te fouilleren. Honderdvijftig politiemensen sloten afgelopen vrijdagavond de Rotterdamse Millinxbuurt tweeëneenhalf uur lang af. Wie zich in de buurt bevond, werd gefouilleerd. Tijdens de actie controleerde de politie ruim driehonderd personen. De agenten troffen daarbij vijf vuurwapens en twaalf slag- of steekwapens aan. Er werden 31 mensen aangehouden. De mi nisters Peper (binnenlandse za ken) en Korthals (justitie) wil den met het proefproject bekij ken welke mogelijkheden de wet biedt om het toenemend vuurwapengeweld een halt toe te roepen. Onderzoeksrechter Pulles moest gisteren oordelen over de rechtmatigheid van de aan houding van zeven verdachten. Het ging om twee mannen die al te boek stonden als verdach ten en daarom werden aange houden. Vier anderen gooiden in het zicht van de politie een vuurwapen weg en moesten mee naar het bureau. Hun aan houdingen waren volgens de rechter-commissaris rechtma tig verlopen. Maar geen van de zes mannen was gefouilleerd in het kader van de actie. De zevende man wel. Hij was de enige van de voorgeleide verdachten bij wie de politie tij dens het fouilleren een vuurwa pen vond. En dat heeft een eer ste rechterlijke toets nu dus niet kunnen doorstaan. Volgens P. Mevis, hoogleraar strafrecht aan de Erasmus Universiteit, is bij de actie een inschattingsfout gemaakt „Ik denk dat er grote kans is dat meer vrijlatingen volgen", aldus Mevis. Zijn Am sterdamse collega Rüter valt hem bij. „Die rechter-commis saris verdient een bloemetje", vindt hij „Het is zo onrechtma tig als de pest. Dat ziet iedereen die de wet kan lezen. Wat hier gebeurt, is te gek voor woorden. Als je al geen verdenking meer nodig hebt, waar blijven we dan?" Een woordvoerster van Justi tie wijst erop dat de zaak met de uitspraak van rechter-com missaris nog niet is afgedaan, omdat hij nog voorkomt bij de rechtbank Garantie op redelijke wachttijd voor hartoperatie UTRECHT GPD Zorgverzekeraar Anova garan deert verzekerden vanaf vol gend jaar dat openhartopera ties en dotterbehandelingen binnen een aanvaardbare ter mijn uitgevoerd worden. In overleg met de cardiologen van de regionale ziekenhuizen wordt een diagnose-code opge steld om te bepalen welke ter mijn voor verschillende klach ten redelijk is. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen brengt per 1 april een databank op internet met daarop alle wachttijden van elke zieken huisafdeling in Nederland. De Koninklijke Marechaussee krijgt een kleinere rol bij de be veiliging van de burgerlucht vaart op Schiphol tegen terro ristische aanslagen. Defensie en Justitie willen dat de mare chaussee alleen nog de eindver antwoordelijkheid over de be veiliging houdt. De Marechaus seevereniging verzet zich tegen de voorstellen. De bond vreest dat als er iets fout gaat de mare chaussee voor alle ellende kan opdraaien. Voor de bond is het een kwestie van alles of niets. De beveiliging van de burger luchtvaart op de nationale luchthaven is in eerste instantie de verantwoordelijkheid van het ministerie van justitie. Het departement heeft deze verant woordelijkheid gedelegeerd aan Defensie, die deze taak met Het Noord-Hollandse provinciebestuur vreest dat het kabinet op 17 december geen duidelijk besluit neemt over de toekomst van de luchtvaart in Nederland. In een brief aan minister Netelen bos vraagt de provincie snel een einde te maken aan de bestaande onduidelijkheid rond de lucht haven Schiphol. Noord-Holland ziet uitbreiding van Schiphol het liefst op een eiland in zee. „We maken ons ernstig zorgen", zegt gedepu teerde H. Meijdam (WD). „Alle betrokken partij en leunen nu achterover terwijl de mobiliteit vastloopt, bedrijven rond Schiphol investeringen uitstellen en de milieubeweging niet weet waar zij aan toe is. Het kabinet moet op 17 december een richtinggevend besluit nemen. Het valt nau welijks langer staande te houden dat daar nog meer discussie over nodig is." De provincie heeft altijd aangedrongen op het verplaatsen van alle start- en landingsbanen naar een eiland in zee, met behoud van Schiphol als centraal vervoersknooppunt. Het kabinet liet on langs weten dat de kosten daarvan bijzonder hoog uitvallen. Volgens Meijdam is de bereke ning natte vingerwerk: „Tussen de zestig en tach tig miljard gulden. Een marge van twintig miljard is wel heel erg veel. Maar ik heb nog niemand horen zeggen dat het niet kan." tweehonderd man van de Ko ninklijke Marechaussee uit voert. Op haar beurt heeft de marechaussee voor de daad werkelijke beveiligingstaken de particuliere beveiligingsfirma Securop gehuurd. De mare chaussee bepaalt hoeveel parti culiere agenten er voor de be veiliging van een bepaald vlieg tuig worden ingezet. De mare chaussee zelf komt pas in actie als Securop onregelmatigheden constateert. In de voorstellen die nu bij Defensie en Justitie in de week liggen wordt de aansturing en planning overgeheveld naar de NV Schiphol. De luchthaven kan dan zelfstandig beveili gingsorganisaties huren. De marechaussee behoudt de eindverantwoordelijkheid, maar verliest haar greep op de inzet van Securop. jf KBA i Hei is Sparkling Fantasy in Holland Casino. Van leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig i 1 tot en met 30 december maakt legitimatiebewijs zijn entree- u kans op t van de 4000 spran- voorwaarden. U bent iedere dag kelende prijzen. Een minimum- _L|f)l7~A NO vanaf 13.30 uur van harte welkom Casino - Een mooie gelegenheid om uil te gaan. Amsterdam Breda Eindhoven Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Valkenburg Zandvoort www.hollandcasirto.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5