Leidsch Dagblad Boeren mogen stal inleveren voor huis 41 M I 21 Verkiezingskoorts in Namibië Defensie wil vliegkamp Valkenburg openhouden Steeds meer mensen op de vlucht voor milieu Actievoerders willen WTO-top verstoren Theoriekennis automobilist om te huilen Werkonderbreking bij Corus Umuiden LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS INSDAG 30 NOVEMBER 1999 vleer loon voor 'Olitie Randstad 11 iz liet. Hi OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Gehandicapte is na gedwongen verhuizing weer terug bij af 16 Rijnwoude kan grofvuil naar Alphen brengen 17 Nominatie 'uitvinder van het jaar' voor Leiderdorps bedrijf 18 Mountainbikers dromen van parcours van De Zilk tot Wassenaar Van der Ploeg: Verkoop museale objecten niet langer taboe Handbalsters openen WK met winst op Tsjechië iotreep door 5 jitoomtransport 113 Iet transport van hoogradio- e/n ctief afval uit de kerncentrale JtfCJodewaard en het onder- 'n oekscentrum Petten mag oorlopig niet doorgaan. De Jultaad van State heeft de ver- gunningen daarvoor gisteren ieiHpgeschort. Dat gebeurde op aai>erzoek van de milieuorgani satie Greenpeace. De directeur ateian de Centrale Organisatie hetfoor Radioactief Afval is boos ■ld iver de uitspraak. H^agina 3 ooi - bi inister Peper van binnen- andse zaken wil een extraatje nogelijk maken voor politie- genten in 'moeilijke regio's' aarmee hoopt hij de leegloop an Randstedelijke politie- orpsen tegen te gaan. Peper 'Vil er met de politiebonden ver gaan praten. 'agina 5 n)e Bescherming 3 )ij zonder gebied okel np^arakteristieke gebieden, ed vaaronder de Stelling van Am- j lljterdam, krijgen wettelijke be- :herming. Minister Pronk itelijke ordening) wil de- bescherming vastleggen in Ie Vijfde Nota over de Ruimte- ijke Ordening die begin vol- ^fiend jaar verschijnt. ^agina 5 rouw doodt kind )m kleuterschool esc tho)e harde concurrentie in Ja- el dan heeft het leven van een helivee-jarig meisje gekost. Een ert|5-jarige vrouw heeft bekend e piet peutertje te hebben ver- t blnoord. Uit het politieonder- (oek blijkt dat de verdachte problemen' had met het "feit lat het meisje wel naar een irestigieuze kleuterschool ocht en haar eigen dochter Regeling maakt deel uit van sociaal plan windhoek Aanhangers van de Zuid-West-Afri kaanse Volksorganisatie (SWAPO) houden een portret van hun leider Sam Nujomo omhoog. In Namibië zijn tweedaagse presidents- en parle mentsverkiezingen begonnen. Waarnemers gaan ervan uit dat president Sam Nujoma en zijn partij, de SWAPO, opnieuw een meerderheid zullen be halen. De SWAPO riskeert haar tweederdemeer derheid in het parlement kwijt te raken, nu de pro minente SWAPO-dissident Ben Ulenga de zwarte oppositiepartij heeft opgezet, de Congrespartij der Democraten (COD), foto reuters sven torfinn Boeren mogen hun stallen inleveren voor woningen die elders op het platteland worden gebouwd. Deze 'kuub- voor-kuubbenadering' heeft minister Brinkhorst van landbouw) afgesproken met minister Pronk van ruimte lijke ordening. Dat maakte Brinkhorst gisteravond be kend op een D66-bijeenkomst in Veenendaal. opkoopregeling gaat werken, is nog onbekend. Met de regeling komt Brinkhorst tegemoet aan een wens van de boerenorgani- satie LTO-Nederland. Die wilde met de opkoopregeling voorko men dat veel boeren met schul den moeten stoppen. Het sociaal plan moet het leed verzachten voor de naar schatting 6000 boerenbedrijven die moeten stoppen vanwege de strenge mestnormen. De mi nister is optimitisch over de kansen op ander werk. Neder land telt immers 160.000 vaca tures, zo betoogde hij tegen de boeren die naar de bijeenkomst waren gekomen. veenendaal anp Volgens de landbouwminister krijgen de boeren zo nog enige waarde voor hun stallen. De maatregel helpt de boeren bij het oppakken van een ander beroep, zo verwacht Brinkhorst. De regeling is onderdeel van het sociaal plan dat Brinkhorst vrijdag in de ministerraad be spreekt. Nieuw in het sociaal plan, zo maakte de minister be kend, is ook een algemene op koopregeling. Hieraan wil hij de honderd miljoen gulden beste den die hij in het kabinet heeft gekregen voor uitvoering van het mestplan. Hoe de algemene fagina 6 loris Jeltsin veer in ziekenhuis )e Russische president Boris ltsin is gisteravond weer op enomen in het ziekenhuis. Er ou een longontsteking bij em dreigen. Eerder op de dag 1 ad een Kremlin - woordvoer- er nog gezegd dat jeltsin pri- ïa in orde was. Jeltsin was vo- ige week ook al ziek. Toen ad hij een ontsteking aan de ichtwegen en bronchitis, agina 6 )ok Griekenland Wit euro-norm la jaren van bezuinigen vol- oet Griekenland aan alle fi- anciële voorwaarden om de uro in te voeren. Athene zal rijwel zeker als twaalfde land an de groep worden toege- oegd die vanaf 1 januari 2002 e oude valuta inruilt voor de ieuwe eenheidsmunt, agina 7 leiden peter groenendijk Het ministerie van defensie ziet geen enkele reden om marine vliegkamp Valkenburg te verla ten. Staatssecretaris Van Hoof zei gisteren tijdens de presenta tie van de Defensienota 2000 dat een noodgedwongen ver huizing veel moeite en geld gaat kosten en dat Defensie daarom op Valkenburg wil blij ven. Volgens het ministerie zal een verhuizing van infrastructuur, materieel en personeel honder den miljoenen guldens kosten. Het terrein is ingericht voor de stationering van de Orions, de patrouillevliegtuigen van De fensie. ,,Wij hebben dan ook geen behoefte om uit te wijken naar een 'alternatieve' locatie", aldus Van Hoof. De staatssecre taris voorspelt een forse discus sie wanneer minister Pronk in de Vijfde Nota Ruimtelijke Or dening vasthoudt aan woning bouw op het vliegveld. In de gisteren verschenen Defensienota 2000 schrijven Van Hoof en minister De Grave dat Defensie wel drie van de dertien Orions wil verkopen en dat men er nog eens drie op de Nederlandse Antillen vestigt. De resterende zeven patrouille vliegtuigen blijven wel op vlieg kamp Valkenburg gestatio neerd, zo meldt het ministerie. De gemeente Leiden, de pro vincie Zuid-Holland en de Tweede Kamerfracties van PvdA, D66, GroenLinks en SP zien marinevliegkamp Valken burg als woningbouwlocatie en pleiten voor sluiting van het vliegveld. Ook minister Pronk liet deze maand weten voor stander te zijn van bebouwing van het vliegkamp. Maar de mi nister verklaarde toen eveneens dat het standpunt van Defensie van doorslaggevend belang is. „Alles staat of valt met de be slissing die Defensie neemt", aldus Pronk tijdens zijn werk bezoek aan Valkenburg. Van morgen wilde de minister geen nieuwe reactie geven. Pagina 3: Kamer teleurgesteld over schrappen squadron F16's Pagina Leiden: 'Leiden blijft hopen op Valkerhout' washington dpa-anp ente hoeft van CB niet omhoog oils het aan president Duisen- erg van de Europese Centrale iank ligt, zal de rente in euro- ijmd voorlopig niet omhoog aan. Dit zegt hij naar aanlei- ing van de wat zwakkere po- itie van de euro ten opzichte an de dollar. Hij verwacht ok niet dat de consumenten- rijzen daardoor ingrijpend eïnvloed zullen worden, agina 8. VANDAAG 22 PAGINA'S innenland uitenlarid riltuur en Kunst conomie Dat meldde de zogeheten Wereldwatercommissie voor de 21ste Eeuw gisteren in Was hington. Volgens commissie voorzitter Serageldin komen de problemen vooral voort uit 'uitbuiting en misbruik' van de natuurlijke bronnen. Het is onder meer beroerd gesteld met de Gele Rivier, de Coloradorivier, de Nijl, de Wol- ga en de Ganges. Slechts twee grote rivieren staan als 'gezond' te boek: de Amazone en de Congo. Demonstranten en politie staan tegenover elkaar in het centrum van Seattle, waar delegaties uit meer dan 130 landen bijeenkomen voor de top van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). foto »ap» eric draper seattle afp-anp Steeds meer mensen ontvluch ten hun woongebieden aan 's werelds rivieren omdat deze te vervuild zijn of dreigen op te drogen. De water- en milieu problemen op aarde zijn zo acuut dat in het afgelopen jaar zeker 25 miljoen mensen hun heil elders moesten zoeken. Dat zijn voor het eerst meer 'vluchtelingen' dan het aantal mensen dat voor oorlogen op de vlucht sloeg. Actievoerders willen vandaag met tienduizenden mensen te gelijk het centrum van Seattle bezetten. Zo willen zij ervoor zorgen dat de delegaties uit meer dan 130 landen niet naar de top van de Wereldhandels organisatie (WTO) kunnen gaan. Dit heeft Direct Action Network bekendgemaakt. DAN is een overkoepelend netwerk van mensenrechten- en milieugroepen en andere maatschappelijke groeperin gen. De organisatoren kondig den aan zo'n 30.000 betogers te verwachten in het centrum van de stad aan de westkust van de Verenigde Staten. De politie in Seattle is de ko mende week zeer gespitst op acties van consumentenorgani saties, milieugroepen, vakbon den en anarchisten. Vooral om dat acties zijn aangekondigd. De actievoerders zien de WTO als pleitbezorger van vrijhandel zonder daarbij rekening te hou den met ontwikkelingslanden, milieu en arbeidsomstandighe den. De Cubaanse president Cas tro zal overigens niet in Seattle te zien zijn. Volgens hem wil Clinton niet dat hij komt en zou hij het risico lopen gearresteerd te worden. Castro is uitgeno digd door het Amerikaanse lid van het Huis van Afgevaardig den, McDermott. De Cubaanse leider maakte eerder duidelijk dat hij wel had willen gaan. Maar hij had het idee laten varen omdat zijn po litieke tegenstanders, waaron der de rechtse Cubaanse ballin gen in de VS, een verzoek heb ben ingediend bij de Ameri kaanse autoriteiten om hem te arresteren wegens moord op dissidenten. Minister van Buitenlandse LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 HET WOORD IS AAN Hans Kudszus Een tegenstander kunnen wij niet grondiger vernieti gen dan door hem te bewe gen ons lief te hebben. 10° 4 8' Brinkhorst toonde de boeren ook zijn bereidheid mee te wer ken aan mestverwerking. Som mige apparaten kunnen mest omzetten in andere producten, zodat het niet over akkers hoeft te worden verspreid. Nu klagen boeren dat gemeentebesturen moeilijk een milieuvergunning afgeven voor zulke apparaten. Brinkhorst maakte ook be kend honderd miljoen gulden te geven aan boeren die over bodige varkensrechten hebben gekocht. Boeren hadden deze rechten gekocht nadat de over heid alle varkenshouders tien procent van hun varkensrech ten had afgenomen. Kort daar na werden de rechten echter waardeloos. De rechter ver klaarde de varkenswet waar de rechten op zijn gebaseerd gro tendeels buiten werking. De minister wil de boeren voor Kerstmis duidelijkheid geven over deze regeling. onsftiipiigf weer r*~ 679° 679° 376° 50% 80% 60% 20% 10% 30% Zaken Felipe Pérez zal nu de Cubaanse delegatie naar de WTO-top leiden. Die krijgt het bewakingspersoneel en de communicatieapparatuur mee die Cubaanse delegaties voor de gevaarlijkste reizen naar het buitenland meenemen. Castro, een van de meest uit gesproken tegenstanders van de globalisering, wilde het in Seattle opnemen voor de arm ste landen van de planeet. Hij heeft „veel te zeggen over de nieuwe wereldorde". Hij wil dat volgend jaar alsnog doen tij dens diverse internationale conferenties. Jonge vader wint twee miljoen in Casino Zandvoort zandvoort arnold aarts Een bezoeker van Holland Casi no in Zandvoort heeft zondag een geldprijs van bijna twee miljoen gulden gewonnen. Cu rieus genoeg was de winnaar eerder die dag vader geworden van een dochtertje. De man won de miljoenen- prijs door mee te spelen in de zogenoemde Mega Jackpot. Bij dit spel loopt de opbrengst op door de inworpen van gasten in alle tien vestigingen van Hol land Casino. In Zandvoort staan tien machines waarop het spel kan worden gespeeld. Het bedrag van bijna twee miljoen was de hoogste op brengst ooit van de Mega Jack pot. De laatste keer dat de prijs viel, was half september bij het casinofiliaal in Rotterdam. De buit bedroeg toen ruim 570.000 gulden. Britten eisen einde onschendbaarheid van Duitse herders londen anp Britse boeren hebben gisteren geëist dat de Russische ambas sade in Londen de diplomatie ke onschendbaarheid opheft van twee Duitse herders op het buitenverblijf voor diplomaten bij Lamberhurst. De waakhon den moeten volgens hen wor den afgemaakt, omdat zij al meer dan vijftig schapen uit de omgeving hebben verscheurd. De politie kan echter niet op treden tegen de verdachten, omdat zij Russisch eigendom zijn en zich feitelijk op Russisch grondgebied bevinden. Graham Browne en Chris El- lis houden nu afwisselend 's nachts de wacht bij de resteren de schapen. Tijdens dergelijke nachtwakes hebben de boeren naar eigen zeggen de herders honden op heterdaad betrapt. De politie van Kent probeert een ontmoeting te regelen tus sen de boze boeren en het am bassadepersoneel. Volgens een woordvoerder van de ambassa de is het onduidelijk of de waakhonden verantwoordelijk zijn voor de slachtingen. Hij noemt de beesten erg vriende lijk en laat zijn kinderen ermee spelen. ieloof en Samenleving14 iesprek van de Dag2 I egio13,15,16,17,18 ends/Strips i/eeroverzicht_ WN pleit voor vrijwillige test bij verlenging rijbewijs groningen gpd Veilig Verkeer Nederland (WN) is geschrokken van de slechte theoretische kennis van automo bilisten in Noord- Nederland. Het gebrek aan kennis kwam naar voren tijdens een nog lopend proefproject in de drie noordelijke provincies. In Groningen, waar het project inmiddels is afgerond, slaagden van de 67 deelnemers slechts drie voor een testexamen. Bovendien moest ruim dertig procent worden doorverwe zen naar een opticien en viel verder het non chalante rijgedrag van de weggebruikers op. De verwachting is dat het in Friesland en Drenthe niet beter is gesteld. „Het project heeft vermoedens die er waren bevestigd", zegt beleidsmedewerker Gielingh van WN. „Een auto wordt jaarlijks APK ge keurd, terwijl de bestuurder nooit wordt ge test." Gielingh, die overigens zelf ook zakte, hoopt dat de politiek besluit om de weggebruiker bij de vernieuwing van het rijbewijs, dat om de tien jaar moet gebeuren, een vrijwillige test af te la ten leggen. „Met de bond van verzekeraars zijn we momenteel in overleg om daarvoor een kor ting op de verzekeringspremie te krijgen. Want als er niets tegenover staat, doet toch niemand mee." Tijdens praktijkritten onder leiding van een examinator, viel volgens Gielingh vooral het niet-gebruiken van de spiegels en het met één hand aan het stuur rijden op. „De automobilis ten waren niet bewust met hun verkeerstaak bezig. Alleen doordat het allemaal ervaren chauffeurs waren, ging het goed." Overigens zakte niemand voor het praktijkexamen. Maar ook niemand reed foutloos. In totaal worden in de drie noordelijke provincies 400 automobilis ten getest. umuiden richard mooyman Een deel van het personeel van Corus in IJmuiden heeft afgelo pen nacht het werk neergelegd uit protest tegen de voorgeno men sluiting van de afdeling Lange Producten. De Neder lands/Britse staal- en alumini- umgigant maakte het besluit gisteravond bekend. Onder de kleine zeshonderd medewer kers vallen volgens Corus geen gedwongen ontslagen. De fusie-onderneming van Hoogovens en British Steel ziet geen toekomst voor de produc tie van smeed- en betonstaal. De afdeling opereert volgens de leiding op een 'vechtmarkt', waar een keiharde concurren tieslag wordt geleverd. Het langverwachte besluit is hard aangekomen bij de werk nemers. „De stemming was eerst gelaten, maar later werd het personeel boos", aldus J. den Hollander van FNV Bond genoten. De nachtploeg gooide er volgens hem het bijltje bij neer. De ochtendploeg van de bewuste afdeling ging vanmor gen evenmin aan het werk Corus spreekt tegen dat er sprake is van een werkonder breking. „Het gaat gewoon om door het bedrijf geregisseerde informatie-bijeenkomsten, die soms wat uitlopen", aldus een woordvoerder van Corus. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Naam: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ner 10050. 2300 VB Le i: 071-5128030 of www.leidschdagblac

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1