gebit NMa, bijtgrage pitbull met een formidabel Economie Begrafenis fiscaal minder uitbundig Oosteuropeanen stomen financiële sector klaar voor EU 'Nog steeds volop kinderarbeid in voetbalindustrie DENSDAG 1 DECEMBER 1999 11 De 15-iarige Shabbir besteedt de hele dag aan het in elkaar zetten van ballenfoto»cpdgehardchel Elf voornamelijk Oosteuropese landen steken veel werk in hun financiële, bank- en beurswe- zen om deze op orde te brengen voor de toekom stige toetreding tot de Europese Unie (EU). Voor dat zij volwaardig EU-kandidaat kunnen zijn hebben de staten een modern betalingsverkeer, beveiligde verbindingen tussen commerciële en centrale banken en goed werkende effectenbeur zen en financiële markten nodig. Volgens het 'blauwe boek' van de Europese Cen trale Bank (ECB) doen elf landen hun uiterste best om de financiële infrastructuur op de rails te krijgen. Zij zijn ook lang niet allemaal even ver: vooral de landen, die het langst onder commu nistische overheersing hebben gestaan, en de armste staten hebben nog een grote achterstand ten opzichte van bijvoorbeeld Slovenië, Cyprus, Hongarije en Tsjechië. Moderne systemen voor betalingen en effecten handel, zo zegt de ECB, zijn van het grootste be lang, voor iedereen. „Het functioneren van fi nanciële markten en de stabiliteit van de ban- kensector hangen er rechtstreeks mee samen." De bank van Wim Duiscnberg vindt zelf het rap port een belangrijke mijlpaal voor de landen die zich hebben aangemeld voor het lidmaatschap van de EU. In een aantal landen is er nog wel wat werk te verzetten. Zo kent Estland nog geen deugdelijk geautomatiseerd systeem voor het verwerken van betalingen, zowel van winkels als banken. De af handeling daarvan dient via een beveiligd en ge automatiseerd netwerk te geschieden, dat tevens kan worden aangesloten op Europese en interna tionale betalingscircuits. Zeven jaar geleden draaide de Baltische republiek nog louter op munten en papiergeld, net als bijvoorbeeld buur land Letland. Het andere buurland, Litouwen, kent daarente gen al vijf jaar elektronische betaalkaarten die ongeveer hetzelfde werken als in Nederland de chipper en chipknip. Er wordt aan gewerkt om de 'IMPAR' kaarten ook voor parkeren en telefo neren geschikt te maken. Daarentegen heeft Li touwen helemaal geen systeem voor betalingen via de post, zoals betaalkaarten of wissels. In Polen lopen betalingen vaak nog contant via de postkantoren, waarop een moderne centrale bank onvoldoende greep heeft. Elektronisch be talen maakt echter tegelijkertijd een stormachti ge groei door, terwijl ook bankieren snel de kin derschoenen lijkt te ontgroeien. In Slowakije zijn de ontwikkelingen ongeveer vergelijkbaar. Bulga rije ligt zelfs nog iets voor op de ontwikkelingen in deze landen, alleen is de beurs van Sofia nog een beetje uit het stenen tijdperk. Roemenië voert deze landen uit de middenmoot min of meer aan. De voormalige Joegoslavische deelrepubliek Slo venië beschikt over betalings- en beurssystemen die het niveau van de moderne geïndustrialiseer de landen benaderen. In Cyprus liggen de pro blemen voor aansluiting bij de EU meer op het politieke vlak: de opdeling in een Grieks en een Turks deel. In Tsjechië, Roemenië en Hongarije zijn alle systemen ook flink bij de tijd. werkt het uiteindelijk in het Haagse NMa-bastion. Staatslo terij, SNS of Lotto en de Bank- GiroLoterij mogen ook niet zonder meer bij elkaar kruipen, want dan is driekwart van gok kend Nederland in één hand. De fiisiecontrole moet de sa menleving waarborgen bieden dat er geen te grote (commerci ële) machtsconcentraties ont staan. Waar ze al wel bestaan grijpt de NMa in wanneer zij misbruik van die macht consta teert, ook weer op grond van de mededingingswet. Tijdschrif- tenboer Audax bijvoorbeeld kreeg een boete wegens machtsmisbruik. Dit concern levert ongeveer driekwart van alle bladen aan kiosken en stelt daar een te hoge prijs dan wel onbillijke voorwaarden bij. Ook dat betaalt de consument uit eindelijk. Hetzelfde is van toe passing op de programmage- vens van de NOS en Holland Media Groep. Tegen alle besluiten van de NMa is bezwaar mogelijk, met daarna een hoger beroep bij de Rotterdamse rechtbank. Vaak nemen de 'slachtoffers' van NMa-besluiten deze moeite niet, onder omdat zij voorvoe len dat er geen speld tussen de verboden te krijgen is. Mr. A. W. Kist, de directeur-generaal, noemt dat de 'wenkbrauw-me thode': in een aanschrijving wordt een wenkbrauw opge trokken in de mededeling 'wat u doet, mag volgens ons waar schijnlijk niet'. Veel ondernemers haasten zich dan vaak om hun praktijken zo snel mogelijk aan de wensen van de NMa en de voorschrif ten van de mededingingswet aan te passen. Degene die de officiële aanschrijving of uit spraak van de kartelwaakhond afwacht, doet dat meestal om nog even tijd te rekken. Gezien de stortvloed van 1.200 zaken die de NMa bij haar aantreden begon af te handelen is die kans er. Maar uiteindelijk komen ook degenen die niet tijdig op het rechte pad terugkeren aan de beurt. Volgens Fair Trade, de orga nisatie die strijdt voor eerlij ke handel, is er bij het ma ken van voetballen nog vol op sprake van kinderarbeid. Voor en tijdens het WK voet bal in Frankrijk vorig jaar, stond de situatie in de Pakis- taanse stad Sialkot, waar bij na negentig procent van de wereldproductie van de voetballen vandaan komt, volop in de schijnwerpers. Maar, onderstreept Fair Tra- de, een groot deel van de cir ca 72 exporteurs van voet ballen heeft de zogeheten 'Atlanta-agreement' nog al tijd niet getekend. Volgens dat akkoord, medio 1997 on- j derschreven in de gelijkna mige Amerikaanse stad op 1 aandrang van de VN, had de arbeid door kinderen van 1 veertien jaar en jonger In de voetbalindustrie voor het einde van vorig jaar uitge bannen moeten zijn. Dat is niet gelukt, constateert woordvoerster Ellie Tap van Fair Trade. „We zien nog steeds dat talloze kinderen van zes of zeven jaar ballen zitten te stikken voor een paar stuivers. Dat is onaan vaardbaar, zeker wanneer je weet hoeveel miljoenen in de voetballerij omgaan." Volgens Tap moet er ook aandacht blijven voor de kinderen nadat ze de bran- che (vaak noodgedwongen) hebben verlaten. „Soms ko men ze in een andere sector in een vergelijkbare situatie terecht, zoals bij de gevaarlij ke productie van medische instrumenten. Onze zotg gaat bovendien uit naar de volwassenen die niet altijd een goede prijs voor hun werk krijgen." Fair Trade erkent dat de werkomstandigheden in Azië niet in een paar maanden tijd kunnen worden veran derd. „Maar we streven er naar dat meer exporteurs dat Atlanta-akkoord tekenen. Ook Nederlandse importeurs zouden voorwaarden moe ten stellen. Ze kunnen bij voorbeeld afspreken alleen nog maar voetballen te zul len kopen van bedrijven die de overeenkomst daadwer kelijk hebben ondertekend." De handelsorganisatie is van plan de komende maanden opnieuw actie te gaan voe ren. Dan zal in ieder geval weer een bezoek worden ge bracht aan Sialkot in het noordoosten van Pakistan nabij de grens friet de om streden Indiase deelstaat Kashmir. In de regio rond het productiecentrum wor den jaarlijks zo'n 35 miljoen voetballen in elkaar gestikt. „Voorlopig richten we ons daarop", zegt Tap, „al heb ben we begrepen dat er ook plannen zijn om de produc tie naar China te verplaat sen. Dat zou nog ernstiger zijn." Fair Trade trekt bij de acties op met onder meer de Lan delijke India-werkgroep, de vakcentrale FNV en de No- vib. De organisatie is ook van plan rond EURO 2000, het EK voetbal in Nederland en België, de kwestie aan de kaak stellen. Een woordvoer der van EURO 2000 zegt dat de Europese voetbalbond UEFA bepaalt met welk merk bal wordt gevoetbald. Kartelwaakhond speurt naar aantasting vrije concurrentie 'schriftV zÜn we weer! Alsof Gert-Jan Dröge op de zoveelste dientimour-party Jan des Bouvrie voor de camera treft. Het erakkout de NMa wel: de Nederlandse Mededingingsautori- an word staat telkens weer in de schijnwerpers, of het nu om ,erkeer bken, bier, stroom, geld wisselen, zand, V&D/Bijen- g BestuP we^ dagbladen gaat. Ook het eerbiedwaardige sjariaat, de advocatuur en de makelaars hebben in- zaï zoddëls kennis gemaakt met de harde hand van de tfa. is h tot ^HAAG RAYMOND PEIL ning in' e worAartelwaakhond stond bijna rondis e jaar geleden als een don- tsgebijlag bij heldere hemel in de r- en achtertuin van het Ne- landse bedrijfsleven. Onder- ners die gewend waren hun kan g te gaan in de knusse pol- treffi economie zagen hun plan- p de 1 jes gedwarsboomd door een grage pitbull met een formi- lel gebit. Zo werd de fusie om ei de stroomverkopers EPON, drag a L EPZ, UNA en SEP tot één van mciteitsgigant opgehou- wijst „Wij onderzoeken of de verzo ctriciteitsrekening van de lerlandse gezinnen na deze worcj e niet onterecht en onver- :ht een stuk hoger uitvalt", us NMa-baas mr. A.W. Kist. is ook de kem van het aar v urwerk van de kartelwaak- me id en van de nieuwe Mede- l<unt gingswet, die vorig jaar is in- 0fs v aan. Prijsopdrijving, concur- tievervalsing en marktaf- erming leiden uiteindelijk hogere prijzen voor de con- p nent. Soms hebben bedrij- nac daar smoezen voor of dient n samenwerking ook andere telen. Maar zodra de vrije ncurrentie eronder lijdt, kan NMa er op grond van de ïuwe wet tegen optreden, snoods met boetes die maxi- lal tien procent van de omzet de betrokken bedrijven be- jen. Dat kan dus om tiental miljoenen guldens gaan. maalr even wat recente irbeelden te noemen: het iderzoek van de Europese immissie en de NMa bij de jiken beoogt zeker te stellen dat de banken de consument niet het vel over de oren trek ken met te hoge tarieven voor het wisselen van geld. Het ver bod op vaste prijzen voor tijd schriften leidt ertoe dat boek handels en kiosken een wille keurig weekblad met korting aan de consument mogen ver kopen. De Playboy voor een gulden, dat is nog 's concurre ren. Het NMa-onderzoek naar de overname van de regionale VNU-kranten, huis-aan-huis- bladen en kabelkranten door Wegener Arcade bekijkt onder meer de advertentiemarkt. Als er te weinig concurrentie is, kan Wegener de tarieven ongehin derd zelf bepalen en betaalt uit eindelijk de consument direct of indirect het gelag. Concur rentie is heilzaam en garan deert het publiek de laagste prijzen en/of beste dienstverle ning, is de leidraad van de NMa. Bedrijven die het loodje dreigen te leggen moeten dom weg slimmer zijn of beter hun best doen. Tal van voorheen gangbare praktijken tussen concurrenten zijn nu in principe verboden: afspraken over stabilisering of verhoging van prijzen, winst marges, streefprijzen, mini mumprijzen, prijsmarges, en zovoorts. Tevens mogen kortin gen, kredietvoorwaarden, recla mekortingen en -vergoedingen, doorberekende kostprijzen, ga- rantievoorwaarden, prijsoffer- tes, algemene voorwaarden en nog veel meer niet zó worden ingezet dat een te hoge reke ning bij de klant komt. De NMa kondigde onder meer een verbod af voor tijdschriftuitgevers om in de kiosk vaste prijzen te rekenen. foto paul van weel Ondernemers, die toch zulke afspraken willen maken, heb ben daarvoor toestemming van de NMa nodig. Die toestem ming krijgen ze alleen als de voordelen ervan groter zijn dan de nadelen, en deze de consu ment mede ten goede komen. Zo werd een 'lichte' kartelvorm van bergers van gestrande au to's wel geaccepteerd. Onder meer omdat dan de automobi list na panne of een ongeluk in elk geval in heel Nederland kan worden geholpen. Het voormalige kartelparadijs in de polder kende vroeger ook heel veel gevallen van leveran ciers die, al dan niet in vereni gingsverband, de verkoopprij zen in de winkel vaststelden. Winkeliers die zich er niet aan hielden werden vaak uitgeslo ten van de levering van bijvoor beeld cd's, drogisterijproducten enzovoorts. Dat is nu ook ver boden. Adviesprijzen zijn wel toegelaten, behalve als die overal tot dezelfde verkoopprij zen leiden. Dat is weer verbo den. Het voordeel voor de con sument is in dit voorbeeld over duidelijk. Een tweede belangrijke taak van de NMa is het toezicht op fusies. De elektriciteitsbedrijven mochten niet fuseren, RAI en Jaarbeurs al evenmin, omdat te weinig concurrentie te hoge prijzen veroorzaakt. Zo simpel nu nog vrij makkelijk binnen de 12.200 gulden kunnen vallen, betekent niets voor de toe komst. De begrafenissen veran deren de laatste jaren nogal. De 'gewone' uitvaart met koffieta fel, toespraak en min of meer standaard grafsteen, voldoet voor veel mensen niet meer. Grafstenen worden steeds mooier en van een luxere soort steen, het graf blijft langer be waard en de kist van een duur dere houtsoort. De laatste trend is het in de hand nemen van een beveili gingsdienst. Familieleden van overleden mensen krijgen tij dens de begrafenis of crematie soms bezoek van inbrekers. Via de rouwadvertentie is namelijk heel goed na te gaan waar deze plechtigheid plaats vindt. Verder stijgen de begrafenis kosten af en toe. Zo hebben de meeste gemeenten de laatste jaren de grafrechten verhoogd. En zijn de premies voor nieuwe polissen omhoog gegaan. Dat komt omdat de beleggingen minder geld opleveren door de lage rente. Om toch aan het af gesproken eindkapitaal te ko men moest de premie omhoog. Mensen die binnen de fiscale grenzen willen blijven moeten vooraf bepalen hoeveel geld ze uiteindelijk kwijt zijn aan de uitvaart. De consument kan volgens Dros ook een natura- uitvaartverzekering nemen. De familie van de overleden klant krijgt dan geen geld maar een georganiseerde uitvaart. Nadeel is dat vooraf vrij nauwkeurig vaststaat wat wel en niet kan, tot het aantal rouwbrieven en volgwagens toe. Om deze pro blemen te omzeilen is het ook mogelijk een gemengde verze kering te nemen. Fiscaal vriendelijk een uitbun dige begrafenis organiseren is er in de toekomst niet meer bij. Staatssecretaris Vermeend (fi nanciën) heeft in de nieuwe be lastingwetgeving ook aan deze aftrekpost paal en perk gesteld. Kapitaalverzekeringen die inge zet worden voor een uitvaart - polis (zowat alle polissen) blij ven vrij van belasting. Maar de ze vrijstelling is beperkt tot 12.200 gulden. Over de meer waarde van de opbrengst moet de verzekerde in de toekomst belasting betalen. De meer waarde wordt opgeteld bij het vermogen dat met 1,2 procent belast is. Voor de gewone consument is de beperking nu niet echt een hezwaar. Het gemiddeld verze kerde bedrag ligt volgens uit- vaartverzekeraar Dela rond de 5.300 gulden. Alleen voor extre miteiten sluit de verzekeraar een polis af boven de 10.000 gulden. Dat kunnen bijvoor beeld hele dure grafstenen zijn of begrafenissen in het buiten land. Volgens onderzoeksbureau Mo- neyView, dat net een onderzoek heeft afgerond naar uitvaartver zekeringen, hoeft de beperking van de fiscale aftrekmogelijkhe den op het eerste gezicht geen probleem te zijn. „Je mag aan nemen dat iemand die een ver zekering kan betalen voor een begrafenis van 30.000 gulden, ook wel de 1,2 procent belas ting kan betalen over de meer waarde van de polis", zegt on derzoeker Hedwig Dros. Het verdwijnen van de fiscaal vriendelijke koopsompolis hoeft ook geen probleem te zijn, volgens Dros. Bij de koop Ook zonder het fiscale steuntje blijft de koopsom volgens Dros aantrekkelijk. „Het gemak van dé eenmalige betaling blijft", zegt de onderzoeker. „Daar naast heeft de koopsom ook na archieffoto 2001 een klein fiscaal voordeel tje. De koper verlaagt er zijn vermogen namelijk mee, hij be taalt dus minder vermogensbe lasting." Dat de kosten van de begrafenis som stort de verzekerde maxi maal 6.075 gulden ineens. Dit bedrag belegt de verzekeraar en op het moment van overlijden betaalt deze daarmee de kos ten. Voor de verzekerde heeft dit twee voordelen. Ten eerste is de koopsom aftrekbaar van de inkomstenbelasting. Ten tweede vervallen daarmee de maandelijkse premiebetalingen voor de rest van het leven. Een eenvoudige grafsteen komt steeds minder voor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11