Bouw kunstcentrum ligt stil om weg te verleggen Hoeksteen mag kantoor worden Gebrek aan bestuurders nekt jeugdhonk De Wip Rijn Veenstreek Boskoop mag op ITC-terrein feestei Boete voor kopstoot1 Rijnwoude komt op voor bruidszaak Wedding Plaza Buurt protesteert tegen snackbar achter raadhuis Driekwart Alphen word, 'langzaamaan-gebied' WOENSDAG 1 DECEMBER 1999 974 Stationsplannen later bekendgemaakt alphen aan den run Bewoners rond het station van Alphen aan den Rijn zitten er met spanning op te wachten: het masterplan stationsomgeving. De presentatie, waaruit zal blijken of er hui zen tegen de vlakte moeten en hoe het stationsplein er gaat uit zien, laat langer op zich wachten. Door ziekte van ambtenaren is het voorstel pas in januari of februari klaar. Bij de presentatie eerder dit jaar van de verschillende varianten aan bewoners be loofde de gemeente in december met plannen te komen. Het enige wat de bewoners nu tegemoet kunnen zien is een nieuws brief waarin het college de vertraging uitlegt en zegt te betreu ren. HSL-gedupeerde mag nieuw bouwen hazerswoude-runduk Het Groenvoorzieningenbedrijf j. de Wit uit Hazerswoude-Rijndijk mag zijn bedrijf een stukje verplaat sen. De Rijnwoudse politici stemden daar gisteravond tijdens een commissievergadering unaniem mee in. De reden voor de coulante opstelling van de politici was dat het hier om een HSL- gedupeerde gaat. Het bedrijf van De Wit staat nu precies boven op de plaats waar de boortunnel komt. Daarom moet zowel de loods als de woning tegen de vlakte. Jeugdsoos 't Farm krijgt bonus oude wetering jeugdsociëteit 't Farm in Oude Wetering krijgt 2.000 gulden van de gemeente Alkemade. Eind vorig jaar kreeg 't Farm een voorschot van 3.600 gulden omdat de soos aan de Weteringlaan activiteiten voor hangjongeren organiseerde. De ze film- en discoavonden kostten echter minder dan begroot, 't Farm huurt namelijk geen DJ, maar zet eigen vrijwilligers achter de draaitafel en neemt de kosten van filmprojector voor eigen rekening. Ook de portiers betaalt 't Farm. Die moest de jeugds ociëteit aantrekken nadat diverse bezoekers het afgelopen jaar vechtpartijen hadden uitgelokt. Het gemeentebestuur stelt voor om de 2.000 gulden die 't Farm niet heeft gebruikt aan de soos te schenken. Het bedrag dient als stimulans om activiteiten voor hangjongeren te blijven organiseren. Botsing met kerstbomen alphen aan den run Een 29-jarige Alphense automobilist is ge wond geraakt bij een botsing met een geparkeerde aanhanger van een vrachtwagen vol met kerstbomen. De Alphenaar klapte maandag op de Kalkovenweg door nog onbekende oorzaak op de aanhanger. Door de aanrijding waren de portieren van de auto zo vernield dat de brandweer de automobilist moest be vrijden. Hij is met wonden aan hoofd en borst naar het LUMC gebracht. Een deel van de Kalkovenweg was ongeveer een uur gestremd. Opnieuw werkstraf na aanranding den haac/alphen aan den run Een 33-jarige Alphenaar is gisteren in hoger beroep opnieuw tot werkstraf van 240 uur veroordeeld wegens aanranding van een zestienjarig meisje. Daarnaast kreeg hij voorwaardelijke celstraf van zes maanden. De man was in beroep gegaan tegen zijn eerdere veroordeling door de rechtbank in Den Haag die hem een werkstraf had opgelegd. Met een handlanger randde de Alphenaar het meisje op 5 juli vorig jaar in het huis van een vriendin aan. Hofaanklaagster mr. M. ter Hart had tien maanden cel geëist. Het hof meende dat de door de rechtbank opgelegde werkstraf een passende sanctie was. Provincie steunt Jacobswoude De provincie vindt het goed dat het oude schoolgebouw De Hoeksteen in Rijnsaterwoude een nieuwe bestemming krijgt. Zuid-Holland gaf de gemeente Jacobswoude onlangs toestem ming om van de oude school een kantoor te laten maken. De gemeente kan nu een bouwver gunning verstrekken aan het schoenenbedrijf United Foot wear Agencies, dat voor 580.000 gulden eigenaar wordt van het gebouw aan de Herenweg. De gemeente is blij met de toestemming van de provincie. Volgens gemeentesecretaris T. Meester vindt het provinciebe stuur dat de gemeente de vei ligheid van schoolgaande kin deren voldoende waarborgt. Ouders van de kinderen die de nabijgelegen basisschool Kin der Arcke en het kinderdagver blijf Baloe bezoeken maken zich al jaren zorgen over de aanstaande vestiging van UFA. Een comité van Rijnsaterwou- denaren verzamelde vorig jaar al 225 handtekeningen ter voor koming van de verkoop van het gebouw aan het schoenenbe drijf, dat nu in Leimuiden een pand betrekt. „Maar de provincie kan zich vinden in ons commentaar op de bezwaarschriften van ouders van schoolgaande kinderen", zegt Meester. Hij noemt de aan leg van een anderhalf meter breed voetpad naast het toe gangspad voor de veiligheid van de schooljeugd. Ook zegde wethouder Vink toe de toe gangsweg door een beweegbare paal of hefboom te laten afslui ten. Volgens Meester kan bij eventuele bezwaren tegen de bouwvergunning alleen de rechter nog een streep zetten door de nieuwe kantoorbe stemming. De oude school De Hoeksteen in Rijnsaterwoude mag van de provincie een kantoor worden. Hijskraan blijkt sta-in-de-weg De bouw van het eerste Masterplanproject in het Al phense stadshart, het Centrum Beeldende Kunst, is deze week stilgelegd. Voor de plaatsing van grote constructies op het bouwterrein naast de Adventskerk is een hijs kraan nodig, blijkt nu. Op de enige plek waar die kan staan, in de Castellumstraat voor het stadskantoor, blok keert hij de doorgang van bussen, fietsers en voetgan gers naar het centrum. Daarom moet de straat tijdelijk worden omgelegd. tot deze noodoplossing. De bank levert tijdelijk zijn par keerplaatsen voor de deur in, zodat daar een noodweg kan komen. De hijskraan heeft dan alle ruimte om gedurende twin tig dagen, verspreid over vier saskia buitelaar Spoedoverleg tussen de ge meente, projectontwikkelaar MAB, de aannemer en de ABN- Amrobank leidde gistermiddag maanden, de zogenoemde pre fab-delen in de bouwput te hij sen. Vertraging De situatie was tevoren moeilijk te voorzien, legt wethouder D. Van der Veen Meerstadt uit. Door de enormé vraag naar bouwmateriaal, overigens een probleem in heel Nederland, lieten de heipalen zes weken op zich wachten. De aannemer moet die verloren tijd zien in te lopen, want het CBK moet voor de bouwvak in 2000 worden opgeleverd. Het culturele sei zoen kan dan in september be ginnen. De gemeente Rijnwoude wei gert te voldoen aan verzoeken van de Vereniging Mitex (de branchorganisatie voor textiel- groothandel), het Modehuis Avenue Rotterdam en Bruids paleis Borsboom uit Den Haag om Wedding Plaza op de Rijne- ke boulevard te sluiten. Wed ding Plaza is sinds 1997 op het Hazerswoudse deel van de Rij- neke boulevard gevestigd. De winkel levert producten en diensten die verband houden met de huwelijksdag. Tot nu toe gedoogde de ge meente de vestiging van de 'megastore'. De Vereniging Mitex en de twee concurrenten uit Rotterdam en Den Haag vochten deze gemeentelijke aanpak met succes aan bij de rechter. Die bepaalde op 6 sep tember dat Rijnwoude geen gronden heeft om de winkel nog langer te gedogen. Om te voorkomen dat Wedding Plaza moet sluiten, willen burge meester en wethouders de win kel legaliseren. De commissie leden ruimtelijke ordening stemden gisteravond in met de verandering van het bestem mingsplan. hazerswoude-runduk marieta kroft Vijftien bewoners van de Bil- derdijklaan, de Da Costasingel en het Frederik van Eedenplein in Hazerswoude-Rijndijk ma ken bezwaar tegen de komst van een snackbar in hun om geving, achter het gemeente huis. „Wij doen beslist alles wat in ons vermogen ligt om een snackbar op die plaats te gen te houden", schrijven ze het gemeentebestuur. Ook de meeste raadsfracties twijfelden er gisteravond dj- dens de commissievergadering aan of ze medewerking moe ten verlenen. Vooral de SGP/RPF, D66 en de WD vreesden voor de komst van 'een ordinaire snackbar met de daarbij behorende overlast als gevolg van zwerfvuil, hangjon geren en geluidsoverlast'. Zij schaarden zich daarmee achter de protesterende omwonen den. Wethouder F. Uljee be loofde na een uitvoerige dis cussie om eerst met de bewo ners te gaan praten. Pas daar na neemt de gemeenteraad, vermoedelijk op 27 januari, een besluit. De plaatselijk snackbarhou der Peter Borst wil zijn zaak aan de Willem Kloosstraat slui ten en een nieuwe eetgelegen heid realiseren bij het water achter het gemeentehuis. Al Door grote delen van het pand in de fabriek te fabriceren (prefab), waar bijvoorbeeld weersomstandigheden geen vertragende factor zijn, kan de aannemer tijd winnen. Het ma teriaal is nu echter te groot voor verplaatsing door mensenhan den of kleine machines. MAB draait op voor de kos ten. Die kunnen volgens de wethouder flink oplopen. „Een weg omleggen kost al snel 20.000 tot 30.000 gulden en voor de kraan betaal je 117 gul den per uur." De partijen gaan zo snel mo gelijk aan de slag. sinds de nieuwbouw van het raadhuis in 1993 staat het be stemmingsplan een 50 vier kante meter grote kiosk of eet gelegenheid toe. Borst, die over dit plan al drieënhalf jaar in gesprek is met de gemeente, diende tot nu toe als enige een aanvraag in. Hij heeft echter veel meer ruimte nodig: 165 vierkante meter in plaats van de maxi maal toegestane 50 vierkante meter. Borst wil binnen en buiten een zitgelegenheid cre- eren. Burgemeester en wet houders kreeg hij aan zijn zij de. 'Jongeren in Ter Aar laten het afweten' ter aar harry oosterveen Aan alle goede dingen komt eens een eind. Zo ook aan de achttien jaar dat het jongeren centrum De Wip in Ter Aar zijn deuren wijd open had voor de plaatselijke jeugd. Per 1 januari stopt voorzitter Corrinne Ver kerk van De Wip met haar werk voor het centrum. Oorzaak van haar besluit om na tien jaar als bestuurslid te stoppen, is het teruglopende aantal bezoekers en vrijwilligers. Omdat opvol gers voor Verkerk niet gemak kelijk zijn te vinden, lijkt De Wip op een sluiting af te steve nen. „Nu doe ik als enig overge bleven bestuurslid, met een he le goede administratieve kracht, al het werk", zegt Verkerk. „Voor een nieuw bestuur zoe ken we met name naar oudere vrijwilligers. Maar die zijn moeilijk te vinden. Oudere per sonen hebben geen zin om be stuurstaken van mij over te ne men Verkerk krijgt bijval van Toos Vos, beheerder van het gebouw waarin naast De Wip ook de plaatselijke biljartver eniging is gevestigd. Vos: „Er mogen best jongeren achter de tap staan, maar er moet een ou dere bij zijn. En die willen juist niet." Volgens Verkerk en Vos hebben zij alles in het werk ge steld om bestuursleden te wer ven. „We hebben advertenties in de krant geplaatst en we heb ben mensen op straat aange sproken", zegt Vos. „Zonder re sultaat." Maar dat is niet de enige re den waarom het doek voor De Wip valt. Sinds een jaartje komt er steeds minder jeugd af op de activiteiten van het centrum. Daardoor daalde ook het aantal Corrinne Verkerk: „Oudere personen hebben geen zin om bestuurstaken van mij over te nemen." vrijwilligers. ..Want uit de be zoekers haal je je vrijwilligers", legt Verkerk uit. Nieuwe vrijwil ligers zijn hard nodig, nu de meeste zich hebben terugge trokken. vanwege verhuizing of studie. Verkerk. „Ik heb een drukke baan en ik kan niet lan ger alleen de kar trekken. Op een gegeven moment moet je de knoop doorhakken." Verkerk nam haar besluit toen op nieuwe activiteiten voor pubers bijna niemand af kwam. „Toen dacht ik: we heb ben het lang genoeg gedaan. Ik stop ermee.Vos: „Drie maan den geleden dachten we nog: we proberen het met alle vrij willigers nog een keer. Maar door de geringe opkomst kre gen we het niet meer van de grond." En dus betekent dit, wat Verkerk en Vos betreft, het einde van het jongerencen trum. „De Wip sluit", zegt Ver kerk resoluut. „De gemeente is FOTO HENK BOUWMAN bezig met een nieuwe start, maar ik zou niet weten wat daar uitkomt. Per 1 januari gaat De Wip dicht." Naar de oorzaken van de ge ringe belangstelling kunnen Verkerk en Vos alleen maar gis sen. „Kinderen hebben van thuis uit meer vrijheid gekregen om verder van huis uit te gaan", zegt Verkerk. „Tegenwoordig zijn ouders daar heel gemakke lijk in. Dus zoeken jongeren het plezier ergens anders." Vos: „Er zijn zo veel uitwijkplaatsen, zo als de grotere steden, waar de jeugd naar toe gaat. Ik denk niet dat de jongeren de activi teiten van De Wip leuk vinden. Maar de vrijwilligers hebben er alles aan gedaan om het de doelgroep naar de zin te ma ken, zoals het inhuren van een band en deejays." Voelt Verkerk zich aan de kant gezet door de jongeren van Ter Aar? „Dat klopt", ant woordt de voorzitter. „De over gebleven vrijwilligers kunnen doen wat ze willen, maar het slaat niet aan. Dat is geen er kenning voor ons werk." Na tien jaar De Wip betreurt Verkerk de sluiting van het cen trum. „Maar het gaat me vooral aan het hart dat er straks in heel Ter Aar niets meer voor de jeugd is", aldus Verkerk, die ook namens de overgebleven vrij willigers spreekt. „Ik hoop dat het nog goed komt, want ik vind het jammer dat De Wip op deze manier moet sluiten. Als het'aan de gemeente Ter Aar ligt, blijft het centrum open, met een nieuw bestuur. Wet houder Jan Bom is vol goede moed. „We hebben jongeren zat en er is een prachtige ac commodatie. Een werkgroep, bestaande uit ambtenaren en vertegenwoordigers van organi saties die verstand hebben van jeugdwerk, is bezig te onder zoeken hoe we De Wip kunnen openhouden. De mensen zijn er, nu moet de gemeente nog proberen ze in het bestuur te krijgen." saskia buitelaar Alphen aan den Rijn gaat de komende jaren bijna driekwart va, zijn wegennet inrichten als dertig-kilometerzone. Het gal hoofdzakelijk om woonstraten en -erven. Maar ook doorgaan ij routes waar snelverkeer nu nog vijftig kilometer per uur mag r^j den, moeten van de gemeente uit veiligheidsoverwegingen ec strengere snelheidslimiet krijgen. De tachtig-kilometerwege, rond Alphen gaan, met uitzondering van de privinciale N20,, naar zestig kilometer per uur. Voorbeelden van doorgaande wegen waar snelle fletse], straks automobilisten kunnen inhalen zijn de Burgemeesti Bruins Slotsingel, Oudshoomseweg, Hooftstraat en een. dej, van de Westkanaalweg. Op de volgende wegen gaat de snelheid terug van tachtig nat, zestig: de polderwegen rond Aarlanderveen en Zwammerdai], Landlustweg, de Westkanaalweg richting Ter Aar, Korteraarsl weg, Rietveldsepad en, J.C.Hoogendoomlaan. De gemeente trekt voor de operatie ruim 1,3 miljoen guldi uit, waarvan het ministerie van verkeer en waterstaat 448.0|J gulden subsidieert. Dat geld is vooral nodig om verkeersbord* en snelheidsremmers te plaatsen. Het ministerie heeft in totaal 120 miljoen gulden te verdelé om tot 2002 de helft van alle Nederlandse wegen binnen de b| bouwde kom tot dertig-kilometergebied te maken. Alphen li( op schema. De gemeente verwacht na deze eerste fase al op 5 procent te zitten. In de tweede fase, vanaf 2002, groeit het 'lan| zaamaan-gebied' tot circa zeventig procent van de Alphenl wegen. Rijnwoude geeft buurgemeente ruim baan RUNWOUDE MARIETA KROFT Het verenigingsleven in Bos koop heeft weer een vaste stek voor het houden van groot schalige activiteiten. Buurge meente Rijnwoude ging gister avond akkoord met het toe staan van concerten, carnavals feesten, vogel- en rommel markten in de Beurshal of in het Plantariumgebouw op het ITC-bedrijventerrein; dat aan Boskoop grenst. De rommel- en vogelmarkten werden tot een jaar geleden al tijd in de Beurshal in Boskoop gehouden. Het gebouw ver huisde echter naar het ITC-ter- rein in Rijnwoude. Dit terrein staat alleen maar open voor ac tiviteiten die iets met de boom kwekerijsector te maken heb ben. Oogluikend stond Rijn woude echter toch de markten toe. Aanvragen voor een con cert of een andere grote activi teit beoordeelden burgemees ter en wethouders steeds afzon derlijk. Om voor de organisatoren duidelijkheid te scheppen, ver ruimt Rijnwoude de regels over wat er allemaal mag op het be drijventerrein. Beurzen en markten die vanwege hun om vang nergens anders in Rijn woude of Boskoop terechtkun nen, mogen op het ITC-terrein. Hetzelfde geldt voor grote fees ten (geen bruiloften en verjaar dagspartijen). De commissie stemde gis] avond in met de nieuwe rej voor het ITC-terrein. „Wij len het Boskoopse verenigin leven helpen.-Wij denken 1 ruimhartiger dan de buui) meente", merkte CDA'er H. I moed spottend op. Hij dod op de ideeën die er bij zijn ji tijgenoten in Boskoop leven het ITC-terrrein bij Boskoop te lijven. Het arme Bosko vangt zo immers OZB-belass van de bedrijven van wie (vracht) auto's de Boskooj wegen belasten. Dit vooij van het CDA in Boskoop z kwaad bloed bij de politici Rijnwoude. PvdA'er M. j Beek vreesde dat met het t| staan van het Boskoopse enigingsleven op het ITC-| rein de buurgemeente een ej argument heeft om het bed venterrein van Rijnwoude' annexeren. Volgens wethouder F. U bestaat dat gevaar niet. Hij i seert zich op een ontmoel! die de twee colleges gistero' tend hadden. Uljee: „Wij hl den tevoren berekend dat OZB-opbrengst van het t. terrein maar 89.000 gulden jaar bedraagt. Ik vraag me a Boskoop met dit bedrag het derhoud van wegen en rioled op het terrein kan betalen. B koop wordt dus niet rijk van' ITC-terrein. Dat zag het colli van die gemeente ook wel inl den haac/alphen aan den run persbureau cerberus De Haagse politierechter heeft gisteren een 21-jarige Alphe naar veroordeeld tot een boete van 750 gulden en een maand voorwaardelijke celstraf, omdat hij iemand een harde kopstoot gaf. Hij reed op 24 oktober op de fiets (vriendin achterop) door Alphen aan den Rijn en kruiste het pad van drie andere fietsers. De verdachte deelde de kop stoot uit omdat zij hem zouden hebben gediscrimineerd. Maar volgens de man die de kopstoot incasseerde, zijn vrienden enige vrouwelijke getuigen hl den de fietsers geen discrimj rende opmerkingen gemaakl Advocaat mr. G. Zuidgi van de verdachte noemde gisteren ongeloofwaarl Waarom zou iemand die zijn meisje achterop fietst willen zoeken met drie nen? De officier van justitie te vier weken cel, waarvan voorwaardelijk. Ook de poli rechter liet in het midden o discriminerende uitlatinj waren gedaan: „Een kopstod een ernstige vorm van mishj deling en mag nooit.j-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18