Kabinet nog niet uit boringen Waddenzee Enter de beurs. Binnenland. Minister Brinkhorst nuanceert uitspraken over gen-voedsel Piloten krijgen meer zijwind-informatie Druk met nieuwe borden Peper vraagt partijen naar financiën Oppositie dreigt met boycot belastingoverleg POSTBANKim) De Postbank. Van 15 miljoen mensen. JENSDAG 1 DECEMBER 1999 nternetbedrijf vergoedt boetes Het nieuwe Haarlemse internetbedrijf Baldie gaat de tes betalen van snelheidsovertreders. Om voor die vergoe ding in aanmerking te komen moet de bestuurder reclame ma ken voor het bedrijf door een sticker op de achterruit van de au- lo te plakken. De actie wordt aangekondigd op het intemet- dres www.baldie.nl. Om een vergoeding te krijgen moet de fo- o, waardoor de overtreding is geconstateerd, ais bewijsmateri- al naar Baldie worden opgestuurd. Op die foto moet de sticker ichtbaar zijn. Per nummerbord wordt één boete vergoed. Bai lie waarschuwt dat het op geen enkele wijze aansprakelijk kan morden gesteld voor schade 'van welke aard dan ook'. Boven- lien zegt het bedrijf hard rijden niet te stimuleren. Camer ongerust over aanleg HSL en haag De Tweede Kamer eist extra overleg met minister Ne- ieii elenbos (verkeer en waterstaat) over het gebrek aan voortgang aai net de hogesnelheidslijn (HSL) naar Brussel en Parijs. CDA'er .leers wil de minister aanspreken omdat zij ondanks eerdere be- r aften i nog geen standpunt heeft ingenomen over de eventuele erkorting van de HSL-tunnel. WD'er Verbugt is bezorgd om- lat de bouw van het tracé tussen Haarlemmermeer en Rijn- 'oude deze maand zou moeten beginnen, waar het niet naar lit ziet. Pe raien haaq Afscheid van Kamerlid Voorhoeve De Tweede Kamer heeft gisteren afscheid genomen we an WD-Kamerlid Voorhoeve, die vandaag lid van de Raad van tate wordt. Voorhoeve wordt opgevolgd door J. Snijder-Hazel- ïoff, wethouder te Delfzijl. Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven loemde Voorhoeve 'een sieraad voor de Nederlandse democra- 53 ie'. Ze wees erop dat Voorhoeve zich in zijn diverse verant- n woordelijkheden als Kamerlid, als minister van defensie in het eerste paarse kabinet en als fractievoorzitter van de WD heeft gedragen als een waardig heer met een groot hart. e Notarissen krijgen meldplicht )en haag Minister Korthals van justitie overweegt bepaalde be- oepsgroepen met een geheimhoudingsplicht, zoals notarissen n advocaten, te verplichten verdachte financiële transacties te nelden aan justitie. De Europese Commissie heeft al een voor tel van deze strekking gedaan. „Ik ondersteun de geest van het oorstel", schrijft Korthals aan de Tweede Kamer. De bewinds- nan heeft hierover al gesproken met de Koninklijke Notariële leroepsorganisatie. Een meldplicht moet onder meer het wit wassen van criminele gelden tegengaan. Banken, wisselkanto- 'rren en casino's moeten volgens de wet Melding Ongebruikelijke Transacties (MOT) verdachte geldtransacties van meer dan 5.000 gulden al melden. !,d klikli jn voor drijfjacht op zwijnen imstelveen De natuuractiegroep Faunabescherming opent een meldpunt voor de drijfjacht op wilde zwijnen. Als emand de locatie van een drijfjacht doorbelt, rukt een video- eam uit om de gebeurtenissen vast te leggen. Volgens Fauna- jescherming spelen zich 'barbaarse' taferelen af tijdens de jacht ip wilde zwijnen. Bij drijfjacht vormt een deel van een gezel- chap een front dat dieren in een bepaalde richting dwingt te ^open, waar een linie schutters de beesten probeert de doden. Volgende week praat de Tweede Kamer over deze vorm van ja- ;en op wilde zwijnen. Faunabescherming verwacht dat een |e meerderheid vraagt om een verbod zodat ook de koninklijke fa- milie de hofjacht kan 'beëindigen zonder gezichtsverlies'. ia Miljoenen nodig voor gehandicapten 5 HL haag» Het budget voor de zorg van verstandelijk gehandi- et :apten zal op termijn met honderden miljoenen guldens moe- en worden verhoogd. De komende jaren neemt het aantal ou- lere verstandelijke gehandicapten sterk toe. Volgens een rap- jorl van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu RIVM) is de vergrijzing onder verstandelijk gehandicapten aan- e| tienlijk groter dan die onder de rest van de bevolking. ra 'aard valt in privézwembad 0 vleuten In Vleuten is gisteravond een paard in een privézwem- 11 bad beland. Het dier werd door zijn bazin in zijn benarde posi- tie aangetroffen. Ze waarschuwde de brandweer die besloot om ,e het water uit het bad te pompen en met strobalen een trap te bouwen waarop de viervoeter omhoog zou moeten klimmen. Het dier snapte echter niets van de inventieve oplossing die zijn redders hadden bedacht. Uiteindelijk is het door vijftien brand weerlieden uit het zwembad getrokken. Kerstbomen veroorzaken file dorDrecht Een lading kerstbomen die van een vrachtwagen is gevallen heeft vanmorgen vanaf kwart voor zeven het verkeer voor de Drechttunnel bij Dordrecht een half uur stilgelegd. De hoogbeladenvrachtauto was op weg naar Rotterdam en bleek niet onder de matrixborden bij de tunnel door te kunnen. 'Zwarte Cobra' onverwacht vrijgelaten Hamsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft onverwacht het voorarrest van de 'Zwarte Cobra' opgeheven. Hij geldt als een van de grootste drugsbaronnen in Nederland. Hij wordt ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan een criminele organisa tie die in drugs handelde. Justitie houdt hem verantwoordelijk voor een transport van 48,8 kilo cocaïne en ruim 560 softdrugs. De rechtbank besloot het voorarrest op te heffen, omdat zij ver wacht dat de op te leggen straf uiteindelijk niet hoger zal zijn dan de tijd die hij in voorarrest heeft gezeten. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Minister ziet niets in sponsoren van politiek den haag anp Minister Peper Van binnen landse zaken wil van de voor zitters van de politieke partijen weten waar het geld vandaan komt waarmee die partijen worden gefinancierd. Alleen door openheid en doorzichtig heid kan belangenverstrenge ling worden voorkomen, zei hij gisteren in de Tweede Ka mer. WD-voorzitter Eenhoorn liet vorige week weten krap bij kas te zitten. De partij heeft vijf keer zoveel geld nodig als waarover zij nu beschikt. Sponsors zouden in die be hoefte kunnen voorzien, con form de wet die hierover on langs in werking in getreden, zo meent de WD-partijleiding. Kamerlid Kant (Socialisti sche Partij) vroeg het kabinet sponsoring te verbieden we gens het risico van beïnvloe ding van partijen door bedrij ven. Eerder vroeg ook PvdA- partijvoorzitter Van Hees om een verbod op sponsoring. Peper ziet daar niets in. Hij onderstreepte dat een partij elk geschonken bedrag boven de 10.000 gulden, voor zover niet afkomstig van gewone mensen, moet melden in het financieel jaarverslag. Op het moment dat duidelijk is waar welk geld vandaan komt, is sponsoring toegestaan. De overheidssubsidie die partijen krijgen is afhankelijk van het aantal fractieleden. Pe per opperde de mogelijkheid die subsidie te verhogen om de behoefte aan sponsoring te beperken. Zo zou vanaf 2001 de subsidie gekoppeld kunnen worden aan het aantal partijle den, zei hij. Dit zou gunstig zijn voor de kleine partijen, die naar ver houding veel leden hebben. Voor de grotere partijen zou dat evenwel nadelig kunnen uitpakken. Kamerlid: Wetenschappelijke twijfel leidt tot niet boren Het kabinet heeft nog niet besloten tot een verbod op gaswinning in de Waddenzee, ondanks de twijfel over de schade aan de natuur als gevolg van bodemdaling. De zeven deskundigen die zich op verzoek van het kabinet over dit vraagstuk hebben gebogen, zijn verdeeld. Een aantal van hen denkt dat er geen onherstelbare schade optreedt. den haag gpd Haarlem Het Haarlemse bedrijf Nederland Haarlem heeft het druk met de productie van nieuwe verkeers borden voor fietspaden. Vanaf 15 december moeten bromfietsers in de bebouwde kom op de rijbaan in plaats van het fietspad gaan rijden, tenzij anders is aangegeven. Om dat allemaal goed te regelen zijn in Ne derland ongeveer 60.000 nieuwe verkeersborden nodig. foto anp olafkraak Stoomstrijkijzers voldoen vaak niet aan veiligheidseis den haag anp De voltallige oppositie dreigt volgende week een mondeling overleg in de Tweede Kamer over de belastingherziening te boycotten. CDA, GroenLinks, SP en de kleine christelijke par tijen vinden het nog te vroeg voor zo'n overleg, omdat de schriftelijke voorbereiding voor een dergelijke debat nog niet is voltooid. De grootscheepse belasting herziening van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën is al bijna twee maanden inzet van een slepen de procedurestrijd tussen de paarse fracties en de oppositie. De oppositie verwijt PvdA, WD en D66 dat zij hun oren te veel laten hangen naar Zalm en Ver meend die grote haast maken met de parlementaire behande ling van hun voorstellen, omdat die per 1 januari 2001 moeten ingaan. Inmiddels heeft rond de be handeling een eerste schriftelij ke ronde plaatsgevonden waar in de Tweede Kamer ruim 2000 vragen aan Zalm en Vermeend heeft gesteld die afgelopen vrij dag zijn beantwoord. De paarse fracties en de oppositie zijn het erover eens dat op basis daar van nog een tweede schriftelijke ronde nodig is. Die tweede ron de zou begin januari 2000 moe ten zijn afgerond, zodat de Tweede Kamer eind januari over de belastingherziening kan debatteren. De drie paarse fracties willen echter volgende week woens dag tegelijkertijd al een eerste begin maken met de mondelin ge behandeling van de voorstel len van Zalm en Vermeend. Zij denken dat zo'n tussentijds mondeling overleg alvast dui delijk kan maken wat de be langrijkste politieke problemen rond de belastingherziening zijn. De oppositie is daar echter mordicus tegen. „Wij zijn nog niet klaar voor zo'n mondelinge ronde", aldus het CDA-kamer- lid Reitsma. „Ik vrees dat de paarse fracties vooral willen uit zoeken waar ze het zelf onder ling nog niet over eens zijn om vervolgens rond de Kerst met Zalm en Vermeend een paar deals te sluiten voor de zaak echt in de Tweede Kamer komt." armhem anp De helft van de in Nederland verkrijgbare stoomstrijkijzers voldoet niet aan de interna tionale veiligheidsnormen. Dat blijkt uit een steekproef waarvoor de KEMA 24 stoomstrijkijzers onderzocht. De helft van de geteste strijk ijzers vertoont zodanige lek kageproblemen dat gevaar voor kortsluiting-ontstaat. De KEMA heeft het onder zoek uitgevoerd naar aanlei ding van het TROS TV-pro- gramma Radar waarin mel ding werd gemaakt van lek kende stoomstrijkijzers. De meest betrokken bewinds lieden in het kabinet spraken gisteren kort over de verdere procedure. Morgen komen ze opnieuw bijeen, waarna ver moedelijk vrijdag een definitief besluit in het kabinet wordt ge nomen. Volgens PvdA-woord- voerder T. Witteveen kan de uitkomst niet anders zijn dan dat de wetenschappelijke twij fel leidt tot niet boren. Staatssecretaris Faber van landbouw, natuurbeheer en visserij vertelde gisteren dat het kabinet zover nog niet is. Vol gens Faber gaat het er vooral om of de wetenschappelijke twijfel voor het kabinet zwaar wegend genoeg is om boringen te verbieden. Cruciaal is de zin in het oorspronkelijke kabinets besluit „dat geen bodemdaling mag optreden die het karakter van de Waddenzee blijvend aantast". Volgens Faber kan het antwoord op die vraag door de verdeelde adviezen van de des kundigen nog alle kanten op vallen. Vandaag publiceerde De Volkskrant een rapport waaruit blijkt dat de gaswinning op Ameland geen schade heeft aangericht in de natuur. De bo demdaling van 28 centimeter zou ook weer dichtslibben met zand uit de Noordzee. Op Ame land wordt al dertien jaar ge volgd hoe de natuur zich ont wikkelt onder invloed van de gaswinning. Dat onderzoek (kosten twee miljoen gulden per jaar) wordt betaald door de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM). In februari wordt het eindrapport officieel gepresenteerd. Staatssecretaris Faber heeft bevestigd dat een aantal be windslieden zich in het kabinet sterk maakt voor een nieuw moratorium, een tijdelijk ver bod op gaswinning. Dat geeft tijd om te onderzoeken hoe schade van gaswinning kan worden beperkt. Schadeclaims zouden dan beperkt blijven tot de jaren dat niet geboord kan worden. Het vorige moratorium liep in 1994 af. De milieubeweging heeft al laten weten zich niet neer te leggen bij een nieuw moratori um. Daarbij wordt verwezen naar de uitspraak van de Twee de Kamer om bij twijfel niet te boren en naar de verkiezings programma's van onder meer PvdA en D66 waarin boringen botweg worden afgewezen. den haag anp Minister Brinkhorst (landbouw) heeft zijn posi tieve uitspraken over genetisch aangepaste ge wassen iets genuanceerd. Hij stelde gisteren in de Tweede Kamer dat deze producten cilleen on der bepaalde voorwaarden op de markt mogen komen. Ook moet de consument kunnen kiezen tussen wel en niet genetisch aangepaste produc ten. Brinkhorst had donderdag tijdens een toepraak voor levensmiddelenfabrikanten in Rotterdam het bedrijfsleven opgeroepen niet te buigen voor actiegroepen zoals Greenpeace. Hij sprak van een sleuteltechnologie, die belangrijk is voor ver hoging van de voedselproductie. Europese actie groepen menen daarentegen dat het gentech- voedsel riskant is voor de volksgezondheid. On langs bracht Greenpeace producten die gene tisch aangepaste grondstoffen bevatten, terug bij de fabrikanten. Op vragen van Tweede-Kamerlid Stellingwerf (RPF) zei Brinkhorst dat de overheid onafhanke lijk moet blijven in de discussie over gentech. „Er is geen sprake van dat ik de kant van het bedrijfs- Maatregel op Schiphol reactie op incident met toestel Transavia thiphol richard mooyman Noten krijgen in de toekomst tijdens een n fading op Schiphol betere informatie •ver de zijwind. De luchthaven heeft hier- Dor samen met het KNMI en Luchtver- i bersleidlng Nederland plannen ontwik- keld. Tekortschietende windinformatie blijkt een rol te hebbèn gespeeld bij het Ongeluk met een Transavia-toestel op Kerstavond 1997. De Boeing 757 met 205 passagiers en acht bemanningsleden afkomstig uit Las Palmas belandde na een harde landing naast de Zwanenburgbaan. Vier passagiers raakten bij het verlaten van het vliegtuig licht ge wond. Gistermiddag werd het rapport van de Raad voor de Transportveiligheid offici eel naar buiten gebracht nadat eerder en kele conclusies waren uitgelekt. Het huidige stelsel van lawaainormen en baantoewijzing vormt volgens de Raad 'een potentiële uitnodiging tot onveilige hande lingen'. Het baantoewijzingsysteem is vol gens het rapport één van de hoofdoorzaken ïan het incident omdat op de toegewezen baan sprake was van sterke zijwind. De toe gestane zijwindlimiet moet omlaag van 25 naar vijftien knopen, aldus de Raad. Piloten en het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartla boratorium (NLR) hebben daar al eerder op aangedrongen. Maar op de bewuste avond ging ook flink wat mis, zo blijkt uit het rapport. Tijdens de nadering van Schiphol stond een storm achtige zuidwestelijke wind met harde windstoten. De piloten waren daarvan op de hoogte. De berekende zijwind bleef bin nen de limiet van 25 knopen (windkracht zes) die nu nog op Schiphol geldt. De bemanning en de luchtverkeersleiding werden echter niet geattendeerd op de la ter gewijzigde weersomstandigheden door dat het bericht daarover dezelfde lettercode meekreeg. De verkeerstoren meldde tijdens de laatste fase van de nadering windgege- vens die neerkwamen op een zijwind van ongeveer 35 knopen, fors hoger dan toege staan. De raad concludeert dat de bemanning op zijn minst had moeten overwegen de lan ding af te breken en door te starten. Dat ge beurde echter niet. De cockpitbemanning maakte geen nieuwe berekening van de zij wind en zette de landing door. De werkelij ke wind bleek volgens latere berekeningen van het NLR ook nog eens meer dan tien knopen hoger dan gedacht. De automatische piloot werd op circa der tig meter boven de baan ontkoppeld, waar door de piloot volgens het rapport zeer waarschijnlijk onvoldoende tijd had om het toestel volledig onder controle te krijgen. Het resultaat was een harde landing, waar bij de neuswielconstructie brak. Het toestel schoof bij lage snelheid van de baan. Ach teraf concludeert de raad dat een landing binnen de veilige zijwuidlimiet alleen op een ander vliegveld mogelijk was, bij voor beeld in Rotterdam of Brussel. De Raad stelt dat in de praktijk een neiging lijkt te bestaan om het risico te accepteren dat kleeft aan landingen met sterke zijwind. Het uitwijken naar een ander vliegveld wordt immers zowel door passagiers als bemanning en luchtvaartmaatschappijen 'veelal als uiterst onaangenaam ervaren'. Transavia bestrijdt met klem dat de piloot uit zakelijke overwegingen heeft besloten niet uit te wijken, zoals door het PvdA-Ka- merlid Van Gijzel is gesuggereerd. Schiphol blijft bestrijden dat er een ver band bestaat tussen het ongeluk en de la- waairegels op Schiphol. De luchthaven stelt dat het huidige systeem van baantoewij zing Schiphol niet onveilig maakt, 's Nachts worden landende vliegtuigen zo veel moge lijk naar de Zwanenburgbaan of de zuide lijke kant van de Kaagbaan gedirigeerd om de geluidshinder te beperken. Volgens de raad was de bewuste avond al leen de noordzijde van de Kaagbaan een beter alternatief geweest om te landen dan de toegewezen Zwanenburgbaan. Voor een dergelijke landing moet over Amsterdam worden gevlogen, wat veel lawaaihinder veroorzaakt. Volgens Schiphol was deze kant van de Kaagbaan echter toch geen al ternatief omdat deze baan niet beschikt over een geavanceerd landingssysteem en naderingsverlichting. Minister Netelenbos (verkeer) heeft van morgen laten weten dat zij de aanbeveling van de raad voor een lagere zijwindnorm laat onderzoeken. Een commissie onder voorzitterschap van A. Rinnooy Kan zal volgens Netelenbos over drie maanden ad vies uitbrengen over het huidige systeem van baantoewijzing en een veilige zijwind norm. Uw orders snel, makkelijk en voordelig naar de beurs via Internet. Direct handelen op de beurs is nu eenvoudiger en overzichtelijker. Met EfTectenordering via Internet kunt u 7 dagen per week. 19 uur per dag handelen in aande len en obligaties. En dat op basis van actuele koersinfor- malie. De transactiekosten zijn laag. Bovendien heeft u op ieder moment een duidelijk overzicht van uw beleg gingsportefeuille en orderstatus. Voor meer informatie vraagt u het informatiepakket aan via www.postbank.nl of telefoonnummer 0800-0400 (gratis).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3