'Spinozalaan heeft een parkeergarage nodig Woningstichting wili 76 huizen overnemei 7 De motie die niemand begreep Duin Bollenstreek Van Boxtel 'waardeloze figuur; Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 Nood van Duinpieper duurt voort Creatief in de Pauluskerk Ook Van Hoof weet dat Valkenburg dicht moet Parkeerkaart stemt Noordwijkers tevredej WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 976 Poging tot behoud visserijschool katwuk Het Katwijkse visserijonderwijs verkeert weer in moei lijkheden. Ondanks inspanningen van het NOVA-college en ver tegenwoordigers uit de visserij en de visverwerkende industrie is het niet gelukt om meer dan 40 leerlingen op de 'visserij- school' te krijgen. Het leerlingental is niet hoger dan 22 en dat zijn er niet genoeg om tot een verantwoorde exploitatie te ko men. Daarom steken gemeente, onderwijs en visserij op 20 ja nuari 2000 nogmaals de koppen bij elkaar. De verschillende partijen willen opnieuw een poging doen het visserijonderwijs voor Katwijk te behouden. Berperking subsidie katwuk De gemeentelijke subsidie voor ontwikkelingsprojec ten wordt beperkt tot de 19 landen die minister Herfkens eerder dit jaar aanwees als ontwikkelingsland in de nota Ontwikke lingssamenwerking. De kustgemeente volgt hiermee het rijksbe leid om de kwaliteit en doelmatigheid van ontwikkelingshulp te verbeteren. Katwijkse organisaties kunnen maximaal 8100 gul den subsidie ontvangen voor een project met uitstraling naar de gemeente. Door de nieuwe maatregel zal een aantal initiatieven niet meer in aanmerking komen voor gemeentelijke subsidie. Van Wouwe: blij over besluit vliegveld katwuk» Burgemeester B. van Wouwe is blij met het besluit dat er geen vliegveld in zee wordt aangelegd. De aanlegkosten van zo n vliegveld zijn zo hoog dat van het plan wordt afgezien. Toch zet de eerste burger van Katwijk vraagtekens bij het be sluit. „Het is mooi, maar ik had liever gezien dat men het be sluit had genomen op grond van rust aan de kust, van waarde voor het natuur- en recreatiegebied. Deze beslissing is geno men door een tekort aan het slijk der aarde. Een meer principi eel besluit was definitiever geweest. Nu blijft het gevoel dat als er geld gevonden is, het vliegveld er alsnog komt", aldus Van Wouwe. Herinrichting kruising katwuk Ruim een jaar na de eerste herinrichting wordt de kruising Kerkstraat\Achterweg\Egmondstraat opnieuw onder worpen aan een andere indeling. De gekozen oplossing om ver keer af te remmen, een breed trottoir tussen de monumentale boom en een bakkerij, veroorzaakte een klachtenregen op het gemeentehuis. Regelmatig blokkeren geparkeerde auto's op het trottoir dé doorgang voor voetgangers. En dat is niet de bedoe ling. „Er is vorig jaar een inspraakavond georganiseerd waarbij de aanwezige buurtbewoners van harte instemden met deze oplossing. Ik begrijp niet goed wat er is misgegaan", reageerde wethouder A. Berkheij. „Nu gaan we de verkeerssituatie zo on geveer terugbrengen naar de oude staat. Dat kost weer geld. Als alle buurtbewoners naar de inspraakavond waren gekomen was dit niet nodig geweest." Aanrijding in Lisse usse Een 79-Lissenaar heeft gistermorgen een ongeval veroor zaakt op de Ruishoornlaan in Lisse. Hij wilde op het kruispunt met de Uitermeer afslaan naar links, maar liet daarbij een te genligger niet voorgaan. Bij de aanrijding liep de bestuurder van de andere auto, een 28-jarige Lissenaar, nekletsel op. Hij is per ambulance naar het Spaame Ziekenhuis gebracht. De 79-jarige bestuurder kwam met de schrik vrij. job de kruiff Vertwijfeling alom gisteren in de Noordwijkse gemeenteraad, rond een motie die niemand begreep. Voorstanders van de inhoud hadden er toch een vie ze smaak bij en stemden tegen. Wethouder Smit voelde zich erdoor gesteund maar wilde er niet over stemmen. Raadslid P. van Bockhove werd er 'gek' van en verkoos een plek op de tri bune. De motie, ingediend door Smits partij Verenigd Noord- wijk, droeg het college op om de norm voor kwijtschelding van lokale belastingen naar honderd procent van het bij standsniveau te brengen. Nu moeten Noordwijkers daar nog vijf procent onaer zitten om voor kwijtschelding in aanmer king te komen. Het gaat om ongeveer duizend Noordwij- kers en zo'n 550 gulden per persoon per jaar. Een motie is een 'politiek wapen', benadrukten diverse raadsleden. Verenigd Noord- wijk (VN) richtte dat wapen, tot veler verbazing, op zijn eigen wethouder. De partij had bo vendien eerder, tijdens de alge mene beschouwingen, tégen een vergelijkbare motie van CDA en RPF/GPV gestemd. Re den voor CDA'er V. Salman om VN ervan te verdenken dat het met de eer van het armoedebe leid wilde gaan strijken. „Dit is of een spelletje, of een draai om de oren van de wethou der", meende hij. „Het is uniek. Ik heb het in dertien jaar niet meegemaakt. Politiek snap ik hier helemaal niets van." Vreemd was bijvoorbeeld ook dat Smit een maand gele den verruiming van het kwijt- scheldingsbeleid nog een 'moeilijke opgave' noemde. Maar nu kondigde hij namens het college aan met een voor stel te zullen komen. Daarom vond hij stemming over de mo tie onnodig, zei hij, onmiddel lijk nadat de motie was inge diend. „Maar nee, het is geen voorstel tegen de wethouder", aldus Smit Stemmen bleek voor de hele raad een probleem, terwijl ie dereen vóór een ruimhartiger armoedebeleid is. „We moeten van dit onderwerp geen poli tiek spel maken", zei G. van Duin van Noordwijks Belang, dat tegen stemde om Smit te steunen. Ook de WD was te gen de motie. „Met grote moei te, want armoedebeleid, daar kun je niet tegen zijn", aldus M. van der Vlugt. CDA en RPF/GPV steunden de motie. „We willen aan de ene kant niet meedoen aan deze schertsvertoning, maar het doel is belangrijker dan gruwel", zei Salman. Die nog verbaal slaags raakte Smit over wie er nu t' het collegeprogramma h keerde. Smit moest verw aan Salmans adres daai trent terugnemen. P. van Bockhove (De No wijker) zei er niets van te si pen en ontbrak tijdens stemming. De Combinatie daardoor de doorslaggeve stem tégen de motie. En c de er meteen zelf maar eei Het college krijgt drie maar om een kwijtscheldingsvoo uit te werken. Smit, die dat der op de avond al had to zegd, was tegen. Nieuwboiiwplannen gematigd positief onWangen runsburg peter groenendijk De omgeving van de Spino zalaan kan op lange termijn niet zonder een ondergrondse parkeergarage. Die stelling po neerde stedenbouwkundige P. Hoesbergen gisteravond in de marge van de commissiever gadering ruimte en economi sche zaken. Volgens hem is on dergronds parkeren op lange termijn de enige manier om de parkeerkrapte in het gebied op te lossen. Verschillende raadsleden zijn bezorgd over de toekomstige parkeersituatie in het gebied tussen Langevaart, Spinozalaan en de Vliet. De parkeersituatie is er volgens raadslid F. Vletter (GBR) nu al niet optimaal. Pro jectontwikkelaar Van Rhijn heeft voor de korte en de lange termijn woningbouwplannen met het gebied waarin nu nog technisch centrum Electra- Brandt is gevestigd. Daarbij geldt zal een norm van 1,25 parkeerplaats per nieuw te bou wen woning. Dat zal de situatie er volgens Vletter alleen maar nijpender op maken. Hoesbergen heeft op verzoek van de gemeente Rijnsburg een langetermijnvisie voor het ge bied ontwikkeld. In deze visie krijgt het gebied een totaal an der gezicht dan het nu heeft. in pr_e_ ssie Het complex met vijftien appartementen, zoals Van Rhijn Bouw dat wil neerzetten op de hoek Spinozalaan/Langevaart. TEKENING ARCHITECTENBUREAU HENRI STOL Aan de kant van de Langevaart is 'markante en behoorlijk for se' nieuwbouw gewenst om een waardige entree naar het dorpscentrum te creëren. Aan de Spinozalaan wil Hoesbergen het rustige karakter behouden door de bestaande woningen te behouden of te vervangen door bescheiden twee-onder-een- kapwoningen. De Vlietzijde van het gebied moet een groene tui- nen-karakter krijgen, met op de hoek van de Spinozalaan een appartementencomplex en met een groene open ruimte op de andere hoek, waar nu een gara gebedrijf is gevestigd. Het plan van Van Rhijn voor nieuwbouw op de Electra- Brandüocatie, dat ontworpen is door architectenbureau Henri Stol uit Sassenheim, is het eer ste deel van de invulling van Hoesbergens visie. Het voorziet in de bouw van 30 appartemen ten in de hoek Langevaart-Spi- nozalaan. Bewoners van die twee stra ten lieten tijdens de vergade ring weten niet gecharmeerd te zijn van de nieuwbouwplan- nen. Zeven buurtbewoners brachten een bezoek aan de commissievergadering, hoewel van een inspraakprocedure nog geen sprake is. Zij lieten weten dat zij het deel aan de Lange vaart-zijde, waar vijftien van de dertig appartementen moeten komen, 'te robuust en te hoog' vinden en dat zij vrezen voor sloop van hun huizen in de toe komst. Door politiek Rijnsburg is het plan gematigd positief ontvan gen. Met uitzondering van de WD staan alle fracties positief tegenover de plannen van pro jectontwikkelaar Van Flhijn Bouw. Raadslid H. Rost (WD) is niet gecharmeerd van de bouwplannen voor de kant van de Langevaart.„Dit gebouw hebben wij in Rijnsburg niet nodig", stelt Rost tijdens de commissievergadering, te groot en te log. De hi bewoners worden straks ii woongenot belemmerd. I domweg een idiote plaats zo'n gebouw." Wanneer het huidige werp voor de locatie zou z gekeurd, had dat directe gen gehad voor het aantcï ningen dat Rijnsburg in d mende vijf jaar mag boi Wethouder H. de Mooij b tigde dit gisteravond. Als ontwerp nu afkeurt bet dat niet alleen dat wij nu woningen niet bouwen. W len dan het contingent1 aantal woningen dat wij n bouwen, voor de periode 1999 niet. In dat geval za contingent voor 2000-200 met dertig woningen daler dus De Mooij. Otfer de te hanteren voor het aantal parkeerpla en over doelgroepen vo( appartementen wordt no gedacht. Het ontwerp var voor de locatie Electra-.- is inmiddels goedgekeurd de welstandscommissie, dat het bouwen kan begi moet Electra Brandt wel e ternatieve locatie hebbe bedrijventerrein Klei-Oos verwachting is dat deze 1(J nog voor 1 januari 2000 gevonden. noordwuk job de kruiff De ruimtenood van de Noord wijkse zmlk-school De Duin pieper is nog niet voorbij. Wet houder J. Smit (Verenigd Noordwijk) van onderwijs doet volgende week weer een poging om met de besturen van de Duinpieper en de Schapendel uit de impasse te komen. Vol gens de berekeningen van de gemeente moet de Schapendel een lokaal over hebben. Toen Smit eerder dacht dat lokaal te kunnen claimen, volg den heftige debatten, zowel in de politiek als met het bestuur van de Schapendel. Dat maakte bezwaar tegen de manier waar op Smit te werk ging. Een 'emo tioneel onderwerp', noemt de wethouder het nog steeds. En hij vindt dat de emoties van de ouders van De Duinpieper daarbij ook niet mogen worden onderschat. „Die hebben het gevoel dat hun kinderen niet welkom zijn." De eventuele oplossing voor de noden van de Duinpieper - ook aan een noodlokaal wordt gedacht - moet tot 1 augustus duren. Dan wil Smit een nieu we verdeling gemaakt hebben, met alle basisscholen en aan de hand van actuele leerlingen- prognoses. Daarbij wordt te vens werk gemaakt van de afge sproken klassenverkleining. usserbroek De Nederlandse Hervormde Kerk aan de Ruishornlaan in Lisserbroek houdt op 11 de cember een creativiteitsmarkt. De opbrengst van kerststuk jes en kransen is bestemd voor nieuwe stoelen in de Paulus kerk. Bezoekers kunnen in kerstsfeer een foto laten maken of zelf aan de slag gaan met aardewerk, kerstkransen en droogbloemen. Verder laat pot tenbakster Fransje Veenis zien hoe te werken met een draaischijf. De markt duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Orions op het marinevliegkamp Valkenburg. De maandag verschenen De fensienota 2000 biedt weinig hoop voor het voortbestaan van Valkenburg als marine vliegkamp. De bewindslieden Frank de Grave en Henk van Hoof schrijven 'dat er voor De fensie op zichzelf geen reden is om Valkenburg te verlaten'. Hoe gemeend die woorden ook mogen zijn. er wordt wel mee aangegeven dat in de dis cussie over sluiting van het vliegveld andere belangen zwaarder wegen. Het gaat er nu om de belangen van de krijgsmacht veilig te stellen. Een paar pittige uitspraken helpen daarbij. Ondertussen weet staatssecre taris Van Hoof heel goed dat de poorten op termijn dicht moeten. Er is geen aanvaard baar alternatief voor woning bouw in de Leidse regio, ter wijl het handjevol Orion-pa trouillevliegtuigen met enig passen en meten elders kan worden ondergebracht. Een kabinet dat negen miljard gul den over heeft voor de bouw van een tunnel om de hoge snelheidstrein in het open ge bied van het Groene Hart uit zicht te houden, kan nooit be sluiten te bouwen in de Grote Polder. Minister Tineke Nete lenbos (ver keer en wa terstaat) heeft dat onlangs in een vraag gesprek met deze krant nog eens benadrukt. „We moeten van het Groene Hart afblij ven." Collega Jan Pronk, die garant staat voor de ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en een goed beheer van het milieu, is het dit keer roerend met haar eens. Vandaar dat hij twee we ken geleden in de Kamer heeft gezegd dat Valkenburg, en niet de Grote Polder, voor bebou wing in aanmerking komt. Dat is echter nog geen kabinetsbe sluit. Vandaar dat Pronk zich verder in nevelen hult en dat Van Hoof als onderdeel van het politieke spel van geven en nemen zo opzichtig tegen stribbelt. Zijn partij, de WD, ACHTERGROND speelt daarbij een belangrijke rol. De liberalen houden voorals nog vast aan de basis en plei ten voor meer soepelheid in het Groene Hart. Coalitiege noot PvdA daarentegen wil niet alleen Valkenburg dicht hebben, maar ook de marinelucht vaartdienst opheffen. Instem men met de sluiting van het vliegkamp, in ruil voor behoud van de Orions is dan opeens een aantrekkelijke optie. Maar daarover moet wel worden on derhandeld en dan past het niet om nu al met compromis sen te komen. Vandaar dat Van Hoof zegt dat 'sluiten van Valkenburg pas bespreekbaar is wanneer er een alternatief is'. Uitwijken naar vliegkamp De Kooy bij Den Helder ligt niet zonder meer voor de hand, hoewel het gemeentebestuur van Den Helder heeft laten weten dat de Orions 'welkom' zijn. Defensie heeft zelf ook al FOTO DICK HOGEWONING de mogelijkheden verkend om de vliegtuigen elders onder te brengen. „Maar Valkenburg is wellicht het beste alternatief voor Valkenburg", zei Van Hoof eerder dit jaar al eens. De verkenning ligt nu op tafel bij minister Pronk. Die verzamelt alle plannen en toekomstvisies voor het gebied, om voor de zomer van 2000 de richting aan te geven voor de toekom stige ruimtelijke indeling van Nederland. Defensie komt be gin volgend jaar zelf ook nog met een nota over militaire terreinen. „Pronk moet maar zeggen waar me naar toe moeten", zei Van Hoof in januari toen er al vast een voorschot wérd geno men op de Defensienota. Pronk vindt zelf dat Defensie met alternatieven moet ko men, zo liet hij gisteren via een woordvoerder weten. Het 'wel- les-nietes' en het touwtrekken om Valkenburg zal daarom nog wel even voortduren. hans jacobs» 'Noordwijkse politiek moet gaan nadenken over beleid' De Noordwijkse Woningstichting wil een gebouw met 76 flatwoningen aan het Springtij overnemen van Staal Bankiers om het voor de sociale huursector te behou den. Daarvoor is wel een bijdrage uit het gemeentelijke Volkshuisvestingsfonds nodig, schrijft de woningstich ting aan de gemeenteraad. Volgens directeur A. Uilkema van de Noordwijkse Woning stichting is zijn brief vooral be doeld om het gemeentebestuur aan het denken te zetten en nog niet om het over bedragen te hebben. „We hebben vijf jaar geleden voor het laatst een complex opgeleverd. Nu zitten we met steeds meer geld, min der huizen en klagende wo ningzoekenden. Dus moeten we het met de gemeente eens over het volkshuisvestingsbe leid hebben." Verantwoordelijk wethouder noordwuk job de kruiff Noordwijk heeft een groot te kort aan huurwoningen. Het wachten is op nieuwbouwwijk Bronsgeest. De woningstichting deed daarom al eerder een po ging om de flats aan het Spring tij te kopen, maar toen konden beide partijen het niet eens worden over de prijs. De stich ting wil nu de onderhandelin gen heropenen. Ze kan zelf met een hoger bod komen en vraagt de gemeente om de rest van het gat te dekken. R. Tummers (CDA) zegtj geen concrete gesprekkers de woningstichting te hejj gevoerd. Hij weet niet hoe j het gat is tussen de vraaj. van Staal en de mogelijkh van de woningstichting. 1 mers vindt de verwerving 76 extra huurwoningen op de moeite waard, maar laai veel afhangen van de prijs. Als de woningen niet wó verkocht, heeft Staal Bail toegezegd ze voor ten nj zeven jaar in de sociale Ij sector te blijven exploit Het doel van de overnaij om de beschikbaarheid vj| flats vöor langere termijn randeren. De Woningstic! zou de flats waarschijnlijl tegen lagere prijzen en a< gere inkomens verhuren; Staal nu doet, zegt Uilkem» noordwuk job de kruiff Tot drie keer toe uitte Noordwijks burgemeester J. van der Sluijs gisteren in de gemeenteraad zijn niet geringe afkeer van de minister van groteste- denbeleid. Dat gebeurde toen WD-raadslid M. van der Vlugt aan Van der Sluijs vroeg of hij al aan minister Van Boxtel, die ook millenniumza ken 'doet', heeft doorgegeven waar zich in Noordwijk in oudjaarsnacht het opvangcentrum bevindt. Het antwoord van Van der Sluijs: „Ik commu niceer niet met de heer Van Boxtel. Dat vind ik zo'n waardeloze figuur." „Maar komen we dan niet op de zwarte lijst", informeerde Van der Vlugt. Van Boxtel heeft gedreigd om gemeenten die zich onvoldoende voorbereiden publiekelijk te schande te maken, „De zwarte lijst van mi Van Boxtel interesseert me ook niet", aldui, der Sluijs. Terwijl de meeste raadsleden ei' publiek nog niet uitgelachen waren, sprak (j Egmond (WD) verbaasd: „Ik wist niet dat u, hekel kon hebben aan mensen." Van der 3' „Van Boxtel, daar heb ik een ontzettende aan." Waar zijn hekel vandaan komt, vertelde;', der Sluijs er niet bij. Zijn verbale uithaal, ko. twaalf uur, leidde ook nog tot een voorsteL CDA-leider V. Salman. Die had zelf net eenl. ge aanvaring met wethouder J. Smit (Veri Noordwijk) achter de rug. „Kunnen we vooi niet om tien uur beginnen met vergaderen?'ja perde Salman. „Hoe later het wordt, hoe di( lijker we vertellen wat we van elkaar vinden.'t noordwuk job de kruiff plein, de Abraham van Royenstraat, de Htj- straat, de Maarten Kruytstraat en de Parallel' levard. v De gemeente heeft ook gevraagd of me redelijk vindt dat de kaart 25 gulden kosl zijn de administratieve kosten ervan. T< procent van de respondenten vindt die prijs probleem. Bij de suggesties om iets aan d< keerkaart te veranderen scoort uitbreidin| het geldigheidsgebied hoog. Daarnaast vi veel Noordwijkers dat ze hun kaart op een ir we auto zouden moeten kunnen overzetteÉ^ moeten ze dan een nieuwe kopen. De Noordwijkers die een parkeerkaart hebben zijn er zeer tevreden over. In een door bijna 1400 mensen ingevulde enquête zei precies drie pro cent ontevreden te zijn over de kaart. Met die kaart kunnen inwoners van Noordwijk op een aantal plaatsen waar eigenlijk betaald moet wor den, maximaal twee uur gratis parkeren. Zestig procent van de 2600 Noordwijkers die een parkeerkaart hebben, zegt de kaart drie of vier keer per week te gebruiken. Favoriete plaat sen van de kaarthouders zijn het Jan Kroons-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20