Overkant' voelt zich weer gepasseerd SSSÏÏÏSS Een lachebekje of een sip gezicht Leiden Regio mo uitdeLeidsch DagbladAKClIHÜYIÜlV Afscheid _VOE, NSDAC1 DECEMBER 1999 972 17 torentjes langs de Rijn Concert Ton Koopman voor Europdonor ANNO 1899 Vrijdag 1 December KATWIJK - Gisteravond waren in de consistorieka mer der Geref. Kerk alhier saamgekomen een 25-tal jongedochters en jongelingen tot oprichting eener zangvereeniging. Op verzoek van het voorloopig be stuur werd de vergadering na het zingen van het 1ste vers van Psalm 118 en het lezen van Psalm 103 door den heer D. v. Egmond Gz. met gebed geopend. Daarna werd overgegaan tot oprichting der vereeni- ging, onder den naam: Chr. Zangvereeniging 'Halle luja', en tot directeur benoemd de heer P. Groen veld. De vereeniging stelde vervolgens haar reglement vast en beoogt daarmede den Christelijken zang in gemengd koor. En zoo is dan ons dorp eindelijk weer een zangvereeniging rijk, waarvan wij nogmaals gaarne hopen dat zij zich in een steeds toenemen- den bloei moge verheugen. LEIDEN - Hedenmorgen werd in den Nieuwen Rijn een warmoeziersschuit overvaren door de motorboot van de firma Groenewegen. De man, die in de war moeziersschuit zat, sprong tijdig te water en redde zich vervolgens op de motorboot. De warmoeziers schuit liep onmiddellijk vol water, zoodat de opva rende verstandig heeft gehandeld met aan een nat pak de voorkeur te geven. ANNO 1974 Foto's In dezf rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien doven na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrljvlngskaart) Ier waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 BI) 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidscii Dagblad. 1-a.v. Lekisch Dagblad Archieven, postbus S4, 2300 ab Lelden of door contante betaling aan de balie van het Leldach Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken y ze waren absoluut niet geïnteresseerd in de koop n een woning, maar ja, ze waren wel degelijk belang hebbende en daarom boos. Boos op de gemeente omdat niet waren uitgenodigd voor de informatieavond aarop de plannen voor woningbouw op het Pontmey- terrein uit de doeken werden gedaan. En extra boos ndat dit al de tweede keer in korte tijd was. Want ook in de bouw van het inmiddels gereedgekomen appar- mentencomplex naast de Formido wisten de bewoners de Rijndijk destijds niets af. Terwijl ze vanuit hun chtertuin voortaan wél tegen de twaalf verdiepingen [>ge torenflat aan de overkant van de Rijn moeten op- jken. ïnit rii 1 zij r- ieid(n ges< gehti ent sir.iks dus. als hei allemaal gaal. u-gen nog eens drie ïljes van zes woonlagen, ii die wil de gemeente bou- op het terrein aan de Hoge waar eens het bedrijf l'ontineyer stond, voordat i.in de vlammen ten prooi \rhtei dit* ~>l appartcmcn- komen. mei liet 'gezicht' s op ile velden van de rug- lub DIOk nog eens 28 een- inswoningen. Dat brengt bet aantal kooplustigen - die iden moeten komen - in ui bet jaar 2000 op 70. Ze zullen voor hun huis of flat aan het water een prijs moeten be talen die varieert tussen de an derhalve ton voor een woning, vier ton voor een appartement en acht ton voor een pent house. Of projectontwikkelaar ACL uit Leiderdorp inderdaad in mei kan beginnen, zoals hij wil, hangt ervan af of de bewoners van de 'overkant' bezwaar ma ken. Vanaf maandag 6 decem ber kan het in elk geval officieel. „Dat heeft toch geen zin", riep een bewoonster ergens halver wege de bijeenkomst in het clubhuis van de tafeltennisver eniging Docos. „Dat blauwe ge val van twaalf hoog staat er im mers ook. Daar is ook bezwaar tegen gemaakt. Nee hoor, alles is allang in kannen en kruiken." Zo zag gespreksleider Van Leeuwen het namens de ge meente Leiden niet. Maar wél liet hij zijn gehoor van zo'n 75 geïnteresseerden en belangheb benden weten dat inzake dit project aan alle voorwaarden was voldaan zoals die bij de wij zin ging van het bestem mingsplan in 1996 zijn afge sproken. Dus, niet meer dan honderd woningen (zijn er 79), niet hoger bouwen dan zes la gen (precies zes), minstens 25 procent groen (is 31), voor elke woning een parkeerplek (is 1,2) en een wandelpromenade langs leiden onno havermans Blij en erkentelijk is voorzitter Jon van Rood. Het geld dat Bachspecialist Ton Koopman zal inzamelen, kan de Stichting Europdonor uitstekend gebrui ken om meer donoren te wer ven. Europdonor zit te springen om beenmergdonoren van uit heemse komaf. Die zijn nu een maal moeilijk te bereiken en dus is geld nodig voor een wer vingscampagne. Om dat bijeen te brengen geeft Koopman met zijn Amsterdam Baroque Or chestra and Choir en vier topso- listen op woensdag 8 december een benefietconcert in Utrecht. Vanzelfsprekend met Bach op het programma: de eerste drie cantaten van het Weihnachts- Oratorium. Europdonor helpt leukemie- patiënten aan een geschikte beenmergdonor. Om te gene zen van bloedkanker is een beenmergtransplantatie nodig. Dikwijls treedt een familielid als donor op, maar bij twee van de drie patiënten lukt dat niet. Als de transplantatieweefselgroe- pen niet identiek zijn, stoot het lichaam van de patiënt het ge doneerde beenmerg af. „Dat luistert heel nauw", zegt Van Rood, die tot zijn pensionering als hoogleraar interne genees kunde aan het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC) was verbonden. „Het weefsel- groepensysteem is in de jaren '58/'62 hier in Leiden ontdekt. Er zijn meer weefselgroepen dan mensen, dus het is van be lang om de juiste donor te se lecteren." Daarom is het nodig om naast familieleden ook andere donoren te zoeken. Europdo nor doet dat sinds de jaren ze ventig, voornamelijk via de bloedbanken waar bloeddono ren wordt gevraagd om eventu eel ook beenmerg af te staan voor patiënten die ze niet ken nen en ook nooit zullen ont moeten. „Daar moet u niet min over denken. Het gebeurt onder narcose en de donor verblijft een of twee nachten in het zie kenhuis." Beenmerg zit in de holte van de botten. „Het ziet er uit als bloed, maar het bevat een hoge concentratie stamcellen waar van alle andere bloedcellen af stammen, de witte en de rode en de bloedplaatjes", legt Van Rood uit. „Je kunt de transplan tatie van die stamcellen zien als het planten van bollen in de tuin. Als het goed gaat, slaan ze aan en groeien er witte en rode tulpen en krokusjes. Daarvoor moeten we de leukemiepatiënt wel goed voorbereiden, soms zelfs door middel van bestra ling." De Stichting Europdonor be staat sinds 1988 officieel en in middels hebben in Nederland 26.000 mensen een donorver klaring ondertekend. Over de hele wereld staan zes miljoen donoren geregistreerd. Leiden zorgt er voor dat de weefsel- groepen van alle donoren via internet beschikbaar worden gesteld aan alle beenmergtrans plantatiecentra ter wereld. Per jaar vinden wereldwijd 4000 transplantaties plaats. In Nederland werden de af gelopen elf jaar ruim vijfhon derd afhames verricht. Tachtig procent van dat beenmerg ging naar het buitenland, zoals an dersom het meeste beenmerg voor transplantaties in Neder land van over de grens kwam. Behalve het LUMC verrichten ook de academisch ziekenhui zen van Rotterdam, Utrecht en Nijmegen beenmergtransplan taties. „Dat benefietconcert komt goed van pas om meer donors te werven", zegt Van Rood. „We zitten verlegen om bloedtrans fusiedonors van wie de ouders niet in Nederland geboren zijn. Mensen van Turkse of Marok kaanse afkomst, maar ook Suri naamse of Italiaanse Nederlan ders. We kunnen de patiënten uit die streken nu veel minder goed helpen, omdat de verde ling van de weefselgroepen daar heel anders is dan hier. Dat komt door de rol die ze spelen in de weerstand tegen infecties." Kaarten voor het benefietcon cert van het Amsterdam Ba- rokorkest in Vredeburg, Utrecht, kosten vijftig gulden per stuk. Te bestellen via tel: 030 - 2314544. Het banknum mer van de Stichting Vrienden van Europdonor is 45.40.55.250 (ABN/Amro). Maandag 2 december OEGSTGEEST - Sinds zaterdagmiddag heeft ook de Politieke Partij Radikalen 'n vrouwelijke voorzitter. Met een zeer grote stemmenmeerderheid - 566 van de 612 uitgebrachte stemmen - werd in die functie gekozen de in Oegstgeest woonachtige Ria Beckers (36). Moeder van drie kinderen en lerares klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Zij neemt de plaats in van Wouter van Dam, die in au gustus al aankondigde wegens tijdgebrek de voorzit tersfunctie niet meer te kunnen vervullen. Ria Beck ers, sinds 1969 actief in de PPR, was al gedurende anderhalf jaar vice-voorzitter. Gisteravond - na een dag congresseren en een langdurige vergadering met het bestuur over werkafspraken - vertelde ze met veel enthousiasme aan haar ongetwijfeld zware taak te beginnen. „Die functie zal zoveel tijd van me op eisen, dat ik voorlopig mijn baantje als lerares zal moeten opgeven". Gevraagd naar de periode waarop ze voorlopig mikt zegt Ria Beckers: "Onze partij heeft zijn voorzitters tot nu toe erg snel 'versleten'. En dat laatste bedoel ik letterlijk. Hopelijk komt daar verandering in nu we huishoudelijke reglemen ten hebben. We denken voor het voorzitterschap aan een periode van twee jaar. Daarna zie ik wel weer." LEIDEN - Afgelopen zaterdag is op 102-jarige leef tijd overleden mevrouw A. S. J. Verhoeff-Pool. Me vrouw Verhoeff werd verpleegd in het St. Elisabeth- gasthuishof in de Ceciliastraat in Leiden, Mevrouw Verhoeff was de oudste inwoonster van Leiden. Zij zou morgen 103 jaar zijn geworden. STUTTGART - Manfred Rommel (45), zoon van Na zi-veldmaarschalk Erwin Rommel, is gisteren tot burgemeester van Stuttgart gekozen. Hij was kandi daat van de Christen-Democraten en kreeg 58,9 pro cent van de stemmen. Zijn naaste rivaal, een Soci aal-Democraat, haalde 39,5 procent. LEIDEN - De kinderen van de wljkvereniging Muiderslot moesten gistermiddag bij Sint Nlcolaas komen, die tijdelijk zijn intrek had genomen in Holiday Inn. Voor de Sint binnenkwam zagen de kinderen eerst een goochelaar en werd een spannend Sint Nicolaasverhaal verteld. Na ruim een uur bij de kinderen te zijn geweest vertrok de kindervriend weer. foto archief leidsch dagblad ze zijn zeker niet hetzelfde", al dus Bruil. „Kinderen met een chronische ziekte bleken opti mistischer dan hun ouders. Aan de andere kant gaven de kinderen vaker fysieke klachten aan dan de ouders." De vragenlijst helpt na te gaan welke kinderen problemen er varen en is nuttig bij de evalua tie van de behandeling. De lijst is vooral bedoeld voor gebruik in wetenschappelijk onder zoek. Daarnaast kan zij worden gebruikt als handleiding voor een gesprek. „Je kunt bij een lage score niet meteen zeggen dat de kwaliteit van leven slecht is, maar je krijgt wel meer zicht op wat er aan de hand is en aandacht voor wat de kinderen belangrijk vinden. Dat kan bijvoorbeeld weer nut tig zijn in de voorlichting aan leraren. Die zetten een ldnd soms aan de kant bij gymnas tiek, terwijl dat helemaal niet nodig is." De vragenlijst kan nooit in de plaats komen van een per soonlijk gesprek, stelt Bruil. Aan de reacties van sommige ouders kon je al merken dat zo'n gesprek vaak erg nodig is. Ze vonden het tijdens het on derzoek heel prettig om einde lijk eens meer te zeggen dan al leen wat de klachten zijn. Bo vendien kun je niet standaard zeggen dat bijvoorbeeld alle kinderen die niet kunnen fiet sen dat ook vervelend vinden. Kinderen die graag sporten zullen dat vervelender vinden dan kinderen die graag tutten of computeren. Daarom moet je altijd vragen wat zo'n kind zelfbelangrijk vindt." Diverse ziekenhuizen maken inmiddels gebruik van de HAY- vragenlijst. Bruil hoopt dat het steeds meer artsen en zieken huizen ermee gaan werken. Nader onderzoek kan de lijst nog uitbreiden naar andere aandoeningen. „Kinderen met I kanker bijvoorbeeld, hebben andere problemen. Die zitten hier niet in. Daar zou ik ook nog wel eens onderzoek naar willen doen." Een maauette van de arie flats die langs de Rijn moeten verrijzen. de Rijn (komt er). „Ze zitten overal ruim boven de norm. Wel toevallig dat uitgerekend bij die woonlagen het maxi mum wordt bereikt. Dit is een puur commerciële truc", grom de een overkanten KrtjgytJcurit oa£ ^txruicccc^. Nieuw! Verkade BN Pockets of Biscuits Gevulde biscuits in meegeefpakjes of in een rol. Kies uit vanille of chocolade smaak. Rol 300 gram/pak 225 gram van 2.59 voor C(JL cLcc^. KOSMir leiden CDA'er Huib Kruijt nam gisteren offcieel afscheid als wethouder en raadslid tijdens een drukbezochte receptie in de Burgerzaal van het stadhuis. De oud-wethouder werd daarbij uit geluid door tal van mensen uit de Leidse en regionale politiek, het bedrijfsleven, de ambtenarij en de welzijnswereld. Kruijt ver trok eind augustus toen bleek dat de overige collegeleden on voldoende vertrouwen in hem hadden. Aanvankelijk wilde hij pas afscheid nemen als de van een hartaanval herstellende bur gemeester Postma weer in func tie was. Hoewel dat gisteren nog niet het geval was - de burge meester begint officieel pas weer half december - kwam hij giste ren toch even langs om het voor malige collegelid te hand te drukken. foto taco van der eb IK Jeanet Bruil maakte een vragenlijst voor chronisch zieke kinderen Naar het front der wetenschap, dat is het streven van de Universiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen vj Leidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de lcjpandacht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen j bij aan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt !rl, een dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het aa licht. Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Jeanet Bruil. ïewoon even vragen boe bei aat. Het ligt zó voor de hand lat het dikwijls domweg wordt rergeten. Zeker bij kinderen net een chronische aandoe- ling komt het er meestal niet 'an om te vragen hoe erg ze iet vinden om ziek te zijn. De tlokter vraagt naar de kwaal, tnaar doorgaans niet naar de evolgen. Soms mogen de ou- lers hun zegje doen, maar wat roeit het kind zelf? Hoe kijkt JU iet zelf aan tegen 'de kwaliteit fan leven'? Jeanet Bruil stelde ju len vragenlijst op voor jongens n meisjes van 7 tot 13 jaar, die ist hebben van astma, diabe tes, epilepsie of reuma. How ire You? (hoe gaat het met je?), i ortweg HAY. 3 Voor volwassenen bestonden k4ulke vragenlijsten al. maar n.oor kinderen nog niet. Toch is let belangrijk dat je niet alleen traagt naar de ziekte, maar ook loe erg iemand bepaalde 0 lachten vindt. Zo kun je aan e weet komen welke kinderen iroblemen hebben, wat die 0 iroblemen zijn en hoe ze die (eleven. Bovendien kun je aan e hand van zo'n lijst controle- en of de behandeling effect leeft op de kwaliteit van le- e ren", aldus Bruil, die onlangs ip haar onderzoek naar HAY iromoveerde in de klinische :n gezondsheidspsychologie. iruil, die zelf intussen moeder verd, werkt inmiddels bij de ector Kwaliteit van Leven, di- "ie jeugd, van TNO Preventie Gezondheid. Tot haar tevre- :nheid borduurt ze daar min meer voort op het onder- ik waarmee ze in 1993 be- ,We kozen voor mijn fschrift vier chronische doeningen. Aanvankelijk Iden we er ook kinderen met lierziekten bij betrekken, maar dat bleek erg moeilijk te zijn. Er was net groot onderzoek onder nierpatiëntjes begonnen, dus het werd voor hen gewoon te veel. Trouwens, ook kinderen met reuma waren moeilijk te vinden. Die ziekte komt onder kinderen niet zo veel voor." Volgens CBS-cijfers uit 1993 komt reuma onder 0,1 procent van de kinderen in Nederland voor, net als diabetes. Epilepsie komt bij 0,3 procent voor en astma bij 7 procent. Astma is aan een opmars bezig, onder zoekers noemen het daarom 'een ziekte van de welvarende wereld'. Na enig spitwerk in bestaande studies en voorbereidende in terviews met deskundigen, ou ders en kinderen („die worden vaak vergeten") stelde Bruil een voorlopige vragenlijst op. In een pilotstudie probeerde ze deze eerste versie uit op 134 gezonde en 89 chronisch zieke kinderen, die ze benaderde via enkele scholen. „Op grond van wat ze zeiden heb ik de lijst aangepast en toen zijn we gaan zoeken naar voldoende kinde ren voor het onderzoek." Uit eindelijk vulden 577 kinderen met een chronische aandoe ning en 418 gezonde kinderen de HAY-lijst in. „Die gezonde kinderen waren nodig als controlegroep. Van een chronische aandoening als diabetes of astma heb je je hele leven last. maar niet altijd evenveel. Je kunt gewoon naar school, maar je moet wel oplet ten met je dieet of dat je niet met bepaalde stoffen in aanra king komt. In de lijst moeten dus vragen staan over alledaag se dingen, zoals de situatie op school. Vragen als 'heb je de laatste dagen hoofdpijn gehad? of 'heb je de laatste dagen ge- Jeanet Bruil. fietst?' maken een vergelijking met gezonde kinderen moge lijk." Daarnaast krijgen de zieke kin deren ook vragen voorgelegd als 'voel je je anders dan ande ren omdat je astma hebt?'. De lijst bevat daarmee drie catego rieën: algemene vragen voor iedereen, vragen die alleen be doeld zijn voor de chronisch zieke kinderen en specifieke vragen voor kinderen met een bepaalde ziekte." In de lijst wordt gevraagd of kinderen be paalde problemen hebben en hoe zij dat vinden, bijvoor beeld als fietsen niet goed gaat. foto hielco kuipers Bij de 'hoe vind je het?'-vragen bestaan de mogelijke antwoor den uit verschillende gezicht jes, die elk een stemming uit drukken. De tekeningen doen denken aan de smile-portretjes uit de jaren zeventig: van een lachebekje tot een sip gezicht. De kinderen moeten aanstre pen wat op hen van toepassing is. Dat werkte goed. „Sommige kinderen gingen die gezichtjes kleuren of haartjes tekenen. Hoewel nadrukkelijk de kinde ren voorop staan, werden de vragenlijsten ook aan de ou ders voorgelegd. „Veel ant woorden komen overeen, maar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17