Problemen rond Beeldinstituut groeien De cultstatus van Marillion 'De tijd van rijke snobs is voorbij' Cultuur Kunst L Crossing .Border Verlaat zDen Haag Leids muurgedicht verwijderd Heineken NightLive durft te weinig 'OENSDAG 1 DECEMBER 1999 21 Ja zuster, nee zuster op toneel Rotterdam De succesvolle tv-serie 'Ja zuster, nee zuster' krijgt een vervolg op het toneel. Op Kerstavond gaat de toneelversie van het Rotterdamse RO-theater in première. Loes Luca speelt de hoofdrol, zuster Klivia. Eerder deze maand werd het koffertje met alle liedjes op cd, de uitgeschreven muziek en de verhalen in boekvorm uitgebracht. Jacques Klöters en Flip Broekman schreven voor de jaarlijkse familievoorstelling van hetRO Thea ter een muzikale toneelbewerking. De twintig afleveringen van de serie van Annie M.G. Schmidt en Harrie Bannink kluisterden in de jaren zestig miljoenen Nederlanders aan de zwatt-wittele- visie. Alle bekende liedjes worden live ten gehore gebracht. Na de première op 24 december in de Rotterdamse Schouwburg reist 'Ja zuster, nee zuster' tot en met 12 maart door Nederland. Jean-Paul Belmondo ingestort brest» De Franse filmacteur Jean-Paul Belmondo is gisteravond tijdens een optreden in het Quartz-theater in Brest ingestort. De 66-jarige Belmondo zou een lichte hartaanval hebben gehad. Hij werd overgebraht naar een ziekenhuis. Belmondo speelde in tientallen films. Zijn meest recente is 'Peut-Etre' van regisseur Cedric Klapisch. Filmmuseum wil in Amsterdam blijven De oprichting van een nationaal Instituut voor Beeldcul tuur in Rotterdam stuit op steeds grotere problemen. Het bestuur van het Nederlandse Filmmuseum in Am sterdam liet gisteren weten niet in het instituut te willen opgaan. Daarmee valt een van de vijf organisaties weg die in het instituut moeten gaan samenwerken. AMSTERDAM ANP „We willen wel samenwerken, maar er moet een apart film museum blijven bestaan", zegt voorzitter D. Istha. Volgens het museumbestuur zijn er onvol doende gronden om de instel ling uit Amsterdam te verhui zen. In de hoofdstad zijn vol gens het museum 'toonaange vende filminstellingen, filmbe drijven. evenals filmmakers en opleidingen gevestigd'. De hui dige plannen houden volgens het bestuur van het Filmmuse um 'beleidsmatig, organisato risch en financieel geen wezen lijke meerwaarde in en bieden onvoldoende garanties voor het zelfstandig voortbestaan van het Filmmuseum'. De Rotterdamse wethouder Kombrink reageerde gisteren met ontsteltenis op het besluit van het Amsterdamse Filmmu seum. Bijna een jaar lang is Rotterdam voorgespiegeld dat een beeldinstituut naar Rotter dam zou komen. „De plannen moesten alleen verder worden uitgewerkt. En nu is verhuizing opeens uit den boze. Ik vind dat bijna onfatsoenlijk", aldus Kombrink. Staatssecretaris Van der Ploeg deed deze week een poging het Filmmuseum over de streep te trekken door het een extra sub sidie van 1,7 miljoen in het vooruitzicht te stellen. Daarmee zou het museum bepaalde pu blieksfuncties in Amsterdam kunnen betalen, terwijl de rest van het museum naar het insti tuut in Rotterdam verhuist. Van der Ploeg wilde gisteren nog niet reageren. Morgen heeft hij overleg met de Tweede Kamer. Cultuurwoordvoerder B. Dit- trich van D66 vraagt zich af of het instituut er wel kan komen zonder het museum. Het bestuur van het Prins Bemhard Cultuurfonds liet gis teren weten dat het Werthei- mer-legaat van 23 miljoen gul den niet in z'n geheel in een Beeldinstituut wordt gestoken. Het fonds, dat de erfenis be heert, heeft besloten slechts 20 procent van het vermogen aan te wenden voor de inrichting van een fotomuseum als onder deel van een dergelijk instituut. De renteopbrengst van de rest van het vermogen, een kleine miljoen gulden per jaar. wordt geïnvesteerd in projecten op het gebied van amateur- en professionele fotografie. let Crossing Border Festival 'aat Den Haag achter zich. In 1000 keert het jaarlijkse evene- nent terug in een andere stad, u neldde directeur L. Behre gis- teren. Hij noemt het Amster damse Leidseplein als goede lieuwe locatie voor het festival, dat disciplines als poëzie, litera- uur en muziek mengt. De onderhandelingen met de ["gjgemeente Amsterdam zijn nog in volle gang. Zalen als Paradi- De Melkweg en De Balie jja lebben inmiddels hun mede werking toegezegd. Behre wil in Amsterdam het juiste publiek ,'aj tanspreken. „Het is een nieuwe uitdaging. Ik heb Den Haag na :even jaar wel gezien." Ook verwacht Behre meer ^publiek te trekken. „In Den ■Haag sloeg dit jaar bijvoorbeeld :en avond met muzikale stro- ningen als hiphop en rap hele maal niet aan." In Amsterdam ienkt Behre daarvoor wel pu bliek te kunnen vinden. De eerste editie van Crossing ^Border vond in 1993 plaats in het centrum van Den Haag. Na twee jaar Nederlands Congres 1 Centrum keerde het festival af gelopen najaar terug naar de Haagse binnenstad. Daar trok het ruim 8000 bezoekers. De gemeente Den Haag be treurt het besluit van Behre. .■jEen gemeentewoordvoerder Ivijst erop dat er tot eind 2000 'Aiet het ministerie van OCW een subsidieovereenkomst loopt voor culturele activiteiten. 'f^Net als het rijk trekt ook de ge- ^%ieente Den Haag jaarlijks drie Londens Royal Opera House, waar na een grondige-verbouwing Bernard Haitink vanavond de dirigeerstok "4on uit voor Crossing Border. hanteert tijdens het officiële heropeningsconcert foto gpd/peter mackertich >e aai kh Muzikale vrijheid hoog in het vaandel Vrijheid staat hoog in het Marillion-vaandel. De band heeft zelf twee platenlabels opgericht en brengt zijn ei gen bootlegs uit foto gpd hankelijkheid dus, maar ook to tale controle. Hogarth: „Ja we hebben ei genlijk alles in eigen hand. Fans kunnen via internet bij ons ook bootlegs kopen. Op die manier weten we wat er aan on-officiële opnamen in omloop is. Boven dien levert het natuurlijk ook in komsten op. Maar het belang rijkste van een eigen platenlabel is dat niemand zich met onze muziek bemoeit. We kunnen he lemaal ons eigen 'ding' doen." En dat eigen ding is al lang geen pure symfo meer, zoals Marillion al een paar albums lang laat horen. Weliswaar is de symfo-achtergrond ook op 'Ma- rillion.com' nog altijd hoorbaar aanwezig, maar de groep is net zo goed beïnvloed door bands als Garbage, Radiohead en The Beatles. Dat levert bijvoorbeeld een paar pakkende popliedjes op als Deserve' en 'Rich'. Ra- diovriendelijke nummers, die niet geheel toevallig al9 single zullen verschijnen. Maar of ze ook gedraaid gaan worden? lts 0 I tid lijljAMSTERDAM HAN NEUENHUIS mjSteve Hogarth heeft het niet al- matijd even gemakkelijk. Ooit wa- ren de Britse zanger en zijn band Marillion absolute sterren rin de wereld van de melodieuze rock. Maar sinds alternatief de boventoon voert in de muziek wereld, is Marillion verworden Pntot een soort cultband. Met nog jaltijd een behoorlijk grote en Jvooral trouwe aanhang, maar met een absoluut gebrek aan ^aandacht op radio en tv. Van- r jdaar, zo denkt althans Hogarth, dat de verkoop van Marillion's vorige album, het in 1998 ver- .schenen 'Radiation', enigszins Tegenviel. Zelfs in Nederland, "één van de landen waar Maril- n Kon nog altijd het meest popu- e"lair is. „Ik zal niet beweren dat het "Alleen maar de schuld is van de ^diskjockevs, dat we minder pla kten verkopen. Het kan natuurlijk ook gewoon zijn dat mensen het Jiiet mooi vinden wat wij doen. ÖMaar als je nooit gedraaid wordt en dus nooit meer een hit hebt, H(dan weet buiten je vaste aan- lejhang niemand dat er een nieu we plaat van je is", aldus ie*H°garth. ,slDe zanger klinkt wat vermoeid. PaèHij heeft al vaker tekst en uitleg jjsimoeten geven over het wel en dewee van Marillion en is het ^klaarblijkelijk een beetje zat. Bo- vivendien kan Hogarth, zo laat hij n imeerdere keren weten, er zo etweinig mee dat de radiostations z'n band tegenwoordig links la- -Jten liggen. ,,Het maakt me wel eens boos, jmaar aan de andere kant pro beer ik me er niet door te laten beïnvloeden. Ik kan er toch niets aan veranderen en ook zonder lairplay lukt het ons nog steeds om de band draaiende te hou den en er fatsoenlijk van te kun nen leven. Wat dat betreft mo gen we helemaal niet klagen." Marillion dankt veel aan de vaste aanhang. Niet voor niets staan op de binnenhoes van 'Marillion.com', het nieuwe al bum van de groep, veel fotootjes van fans afgebeeld. Fans die te genwoordig trouwens niet meer 'Freaks' worden genoemd, maar geheel in de geest van de tijd en het nieuwe album 'commies' zijn gedoopt. „Grapje", grinnikt Hogarth. „Verder niet belangrijk hoor. als ze zich liever 'Freaks' noemen is het mij ook best." 'Marillion.com' slaat uiteraard ook op het adres van de home page van de band. Een door Ma rillion zelf beheerde site, waarop belangstellenden up-to-date ge houden worden wat betreft de activiteiten van de band, maar waarop fans ook allerlei artike len en bootlegs van hun favorie te band kunnen kopen. En waarop ze direct in contact kun nen komen met de bandleden. „Onze homepage is heel be langrijk voor ons. Het is onze ei gen site, zonder externe bemoei enis. De informatie is heel actu eel. Het brengt de wereld dicht bij ons, maar vooral de fans dichtbij de band. Vandaar dat we het album 'Marillion.com' hebben genoemd." Vrijheid staat hoog in het Ma rillion-vaandel. Want net zoals de groep haar homepage zelf beheert, zo heeft Marillion ook volledige creatieve vrijheid. De band heeft zelf twee platenlabels opgericht. Op het Intact-label verschijnen Marillion's reguliere albums en op Racket Records brengt de band zijn eigen boot legs en eventuele soloplaten van de groepsleden uit. Totale onaf- Londens Royal Opera House maakt nieuwe start ram tin n indrukwekkend Victoriaans a vorige eeuw dienst deed als markthal. Jarenlang stond het beroemde Londense Royal Opera House in Covent Garden bekend als het toppunt van organisatori sche en financiële chaos. Het was er een komen en gaan van artistieke en commerciële ma nagers en vorig jaar dreigde ook muzikaal directeur Bernard Haitink er de brui aan te geven. De Nederlander bleef uiteinde lijk toch. Na een grondige ver bouwing van de sterk verouder de en veel te krappe operabe huizing, hanteert Haitink van avond de dirigeerstok tijdens het officiële heropeningscon cert. Natuurlijk in aanwezigheid van koningin Elizabeth. Pijnlijk is wel dat zes voor stellingen die later in december waren gepland van de opera 'Le Grand Macabre' (met onder an deren de Nederlandse alt-mez zo Jard van Nes) afgelopen week plotsklaps en in een zeer laat stadium werden geschrapt. Financiële strop: meer dan twee miljoen gulden. Er zat niets anders op, volgens de Amerikaanse zakelijk directeur Michael Kaiser, omdat de ver bouwing meer tijd heeft gekost dan gedacht. De verbouwing, die maar liefst twintig jaar in de pen had gezeten, begon drie jaar geleden. Volgens Kaiser is er door de overvolle planning onvoldoende tijd om alle tech nici voldoende vertrouwd te maken met de nieuwe syste men. Maar die planning was er al toen hij aantrad, verdedigde Kaiser zich, verhalen bestrij dend dat het bij het Royal Ope ra House nog steeds dezelfde puinhoop zou zijn. Gelukkig voor Kaiser is er de zer dagen ook een hoop posi tiefs te melden. De verbouwing wordt door vriend en vijand als een groot succes beschouwd. Allereerst is er het auditorium, dat zoveel mogelijk is hersteld in de oorspronkelijke luister van 1858 toen het na twee branden voor de tweede maal was herbouwd. Alle pluche is donkerrood en de tierelantijnen zijn goudkleurig, zoals hoort in een klassieke operazaal. De ruim 2200 stoelen zijn met be hulp van computersimulaties stuk voor stuk in de meest voordelige stand geplaatst ten opzichte van het podium. En, ook niet onbelangrijk: er zijn eindelijk een fatsoenlijke garde robe, foyer en airconditioning. Achter de schermen is het podi um enorm vergroot en er is ook anderszins sprake van een sterk verbeterde logistiek en efficiën tie. Het aantal werknemers kon zodoende worden gehalveerd tot ruim vijfhonderd. Maar het opknappen van een oude zaal alleen kost geen ze venhonderd miljoen gulden. Veel geld is opgegaan aan her en nieuwbouw er omheen. In de uitgebreide nieuwbouw is plaats gemaakt voor verschil lende oefenruimtes voor The Royal Ballet en The Royal Ope ra, waarvan er een tevens ge schikt is voor kleinschalige uit voeringen. Verder zijn er uitge breide eet- en drinkfaciliteiten. en en passant is nog een zaal met plaats voor 420 toeschou wers gebouwd. Middelpunt vormt de Vilar Floral Hall, een indrukwekkend Victoriaans atrium, dat in de vorige eeuw dienst deed als markthal, in de jaren vijftig gedeeltelijk door brand werd verwoest en de af gelopen jaren gebruikt werd voor opslag van rekwisieten. Nu doet het atrium tijdens uitvoeringen in de grote zaal dienst als foyer en is net tevens een algemeen toegankelijke bar. Ook enkele andere gedeel ten van het complex zijn vrij toegankelijk, er loopt zelfs een openbare voetgangersverbin ding door het pand, die Covent Garden met Bow Street ver bindt. Die openheid, in combi natie met vele kleinschalige uit voeringen zoals gratis lunch concerten, moet er voor zorgen dat The Royal Opera House zijn gesloten, elitaire karakter ver liest. Jarenlang kwamen er, me de door de dure kaartjes van minimaal een paar honderd gulden, vrijwel alleen maar rijke snobs. Trots meldt het nieuwe management nu dat die tijd voorbij is. Voortaan zal altijd minimaal de helft van de kaart jes beschikbaar zijn voor min der dan 30 pond (bij matinees) en minder dan 45 pond in geval van zogenaamde A-evenemen ten. Dat is nog altijd 100 gul den, respectievelijk 150 gulden. LEIDEN CEES VAN HOORE Voor het eerst in het bestaan van de Stichting Tegenbeeld is gisteren een gedicht van de muur gehaald. Het gaat om het vers met paar se achtergrond, op een blinde muur in de Leidse Johan de Winstraat. Na klachten van de overburen is het gedicht door een reinigings- ploeg verwijderd. Het wordt later opnieuw aangebracht, maar dan zonder paarse achter grond. De bewoners van het pand waarop het ge dicht stond werden gistermorgen verrast door de reinigingsploeg. „Er is voortdurend druk door de overburen uitgeoefend bij de gemeen te en dit is dus het resultaat", zegt Matthia Tacken. „Wethouder Pechtold heeft gezegd dat de gemeente een buurtonderzoek zou ver richten om het aantal voor- en tegenstanders van het gedicht te inventariseren. Maar er is helemaal niets gebeurd. Er is ons wel toege zegd dat het gedicht terugkomt. Dat geeft eni ge troost. Maar wij vonden het gedicht mooi zoals het was." De schilder van het gedicht, Jan Willem Bruins, geeft toe dat hij de paarse achtergrond 'ook niet echt geweldig' vond. Hij kan zich de kritiek van de overburen wel voorstellen. „Maar ik heb grote moeite met de manier waarop een en ander is afgehandeld." Ben Walenkamp van de Stichting Tegen beeld noemt de actie van de gemeente een „tussenoplossing." ..Maar we zullen ons in de toekomst wel indekken tegen dit soort zaken. Als we de Stichting Beeldrecht hadden inge schakeld, weet ik nog niet hoe een en ander zich had ontwikkeld." Bert Kienjet, beleidsmedewerker van de Dienst Cultuur en Educatie: „De letters van het gedicht vallen onder de vrije meningsui ting, die in de grondwet is vastgelegd. Met de achtergrond zit het anders. Die is vergun- nirigsplichtig. Met het oog op het steden schoon heen de welstandscommissie besloten die achtergrond te verwijderen." MUZIEK RECENSIE LOUIS DU MOULIN Concert Heineken NightLive Met Toni Braxton. Elvis Costeh lo. K's Choice. Roland Gift. DJ Dimitn, VJ GerakJ van der Kaap en George Baker Met orkest New Symfonics. onder lei ding van Maunce Luttikhuis Gezien gisteravond Herhalin gen vanavond tot en met zondagavond Alleen voor de laat ste avond zijn nog kaarten verkrijgbaar Heineken moest na de breuk met de Night Of The Proms op zoek naar een nieuwe formule. Het 'klassiek ontmoet pop -concept, door het Belgische PSE bedacht, mocht niet meer. waarna de bierbrouwer z'n toevlucht zocht in de mix van muziek met film. Zeer veelbelo vend was de voorpubliciteit. maar vrij teleur stellend bleek gisteravond het aanbod. In principe waren alle ingrediënten voor een overweldigende eerste 'Heineken NightLive - Movies In Concert' aanwezig. Alleen al het de cor met daarin het over drie etages verdeelde mega-orkest New Symfonics en het centrale videoscherm waren ronduit imponerend. En ook de eerste twintig minuten waren uiterst boeiend, dankzij een versneden terugblik op 'Once Upon A Time In The West' plus een in stant-sfeervol optreden van de harde kern van K's Choice, Sarah Bettens en haar broer Gert. Vervolgens ging DJ Dimitri de mist in met z'n 'vermuzikalisatie' van 'Taxi Driver', kwam ex- Fine Young Cannibal Roland Gift niet echt uit de verf en werden de 8500 nieuwsgierigen naar de pauze geleid met een ronduit oubollig 'rondje Saturday Night Fever'. Hoezeer Ahoy' uit z'n dak wilde, maakte al leen surprise guest George Baker in een oog wenk duidelijk met 'Little Green Bag', vanzelf sprekend visueel ondersteund met flarden uit de film die voor de herontdekking zorgde van deze jaren zestig-hit. 'Reservoir Dogs'. Op de uitbundigheid die dit 'tussendoortje' losmaak te zal 'finaliste' Toni Braxton behoorlijk jaloers zijn geweest. Want zelfs met haar grootste troef 'Unbreak My Heart' slaagde ze er niet in alle kelen te laten meebrullen. Vooral omdat haar stem niet krachtig genoeg boven het or kest uitkwam. Heineken heeft een vermogen geïnvesteerd in dit nieuwe prestige-evenement en daar door het gretig toehappen van het publiek al weer veel van terugverdiend. Over de invulling is evenwel te gemakkelijk gedacht. Rekening houdend met het brede bereik is bovenal ge kozen voor een feest der herkenning, dat ie dereen best zal pruimen, maar ook niet lang zal heugen. Met dezelfde artiesten, een ge durfder repertoire (zeker ook wat de filmbeel den betreft) en een strakkere regie, had 'Hei neken NightLive' misschien wel echt de be loofde 'audiovisuele spektakelshow van de volgende eeuw' kunnen worden. Nu moet men daar minimaal nog een jaar op wachten. Minstens tot de tweede editie, waarvan de eer ste avond voor 7 december 2000 staat gepland.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21