Verzet tegen windmolens groeit 'Tanti bacidat betekent veel kusjes Rijn Veenstreek Burgemeester Boelen zoekt contact met plaats in Oekraïne MAANDAG 29 NOVEMBER 1999 Dertig kilometer in Alkemade alkemade Alkemade is van plan binnen twee jaar alle wijken in te richten als 30-kilometergebieden. Dit jaar nog komen de wijk rond de Europaweg in Roelofarendsveen en de Burgemeesters- wijk in Oude Wetering aan de beurt. Voor volgend jaar staan Rijpwetering, Oud Ade en Kaag op het programma. De overge bleven wijken in Roelofarendsveen en Oude Wetering krijgen in 2001 snelheidsremmende maatregelen. Om de drempels en wegversmallingen te kunnen betalen, vraagt de gemeente sub sidie aan het ministerie van verkeer en waterstaat. Zij rekent op een bedrag van zo'n 230.000 guiden. Als het ministerie dat geeft, moet de gemeente nog bijna 400.000 gulden bijpassen. Het ge meentebestuur heeft hiermee rekening gehouden in de begro ting. De gemeenteraad moet nog toestemming geven. Als dat gebeurt, wordt er per wijk een plan gemaakt. Informatiekaart over Aarlanderveen aarlanderveen Op verzoek van de Belangenvereniging Aarlan derveen is een informatiekaart van Aarlanderveen gemaakt. Op de kaart staat in kleur het gebied tussen de Oostkanaalweg, Achttienkavels, Ziendeweg en Kortsteekterweg aangegeven. De kaart wordt op 1 december geplaatst .langs de Nieuwkoopse- weg. Daar hangen sinds vorig jaar kaarten van de gemeente Al phen aan den Rijn. Omdat Aarlanderveen maar een klein ge deelte van deze kaart beslaat, staat er weinig informatie over Aarlanderveense verenigingen, instellingen en bedrijven op. Op de nieuwe kaart staat die wel, evenals de wegen, paden, bebou wing en straatnamen in en rond het dorp. Tarieven zwembad Dolfijn omhoog runwoudeDe tarieven van het overdekte zwembad De Dolfijn in Hazerswoude-Rijndijk gaan omhoog. De kaartjes voor kinde ren tot 18 jaar en 65-plussers stijgen met ingang van 1 januari met een kwartje tot vier gulden. Volwassenen blijven 4,75 gul den betalen. Een tien-badenkaart voor kinderen en bejaarden gaat met vijf gulden omhoog en komt daarmee op 35 gulden. Volwassenen gaan 41,50 in plaats van 38,50 gulden betalen. Burgemeester en wethouders stellen voor om de huur voor zwemverenigingen pas met ingang van 1 juli te verhogen. Een uur gaat dan 76 gulden kosten in plaats van 74,50 gulden nu. De commissie welzijn bespreekt de voorgestelde tarievenverhoging woensdagavond. Blikschade bij ongevallen rünsaterwoudeEen 47-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn is zaterdagavond op de Herenweg in Rijnsaterwoude tegen de brug over de Leidse Vaart gereden. Hij was omstreeks 19.00 uur op weg naar zijn woonplaats. Bij controle bleek dat hij bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. De Alphenaar kreeg een proces-verbaal. Op vrijdag had een on geval op de A4 ter hoogte van Roelofarendseveen vooral blik schade tot gevolg. Toen een 28-jarige automobilist uit Groet die in de richting van Amsterdam linker rijstrook reed plotseling moest remmen, botsten achtereenvolgens een 35-jarige auto mobiliste uit Hellevoetsluis, een 51-jarige Leiderdoper en een veertigjarige Hazerswoudenaar op elkaar. Volgens de politie hielden zij te weinig afstand. Stereotoren weg bij inbraak alphen aan den run» Twee Alphense woningen zijn het afgelo pen weekeinde doelwit geweest van een inbraak. Van een huis aan de Italiëstraat werd vrijdag de achterdeur opengebroken. De bewoners misten bij thuiskomst geld, cd's en een stereoset. Ook aan de Van Dijkstraat werd ingebroken terwijl de bewoners niet thuis waren. Het is nog niet bekend wat daar weg is. Jacobswoude bang voor verdere vertraging De discussie over windmolens in Jacobswoude zit muur vast. Voor- en tegenstanders kunnen elkaar niet overtui gen en wethouder Haasbroek kijkt tandenknarsend toe. Hij vreest dat het de gemeente niet lukt om in het jaar 2000 groen licht te geven voor windmolens in de Vier- ambachtspolder. De voorstanders hebben meer tijd no dig voor hun plannen. Daarnaast kunnen de tegenstan ders, die zich nog maar net hebben georganiseerd, de komst van een windmolenpark danig vertragen. rünsaterwoude» tim brouwer de koning Haasbroek verbaast zich niet zozeer over de tegenstand als- wel over het tijdstip waarop windmolenhaters uit Rijnsater woude hun mening verkondig den. Pas onlangs bestookten zij het gemeentebestuur en de door Piet Langeslag voorgeze ten Coöperatieve Vereniging Windmolengroep Jacobswoude met hun visie. De gesprekken leidden tot niets, behalve dan dat wethouder Haasbroek en de groep van Langeslag weten dat Jacobswoude ook tegenstan ders van windmolens herbergt. „Wij willen de mensen laten zien wat voor horizonvervuiling windmolens veroorzaken", zegt tegenstander Nieuwelink. De Rijnsaterwoudenaar voegde de daad bij het woord en maakte een compilatiefoto, waarop hij windmolens van bijna Domto renachtige afmetingen in de Vierambachtspolder neerzette. „Daartegen moeten wij bewo ners van de Woudsedijk straks aankijken", zegt hij veront waardigd. „Maar ook inwoners van Woubrugge, Alphen aan den Rijn en zelfs Ter Aar zullen het weten als er windmolens in de polder staan." Daarom, vinden Nieuwelink en andere belanghebbenden, moeten er helemaal geen wind molens op die plek komen. „Nee is ons uitgangspunt. We moeten ons erfgoed niet ver kwanselen. Wakkergeschud door de informatie die Lange slag hun verstrekte staken de bewoners de hoofden pas on langs bij elkaar. Volgens Nieu welink gaat het de voorstanders van windmolens vooral om ei gen gewin. „De rest zal ze een rotzorg zijn. En wethouder Haasbroek blijft bij zijn stand punt dat er windmolens in de Vierambachtspolder moeten komen." Haasbroek geeft toe dat hij voorstander van windenergie is, maar niet tot elke prijs. „Van de tegenstanders heb ik alleen nog geen nieuwe geluiden gehoord. Mij was al meteen duidelijk dat plaatsing van windmolens in de polder ingrijpend is. Dat de te genstanders hun windmolens op montagefoto's wat groter voorstellen dan de groep Lan geslag, begrijp ik. Ik ga er vanuit dat geen van beiden mij willen vernaggelen. Maar het Rijk heeft allang besloten tot plaat sing van windmolens. Daarom heeft een discussie over het nut van windenergie op plaatselijk niveau geen zin. Ik vind het vooral jammer, omdat in Ja cobswoude kritiek op windmo lens lange tijd uitbleef. Stilletjes hoopte ik dat wij als één van de weinige gemeenten in Zuid- Holland een positief geluid konden laten horen. Want onze provincie loopt ten opzichte van de andere 'windgewesten' Zeeland en Noord-Holland op dit punt verschrikkelijk achter." Haasbroek geeft toe dat de Woudsedijk-bewoners tot nog toe geen vertraging hebben ver oorzaakt.' De plannen van de groep Langeslag om windener gie rendabel te maken in Ja cobswoude kostten meer tijd dan verwacht. „Ik hoop dat die groep snel een aanvraag in dient, zodat we niet langer om de hete brij hoeven heen te dansen. Daarnaast hoop ik dat de serieuze tegenstroom niet tot grote vertraging leidt. Toch lig ik er niet van wakker als zij bezwaren uiten. Zelfs als zij de zaak ophouden, blijven in mijn huis de lampen wel branden." ANNO 1974 Vrijdag 29 november LEIDEN - "Krakers van een wisselwoning worden er acuut uitgezet, al is het midden in de nacht". Tot deze en andere kernachtige uitspraken kwam de zich zichtbaar boos makende wethouder Verboom gistermiddag in de vergadering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting. WD'er Langerak had hem even daarvoor attent gemaakt op het feit dat in Lei- den-noord een wisselwoning (een woning die tijde lijk leeg staat t.b.v. bewoners wier huis gerenoveerd wordt) gekraakt is. "Die krakers gaan maar terug naar waar ze vandaan komen", zei Verboom kwaad. "Anders hoeven we in Leiden niet verder te gaan met de renovatie. Ik word hier hels over. Ik vind het verschrikkelijk. Je zet een proces op gang en dan moet zo'n woning leeg blijven. Laat ze maar op hun beurt wachten, net als ieder ander". Aldus de wet houder, die tegensputterende commissieleden toe voegde: "Geen ge-ja-maar", Al eerder in de vergade ring had Verboom laten blijken er niets voor te voe len op de suggestie van de PSP in te gaan om bc ners met een forse huurschuld niet hun woning te zetten, zoals voor 23 gezinnen schijnt te dreig a „Dit college is niet bereid de eis van de PSP in i willigen. Er zullen namelijk mensen bij zitten, d bewust een huurschuld kweken. Je kunt het een nmgbouwvereniging niet kwalijk nemen als zeg bruik maakt van haar recht om de huur te innen betekent dat er uitzettingen zullen plaatsvinden neemt niet weg dat er ook mensen door werkloos heid in moeilijkheden zijn gekomen. Ik hoop dat extra mankracht kan vinden om de zaak van gevi geval te bekijken. Een punt van zorg blijft, dat e schulden gemaakt zijn die betaald moeten word Ik zal het daar ook met de staatssecretaris over I ben. De 23 gezinnen zullen niet acuut het huis i worden gezet. Een rechter stelt termijnen van e« half jaar, zodat er alsnog regelingen kunnen wor getroffen". „Maar ik vind", vervolgde wethoude Verboom, "dat er veel te gemakkelijk met deze z ken wordt omgesprongen." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (get overscbri)vlngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Lc Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie van het L« Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Alberto Tomba vergeet ochtendhumeur bij fans in Hazerswoudse winkel Met een ochtendhumeur van hier tot Tokyo stapt Alberto Tomba de wintersportwinkel aan de Rijneke-boulevard bin nen. Buiten regent het pijpen stelen en in de Hazerswoudse sportzaak ziet de vedette door zijn zonnebril ook al niets posi tiefs. „Waar is iedereen?", gromt de Italiaanse oud-skiër in het Engels, als hij nauwelijks mensen tussen de wintersport collectie ontwaart. De fotogra fen die hij zaterdagochtend om half tien wel ziet, verbiedt hij om plaatjes te maken. „Ik ben pas vijf minuten wakker", zegt hij ter verklaring. Binnen vijf minuten is 'Tom ba la Bomba' omgedraaid als een blad aan een boom. Kwistig deelt hij rond een als koffiebar omgetoverde kassa handteke ningen uit aan voornamelijk vrouwelijke aanhangers, van wie sommigen zelfs een plak boek bij zich hebben. Tiental len dolenthousiaste fans („Wat een lekker ding") blijken wel degelijk in de vernieuwde win kel van Ton van Bemmelen aanwezig te zijn. Maar de zaak is zo groot dat de slaperige ster hen aanvankelijk niet zag. Hij neemt vervolgens uitgebreid de tijd om met hen op de foto te gaan. Ook de persfotografen kun nen hun werk doen. Tomba be seft dat hij het aan zijn stand verplicht is om zich van zijn zonnige kant te laten zien. Hij mag dan gestopt zijn met skiën, maar zijn sponsor stuurt hem nog wel de winkels langs. In het geval van Van Bemmelen had hij eigenlijk een week eerder moeten komen, want toen ging de uitgebreide zaak officieel open. „Maar ik hoorde zo laat dat Tomba in de buurt was", zegt de eigenaar, „dat ik de opening niet meer kon uitstel len. Daar staat tegenover dat ik niets hoef te betalen, want de komst van Tomba is een ca deautje van de sponsor." Op de vraag waarom hij Ne derlandse winkels afloopt, ver- runwoude saskia buitelaar Nieuwe buitenlandse contacten liggen in het verschiet voor Rijnwoude. Burgemeester M. Boelen heeft collega's uit Oekraïne ontmoet en wil die contacten warm houden. Hij gaat op zoek naar een gemeen te in de voormalige Sovjetrepu bliek, die hij kan betrekken bij de stedenband met Carhaix in Frankrijk en Waldkappel in Duitsland. Tien burgemeesters uit Oe kraïne waren vorige week op werkbezoek in Nederland. Zij bezochten de Tweede Kamer en verschillende gemeenten in Nederland om te zien hoe Ne derland wordt bestuurd. Tij dens een congres in Den Haag, georganiseerd door de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG), wisselden zij hun erva ringen uit met bestuurders, on der wie Boelen en zijn Alphense collega N. Schoof. Democratisering Schoof is niet van plan nieuwe betrekkingen aan te knopen, maar Boelen ziet dat in de toe komst wel gebeuren. Via de contacten met burgemeesters uit grote steden wil hij een klei ne gemeente vinden om mee samen te werken. „Ik bekijk of we met Carhaix en Waldkappel iets kunnen doen om het de mocratiseringsproces in Oekra- ine op gang te helpen. Ze zijn op de goede weg, maar nog lang niet klaar. Wat in honder den jaren dictatuur is gevormd, kun je niet in tien jaar verande ren." Oekraïne, grenzend aan de noordkant van de Zwarte Zee, scheidde zich in 1991 af van de Sovjet Unie. Sindsdien bouwt het land aan een democratisch georganiseerde maatschappij. De ontmoeting was voor Boe len een ware ontdekkingsreis. „Hun hele industrie ligt plat sinds het einde van de Koude Oorlog, want zij waren gericht op defensie. De werkloosheid is enorm. Met onze kennis kun nen wij hen helpen bij de ver vulling van eerste levensbe hoeften, zoals de aanleg van gas- en waterleidingen. Dit is heel anders dan de uitwisseling zoals we die hebben met Car haix en Waldkappel. Ik denk dat zij meer kunnen leren van ons dan wij van hen." Toch heeft de ontmoeting ook hem ideeën opgeleverd. Van de gekozen burgemeester bijvoorbeeld is hij een groot voorstander. „In de Oekraïne uit de Leidsch Dagblad ANN01899 Woensdag 29 November LEIDEN - De heer M.J. Bernsen opent hedenavond alsconfiseur-cuisinier op de Breestraat No. 157 zijn nieuwen winkel. We namen er vanmiddag een kijkje. Maakt reeds de nieuwe onderpui met haar gemoder- niseerden oudhollandschen bouwstijl, geflankeerd door Zweedsch graniet van een der fijnste soorten, een aardigen indruk, ook de winkel zelf is in hetzelf de karakter uitgevoerd en mag zeer fraai genoemd worden wegens de beschildering in zacht groenen toon, den nette parketvloer, de sierlijke étalage-in richtingen en het salon tot het gebruik van een e ander wat de bakkerij, enz. dezer zaak aanbiedtL waarvan de uitstalling achter de groote spiegelru een kleine staalkaart aanbiedt. GEMENGD NIEUWS - Naar het 'Vaderland' uit r trouwbare bron verneemt, bestaat het plan om t( Gravenhage een restaurant op te richten, waar sluitend spijzen, op Indische wijze bereid, gebrï zullen kunnen worden. Een maatschappij met ei kapitaal van 150.000 zou zich daartoe gevorn hebben en reeds een huis hebben aangekocht o| het Anna-Paulownaplein VALKENBURG - Omdat het Sinterklaas feest nadert en er dan flink wat marsepein naar binnen gewerkt zal worden heeft bakkerij Van der Krogt uit Valkenburg een marse- peinboetseer- wedstrijd voor kinderen ge houden. De jeugd van het Rijndorp had het dan ook opperbest naar de zin. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAG BLAD Burgemeester Boelen van Rijnwoude heeft veel opgestoken van collega's hebben ze al gekozen burge meesters en je ziet dat het niet eenvoudig is. Want zij staan voor een politieke partij, maar ook voor een eigen programma en moeten dus voortdurend de gemeenteraad van hun eigen gelijk overtuigen. Als we zoiets in Nederland willen, moeten we het hele systeem veranderen." Burgemeester Schoof, betrok ken bij de organisatie van de uitwisseling, wil namens de VNG een keer naar Oekraïne af reizen om het resultaat van de contacten te beoordelen. Voor uit Oekraïne. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Alphen zit er geen stedenband in. „De politiek is hier terug houdend in nieuwe contacten. We zijn bezig met Oudtshoorn in Zuid-Afrika, dus een uitwis seling met een gemeente uit arm Afrika ligt dan meer voor de hand." wijst Tomba naar die sponsor. De voormalige skikampioen hoeft alleen maar te gehoorza men aan de wekker, die na een avondje stappen in Amsterdam alweer om acht uur afging en aan de charmante Laura Lelli. Volgens de ene Tombafan is zij zijn zus, volgens de andere zijn vriendin, maar zelf stelt zij zich voor als zijn zaakwaarneemster. Lelli, die net als Tomba in Bologna woont, legt uit dat Tomba in de sneeuwmaanden november tot en met april voor sponsor Rossignol activiteiten ontplooit. Zo gaat hij na een half uur van Hazerswoude naar Rotterdam om ook daar een winkel op stelten te zetten, 's Middags geeft hij vervolgens in de Zoetermeerse indoorskibaan Snowworld skiles aan kinderen van zes tot twaalf jaar. Verder heeft Tomba een eigen parfum op de markt gebracht en werkt hij aan een garrière als acteur. Van de zomer, vertelt.Tomba, komt het televisieprogramma uit, waarin hij de rol van een politieman vertolkt. „Bij de ca rabinieri heb ik destijds nog ge diend", verklaart hij. „In deze film is er geen sneeuwvlok te zien." Zijn ogen lichten even op als hij zegt: „Het speelt zich meer af op het strand." Geduldige aanbidders grijpen als het halve uur om is hun laatste kans. Een handtekening van Tomba is één, een grote poster van hun held twee, maar een kus van de Italiaan het summum. Lucia van Bemme len, de uit Italië overgekomen zus van de eigenaar, steelt als eerste twee kusjes bij Tomba. „En kijk eens wat hij erbij schrijft", zegt zij blozend. „Tan ti baci, dat betekent veel kus jes." Als zij dat hoort, kan ook José van den Berg uit Leiden zich niet meer bedwingen. „Mijn week kan niet meer stuk", roept ze even later. „Ik heb hem gekust." [GS ïC I Si Voor deze kig Alberto Tomrs Lucia van Bé len helemaal Italië naar de sportzaak varU broer in Hazi wou de gekoRf foto. rh lm Ire: [en Tomba vindt het alk^l best. Bij nader inzien bev^av hem wel dat in de Holl« sportzaak geen Italiaanse standen heersen. „Tien ja. Italië betekent voor mij 1< veertig jaar stress. In landi Zweden, waar een skiv^ als Ingemark Stenmark stoord kon leven en hier l"m< dat veel minder. Aan de a|^e kant heb je hier helaas ook's bergen. Zal ik jullie er ee komen brengen?" f?e

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16