Leiden Regio Portaal blijft WBL trouw 100 Zware kritiek op dissidenten i J A A De natuur verdringt de cultuur letter voor letter Ontredding, ongeloof en een enkel opbeurend woord DE WERELD OM JE HEEN Leidsch® Dagblad c c DENSDAG 1 DECEMBER 1999 15 'Wij haken niet af Vervolg van voorpagina IVoonstichting Portaal laat de Woningbouwvereniging ^eiden (WBL) niet in de steek. Hoewel er onvoldoende Iteun is bij de leden voor een fusie tussen beide, houden Ie directeuren C. Jagtman en C. Buijs van Portaal vast lan hun voorstel. ROBBERT MINKHORST 'e kunnen ons niet indenken t hier het laatste woord over gezegd", liet Buijs na afloop de algemene ledenvergade- ig weten. Jagtman vulde aan: "ij haken niet af. We zijn ver dichtingen aangegaan. Met het personeel en met de huurders. 5ie hebben ons wel geloofd. Wiet om onze mooie blauwe »gen, maar om onze argumen- en." I Het reddingsplan van de VBL gaat uit van de verkoop tan 1100 woningen. Met de op- trengst daarvan kan de corpo- atie het achterstallig onder- loud van alle complexen weg kerken. Wel moeten de huur prijzen de eerste jaren nog ïeeds flink omhoog. Wanneer le WBL met Portaal fuseert, ioeft dat niet. De huurstijging ioudt gelijke tred met de infla- ie. De WBL hoeft minder wo ningen te verkopen. De Leidse corporatie heeft inmiddels een schuld van 28 miljoen gulden, Portaal een reserve van een kleine 200 miljoen. „Er is vanavond iets heel raars gebeurd", aldus Jagtman. „Ze hebben gekozen voor ho gere huren en voor slechter on derhoud. In principe betekent dit het einde van de WBL" Tenzij de verkiezingen ervoor zorgen dat in de algemene le denvergadering een andere ver houding ontstaat Jagtman en Buijs willen daarop wachten. Ze grijpen de uitkomst van de en quête van de Huurdersbelan genvereniging (HBV) onder haar leden daarvoor aan. Uit die peiling bleek dat een over weldigende meerderheid van de huurders voor een fusie is, en nog geen vier procent tegen. Buijs: „Er zit dus iets funda menteels scheef tussen de le den en cle huurders." FOTO MARK LAMERS Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. De volgende special verschijnt op dinsdag 7 december. Unieke actie van Leidsctii Dagblad, speciaal voer abonmees. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De dissidenten binnen de alge mene ledenvergadering van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) hebben het verbruid bij het bestuur, de directie, het personeel en bij de huurders. De tegenstemmers kregen zwa re kritiek over zich heen nadat was gebleken dat ze de fusie met Woonstichting Portaal hadden geblokkeerd. Vooral omdat ze peis op het allerlaatste moment duidelijk maakten wat rfun bezwaren waren. Merk waardig en verwerpelijk, von den andere leden. „Er is maar een groep die de zaak serieus heeft aangepakt", verweerde een van de woordvoerders van de tegenstemmers zich. Vlak voor de vergadering gis teravond in het Antonius Zalen centrum begon, werd een ver klaring van de tegenstanders uitgedeeld. Dat was voor het eerst dat duidelijk werd wat hen dwars zat, zei voorzitter T. van der Lans van het bestuur na derhand. „Ik had dat stuk twee 'Dit betekent een hele hoop ellende maanden eerder moeten heb ben. Dan hadden we er over kunnen discussiëren." Nu had hij een schorsing van ruim een kwartier nodig om te kunnen lezen waarom de groep niet kon instemmen met de fu sie. De tegenstanders geloven niet in de be loftes van Portaal en van de direc tie van de WBL De cor poratie „stort zich niet in een financië le chaos door het fusievoorstel af te wijzen". De inspraak voor huurders wordt slecht geregeld. De huurstijging zal meer zijn dan wordt beloofd. Uitgangs punt blijft het reddingsplan: dat helpt de WBL weer op de been. Een fusie is en was nooit de in tentie van dat toekomstplan. „Er staat een reeks van aan names en beweringen in het stuk die niet juist zijn. Het geeft een heel tendentieus beeld van de fusieplannen", vond Van der Lans. „Het is geschreven vanuit een sfeer van achterdocht, van het zal allemaal wel niet klop pen. Wij hebben altijd gezegd: er mag geen dubbele bodem zijn. Het hele fusieproces moet zo transparant zijn als glas. Ik heb u de gelegenheid gegeven vragen te stel len. Die kans heeft u laten liggen. Ik had u allemaal een voor een kun nen overtui gen. WBL-direc- teur J. de Greef zei later: „De groep mensen die heeft tegen gestemd, heeft de afgelopen maanden stelselmatig gewei gerd een discussie te voeren. Ik vind het ongepast om nu met een manifest te komen dat vol met onjuistheden en bol van de retoriek staat. Ze hebben er zelf voor gekozen vast te houden aan hun schijnargumenten en hun dwalingen. Ik vind dat een verwerpelijke houding." Tegenstemmer B. Blanken- Op de hoek van de Telderskade en de Rijn en Schiekade staat een huis. Een huis met een wit te muur. Gezien vanaf de Rijn en Schiekade maakt het huis deel uit van een rijtje woningen dat schuin oploopt naar de Wouterenbrug. Dat is dat smal le steile ding over de Trekviiet naar de Jan van Goyenkade. Met de fiets een moeilijk te ne men obstakel. Vooral als het nat is. Ga je de bocht om en kijk je vanaf de Telderskade tegen de zijkant van het huis aan, dan wekt het de indruk niet tot een rijtje te behoren, maar daar moederziel alleen te staan. Op het hellend vlak tot aan de spoorlijn Leiden - Utrecht valt er naast het huis namelijk een flink gat. Dat idee wordt nog versterkt omdat er ook aan de overkant niets staat. De lege ruimte daar is opgevuld met gras en wat bomen en struiken. Een parkje in de dop. Het is vanuit dat groen dat je een goed zicht hebt op die blinde zijmuur van het huis. Dat moet ook Ben Walenkamp geconstateerd hebben toen hij daar op een lentedag toevallig met zijn fieits even halt hield. 'Hé, gave muur voor een ge dicht', hoorde een voorbijgan ger de man van de Stichting Tegenbeeld half-hardop mom pelen. Een rnaand of wat later had Leiden 'weer een paar strekkende ineter openbare kunst in zijn bezit. Het gedicht ilti kwestie heet Pluja - regen. Het is van de hand van Sallvador Espriu (1913-1985) «ïn het is gesteld in een taal die maar weinigen in Nederland zullen begrijpen, het Catalaans. Het wordt ge sproken in de Spaanse provin cie Catalonië met als hoofdstad Barcelona. Zoiets als het Fries bij ons. Alleen heeft het een sterkere lading. Waar ze in Heerenveen Ltnmer gedwee achter Den Haag en Oranje aan hobbelen daar voelen de Cata lanen zich al eeuwen achterge steld bij het machtige Madrid, de hoofdstad waar ze de dienst uitmaken. Het liefste was Cata- F«i WAW dènlloc Parif> "a Paraula maair* cosium ;-j que irenqi de dördy ia TV* de /a ™VCra' e' 'uxe jT" venhui. Les ''SZSJX* "'un a iemDS t" f'Peranees "0 t- 'i De regen wordt steeds stein, op het moment van in dienen van de verklaring: „We hebben een gedegen afweging gemaakt. Discussie is niet meer nodig. Daar is voldoende tijd en ruimte voor geweest." „Ik weet nog steeds niet wat hun beweegredenen zijn ge weest", verklaarde werknemer S. van der Vorst. Van der Vorst zat in het actiecomité van het personeel. De afgelopen twee dagen staakten de werknemers om zo steun te krijgen voor de fusie. „Is het onzekerheid? Alles wat je wel weet als het niet doorgaat, is veel afschrikwek kender. Dit garandeert pas el lende. De WBL gaat kapot. Geen corporatie is meer zo gek om met ons te willen fuseren." „Schande", zei voorzitter J. Schipper van de Huurdersbe langenvereniging. „Dit betekent minimaal onderhoud voor de woningen. Dit betekent een he le hoop ellende." En de tegen stemmers hebben, dat op hun geweten, maakte* hij duidelijk. „Ik ben er kapot van." Betaald parkeren De uren voor betaald parkeren zijn tijdens de extra koopavon den uitgebreid. Vanavond en vrijdag 3 december moeten be zoekers in het centrum betalen tot 21.00 uur. Tijdens de kerst koopavonden. op 21 en 22 de cember, geldt dit ook. Met auto uit de bocht Een 42-jarige Leidenaar is gis teravond gewond geraakt toen hij met zijn auto op de Gooi meerlaan uit de bocht vloog en tegen een boom belandde. Ook een 39-jarige vrouw die naast hem zat. liep letsel op. Volgens de politie reed de man te hard De emoties liepen gisteren tijdens de Algemene Vergadering van de WBL soms hoog op. ROB8ERT MINKHORST Anneke van der Zwan huilt. „Hoe moet het nou verder?" De medewerker van de Woning bouwvereniging Leiden heeft geen idee. De afgelopen twee dagen voerde ze met haar colle ga's nog vol vuur actie voor de fusie met Woonstichting Por taal uit Arnhem/Nijmegen. Voor het moment is het vuur even gedoofd. „We moeten steun bij elkaar zoeken." De voor het bestuur, perso neel en de directie van de WBL dramatisch verlopen ledenver gadering is zojuist beëindigd. Teveel leden zien de fusie niet zitten. De woningcorporatie is 'terug bij af. „Maak morgen ge hakt van ze", sist een voorstan der aanwezige journalisten toe. Mensen lopen ontredderd door de grote zaal. Gevoelens van frustratie en ongeloof overheer sen. In de barruimte praat wet houder Tjeerd van Rij van volkshuisvesting in op de voor zitter van het bestuur, Theo van der Lans. Hij mag de moed niet opgeven, vindt Van Rij. Werk nemers zeggen hetzelfde en scanderen zijn naam. Ze bewonderen de wijze waarop Van der Lans tot op het laatst de tegenstanders om heeft willen praten. Het was muisstil in de zaal, toen hij even vergat dat hij voorzitter was en alle voordelen van de fusie nog maar eens opsomde. Toen hij klaar was met zijn be toog, klapte en stampvoette de zaal. „Hij heeft heel zijn ziel en zaligheid erin gegooid", vindt Van der Zwan. De voorzitter zit teneergesla- gen achter een kelkje jenever. Vier bestuursleden stemden in met de fusie, drie anderen wa ren tegen. „Dat is geen basis om verder te kunnen werken. We moeten ons ernstig beraden op onze positie." Kortom: de kans dat het bestuur opstapt, is groot. .Achteraf zeg ik: ik ben naïef geweest. Ik dacht dat nieuwe verkiezingen voor de leden niet nodig waren. We zouden toch een stichting worden. Ik ging voor de hoofdprijs. Ik had echt nooit verwacht dat zoveel men sen zouden tegenstemmen." De vergadering verliep tu multueus, maar stelde verder weinig voor. Discussie was er nauwelijks. Al vrij snel was dui delijk dat een groep van onge veer vijftien leden zou gaan te genstemmen. Ze zouden zich door niets of niemand meer van hun stuk laten brengen. De massale opkomst van huurders en personeel, de als zwerver verklede man die bij de ingang van het zalencentrum om een aalmoes vroeg, de Prins Portaal in caranavaiskostuum die chocolademunten uitdeel de, de optocht van ruim vijftig mensen vanaf het WBL-kantoor naar de Lange Mare, de span doeken, borden en T-shirts: het mocht niet baten. „Het is alle maal voor niets geweest", klaagt een huurder en boos beent hij weg. Buiten, tegenover café Mare- poort, foetert een andere huur der twee tegenstemmers uit. „Ik kan geen huis, kopen, ik moet wel huren. Ik kan nog geen deurbel installeren." Ben Blan- kenstein en Jos Boerakker pro beren kalm uit te leggen dat de corporatie beter af is als ze zelf standig blijft. Het lukt ze niet de huurder te overtuigen. SGP-fractie bezoekt Leiden en Lisse senheim, een bloembollenkwe ker en de voorzitter van de stichting Duin- en Bollenstreek. Onderwerpen daarbij zijn: ont wikkelingen bii het Pact van Teylingen en de bollencultuur en het milieu. Na dit rondetafelgesprek wordt de delegatie ontvangen in het gemeentehuis van Lisse. 's Avonds spreken de drie Ka merleden in het verenigingsge bouw van de gereformeerde Gemeente aan de Crocussen- weg in Lisse. Fractievoorzitter B. van der Vlies gaat in op spo ren van paars in de medisch- ethische wetgeving. J. van den Berg houdt een betoog over het materialisme van paars, en C van der Staaij gaat in op de vraag of er strenger moet wor den gestraft. CONNIE VAN UFFELEN De SGP-fractie van de Tweede Kamer brengt vrijdag een werk bezoek aan Leiden en Lisse. De drie Kamerleden bezoeken 's ochtends met zes beleidsmede werkers en drie statenleden het informatiecentrum van het Lei den Centraal Project. Daar krij gen ze uitleg over het wijkont wikkelingsplan Leiden-Noord en het Aalmarktproject. Daarna rijdt de delegatie langs Leiden- Noord, Leeuwenhoek en de Aalmarkt. 's Middags bezoekt de SGP- fractie de Keukenhof waar zij samen met P. Balkenende (frac tievoorzitter SGP/GPV/RPF) een rondetafelgesprek hebben met de burgemeester van Sas- Nieuwbouw ApoUolaan/Bachstraat begint bouw aan de Bachstraat is op gesplitst in twee delen die ten opzichte van elkaar in een hoek staan. De woningen zijn ont worpen volgens de regels van duurzaam en aanpasbaar bou wen en hebben zonnecollecto ren. Voor het bouwplan is het Politiekeurmerk Veilig Wonen verkregen en dat is de eerste keer voor een complex van ge stapelde bouw. UBA-project- ontwikkeling uit Uithoorn voert het project uit. Wethouder T. van Rij geeft morgenmiddag om 15.30 uur het officiële startsein voor het nieuwbouwproject op de hoek Apollolaan/Bachstraat. Het project bestaat uit 47 apparte menten, een praktijkruimte en een gymzaal en een parkeerga rage onder het complex. Het complex is opgebouwd uit vijf woonlagen, waarbij de vijfde laag terugspringt. Het hoofdge- A. groener. FOTO WIM DIJKMAN De Blauw Steen, die al 700 (aar m de Breestraat fcgt. is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van <Uam en Enc-Jan Bermdsen lonië morgen nog onafhanke lijk. De spraak als bindmiddel om zich te onderscheiden van de gehate vijand. Het is overigens niet zomaar dat dit gedicht daar in dat stille stukje van de stad juist in die taal is verschenen. Want je zou het op het eerste gezicht niet zeggen, maar het Catalaans en het Leids - dat schept toch een band. Het is immers nog maar een paar eeuwen geleden dat de Spaanse machthebber - lees de Madrileen - hier voor de poorten lag om de bewoners uit te hongeren en ze het juk op te leggen. Dat laatste is ze uit eindelijk niet gelukt. In Catalo nië zijn ze daar best jaloers op. Kregen zij dat ook maar voor elkaar. Als steuntje in de rug voor Ca talonië daarom daar dat vers. Dat overigens letter voor letter moet wijken voor de klimop die alsmaar verder om de hoek komt kijken. De pen is machtig - volgens het spreekwoord zelfs machtiger dan het zwaard. Maar tegen de wortels van de natuur is echt helemaal niets bestand. Zelfs cultuur niet. Regen Het komt van nergens. Weg gaan? Er is geen toverwoord dat deze sleur doorbreekt het staren, de sonore stilte als van pijlen. De lente, en de overvloed aan jaren en aan licht, liggen i<erloren op de afgelegde weg. De ver wachtingen doofden op den duur volkomen Op nieuw is alles volmaakt in de leegte: de trage regen gaat nergens heen. Oma van Damstraat De Damlaan omdopen in de Oma van Damstraat. Of. als dat niet kan, dan desnoods de Dam tunnel vernoemen naar Neerlands oudste. Dat is de suggestie die H.J Schmaltz bij deze de straatnamencommissie van de gemeente Leiden doet. Hij vindt dat de stad dat uit res- peet voor de 112-jarige ver plicht is. Per slot van rekening breekt Kaatje van Dam alle na tionale records. Nu weet de bewoner van de Kortenaerstraat zelf ook wel dat Leiden nimmer straten ver noemt naar mensen die nog le ven. Maar hij vindt dat er voor deze ene keer maar een uitzon dering gemaakt moet worden. Dat kan hij dus wel vergeten. Zijn oprechte bedoelingen ten spijt. Want zelfs voor een landelijke beroemdheid als de Zangeres zonder Naam maakte de com missie die uitzondering niei Trouwens, nu ze dood is, ge beurt er evenmin wal. Het wachten is misschien op een nieuwe wijk. En dan nog. Een wereldbefaamde schilder als Jan Steen wacht al eeuwen op zijn straat. Terwijl het toch een fluitje van een cent is. Net als een Damlaan is er ook al sinds jaar en dag een Steenstraat. Zo veel verandert er niet eens.... AO VAN KAAM Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Vroom Dreesmann Leiden De rijmrcdacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 2 december van 17.00-21.00 uur zaterdag 4 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker ten rijm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15